امروز جمعه  2 آبان 1399
تعداد بازدید : 99 - تاریخ خبر : 1399/06/29 - 13:43
در دهمین برنامه «کشیک سلامت» مطرح شد؛
همه مدارس زیرساخت رعایت پروتکل‌ها را ندارند/بیش از ۷۰ درصد مردم رعایت می‌کنند

برنامه دهم «کشیک سلامت» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی و اجرای دکتر حسین قناعتی موضوع چرایی کاهش خدمات جاری معمول در بیمارستان‌ها در ایام اپیدمی کرونا روی آنتن شبکه سلامت رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ برنامه دهم «کشیک سلامت» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی و اجرای دکتر حسین قناعتی میزبان دکتر زهرا شیخی؛ نماینده مجلس و سخنگوی کمیسیون بهداشت و درمان و دکتر نادر توکلی؛ متخصص طب اورژانس، هیات علمی، معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاون درمان ستاد مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران بود و با موضوع چرایی کاهش خدمات جاری معمول در بیمارستان‌ها در ایام اپیدمی کرونا روی آنتن شبکه سلامت رفت.


سلامت مردم خط قرمز مجلس شورای اسلامی است

زهرا شیخی؛ متخصص لنفولوژی، نماینده مردم اصفهان و سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس گفت:
سلامت مردم خط قرمز مجلس شورای اسلامی است. ما از وزارت بهداشت تقاضا داریم که برنامه‌ریزی‌هایی در جهت پیشگیری داشته باشد. ما هم در مجلس شورای اسلامی برنامه داریم که در بودجه‌ریزی‌ها به سمت پیشگیری حرکت کنیم چون در این سال‌ها بیشتر به درمان توجه شده است. به خصوص در بحث کرونا اهمیت این موضوع بسیار مشهود بود.

او افزود: مهم است که هزینه سلامت بر دوش مردم سنگینی نکند و آرزوی ما این است که حتی مردم برای سلامتشان هزینه پرداخت نکند اما آیا امروز زیرساخت‌های آن وجود دارد؟ کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی آمادگی کمک به وزارت بهداشت را دارد. امروز مهمترین موضوع سلامت مردم است و بودجه خوبی هم از طرف صندوق ذخیره ارزی اختصاص داده شده است اما در مورد اینکه تمام این بودجه به دست وزارت بهداشت رسیده است یا نه جلسات مکرری داشتیم تا بتوانیم نگرانی‌هایی که در این زمینه داریم را حل کنیم.

نگرانی اصلی خستگی کادر درمان است
شیخی اضافه کرد: مبانی نگرانی اصلی ما خستگی کادر درمان است. باید این را در نظر داشته باشیم که سرمایه اصلی ما نیروی انسانی ما است. امروز ما در صحنه جنگ هستیم و باید ببینیم که اولویت ما چه چیزی است. قرار شده است که وزارت بهداشت و درمان و بانک مرکزی گزارش مکتوبی از نحوه اختصاص بودجه‌های خود به ما بدهند. این درست نیست که کادر درمان با تمام قوا گفت کار کنند اما ما هنوز به آنها بدهکار باشیم.

از تصمیمات خلق‌الساعه ستاد کرونا خون دل خوردیم

سخنگوی کمیسیون بهداشت مجلس اظهار داشت: تصمیماتی که در ستاد کرونا گرفته می‌شود در حکم قانون است و ما هم تبعیت می‌کنیم. ما از تصمیمات خلق الساعه که در ستاد ملی و کرونا گرفته شد، خونه دل‌های بسیاری خوردیم. من از زحمات دوستان قدردانی می کنم اما خروجی کار به نوعی بود که مردم نادیده گرفته شدند.

بیش از ۷۰ درصد مردم رعایت می‌کنند

شیخی ادامه داد: چطور تصمیم‌گیری شد تا رئیس جمهور در صحن علنی مجلس به دلیل حفظ سلامتی حضور نداشته باشد اما یک شبه تصمیم گرفتند که مدارس از ۱۵ شهریور باز شوند. در شرایطی که آموزشی به بچه‌ها والدین داده نشده است و ماسک اطفال هم دریافت نکرده‌اند. آمارها نشان می‌دهد که بالای ۷۰ درصد مردم رعایت می‌کنند. ما باید سبک زندگی همراه این بیماری را آموزش بدهیم و تصمیمات را بر اساس نظرات کارشناسان بگیریم. یکی از وزرا می‌گوید شرایط برای برگزاری کنکور مناسب نیست اما کنکور برقرار می‌شود؛ این بازی کردن با سلامت روان مردم است.

ده درصد از استخدامی‌های آموزش و پرورش کادر بهداشت و درمان خواهند بود

متخصص لنفولوژی بیان کرد: اگر ما کودکان را در شرایطی که زیرساخت آن وجود ندارد به مدارس بفرستیم در سطح کلان آسیب می‌بینیم. نظارت دقیق بر کسانی که پروتکل‌ها را زیر پا می‌گذارند باید اتفاق بیفتد. کمیته‌ای در مجلس متشکل از وزارت بهداشت و آموزش و پرورش تشکیل شده است. ما خواهش کردیم که ده درصد از کسانی که قرار است استخدام آموزش و پرورش شوند کادر بهداشتی و درمانی باشند. پروتکل‌ها به سختی نوشته شدند اما تا زمانی که ضمانت اجرایی برای آنها وجود نداشته باشد ما اجازه نمی‌دهیم سلامت کودکان به خطر بیفتد.

هیچ عمل غیرکوویدی را لغو نکردیم

نادر توکلی استاد دانشگاه علوم پزشکی ایران و معاونت درمان ستاد بحران کرونای استان تهران در ادامه گفت: دو نوع خدمات اورژانس و الکتیو در بیمارستان‌ها وجود دارد. ما در بخشنامه مشخص کردیم که اعمال جراحی الکتیو ضروری مانند کسی که سرطان دارد باید سریعتر انجام شود. دسته بعدی اعمال الکتیو نیمه‌ضروری مانند تعویض مفصل و غیرضروری مانند جراحی زیبایی هستند که در فاز اول عمل‌های جراحی زیبایی لغو شدند.
او افزود: در تیرماه که میزان آلودگی بسیار زیاد بود در شهر تهران برنامه‌ریزی شد که مراکز تک تخصصی مانند بیمارستان قلب، ارتوپد، زنان و غیره بیماران کرونایی پذیرش نکنند. در بیمارستان‌های اصلی هم ورودی بیماران کرونایی را به طور کامل جدا کردیم. تعطیلی اتاق عمل‌های ما زیر دو درصد بوده است و این نشان می‌دهد که ما هیچ عمل غیرکوویدی را لغو نکرده‌ایم.

تعرفه خط قرمز ما است

خدماتی که در بخش سلامت داده می‌شود صرفاً مربوط به بخش تخصصی نیست و بخشی از آن خدمات دارویی و تجهیزاتی را شامل می‌شود و هزینه خدمات با تورم بالا می‌رود اما در عمل چون تعرفه‌ها حاکمیتی و دولتی است، هزینه خدمات نمی‌تواند بالا برود. این موضوع باعث نوساناتی در تجهیزات و دارو شده است اما در بخش درمان و دولتی تعرفه خط قرمز ما است. ستاد نظارتی ۱۹۰ نیز محلی است که مردم می‌توانند شکایت‌شان را ارائه بدهند.

باید قوانین سفت و سخت در ستاد کرونا داشته باشیم

توکلی اظهار داشت: کرونا بیماری پیچیده‌ای است و هنوز مستندات لازم از نحوه بیماری‌زایی آن برای تصمیم‌گیری‌های بزرگتر را نداریم. حداقل تا یک سال آینده ما درگیر کرونا هستیم. هفته گذشته ما وبیناری با کشورهای اتریش، گرجستان، پرتغال و فرانسه داشتیم و متوجه شدیم که نظارت سفت و سختی باید در قوانین اجرایی ستاد کرونا وجود داشته باشد. عدم رعایت پروتکل‌ها در برخی از کشورها مجازات سنگینی دارد البته قوانین سختگیرانه طبقات اجتماعی زیادی هم دارد.

زیرساخت رعایت پروتکل‌ها را در همه مدارس نداریم

او با اشاره به بازگشایی مدارس گفت: آمارها نشان می‌دهد که ۱۵ تا ۲۰ درصد مشارکت حضوری در مدارس وجود داشته است. تمام رفت و آمدهای کودک درون مدرسه باید کنترل شود. من هنوز به این باور نرسیدم که کودکان زیر ده سال می‌توانند در این شرایط به مدرسه بروند. به ازای هر تعداد دانش‌آموز باید یک مراقب هم وجود داشته باشد. ما هنوز زیرساخت رعایت پروتکل‌ها را در همه مدارس نداریم. کودک زیر ۱۰ سال ناقل خیلی خوبی است‌.


دستورالعمل کلینیک‌های مجازی در دستور کار وزارت بهداشت
توکلی در پایان ضمن اشاره به خدمات الکترونیک در حوزه سلامت، عنوان کرد: توسعه تله مدیسین چیزی است که باید در آینده اتفاق بیفتد که مثلاً یک پزشک متخصص با استفاده از تکنولوژی بتواند به فردی که در نقطه‌ای دور افتاده قرار دارد، مشاوره بدهد. البته چالش‌هایی هم نظیر تعرفه، امنیت و اخلاق در این مورد وجود دارد اما قابل حل هستند. در حال نوشتن دستورالعملی برای افتتاح کلینیک‌های مجازی هستیم که عدالت و سطح دسترسی خدمت را بالا می‌برند. پیگیر آن هستیم که لاین‌های مشاوره آنکولوژی را در چهل سی قرار دهیم. در واقع توزیع تله مدیسین در آموزش و سطوح درمانی می‌تواند استراتژی اول ما باشد‌ کرونا آورده‌های بسیاری برای ما داشت.

عوامل «کشیک سلامت» عبارتند از: طراح، تهیه‌کننده و کارگردان: سهیل سلیمانی؛ مجریان: دکتر حسین قناعتی، دکتر مهدی جعفری؛ مدیر تولید: امیرحسین باقرپور؛ تدوین: سپهر میرزایی؛ گرافیک: رضا وارسته؛ عکاس: دانیال منتظری؛ تصویربردار آیتم‌ها: سپهر میرزایی، امیرحسین باقرپور؛ صدابردار: فرناز فرهنگ؛ دستیار تصویر: زهرا پناهی؛ مشاور رسانه‌: لیلا سلمانی.
«کشیک سلامت» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی کاری از گروه سلامت اجتماعی شبکه سلامت هر هفته جمعه ساعت ۱۹ الی ۲۰:۳۰ روی آنتن می‌رود. بازپخش این برنامه جمعه ساعت ۲۳ و شنبه ساعت ۱۱ است.
 
مخاطبان «کشیک سلامت» می‌توانند از طریق صفحه رسمی برنامه در اینستاگرام به آدرس keshikesalamat@ مطالبات، عکس‌ها، ویدیوها، نظرات، پیشنهادات و انتقادات خود را با سازندگان این برنامه در میان بگذارند.

انتهای پیام/ن
 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مستند «برهنگی کدخدا» روایتی از هفتاد سال ادعای امپراطوری آمریکا در جهان تا رسوایی نظامی آمریکا در عین الاسد است که امشب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

جمعی از هنرمندان با انتشار پیام تبریک از انتصاب دکتر حمید شاه آبادی به عنوان معاون سیما استقبال کردند.

سومین فصل سریال تلویزیونی «از سرنوشت» به کارگردانی محمدرضا خردمندان ساخته شده است.

تلویزیون در روزهای پایانی ماه صفر که مصادف با رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله، شهادت امام حسن مجبتی علیه السلام و امام رضا علیه السلام است،‌ برنامه‌های مختلفی را آماده کرده و پخش می کند.

معاون سیما در روز ۲۸ صفر از پخش شبکه های تلویزیون بازدید و با همکاران گفتگو کرد.

محمود فلاح تهیه کننده باسابقه و مدیرکل اسبق تولید صداوسیما به لقاء الله پیوست.

خطبا و سخنرانان برجسته در بیانیه ای از انتخاب حمید شاه آبادی به عنوان معاونت سیمای جمهوری اسلامی حمایت کردند.

بیش از 50 فیلم سینمایی و تلویزیونی در روزهای پایانی ماه صفر از شبکه های سیما پخش می شود.

فیلم سینمایی ”کریپتو crypto” برای نخستین بار امشب، چهارشنبه ۳۰مهر ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می شود.

شبکه سلامت در روز جهانی نابینایان (عصای سفید) ویژه برنامه هایی را پخش می کند.

 

دکتر حمید شاه آبادی معاون سیما در پیامی درگذشت استاد اکبر عالمی، مدیر اسبق لابراتور صدا و سیما و مجری کارشناس برنامه های تلویزیون را تسلیت گفت.

همزمان با آغاز ماه ربیع الاول؛ شبکه پنج سیما برنامه های جدید «شهران»، «هوای تهران»، مسابقه «راهی شو» و مجموعه طنز «چای نت» را روی آنتن می برد.

تهیه کننده «بمب» از جزئیات این مسابقه تلویزیونی جدید با اجرای رضا رشیدپور که از ابتدای ماه آبان روی آنتن شبکه سه می رود خبر داد. 

هویت بصری جدید شبکه قرآن و معارف سیما روز نهم ربیع الاول، همزمان با آغاز امامت حجت بن الحسن العسکری (عج الله تعالی فرجه الشریف) افتتاح و به لحاظ گرافیکی تغییرات جدّی در شبکه انجام خواهد شد.

چندین فیلم جدید پلیسی تولید شده در مؤسسه فرهنگی هنری ناجی هنر این هفته از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

دکتر حمید شاه آبادی معاون سیما در پیامی درگذشت محمود فلاح، چهره ماندگار صدا و سیما و تهیه کننده پیشکسوت را تسلیت گفت.

جدول شماره ۴۸ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

محمود فلاح تهیه کننده باسابقه و مدیرکل اسبق تولید صداوسیما به لقاء الله پیوست.

برنامه تلویزیونی"دستخط" شبکه پنج سیما، این هفته ویژه سالروز تشکیل سازمان عقیدتی سیاسی ارتش روی آنتن شبکه پنج سیما می رود. 

شبکه یک سیما همزمان با شب شهادت امام حسن عسگری (ع) و جشن تاجگذاری امام زمان (عج) ویژه برنامه قرار ما را روی آنتن می برد.

قسمت صفر مسابقه اسطرلاب پنجشنبه 1 آبان روی آنتن شبکه امید می‌رود.

مهمانی" به خانه بر می گردیم" شبکه پنج سیما، جمعه 2 آبان ماه به بهانه برگزاری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان میزبان کارگردان نام آشنا و پرآوازه سینما و تلویزیون ابوالفضل جلیلی و بازیگران فیلم سینمایی مسیر معکوس خواهد بود. 

پخش دروس مدرسه تلویزیونی از شبکه قران از سوم آبان با تغییراتی همراه است.

جدول شماره ۴۷مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص برنامه‌های سیما از نگاه مخاطبان، 75.4 درصد از مردم در شهریور امسال بیننده سیما بوده‌اند و شبکه «سه» توانسته با برخورداری از شش برنامه در میان 10 برنامه پربیننده تلویزیون، در صدر دیگر شبکه‌ها از نظر برخورداری از برنامه‌های پربیننده قرار بگیرد.

فیلم سینمایی ”کریپتو crypto” برای نخستین بار امشب، چهارشنبه ۳۰مهر ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می شود.

فصل جدید برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» از سه‌شنبه آینده با پخش مستندهای داخلی و خارجی روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

برنامه تاریخی"سرچشمه" شبکه پنج سیما، این هفته (پنج شنبه 1 آبان ماه) برای تبیین و تشریح چگونگی تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روی آنتن می رود. 

یک منتقد سینما و تلویزیون گفت: مسابقه «ایرانیش» ظرفیتی به وسعت کل ایران برای جذب مخاطب شکل داده که می تواند از هر نقطه از ایران تماشاگر این مسابقه باشند.

مدیر شبکه مستند سیما در حکمی علیرضا میررفیع را به عنوان مدیر جدید تأمین و پخش این شبکه منصوب کرد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد