امروز يك شنبه  30 شهريور 1399
تعداد بازدید : 238 - تاریخ خبر : 1399/06/16 - 12:12
در بازدید مدیر شبکه مستند سیما از سازمان پژوهشهای علمی و صنعتی ایران مطرح شد ؛
دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی دستاورد بزرگی است

مدیر شبکه مستند سیما در بازدید از سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ایران دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی مرتبط با فعالیت‌هایشان را یک دستاورد مهم دانسته و بر حمایت رسانه ای این شبکه تلویزیونی از جامعه علمی کشور تأکید کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، در آستانه روز بزرگداشت ابوریحان بیرونی دانشمند مسلمان و برجسته ایرانی، محسن یزدی مدیرشبکه مستند سیما به دعوت رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران از این سازمان بازدید کرد.

هدف از این بازدید که با همراهی ابواقاسم ناصری مدیر تولید شبکه مستند صورت گرفت ، آشنایی با فعالیت‌های علمی - پژوهشی و تولیدات صنعتی دانش بنیان سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران در سال جهش تولید عنوان شده است.

 درجریان این بازدید و جلسه ای که با حضور مدیرشبکه مستند سیما، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران و تعدادی از اساتید و نخبگان علمی این سازمان برگزار شد از فصل دوم مجموعه مستند تلویزیونی «هستند کسانی که...»  به کارگردانی و تهیه کنندگی محسن غلام زاده رونمایی شد.

در این مراسم، بخش هایی از این مستند علمی تلویزیونی سیزده قسمتی که به آشنایی با فعالیت های علمی پرفسور نسرین معظمی و مهندس محمد مهدی ایزدپناه ؛ دو نخبه علمی فعال در سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران اختصاص داشت ، به نمایش درآمد.

 

روشن نگه داشتن چراغ پژوهش در شرایط سخت و طاقت فرسا

پس از نمایش این مستند، رئیس سازمان پژوهش‌های علمی وصنعتی ضمن خوشامد گویی به مدیر شبکه مستند سیما و اساتید و نخبگان علمی حاضر در جلسه گفت : به آقای غلام زاده و همکارانشان برای تولید این مجموعه مستند تبریک و خداقوت می گویم و در جریان تلاش‌های ایشان برای تحقیق، تصویربرداری و تولید این اثر بودم.

 علیرضا عشوری ابراز امیدواری کرد : ساخت و پخش مستندهایی که به همت دوستان در شبکه مستند سیما رقم خورده است، فتح بابی برای همکاری عمیق‌تر و گسترده‌تر سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران با صداو سیما شود.

وی افزود: صداوسیما باید فراتر از اخبار روزمره، به پیشرفت علمی کشور آن هم در این شرایط سخت ، نگاه ویژهای داشته باشد. آن چه امروز در قالب این مستند و البته بازدید از مراکز مختلف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران دیدیم، میراث چهاردهه تلاش همکاران ما و به ویژه خانم دکتر معظمی است که در سخت‌ترین شرایط کشور ، چراغ پژوهش را در این نهاد روشن نگه داشتند.

عشوری گفت : فعالیت های تولیدی و پژوهشی واحدهای مرکز رشد سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران گوشه هایی از زحمات و دستاوردهای جوانان گمنام اما پر انگیزه و توانمند این مرز و بوم است.

رئیس سازمان پژوهش های علمی و صنعتی گفت: جوانانی که نخواستند صرفاً دنبال یک زندگی راحت و درآمدزایی صرف از توانایی‌های خود باشند ؛ با وجود مسیر ناهموار پیش روی خود در پی توسعه علم و فناوری بودند وامیدوارم حضور و کمک صداوسیما بتواند بخشی از تلاش این جوانان و البته اساتید و پژوهشگرانی که اکنون و در گذشته در این سازمان فعالیت می‌کردند را به تصویر بکشد.

 

دلگرمی پژوهشگران از تولید مستندهای علمی دستاورد بزرگی است

مدیر شبکه مستند نیز با اشاره به بازدید از واحدهای مختلف سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران که همراه با رئیس این سازمان و پیش از برگزاری این جلسه صورت گرفت عنوان کرد: امروز برای من یک روز به یادماندنی بود، چراکه از نزدیک با دستاوردهایی در حوزه علم و فناوری این موسسه آشنا شدم که واقعاً هم مایه افتخار بود.

محسن یزدی گفت: سعی بنده و همکاران مان این خواهد بود که برای انعکاس درست و موثر این تلاش‌ها و دستاوردها اقدام کنیم. 

 وی افزود: مردم به اندازه کافی از زحمات شما اطلاع ندارند. از دوستان صمیمانه سپاسگزارم که به نوعی واسطه خیر شدند تا این اثر فاخر تولید شود.

 ما حمایت از فعالیت‌های علمی و پژوهشی را وظیفه رسانه و به طور ویژه شبکه مستند سیما می‌دانیم و انشاالله با برنامه‌ریزی‌های  بعدی ، کارهای جدیدی را در قالب این مجموعه مستند خواهیم ساخت.

 یزدی خاطرنشان کرد : به نظر من علاوه بر پیامدهای آگاهی بخش این گونه مستندهای تلویزیون همین که یک نخبه علمی یا صنعتی پس از عمری تلاش  در این حوزه به واسطه ساخت مستندی از فعالیت هایش احساس دلگرمی کند، دستاورد مهمی است.

معمولاً دانشمندان و اهل علم تمایل زیادی به حضور و مطرح شدن در رسانه ها ندارند. بخشی از این موضوع شاید به ویژگی های شخصیتی و اخلاقی آنها برگردد، اما نباید توجیهی برای کم کاری رسانه‌ها باشد.

 وی افزود : اگر ساخت چنین مستندهایی فارغ از میزان بیننده، دفعات پخش،شرکت در جشنواره ها و... باعث شود تا آن دانشمند و پژوهشگر پیشکسوت یک درجه دلگرم شود برایمان کافی است. البته فصل دوم مجموعه هستند کسانی که... نیز همچون فصل اول آن از شبکه مستند پخش خواهد شد و تأثیرات خوب آن را نیز خواهید دید، اما آنچه مهم است، نفس این اقدام و تلاش برای انعکاس فعالیت های علمی نخبگان کشورمان است که در این مستند تلویزیونی به خوبی به آن پرداخته شده است.

 مدیر شبکه مستند سیما گفت: امیدوارم همان‌گونه که شما اساتید و پژوهشگران عزیز به وظیفه خود در ارتقای سطح علمی کشور عمل کرده‌اید ما هم بتوانیم در سنگر رسانه به وظیفه خودمان عمل کرده و با کمک هنرمندان، گوشه‌هایی از این  فعالیت ها را برای مخاطبان به تصویر  بکشیم.

 

بازنمایی فعالیت علمی نخبگان نوآور در «هستند کسانی که...»

کارگردان مجموعه مستند علمی تلویزیونی «هستند کسانی که...» نیز درباره ساخت این  مستند گفت: علاوه بر مخاطب عام، یک گروه هدف ویژه تر نیز در نظر داشتم، دانشجویان و نخبگانی که در ابتدای مسیر علم‌آموزی و دانش پژوهی هستند. جوانانی که به دلیل برخی ناملایمتی ها و دشواری این مسیر، شاید از ادامه راه منصرف و یا انگیزه هایشان کاسته شود.

 محسن غلام‌زاده تصریح کرد : آنچه در این مستندها می بینید با شواهد واقعی و ملموس از فعالیت پژوهشگران موفق کشور، نشان می‌دهد که این امکان وجود دارد که در همین آب و خاک بمانیم و هم تراز با پژوهشگران جهان و گاهی جلوتر از آنها  دست به ابداع و زایش علمی بزنیم.

وی گفت: در این مجموعه مستند تلاش کردم با بیان دستاوردها و فعالیت های اساتید و نخبگان کشورمان، با تمرکز به یک اختراع و نوآوری روند شکل گیری و نتایج  آن پروژه علمی با دقت و موشکافی به تصویر کشیده شود.

غلام‌زاده افزود: با توجه به دشواری های تولید، محدودیت بودجه و مسائلی از این دست، اگر گرایش و علاقه مندی شخصی ام برای بازنمایی کوشش های پژوهشگران سرزمینم نبود، این مجموعه مستند به سرانجام نمی رسید. از طرف دیگر حمایت عزیزانی همچون دکتر عشوری و همکارانشان در سازمان پژوهش‌هایعلمی و صنعتی ایران انگیزه مضاعفی بود در مسیر ساخت این فیلم های مستند.

 

چرا گفتیم «هستند کسانی که...»؟

کارگردان مستند تلویزیونی «هستند کسانی که...»  درباره وجه تسمیه این مجموعه نیز گفت: خواستیم بگوییم  که هنوز هم در سرزمین ما هستند کسانی که با وجود نارسایی‌ها و حتی بی مهری‌ها دست از تلاش و کوشش برنداشتند و در مسیر پیشرفت علمی و پژوهشی کشور ثابت قدم هستند.

وی افزود : اگر این مجموعه تلویزیونی بتواند حتی پنج نفر از آمار بالای فراز مغزها درکشور کم کند و این نخبگان جوان را برای چند سال بیشتر در کشور نگه دارد، برای من کافی است.

شاید به این وسیله من هم سهم اندکی داشته باشم در آبادانی سرزمینم . امروز پروردگار را شاکرم که فصل دوم این مستند تلویزیونی نیز برای پخش از شبکه مستند آماده شده  و وجدانم راحت است که در حد توان و مقدورات این پروژه تولیدی با تمام  وجود کوشیدم گوشه ای از توانمندی‌های علمی کشور را در این سیزده قسمت به تصویر بکشم.

امیدوارم بتوانم این مسیر را ادامه دهم و اگر هم این توفیق برای من میسر نباشد، سایر همکارانم با قوت این راه را ادامه دهند.

 پیش از برگزاری این جلسه، مدیر شبکه مستند سیما به همراه رئیس سازمان پژوهش‌های علمی و صنعتی ایران، از واحدهای مختلف تولیدی و پژوهشی این سازمان از جمله ؛ نیکاکمپرسور (واحد تولید قطعات یدکی کمپرسور)، پژوهشکده زیست فناوری، مرکز صنعتی سازی نانوفناوریکاربردی(ICAN)، واحد توسعه فناوری نانوالکترونیکی کران و واحد سامانه صنعت طاها (تولیدکننده انواع سامانه‌های الکترواپتیکی بازدید کردند. 

انتهای پیام/ج

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «تهران ۲۰» شبکه پنج امشب 22 شهریور ماه به بررسی چرایی رشد قیمت نجومی خودرو در روزهای اخیر می پردازد.

در تعطیلات پایانی این هفته؛ فیلم‌هایی با رنگ و بوی ایثار و شهادت از شبکه های سیما پخش می شود.

دکتر میرباقری معاون سیما در نشست سیاست های سیما در اربعین حسینی و دهه آخر صفر با تاکید بر ظرفیت بسیار عظیم اربعین گفت : آن چه رسانه ملی در انعکاس و پوشش مراسم و مناسک مذهبی در ماه های گذشته و ویژه ماه محرم در شرایط خاص کنونی به لحاظ شوع ویروس کرونا انجام داد ، بی شک یک اقدام انقلابی و جهادی رسانه ای بود.

در نشست مشترک مدیران شبکه پنج سیما و سازمان آتش نشانی تفاهم تولید مسابقه تلویزیونی «مردان آتش نشان» صورت گرفت. 

در روزهای پایانی این هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما که تداعی کننده هشت سال دفاع مقدس است، همراه باشید.

مسابقه تلویزیونی «میدون» با محوریت موضوع کارآفرینی بعد از وقفه ای در پخش به مناسبت ایام عزاداری محرم با طرح شش کسب و کار جدید امشب و فرداشب از شبکه سه سیما پخش می شود. 

در چهاردهمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های یک، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

در چهلمین سالگرد دفاع مقدس و به منظور گرامی داشت یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس و ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و قدردانی از جانفشانی ها و رشادت های یادگاران هشت سال دفاع مقدس شبکه های سیما ویژه برنامه هایی متناسب با این ایام پخش می کنند.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از کار خوب سریال «زمین گرم» قدردانی کرد.

برنامه «کارستون» با اجرای میثم درویشان‌پور از امشب روی آنتن تلویزیون می‌رود.

اسحاق اسلامی ، تولید کننده ماهی خاویاری مهمان امروز برنامه جشنواره کارآفرینی است .

سری جدید مسابقه جذاب و تماشایی «برخط شو» با اجرای متفاوت و هیجان انگیز بهمن هاشمی و محیا اسناوندی از شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 21:30 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

قسمت های شانزدهم و هفدهم مسابقه تلویزیونی «میدون» با معرفی شش ایده کارآفرینی از جمله کسب و کار زندانیان روانه آنتن شبکه سه سیما می شود.

برنامه «تهران ۲۰»شبکه پنج سیما، امشب ( 26 شهریورماه ) به مناسبت روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی میزبان رییس اورژانس کشور می شود.

دروس قرانی دو مقطع متوسطه اول و دوم از 29 شهریور در مدرسه تلویزیونی شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن می رود.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

مستند سریالی «نبردهای فانتوم» به عنوان نخستین مستند با موضوع روایت رشادت‌های خلبانان ایرانی در هشت سال جنگ تحمیلی روی آنتن شبکه سه می رود.

در قسمت سی‌ام از فصل سوم برنامه «مکث» سپند امیرسلیمانی میزبان زنی کوهنورد به نام رقیه فلاح است که ماجرایی عجیب را سال گذشته تجربه کرده است.

برنامه دهم «کشیک سلامت» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی و اجرای دکتر حسین قناعتی موضوع چرایی کاهش خدمات جاری معمول در بیمارستان‌ها در ایام اپیدمی کرونا روی آنتن شبکه سلامت رفت.

به مناسبت چهلمین سالگرد 8 سال دفاع مقدس ، روایت هایی از روزهای جنگ و خون از زبان «رزمنده» های آن دوران پخش می شود.

شبکه جهانی جام جم پویش فیلم و عکس اربعین حسینی را برگزار می کند.

سریال تلویزیونی «سلمان فارسی» به کارگردانی داود میرباقری در شاهرود روزهای پایانی خود را از فصل بیزانس سپری می‌کند.

در قسمت های شانزدهم و هفدهم مسابقه تلویزیونی و کار آفرینی «میدون» با معرفی ۶ طرح کسب و کار تصاویری از دوران کودکی و نوجوانی داوران این مسابقه نیز نمایش داده شد.

دومین قسمت از فصل دوم «راهنمای مسافران کهکشان» با موضوع جست‌وجوی حیات فرازمینی روز شنبه، 29 شهریور، ساعت 23 روی آنتن شبکه چهار می‌رود.

مجله علمی «پایان ناباروری» شنبه بیست و نهم شهریور ساعت ۱۹ با موضوع کنترل بارداری و نارسایی دهانه رحم از شبکه چهار سیما پخش می‌شود

مجموعه مستند 6 قسمتی «کلاشینکف های آمریکایی» تلاش می‌کند به شبهات مطرح شده درباره جنگ ایران و عراق پاسخ دهد. این مستند  از شنبه 29 شهریور  ساعت 20 به مناسبت هفته دفاع مقدس روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

در برنامه این هفته «دستپخت» که در آستانه چهلمین سالگرد هفته دفاع مقدس پخش می شود، 3 آزاده ، دوران 8 سال دفاع مقدس با یکدیگر رقابت می کنند.

معاون هماهنگ‌کننده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: امروز در مرزهای تکنولوژی حرکت می‌کنیم و آماده‌ایم که اگر دشمن خطا کند پاسخ کوبنده‌ای بهشان بدهیم.

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان دکتر امید سلطان زاده، کارشناس تجهیزات پزشکی و بیمارستانی است.

فرمانده پایگاه شهید لشگری در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: درست است که بیشترین حجم تحریم‌ها بر تجهیزات نظامی اعمال شد اما دانشمندان و مهندسان ما با استفاده از دانش پیشکسوتان کمبودها را جبران کردند و در شرایط خوبی قرار داریم.

به مناسبت شروع هفته دفاع مقدس برنامه «نگاه یک» این هفته میزبان سردار سلامی، فرمانده کل سپاه پاسدارن است.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد