امروز يك شنبه  30 شهريور 1399
تعداد بازدید : 437 - تاریخ خبر : 1399/05/14 - 11:30
«شاهرگ»؛ خنثی کننده بمب و تحریف

«شاهرگ» سریالی در قالب یک درام پرماجرا و دلهره آور است که بخشی از تاریخ معاصر ایران را به تصویر کشیده است. این سریال با محوریت بمب گذاری های منافقین در سال 1360 و همچنین افشاگری درباره ترورهای درون گروهی این گروهک روی آنتن سیما رفته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ مجموعه های تلویزیونی مرتبط با انقلاب معمولا در دهه فجر پخش می شوند. اما این بار دو مناسبت هفتم تیر (انفجار دفتر حزب جمهوری اسلامی و شهادت شهید بهشتی و یارانش) و همچنین سالگرد عملیات مرصاد در پنجم مرداد، زمان شناسی خوبی برای پخش یک سریال با داستانی مرتبط با هر دو مناسبت است.مجموعه تلویزیونی «شاهرگ» که این شب ها شاهد پخش آن از شبکه دو سیما هستیم قصه پرغصه بمب گذاری های منافقین و ترور مردم عادی توسط این سازمان و همچنین ازخودگذشتگی گروه های خنثی کننده بمب را روایت می کند.

سریال «شاهرگ» براساس اسناد واقعی ساخته شده و در 30 قسمت، قصه تلاش یک گروه جوان  امنیتی کمیته های انقلاب و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی  را نشان می دهد که در بحبوحه بحران بمب گذاری های مناففین در هرلحظه و در هر مکانی به فوریت حاضرمی شوند و نسبت به خنثی سازی بمب ها اقدام می کنند. در این مسیر کارگردان این سریال، قصه خانواده و شخصیتی بنام محمدعلی که از نیروهای امنیتی خنثی سازی بمب هست را روایت می کند. محمدعلی که نیما رئیسی ایفاگر کاراکتر آن است انسانی مومن، متعهد به ارزش های انقلاب و فردی مهربان و با اخلاق وصادق است که در خانواده ای مومن و مسلمان زندگی می کند؛ با پدری سنتی و با ایمان که مرحوم سیروس گرجستانی ایفاگر نقش آن بوده و خاطره بسیار خوبی را از خود در اذهان مخاطبان برجا گذاشته است. محمدعلی  که در حین عملیات خنثی سازی بمب تبحر خاصی دارد رزمنده ای است که گاهی با حضورش درجبهه های جنگ تحمیلی به دفاع از خاک میهن وارزش های اسلام مشغول است. محمدعلی به عنوان سرتیم گروه خنثی سازی بمب و مواد منفجره به همراه فرخ که عباس غزالی نقش آن را بازی می کند و از نیروهای جدا شده از سازمان منافقین است دوست قدیمی و همراه همیشگی محمدعلی است و  ابراهیم که مهدی سلوکی نقشش را اجرا کرده و از نیروهای خنثی سازی بمب در بخش امنیتی است در کاراکتر ابراهیم ظاهر شده است.همچنین به همراه شاهو که عطا عمرانی نقش آن را بازی می کند، نفرات این گروه امنیتی را تشکیل می دهند و در گوشه و کنار شهر، به نجات جان مردم و خنثی نمودن عملیات های بمبگذاری و ترور منافقین مشغول هستند.

«شاهرگ» به کارگردانی سیدجلال اشکذری تولید شده است؛ فیلمساز جوانی که در آثار قبلی اش نیز به دهه های 50 و 60 شمسی پرداخته بود. وی در سریال جدید خودش به طور ویژه تری، حال و هوای جامعه شهری ایران در آن زمان را ترسیم کرده است. روزگاری که مردم ایران در دو جبهه می جنگیدند؛ از یک طرف، دشمن خارجی مرزهای کشور را هدف هجوم قرار داده بود و از طرفی، دشمن داخلی، جوخه های ترور را روانه کوچه و خیابان های شهرها کرده بود تا هر کس را که تصور می کردند مخالف سازمان آن هاست به قتل برسانند! شاید در تاریخ کمتر کشوری بتوان چنین موقعیتی را یافت که ملتی، همزمان درگیر دو جنگ داخلی و خارجی شوند. تا به حال، اغلب فیلم و سریال های تولید شده درباره دهه 60 به هجوم خارجی توجه کرده بودند، اما «شاهرگ» به وضعیت جامعه ایران در موقعیت جنگ داخلی و اقدامات تروریستی سازمان منافقین پرداخته است.

«شاهرگ» نیز مانند قهرمانانش مأموریت خنثی سازی بمب را به عهده دارد. این بمب، همان تحریف تاریخ و جنگ نرم است؛ اگر منافقین و برخی گروهک های مسلح دیگر در دوران صدر انقلاب، اغلب افراد مذهبی و با ظاهر ریش دار را هدف ترور قرار می دادند الان ریشه های ملی و فرهنگی همه مردم را هدف گرفته اند. اگر در آن دوران، منافقان با بمب های جنگی جان مردم را می گرفتند، امروز با بمب های رسانه ای، روح و فکر مردم نشانه رفته اند. در این شرایط، پخش سریال «شاهرگ» یک واکنش به جنگ رسانه ای منافقان و حامیان آن ها محسوب می شود و به نسل جوان این آگاهی را می بخشد که «جلاد»ها چه کسانی بودند و شهیدانی که امنیت جامعه را تأمین کردند که بودند!

در این سریال، بجای اینکه ما جنایات تروریستی را از نگاه منافقین ببینیم، این حوادث را از دریچه نگاه اعضای گروه های دفاعی و امنیتی و خانواده آن ها می بینیم. اقدام هوشمندانه ای که در این سریال رخ داده این است که داستان از درون خانواده نیروهای کمیته انقلاب و اعضای یک گروه چک و خنثی سازی بمب شروع می شود. به این ترتیب، نقطه عطف این سریال، خانواده و عواطف اعضای این گروه است. مخاطب جوان این سریال می بیند که نیروهایی که در عملیات های خطرناک دفع تروریست ها شرکت می کردند هم افرادی بودند که عاشق بودند و عاشق می شدند، در خانه کسانی را داشتند که منتظرشان بودند و ... اما به خاطر شجاعت، جسارت و ایمان زیاد می توانستند هر مهلکه ای را خنثی کنند. از طرفی، این زمینه توانسته فضای فرهنگی و اجتماعی و سبک زندگی مردم در آن دوران را نشان دهد. مخاطب «شاهرگ» می بیند که به رغم دشواری های فراوان و درحالی که کشورمان درگیر دو تهاجم داخلی و خارجی بود و اغلب مردم، وضعیت اقتصادی چندان مرفهی نداشتند اما به خاطر قوی تر بودن پیوندهای خانوادگی و جاری بودن عشق در زندگی، این مشکلات و بحران ها با ایستادگی مردم و نیروهای مدافع امنیت کشور پشت سر گذاشته شدند. بحران هایی که نسبت به معضلات امروز، بزرگتر و خطرناک تر بودند.

یکی از جذابیت های «شاهرگ» بازسازی معابر، منازل و فضاهای شهری در اوائل دهه 60 است. یکی از دشوارترین بخش های تولید یک سریال تاریخی، بازسازی زمان های گذشته است. این حساسیت در آثاری که به تاریخ معاصر می پردازند بیشتر است، چون در این دوران، شباهت فضاها و اماکن به زمان حال بیشتر است و احتمال اشتباه بالاتر می رود. اما در سریال «شاهرگ» فضای دهه 60 تقریبا باورپذیر است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «تهران ۲۰» شبکه پنج امشب 22 شهریور ماه به بررسی چرایی رشد قیمت نجومی خودرو در روزهای اخیر می پردازد.

دکتر میرباقری معاون سیما در نشست سیاست های سیما در اربعین حسینی و دهه آخر صفر با تاکید بر ظرفیت بسیار عظیم اربعین گفت : آن چه رسانه ملی در انعکاس و پوشش مراسم و مناسک مذهبی در ماه های گذشته و ویژه ماه محرم در شرایط خاص کنونی به لحاظ شوع ویروس کرونا انجام داد ، بی شک یک اقدام انقلابی و جهادی رسانه ای بود.

در نشست مشترک مدیران شبکه پنج سیما و سازمان آتش نشانی تفاهم تولید مسابقه تلویزیونی «مردان آتش نشان» صورت گرفت. 

در روزهای پایانی این هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما که تداعی کننده هشت سال دفاع مقدس است، همراه باشید.

مسابقه تلویزیونی «میدون» با محوریت موضوع کارآفرینی بعد از وقفه ای در پخش به مناسبت ایام عزاداری محرم با طرح شش کسب و کار جدید امشب و فرداشب از شبکه سه سیما پخش می شود. 

در چهاردهمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های یک، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

در چهلمین سالگرد دفاع مقدس و به منظور گرامی داشت یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس و ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و قدردانی از جانفشانی ها و رشادت های یادگاران هشت سال دفاع مقدس شبکه های سیما ویژه برنامه هایی متناسب با این ایام پخش می کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از کار خوب سریال «زمین گرم» قدردانی کرد.

سری جدید مسابقه جذاب و تماشایی «برخط شو» با اجرای متفاوت و هیجان انگیز بهمن هاشمی و محیا اسناوندی از شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 21:30 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

قسمت های شانزدهم و هفدهم مسابقه تلویزیونی «میدون» با معرفی شش ایده کارآفرینی از جمله کسب و کار زندانیان روانه آنتن شبکه سه سیما می شود.

برنامه «تهران ۲۰»شبکه پنج سیما، امشب ( 26 شهریورماه ) به مناسبت روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی میزبان رییس اورژانس کشور می شود.

دروس قرانی دو مقطع متوسطه اول و دوم از 29 شهریور در مدرسه تلویزیونی شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن می رود.

برنامه تلویزیونی «دست خط» این هفته جمعه 28 شهریور ماه ساعت 16:30 در آستانه شروع هفته دفاع مقدس میزبان امیر سرتیپ عبدالعلی پورشاسب  معاون قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)  می شود.

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان دکتر غلامعلی افروز، روانشناس، است که درباره فرزندآوری و فرزند پروری صحبت می کند.

ویژه برنامه تلویزیونی «لاجورد» با موضوع تاریخچه‌ای از لایه‌های فساد در دوره پهلوی، چهارشنبه 26 شهریور از شبکه افق پخش می‌شود.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

مستند سریالی «نبردهای فانتوم» به عنوان نخستین مستند با موضوع روایت رشادت‌های خلبانان ایرانی در هشت سال جنگ تحمیلی روی آنتن شبکه سه می رود.

در قسمت سی‌ام از فصل سوم برنامه «مکث» سپند امیرسلیمانی میزبان زنی کوهنورد به نام رقیه فلاح است که ماجرایی عجیب را سال گذشته تجربه کرده است.

برنامه دهم «کشیک سلامت» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی و اجرای دکتر حسین قناعتی موضوع چرایی کاهش خدمات جاری معمول در بیمارستان‌ها در ایام اپیدمی کرونا روی آنتن شبکه سلامت رفت.

به مناسبت چهلمین سالگرد 8 سال دفاع مقدس ، روایت هایی از روزهای جنگ و خون از زبان «رزمنده» های آن دوران پخش می شود.

شبکه جهانی جام جم پویش فیلم و عکس اربعین حسینی را برگزار می کند.

سریال تلویزیونی «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری در شاهرود روزهای پایانی خود را از فصل بیزانس سپری می‌کند.

در قسمت های شانزدهم و هفدهم مسابقه تلویزیونی و کار آفرینی «میدون» با معرفی ۶ طرح کسب و کار تصاویری از دوران کودکی و نوجوانی داوران این مسابقه نیز نمایش داده شد.

دومین قسمت از فصل دوم «راهنمای مسافران کهکشان» با موضوع جست‌وجوی حیات فرازمینی روز شنبه، 29 شهریور، ساعت 23 روی آنتن شبکه چهار می‌رود.

مجله علمی «پایان ناباروری» شنبه بیست و نهم شهریور ساعت ۱۹ با موضوع کنترل بارداری و نارسایی دهانه رحم از شبکه چهار سیما پخش می‌شود

مجموعه مستند 6 قسمتی «کلاشینکف های آمریکایی» تلاش می‌کند به شبهات مطرح شده درباره جنگ ایران و عراق پاسخ دهد. این مستند  از شنبه 29 شهریور  ساعت 20 به مناسبت هفته دفاع مقدس روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

در برنامه این هفته «دستپخت» که در آستانه چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس پخش می شود، 3 آزاده ، دوران 8 سال دفاع مقدس با یکدیگر رقابت می کنند.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: امروز در مرزهای تکنولوژی حرکت می‌کنیم و آماده‌ایم که اگر دشمن خطا کند پاسخ کوبنده‌ای بهشان بدهیم.

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان دکتر امید سلطان زاده، کارشناس تجهیزات پزشکی و بیمارستانی است.

فرمانده پایگاه شهید لشگری در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: درست است که بیشترین حجم تحریم‌ها بر تجهیزات نظامی اعمال شد اما دانشمندان و مهندسان ما با استفاده از دانش پیشکسوتان کمبودها را جبران کردند و در شرایط خوبی قرار داریم.

به مناسبت شروع هفته دفاع مقدس برنامه «نگاه یک» این هفته میزبان سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسدارن است.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد