امروز چهارشنبه  4 بهمن 1396
تعداد بازدید : 650 - تاریخ خبر : 1396/06/27 - 05:00
جلوه ای از استقامت، قصه مهر مادری در «شکوه یک زندگی»

اگر از ایثار و فداکاری سربازان و جهادگران دفاع مقدس بگوییم ولی از نقش پراهمیت مادران و همسران آنها سخن به میان نیاید، حق مطلب به درستی گفته نشده است. «شکوه یک زندگی» پایداری مادران و همسرانی  است که پا به پای مردان غیور خود در دفاع از این مرزو بوم نقشی پررنگ ایفا کرده اند. در آستانه هفته دفاع مقدس و همزمان با روایت بخشی از رنج های مادران و همسران سرزمینمان در مجموعه «شکوه یک زندگی» با رضا بهشتی کارگردان این مجموعه گفت و گو کرده ایم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ به همین مناسبت «سیما گپ» این هفته را به تمامی زنان سرزمینمان و بازماندگان شهدا و ایثارگران هشت سال دفاع مقدس تقدیم می کنیم.

 

*** کار کارگردانی را از چه زمانی و با چه مجموعه ای آغاز کردید؟

سال 1370 در دانشکده صدا و سیما مشغول به تحصیل شدم. قبل از اتمام تحصیل یک مینی سریال به نام «وصال» برای گروه اجتماعی شبکه یک و دو فیلم کوتاه برای مرکز کرمان ساختم. از سال 1381 همکاری ام را با شبکه دو آغاز کردم و تاکنون 15 تله فیلم کارگردانی کرده ام. سریال«شکوه یک زندگی» اولین کار من در حوزه سریال سازی است.

 

*** ایده تولید سریال «شکوه یک زندگی» از کجا آغاز شد و فرآیند تولید چگونه بود؟

آبان 95 امیرعباس کنی تهیه کننده سریال با من تماس گرفتند و طرح و خلاصه چند سکانس به قلم مرجان اشرفی زاده را برایم فرستادند. طرح به نظرم جالب بود و همکاری ما کلید خورد. در طول کار با همکاری خانم اشرفی زاده که همزمان نگارش فیلمنامه را ادامه می داد، کار را جلو بردیم. داستان از 62 کلید می خورد و با فلش بک هایی به سال های 46 و 57 بازمی گشت. به نظر می رسید این بازگشت به گذشته در طول داستان مخاطب را سردرگم کند به همین دلیل قصه را از همان ابتدا به تصویر کشیدیم و بیننده را به سرعت با شخصیت های داستان آشنا کردیم و سپس قصه اصلی کلید خورد. همچنین در فرآیند داستان اصلی داستانک هایی گنجانده شد تا بیننده در فضای زندگی نارگل محبوش نشود.

 

*** فیلمنامه و ساخت «شکوه یک زندگی» برای هفته دفاع مقدس تدارک دیده شده بود؟

سریال در ابتدا مناسبتی نبود، اما با طولانی شدن زمان تصویربرداری و موضوع آن به صلاحدید مدیران، کار برای پخش در هفته دفاع مقدس برنامه ریزی شد.

 

*** چرا در این سریال شاهد صحنه های جنگ نیستیم؟

از آنجا که قصه درباره پشت صحنه جنگ و تاثیرات آن بود و کار در فضاهای جنگی نیازمند سرمایه انسانی و مالی و زمانی بیشتری است. پس به نتیجه رسیدیم صحنه های جنگ را حذف و فقط از اثرات آن در میان خانواده ها سخن بگوییم. اما به طور کلی در تمامی کارهایی که به حواشی جنگ می پردازد، تصاویر جنگی حذف می شود تا کار تحت تاثیر صحنه های اکشن قرار نگیرد.

 

*** 29 سال از پایان جنگ می گذرد به نظر شما ضرورت ساخت سریالی در باره جنگ چیست؟

جنگ هشت ساله تبعات بسیاری داشته، و ما به عنوان نسلی که سال ها درگیر هزینه های مادی و معنوی آن بوده ایم وظیفه داریم قصه هایش را برای نسل امروز که شاهد آن نبوده اند، بیان کنیم. اما در این روایت نباید دچار تکرار شویم. قصه ها باید به زبان امروز جامعه بیان شود و از جهات مختلف به این  هشت سال نگاه کرد. الان کشورهای مختلف هنوز فیلم ها و سریال هایی در مورد  جنگ های جهانی اول و دوم می سازند اما هر کدام نگاه و موضوع خاصی دارند. باید محدودیت ها را کنار گذاشت و با نگاهی نو به مقوله جنگ نگاه کرد. اگر چه «شکوه یک زندگی» را نمی توان کاری جسورانه دانست اما تلاش کردیم تا بر لبه تیغ خطوط قرمز قدم گذاشته و از رنج های مادران و همسرانی بگوییم که کمتر دیده شده اند.

 

*** چه پیامی برای بیننده های خود داشتید؟

بنیان اصلی قصه این سریال درباره روابط انسان ها با یکدیگر در دوران جنگ است. انسان هایی با تفکرات مختلف، شخصیت ها در این سریال نه خیلی سفید هستند و نه سیاه بلکه همه افراد معمولی هستند که در اطرافمان حضور دارند. باید به یاد داشته باشیم در دوران جنگ تمامی سلایق با اندیشه های گوناگون حضور داشتند. افرادی معمولی با نیازها و خواسته های معمولی که قهرمانان ما شدند. به عقیده من چهره ای که از خانواده شهدا و ایثارگران ارائه می شود تا حدی مخدوش و یک جانبه است و باید به زندگی آنها نگاهی دوباره کرد.

 

*** آیا در استفاده از فضای روستایی بکر شمال کشور آن هم در فصل زمستان، تعمدی داشتید؟

زمستان این منطقه که ما انتخاب کرده بودیم به فضای خشن قصه ما می خورد و موضوع دیگر مفقود شدن یحیی در عملیات خیبر یعنی زمستان 62 است و تکرار فصل زمستان و بهار به تعریف قصه کمک زیادی کرده است. از سوی دیگر با توجه به زمان و بودجه سریال نیازمند فضایی بکر بودیم که اثرات گذشت زمان در آن کمتر بود. همه این مسایل ما را به مکان مورد نظر رساند.

 

*** حمایت سازمان را در تولیدات دفاع مقدسی چگونه ارزیابی می کنید؟

تجربه نشان داده اگر کاری در زمینه اعتقادی، دفاع مقدس و یا تاریخ معاصر خوب ساخته نشود اثرات مخرب و معکوس دارد. بنابراین فکر می کنم مدیران سازمان برای تولید چنین کارهایی به اجبار محافظه کارانه تر ورود می کنند. البته باید به آنها حق داد. فکر می کنم سازمان در این حوزه با احتیاط بیشتری قدم برمی دارد، تا دچار تبعات منفی تولید یک کار بد نشود. اما به نظرم این کار تا حدی حق مطلب را ادا کرده است و امیدوارم بیننده از آن راضی باشد.

 

*** درباره روند داستان که از سال 46 به بعد روایت می شود توضیحی می فرمائید؟

«شکوه یک زندگی» در اصل یک زندگی نامه است. نارگل دختری از خانواده متمول و قدرتمند در روستاست که در زمان جوانی دست به انتخابی بزرگ می زند و تا سالیان سال برای این انتخاب می جنگد. او یحیی پسر ساده روستایی را برای زندگی انتخاب می کند. این انتخاب مهم و پررنگ است و در تمام طول سریال این نقش را به صورتی قدرتمند به تصویر درآوریم.

 

*** درباره سختی کار فضا سازی سال های قبل از انقلاب، انتخاب لوکیشن اندکی توضیح دهید؟

بینندگان نکته بین هستند. پوشش بازیگران، اکسسوار صحنه همه و همه از اهمیت خاصی برخوردار است. ما نیازمند فضایی بودیم تا به سال های دهه چهل و شصت نزدیک باشد. فضای بکر و روستایی از یک سو به ما امکان می داد تا به تغییرات چندانی نیاز نداشته باشیم اما از سوی دیگر این فضا مشکلات خودش را داشت. روستاهای نزدیک شهر کاملا تغییر پیدا کرده اند اما یک روستای دورافتاده در اطراف بهشهر تغییر محسوسی ندارد اما مسافت زیاد تا شهر از مشکلات اصلی ما بود. مجبور بودیم با کمترین امکانات در فصل زمستان عوامل سریال را در این روستا اسکان دهیم. تمامی دوستان طی این مدت دچار سرماخوردگی های شدید شدند. اما با تمام مشکلات به نظرم نتیجه کار کاملا برای بینندگان این سریال جذاب باشد.

 

*** سخن پایانی

امیدوارم زمان در نظر گرفته برای پخش مجموعه به آن آسیب نزند. چرا که هفته دفاع مقدس و همزمانی با دهه اول محرم باعث می شود تا افراد کمتری بیننده این کار باشند. البته با تکرار در زمان های مناسب و در شبکه های مختلف می توان این آسیب را کاهش داد. در پایان از روابط عمومی معاونت سیما برای  این گفت وگو تشکر می کنم.

 

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «طبیب» یک برنامه تلویزیونی در حوزه پزشکی و سلامت است که با اجرای پیمان طالبی به صورت زنده روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

در روزهای پایانی هفته و همچنین آخرین روزهای دی ماه همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما از تلاش یک سرباز وظیفه برای آگاهی نیروهای انقلابی از تصمیم ساواک در «فرار» تا تلاش یک پدر معتاد برای برآورده کردن خواسته دخترش در «تلسکوپ» باشید.

مدافع و منتقد برنامه جامع مشترک (برجام) امشب ۲۷ دی در برنامه «ثریا» رو در روی یکدیگر می نشینند.

برخی الفاظ و کلمه‌ها وقتی به گوش آدم می‌رسند حس خوبی ایجاد می‌کنند و باعث شعف و هیجانی بیشتر می‌شوند. یکی از همین کلمه‌ها عبارت «لیمو ترش» است و امکان ندارد فردی با شنیدن نام «لیمو ترش» دهنش آب نیفتد! این لذت و هیجان لحظه‌ای همان طور که از نامش پیدا است هم تلخی دارد و هم لذت. مدتی است که برنامه‌ای به نام «لیمو ترش» با سبکی جدید در فرم و ساختار نو روی آنتن شبکه دو می‌رود که توانسته مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.

در نشستی که روز 23 دی ماه در کمیته ملی المپیک تهران برگزار شد، احسان شیعه، مدیر شبکه ورزش و رئیس یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم‌های ورزشی با اشاره به اینکه فراخوان این جشنواره شهریور ماه 1396 اعلام شد، اظهار کرد: مهلت ارسال آثار اواخر آبان ماه بود که به دلیل استقبال گسترده از ایران و کشورهای مختلف مهلت دریافت آثار تمدید شد.

سریال کره ای «وضعیت اضطراری» با موضوع راه های آموزشی برای نجات از زلزله بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

سریال «قصه های جزیره» از جمعه، 29 دی ماه از شبکه امید پخش می شود.

اسماعیل عفیفه تهیه کننده با سابقه تلویزیون از نقش کلیدی تولید آثار نمایشی در جذب مخاطب و ضرورت برگزاری جشنواره تلویزیون سخن گفت.

 

در برنامه امشب «دستپخت» که حدود ساعت 30 : 19 دقیقه پخش می شود، گروه هفتم از شرکت کنندگان در رقابت 3 روزه آشپزی، برای طبخ غذاهای بین المللی مسابقه می دهند.

مستند «دکوپاژ» با موضوع زندگی و آثار مسعود جعفری جوزانی، چهارشنبه 27 دی از شبکه افق پخش می شود.

سحر مصیبی و الهه منصوریان کارگردان و بازیگر مستند بلند «صفر تا سکو» میهمان این هفته برنامه «پنجره‌ها» هستند.

در پی تعلیق مجدد تحریم های هسته ای ایران با تلاش رئیس جمهور آمریکا، در برنامه این هفته «گزارش هفتگی» واکنش ایران و سایر کشورها به این تصمیم و آینده برجام نقد و بررسی می شود.

یکصد و سیزدهمین قسمت برنامه «چوب خط» به تمهیدات دولتمردان در بودجه 97 برای پرداخت بدهی به پیمانکاران می پردازد.

مستند «سبز، سپید، سرخ» با موضوع تغییر و تحول و تکامل نمادهای پرچم ایران در طول دوره های مختلف تاریخی، چهارشنبه 27 دی از شبکه افق پخش خواهد شد.

در برنامه «دستپخت» گروه های آشپزی در رقابت با هم قرار می گیرند و برای طبخ غذاهای بین المللی مسابقه می دهند.

 

کارگردان سریال «هوش سیاه»، تلویزیون را رسانه‌ای قصه‌گو می‌داند و برهمین مبنا معتقد است که سریال‌ها در ارتقا سطح کیفی شبکه‌های سیما نقش اساسی دارند.

برنامه «۵۷»  سه شنبه 19 دی ماه با موضوع بررسی آثار منتخب جشنواره مردمی فیلم عمار ساعت21:15 برروی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مجموعه برنامه «متن، حاشیه»، با موضوع تهدیدها و آسیب های فضای مجازی، سه شنبه 19 دی ماه ساعت 19:40 روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .   

مونا فرجاد و افشین هاشمی سه شنبه 19 دی ماه میهمان بخش «نمایشخانه»، «مهمانخانه» می شوند.

مجموعه 12 قسمتی « لئوناردو » از روز سه شنبه 19 دی ماه  به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

سری جدید مستند «سعادتمندان» از پنجشنبه 21 دی ماه به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

سریال جدید کره ای «وضعیت اضطراری» از شنبه 23 دیماه ساعت 19 بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» یکشنبه شب 17 دی ماه با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و با موضوع ریشه یابی آشوب های اخیر و رسالت خانه ملت در قبال کشور و مردم، از شبکه افق پخش شد.

مستند «یک روز با رئیس‌جمهور» به مناسبت اولین سالگرد درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی  18 دی ساعت 21 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

سری جدید مجموعه انیمیشن «نظر شما چیه؟» به کارگردانی محمد رضا عابدی در 26 قسمت 4 دقیقه ای با تکنیک عروسکی تک فریم در حال تولید می باشد.

مدیر گروه انیمیشن دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه «مهم‌ترین زیرساخت انیمیشن ما که نیروی مناسب کار است، توسط بخش آموزش به خوبی آماده شده» گفت: در حال حاضر مشکل عمده دراین حوزه بحث بودجه است.

مرکز پویانمایی صبا وابسته به سازمان صدا و سیما بزرگ ترین مرکز تهیه و تولید انیمیشن در ایران است که در سال 1374 با عنوان شرکت فرهنگی هنری صبا و به پیشنهاد رئیس وقت سازمان صدا و سیما دکتر علی لاریجانی با ادغام گروه های انیمیشن سیما و نیز جذب نیروهای متخصص تأسیس شد تا با تولید آثار متنوع انیمیشن، پاسخگوی نیازهای سازمان و نیز علاقمندان هنر انیمیشن باشد.

 

مجموعه برنامه «متن، حاشیه»،با موضوع بازار مسکن و آینده پیش رو ، سه شنبه 3 بهمن ماه ساعت 19:45 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

شبکه کودک درنظر دارد جشنواره پویه با پیام پرچم ایران به مناسبت دهه فجر برای گروه سنی خردسال و نهال برگزار کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس صداوسیما، معاون سیما و 9 نفر از کارگردانان برجسته سریال‌های فاخر رسانه ملی از حمایت کامل نمایندگان مردم در زمینه تولید آثار فاخر تلویزیونی خبر داد.

دومین ویژه برنامه «پایش» با موضوع اشتغال، سه شنبه سوم بهمن، با حضور احمد میدری از معاونان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پخش می شود.

مستند تولیدی «تهران گرد» شنبه 6 آذر ماه ساعت 22:15به موضوع بافت فرسوده در کلانشهر تهران می پردازد.

سریال «بینوایان؛ دختری به نام کوزت» که با اقتباسی جدید از رمان ویکتورهوگو و به سفارش شبکه کودک سیما آماده سازی و بازآفرینی شده است هر هفته پنجشنبه و جمعه ها ساعت 15:30 و تکرار آن روز بعد ساعت 21:30 در بهمن ماه جاری از شبکه نهال مهمان خانه های کودکان ایرانی است.

در روز پرستار قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور مهمان «فرمول یک» می شود.

ستاد اقامه نماز کشور با اهدای لوحی به دکتر محمد زاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، از این شبکه به منظور پوشش رسانه ای بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز قدردانی کرد.

برنامه تولیدی «شهر برگ» سه شنبه 3 بهمن ماه با موضوع مهاجرت و حاشیه نشینی ساعت 20 بر آن بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی 360 درجه با موضوع آینده برجام در دوران ترامپ تولید شده است.

دبیر بخش مستند چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم با اشاره به تفاوت های جشنواره تلویزیونی و سینمایی، داوری سالانه تولیدات شبکه های سیما را در افزایش کیفی و کمی این آثار موثر دانست.

شبکه مستند سیما در دومین قسمت از سری جدید مجموعه «گنجینه» مستند «همشهری» ساخته عباس کیارستمی را روی آنتن می‌فرستد.

برنامه «همیشه خونه» امشب مدرک گرایی یا مهارت افزایی در نظام آموزشی را بررسی می کند.

مجموعه مستند «شوک» با موضوع عوارض و مضرات اعتیاد به شیشه، امشب، سه شنبه 3 بهمن ماه از ساعت 22:30 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

ویژه برنامه «صبح روشن» در ایام دهه فجر از شبکه آموزش سیما روی آنتن می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد