امروز شنبه  14 تير 1399
تعداد بازدید : 267 - تاریخ خبر : 1398/11/23 - 12:16
«مداد قرمز» با حضور مهرداد بذرپاش

هفتمین قسمت از ویژه‌برنامه «مداد قرمز» با حضور مهرداد بذرپاش دوشنبه 21 بهمن روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ مهرداد بذرپاش در ابتدای برنامه گفت: در زمان امام دو قطب کاپیتالیسم و سوسیالیسم وجود داشت و امام گفت ما هم قطب سوم هستیم. بعد از این 40 سال سوسیالیسم فروپاشیده و انقلاب ما مانده و کاپیتالیسم به رهبری آمریکا. ما امروز یک قطب بزرگ در دنیا هستیم و کشورها امروز یا باید با ما باشند و یا با آمریکا. هرکدام خاستگاه و شعارهایی دارند و هرکدام هم طرفدارانی در دنیا دارند.

نماینده سابق مجلس افزود: خروش مردم به خاطر شهید سلیمانی بعد از 40 سال از انقلاب اتفاق افتاد. مگر شهید سلیمانی غیر از حرف‌های امام و رهبر انقلاب چیز دیگری را دنبال می‌کرد؟ مقاومت، در کنار مظلوم بودن، در مقابل زور ایستادن، وفاداری برای مردم، جان را برای مردم فدا کردن و ... چیزهایی بود که او دنبال می‌کرد.

مهرداد بذرپاش ادامه داد: در مسیر انقلاب بعضی آرام آرام خسته شدند. بعضی برخلاف حرف‌های گذشته‌شان شروع کردند به حرف زدن. بعد از 40 سال نیازمند نوسازی در برخی بخش‌ها هستیم. خانه خود را نیز سالی یک‌بار تغییر دکوراسیون می‌دهیم. بعد از 40 سال نمی‌توان با همان سیستم‌عامل کشور را اداره کرد. نام این کار را حکمرانی جدید می‌گذارم. وظیفه سیستم‌عامل مدیریت ماژول‌های مختلف است.

وی اضافه کرد: یکی از ویژگی‌هایی که حتماً باید مدنظر قرار دهیم جوان‌سازی است که فراتر از جوان‌گرایی است و به معنی نوسازی در فرایندها و روش‌ها و تصمیمات و بخش‌های نرم‌افزاری است. ما در بعضی مسائل استاد حل نکردن مسائل از طریق پیچیده کردن آن مسئله هستیم. جوان‌گرایی را نباید به تغییر چند مدیر در بخش‌های مختلف تقلیل دهیم.

مدیرعامل سابق سایپا سپس گفت: خیلی از بخش‌های حکمرانی امروز از دست مسئولین رسمی خارج شده است. مثل فضای مجازی، تاکسی‌های اینترنتی و ... . از این به بعد این اتفاقات با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. دولت و مجلس کجای این اتفاقات هستند؟ گاهی به مسائل نامهم می‌پردازند و عقب می‌مانند. یکی از دلایلی که جوان‌ها باید مدیریت کنند همین است چون جا نمی‌مانند و توان مدیریت این شرایط را دارند. به ‌غیر از منیّت‌های فردی در خیلی از بخش‌ها، علت دیگری برای مقاومت در برابر این مسئله وجود ندارد.

مهرداد بذرپاش تأکید کرد: خیلی از وزرای ابتدای انقلاب حدود 25 ساله بودند اما همان‌ها امروز هم وزیرند و باور دیگری درباره جوان‌گرایی دارند. رئیس‌جمهور امروز ما هم از مجلس اول حضور داشته‌اند. این در حالی است که اتفاقات 10 سال اول انقلاب خیلی سخت بود. اداره جنگ که یک موقعیت بحران است، سخت‌تر است. ما نیازمند انقلاب‌های بعدی در داخل انقلاب هستیم. یکی از اصلی‌ترین الزامات حکمرانی جدید، جوان‌سازی است. امام و رهبری بیشترین صحبت‌ها و پیام‌هایشان به کدام قشر است؟ بیانیه گام دوم خطاب به کدام قشر است؟ این به این معنا نیست که رهبری بزرگ‌ترها را نمی‌بینند اما مسائلی هست که از طریق جوان‌ها باید اتفاق بیفتد.

مشاور رئیس‌جمهور در دولت نهم و دهم در ادامه گفت: قطعاً یک جوان مشاوره در حوزه نیازهای جوانان و فناوری‌های جدید را بهتر می‌تواند به مدیران بدهد. تجربه مشاوران جوان در دولت‌های نهم و دهم یکی از روش‌ها برای شکستن حلقه‌های بسته مدیریتی بود. یکی از وظایف مشاوران جوان تسهیل کردن فرایند ورود جوانان بود. آیا خوب است که کسی که 30 سال وزیر بوده بازهم وزیر شود؟ ایده مشاوران جوان برای جلوگیری از این معضل بود. در دولت جدید این طرح زیر سؤال رفت اما حدود 3 سال بعد با عنوان دستیاران جوان تکرار شد! نمی‌گویم ایده مشاوران جوان بی‌نقص بوده اما کسی ایده بهتری ارائه نداد. یکی از نکات مهم، مکانیسم و شاخص‌های انتخاب این جوانان است.

مهرداد بذرپاش همچنین اظهار داشت: کاهش سن مدیریتی امروز ضرورت کشور ماست. باید به سمتی برویم که فرایند تغییر نسل در مدیریت کشور حداقل اشتباه را داشته باشد. نه این‌که چون استثناهایی ممکن است اتفاق بیفتند که کاری خراب شود، به‌طورکلی جوان‌گرایی را کنار بگذاریم. جوان‌گرایی یک انتخاب نیست و یک اجبار است و شرایط امروز این را به ما تحمیل می‌کند.

وی افزود: جوان محافظه‌کار نیست و تصمیم می‌گیرد. امروز کشور ما دچار بیماری تصمیم نگرفتن شده است. کشور را باید از این ورطه بی‌تصمیمی نجات دهیم و این کار را جوان‌ها می‌توانند انجام دهند. وقتی ملاحظات زیاد شد تصمیم‌گیری رخ نمی‌دهد. موضوع جوان‌گرایی را در سمت‌های مدیریت خلاصه نکنیم. حواس‌مان باشد آدرس غلط ندهیم. باید این ادبیات فراگیر شود و آن‌وقت هست که بخش خصوصی و دولتی و حاکمیتی به میدان می‌آیند و کشور یک جهشی خواهد کرد.

مهرداد بذرپاش عنوان کرد: انتخابات مجلس را در پیش داریم و می‌بینیم تعدادی جوان خود را برای رأی دادن مردم عرضه کرده‌اند. اما مردم این‌ها را نمی‌شناسند. باید عده‌ای این‌ها را معر

فی کنند. پیشرفت کشور با یک مجلس یا یک دولت ولو جوان اتفاق نمی‌افتد. در این 40 سال کشور خیلی پیش رفته است اما توقع‌مان به‌ویژه در حوزه اقتصاد خیلی بیشتر است. مجلس و دولت در یک بستر معنا پیدا می‌کند. نمی‌توانی در دانشگاه استاد و فارغ‌التحصیل بی‌مسئولیت تربیت کرد و توقع داشت همین‌ها که در مدیریت کشور می‌روند درست عمل کنند.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین محیط‌هایی که باید اصلاح شود دانشگاه است. امروز رتبه تولید علم ما در منطقه 2 است اما رتبه ما در استفاده از علمی که تولید می‌کنیم 17 است! یعنی بیشتر برای استفاده دیگران تولید می‌کنیم. این مشکل را باید حل کنیم. دولت‌ها و مسئولان مختلف که سر کار می‌آیند از همین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها استفاده می‌کنند. پس این محیط را هم باید اصلاح کنیم.

مهرداد بذرپاش در پایان گفت: ما هنوز تکلیف‌مان را با احزاب معین نکرده‌ایم. مستقل بودن امروز یک شعار تبلیغاتی است درصورتی‌که خوب نیست که فرد به هیچ جا پاسخ‌گو نباشد. یعنی اگر بد عمل کرد آبروی حزب او برود و به این خاطر هم شده عملکرد خود را خوب کند. مستقل بودن ژستی برای فرار از پاسخ‌گویی شده است. نکته دیگر این است که برای شایسته‌گزینی باید فکری کنیم. گاهی برای جایگزین مدیری که در سن 55 سالگی بازنشسته می‌شود نیرو تربیت نکرده‌ایم.

 

«مداد قرمز» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی خواجه و دبیری مجتبی طالقانی در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما برای پخش در شب‌های دهه فجر آماده شده است.

 انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در تعطیلات پایان هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

مدیر شبکه پنج سیما گفت: واقعیت این است که اکنون کشور ما با کاهش نرخ رشد جمعیت همراه است، از این رو فرهنگ سازی و اصلاح سبک زندگی یکی از اهداف رسانه است که ما در شبکه پنج سیما در حوزه تولیدات نمایشی آن را دنبال می کنیم.

رئیس سابق کمیسیون اجتماعی مجلس در نامه ای خطاب به رییس رسانه ملی از مدیران شبکه دو سیما به منظور پخش برنامه «مکث» قدرانی کرد.

مراسم قدردانی و تشکر از عوامل سریال «پدر پسری» با حضور مهندس سعید اشناب مدیر شبکه پنج سیما، مهدی کریمی قائم مقام شبکه پنج، مصطفی رضوانی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه پنج، رضا جودی تهیه کننده، محمدرضا حاجی غلامی کارگردان و بازیگران و عوامل تولید این مجموعه تلویزیونی در سالن جلسات شبکه پنج سیما برگزار شد.

در شب و روز میلاد حضرت امام رضا (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

در پی درگذشت مرحوم سیروس گرجستانی، دو فیلم «ماه از روی سکو» و «بله برون» و همچنین مستند «پرتره رخ» در گرامی داشت یاد ایشان از شبکه های دو، نمایش و مستند پخش می شود.

برنامه «دست خط» جمعه 6تیرماه میزبان دکتر ذیبح الله خداییان معاون رئیس قوه قضاییه و رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور می شود. 

کارگروه تخصصی رسانه بامحوریت شبکه آموزش سیما در شورای عالی مهارت تشکیل شد.

این شب ها سیروس گرجستانی در نقش پدر یک خانواده در سریال «شاهرگ»نقش آفرینی می کند و تا پایان این سریال با مخاطبان همراه است.

گفتگوی زنده سیاسی شبکه چهار سیما پنجشنبه 5 تیرماه به موضوع «زوال نظم لیبرال » اختصاص یافته است.

همزمان با آغاز دهه کرامت، شبکه یک سیما ویژه برنامه‌ «تشرف» را روی آنتن می برد.

برنامه تلویزیونی «طبیب» این هفته نیز میزبان پزشکان و متخصصانی است که هریک علائم، هشدارها و راههای پیشگیری و درمان یک بیماری خاص را بررسی می‌کنند.

مشاور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس ستاد هماهنگی کانون های فرهنگی هنری مساجد کشور از اهتمام رسانه ملی به ویژه شبکه یک سیما به دلیل همکاری شایسته در معرفی و شناساندن رویداد ملی «فهما، فرهنگ و هنر مساجد ایران» قدردانی کرد.

نویسنده سریال «شهید زین الدین» گفت: می خواهیم در این سریال «شهید زین الدین» را به نسل جدید معرفی کنیم و نسل جدید باید از شهیدان درس بگیرد.

مدیر گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما سریال های یک سال این شبکه را تشریح کرد.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

مراسم تشییع پیکر «سیروس گرجستانی» بازیگر سینما و تلویزیون کشورمان، امروز چهاردهم تیر با حضور مسئولان و جمعی از دوستداران این هنرمند در قطعه هنرمندان بهشت زهرا (س) برگزار شد.

«ضربان» از کاربرد پیوند درافزایش بقای انسان می گوید.

برنامه «نگاه یک» این هفته میزبان علی مویدی رییس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز است.

سومین قسمت از فصل جدید برنامه «نقد سینما» شب گذشته جمعه 13 تیرماه با حضور سام کلانتری کارگردان مستند «جایی برای فرشته‌ها نیست» ، آرش خوشخو منتقد سینما بر روی آنتن شبکه پنج سیما رفت.

همزمان با روز ملی محیط بان چالش های پیش روی این قشر زحمت کش در «مثبت سلامت» بررسی می شود.

مسابقه " پرسپولیس تهران - شاهین شهرداری بوشهر"، شنبه 14 تیر از ساعت 21 به صورت زنده روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .

همزمان با هفته حقوق بشر آمریکایی مستندFDD امروز از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

برنامه «رویش»، امروز با موضوع آفات پسته روی آنتن شبکه هفت سیما می رود.

مراسم تشییع پیکر سیروس گرجستانی با حضور هنرمندان و مردم هنردوست کشورمان برگزار شد.

سری جدید برنامه «چراغ مطالعه» که در ۱۳ قسمت به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود، به گفتگو با نویسندگان و مترجمان کتاب‌های حوزه روان‌شناسی اختصاص دارد.

"مسعود مردانی"، متخصص عفونی و عضو کمیته کشوری کرونا از آخرین اخبار کرونا و مقابله با آن صحبت می کند.

هفتمین قسمت از برنامه «شکلات تلخ» به تهیه کنندگی و کارگردانی مجتبی احمدی امروز  شنبه 14 تیرماه ساعت 13:30 به آسیب شناسی و روایت زندگی کودکان زباله گرد افغاستانی در سطح شهر تهران می پردازد.

برنامه جدید «ستاره‌ها» را پنجشنبه‌ها و جمعه‌ها حوالی ساعت ۱۷ در قاب شبکه قرآن و معارف سیما ببینید.

شبکه قرآن و معارف سیما در حوزه تربیت و یادگیری قرآن کریم و عربی با همکاری سازمان پژوهش و برنامه ریزی  ،اقدام به تولید مجموعه تلویزیونی" قرآن در تابستان" کرده است.

در سومین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد