امروز پنج شنبه  25 مرداد 1397
تعداد بازدید : 579 - تاریخ خبر : 1396/07/05 - 12:13
شناخت دقیق از مخاطب، رکن اصلی اجرا

ابداع سبک خاص اجرا، گامی در جهت دلبستگی جوان‌ها به رسانه ملی خود یک پدیده خاص در شبکه های سیما بود که به دنبال خود حضور جوان‌های شاد و پرانرژی و خلاق را به همراه داشت، ژیلا صادقی نیارکی یکی از این جوان‌های خلاق است که قبل از اجرا، ابتدا بازیگری و ایفای نقش‌های متفاوت را در سریال‌های «شن‌های کف رودخانه»، «روزهای زندگی»، «دردسرهای طلایی»، «آیینه‌های عشق» و فیلم سینمایی «بی‌همتا» تجربه کرده و از سال 1377 به دنیای متفاوت اجرا وارد شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» در گفت وگو با این مجری هنرمند که هم اکنون اجرای برنامه «نگی که نگفتی» شبکه دو سیما را بر عهده دارد، درباره حرفه اجرا و پیچیدگی‌های آن به بحث نشسته است که در ادامه می خوانید.

 

*** ابتدا در مورد خودتان و نحوه ورود به سازمان صدا و سیما بگویید؟

در سال 72 وارد واحد دوبلاژ شدم و پس از آن در چند سریال بازی کردم، یک سال توقف داشتم و از سال 77 به عنوان مجری شبکه خبر و شبکه چهار مشغول به فعالیت شدم و از آن به بعد عنوان مجری ـ گوینده را داشتم.

 

*** اجرای چه برنامه هایی را تاکنون برعهده داشته اید و به کدام برنامه را بیشتر علاقمندید ؟

در حوزه های مختلف اجرا داشته ام، ابتدا در بخش سیاسی و سپس تاریخ، معارف و کودک و نوجوان و بعد از آن گروه اجتماعی که تا همین الان در این حوزه مشغول به کار هستم. به طور کلی تمام اجراهایم را دوست دارم و از هر کدام خاطرات خوبی دارم. اما تصور می کنم، بهترین اجرایم در حوزه کودک و نوجوان و برنامه «بیدار شو، آفتاب شد» بود. این برنامه از سال 82 تا 84 از شبکه دو سیما هر روز صبح پخش می شد.

 

*** از نظر شما یک اجرای موفق چه ویژگی‌هایی دارد؟

ویژگی‌های یک اجرای موفق به شخصیت خود فرد باز می گردد؛ به نحوی که از ابتدا  شناخت دقیقی از مخاطب داشته باشد و با احساس مسئولیت، تلاش مداوم و مطالعه همراه شود. باید تاکید کنم که مطالعه مداوم و به روز یک شعار نیست.

 

*** از نظر بسیاری از مخاطبان در برنامه های گفت وگو محور، مجریان بیشتر دیدگاه های خود را بیان می کنند و خود را جای کارشناس می دانند! نظر شما در این باره چیست؟

به طور کلی وقتی کسی در جایگاه اجرا قرار می گیرد، باید به تمام جوانب موضوع اشراف کافی داشته باشد. با خیال راحت می گویم بله، مجری می تواند جایگاه کارشناس را هم داشته باشد. وقتی یک گروه در کار خودشان مهارت کافی داشته باشند و رهبر توانمندی نیز آن ها را هدایت کند، شرایط برای افزایش دانش و معلومات مجری نیز فراهم می شود؛ پس با اطمینان می گوییم که آن مجری در کار خودش موفق است و می تواند به عنوان کارشناس اظهارنظر کند.

 

*** شما اجرای برنامه های مختلفی را در کارنامه خود دارید؛ کدام قالب برنامه مورد پسند شما است؟

بعد از سال ها تجربه، در برنامه «نگی که نگفتی» در قالبی قرار گرفتم که خیلی مورد دلخواه من بود. سال ها به این قالب و سبک فکر می کردم و کم و بیش در فضاهای مختلف گریزی به آن می زدم؛ منظورم اجرا و بازی در کنار هم است، در برنامه «نگی نگفتی» اجرا و بازیگری به صورتی منسجم تر  وجود دارد و من این قالب مجری ـ بازیگر را دوست دارم.

 

 

*** به غیر فعالیت اجرا، به کار دیگری مشغول هستید ؟

مانند تمامی بانوان عزیز، شغل شرافتمندانه خانه و خانه داری را دارم و در کنارش کار اجرا می کنم و اما شغل اولم را خیلی دوست دارم (می خندند)

 

*** در مورد کلیات برنامه «نگی که نگفتی» بگویید و اینکه چرا این برنامه رو انتخاب کردید؟

همیشه دنبال یک سبکی بودم که در آن متفاوت باشم و خدا را شکر این اتفاق افتاد. تهیه کنندگی مجتبی احمدی و تیم حرفه ای این برنامه یکی از علت های انتخاب من بود. ضمن اینکه برنامه ریزی دقیق و صحیح مرا به پذیرش آن واداشت. گاهی شاهد برنامه هایی هستیم که کار را بدون برنامه ریزی پیش می برند و با اتفاقات به صورت لحظه ای برخورد می کنند، اما برنامه «نگی که نگفتی» از پیش طراحی شده که در هر فصل چه اتفاقاتی می افتد و با چه موضوعاتی درگیر خواهیم بود.

 

*** چطور نظر مخاطب این برنامه را جلب می کنید؟

برنامه به موضوع هنجارهای اجتماعی می پردازد، از آنجا که معمولا مخاطب علاقه ای به نصیحت ندارد، مطالبی مطرح می کنیم که عامه مردم با آن روبه رو هستند. به منظور موفقیت باید به فکر ساختار اجرایی برنامه باشیم. از این رو در اجرا و سبک و سیاق دیالوگ گویی با مخاطبان به دنبال راهکاری بودیم که بیننده ما را باور کند و از خودش بداند.

بسیاری از برنامه های تلویزیونی موضوع محور هستند و خوب می توان گفت همگی مخاطب خود را دارند. اما در مورد برنامه «نگی که نگفتی» با توجه به زمان پخش و جنس مخاطب لحنی را انتخاب کرده ایم که مخاطب ما در دورهمی شبانه خانواده احساس خستگی نکند. جالب است بدانید تمام پیامک های دریافتی، همان لحن خود ماست. یعنی به یک دیالوگ رسیده ایم و برنامه فقط مونولوگ نیست، و این دیالوگ باعث شده که مخاطب لحن محاوره ای با ما داشته باشد.

 

*** با توجه به اینکه در ماه محرم هستیم حال و هوای برنامه چگونه است ؟

 برای این روزها هم فکر شده است، تغییرات دکور، سبک اجرا، لحن و گفتار، ریتم و حتی موضوعات مختلف با این ایام بی ربط نیست. در طول سه روز اول دهه محرم به موضوعاتی همچون ایثار و فداکاری، مبارزه با ظلم و شرایط سخت تصمیم گیری در لحظات حساس پرداختیم و مورد استقبال قرار گرفت.

 

* به عنوان سوال پایانی آیا برنامه جدیدی برای اجرا به شما پیشنهاد شده است؟

پیشنهادهای مختلفی داشتم، اما برنامه «نگی که نگفتی»، انرژی و توان زیادی را نیاز دارد، کم و بیش دوستان و همکاران هم متوجه این ماجرا شده اند که پای این ماجرا ایستاده ایم و تا «نگی که نگفتی» به سرانجام خوشی برسد، در کنار آن خواهم ماند.

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

عوامل سریال «پدر» با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان ۱۶۲ بدون واسطه به سوالات بینندگان خود پاسخ دادند.

دکتر میرباقری در مراسم تجلیل از کارکنان مرکز تولید و فنی سیما انعکاس مناسبت های دینی و ملی را مدیون تلاش عوامل این مرکز دانست.

عوامل مجموعه تلویزیونی «پدر» شنبه 20 مرداد ماه در واحد ارتباط با مخاطبان (162) به طور زنده با مردم گفت و گو می کنند.

در روزهای پایانی هفته، پنج‌شنبه و جمعه 18 و  19مردادماه همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

قطعا بازی‌های آسیایی جاکارتا به عنوان مهمترین آوردگاه ورزش در قاره کهن است که هر 4 سال یک بار برگزار می‌شود و عیار و توان کشورهای آسیا را نمایان می‌سازد، پوشش تصویری این رویداد مهم ورزشی بر عهده سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد که با پوشش مطلوب مسابقات ورزشی می‌تواند طراوت خوبی در جامعه ایجاد کند و تاثیر بسزایی در نشاط اجتماعی و تشویق نوجوانان و جوانان به ورزش داشته باشد  اهمیت پوشش بازی‌های آسیایی جاکارتا با حضور ملی‌پوشان کشورمان در این میدان رقابت دو چندان می شود. میلیون ها بیننده ای که بی صبرانه منتظر تماشای رقابت ها و افتخار آفرینی ورزشکاران و نام آوران این مرز و بوم هستند. در این دوره نیز شبکه های سه تدارک مناسبی برای پوشش این رویداد ورزشی خواهند داشت.

همزمان با برگزاری بازی های آسیایی جاکارتا احسان شیعه مدیر شبکه ورزش از تولید و پخش ویژه برنامه ای با عنوان «مجله آسیایی»  خبر داد.

مستند غوغای بی هیاهو» در تازه ترین قسمت خود که پنجشنبه ۱۸ مرداد روانه آنتن می شود به استان خراسان جنوبی سفر کرده است.

هم‌زمان با آغاز بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی، شبکه‌های سه و ورزش سیما با تهیه برنامه‌های ویژه، این مسابقات آسیایی را پوشش می‌دهند. در همین زمینه تهیه‌کننده ویژه برنامه بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی از تدارک ویژه شبکه سه سیما برای پوشش این مسابقات خبر داد.

رادیو قرآن در مراسمی از حامد عنقا و بهرنگ توفیقی تهیه کننده و کارگردان سریال «پدر» تقدیر کرد.

با حکم مجید زین العابدین مدیرشبکه یک سیما، فخرالدین عبادتی به عنوان مشاور اجرایی و رییس دفتر این شبکه منصوب شد.

مستند «ناآباد» به تهیه‌کنندگی روح‌الله رفیعی و کارگردانی مشترک امیر عظیمی و محسن صادقی دوشنبه 15 مرداد ساعت 22 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به مناسبت اولین سالگرد شهادت شهید محسن حججی، مستند «حج حججی» امروز پنج شنبه از شبکه یک سیما پخش می شود.

اقبال واحدی تهیه کننده و مجری برنامه «سفرنامه صبا» از آغاز سری جدید این برنامه از پنجشنبه این هفته خبر داد.

برنامه ترکیبی «با ما اینجا» در روز خبرنگار 17 مردادماه میزبان گوینده اخبار 18:30 شبکه پنج سیما می شود.

برنامه جمعه 19 مرداد «مناظره» مدیریت مصرف برق را محور قرار داده است.

 

مجموعه تلویزیونی «آرماندو» به کارگردانی احسان عبدی پور سریال شبانه شبکه یک سیما است.

جلسه مشترک شورای معارف سیما با معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه کشور برگزار شد.

مجموعه برنامه «ایرانیوم» با موضوع جوانان پر انرژی و با نشاط سرزمین ایران، از شنبه 13 مرداد ماه راهی آنتن شبکه سه سیما می شود .  

 این هفته و در بخش مرور پرونده بازیگران، فیلم هایی از نیکی کریمی بازیگر کشورمان، در جدول پخش «صحنه گران» (مرور آثار) این شبکه قرار گرفته و روی آنتن می روند.

شبکه نمایش این هفته در باکس «سینمای ملل» که به مرور گلچینی از سینمای کشورهای مختلف می پردازد، هفت اثر برگزیده از آثار سینمای کانادا در جدول پخش خود قرار داده که از شنبه ۱۳ مرداد ماه، هرروز ساعت ۱۹ از آنتن این شبکه پخش می شوند.

«آرماندو» طنزی عاشقانه که از شنبه 13 مرداد روی آنتن شبکه یک می رود.

«دلدادگان» ملودرامی خانوادگی که پیشتر با نام «پاهای بی قرار» خبر تولید آن منتشر شد. این مجموعه تلویزیونی در سه فصل، دو فصل گذشته و یک فصل زمان حال، ماجراهای دو خانواده را از زمان قبل انقلاب تا عصر حاضر به تصویر می‌کشد. «دلدادگان» مجموعه‌ای خانوادگی و اجتماعی است و داستان رویارویی دو خانواده را نشان می‌دهد که قربانیانش فرزندان آن خانواده‌ها هستند از شنبه 13 مرداد روی آنتن شبکه سه سیما می رود.

مجموعه تلویزیونی «دلدادگان» به کارگردانی منوچهر هادی از شنبه 13 مرداد روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .

مجموعه تلویزیونی «نوعی دیگر» به کارگردانی بهروز بقایی و منوچهر شمسایی و تهیه کنندگی مسعود رسام از امشب ( شنبه 13 مرداد) ساعت 22:15 از شبکه پنج سیما روی انتن می رود.

 

پیکر محمد عبادی صدا پیشه پیشکسوت صبح امروز از مسجد بلال صداوسیما به سمت بهشت زهرا تشییع شد.

شبکه دو سیما جمعه 26 مردادماه مستند «مردی با آرزوهای بزرگ» را که روایتیست از حماسه شهید مرتضی حسین پور (حسین قمی) روانه آنتن می کند.

به مناسبت 26 مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی؛ برنامه «از آسمان» به سراغ سه تن از آزادگان رفته تا روایتگر حماسه آزادگی از زبان این عزیزان باشد.

خانواده بزرگ رسانه ملی فردا از جوار مسجد بلال با محمد عبادی پیشکوت دوبلاژ وداع می کند.

تئاتر تلویزیونی«دست‌های آلوده» با بازی آتیلا پسیانی هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

برنامه «رو در رو» شبکه چهار سیما موضوع جایگاه صنایع کوچک در تحقق اقتصاد مقاومتی را بررسی کرد.

«دنیای شگفت انگیز هورمون ها» عنوان مستندی است که امشب 24 مرداد ساعت 22روی آنتن شبکه سلامت سیما می رود.

هوشنگ ناظری فرماندار ویژه شهرستان زابل به همراه محمد علی پیری؛ فرماندار شهرستان هیرمند شنبه 27 مردادماه مهمان برنامه «زنده باد زندگی» می شوند.

دعای ندبه این هفته با یاد امام جواد علیه السلام از شبکه یک پخش می شود.

حجت الاسلام قرائتی در برنامه این هفته «درس هایی از قرآن» درباره نظارت و حسابرسی در امور صحبت می کند.

«مناظره» این هفته به سراغ موضوع پیش فروش سکه طلا رفته است.

شبکه سلامت سیما جمعه (۲۶ مرداد ۹۷) ساعت ۲۱ «پل خواب» را در باکس سینما سلامت به نمایش درمی‌آورد و آن را نقد و بررسی می‌کند.

برنامه های «ضربان» و «حال خوب» شبکه سلامت سیما امروز به موضوع بیماری های تنفسی و توانمندی هوش اجتماعی به مخاطبان عرضه می شود.

برنامه «تهران 20» چهارشنبه 24 مردادماه میزبان مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاک تهران خواهد بود.

بازیگر سریال «پایتخت 5» بهترین بازیگر هجدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد