امروز پنج شنبه  25 مرداد 1397
تعداد بازدید : 999 - تاریخ خبر : 1396/07/05 - 04:26
هادی خدّادی؛ تهیه کننده «پیرغلامان عشق»:
پیرغلامان حقیقت امام حسین (ع) را درک کرده اند

گروه سازنده «پیرغلامان عشق» تیم تخصصی ساخت مستند است که پیش از این تهیه بیش از 60 قسمت مستند «پیرغلامان عشق»، مستندهای «60 حسینیه» ، «نان و نمک» ، «نما دو»، «دوربین هفت» و...  را بر عهده داشته است. هادی خدّادی به عنوان تهیه کننده این مستندها از وجود اتاق فکری فعال بهره می برد. اتاق فکری که به دنبال یافتن موضوعاتی متناسب با نیاز جامعه و نیازمند به بازشناسی بیشتر در برنامه های تلویزیونی هستند. او معتقد است هر چه از «پیرغلامان» بگوییم کم است؛ آنها میراث های معنوی ما هستند که باید تکریم شوند و به نسل جوان بیشتر شناسانده شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ آن چه در ادامه می خوانید، گفت و گوی «سیما گپ» با هادی خدّادی تهیه کننده این برنامه است که از اهداف و چگونگی شکل گیری «پیرغلامان عشق» می گوید.

 

*** در مورد ایده شکل گیری مستند «پیرغلامان عشق» بفرمایید.

ایده این مستند به واسطه اهمیت تکریم پیرغلامان حسینی و شناساندن آنها به نسل جوان؛ ایجاد شد. ضمن اینکه در سال ۸۹ نیز برنامه ای با نام «پیر غلامان عشق» را برای شبکه تهران در ۶۰ قسمت با مداحان پیشکسوت تهرانی ساخته بودیم که بارها از این شبکه و شبکه جام جم بازپخش شد. اما وجه تمایز سری جدید این برنامه شیوه متفاوت روایت به صورت مستند و از طرفی انتخاب پیرغلامان از سراسر کشور است.

 

*** ویژگی پیرغلامانی که در این مستند به سراغ آنها رفته اید چه بود؟

آنها از جمله مداحان پیشکسوتی هستند که خدمت در مکتب حسینی عشقشان بوده نه شغلشان؛ کسانی که اخلاق، مردم داری و عشق شان به حسین برای شاگردان و همشهری های شان کاملا مسلم شده. علاوه بر این بسیاری از این پیرغلامان به لحاظ سطح زندگی بسیار ساده زیست هستند، اما در گذشته که جمعیت کمی از قریه و یا شهرشان باسواد محسوب می شدند، کتابخانه هایی غنی از منابع معتبر احکام و معارف اسلامی را جمع آوری کرده بودند و به آموزش این آموزه ها به مردم نیز می پرداختند. بسیاری از این افراد پرچم دار حرکت های مذهبی در منطقه شان محسوب می شوند.

 

*** هدف از ساخت این مجموعه چه بوده؟ در حقیقت علاوه بر تصویر کشیدن زندگی پیرغلامان سعی در رساندن چه مفاهیم و پیام هایی به بینندگان دارید؟

ما تلاش کردیم تا در این مستند حرکت در مکتب عاشورایی را علی الخصوص برای مداحان جوان یادآوری کنیم. افزون بر این در «پیرغلامان عشق» شاهد تاریخچه عزاداری برای سیدالشهدا(ع) در استان های مختلف و اقلیم های گوناگون، لزوم استفاده از منابع معتبر، انتخاب اشعار مناسب و الگوهای اخلاقی و رفتارهای اصیل پیرغلامان هستیم. معرفی شیوه صحیح و اصولی مداحی، معرفی سبک های سنتی عزاداری سرور و سالار شهیدان، زنده نگه داشتن یاد و نام پیر غلامان مرحوم و پیشکسوت در سراسر کشور، بررسی اهمیت مطالعه مقاتل و کتب اشعار شاعران آیینی نیز از دیگر مفاهیمی است که سعی در انتقال آن به بینندگان این برنامه داشته ایم. همچنین تلاش کرده ایم تا از زبان پیرغلامان بگوییم؛ نام مداحی باید با محتوای آن تناسب داشته باشد. خیلی وقت ها از متن دور می شویم و فقط صورت ظاهر را حفظ می کنیم در حالی که در مداحی موضوع اصلی نزدیک شدن به حقیقت وجود آقا امام حسین (ع) است. در نهایت این برنامه به دنبال ارائه تصویری حقیقی از افرادی است که بدون حمایت دستگاه خاصی و یا تبلیغات سازمان یافته بهد از صدها سال مکتب امام حسین (ع) سینه به سینه منتقل شود.

 

*** تاثیرات برنامه سازی در حوزه مستند چیست؟ و در حال حاضر بینندگان تلویزیون چه مقدار به سمت دیدن مستند گرایش پیدا کرده اند؟

 پویایی، انعطاف و نزدیک بودن به واقعیت وجه تمایز مستندهای روایی و آثار داستانی است. باورپذیری برای مخاطب امروز اهمیت دارد؛ این اتفاقی است که در مستندهای روایی رخ می دهد. همچنین حرکت در مسیر زندگی و احوالات سوژه و رویارویی با مسائلی که در ساخت مستند غیر قابل پیش بینی است دیدن این نوع آثار را برای بیننده جذاب می کند، بنابراین می توان گفت بیننده امروز تلویزیون نسبت به گذشته بیشتر به دیدن مستندهای تلویزیونی تمایل نشان می دهد. هر چند نباید فراموش کرد که عناصری مثل استفاده از موسیقی های ماندگار، تکنیک های فیلمبرداری، تدوین صحیح و اصولی و ... در جذب کردن مخاطب به سمت مستندهای تلویزیونی بسیار تاثیرگذار است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

عوامل سریال «پدر» با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان ۱۶۲ بدون واسطه به سوالات بینندگان خود پاسخ دادند.

دکتر میرباقری در مراسم تجلیل از کارکنان مرکز تولید و فنی سیما انعکاس مناسبت های دینی و ملی را مدیون تلاش عوامل این مرکز دانست.

عوامل مجموعه تلویزیونی «پدر» شنبه 20 مرداد ماه در واحد ارتباط با مخاطبان (162) به طور زنده با مردم گفت و گو می کنند.

در روزهای پایانی هفته، پنج‌شنبه و جمعه 18 و  19مردادماه همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

قطعا بازی‌های آسیایی جاکارتا به عنوان مهمترین آوردگاه ورزش در قاره کهن است که هر 4 سال یک بار برگزار می‌شود و عیار و توان کشورهای آسیا را نمایان می‌سازد، پوشش تصویری این رویداد مهم ورزشی بر عهده سیمای جمهوری اسلامی ایران می باشد که با پوشش مطلوب مسابقات ورزشی می‌تواند طراوت خوبی در جامعه ایجاد کند و تاثیر بسزایی در نشاط اجتماعی و تشویق نوجوانان و جوانان به ورزش داشته باشد  اهمیت پوشش بازی‌های آسیایی جاکارتا با حضور ملی‌پوشان کشورمان در این میدان رقابت دو چندان می شود. میلیون ها بیننده ای که بی صبرانه منتظر تماشای رقابت ها و افتخار آفرینی ورزشکاران و نام آوران این مرز و بوم هستند. در این دوره نیز شبکه های سه تدارک مناسبی برای پوشش این رویداد ورزشی خواهند داشت.

همزمان با برگزاری بازی های آسیایی جاکارتا احسان شیعه مدیر شبکه ورزش از تولید و پخش ویژه برنامه ای با عنوان «مجله آسیایی»  خبر داد.

مستند غوغای بی هیاهو» در تازه ترین قسمت خود که پنجشنبه ۱۸ مرداد روانه آنتن می شود به استان خراسان جنوبی سفر کرده است.

هم‌زمان با آغاز بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی، شبکه‌های سه و ورزش سیما با تهیه برنامه‌های ویژه، این مسابقات آسیایی را پوشش می‌دهند. در همین زمینه تهیه‌کننده ویژه برنامه بازی‌های آسیایی جاکارتای اندونزی از تدارک ویژه شبکه سه سیما برای پوشش این مسابقات خبر داد.

رادیو قرآن در مراسمی از حامد عنقا و بهرنگ توفیقی تهیه کننده و کارگردان سریال «پدر» تقدیر کرد.

با حکم مجید زین العابدین مدیرشبکه یک سیما، فخرالدین عبادتی به عنوان مشاور اجرایی و رییس دفتر این شبکه منصوب شد.

مستند «ناآباد» به تهیه‌کنندگی روح‌الله رفیعی و کارگردانی مشترک امیر عظیمی و محسن صادقی دوشنبه 15 مرداد ساعت 22 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

به مناسبت اولین سالگرد شهادت شهید محسن حججی، مستند «حج حججی» امروز پنج شنبه از شبکه یک سیما پخش می شود.

اقبال واحدی تهیه کننده و مجری برنامه «سفرنامه صبا» از آغاز سری جدید این برنامه از پنجشنبه این هفته خبر داد.

برنامه ترکیبی «با ما اینجا» در روز خبرنگار 17 مردادماه میزبان گوینده اخبار 18:30 شبکه پنج سیما می شود.

برنامه جمعه 19 مرداد «مناظره» مدیریت مصرف برق را محور قرار داده است.

 

مجموعه تلویزیونی «آرماندو» به کارگردانی احسان عبدی پور سریال شبانه شبکه یک سیما است.

جلسه مشترک شورای معارف سیما با معاون تبلیغ و امور فرهنگی حوزه های علمیه کشور برگزار شد.

مجموعه برنامه «ایرانیوم» با موضوع جوانان پر انرژی و با نشاط سرزمین ایران، از شنبه 13 مرداد ماه راهی آنتن شبکه سه سیما می شود .  

 این هفته و در بخش مرور پرونده بازیگران، فیلم هایی از نیکی کریمی بازیگر کشورمان، در جدول پخش «صحنه گران» (مرور آثار) این شبکه قرار گرفته و روی آنتن می روند.

شبکه نمایش این هفته در باکس «سینمای ملل» که به مرور گلچینی از سینمای کشورهای مختلف می پردازد، هفت اثر برگزیده از آثار سینمای کانادا در جدول پخش خود قرار داده که از شنبه ۱۳ مرداد ماه، هرروز ساعت ۱۹ از آنتن این شبکه پخش می شوند.

«آرماندو» طنزی عاشقانه که از شنبه 13 مرداد روی آنتن شبکه یک می رود.

«دلدادگان» ملودرامی خانوادگی که پیشتر با نام «پاهای بی قرار» خبر تولید آن منتشر شد. این مجموعه تلویزیونی در سه فصل، دو فصل گذشته و یک فصل زمان حال، ماجراهای دو خانواده را از زمان قبل انقلاب تا عصر حاضر به تصویر می‌کشد. «دلدادگان» مجموعه‌ای خانوادگی و اجتماعی است و داستان رویارویی دو خانواده را نشان می‌دهد که قربانیانش فرزندان آن خانواده‌ها هستند از شنبه 13 مرداد روی آنتن شبکه سه سیما می رود.

مجموعه تلویزیونی «دلدادگان» به کارگردانی منوچهر هادی از شنبه 13 مرداد روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .

مجموعه تلویزیونی «نوعی دیگر» به کارگردانی بهروز بقایی و منوچهر شمسایی و تهیه کنندگی مسعود رسام از امشب ( شنبه 13 مرداد) ساعت 22:15 از شبکه پنج سیما روی انتن می رود.

 

پیکر محمد عبادی صدا پیشه پیشکسوت صبح امروز از مسجد بلال صداوسیما به سمت بهشت زهرا تشییع شد.

شبکه دو سیما جمعه 26 مردادماه مستند «مردی با آرزوهای بزرگ» را که روایتیست از حماسه شهید مرتضی حسین پور (حسین قمی) روانه آنتن می کند.

به مناسبت 26 مرداد سالروز ورود آزادگان سرافراز به میهن اسلامی؛ برنامه «از آسمان» به سراغ سه تن از آزادگان رفته تا روایتگر حماسه آزادگی از زبان این عزیزان باشد.

خانواده بزرگ رسانه ملی فردا از جوار مسجد بلال با محمد عبادی پیشکوت دوبلاژ وداع می کند.

تئاتر تلویزیونی«دست‌های آلوده» با بازی آتیلا پسیانی هر شب ساعت 23 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

برنامه «رو در رو» شبکه چهار سیما موضوع جایگاه صنایع کوچک در تحقق اقتصاد مقاومتی را بررسی کرد.

«دنیای شگفت انگیز هورمون ها» عنوان مستندی است که امشب 24 مرداد ساعت 22روی آنتن شبکه سلامت سیما می رود.

هوشنگ ناظری فرماندار ویژه شهرستان زابل به همراه محمد علی پیری؛ فرماندار شهرستان هیرمند شنبه 27 مردادماه مهمان برنامه «زنده باد زندگی» می شوند.

دعای ندبه این هفته با یاد امام جواد علیه السلام از شبکه یک پخش می شود.

حجت الاسلام قرائتی در برنامه این هفته «درس هایی از قرآن» درباره نظارت و حسابرسی در امور صحبت می کند.

«مناظره» این هفته به سراغ موضوع پیش فروش سکه طلا رفته است.

شبکه سلامت سیما جمعه (۲۶ مرداد ۹۷) ساعت ۲۱ «پل خواب» را در باکس سینما سلامت به نمایش درمی‌آورد و آن را نقد و بررسی می‌کند.

برنامه های «ضربان» و «حال خوب» شبکه سلامت سیما امروز به موضوع بیماری های تنفسی و توانمندی هوش اجتماعی به مخاطبان عرضه می شود.

برنامه «تهران 20» چهارشنبه 24 مردادماه میزبان مصطفی قلی خسروی رییس اتحادیه املاک تهران خواهد بود.

بازیگر سریال «پایتخت 5» بهترین بازیگر هجدهمین جشن سینمایی و تلویزیونی حافظ شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد