امروز شنبه  14 تير 1399
تعداد بازدید : 234 - تاریخ خبر : 1398/11/23 - 11:51
روایت «چرخ» از دستاوردهای ایران در مهندسی پزشکی
تشخیص و درمان بیماری‌ها با مهندسی!

هشتادوهفتمین قسمت «چرخ» در فصل ششم به بررسی دستاوردهای ایران در حوزه‌ی مهندسی پزشکی اختصاص داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در «میز علم» برنامه‌ی دوشنبه 21 بهمن، حافظ آهی به‌عنوان مجری میزبان دکتر علی استکی، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود.

 

از مهندسی تا پزشکی

دکتر استکی این گفت‌وگو را با تعریف مهندسی پزشکی آغاز کرد: «مهندس‌ها از مدل‌های ریاضی استفاده می‌کنند. مدل‌های ریاضی یک‌سری سمبل هستند و این سمبل‌ها قوانین را به صورت نمادین نشان می‌دهند. با پیش‌بینی واقعیت‌ها می‌توانیم چک کنیم صورت‌های ذهنی و دریافت‌های ما چقدر درست است. مهندسی پزشکی هم حاصل همین شناخت بشر از محیط اطراف زندگی‌اش بوده است. مهندسی پزشکی از علوم مهندسی، علوم پزشکی و علوم زیستی استفاده می‌کند. علوم مهندسی علومی هستند که برای طراحی و ساخت ابزار برای ارتقای توانایی انسان تلاش می‌کنند. در علوم زیستی تلاش این است که ما ساختارهای زنده را بشناسیم و ببینیم چگونه رفتار می‌کنند و گاهی در رفتارهای آنها دخالت کنیم. علوم پزشکی هم دو وظیفه دارد؛ تشخیص و درمان. بخش‌هایی از این حوزه‌ها نقاط اشتراک دارند اما بخش‌هایی از آنها اشتراک دارند. در نقطه‌ی اشتراک علوم مهندسی و علوم زیستی، مهندسین با استفاده از دانش مهندسی مسائل و مشکلات سیستم‌های زیستی را بررسی و حتی ممکن است دخالت کنند. ما به این علم مهندسی زیستی می‌گوییم. تعریف مهندسی زیستی، کاربرد علوم مهندسی در علوم زیستی است. از طرف دیگر علوم مهندسی نقاط اشتراکی با علوم پزشکی دارد. تلاش مهندسین در این است که به درمان و تشخیص کمک کنند که به این بخش اشتراکی مهندسی پزشکی می‌گویند. پس مهندسی پزشکی کاربرد علوم مهندسی در مسائل زیستی و پزشکی است.»

 

از ایده‌های فردی تا دانشکده‌های تخصصی

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در ادامه‌ی صحبت‌هایش نگاهی اجمالی به تاریخچه‌ی مهندسی پزشکی در ایران و سایر کشورهای دنیا داشت؛ «تا دهه‌ی 50 میلادی به علایق و فعالیت فردی وابسته بوده است. در دهه‌ی 50 شمسی هم در ایران فعالیت‌ها بیشتر سویه‌ی فردی داشتند. دهه‌ی 60 میلادی و دهه‌ی 60 شمسی این فعالیت‌ها گروهی شدند و توسعه پیدا کردند ولی هنوز رسمیت نداشتند. در اوایل دهه‌ی 70 دانشکده‌ی مهندسی پزشکی دانشگاه امیرکبیر تاسیس شد که تنها جایی است که به‌صورت یک دانشکنده تاسیس شد. بقیه‌ی همکاران ما در دانشگاه‌های علم و صنعت و شریف در گروه‌های دیگر مانند مکانیک و برق این رشته را به‌عنوان گرایش تاسیس کردند. در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سال 72 رشته‌ی کارشناسی مهندسی پزشکی که تحت نظر وزارت بهداشت است، تاسیس شد. در دو دهه‌ی اخیر رشته‌ی مهندسی پزشکی به شدت گسترش پیدا کرده است. الان تقریبا استانی از کشور نیست که رشته‌ی مهندسی پزشکی را نداشته باشد.»

 

از ترمیم شکستگی تا تشخیص سرطان

کاربردهای مهندسی پزشکی موضوع بخش پایانی صحبت‌های دکتر استکی بود؛ «تسریع ترمیم شکستگی استخوان یکی از کاربردهای مهندسی پزشکی است. در یکی از نمونه‌های این کاربرد پای شکسته‌ی یک خرگوش را در مدت زمان نصف شرایط طبیعی ترمیم کردیم. طبعا برای اینکه این کار را روی نمونه‌ی انسانی انجام بدهیم باید مسائل متعددی را انجام بدهیم. نمونه‌ی دیگر مفصل مچ پای مصنوعی شبه‌انسانی است. ما تعداد زیادی معلول و مجروح جنگی داریم که پای آنها از زیر زانو قطع شده است و این مفصل اجازه می‌دهد عملکردی شبیه مچ پای انسان داشته باشد. ارتز زانوی خودتنظیم، تشخیص هوشمند خال سرطانی با درصد خطای زیر 8 درصد و سنجش استرس و تمرکز از نمونه‌های دیگر کاربردهای مهندسی پزشکی هستند که ما موفق شده‌ایم آنها را انجام بدهیم.»

مجله‌ی تصویری «چرخ» مهم‌ترین رویدادهای علم و فناوری و مسائل روزمره‌ی زندگی را با نگاهی تخصصی و به‌زبانی ساده و با حضور کارشناسان، اساتید دانشگاه و نخبگان بررسی و واکاوی می‌کند.

«چرخ» سه روز در هفته، یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در تعطیلات پایان هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

مدیر شبکه پنج سیما گفت: واقعیت این است که اکنون کشور ما با کاهش نرخ رشد جمعیت همراه است، از این رو فرهنگ سازی و اصلاح سبک زندگی یکی از اهداف رسانه است که ما در شبکه پنج سیما در حوزه تولیدات نمایشی آن را دنبال می کنیم.

رئیس سابق کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه ای خطاب به رییس رسانه ملی از مدیران شبکه دو سیما به منظور پخش برنامه «مکث» قدرانی کرد.

مراسم قدردانی و تشکر از عوامل سریال «پدر پسری» با حضور مهندس سعید اشناب مدیر شبکه پنج سیما، مهدی کریمی قائم مقام شبکه پنج، مصطفی رضوانی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه پنج، رضا جودی تهیه کننده، محمدرضا حاجی غلامی کارگردان و بازیگران و عوامل تولید این مجموعه تلویزیونی در سالن جلسات شبکه پنج سیما برگزار شد.

در شب و روز میلاد حضرت امام رضا (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

در پی درگذشت مرحوم سیروس گرجستانی، دو فیلم «ماه از روی سکو» و «بله برون» و همچنین مستند «پرتره رخ» در گرامی داشت یاد ایشان از شبکه های دو، نمایش و مستند پخش می شود.

برنامه «دست خط» جمعه 6تیرماه میزبان دکتر ذیبح الله خداییان معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می شود. 

کارگروه تخصصی رسانه بامحوریت شبکه آموزش سیما در شورای عالی مهارت تشکیل شد.

این شب ها سیروس گرجستانی در نقش پدر یک خانواده در سریال «شاهرگ»نقش آفرینی می کند و تا پایان این سریال با مخاطبان همراه است.

گفتگوی زنده سیاسی شبکه چهار سیما پنجشنبه 5 تیرماه به موضوع «زوال نظم لیبرال » اختصاص یافته است.

همزمان با آغاز دهه کرامت، شبکه یک سیما ویژه برنامه‌ «تشرف» را روی آنتن می برد.

برنامه تلویزیونی «طبیب» این هفته نیز میزبان پزشکان و متخصصانی است که هریک علائم، هشدارها و راههای پیشگیری و درمان یک بیماری خاص را بررسی می‌کنند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از اهتمام رسانه ملی به ویژه شبکه یک سیما به دلیل همکاری شایسته در معرفی و شناساندن رویداد ملی «فهما، فرهنگ و هنر مساجد ایران» قدردانی کرد.

نویسنده سریال «شهید زین الدین» گفت: می خواهیم در این سریال «شهید زین الدین» را به نسل جدید معرفی کنیم و نسل جدید باید از شهیدان درس بگیرد.

مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما سریال های یک سال این شبکه را تشریح کرد.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

برنامه جشنواره کارآفرینی امروز میزبان مدیر عامل شرکت تن زیب ( تولید وسایل ورزشی خانگی ) است.

برنامه «روز خوش»، صبحگاه دوشنبه 16 تیرماه با رضا رفیع و استاد نصراله حدادی میهمان خانه های بینندگان می باشد .

برنامه «مشاور»، یک شنبه 15 تیرماه پاسخگوی پرسش های بینندگان پیرامون ثبت اسناد و املاک می باشد .

برنامه «جمع ایرانی» ، شنبه 14 تیر ماه به مناسبت روز قلم میزبان محمد دلاوری می باشد .

برنامه «کنکاش»، شنبه 14 تیر ماه با موضوع بررسی قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت از جام جم پخش می شود .

تصویربرداری سریال «پای بست» به کارگردانی احمد کاوری در شرایطی آغاز شده است که این سریال پاییز امسال از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» در پنجمین  سفر خود بعد از شهر های  تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی به استان مرکزی رفته است.    

مجله ی پزشکی «پایان ناباروری» با اجرای مینا هاشمی، به صورت هفتگی شنبه ها ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

چهارمین قسمت مجموعه مستند «دیده شو» درباره فعالیت های شرکت دانش بنیان ایران دلکو، شنبه 14 تیر از شبکه افق پخش می شود.

مستند «چشم توپخانه» با موضوع زندگی شهید جلیل خادمی، شنبه 14 تیرماه از شبکه افق پخش می شود.

نخستین قسمت سری دوم مجموعه «فیروزه» با موضوع فعالیت های ادبی گلعلی بابایی از نویسندگان حوزه دفاع مقدس شنبه این هفته روی آنتن شبکه افق می رود.

ششمین قسمت برنامه تلویزیونی «گذرنامه» با موضوع جنگ حقوقی و فرصتی برای دفاع از منافع ملی و مستضعفین جهان، شنبه 14 تیرماه از شبکه افق پخش می شود.

سردار شیرزاد، رئیس پلیس بین‌الملل ناجا در برنامه «در انتهای الوند» گفت: به دنبال صدور اعلان قرمز اینترپل برای دستگیری عاملان ترور سردار سیلمانی هستیم.

مراسم تشییع پیکر «سیروس گرجستانی» بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان، امروز چهاردهم تیر با حضور مسئولان و جمعی از دوستداران این هنرمند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

«ضربان» از کاربرد پیوند درافزایش بقای انسان می گوید.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد