امروز چهارشنبه  7 خرداد 1399
تعداد بازدید : 309 - تاریخ خبر : 1398/09/11 - 13:40
اندیشه‌ های آیت‌الله مهدوی‌کنی از زبان دکتر عادل پیغامی در «مصیر»

نخستین قسمت از فصل جدید از برنامه‌ی تلویزیونی «مصیر» کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما، یک‌شنبه شب با موضوع «علوم انسانی اسلامی و دانشگاه اسلامی در اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی» روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ فصل جدید برنامه تلویزیونی مصیر با هدف بازخوانی و نقد اندیشه متفکران اسلامی، یکشنبه‌ها ساعت 21 به میزبانی محمدمهدی ابراهیمی‌نصر پخش می‌شود و به بررسی ابعاد فکری اندیشمندان بزرگی چون؛ شهید صدر، علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، شهید آوینی، امام خمینی، آیت الله مصباح یزدی و... می‌پردازد.
مهمان قسمت اول برنامه، دکتر عادل پیغامی، پژوهشگر حوزه اقتصاد اسلامی در ابتدا درباره‌ی شخصیت آیت‌الله مهدوی‌کنی گفت: «ایشان فرزند راستین حوزه، شاگرد آیت‌الله بروجردی، امام خمینی، علامه طباطبایی و... بوده‌اند. ایشان در دوران نوزایی اندیشه انقلابی امام حضور داشتند و همواره به حفظ و صیانت ازانقلاب پرداخته‌اند. مقام معظم رهبری درباره‌ی ایشان می‌گویند سیاستمدار صادق و فقیه پارسا بوده‌اند.»
دکتر عادل پیغامی درباره‌ی جایگاه علوم انسانی در اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی بیان کرد: «ایشان فرزند راستین حوزه بودند و حرکت ایشان امتداد حرکت حوزه بود. ایشان کنشگری فکری و فرهنگی‌شان در کنار امام بود و منجر به انقلاب اسلامی شد. ایشان در سال 48، 49 دروس اقتصاد اسلامی را شروع می‌کند در حالی که در آن دوره تصوری از وقوع انقلاب و جامعه اسلامی نبوده، به‌دنبال جامعه‌سازی و برپایی اقتصاد اسلامی برگرفته از آیات و روایت بوده‌اند. علوم انسانی مهم است زیرا علمی‌ست که فارغ از انسانیات و اخلاقیات نیست. نگاهی که دین به انسان دارد اقتضائاتی دارد که علوم انسانی را مهم می‌کند.»
عادل پیغامی در پاسخ به این سوال که رویکرد آیت‌الله مهدوی‌کنی در اسلامی‌سازی علوم انسانی چه بود گفت: «آیت‌الله مهدوی‌کنی از پیشگامان این حوزه بودند. اسلامی‌سازی اقتصاد در رویکرد ایشان نشان می‌دهد که پایه‌ای بودن دین در همه‌ی علوم موردنظر بوده است.»
پیغامی در این باره که چرا اسلامی‌سازی علوم در اندیشه‌ی اندیشمندان مختلف از اقتصاد شروع می‌شود بیان کرد: «اقتصاد مساله روزمره مردم است. اولویت ایشان و سایر اندیشمندان حل مشکلات و مسائل مردم بوده است. ملاحظات قرآنی و روایی هم وجود دارد مثلا آیه ای که می‌گوید مال مایه‌ی قیام و قوام جامعه است.»
پیغامی اضافه کرد: «آیت‌الله مهدوی‌کنی در پی تولید عالم دینی بودند. علم و دین باید ابتدا در وجود یک انسان به تلفیق برسد نه روی کاغذ و مقالات و نظریات. بنابراین ابتدای کار ایشان با تاسیس دانشگاه است. بحث های مختلفی درباره‌ی علم دینی وجود دارد اما نگاه ایشان به علم، دین، دین‌شناسی، انسان و مسئولیت‌هایی که انسان در قبال علم دینی دارد باعث ایجاد دانشگاه می‌شود. دانشگاهی که نهاد علم دینی باشد، خروجی‌اش عالم دینی باشد. در تاسیس این دانشگاه ویژگی‌های خاصی مطرح می‌شود؛ اساتید، گزینش دانشجویان و از این مهم‌تر مساله‌محوری و مسئولیت محوری.»
پیغامی بیان کرد: «رویکرد ایشان در اسلامی‌سازی علوم بیشتر از آنکه فلسفی باشد از طریق فقه و مساله محوری است. رویکردشان انضمامی است. قصد نداشتن با پیدا کردن شواهد دینی در تئوری‌های غربی آن‌ها را اسلامی کنند. منکر علوم غربی نمی‌شدند. ایشان رشته‌های میان رشته‌ای را ایجاد کردند مثل معارف اسلامی و اقتصاد، معارف اسلامی و مدیریت و... .»
عادل پیغامی اضافه کرد: «دانشجو توامان هم بخش‌های کاربردی متون دینی و حوزوی هم علم را به زبان اصلی و از سرچشمه  می‌خواند. این دانشجو صرفا یک مسلمانی که مثلا اقتصاد می‌داند نیست. در دانشگاه امام صادق (ع) ابتدا دروس فقهی را اساتید حوزه و دروس دیگر را سایر اساتید تدریس می‌کردند اما اکنون شاهد نسل جدیدی در اساتید هستیم که خود تلفیق اقتصاد و فقه هستند. در دانشگاه در بحث فقه و معارف اسلامی وارد بخش‌های کاربردی و جامعه‌ساز شده‌ایم. برای مثال کتب شهید مطهری خوانده می‌شود. دانشجوی علوم سیاسی وارد بحث‌های فقه‌الاداره می‌شود. فقه نفت و گاز خوانده می‌شود که در حوزه نمی‌توانید سراغش را بگیرید.»
پیغامی درپاسخ به این سوال که از اندیشه‌ی آیت‌الله مهدوی‌کنی چه مواردی در دانشگاه امام صادق (ع) متبلور است گفت: «در نگاهی آیت‌الله مهدوی‌کنی به دین و اسلام دارد و برگرفته از نگاه امام است، اخلاق جایگاه مهمی دارد. ایشان سیاست‌مدار اخلاقی و معلم اخلاق بوده‌اند بنابراین اخلاق در دانشگاه امام صادق (ع) بسیار جدی گرفته می‌شد. حتی ایشان نگاه اجتهادی به بحث اخلاق داشتند. ایشان شاگرد علامه طباطبایی هم بودند. بنابراین بحث‌های تفسیر هم در دانشگاه امام صادق (ع) اهمیت زیادی دارد. ایشان فقیه اجتماعی هم بودند بنابراین در مقطع کارشناسی ارشد فقه های مضاف مساله جدی‌ای است.»
پیغامی بیان کرد: «نگاه آیت‌الله مهدوی‌کنی به علم پروسه‌ای است نه پروژه‌ای. نگاه پروسه‌ای منوط به این است که افراد مختلف باهم گفت‌وگو کنند و تضارب آرا میان مکاتب علمی صورت بگیرد.»
عادل پیغامی در پایان اضافه کرد: «دانشگاه امام صادق (ع) نه حوزه است نه مانند سایر دانشگاه‌ها بنابراین نام دانشگاه اسلامی به خود می‌گیرد و یکی از مدل‌هایی است که در اسلامی‌سازی دانشگاه و علوم اسلامی می‌تواند وجود داشته باشد و اجرایی شده است.»
در بخش‌های دیگر برنامه، سخنرانی آیت‌الله مهدوی‌کنی، معرفی کتاب، خاطرات دکتر حداد عادل و دکتر حسام‌الدین آشنا از ایشان و... پخش شد.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

فیروز کریمی؛ مربی شناخته شده فوتبال کشورمان مهمان امشب (پنجشنبه ۱ خرداد) برنامه شبانگاهی «شبگرد» است.

در آستانه روز جهانی قدس شبکه یک ویژه برنامه هایی را روی آنتن می برد.

پخش تواشیح «اسماءالحسنی» در شبکه کودک مورد توجه و تشکر رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) قرار گرفت.

رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند رسانه ملی از حمایت بیشتر از مستندسازان با رشد 50 درصدی حق پخش در این دوره خبر داد.

ویژه برنامه رمضانی شبکه یک سیما شب گذشته میزبان یکی از مجریان صدا و سیما بود.

در تعطیلات عید سعید فطر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

ویژه برنامه «دورهمی»، «کودک شو»، «کتاب باز» و «ویتامین خ» بعد از یک ماه روزه داری،میهمان خانه های شما خواهند بود.

مستند «ربای» روایتی از مبارزه یهودیان ضد صهیونیست علیه اسرائیل، چهارشنبه 31 اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.

برنامه «جشن رمضان» شب گذشته میزبان دختران شهید حاج قاسم سلیمانی و خانواده شهید پورجعفری و شهید سرلک بود.

تصویر برداری مجموعه تلویزیونی «صفر بیست و یک» به کارگردانی مشترک سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه کنندگی مهدی فرجی در تهران آغاز شد .

قائم مقام شورای عالی قرآن از اقدام پسندیده شبکه مستند سیما در تولید و پخش زندگی نامه قاریان برجسته ایران و مصر قدردانی کرد.

در روزهای ابتدایی خرداد ماه که مصادف با روز جهانی قدس و آزاد سازی خرمشهر است؛ از ماجرای شهید غلامرضا رهبر گزارشگر رادیو آبادان در «رادیو آبادان» تا قتل‌عام و نسل‌کشی وحشیانۀ اسرائیلی‌ها در «بازمانده» همراه باشید.

شیوه های درمان ناباروری در برنامه «انارستان» بررسی می شود

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر؛ شبکه های سیما ویژه برنامه های متعدد و جذابی را برای پخش در نظر گرفته اند.

در آستانه عید سعید فطر، مسابقه «ایران» در ویژه برنامه ای 12 قسمتی قرار است هر شب لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان رقم بزند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

فلورا سام بازیگر و فیلمساز به گفتگو با مهران مدیری در برنامه «دورهمی» می‌نشیند.

برنامه تلویزیونی «دوربرگردون» با اجرای عبدالله روا روزهای پنجشنبه و جمعه روی آنتن شبکه سه می‌رود.

تصویربرداری مجموعه ترکیبی تلویزیونی «یک لیوان زندگی» به تهیه کنندگی و کارگردانی رضا صافی به پایان رسید.

مجموعه انیمیشن « قند و شکر» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا در خردادماه مهمان قاب شبکه دو شده و هر روز ساعت 15 از این شبکه تلویزیونی پخش می شود.

در آخرین قسمت از ویژه‌برنامه «سوره» گفتگوی مسعود دیانی با حسام‌الدین سراج و سید حسین شهرستانی درخصوص «قرآن و هنر» شب گذشته 5 خرداد‌ماه از شبکه چهار سیما پخش شد.

دیدار"بورسیا دورتموند -بایرن مونیخ"، سه شنبه 6 خرداد از ساعت 21 به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش خواهد شد .

 مجموعه تلویزیونی «پرگار» ازامشب ۶ خرداد روی آنتن می‌رود.

مستند «دو تا کافی نیست»  سه شنبه 6 خرداد ماه ساعت 11:30 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

برنامه «به خانه بر می گردیم» امروز سه شنبه 6 خردادماه در بخش پزشکی به بررسی "جهش ژنتیکی کویید 19" می پردازد.

تاکنون نزدیک به ۹۵ درصد از مراحل تصویربرداری مجموعه «پدر پسری» به تولید رسیده و تا ۱۰ روز دیگر گروه به کار خود خاتمه خواهند داد.

مهران رجبی گفت: این‌روزها جنگ در بیمارستان‌ها در جریان است و رزمندگان خط مقدم این جنگ کادر درمان هستند. برای همه این عزیزان سلامتی آرزو می‌کنم.

سریال «پله پله» به کارگردانی محمدحسین لطیفی و نویسندگی حسن وارسته و امیرعباس پیام به «بوقلمون» تغییر نام داد.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «زمین گرم» به کارگردانی سعید نعمت اله این روزها با حضور بازیگران چهره در تهران ادامه دارد.

پیکر «صدیقه کیانفر» بازیگر سینما و تلویزیون روز چهارشنبه رهسپار خانه ابدی می‌شود.

«روز خوش»، سه شنبه 6 خرداد ( 26 می 2020 ) با شجاع طباطبایی و لیلا موسوی، میزبان بینندگان خود می باشد .

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد