امروز پنج شنبه  1 آبان 1399
تعداد بازدید : 93 - تاریخ خبر : 1399/07/01 - 12:28
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در برنامه یه روز تازه:
یاد خاطره عملیات کمان ۹۹ و اچ ۳ هنوز باعث غرور می‌شود

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: تنها دو ساعت بعد از تجاوز عراق ۱۴۰ هواپیمای جنگی ما نقاط حیاتی بعثی‌ها را بمباران کردند و شش ماه بعد عملیات اچ ۳ به صورت سری دورترین پایگاه‌های عراق را هدف گرفت، هنوز هم با یادآوری این عملیات‌ها احساس غرور می‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی در برنامه یه روز تازه با یادی از شهدا علی‌الخصوص سردار قاسم سلیمانی گفت: در ۳۱ شهریور که صدام در ساعت ۱۴ به سمت پایگاه‌های هوایی و نقاط حساس کشور یورش برد، نیروی هوایی ما در کمتر از دو ساعت و نیم این حمله را از پایگاه بوشهر و همدان پاسخ دادند. یکی از دوستان می‌گفت هنوز خلبانان بعثی لباس‌هایشان را در نیاورده بودند که ایران به تجاوز عراق پاسخ داد. شهدای ما در این روز شهید سروان خلبان محمد صالحی و ستوان یکم خلبان خالد حیدری بود که شهید حیدری از افراد اهل تسن بود و این خودش نشان از وحدت شیعه و سنی در روز نخست جنگ دارد.
وی افزود: در زمان صلح همه کشورهای دنیا طرح‌های عملیاتی دارند که برای روز جنگ از این طرح‌ها استفاده می‌کنند. ما هم همینطور بودیم طرح عملیاتی که برای نیروی هوایی در زمان جنگ بود طرح البرز بود. برای نیروی دریایی طرح اشکان و برای نیروی زمینی هم طرح ابوذر. عملیات ۱۴۰ فروندی پاسخ به تجاوز عراق ابلاغ شد در این عملیات ۱۴۰ فروند هواپیما وارد خاک عراق شد و تمام خطوط راداری و نقاط حیاتی نظامی را مورد اصابت قرار داد، دلیل اینکه به این عملیات کمان ۹۹ می‌گویند این است که گزارش‌های این عملیات ۹۹ صفحه شد.
امیر واحدی تصریح کرد: در کمان ۹۹ می‌گفتند هر هواپیمای ما که پرواز می‌کند نمادی از تیر آرش کمانگیر است و این عملیات را کمان ۹۹ نام نهادند که عملیاتی غرورآفرین بود. عملیات کمان ۹۹ ضربه‌ای به صدام زد که بسیاری از پایگاه‌هایشان قدرت عملیات را از دست دادند. صدام به فکر افتاد که براساس اطلاعاتی که از آمریکا در زمان جنگ می‌گرفت و برد همه هواپیماهای ما را داشت سه پایگاه در دورترین قسمتی که ما دسترسی به آن نداشتیم و برد هواپیماها و موشک‌های ما به آن نرسد درست کند و هواپیماها را در آنجا اورهال شود و استفاده کند.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به این نکته که صدام قصد داشت در کوتاه‌ترین زمان به ایران تسلط پیدا کند اما با رشادت نیروهای ما جنگ فرسایشی برای او آغاز شد گفت: گزارش‌ها می‌گوید که صدام ۵ روز بعد از شروع جنگ با ایران پشیمان شد. وی افزود: اما شش ماه بعد از عملیات کمان ۹۹ عملیات الغدیر ۳ یا اچ ۳ انجام شد که عملیات بسیار غرورآفرینی بود که در نمونه خود در دنیا بی‌نظیر است. امیر برات‌پور که من یاد می‌کنم از این عزیز که پدر هواپیمایی بودند در آن زمان معاون عملیات پایگاه همدان بودند این فرمانده می‌فرمایند چون این عملیات در دو مرحله قبل موفقیت‌آمیز نبود و لو رفته بود و خلبانان برگشتند تصمیم گرفتند که در مرحله سه که در ۱۵ فروردین سال ۱۳۶۰ انجام شد عملیات سری و در سکوت کامل پیش رود.
امیر واحدی گفت: هیچ‌کس از این عملیات مهم خبری نداشت و حتی خلبانان در بین کار فهمیدند پروازشان چیست. از دو روز قبل کلیه سیستم ارتباطی پایگاه را قطع کردند و حتی هیچ‌یک از نیروهای مسلح هم خبری نداشتند و عملیات بسیار سری بود. این عملیات بسیار غرورآفرین در چهار مرحله سوختگیری هوایی انجام شد و خلبانان ما توانستند در حین عملیات ۴۸ فروند هواپیمای صدام را از بین ببرند و تعدادی از نیروهای بعثی را کشته و یا زخمی کنند. ضربه‌ای که صدام خورد سخت بود، او در لحظه اول فکر کرد اسرائیل به آنها حمله کرده و بعد فهمید هواپیماهای ایرانی بود.
وی درباره شرایط کنونی نیروی هوایی نیز اظهارکرد: نیروی هوایی چهار ویژگی بسیار مهم دارد، قدرت زیاد، برد مناسب، قدرت آتش و واکنش سریع که اینها همه تجهیزات‌محور هستند، خدا را شکر می‌کنیم اولین گروه نیروی جهادی خودکفایی در زمان جنگ به دستور حضرت آقا در نیروی هوایی راه‌اندازی شد و هدف از نیروی جهاد خودکفایی آماده‌سازی هواپیمای جنگی بود.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش ادامه داد: اولین تحریم روی هواپیماهای ما بود و قطعات نظامی هواپیمایی تحریم صد درصدی شد اما خداراشکر نیروی هوایی با سربلندی و رشادت و تکیه بر تجربه جنگ تحمیلی توانست موفق باشد و به روز شود. در زمان طاغوت کارکنان ما حتی نباید نزدیک هواپیما می‌شدند و اجازه نداشتند اما الان با کمک وزارت دفاع و صنعتگران هواپیما ساخته می‌شود و نیروی هوایی این اطمینان را به مردم می‌دهد که سرحال، آماده و پا به رکاب و آماده دستور است.
امیر واحدی در پایان خاطره‌ای نیز تعریف کرد و گفت: مدتی که در تبریز مسئول پایگاه شکاری دوم این شهر بودم در یک فصلی از سال چون مسیر باد عوض می‌شود مسیر برخواستن هواپیماها تغییر می‌کرد، در آن زمان یک خانمی زنگ زد به پایگاه و گفت این صدای شما باعث بیدار شدن ما می‌شود من گفتم خواهرم می‌گویم هواپیما پرواز انجام ندهد اما ممکن است صدای غرش هواپیمای بیگانه به جای این صدا را بشنوید، گفت نه بزارید این صدا باشد ما لذت می‌بریم. واقعا از ته دل می‌گویم صدای غرش هواپیما برای ما لذت‌بخش است.
برنامه یه روز تازه که کاری است از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود و این هفته به مناسبت هفته دفاع‌مقدس اجرای برنامه از پایگاه شهید لشگری مهرآباد انجام می‌شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مستند «برهنگی کدخدا» روایتی از هفتاد سال ادعای امپراطوری آمریکا در جهان تا رسوایی نظامی آمریکا در عین الاسد است که امشب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

جمعی از هنرمندان با انتشار پیام تبریک از انتصاب دکتر حمید شاه آبادی به عنوان معاون سیما استقبال کردند.

سومین فصل سریال تلویزیونی «از سرنوشت» به کارگردانی محمدرضا خردمندان ساخته شده است.

تلویزیون در روزهای پایانی ماه صفر که مصادف با رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله، شهادت امام حسن مجبتی علیه السلام و امام رضا علیه السلام است،‌ برنامه‌های مختلفی را آماده کرده و پخش می کند.

معاون سیما در روز ۲۸ صفر از پخش شبکه های تلویزیون بازدید و با همکاران گفتگو کرد.

دکتر حمید شاه آبادی معاون سیما در پیامی درگذشت علیرضا فتحی پور، از مدیران و مجریان پرتلاش و متعهد صداوسیما و از چهره های قرآنی را تسلیت گفت.

خطبا و سخنرانان برجسته در بیانیه ای از انتخاب حمید شاه آبادی به عنوان معاونت سیمای جمهوری اسلامی حمایت کردند.

بیش از 50 فیلم سینمایی و تلویزیونی در روزهای پایانی ماه صفر از شبکه های سیما پخش می شود.

شبکه سلامت در روز جهانی نابینایان (عصای سفید) ویژه برنامه هایی را پخش می کند.

 

فیلم سینمایی ”کریپتو crypto” برای نخستین بار امشب، چهارشنبه ۳۰مهر ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می شود.

دکتر حمید شاه آبادی معاون سیما در پیامی درگذشت استاد اکبر عالمی، مدیر اسبق لابراتور صدا و سیما و مجری کارشناس برنامه های تلویزیون را تسلیت گفت.

محمود فلاح تهیه کننده باسابقه و مدیرکل اسبق تولید صداوسیما به لقاء الله پیوست.

همزمان با آغاز ماه ربیع الاول؛ شبکه پنج سیما برنامه های جدید «شهران»، «هوای تهران»، مسابقه «راهی شو» و مجموعه طنز «چای نت» را روی آنتن می برد.

تهیه کننده «بمب» از جزئیات این مسابقه تلویزیونی جدید با اجرای رضا رشیدپور که از ابتدای ماه آبان روی آنتن شبکه سه می رود خبر داد. 

هویت بصری جدید شبکه قرآن و معارف سیما روز نهم ربیع الاول، همزمان با آغاز امامت حجت بن الحسن العسکری (عج الله تعالی فرجه الشریف) افتتاح و به لحاظ گرافیکی تغییرات جدّی در شبکه انجام خواهد شد.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

جدول شماره ۴۸ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

محمود فلاح تهیه کننده باسابقه و مدیرکل اسبق تولید صداوسیما به لقاء الله پیوست.

برنامه تلویزیونی"دستخط" شبکه پنج سیما، این هفته ویژه سالروز تشکیل سازمان عقیدتی سیاسی ارتش روی آنتن شبکه پنج سیما می رود. 

شبکه یک سیما همزمان با شب شهادت امام حسن عسگری (ع) و جشن تاجگذاری امام زمان (عج) ویژه برنامه قرار ما را روی آنتن می برد.

قسمت صفر مسابقه اسطرلاب پنجشنبه 1 آبان روی آنتن شبکه امید می‌رود.

مهمانی" به خانه بر می گردیم" شبکه پنج سیما، جمعه 2 آبان ماه به بهانه برگزاری سی و سومین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان میزبان کارگردان نام آشنا و پرآوازه سینما و تلویزیون ابوالفضل جلیلی و بازیگران فیلم سینمایی مسیر معکوس خواهد بود. 

پخش دروس مدرسه تلویزیونی از شبکه قران از سوم آبان با تغییراتی همراه است.

جدول شماره ۴۷مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص برنامه‌های سیما از نگاه مخاطبان، 75.4 درصد از مردم در شهریور امسال بیننده سیما بوده‌اند و شبکه «سه» توانسته با برخورداری از شش برنامه در میان 10 برنامه پربیننده تلویزیون، در صدر دیگر شبکه‌ها از نظر برخورداری از برنامه‌های پربیننده قرار بگیرد.

فیلم سینمایی ”کریپتو crypto” برای نخستین بار امشب، چهارشنبه ۳۰مهر ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می شود.

فصل جدید برنامه تلویزیونی «به اضافه مستند» از سه‌شنبه آینده با پخش مستندهای داخلی و خارجی روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

برنامه تاریخی"سرچشمه" شبکه پنج سیما، این هفته (پنج شنبه 1 آبان ماه) برای تبیین و تشریح چگونگی تشکیل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران روی آنتن می رود. 

یک منتقد سینما و تلویزیون گفت: مسابقه «ایرانیش» ظرفیتی به وسعت کل ایران برای جذب مخاطب شکل داده که می تواند از هر نقطه از ایران تماشاگر این مسابقه باشند.

مدیر شبکه مستند سیما در حکمی علیرضا میررفیع را به عنوان مدیر جدید تأمین و پخش این شبکه منصوب کرد.

برنامه تلویزیونی «زوجی نو» به زودی با اجرای باربد بابایی روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد