امروز يك شنبه  19 مرداد 1399
تعداد بازدید : 77 - تاریخ خبر : 1399/05/11 - 13:35
در سومین برنامه «کشیک سلامت» مطرح شد؛
شرایط را زود به حالت عادی برگرداندیم

«کشیک سلامت»با موضوع  بررسی مدیریت هوشمند کرونا روی آنتنن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «کشیک سلامت»به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی شب گذشته در سومین برنامه با اجرای دکتر مهدی جعفری با موضوع  بررسی مدیریت هوشمند کرونا میزبان دکتر امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات و دکتر حمید سوری استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بود.

حمید سوری؛ استاد اپیدمیولوژی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:
 قطعا نمی‌توانیم کنکور را کنترل کنیم

ادغام رشته‌ها ضرورتی است که باید به آن پرداخت و نیازمند تعامل بیشتر هستیم. ما به لحاظ فناوری اطلاعات در منطقه توسعه پیدا کردیم اما به درستی از آن استفاده نشد. شاخه‌ای از اپیدمی‌شناسی به نام دیجیتال اپیدمیولوژی وجود دارد که دیگر به شیوه سنتی عمل نمی‌کند. داده در دنیای امروز بسیار گران است پس به دست آوردن داده‌های کلان هزینه‌بر خواهد بود اگر از ابزارهای جایگزین استفاده نکنیم. در دیجیتال اپیدمیولوژی با استفاده از ابزارهای دیجیتال وضع موجود را بررسی کرده و عوامل موثر را اولویت‌بندی و اصلاح می‌کنیم. مداخلات موثر به این معنی نیست که مثلا بگوییم همه ماسک بزنند و مشکل حل بشود، همه مساله این نیست. در گام بعدی باید برنامه‌ای متناسب هر شهر و استان را با استفاده از داده‌های به دست آمده، مشخص سپس بعد از اجرا آن را ارزیابی کنیم. داده‌هایی که در این روش به دست می‌آید پویا است و به ما کمک می‌کند تا ارزش روند اپیدمی را بفهمیم. اپیدمی کووید۱۹ پیش‌رونده و چند منبعی است پس بررسی رفتارهای اجتماعی مهم است. مهم‌ترین نکته تحلیل مکانی و فضایی است. باید منبع گسترش و سرعت را بفهمیم. ما دچار خوش‌خیالی کاذب شدیم و شرایط را زود به حالت عادی برگرداندیم. اگر تصمیم‌گیری بر پایه اطلاعات روز باشد درست‌تر است. نیاز است که در رویکرد کنترل اپیدمی تغییر اساسی به وجود بیاوریم‌ و روی روش‌های سنتی اصرار نکنیم. ما مدیریت هوشمند نکردیم.

اینکه ما در روز برگزاری کنکور اعلام کنیم که چه میزان شرایط را کنترل کردیم، تصوری شخصی است. تصورات شخصی هم در پایین‌ترین سطح شواهد علمی قرار دارد. هر اجتماعی می‌تواند پرخطر باشد. امیدوارم کنکور سراسری برگزار نشود. روی مواردی مثل کنکور و هیات‌های مذهبی اگر نظارت کافی نباشد، اتفاق خوبی نمی‌افتد. ما طبق تجربه نتوانسته‌ایم نظارت کنیم و ابزار، تجهیزات و امکانات آن را نداریم. ما قطعا نمی‌توانیم کنکور را کنترل کنیم. مگر ما سه سال در انقلاب فرهنگی دانشگاه‌ها را تعطیل نکردیم امروز هم تعطیلی به معنی قفل زدن بر در دانشگاه نیست بلکه تا رسیدن به ثبات حداقل یک یا دو ترم به تعویق بیاندازیم. از دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی به جای آموزش در کمک به حل مساله کمک بگیریم. بضاعت علمی جامعه ما این نیست که شاهد مرگ روزانه ۲۰۰ نفر باشیم. یک بضاعت تکنولوژی‌های جدید است که درست استفاده نمی‌شود. بضاعت دیگر نیروی انسانی است. ما ۷۰۰ مرکز تحقیقاتی داریم کدام یک درگیر میدانی اپیدمی هستند و برایشان تعیین تکلیف کنند. من به خودم قول داده‌ام تا پایان اپیدمی سراغ مقاله‌نویسی نروم اولویت امروز ما جوابگویی به مشکلات مردم است. از این بضاعت نباید فقط برای بالابردن رتبه علمی مقالاتمان استفاده کنیم. اگر بیراهه رفتیم باید تجدیدنظر کنیم. ما نیاز به نقشه سیاست‌گذاری داریم.

به این دلیل که برای نظام سلامت از بیت‌المال هزینه می‌شود فردی که متخلف است و هشدارها را رعایت نکرده هم باید قرامت اجتماعی بپردازد. ما باید رویکردمان را از درمان به پیشگیری ببریم و از تکنولوژی‌های جدید استفاده کنیم.

امیر ناظمی معاون وزیر ارتباطات و رئیس سازمان فناوری اطلاعات:
 هوشمندی باید اول در چهارچوب ذهنی مدیران اتفاق بیفتد

مدیریت هوشمند شامل کمک به کنترل ومدیریت اپیدمی و انجام اقداماتی برای کاهش اثرات منفی آن می‌شود. کنترل اپیدمی هم شامل استفاده از کلان داده‌ها برای کمک به مدیریت اپیدمی و کمک به فرد در تضمین سلامتی خودش است. اولین موردی که از هوشمندی برای مدیریت اپیدمی استفاده می‌شود ردیابی بیمار برای اینکه ببینیم به کجا رفته و بیماری را در کجا منتشر کرده برای تعیین نقشه شیوع است. کاربردهای مدیریت هوشمند شامل تعیین نقاط پرتردد، مقایسه نقاط با ریسک شیوع، محاسبه وضع اقتصادی مبتلایان که سیاست برخورد با آن‌ها را مشخص می‌کند، تحلیل ارتباط مبتلایان و انبار داده ریسک ابتلایان می‌شود.

اسفندماه همه این کارها در کشور انجام شده است. ما با استفاده از کد ملی و شماره موبایل اولین مبتلایان و با حفظ حریم خصوصی، مسیر‌های حرکت آن‌ها را در بیست روز گذشته مشخص کردیم و بر این اساس اولین نقشه از شیوع در ایران ساخته شد. نقشه توزیع بیماری هم به دقت هر محله با استفاده از موبایل افراد مبتلا به دست آمد. همچنین مدل‌سازی از جابه جایی‌ها با استفاده از داده‌های بیماران تولید شد. اپلیکیشن‌هایی نظیر ماسک و AC19 به همین منظور طراحی شد.
همچنین وضعیت اقتصادی و اینکه مبتلایان از کدام دهک هستند را مشخص کردیم. می‌گوییم این بیماری دموکرات است به این جهت که افراد با درآمد و وضعیت اقتصادی مختلف، ریسک ابتلای یکسان دارند. در مقایسه ترددها مشخص شد که خرداد سفرها سه و نیم برابر بود.

در مدیریت هوشمند باید ابزار و فناوری هوشمند را در کنار بهره‌برداران هوشمند داشته باشیم. در اسفند ماه از این ابزار استفاده شد. شروع فرایند به این شکل بود که وزارت بهداشت باید کد ملی افراد مبتلا و فوت شده را برای ما می‌فرستاد که بر آن اساس بررسی می‌کردیم. اما به ناگاه این رابطه قطع شد و وزارت بهداشت تمایلی برای ارسال این اطلاعات نداشت. هوشمندی باید اول در چهارچوب ذهنی مدیران اتفاق بیافتد. نباید به روش سنتی پایبند باشیم و برای مشکلات حوزه بهداشت فقط دنبال پاسخ از حوزه بهداشت باشیم. زمانی که با مساله چند ضابطه‌ای مانند اپیدمی مواجهیم پاسخ فقط از جنس درمان نیست. باید حوزه‌های مختلف کمک کنند. متاسفانه ما شاهد این نگاه نیستیم.

استارتاپ یعنی نوآوری و خلاقیت. اگر نظام حکمرانی پذیرای این خلاقیت نباشد خودش را محروم کرده است. ما نه تنها پذیرا نیستیم بلکه مانع هم به وجود می‌آوریم. ما آزمایش گرفتن در خانه را ممنوع می‌کنیم درحالی که مشابهاتی در دنیا دارد. راه حل آن بستن نیست و باید پروتکل داشته باشیم. مثلا می‌شد بگوییم برای هر کد ملی ماسک بدهیم و به صورت دیجیتال ثبت نام و ارسال شود اما در برابر این راه حل ساده مقاومت می‌کنند و بر اساس آن خبر جعلی احتکار ماسک اعلام می‌شود. وقتی حداقل‌های پذیرایی از ایده‌های نو را نداریم چه انتظاری می‌توان از رشد ایده‌ها داشت؟!
عوامل «کشیک سلامت» عبارتند از: طراح، تهیه‌کننده و کارگردان: سهیل سلیمانی؛ مجریان: دکتر حسین قناعتی، دکتر مهدی جعفری؛ مدیر تولید: امیرحسین باقرپور؛ تدوین: سپهر میرزایی؛ گرافیک: رضا وارسته؛ عکاس: دانیال منتظری؛ تصویربردار آیتم‌ها: سپهر میرزایی، امیرحسین باقرپور؛ صدابردار: فرناز فرهنگ؛ دستیار تصویر: زهرا پناهی؛ فضای مجازی: آتنا شکیبا؛ مشاور رسانه‌: لیلا سلمانی.
«کشیک سلامت» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی کاری از گروه سلامت اجتماعی شبکه سلامت هر هفته جمعه ساعت ۱۹ الی ۲۰:۳۰ روی آنتن می‌رود. بازپخش این برنامه جمعه ساعت ۲۳ و شنبه ساعت ۱۱ است.
مخاطبان «کشیک سلامت» می‌توانند از طریق صفحه رسمی برنامه در اینستاگرام به آدرس keshikesalamat@ مطالبات، عکس‌ها، ویدیوها، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با سازندگان این برنامه در میان بگذارند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

امشب ساعت ۱۹ اعلام نتایج شرکت‌کنندگان عصرجدید صورت می گیرد.

متخصص طب ایرانی امروز در برنامه «به‌ خانه برمی‌گیردیم» راه‌کارهایی را برای پیشگیری از کرونا ارائه می‌دهد.

در هفتمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های سه، چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» در نهمین سفر خود بعد از شهر های تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی، مرکزی، همدان ، خراسان جنوبی، اردبیل به شهرستان کاشان رفته است. 

برنامه «تهران ۲۰» امشب به بررسی موضوع تعویق زمان برگزاری کنکور سراسری (با توجه به شیوع ابتلای بیماری کرونا ویروس) می پردازد و آن را از منظر موافقان و مخالفان مورد بحث و تحلیل قرار می دهد. 

فیلمبرداری «سلمان فارسی» بزرگ ترین سریال تلویزیونی ایران،امروز همزمان با عید سعید قربان در شاهرود از سر گرفته می شود.

در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و شنبه 16، 17 و 18 مرداد ماه که با مناسبت های عید سعید غدیر خم و روز خبرنگار همراه است، بیش از 60 فیلم سینمایی روی آنتن شبکه های سیما می رود.

«شاهرگ» سریالی در قالب یک درام پرماجرا و دلهره آور است که بخشی از تاریخ معاصر ایران را به تصویر کشیده است. این سریال با محوریت بمب گذاری های منافقین در سال 1360 و همچنین افشاگری درباره ترورهای درون گروهی این گروهک روی آنتن سیما رفته است.

به دنبال حادثه برای عوامل و دست اندرکاران برنامه «درشهر» در روستای فشافویه ، مدیر گروه تهران و شهروندی شبکه 5 سیما ، با تشریح جزئیات حمله به این گروه و تحت پیگرد قراردادن عامل آن خبر داد.

جشن بزرگ عید سعید غدیر خم در شبکه های سیما با پخش ویژه برنامه های متنوعی همراه است.

داور مسابقه کارآفرینی و تلویزیونی «میدون»، برای یکی از شرکت کننده های این مسابقه هدیه ای 260 میلیونی در نظر گرفت.

برنامه «چراغانی» به مناسبت عید غدیر ویژه برنامه "غدیر" را از امشب به روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

شبکه مستند امروز یکشنبه 12 مرداد با پخش مستند «سینایی یک مورد ویژه» یاد خسرو سینایی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و مستندساز سینمای ایران را گرامی می‌دارد.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت ماهچره خلیلی بازیگر سریال های تلویزیونی چون «مختارنامه»، «مرضیه»، «کلاه پهلوی» و ...راتسلیت گفت.

مدیر کل مسابقات ملی و بین المللی مهارت کشور گفت: مسابقات ملی مهارت با توجه به بیماری کرونا ،امسال به صورت غیر متمرکز،در 14استان در سطح کشور برگزار می شود.

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

نامزدهای بهترین چهره تلویزیونی بیستمین جشن حافظ معرفی شدند.

مرکز سیمافیلم در پی درگذشت هنرمند فقید ماه‌چهره خلیلی پیام تسلیتی صادر کرد.

قسمت هفتم مسابقه تلویزیونی میدون، با راهیابی یک کسب و کار ویژه به مرحله بعدی این رقابت کارآفرینی همراه بود.

«کشیک سلامت»به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی شب گذشته در چهارمین برنامه با موضوع تضادهای کرونایی در گفتار و عملکرد مسئولان، پخش شد.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت ماهچره خلیلی بازیگر سریال های تلویزیونی چون «مختارنامه»، «مرضیه»، «کلاه پهلوی» و ...راتسلیت گفت.

امشب ساعت ۱۹ اعلام نتایج شرکت‌کنندگان عصرجدید صورت می گیرد.

ماه چهره خلیلی بازیگر نقش جاریه در سریال مختارنامه، به دلیل ابتلا به سرطان کبد دار فانی را وداع گفت.

 بازیگران سریال "شاهرگ" از نفرت شان نسبت به منافقین می گویند.

ویژه برنامه عید غدیر خم به صورت زنده و با حضور مهمانانی همچون داریوش ارجمند، جمعه شب از شبکه افق پخش خواهد شد.

جدول شماره ١۶۰ مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد.

برنامه میهمانی به خانه بر می‌گردیم روز جمعه و شنبه ۱۸ و ۱۹ مردادماه به مناسبت عید سعید غدیر خم با حال و هوای عیدانه بر روی آنتن شبکه پنج سیما خواهد رفت.

تقارن ١٧مرداد روز خبرنگار با عید بزرگ غدیر خم که خود تجلی بخش رسالت مهم و خطیر خبر رسانی و آگاهی بخشی بشریت در آن واقعه بزرگ است، خجسته و مبارک باد.

گروه برگزیده فصل نهم مستندمسابقه «خانه ما» جمعه این هفته 17 مرداد ماه ساعت 21:30 معرفی خواهد شد، کارگردان این مجموعه از جزییات این قسمت سخن گفت.

برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» روز چهارشنبه پازدهم مرداد ماه با دکتر سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی درباره نحوه محاسبه آمارهای اعلام از بیماران کرونایی گفتگو کرد.

مستند «هم مادر هم پدر» روایت یکی از همین قصه هاست؛ زنی که با قالیبافی و کار در منزل، بار نبود همسر شهیدش را نیز بر دوش گرفت و 6 دختر و پسرش را بزرگ کرد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد