امروز شنبه  7 خرداد 1401
تعداد بازدید : 188 - تاریخ خبر : 1400/11/02 - 14:39
شناخت مالکیت فکری، ناجی مدیریت کسب‌وکار

کارشناس کسب‌وکار در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از تقسیم‌بندی انواع مالکیت و چیستی مالکیت فکری گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، سمانه کافتری در «سلام تهران» با اشاره به تقسیم‌بندی کلی انواع مالکیت، گفت: مالکیت به دو دسته کلی تقسیم می‌شود، مالکیت مادی و مالکیت معنوی که هرکدام از این‌ها خود، جنبه‌های مختلف دارند. مالکیت مادی به دو دسته عمده دیگر تقسیم می‌شود مالکیت عین و مالکیت منفعت. مالکیت عینی می‌تواند عین غیرمنقول باشد مانند ملک، خانه، زمین و باغ یا منقول باشد مانند خودرو یا هر چیزی که خریداری می‌کنیم. این موارد مالکیت عینی هستند که زیرمجموعه مالکیت مادی قرار می‌گیرند.

وی با اشاره به نوع دیگر مالکیت عینی، ابراز داشت: مالکیت مادی، نوع دیگری دارد که مالکیت منفعت است یعنی یک‌چیز مال من نیست اما مالک منفعت آن هستم؛ مانند اجاره یعنی من که مستأجر خانه هستم این خانه مال من نیست اما مالک منافع آن خانه هستم و حتی موجر که مالک اصلی آن خانه است حق ندارد در طول دوره قرارداد اجاره برای من مزاحمت ایجاد کند و باید بتوانم از ملک منفعتی خود استفاده کنم.

کافتری پیرامون مالکیت معنوی، بیان کرد: یک دسته دیگر مالکیت معنوی است که این مالکیت معنوی از تبعات رشد صنعت بر رشد جامعه‌پذیری و مدنیت انسان‌ها ناشی شده است. مالکیت معنوی ناشی از یک جسم خارجی که ما می‌بینیم نیست هرچند ممکن است یک‌چیز بیرونی و ملموس باشد. مالکیت معنوی، خود چند دسته است مانند مالکیت ادبی-هنری که مربوط به آثار ادبی و آثار هنری می‌باشد و مالکیت صنعتی که مربوط به اختراع و علامت‌های تجاری است و هرکدام از این‌ها قوانین خاص خود را دارد.

وی با اشاره به تفاوت مالکیت فکری و مالکیت معنوی، اظهار داشت: مالکیت معنوی، عنوان عامی است که به مالکیت فکری، ادبی-هنری و صنعتی حاکم می‌شود و همه آن‌ها را دربرمی گیرد البته برخی مالکیت فکری را مترادف با مالکیت معنوی در نظر می‌گیرند که تفاوت‌هایی دارد. مالکیت فکری به این معنا است که من صاحب یک ایده یا فکر هستم اما مالکیت معنوی به آثار آن در جامعه برمی‌گردد؛ تفکیک آن مقداری تئوری است اما هرکدام از این موارد وجوه خود را دارد.

این کارشناس کسب‌وکار با ارائه مثالی برای مالکیت فکری، گفت: مثال واضح برای مالکیت فکری در مورد اختراعات و طرح‌های صنعتی است. مثلاً من مخترع هستم و چیزی را اختراع می‌کنم که چند ویژگی دارد مانند نوآوری، ابتکاری بودن و کارکرد صنعتی داشتن؛ می‌توانم آن را به ثبت برسانم تا آن مالکیت را احراز کنم. در دنیای فیزیکی ما نیز همین است؛ اگر ما مالک چیزی باشیم ولی آن را احراز نکنیم یا سند اثبات نداشته باشیم نمی‌توانیم مالکیت خود را اثبات کرده و از تبعات و مزایای آن استفاده کنیم. مانند یک‌خانه که باید سند مالکیت برای آن گرفته شود. همچنین می‌توانیم آن اختراع را ثبت نکنیم اما بعداً اگر کسی از اختراع ما سوءاستفاده کرد و به نام خود ثبت کرد یا از آن بهره‌برداری کرده یا سوءاستفاده تجاری-صنعتی کرد، نمی‌توانیم اعتراضی کنیم .

وی درباره راه‌های اثبات مالکیت فکری، مطرح کرد: در حال حاضر فضای مجازی به کمک ما آمده است و مواردی در فضای مجازی ثبت می‌شود. با وجود اینکه اولویت استفاده و کارکرد از یک طرح صنعتی دشوارتر می‌شود اما به هر حال قابل اثبات است که این ایده زودتر توسط چه کسی به وقوع پیوسته است. این اقامه دلیل برای اثبات به عهده فرد است که اندکی کار را سخت می‌کند اگر آن را ثبت نکرده باشد.

کافتری درباره مالکیت ادبی-هنری، بیان داشت: حوزه مقابل این اختراع، حوزه مالکیت ادبی-هنری است. مثال واضح آن، کتاب و شعرهایی است که نوشته می‌شود یا یک اثر هنری مانند مجسمه، نقاشی و حتی فیلم‌نامه است. مالکیت تمام این موارد می‌تواند احراز، اثبات و ثبت شود. در ایران در سال ۱۳۴۸ قانون حقوق حمایت از حقوق مؤلفان و مصنفان تصویب شد. صرف اینکه یک کتاب فیپا را اخذ کند به معنای مالکیت نویسنده برای آن کتاب است. مترجم نیز اگر فیپای یک کتاب را گرفته، ترجمه و منتشر کند به منزله ثبت آن اثر است. یک اثر هنری اگر بخواهد ثبت خود را گرفته و مالکیت خود را احراز کند، باید به اداره ثبت مالکیت ثبت علائم تجاری مراجعه کنند.

این کارشناس کسب‌وکار با اشاره به انتقال انواع مالکیت، اظهار داشت: همه مالکیت‌ها قابل انتقال است. وقتی کسی مالک یک‌خانه است با خریدوفروش می‌تواند خانه را انتقال دهد. اختراع نیز همین‌گونه است و می‌توان آن را منتقل کرد؛ البته انواع مختلف دارد، برخی فقط حق استفاده از اختراع خود را واگذار می‌کنند و برخی کل اختراع را می‌فروشند. در مورد حقوق ادبی و هنری چنین حالتی را نداریم و آن اثر به‌طور کامل تا ابد به اسم نویسنده آن اثر ثبت می‌شود.

گفتنی است برنامه «سلام تهران» برنامه صبحگاهی گروه اجتماعی شبکه پنج سیما است که از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۶:۳۰ تا ۹ صبح با بخش‌های مختلفی چون سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی با اجرای مصطفی امامی، فریبا باقری و صدیقه مرادی روی آنتن شبکه پنج می‌رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

روزهای پایانی اردیبهشت ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «پرستار پدر»، «فروچاله»، «ماه درخشید»، «سلول شماره 7»، «گرین لند»، «مخزن»، «سیگنال»، «تاریخ شخصی دیوید کاپرفیلد» و «موج صوتی» 9 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما تماشایی می شوند.

انیمیشن «گولوبولا» با موضوع کرونا و بهداشت و درمان از شبکه نهال پخش می شود.

شبکه هاى تلویزیون به مناسبت بازگشایى سى و سومین دوره نمایشگاه بین المللى کتاب، با تدبیر معاون سیما، عملیات رسانه ایی متفاوتی براى بازنمایى این رویداد بزرگ فرهنگی کشور در دستور کار قرار دادند.

فیلم کوتاه «داستان یک دیدار» در سالروز ملی پیوند اعضا از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

پویش ملی «پاراگراف طلایی» که به همت طراحان ویژه برنامه «نورا» راه‌اندازی شده تا پایان نمایشگاه کتاب ادامه دارد.

در آستانه سالروز حماسی فتح خرمشهر مستند سه قسمتی «سرگرد» با محوریت فرماندهی شهید صیاد شیرازی از شنبه ۳۱ اردیبهشت تا دوم خرداد ساعت ۱۹:۳۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

در آستانه سالروز حماسه فتح خرمشهر مستند پنج قسمتی «سطر آخر»  از امروز شنبه ۳۱ اردیبهشت تا چهارم خرداد ساعت 16:30 از شبکه یک سیما روانه آنتن می‌شود.

مرکز سیمافیلم در پی انتشار اخبار غلط برخی رسانه‌ها در خصوص توقف ساخت سریال حضرت موسی (ع) این خبرسازی را تکذیب کرد.

در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «بدون هیچ حرکتی»، «هشتصد»، «اقیانوس نوردها و حلقه آتش» و «دنیای دیگر» 5 فیلمم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

محسن برمهانی معاون سیمای رسانه ملی امروز در جمع صمیمانه استادان و دانشجویان دانشگاه صداوسیما حضور یافت و به دغدغه های دانشجویان پاسخ داد.

سردار سرتیپ پاسدار ابوالفضل شکارچی، معاون فرهنگی و تبلیغات ستاد کل نیروهای مسلح و سخنگوی ارشد نیروهای مسلح، سه‌شنبه 27 اردیبهشت در دفتر کار برنامه «از آسمان» حضور یافت.

به مناسبت روز گرامیداست حکیم عمر خیام ویژه‌برنامه ادبی «فخر فیروزان» امروز به صورت ویژه‌ای روانه آنتن می‌شود.

مجموعه تلویزیونی «دزد و پلیس» به کارگردانی آقاخانی و تهیه کنندگی محسن چگینی از روز شنبه 31 اردیبهشت 1401 از این شبکه  پخش می شود.

 برنامه «از آسمان» در جدیدترین قسمت خود که  پنجشنبه ۲۹ اردیبهشت ساعت ۱۳:۳۰روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود علاده بر روایت ایثار و رزمندگی شهید ۸ سال دفاع مقدس محمدحسن درویش‌پسند خوانشی از غم مادران چشم به راه شهر بهبهان خواهد بود.

علل اختلالات خواب را در برنامه امروز «خانه مهر» بررسی خواهیم کرد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

تولیت حرم حضرت معصومه(س) در دیدار با مدیر شبکه نسیم ضمن تقدیر از تغییرات ایجاد شده در برنامه های این شبکه ، بیان کرد : سرگرمی برای سرگرمی در مکتب ما پذیرفته شده نیست.

برنامه «تهران 20» چهارم خرداد ماه، با حضور دکتر "مهدی عباسی" رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران به بررسی وضعیت ساختمان های ناایمن پرداخت. 

چهارمین قسمت برنامه تلویزیونی «برسد به دست فردا»، پنج‌شنبه؛ پنجم خردادماه با موضوع «حوزه علمیه» و پنجمین قسمت این برنامه شامگاه جمعه‌؛ ششم خردادماه با موضوع «خرمشهر» روی آنتن شبکه چهارم سیما می‌رود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز پنج شنبه ۵ خرداد اعلام شد.

اجتماع بزرگ «سلام فرمانده» پنج شنبه ۵ خردادماه با حضور دهه هشتادی‌ها و نودی‌ها و خانواده‌هایشان به صورت مستقیم از ورزشگاه صد هزارنفری آزادی روى آنتن مى رود.

در روز شهادت امام جعفر صادق (ع) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «هلاهل»، «بدون هیچ حرکتی»، «هشتصد»، «اقیانوس نوردها و حلقه آتش» و «دنیای دیگر» 5 فیلمم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

شبکه دو سیما به مناسبت سالروز شهادت امام جعفر صادق(ع) برنامه‌هایی را تهیه و تدارک دیده است.

 «از آسمان» در تازه‌ترین روایت خود به سراغ نخستین معلم شهید مدافع حرم، حاج رضا مَلایی می‌رود تا گوشه‌هایی از زندگی سراسر خدمت وی را به تصویر بکشد.

همزمان با سالروز شهادت امام صادق(ع)، زندگی و شهادت سردار شهید مدافع حرم حاج حسین بادپا به روی آنتن شبکه دو می‌رود.

بخش هنری رنگارنگ خانه مهر امروز نشان از زندگی و شادی دارد.

ماجرای شب‌نشینی‌های رزمندگان در دوران دفاع مقدس روایت می شود.

برنامه «برسد به دست فردا» روزهای پنجشنبه و جمعه با اجرای علیرضا شجاع نوری از شبکه چهار سیما پخش می شود.

جدول پخش برنامه های آموزشی مدرسه تلویزیونی ایران روز چهارشنبه ۴ خرداد اعلام شد.

با کارشناسان خانه مهر امروز درباره سرطان‌های شایع زنان صحبت می کنیم.

جنگیدن ایرانیان برای آزادسازی خرمشهر از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد