امروز چهارشنبه  5 ارديبهشت 1397
تعداد بازدید : 844 - تاریخ خبر : 1396/06/27 - 05:00
جلوه ای از استقامت، قصه مهر مادری در «شکوه یک زندگی»

اگر از ایثار و فداکاری سربازان و جهادگران دفاع مقدس بگوییم ولی از نقش پراهمیت مادران و همسران آنها سخن به میان نیاید، حق مطلب به درستی گفته نشده است. «شکوه یک زندگی» پایداری مادران و همسرانی  است که پا به پای مردان غیور خود در دفاع از این مرزو بوم نقشی پررنگ ایفا کرده اند. در آستانه هفته دفاع مقدس و همزمان با روایت بخشی از رنج های مادران و همسران سرزمینمان در مجموعه «شکوه یک زندگی» با رضا بهشتی کارگردان این مجموعه گفت و گو کرده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ به همین مناسبت «سیما گپ» این هفته را به تمامی زنان سرزمینمان و بازماندگان شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس تقدیم می کنیم.

 

*** کار کارگردانی را از چه زمانی و با چه مجموعه ای آغاز کردید؟

سال 1370 در دانشکده صدا و سیما مشغول به تحصیل شدم. قبل از اتمام تحصیل یک مینی سریال به نام «وصال» برای گروه اجتماعی شبکه یک و دو فیلم کوتاه برای مرکز کرمان ساختم. از سال 1381 همکاری ام را با شبکه دو آغاز کردم و تاکنون 15 تله فیلم کارگردانی کرده ام. سریال«شکوه یک زندگی» اولین کار من در حوزه سریال سازی است.

 

*** ایده تولید سریال «شکوه یک زندگی» از کجا آغاز شد و فرآیند تولید چگونه بود؟

آبان 95 امیرعباس کنی تهیه کننده سریال با من تماس گرفتند و طرح و خلاصه چند سکانس به قلم مرجان اشرفی زاده را برایم فرستادند. طرح به نظرم جالب بود و همکاری ما کلید خورد. در طول کار با همکاری خانم اشرفی زاده که همزمان نگارش فیلمنامه را ادامه می داد، کار را جلو بردیم. داستان از 62 کلید می خورد و با فلش بک هایی به سال های 46 و 57 بازمی گشت. به نظر می رسید این بازگشت به گذشته در طول داستان مخاطب را سردرگم کند به همین دلیل قصه را از همان ابتدا به تصویر کشیدیم و بیننده را به سرعت با شخصیت های داستان آشنا کردیم و سپس قصه اصلی کلید خورد. همچنین در فرآیند داستان اصلی داستانک هایی گنجانده شد تا بیننده در فضای زندگی نارگل محبوش نشود.

 

*** فیلمنامه و ساخت «شکوه یک زندگی» برای هفته دفاع مقدس تدارک دیده شده بود؟

سریال در ابتدا مناسبتی نبود، اما با طولانی شدن زمان تصویربرداری و موضوع آن به صلاحدید مدیران، کار برای پخش در هفته دفاع مقدس برنامه ریزی شد.

 

*** چرا در این سریال شاهد صحنه های جنگ نیستیم؟

از آنجا که قصه درباره پشت صحنه جنگ و تاثیرات آن بود و کار در فضاهای جنگی نیازمند سرمایه انسانی و مالی و زمانی بیشتری است. پس به نتیجه رسیدیم صحنه های جنگ را حذف و فقط از اثرات آن در میان خانواده ها سخن بگوییم. اما به طور کلی در تمامی کارهایی که به حواشی جنگ می پردازد، تصاویر جنگی حذف می شود تا کار تحت تاثیر صحنه های اکشن قرار نگیرد.

 

*** 29 سال از پایان جنگ می گذرد به نظر شما ضرورت ساخت سریالی در باره جنگ چیست؟

جنگ هشت ساله تبعات بسیاری داشته، و ما به عنوان نسلی که سال ها درگیر هزینه های مادی و معنوی آن بوده ایم وظیفه داریم قصه هایش را برای نسل امروز که شاهد آن نبوده اند، بیان کنیم. اما در این روایت نباید دچار تکرار شویم. قصه ها باید به زبان امروز جامعه بیان شود و از جهات مختلف به این  هشت سال نگاه کرد. الان کشورهای مختلف هنوز فیلم ها و سریال هایی در مورد  جنگ های جهانی اول و دوم می سازند اما هر کدام نگاه و موضوع خاصی دارند. باید محدودیت ها را کنار گذاشت و با نگاهی نو به مقوله جنگ نگاه کرد. اگر چه «شکوه یک زندگی» را نمی توان کاری جسورانه دانست اما تلاش کردیم تا بر لبه تیغ خطوط قرمز قدم گذاشته و از رنج های مادران و همسرانی بگوییم که کمتر دیده شده اند.

 

*** چه پیامی برای بیننده های خود داشتید؟

بنیان اصلی قصه این سریال درباره روابط انسان ها با یکدیگر در دوران جنگ است. انسان هایی با تفکرات مختلف، شخصیت ها در این سریال نه خیلی سفید هستند و نه سیاه بلکه همه افراد معمولی هستند که در اطرافمان حضور دارند. باید به یاد داشته باشیم در دوران جنگ تمامی سلایق با اندیشه های گوناگون حضور داشتند. افرادی معمولی با نیازها و خواسته های معمولی که قهرمانان ما شدند. به عقیده من چهره ای که از خانواده شهدا و ایثارگران ارائه می شود تا حدی مخدوش و یک جانبه است و باید به زندگی آنها نگاهی دوباره کرد.

 

*** آیا در استفاده از فضای روستایی بکر شمال کشور آن هم در فصل زمستان، تعمدی داشتید؟

زمستان این منطقه که ما انتخاب کرده بودیم به فضای خشن قصه ما می خورد و موضوع دیگر مفقود شدن یحیی در عملیات خیبر یعنی زمستان 62 است و تکرار فصل زمستان و بهار به تعریف قصه کمک زیادی کرده است. از سوی دیگر با توجه به زمان و بودجه سریال نیازمند فضایی بکر بودیم که اثرات گذشت زمان در آن کمتر بود. همه این مسایل ما را به مکان مورد نظر رساند.

 

*** حمایت سازمان را در تولیدات دفاع مقدسی چگونه ارزیابی می کنید؟

تجربه نشان داده اگر کاری در زمینه اعتقادی، دفاع مقدس و یا تاریخ معاصر خوب ساخته نشود اثرات مخرب و معکوس دارد. بنابراین فکر می کنم مدیران سازمان برای تولید چنین کارهایی به اجبار محافظه کارانه تر ورود می کنند. البته باید به آنها حق داد. فکر می کنم سازمان در این حوزه با احتیاط بیشتری قدم برمی دارد، تا دچار تبعات منفی تولید یک کار بد نشود. اما به نظرم این کار تا حدی حق مطلب را ادا کرده است و امیدوارم بیننده از آن راضی باشد.

 

*** درباره روند داستان که از سال 46 به بعد روایت می شود توضیحی می فرمائید؟

«شکوه یک زندگی» در اصل یک زندگی نامه است. نارگل دختری از خانواده متمول و قدرتمند در روستاست که در زمان جوانی دست به انتخابی بزرگ می زند و تا سالیان سال برای این انتخاب می جنگد. او یحیی پسر ساده روستایی را برای زندگی انتخاب می کند. این انتخاب مهم و پررنگ است و در تمام طول سریال این نقش را به صورتی قدرتمند به تصویر درآوریم.

 

*** درباره سختی کار فضا سازی سال های قبل از انقلاب، انتخاب لوکیشن اندکی توضیح دهید؟

بینندگان نکته بین هستند. پوشش بازیگران، اکسسوار صحنه همه و همه از اهمیت خاصی برخوردار است. ما نیازمند فضایی بودیم تا به سال های دهه چهل و شصت نزدیک باشد. فضای بکر و روستایی از یک سو به ما امکان می داد تا به تغییرات چندانی نیاز نداشته باشیم اما از سوی دیگر این فضا مشکلات خودش را داشت. روستاهای نزدیک شهر کاملا تغییر پیدا کرده اند اما یک روستای دورافتاده در اطراف بهشهر تغییر محسوسی ندارد اما مسافت زیاد تا شهر از مشکلات اصلی ما بود. مجبور بودیم با کمترین امکانات در فصل زمستان عوامل سریال را در این روستا اسکان دهیم. تمامی دوستان طی این مدت دچار سرماخوردگی های شدید شدند. اما با تمام مشکلات به نظرم نتیجه کار کاملا برای بینندگان این سریال جذاب باشد.

 

*** سخن پایانی

امیدوارم زمان در نظر گرفته برای پخش مجموعه به آن آسیب نزند. چرا که هفته دفاع مقدس و همزمانی با دهه اول محرم باعث می شود تا افراد کمتری بیننده این کار باشند. البته با تکرار در زمان های مناسب و در شبکه های مختلف می توان این آسیب را کاهش داد. در پایان از روابط عمومی معاونت سیما برای  این گفت وگو تشکر می کنم.

 

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی فروردین ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از داستان زندگی حاج احمد متوسلیان در «ایستاده در غبار» تا دردسرهای خانواده اخراجی ها در «اخراجی ها» باشید.

در مراسم قدردانی از عوامل مجموعه «پایتخت 5» دکتر میرباقری معاون سیما این سریال را متعلق به همه مردم ایران دانست.
مراسم قدردانی از عوامل سریال «پایتخت 5» صبح امروز در سازمان اوج برگزار شد .

 

«پدر من» برنامه جدید فرزاد حسنی قرار است به زودی به تولید برسد و این برنامه در حال ساخت دکور می باشد.

برنامه «سفیران» با محوریت بازنمایی تجارت خارجی، روابط اقتصادی و دپیلماسی سیاسی - فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روی آنتن شبکه پنج سیما است. این برنامه در گفت‌وگو با عالی‌ترین مقام کشور مورد نظر در ایران، پیرامون روابط اقتصادی و سیاسی و سیاست برون گرایی اقتصاد مقاومتی را به تصویر می‌کشد.

برنامه «سفیران» در دفتر یا اقامتگاه خود سفیران و مکان های کمتر دیده شده دیپلماتیک، تصویر برداری شده و درباره موضوعاتی چون، تمایلات کشورهای جهان از محصولات ایرانی، نحوه صادرات به سایر کشورها و تسهیلاتی که سفارت خانه‌ها ارائه می‌کنند، نگاه سفیرها به کالاهای ایرانی و نظرشان درباره حذف دلار از معاملات فی مابین و موارد بسیاری از این دست در فضای صمیمانه است.

بر اساس آرای اعلام شده از سوی جشنواره مردمی سین سیما ، شبکه قرآن و معارف سیما در صدر پربیننده ترین شبکه های تخصصی سیما قرار گرفت.

مجموعه برنامه «مفاخر زن در ورزش ایران» در 26 قسمت  30 دقیقه ای به سراغ قهرمانان ملی می رود.

محمدرضا ورزی کارگردان سریال «ایراندخت» تولید سریال درباره شخصیت های تاریخی و مفاخر کشور را دشوار دانست و از مسئولان خواست سازندگان این تولیدات را حمایت کنند.

دومین قسمت مجموعه مستند «هند دوستان» روایتی از ارتباط معنوی میان اهل سنت هند با امام حسین(ع)، یکشنبه 2 اردیبهشت روی آنتن شبکه افق می رود.

برنامه «همیشه خونه» امشب به موضوع پرورش نسل پیش رو می پردازد.

شصتمین قسمت از برنامه «به اضافه مستند»، با پخش و بررسی مستند «قائم‌مقام» ساخته سید محمدعلی صدری‌نیا بر روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

در برنامه امشب «پایش» کیفیت و مرغوبیت کالاهای تولید داخل با حضور محمد طحان پور رییس اتحادیه فروشندگان لوازم خانگی تحلیل و واکاوی می شود.

دیدار استقلال تهران ـ پیکان تهران، یکشنبه 2 اردیبهشت از ساعت 18 به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

شبکه چهار سیما امشب در پردیس سینمایی چارسوی، میزبان فیلیپ راس  فیلمبردار آثار مستند و الیویه مگاتن کارگردان معروف فرانسوی می شود.

مستند «رقص روی سیم خاردار» با موضوع سرمایه گذاری اشتباه ایرانیان در بخش املاک ترکیه و ضرر و زیان بسیاری از این افراد، یکشنبه 2 اردیبهشت ماه روی آنتن شبکه افق می رود.

برنامه زنده «فوق العاده» به تهیه کنندگی یوسف بچاری و با اجرای رامتین چیت سازان امروز یکشنبه 2اردیبهشت میزبان دکتر ابراهیم خدایار کارشناس ادبیات فارسی خواهد بود.

 

بر اساس آرای اعلام شده از سوی جشنواره مردمی سین سیما ، شبکه قرآن و معارف سیما در صدر پربیننده ترین شبکه های تخصصی سیما قرار گرفت.

سری چهارم مسابقه تلفنی «جدول» از یکشنبه 26 فروردین ماه، ساعت 16:30 روی آنتن شبکه سه می رود .

فصل دوم برنامه گفتگو محور «یک بار دیگه» کاری از گروه اقتصاد و توسعه شبکه پنج سیما، یکشنبه 26 فروردین ماه ساعت 21:45 دقیقه بر روی آنتن می رود.

مجموعه برنامه «مفاخر زن در ورزش ایران» در 26 قسمت  30 دقیقه ای به سراغ قهرمانان ملی می رود.

«پدر من» برنامه جدید فرزاد حسنی قرار است به زودی به تولید برسد و این برنامه در حال ساخت دکور می باشد.

برنامه‌های متنوع شبکه‌های سیما جشن و سرور مسلمانان جهان را در عید سعید مبعث تماشایی می‌کنند.

حامد عنقا تهیه کننده سریال «پدر» گفت: همچنان مشغول تصویربرداری این اثر هستیم و فعلاً نیمی از کار را ضبط کرده‌ایم.

 

عضو هیات عامل و معاون سازمان خصوصی گفت: بر اساس اطلاعات تکمیل شده، سهام عدالت به 20 قشر کلی کشور تعلق می گیرد که عبارت از افراد دو دهک پایین جامعه ( روستاییان کم درآمد، مددجویان کمیته امداد و سازمان بهزستی، 4دهک جمعیتی که طی زمان های مختلف شناسایی شده اند.

برنامه «شهر برگ» امشب (4 اردیبهشت ماه ) به موضوع اعتیاد و ناهنجاری های اجتماعی می پردازد.

آخرین قسمت برنامه «یک بار دیگه» امشب سه شنبه ( 4 اردیبهشت ماه ) ساعت 21:45 بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

همزمان با روز بزرگداشت رادیو برنامه «همیشه خونه» امشب با موضوع صدای زندگی روی آنتن می رود.

رقابت لیورپول ـ رم، سه شنبه 4 اردیبهشت، به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

برنامه «لوتوس» که به صورت تخصصی به موضوع پوست و مو می پردازد، برای امشب 4 اردیبهشت موضوع «لبخند زیبا» را در نظر گرفته تا مخاطبان شبکه سامت سیما بیشتر با این مقوله آشنا شوند.

مستند این هفته «بیراهه» درباره آتلیه های غیرمجاز و هشدار جدی به عروس داماد ها است که در انتخاب آتلیه عکاسی خود دقت کنند.

در برنامه امروز سه شنبه «آفتاب شرقی» حجت الاسلام دهقانی نیا حضور دارد و درباره احکامی که در اسلام برای تحکیم خانواده و حمایت از حقوق همسر و فرزندان آمده است صحبت می کند.

مراسم پاسداشت استاد اکبر منانی نویسنده، دوبلور، مدیر دوبلاژ و گوینده پیشکسوت با رونمایی از مستند «اکبر آقا آکتور صدا» ‌شنبه (8 اردیبهشت) ساعت ۱۸:۳۰ در فرهنگسرای ابن سینا برگزار می‌شود.

برنامه «سیمای خانواده» راه هایی برای حمایت از کالا و محصولات ایرانی بیان می کند.

موضوع بیهوشی و اعمال جراحی در بیماران قلبی در برنامه سه شنبه چهارم اردیبهشت «نسخه» بررسی می شود.

در برنامه امشب 4 اردیبهشت «پایش»، صنعت اسباب بازی سازی ایران با حضو کارشناسان بررسی خواهد شد.

«الیور استون» کارگردان، نویسنده و تهیه‌کننده سرشناس هالیوودی مهمان ویژه برنامه شبکه چهار برای جشنواره جهانی فیلم فجر می شود.

کارگردان انیمیشن «فیلشاه» از آغاز پیش تولید انیمیشن جدید این گروه همزمان با اکران فیلشاه خبر داد.

سریال «کوبار» به کارگردانی فریدون حسن پور و تهیه کنندگی سید مصطفی موسوی و بهروز مفید از شبکه دو سیما پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد