امروز سه شنبه  14 مرداد 1399
تعداد بازدید : 1418 - تاریخ خبر : 1398/12/27 - 14:35
روایت «بازگشت» از ارتباط ظهور امام زمان(عج) و نشانه‌های آن با اتفاقات اخیر

کارشناس برنامه «بازگشت» شبکه افق تاکید کرد : این‌طور نیست که الا و لابد ظهور امام زمان(عج) را منوط به روایت یا روایت‌های خاصی کنیم که تا علامت گفته شده در روایت نباشد حضرت مهدی(عج) ظهور نمی‌کند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، بخش دیگری از برنامه گفتگومحور بازگشت با موضوع «ظهور و نشانه‌های آن» یکشنبه شب 25 اسفند ماه سال 1398 روی آنتن این شبکه رفت.

 مهمان این برنامه حجت‌الاسلام دکتر محمدجواد ابوالقاسمی مدرس حوزه و دانشگاه و مجری برنامه علیرضا پورمسعود بود.

 ابوالقاسمی در خصوص نشانه‌های ظهور گفت: ارتباط دادن اتفاقاتی که از آنها به عنوان علایم ظهور یاد می‌شود به ظهور صحیح نیست.

 وی تصریح کرد: آنچه که در روایات از آنها به عنوان نشانه‌ها و علایم ظهور یاد می‌شود بر اساس ریل‌گذاری وضعیت جامعه مطرح شده‌اند، نه اینکه این نشانه‌ها قطعاً علایم ظهور باشند.

 این مدرس حوزه تأکید کرد: ما در اصل موضوع ظهور آقا امام زمان(عج) هیچ شکی نداریم و ظهور حتمی است و طبق روایتی ممکن است حتی یک روز مانده به آخر دنیا حضرت مهدی(عج) ظهور کند.

 وی افزود: زمان تشکیل حکومت اسلامی به دست حضرت مهدی(عج) بستگی به میزان پایبندی ما به شرایع و دستورات دینی دارد.

 این مدرس دانشگاه با اشاره به روایت‌های متعددی بیان کرد: این‌طور نیست که الا و لابد ظهور امام زمان(عج) را منوط به روایت یا روایت‌های خاصی کنیم که تا علامت گفته شده در روایت نباشد حضرت مهدی(عج) ظهور نمی‌کند. در صورتی که آن روایت با توجه به وضعیت جامعه آن دوره و میزان عمل و پایبندی‌ مردم جامعه به دستورات دینی مطرح شده است و با تغییر وضعیت جامعه در دوره‌ای دیگر علایم و نشانه‌های ظهور هم تغییر می‌کنند.

 وی اظهار کرد: علامت‌ها و وعده‌های داده شده در باره نشانه‌های ظهور بر اساس وضعیت جامعه است. بنابراین نمی‌توانیم ظهور امام زمان(عج) را به حصول علامتی محصور کنیم.

 ابوالقاسمی گفت: یکی از اشتباهات ما این است که به‌جای تأکید بر اسباب ظهور بر نشانه‌های ظهور تأکید می‌کنیم. اسباب ظهور مهم است، نه علامت‌های ظهور.  

 

محمدجواد ابوالقاسمی: اهل‌بیت(ع) از ما انجام به وظیفه‌مان را خواسته‌اند، نه دانستن نشانه‌های ظهور امام زمان(عج) را.

 وی خاطرنشان ساخت: اهل‌بیت(ع) از ما انجام به وظیفه‌مان را خواسته‌اند، نه دانستن نشانه‌های ظهور امام زمان(عج) را.

 این مدرس دانشگاه تأکید کرد: هر کدام از روایت‌ها در باره علایم ظهور بر اساس یک ریل‌گذاری گفته شده است.

 وی اشاره کرد: ظهور امام زمان(عج) منوط به علامت‌ها نیست.

 این مدرس حوزه با رد اینکه بیماری کرونا همان مرگ سفید است که در روایات به آن اشاره شده است و مرگ سفید را از نشانه‌های ظهور حضرت مهدی(عج) خوانده‌اند گفت: در روایات آمده است با مرگ سفید دوسوم مردم دنیا از بین خواهند رفت، در حالی که میزان تلفات مردم دنیا بر اثر بیماری کرونا زیر دو درصد است.  

 وی در ادامه اظهار کرد: میزان کشته‌ها بر اثر گرسنگی و کمبود غذا در هر روز در سراسر جهان حدود 30 هزار تن و بسیار بیشتر از میزان کشته‌ها بر اثر ابتلا به کرونا در سراسر جهان است.

 ابوالقاسمی مطرح کرد: کرونا بیشتر جنگ رسانه‌ای است.وی گفت: نشانه‌ها برای امید دادن به جامعه خوب است.

 

 محمدجواد ابوالقاسمی: در نامه‌ای از امام زمان(عج) به مرحوم شیخ مفید اسباب ظهور این است که شیعیان ما گناه نکنند، همدل باشند و به عهد امامت وفا کنند.

 این مدرس دانشگاه طبق روایت و نامه‌ای از امام زمان(عج) به مرحوم شیخ مفید در سال 412ﻫ.ق اسباب ظهور را این‌چنین برشمرد: شیعیان ما گناه نکنند، همدل باشند و به عهد امامت وفا کنند.

 وی دعا و انتظار فرج را از وظایف شخصی دانست.

 ابوالقاسمی در خصوص یکی از شرایط ظهور اشاره کرد: از شرایط ظهور این است که مردم قم و کسانی که از قم برای ظهور قیام کردند توانایی بسیار قوی رسانه‌ای داشته باشند تا بتوانند دین را به سراسر دنیا برسانند.

 وی افزود: شرط دیگر این است که هر زمان شیعیان کار رسانه‌ای کردند جنگ با آنها شروع شد. از نظر نظامی، سیاسی و اقتصادی هم باید به‌قدری قوی شوند که علم و دین را به کل مردم دنیا برسانند و کسی نتواند جلوی آنها را بگیرد.  

 این مدرس حوزه در خصوص وضعیت رسانه‌ای کشور اظهار کرد: مقام معظم رهبری تقریباً یک سال قبل فرمودند از وضعیت رسانه‌ای کشور راضی نیستم و این وضعیت مشابه ابتدای جنگ هشت سال دفاع مقدس است.

 وی در خصوص شیوع کرونا بیان داشت: هدف خداوند از ابتلائات امتحان مردم است و علاوه بر رعایت بهداشت و دستورات بهداشتی دعا در عبور از این ابتلا راهگشاست.

 ابوالقاسمی یکی از شرایط دعا را با نقل روایتی از امیرالمؤمنین(ع) با سند صحیحی از شیعه و سنی این‌گونه مطرح کرد: امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند تمامی دعاها محجوبند تا زمانی که درود بر پیامبر(ص) و آل پیامبر(ص) بفرستید. باید به اهل‌بیت(ع) روی بیاوریم و در کنار دعاهایمان به اهل‌بیت(ع) توسل کنیم.

 وی تصریح کرد: در نظر داشته باشیم که سوء مدیریتمان را به پای معصومین(ع) نگذاریم.

 ابوالقاسمی در پایان گفت: وقتی از نظر رسانه‌ای قوی باشیم و سوء مدیریت‌ها را به پای دین نگذاریم تعارض‌های موجود حل خواهند شد.      

 

 

 

 

 

     

 

  

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در هفتمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های سه، چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

دبیرخانه شورای معارف سیما، جزییات پخش زنده دعای پرفیض عرفه از شبکه های رسانه ملی را اعلام کرد.

 پیرو دســتور دکتر علی عســکری رئیس سازمان صداوسیما درخصوص ساخت سریال هایی با محتوای کرونا ، مرکز سیما فیلم ، نخستین سریال کرونایی را به مرحله نگارش درآورد.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و رئیس سازمان بهزیستی کشور در نامه ای به رئیس رسانه ملی از پرداختن مناسب به مقوله آسیب های اجتماعی قدردانی کرد.

روابط عمومی شبکه یک سیما در خصوص اتفاق پیش آمده در برنامه امروز «صبح بخیر ایران» از طرفداران پرسپولیس پوزش و دلجویی کرد.

برنامه «تهران ۲۰» امشب به بررسی موضوع تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری (با توجه به شیوع ابتلای بیماری کرونا ویروس) می پردازد و آن را از منظر موافقان و مخالفان مورد بحث و تحلیل قرار می دهد. 

فیلمبرداری «سلمان فارسی» بزرگ ترین سریال تلویزیونی ایران،امروز همزمان با عید سعید قربان در شاهرود از سر گرفته می شود.

همراه با فیلم های سینمایی تلویزیون شبکه ها در عید قربان، پنج‌شنبه و جمعه 9 و 10 مرداد ماه باشید.

نشست نقد و بررسی سریال تلویزیونی «دخترم نرگس» به سفارش مرکز سیمای استان‌ها و در صدا و سیمای آذربایجان غربی برگزار شد.

مستند «رویای آجری» به  کارگردانی داود مرادیان با روایتی متفاوت از تاریخچه سیاستگذاری مسکن از شبکه مستند پخش می شود.

براساس آخرین نظرسنجی مرکزتحقیقات رسانه ملی بیش از 80 درصد مردم درتیرماه 99 بیننده برنامه‌های مختلف سیما بوده‌اند و عصرجدید شبکه سه با حدود 54 درصد بیننده، پرمخاطب‌ترین برنامه شناخته شد و شبکه سه نیز با چهاربرنامه درمیان ده برنامه نخست سیما از نظرمیزان مخاطب درصدر شبکه‌های سیما قرارگرفت.

به دنبال حادثه برای عوامل و دست اندرکاران برنامه «درشهر» در روستای فشافویه ، مدیر گروه تهران و شهروندی شبکه 5 سیما ، با تشریح جزئیات حمله به این گروه و تحت پیگرد قراردادن عامل آن خبر داد.

ویژه برنامه زنده «خورشید بی غروب» به مناسبت سالروز شهادت  امام محمد باقر علیه السلام از شبکه یک پخش می شود.

چهارمین قسمت از دور دوم مسابقه عصر جدید، امشب و فردا شب (شنبه و یکشنبه) روی آنتن می رود.

دبیر شورای معارف سیما و رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاهها بر لزوم هم اندیشی نهاد رهبری و رسانه ملی در راستای پاسخگویی به شبهه افکنی دشمنان در میان قشر دانشجو تاکید کردند.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

برنامه "چراغانی" به مناسبت عید غدیر ویژه برنامه "غدیر" را از امشب به روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

مستند بلند «تصمیم‌های سخت» درباره تاثیر برجام بر اقتصاد ایران و خروج برخی شرکت‌های بین‌المللی از ایران، 14 مردادماه روی آنتن شبکه افق می رود.

مدیر کل مسابقات ملی و بین المللی مهارت کشور گفت: مسابقات ملی مهارت با توجه به بیماری کرونا ،امسال به صورت غیر متمرکز،در 14استان در سطح کشور برگزار می شود.

سیما سادات لاری؛ سخنگوی وزارت بهداشت چهارشنبه ۱۵ مرداد مهمان برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» می‌شود.

برنامه تلویزیونی «چهل تیکه» به مرور خاطرات و نوستالژی سال‌های گذشته با حضور هنرمندان و افراد شاخص می‌پردازد.

پس از انتشار خبر ساخت سریال «دادستان» به کارگردانی مسعود ده‌نمکی و تهیه‌کنندگی محمد خزاعی، برخی رسانه‌ها درخصوص موضوع سریال گمانه‌زنی‌هایی مطرح کردند و شخصیت‌های آن را به برخی شخصیت‌های مطرح نظام و دولت نسبت دادند.

مجموعه مستند «خاکریزهای سفید» با موضوع تأثیر کرونا بر تنهایی و عواطف انسان امروز از شبکه مستند پخش می شود.

مستند «اولین آدینه» به تهیه کنندگی امیرحسن خواجوی، نویسندگی و کارگردانی سیدمهدی میرحاجی آماده پخش شد‌.

برنامه گفت و گو محور تلویزیونی «ما خانوما» پس از پایان مراحل تولید از تلویزیون پخش خواهد شد.

بیست و چهارمین قسمت از فصل جدید از برنامه‌ی تلویزیونی «مصیر» کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما، یک‌شنبه 12 مرداد ماه با موضوع «نظریه پردازی قرآن بیان از دیدگاه شهید سید محمدباقر صدر» با اجرای محمدمهدی ابراهیمی نصر روی آنتن رفت.

هفتمین قسمت فصل جدید «چرخ» ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 14 مرداد 99، با بررسی دستاوردهای جهاد دانشگاهی در صنعت برق روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

برنامه «تهران ۲۰» به پرونده حق مسکن کارگران ورود می کند.

«شاهرگ» سریالی در قالب یک درام پرماجرا و دلهره آور است که بخشی از تاریخ معاصر ایران را به تصویر کشیده است. این سریال با محوریت بمب گذاری های منافقین در سال 1360 و همچنین افشاگری درباره ترورهای درون گروهی این گروهک روی آنتن سیما رفته است.

برنامه «شکلات تلخ» امروز میزبان مهدی فرشادانی نماینده مجلس شورای اسلامی خواهد بود تا سرفصل های قانونی مرتبط با زندگی و فعالیت حرفه ایی کودکان کار را بررسی کند.

 

مستند خاویار قم یک اثر تک قسمتی است که فعالیت یک کارآفرین نمونه و کسب و کار خانوادگی را بررسی می کند که توانسته در قم و در آب و هوای کویری، ماهی خاویار پرورش بدهد!

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد