امروز چهارشنبه  4 بهمن 1396
تعداد بازدید : 357 - تاریخ خبر : 1396/07/05 - 12:13
شناخت دقیق از مخاطب، رکن اصلی اجرا

ابداع سبک خاص اجرا، گامی در جهت دلبستگی جوان‌ها به رسانه ملی خود یک پدیده خاص در شبکه های سیما بود که به دنبال خود حضور جوان‌های شاد و پرانرژی و خلاق را به همراه داشت، ژیلا صادقی نیارکی یکی از این جوان‌های خلاق است که قبل از اجرا، ابتدا بازیگری و ایفای نقش‌های متفاوت را در سریال‌های «شن‌های کف رودخانه»، «روزهای زندگی»، «دردسرهای طلایی»، «آیینه‌های عشق» و فیلم سینمایی «بی‌همتا» تجربه کرده و از سال 1377 به دنیای متفاوت اجرا وارد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» در گفت وگو با این مجری هنرمند که هم اکنون اجرای برنامه «نگی که نگفتی» شبکه دو سیما را بر عهده دارد، درباره حرفه اجرا و پیچیدگی‌های آن به بحث نشسته است که در ادامه می خوانید.

 

*** ابتدا در مورد خودتان و نحوه ورود به سازمان صدا و سیما بگویید؟

در سال 72 وارد واحد دوبلاژ شدم و پس از آن در چند سریال بازی کردم، یک سال توقف داشتم و از سال 77 به عنوان مجری شبکه خبر و شبکه چهار مشغول به فعالیت شدم و از آن به بعد عنوان مجری ـ گوینده را داشتم.

 

*** اجرای چه برنامه هایی را تاکنون برعهده داشته اید و به کدام برنامه را بیشتر علاقمندید ؟

در حوزه های مختلف اجرا داشته ام، ابتدا در بخش سیاسی و سپس تاریخ، معارف و کودک و نوجوان و بعد از آن گروه اجتماعی که تا همین الان در این حوزه مشغول به کار هستم. به طور کلی تمام اجراهایم را دوست دارم و از هر کدام خاطرات خوبی دارم. اما تصور می کنم، بهترین اجرایم در حوزه کودک و نوجوان و برنامه «بیدار شو، آفتاب شد» بود. این برنامه از سال 82 تا 84 از شبکه دو سیما هر روز صبح پخش می شد.

 

*** از نظر شما یک اجرای موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌های یک اجرای موفق به شخصیت خود فرد باز می گردد؛ به نحوی که از ابتدا  شناخت دقیقی از مخاطب داشته باشد و با احساس مسئولیت، تلاش مداوم و مطالعه همراه شود. باید تاکید کنم که مطالعه مداوم و به روز یک شعار نیست.

 

*** از نظر بسیاری از مخاطبان در برنامه های گفت وگو محور، مجریان بیشتر دیدگاه های خود را بیان می کنند و خود را جای کارشناس می دانند! نظر شما در این باره چیست؟

به طور کلی وقتی کسی در جایگاه اجرا قرار می گیرد، باید به تمام جوانب موضوع اشراف کافی داشته باشد. با خیال راحت می گویم بله، مجری می تواند جایگاه کارشناس را هم داشته باشد. وقتی یک گروه در کار خودشان مهارت کافی داشته باشند و رهبر توانمندی نیز آن ها را هدایت کند، شرایط برای افزایش دانش و معلومات مجری نیز فراهم می شود؛ پس با اطمینان می گوییم که آن مجری در کار خودش موفق است و می تواند به عنوان کارشناس اظهارنظر کند.

 

*** شما اجرای برنامه های مختلفی را در کارنامه خود دارید؛ کدام قالب برنامه مورد پسند شما است؟

بعد از سال ها تجربه، در برنامه «نگی که نگفتی» در قالبی قرار گرفتم که خیلی مورد دلخواه من بود. سال ها به این قالب و سبک فکر می کردم و کم و بیش در فضاهای مختلف گریزی به آن می زدم؛ منظورم اجرا و بازی در کنار هم است، در برنامه «نگی نگفتی» اجرا و بازیگری به صورتی منسجم تر  وجود دارد و من این قالب مجری ـ بازیگر را دوست دارم.

 

 

*** به غیر فعالیت اجرا، به کار دیگری مشغول هستید ؟

مانند تمامی بانوان عزیز، شغل شرافتمندانه خانه و خانه داری را دارم و در کنارش کار اجرا می کنم و اما شغل اولم را خیلی دوست دارم (می خندند)

 

*** در مورد کلیات برنامه «نگی که نگفتی» بگویید و اینکه چرا این برنامه رو انتخاب کردید؟

همیشه دنبال یک سبکی بودم که در آن متفاوت باشم و خدا را شکر این اتفاق افتاد. تهیه کنندگی مجتبی احمدی و تیم حرفه ای این برنامه یکی از علت های انتخاب من بود. ضمن اینکه برنامه ریزی دقیق و صحیح مرا به پذیرش آن واداشت. گاهی شاهد برنامه هایی هستیم که کار را بدون برنامه ریزی پیش می برند و با اتفاقات به صورت لحظه ای برخورد می کنند، اما برنامه «نگی که نگفتی» از پیش طراحی شده که در هر فصل چه اتفاقاتی می افتد و با چه موضوعاتی درگیر خواهیم بود.

 

*** چطور نظر مخاطب این برنامه را جلب می کنید؟

برنامه به موضوع هنجارهای اجتماعی می پردازد، از آنجا که معمولا مخاطب علاقه ای به نصیحت ندارد، مطالبی مطرح می کنیم که عامه مردم با آن روبه رو هستند. به منظور موفقیت باید به فکر ساختار اجرایی برنامه باشیم. از این رو در اجرا و سبک و سیاق دیالوگ گویی با مخاطبان به دنبال راهکاری بودیم که بیننده ما را باور کند و از خودش بداند.

بسیاری از برنامه های تلویزیونی موضوع محور هستند و خوب می توان گفت همگی مخاطب خود را دارند. اما در مورد برنامه «نگی که نگفتی» با توجه به زمان پخش و جنس مخاطب لحنی را انتخاب کرده ایم که مخاطب ما در دورهمی شبانه خانواده احساس خستگی نکند. جالب است بدانید تمام پیامک های دریافتی، همان لحن خود ماست. یعنی به یک دیالوگ رسیده ایم و برنامه فقط مونولوگ نیست، و این دیالوگ باعث شده که مخاطب لحن محاوره ای با ما داشته باشد.

 

*** با توجه به اینکه در ماه محرم هستیم حال و هوای برنامه چگونه است ؟

 برای این روزها هم فکر شده است، تغییرات دکور، سبک اجرا، لحن و گفتار، ریتم و حتی موضوعات مختلف با این ایام بی ربط نیست. در طول سه روز اول دهه محرم به موضوعاتی همچون ایثار و فداکاری، مبارزه با ظلم و شرایط سخت تصمیم گیری در لحظات حساس پرداختیم و مورد استقبال قرار گرفت.

 

* به عنوان سوال پایانی آیا برنامه جدیدی برای اجرا به شما پیشنهاد شده است؟

پیشنهادهای مختلفی داشتم، اما برنامه «نگی که نگفتی»، انرژی و توان زیادی را نیاز دارد، کم و بیش دوستان و همکاران هم متوجه این ماجرا شده اند که پای این ماجرا ایستاده ایم و تا «نگی که نگفتی» به سرانجام خوشی برسد، در کنار آن خواهم ماند.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «طبیب» یک برنامه تلویزیونی در حوزه پزشکی و سلامت است که با اجرای پیمان طالبی به صورت زنده روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

در روزهای پایانی هفته و همچنین آخرین روزهای دی ماه همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما از تلاش یک سرباز وظیفه برای آگاهی نیروهای انقلابی از تصمیم ساواک در «فرار» تا تلاش یک پدر معتاد برای برآورده کردن خواسته دخترش در «تلسکوپ» باشید.

مدافع و منتقد برنامه جامع مشترک (برجام) امشب ۲۷ دی در برنامه «ثریا» رو در روی یکدیگر می نشینند.

برخی الفاظ و کلمه‌ها وقتی به گوش آدم می‌رسند حس خوبی ایجاد می‌کنند و باعث شعف و هیجانی بیشتر می‌شوند. یکی از همین کلمه‌ها عبارت «لیمو ترش» است و امکان ندارد فردی با شنیدن نام «لیمو ترش» دهنش آب نیفتد! این لذت و هیجان لحظه‌ای همان طور که از نامش پیدا است هم تلخی دارد و هم لذت. مدتی است که برنامه‌ای به نام «لیمو ترش» با سبکی جدید در فرم و ساختار نو روی آنتن شبکه دو می‌رود که توانسته مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.

در نشستی که روز 23 دی ماه در کمیته ملی المپیک تهران برگزار شد، احسان شیعه، مدیر شبکه ورزش و رئیس یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم‌های ورزشی با اشاره به اینکه فراخوان این جشنواره شهریور ماه 1396 اعلام شد، اظهار کرد: مهلت ارسال آثار اواخر آبان ماه بود که به دلیل استقبال گسترده از ایران و کشورهای مختلف مهلت دریافت آثار تمدید شد.

سریال کره ای «وضعیت اضطراری» با موضوع راه های آموزشی برای نجات از زلزله بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

سریال «قصه های جزیره» از جمعه، 29 دی ماه از شبکه امید پخش می شود.

اسماعیل عفیفه تهیه کننده با سابقه تلویزیون از نقش کلیدی تولید آثار نمایشی در جذب مخاطب و ضرورت برگزاری جشنواره تلویزیون سخن گفت.

 

در برنامه امشب «دستپخت» که حدود ساعت 30 : 19 دقیقه پخش می شود، گروه هفتم از شرکت کنندگان در رقابت 3 روزه آشپزی، برای طبخ غذاهای بین المللی مسابقه می دهند.

مستند «دکوپاژ» با موضوع زندگی و آثار مسعود جعفری جوزانی، چهارشنبه 27 دی از شبکه افق پخش می شود.

سحر مصیبی و الهه منصوریان کارگردان و بازیگر مستند بلند «صفر تا سکو» میهمان این هفته برنامه «پنجره‌ها» هستند.

در پی تعلیق مجدد تحریم های هسته ای ایران با تلاش رئیس جمهور آمریکا، در برنامه این هفته «گزارش هفتگی» واکنش ایران و سایر کشورها به این تصمیم و آینده برجام نقد و بررسی می شود.

یکصد و سیزدهمین قسمت برنامه «چوب خط» به تمهیدات دولتمردان در بودجه 97 برای پرداخت بدهی به پیمانکاران می پردازد.

مستند «سبز، سپید، سرخ» با موضوع تغییر و تحول و تکامل نمادهای پرچم ایران در طول دوره های مختلف تاریخی، چهارشنبه 27 دی از شبکه افق پخش خواهد شد.

در برنامه «دستپخت» گروه های آشپزی در رقابت با هم قرار می گیرند و برای طبخ غذاهای بین المللی مسابقه می دهند.

 

کارگردان سریال «هوش سیاه»، تلویزیون را رسانه‌ای قصه‌گو می‌داند و برهمین مبنا معتقد است که سریال‌ها در ارتقا سطح کیفی شبکه‌های سیما نقش اساسی دارند.

برنامه «۵۷»  سه شنبه 19 دی ماه با موضوع بررسی آثار منتخب جشنواره مردمی فیلم عمار ساعت21:15 برروی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مجموعه برنامه «متن، حاشیه»، با موضوع تهدیدها و آسیب های فضای مجازی، سه شنبه 19 دی ماه ساعت 19:40 روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .   

مونا فرجاد و افشین هاشمی سه شنبه 19 دی ماه میهمان بخش «نمایشخانه»، «مهمانخانه» می شوند.

مجموعه 12 قسمتی « لئوناردو » از روز سه شنبه 19 دی ماه  به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

سری جدید مستند «سعادتمندان» از پنجشنبه 21 دی ماه به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

سریال جدید کره ای «وضعیت اضطراری» از شنبه 23 دیماه ساعت 19 بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» یکشنبه شب 17 دی ماه با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و با موضوع ریشه یابی آشوب های اخیر و رسالت خانه ملت در قبال کشور و مردم، از شبکه افق پخش شد.

مستند «یک روز با رئیس‌جمهور» به مناسبت اولین سالگرد درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی  18 دی ساعت 21 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

سری جدید مجموعه انیمیشن «نظر شما چیه؟» به کارگردانی محمد رضا عابدی در 26 قسمت 4 دقیقه ای با تکنیک عروسکی تک فریم در حال تولید می باشد.

مدیر گروه انیمیشن دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه «مهم‌ترین زیرساخت انیمیشن ما که نیروی مناسب کار است، توسط بخش آموزش به خوبی آماده شده» گفت: در حال حاضر مشکل عمده دراین حوزه بحث بودجه است.

مرکز پویانمایی صبا وابسته به سازمان صدا و سیما بزرگ ترین مرکز تهیه و تولید انیمیشن در ایران است که در سال 1374 با عنوان شرکت فرهنگی هنری صبا و به پیشنهاد رئیس وقت سازمان صدا و سیما دکتر علی لاریجانی با ادغام گروه های انیمیشن سیما و نیز جذب نیروهای متخصص تأسیس شد تا با تولید آثار متنوع انیمیشن، پاسخگوی نیازهای سازمان و نیز علاقمندان هنر انیمیشن باشد.

 

مجموعه برنامه «متن، حاشیه»،با موضوع بازار مسکن و آینده پیش رو ، سه شنبه 3 بهمن ماه ساعت 19:45 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

شبکه کودک درنظر دارد جشنواره پویه با پیام پرچم ایران به مناسبت دهه فجر برای گروه سنی خردسال و نهال برگزار کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس صداوسیما، معاون سیما و 9 نفر از کارگردانان برجسته سریال‌های فاخر رسانه ملی از حمایت کامل نمایندگان مردم در زمینه تولید آثار فاخر تلویزیونی خبر داد.

دومین ویژه برنامه «پایش» با موضوع اشتغال، سه شنبه سوم بهمن، با حضور احمد میدری از معاونان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پخش می شود.

مستند تولیدی «تهران گرد» شنبه 6 آذر ماه ساعت 22:15به موضوع بافت فرسوده در کلانشهر تهران می پردازد.

سریال «بینوایان؛ دختری به نام کوزت» که با اقتباسی جدید از رمان ویکتورهوگو و به سفارش شبکه کودک سیما آماده سازی و بازآفرینی شده است هر هفته پنجشنبه و جمعه ها ساعت 15:30 و تکرار آن روز بعد ساعت 21:30 در بهمن ماه جاری از شبکه نهال مهمان خانه های کودکان ایرانی است.

در روز پرستار قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور مهمان «فرمول یک» می شود.

ستاد اقامه نماز کشور با اهدای لوحی به دکتر محمد زاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، از این شبکه به منظور پوشش رسانه ای بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز قدردانی کرد.

برنامه تولیدی «شهر برگ» سه شنبه 3 بهمن ماه با موضوع مهاجرت و حاشیه نشینی ساعت 20 بر آن بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی 360 درجه با موضوع آینده برجام در دوران ترامپ تولید شده است.

دبیر بخش مستند چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم با اشاره به تفاوت های جشنواره تلویزیونی و سینمایی، داوری سالانه تولیدات شبکه های سیما را در افزایش کیفی و کمی این آثار موثر دانست.

شبکه مستند سیما در دومین قسمت از سری جدید مجموعه «گنجینه» مستند «همشهری» ساخته عباس کیارستمی را روی آنتن می‌فرستد.

برنامه «همیشه خونه» امشب مدرک گرایی یا مهارت افزایی در نظام آموزشی را بررسی می کند.

مجموعه مستند «شوک» با موضوع عوارض و مضرات اعتیاد به شیشه، امشب، سه شنبه 3 بهمن ماه از ساعت 22:30 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

ویژه برنامه «صبح روشن» در ایام دهه فجر از شبکه آموزش سیما روی آنتن می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد