امروز چهارشنبه  25 تير 1399
تعداد بازدید : 179 - تاریخ خبر : 1398/08/22 - 12:13
جدایی ادبیات و ایدئولوژی یک تعهد زدایی "نظام سرمایه داری" است

سید حسین شهرستانی نویسنده و پژوهشگر در برنامه ی سه شنبه شب "شب روایت" گفت: یک دیدگاه خیلی معروف وجود دارد که میگوید هنر و ادبیات فارغ از ایدئولوژی است و می کوشد بین آنچه که ایدئولوژی می نامد و ادبیات، دیوار بلندی بسازد. اما اگر ایدئولوژی را به عنوان تعلق و تعهد به افراد فرادستی بگیریم هیچ شکلی از ادبیات فارغ از ایدئولوژی نیست.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، شانزدهمین قسمت از برنامه ی شب روایت با موضوع نسبت ادبیات و ایدئولوژی سه شنبه شب (21 آبان ) روی آنتن رفت.
در این قسمت از برنامه سید حسین شهرستانی نویسنده و پژوهشگر در خصوص مفهوم و تعریف ایدئولوژی گفت:مفهوم ایدئولوژی وقتی در هر بحثی وارد میشود با خودش تنش و حرارت وارد میکند.خیلی نمیشود  بر سر تعریف آن توافق کرد اما جز واژگانی است که به نحو موافقانه و مخالفانه در حوزه ی علوم اجتماعی به کار میرود.
شهرستانی افزود :در دهه ی 40 و 50 ایدئولوژی آنقدر مقدس میشود که جای دین را میگیرد.
شهرستانی در خصوص تعریف دقیق ایدئولوژی اضافه کرد.یک تعریف دقیق از ایدئولوژی نمی توان ارائه داد اما تعاریف و انگاره های مختلف از ایدئولوژی وجود دارد.یک نظام منتظم و چارچوب بندی شده از اندیشه های و جزمیات است .یعنی اندیشه ای که به صورت یک جزم تبدیل شده و مبنای کنش و عمل انسان در مقیاس اجتماعی است که هدایتگر زیست اجتماعی انسان است این یک تعریف عام از ایدئولوژی است.
شهرستانی در پاسخ به این سوال که طبق تعریف آیا ایدئولوژی با دین متفاوت است اظهار داشت:بستگی به تعریف دین از ایدئولوژی دارد .من منتقد این تعریف از دین هستم که دین را مجموعه ای از باورها و ارزش ها می دانند بلکه فراتر از آن است.
این پژوهشگر ادامه داد:تعریف مارکس از ایدئولوژی آگاهی کاذب طبقاتی است یعنی در واقع افیون توده هاست.که فرد مقید میشود تا جایگاه خودش را در جامعه بپذیرد و نسبت به آن معترض نباشد.
یک دیدگاه خیلی معروف وجود دارد که میگوید هنر و ادبیات فارغ از ایدئولوژی است و می کوشد بین آنچه که ایدئولوژی می نامد و ادبیات دیوار بلندی بسازد.این از موضع اصالت هنر و ادبیات بیان میشود و طرح خالص سازی ادبیات  از عناصر ایدئولوژیک است.بخشی از مدعیان ادبیات و هنر این استقلال را قائل هستند و منظورشان از ایدئولوژی هر نوع تعهد و هر شکلی از ارزش است.
شهرستانی در پاسخ به این سوال که چرا باید ادبیات و ایدئولوژی از هم جدا باشند در حالیکه بسیاری از آثار ماندگار ادبیات ایدئولوژیک هستند تصریح کرد:این اصرار خودش یک موضع ایدئولوژیک است .به یک معنای عام این  جور تعهد زدایی اقتضای ذاتی نظام سرمایه داری  و ساختارهای ذاتی نظام سرمایه دارانه است.منظق فرهنگ سرمایه داری در دوره ی متاخر این است که همه چیز از ریشه کنده شده است و این کاری است که پول با همه چیز میکند.
شهرستانی درباره ی اینکه آیا اساسا چنین چیزی ممکن است که یک اثر فارغ از نگاه ایدئولوژیک باشد گفت:
این گفتاری است که بعضی از نویسندگان متعهد در پاسخ به آنهایی که به شعار "هنر برای هنر و ادبیات برای ادبیات"قائل هستند وجود دارد که می گویند هر نوع ادبیاتی واجد ایدئولوژی است و هر کسی ایدئولوژی دارد .بنابراین ادبیات فارغ از ایدئولوژی نیست و من منتقد دیدگاه دوم هم هستم.
اما اگر اایدئولوژی را به عنوان تعلق و تعهد به افراد فرادستی بگیریم هیچ شکلی از ادبیات فارغ از ایدئولوژی نیست.اما اگر ایدئولوژی را به مفهوم دقیق کلمه به معنی جزمیات و ایستارها ببینیم هنر و ادبیات باید از ایدئولوژی آزاد باشند.
مجری برنامه،مسعود دیانی در رابطه با رمان "1984" و "مزرعه ی حیوانات" گفت که این دو اثر بنا بر اعلام سازمان سیا یک اثر سفارشی برای تضعیف اندیشه های چپ در شوروی بوده است و یک نویسنده ی سرمایه دار این اثر را نوشته است و به آن رمان هم می گویند و جز آثار مشهور جهان است.این متر و معیار چگونه است که این ها رمان ادبی است اما اگر نویسنده ی مذهبی رمانی بنویسد رمان محسوب نمیشود.
شهرستانی در پاسخ گفت:این بر آشفتگی میدان است .اما اگر سفارش گرفته باشد و یا سفارشی نباشد در نهایت ما با یک اثر روبه رو ایم و در کلیت خودش یک شی واحد است و اگر واجد خصائص زیبایی شناسانه ی ادبی باشد یک اثر ادبی است.منظور این است هر نوع بیان تعهدی نمی تواند ادبیات باشد و هر نوع تعهد ادبی هم نمیتواند بیرون از ادبیات باشد.نه می شود گفت هرکس تهعد خودش را وارد ادبیات کرد ضرورتا از قلمرو ادبیات بیرون است و نه میشود گفت ادبیات و هنر یکسره ایدئولوژی است این هر دو دیدگاه امروز آفت فضای روشنفکری است و یک دو قطبی بین ارزشی ها و روشنفکری ها به وجود آورده است.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه ها ساعت 23 به صورت زنده پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «تهران 20» امشب (دوشنبه ۱۶ تیرماه) میزبان حجت الاسلام والمسلمین صادقی، رئیس مرکز توسعه حل اختلاف قوه قضائیه با موضوع عمکلرد شوراهای حل اختلاف خواهد بود.

تفاهم نامه همکاری و آغاز تولیدات مشترک انیمیشن میان رؤسای مراکز پویانمایی صبا و پژوهش های اسلامی قم امضاء شد.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

 پانزدهمین قسمت برنامه تلویزیونی «انارستان» با موضوع آموزش عملی ماساژ به شیوه سنتی،  امروز چهارشنبه از شبکه افق پخش می شود.

سریال خارجی « لئوناردو» در شش قسمت از شبکه چهار سیما پخش می شود . 

احسان علیخانی در گفت‌وگویی که در فضای مجازی منتشر شد درباره ضبط فصل دوم برنامه تلویزیونی «عصر جدید» تاکید کرد به منظور سلامت شرکت کنندگان و تماشگران این برنامه ، تمام پروتکل‌های اعلامی ستاد ملی مقابله با کرونا از جمله ماسک اجباری در هنگام ضبط برنامه رعایت می شود.

 

مدیر شبکه جهانی جام جم، طی پیامی، در گذشت بانوی ادیب و فرهیخته سرکار خانم تاجماه آصفی شیرازی، همسر دکتر احمد مهدوی دامغانی را به وی تسلیت گفت .

سید جلال طباطبایی بازیگر سریال «شب‌های برره» بر اثر سکته قلبی درگذشت.

اولین قسمت سریال «افزونه خواه کوچک» به کارگردانی حسین سهیلی زاده و تهیه کنندگی سعید شاهسواری  امروز دوشنبه ( 23 تیرماه) ساعت 19 از شبکه پنج سیما بازپخش می شود.

سریال تلویزیونی «دارا و ندار» از این هفته هر شب روی آنتن شبکه افق می رود.

فصل نخست مجموعه انیمیشن سه بعدی «رویای رانندگی» به کارگردانی شین می سا وا از امروز یکشنبه  15 تیرماه ساعت 14 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

مدیر بخش فیلم نامه و استوری برد مرکز صبا، گفت: سه گروه سنی مخاطبان برایمان به یک اندازه اهمیت دارند و امسال با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری اولویت ما جهش تولید است.

برنامه تلویزیونی «طبیب» این هفته نیز میزبان پزشکان و متخصصانی است که هریک علائم، هشدارها و راه‌های پیشگیری و درمان یک بیماری خاص را بررسی می‌کنند.

برنامه جشنواره کارآفرینی در ایام کرونا میزبان یکی از کارآفرینان در زمینه ساخت محلول ها و پوشش های ضد عفونی است.

برنامه تلویزیونی «دوربرگردون» این هفته با حضور مریم سعادت بازیگر و کارگردان روی آنتن شبکه سه می‌رود.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

نشست «ستاد رسانه ای جهش تولید»رسانه ملی با حضور رئیس و اعضای این ستاد در سالن جلسات معاونت سیما برگزار شد.

نوسانات بازار بورس و تورم کشور در «پایش» بررسی می شود.

برنامه تلویزیونی «بدون توقف» این هفته به موضوع دین‌داری؛ علل سستی و قوت در مقوله دین خواهد پرداخت.

نخستین قسمت مجموعه مستند «نووری» با موضوع وضعیت باغ‌های شمال ایران، چهارشنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می رود.

مجموعه مستند مسابقه «یه کار خوب» با موضوع کارآفرینی و و تلاش گروهی از جوانان برای ایجاد یک شغل و درآمد اقتصادی، از چهارشنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می رود.

ششمین قسمت مجموعه مستند آفریقا سرزمین فرصت‌ها با موضوع زندگی در اوگاندا، چهارشنبه 25 تیر ماه از شبکه افق پخش می‌شود.

برنامه جشنواره کارآفرینی امروز میزبان یکی از کارآفرینان موفق در صنعت فروشگاههای زنجیره ای است.

ماجرای ربوده شدن حاج احمد متوسلیان و همراهانش، موضوع برنامه این هفته «عصر» شبکه افق خواهد بود.

هفتمین قسمت ویژه‌برنامه‌ی «+چرخ» ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 تیر، با بررسی آخرین وضعیت آتش‌سوزی جنگل‌های ایران روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

رقابت "چلسی- نورویچ سیتی"، سه شنبه 24 تیر از ساعت 23و 45 دقیقه به صورت زنده روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد.

پخش فصل جدید مسابقه تلویزیونی«میدون» از پنجشنبه(۲۶ تیر) از شبکه سه سیما آغاز می شود.

برنامه «آفتاب شرقی» از این هفته سه شنبه ها  با موضوع نگرانی های حضرت ختمی مرتبت در باره دینداری امتش ، پخش می شود.

در جلسه شورای معارف سیما  با حضور آیت الله کاظم صدیقی دبیر کل بنیاد بین المللی غدیر، جواد شیخ اکبری دبیر شورای معارف سیما و مدیر شبکه قرآن و معارف سیما ،حجت الاسلام و المسلمین جلالی معاون سازمان تبلیغات اسلامی، حجت الاسلام و المسلمین عادل معاون فرهنگی اجتماعی اوقاف و امور خیریه، سردار مداحی رئیس هیئت رزمندگان، و مدیران گروه‌های معارف شبکه‌های سیما در خصوص برگزاری و پوشش مراسم هاب دهه ولایت بحث و تبادل نظر شد.

آکنه یک بیماری پوستی است که ظاهر شدن آن در سطح پوست می تواند بسیار آزار دهنده باشد و فرد را وادار به رفتارهای غیر منطقی مانند دست زدن به آکنه کند.

تصویربرداری سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری و تهیه‌کنندگی حسین طاهری در نیمه اول مردادماه سال جاری در استان سمنان از سر گرفته می‌شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد