امروز پنج شنبه  8 آبان 1399
تعداد بازدید : 51 - تاریخ خبر : 1399/07/01 - 08:38
اندیشه سیاسی آیت الله سید محمود طالقانی

بیست و هفتمین قسمت از فصل جدید از برنامه‌ی تلویزیونی «مصیر» کاری از گروه اجتماعی شبکه چهار سیما، با موضوع « اندیشه سیاسی آیت الله سید محمود طالقانی» با اجرای عطاالله بیگدلی روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ فصل جدید برنامه تلویزیونی مصیر با هدف بازخوانی و نقد اندیشه متفکران اسلامی، به بررسی ابعاد فکری اندیشمندان بزرگی چون؛ آیت الله جوادی، علامه طباطبایی، آیت الله طالقانی، امام خمینی (ره) و... می‌پردازد و تا کنون به بررسی اندیشه‌های آیت الله مهدوی کنی، آیت الله مصباح یزدی، آیت الله هاشمی رفسنجانی، شهید سید مرتضی آوینی، آیت الله سید منیرالدین حسینی و شهید سید محمدباقر صدر پرداخته است.
مهمان این قسمت از برنامه، محمدرضا کائینی، نویسنده و پژوهشگر، درباره مولفه های اصلی اندیشه سیاسی آیت الله طالقانی بیان کرد: «نقطه آغاز تامل سیاسی ایشان، مشاهده انحطاط و وضعیت اسف بار ایران و جهان اسلام است و در مقدمه تنبیه الامه که بعد از مشروطه نوشته اند هم به این موضوع اشاره می کنند. ایشان میگویند در آغاز طلبگی بنای من بر شک و تردید بود تا قبول و ایجاب. آبشخور اصلی آیت الله طالقانی قرآن و نهج البلاغه است و در کنار آن دستاوردهای تمدنی عصر حاضر به این معنا که بررسی کنند موفقیت ها در کجاست و علت شکست ها چیست. این آبشخورها اصولی را آیت الله طالقانی می سازند. اولی حساسیت و مشارکت عمومی است که در قالبت امر به معروف و نهی از منکر بیان می شود. یعنی جامعه ای که حساسیت عمومی نداشته باشد و همه را طیف بندی کرده باشد و به دیگران و نخبگان واگذار کرده باشد پیشرفت نخواهد کرد. مردم باید نسبت به سرنوشت خود و پیرامون روحیه نقد و حساسیت داشته باشند. دومین اصول قسط به معنای حق هرکسی را دادن، است. اگر هرکسی به آنچه استحقاقش را دارد برسد جامعه آرامی خواهیم داشت. اینکه مواضع قسط چه و چه قدر هست نیازمند مشورت و نهاد شورا است که ایشان بر این نهاد تاکید بسیاری دارند.»
کائینی ادامه داد: «آیت الله طالقانی، اصطلاح دموکراسی را به کار نمی برد. به نظرم علتش، تفاوت های مفهومی است که دموکراسی با لوازمش در غرب با مشارکت عمومی در اسلام دارد. مشارکت عمومی حدود و مرزی دارد. در غرب ارزش ها سیال هستند و بنابراین پیامدها متفاوت است. به هر حال این امر نشان دهنده مشارکت پذیری اندیشه ایشان است. اندیشه ایشان با ولایت متفاوت نیست. ولایت الهی و مشارکت عمومی مسلمان منافاتی ندارند همانطور که پیامبر در جنگ احد با آنکه نظرشان متفاوت است به نظر اکثیرت مردم عمل می کنند. ممکن است ولی جامعه به چیزی رسیده باشد که مردم نرسیده باشند. ما دو ساحت داریم ارزش ها و روش ها. در اسلام که ارزش ها ثابت هستند و قابل مشورت نیستند. تفاوت دموکراسی دینی و غیر دینی در همین نکته است که در اسلام فقط در روش ها مشورت گرفته میشود یعنی مردم تعیین می کنند که از چه روشی استفاده شود. آیت الله طالقانی تاکید دارند که جامعه باید میل کند، حرکت کند، برود و بسازد.  این تاکید را هم در آغاز انقلاب و هم قبل از آن در تربیت نیرو و اشاعه معارف اسلامی داشتند. نهاد شورای مد نظر ایشان ورای شورای شهری است که امروز داریم، دامنه وسیع تری دارد. البته به نظارت عمومی بر شورا توسط مردم هم اشاره می کنند.»
کائینی درباره نسبت آیت الله طالقانی با گروه های گوناگون سیاسی شرح داد: «ایشان با چپ ها هیچ نسبتی نداشت. اندیشه چپ را به خوبی میشناخت و چپ های زیادی را هم به گفت و گو طلبیده بود. آیت الله طالقانی اندیشه چپ را ناشی از گرایش اصیل و فطری و انسانی نیست بلکه معلول استبداد سیاسی و بعضا دینی است. در چنین جامعه ای قطعا یک چپ با نقاب ها و اسامی مختلف ظهور می کند. ایشان کاملا منتقد چپ بود و کتاب اسلام و مالکیت را هم در همین راستا نوشتند.»
کائینی در خصوص نهضت ملی ادامه داد: «آیت الله طالقانی با همه جناح ها ارتباط داشت. بارها کلیپی از بیانات تقطیع شده ایشان پخش شده و ایشان را به نفع دکتر مصدق مصادره کرده اند. سخنان ایشان در 14 اسفند 57 بر سر مزار مصدق به خوبی اندیشه ایشان را مشخص میکند، ایشان از فدایان اسلام تجلیل می کنند و آنها را انقلابی میدانند و بعد انتقاداتی نسبت به مصدق مطرح میکنند. البته آیت الله طالقانی نسبت به همه گروه ها انتقادات خود را مطرح میکنند اما متاسفانه این برچسب چسبانی ها باعث منزوی شدن گروه ها در دهه 60 شد. به هر حال ارتباط یک شخص با یک گروه با این رفتارها مشخص نمی شود.»

کائینی نقش و علملکرد آیت الله طالقانی در ملی شدن صنعت نفت را بیان کرد: « آیت الله طالقانی در این جریان هم بر اساس اعتقاد خودشان به شورا و تعامل درصدد نزدیک کردن اضلاع نهضت به یکدیگر است. ایشان با آیت الله کاشانی که همیشه ارتباط داشتند و نزدیکان آیت الله کاشانی میگویند که بعد کودتا که همه ارتباط خودشان را قطع کرده بودند، ایشان همچنان رفت و آمد داشتند. دکتر مصدق را نماد

مبارزه می دانست و حامی بود. اینکه یک عده سعی می کنند آیت الله طالقانی را در محدوده مصدق میخکوب کنند، کار غلطی است. مخالفت هایی هم داشتند. با فداییان اسلام هم بسیار صمیمی بود و دوبار آنها را پنهان کرد. به هر حال ایشان کلیت همه گروه ها را قبول داشتند در عین اینکه انتقاد هم می کردند.»
کائینی ادامه داد: « آیت الله طالقانی گرایشات موجود را به رسمیت می شناخت. اما با اینکه هرروز یک حزب جدید ایجاد شود هم مخالف بودند. چون به هر حال وحدت سخت می شود. در فرایند انقلاب هم از هیچ حزبی حمایت نکردند. وحدت شکنی بعد انقلاب را هم تخطئه می کردند. ایشان یکی از هوشمندترین و مجرب ترین های روحانیت سیاسی بودند. چهره ایشان فراجناحی بود و هیچ کس نمیتواند او را به حزب خود منصوب کند.»
کائینی در خصوص نظر آیت الله طالقانی به ولایت فقیه بیان کرد: «نگاه ایشان به روحانیت، نگاه مربی و مروج بود تا نقش اجرایی. ایشان به روحانیون میگفتند در مسجد بنشینید و مردم را جزب کنید. درنظر آیت الله طالقانی و اساسا فلسفه وجود ولی فقیه، نقش نظارت بر اسلامیت قواست. ایشان صریحا در تفسیر سوره آل عمران می گویند کار جامعه اول به دست خدا، بعد معصومین و بعد فقها است. در مقدمه و پاورقی های کتاب تنبیه الامه اشارات روشنی درباره ولایت فقیه دارند. تحرفات زیادی درباره نظر ایشان صورت گرفته که هیچ کدام پایه و اساسی ندارد.»
کائینی در پایان گفت:«اگر به نظارت عمومی و شورا و بازگشت به اصول و مبانی عمل میکردیم هیچ کدام از این مفاسد اتفاق نمی افتاد. شورا میتواند این باشد که در تصمیم گیری ها فضای دهنی عموم مردم را لحاظ کنیم. آیت الله طالقانی شخصی است که نسخه های روشنی درباره جامعه پیچیده است و به راحتی در مسائل روز میتوان از نظرات او استفاده کرد.»
در میان برنامه بخش هایی مانند سرگذشت ایشان،معرفی کتاب، خاطراتی از ایشان و... پخش شد.

گفتنی است بیست و هفتمین قسمت از فصل جدید از برنامه‌ی تلویزیونی «مصیر» یک‌شنبه 30 شهریورماه روی آنتن رفت.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مستند «برهنگی کدخدا» روایتی از هفتاد سال ادعای امپراطوری آمریکا در جهان تا رسوایی نظامی آمریکا در عین الاسد است که امشب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

برنامه تلویزیونی «زوجی نو» به زودی با اجرای باربد بابایی روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

محمود فلاح تهیه کننده باسابقه و مدیرکل اسبق تولید صداوسیما به لقاء الله پیوست.

برنامه «تهران 20» امشب ( شنبه 3 آبان ماه) به تحلیل و بررسی چالش های قانون خدمت سربازی می پردازد.

فیلم سینمایی «کریپتو» برای نخستین بار امشب، چهارشنبه ۳۰مهر ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می شود.

سریال «نون خ ۳» در روزهایی که شیوع کرونا در کشور به اوج خود رسیده است برای پخش در نوروز تصویربرداری و آماده پخش می شود. عوامل این سریال ها این روزها در تهران مشغول به کار هستند.

هویت بصری جدید شبکه قرآن و معارف سیما روز نهم ربیع الاول، همزمان با آغاز امامت حجت بن الحسن العسکری (عج الله تعالی فرجه الشریف) افتتاح و به لحاظ گرافیکی تغییرات جدّی در شبکه انجام خواهد شد.

علی مسعودی (مشهدی) دومین تجربه کارگردانی خود را با «هشت آباد» در شهر مشهد کلید زد.

در اولین روزهای آبان ماه، پنج شنبه و جمعه 1 و 2 آبان ماه و یک شنبه 4 آبان ماه مصادف با شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی همراه باشید.

چندین فیلم جدید پلیسی تولید شده در مؤسسه فرهنگی هنری ناجی هنر این هفته از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

خاکسپاری پیکر زنده یاد محمود فلاح فردا شنبه ۳ آبان ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) انجام می شود.

دکتر حمید شاه آبادی معاون سیما در پیامی درگذشت محمود فلاح، چهره ماندگار صدا و سیما و تهیه کننده پیشکسوت را تسلیت گفت.

روزانه ۴۰ کلاس درس در شبکه‌ های تلویزیونی برگزار می شود.

در آخرین روزهای دومین هفته آبان ماهف پنج‌شنبه و جمعه 8 و 9 آبان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

 معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد از همکاری معاونت سیما در کمیته ی اطلاع رسانی و مدیریت جو روانی کرونا قدردانی کرد.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

جدول شماره ۵۴ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، مدیر عامل آسیب های اجتماعی این سازمان و گروهی از کارشناسان حوزه ی آسیب، با مدیر شبکه پنج، قائم مقام و سرپرست گروه اجتماعی شبکه پنج سیما دیدار و گفتگوکردند.

فصل سوم سریال «از سرنوشت» به کارگردانی محمدرضا خردمندان و تهیه‌کنندگی اکبر تحویلیان از شنبه 10 آبان حوالی ساعت 21 روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود. 

پنجاه‌وپنجمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت ۱۹ امروز، چهارشنبه ۷ آبان ۹۹، با بررسی شیرینی‌های دنیای ریاضیات و معرفی کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

شبکه پنج سیما همزمان با آغاز هفته وحدت (8 تا 13 آبان ماه) مصادف با پنج شنبه 12 تا سه شنبه 17ربیع الاول ویژه برنامه های متنوعی چون: «تانیایش»، «عطر عاشقی»، «عشق یعنی»، «خورشید مدینه»، «مهمانی به خانه بر می گردیم»، «مسابقه آنلاین و تلویزیونی برخط شو» و ... را برای مخاطبان خود تدارک دیده است.

بازی" یوونتوس-بارسلونا"،امشب، چهارشنبه 7 آبان ساعت 23و 30 دقیقه به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .

برنامه «تهران 20» امشب (چهارشنبه 7 آبان ماه) با حضور دکتر اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس و حمیدرضا سیفی، دبیر کل کانون عالی کارفرمایی ایران روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

به مناسبت هفته وحدت و میلاد باسعادت پیامبر مهربانی حضرت محمد مصطفی (ص) مرکز پویانمایی صبا تولیدات انیمیشنی خود را معرفی کرد.

برنامه «تهرانگرد» این هفته با موتورسواران به کوه های سنگی وردیج سفر کرده که پنج شنبه 8 آبان ماه ساعت 20 از قاب «تهرانگرد» تماشایی می شود.

برنامه «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، جمعه 9 آبان ماه با موضوع آغاز امامت حضرت مهدی ( عج) راهی بسوی خیر و سعادت بشر از مسجد مقدس جمکران روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

برنامه «سرمایه» این جمعه9 آبان ماه، به بررسی انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر بازار سرمایه و بورس می پردازد.

برنامه‌های شبکه دو سیما به مناسبت میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و هفته وحدت ( از پنجشنبه هشتم تا سه‌شنبه سیزدهم آبان‌ماه) به صورت ویژه‌ای روانه آنتن خواهند شد.

در آخرین روزهای دومین هفته آبان ماهف پنج‌شنبه و جمعه 8 و 9 آبان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

مستند «تایتانیک» با روایتی از معضلات سیاسی،ا قتصادی و اجتماعی امریکا از شبکه یک پخش می شود.

سرطان یکی از بیماریهایی است کمتر کسی است که اطلاعی درباره آن نداشته باشد، به همین دکتر دکتر احمدرضا سروش، متخصص جراحی تیروئید، توصیه های ویژه ای دراین باره دارد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد