امروز چهارشنبه  4 بهمن 1396
تعداد بازدید : 670 - تاریخ خبر : 1396/07/05 - 04:26
هادی خدّادی؛ تهیه کننده «پیرغلامان عشق»:
پیرغلامان حقیقت امام حسین (ع) را درک کرده اند

گروه سازنده «پیرغلامان عشق» تیم تخصصی ساخت مستند است که پیش از این تهیه بیش از 60 قسمت مستند «پیرغلامان عشق»، مستندهای «60 حسینیه» ، «نان و نمک» ، «نما دو»، «دوربین هفت» و...  را بر عهده داشته است. هادی خدّادی به عنوان تهیه کننده این مستندها از وجود اتاق فکری فعال بهره می برد. اتاق فکری که به دنبال یافتن موضوعاتی متناسب با نیاز جامعه و نیازمند به بازشناسی بیشتر در برنامه های تلویزیونی هستند. او معتقد است هر چه از «پیرغلامان» بگوییم کم است؛ آنها میراث های معنوی ما هستند که باید تکریم شوند و به نسل جوان بیشتر شناسانده شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ آن چه در ادامه می خوانید، گفت و گوی «سیما گپ» با هادی خدّادی تهیه کننده این برنامه است که از اهداف و چگونگی شکل گیری «پیرغلامان عشق» می گوید.

 

*** در مورد ایده شکل گیری مستند «پیرغلامان عشق» بفرمایید.

ایده این مستند به واسطه اهمیت تکریم پیرغلامان حسینی و شناساندن آنها به نسل جوان؛ ایجاد شد. ضمن اینکه در سال ۸۹ نیز برنامه ای با نام «پیر غلامان عشق» را برای شبکه تهران در ۶۰ قسمت با مداحان پیشکسوت تهرانی ساخته بودیم که بارها از این شبکه و شبکه جام جم بازپخش شد. اما وجه تمایز سری جدید این برنامه شیوه متفاوت روایت به صورت مستند و از طرفی انتخاب پیرغلامان از سراسر کشور است.

 

*** ویژگی پیرغلامانی که در این مستند به سراغ آنها رفته اید چه بود؟

آنها از جمله مداحان پیشکسوتی هستند که خدمت در مکتب حسینی عشقشان بوده نه شغلشان؛ کسانی که اخلاق، مردم داری و عشق شان به حسین برای شاگردان و همشهری های شان کاملا مسلم شده. علاوه بر این بسیاری از این پیرغلامان به لحاظ سطح زندگی بسیار ساده زیست هستند، اما در گذشته که جمعیت کمی از قریه و یا شهرشان باسواد محسوب می شدند، کتابخانه هایی غنی از منابع معتبر احکام و معارف اسلامی را جمع آوری کرده بودند و به آموزش این آموزه ها به مردم نیز می پرداختند. بسیاری از این افراد پرچم دار حرکت های مذهبی در منطقه شان محسوب می شوند.

 

*** هدف از ساخت این مجموعه چه بوده؟ در حقیقت علاوه بر تصویر کشیدن زندگی پیرغلامان سعی در رساندن چه مفاهیم و پیام هایی به بینندگان دارید؟

ما تلاش کردیم تا در این مستند حرکت در مکتب عاشورایی را علی الخصوص برای مداحان جوان یادآوری کنیم. افزون بر این در «پیرغلامان عشق» شاهد تاریخچه عزاداری برای سیدالشهدا(ع) در استان های مختلف و اقلیم های گوناگون، لزوم استفاده از منابع معتبر، انتخاب اشعار مناسب و الگوهای اخلاقی و رفتارهای اصیل پیرغلامان هستیم. معرفی شیوه صحیح و اصولی مداحی، معرفی سبک های سنتی عزاداری سرور و سالار شهیدان، زنده نگه داشتن یاد و نام پیر غلامان مرحوم و پیشکسوت در سراسر کشور، بررسی اهمیت مطالعه مقاتل و کتب اشعار شاعران آیینی نیز از دیگر مفاهیمی است که سعی در انتقال آن به بینندگان این برنامه داشته ایم. همچنین تلاش کرده ایم تا از زبان پیرغلامان بگوییم؛ نام مداحی باید با محتوای آن تناسب داشته باشد. خیلی وقت ها از متن دور می شویم و فقط صورت ظاهر را حفظ می کنیم در حالی که در مداحی موضوع اصلی نزدیک شدن به حقیقت وجود آقا امام حسین (ع) است. در نهایت این برنامه به دنبال ارائه تصویری حقیقی از افرادی است که بدون حمایت دستگاه خاصی و یا تبلیغات سازمان یافته بهد از صدها سال مکتب امام حسین (ع) سینه به سینه منتقل شود.

 

*** تاثیرات برنامه سازی در حوزه مستند چیست؟ و در حال حاضر بینندگان تلویزیون چه مقدار به سمت دیدن مستند گرایش پیدا کرده اند؟

 پویایی، انعطاف و نزدیک بودن به واقعیت وجه تمایز مستندهای روایی و آثار داستانی است. باورپذیری برای مخاطب امروز اهمیت دارد؛ این اتفاقی است که در مستندهای روایی رخ می دهد. همچنین حرکت در مسیر زندگی و احوالات سوژه و رویارویی با مسائلی که در ساخت مستند غیر قابل پیش بینی است دیدن این نوع آثار را برای بیننده جذاب می کند، بنابراین می توان گفت بیننده امروز تلویزیون نسبت به گذشته بیشتر به دیدن مستندهای تلویزیونی تمایل نشان می دهد. هر چند نباید فراموش کرد که عناصری مثل استفاده از موسیقی های ماندگار، تکنیک های فیلمبرداری، تدوین صحیح و اصولی و ... در جذب کردن مخاطب به سمت مستندهای تلویزیونی بسیار تاثیرگذار است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «طبیب» یک برنامه تلویزیونی در حوزه پزشکی و سلامت است که با اجرای پیمان طالبی به صورت زنده روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

در روزهای پایانی هفته و همچنین آخرین روزهای دی ماه همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما از تلاش یک سرباز وظیفه برای آگاهی نیروهای انقلابی از تصمیم ساواک در «فرار» تا تلاش یک پدر معتاد برای برآورده کردن خواسته دخترش در «تلسکوپ» باشید.

مدافع و منتقد برنامه جامع مشترک (برجام) امشب ۲۷ دی در برنامه «ثریا» رو در روی یکدیگر می نشینند.

برخی الفاظ و کلمه‌ها وقتی به گوش آدم می‌رسند حس خوبی ایجاد می‌کنند و باعث شعف و هیجانی بیشتر می‌شوند. یکی از همین کلمه‌ها عبارت «لیمو ترش» است و امکان ندارد فردی با شنیدن نام «لیمو ترش» دهنش آب نیفتد! این لذت و هیجان لحظه‌ای همان طور که از نامش پیدا است هم تلخی دارد و هم لذت. مدتی است که برنامه‌ای به نام «لیمو ترش» با سبکی جدید در فرم و ساختار نو روی آنتن شبکه دو می‌رود که توانسته مخاطبان زیادی را با خود همراه کند.

در نشستی که روز 23 دی ماه در کمیته ملی المپیک تهران برگزار شد، احسان شیعه، مدیر شبکه ورزش و رئیس یازدهمین جشنواره بین المللی فیلم‌های ورزشی با اشاره به اینکه فراخوان این جشنواره شهریور ماه 1396 اعلام شد، اظهار کرد: مهلت ارسال آثار اواخر آبان ماه بود که به دلیل استقبال گسترده از ایران و کشورهای مختلف مهلت دریافت آثار تمدید شد.

سریال کره ای «وضعیت اضطراری» با موضوع راه های آموزشی برای نجات از زلزله بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

سریال «قصه های جزیره» از جمعه، 29 دی ماه از شبکه امید پخش می شود.

اسماعیل عفیفه تهیه کننده با سابقه تلویزیون از نقش کلیدی تولید آثار نمایشی در جذب مخاطب و ضرورت برگزاری جشنواره تلویزیون سخن گفت.

 

در برنامه امشب «دستپخت» که حدود ساعت 30 : 19 دقیقه پخش می شود، گروه هفتم از شرکت کنندگان در رقابت 3 روزه آشپزی، برای طبخ غذاهای بین المللی مسابقه می دهند.

مستند «دکوپاژ» با موضوع زندگی و آثار مسعود جعفری جوزانی، چهارشنبه 27 دی از شبکه افق پخش می شود.

سحر مصیبی و الهه منصوریان کارگردان و بازیگر مستند بلند «صفر تا سکو» میهمان این هفته برنامه «پنجره‌ها» هستند.

در پی تعلیق مجدد تحریم های هسته ای ایران با تلاش رئیس جمهور آمریکا، در برنامه این هفته «گزارش هفتگی» واکنش ایران و سایر کشورها به این تصمیم و آینده برجام نقد و بررسی می شود.

یکصد و سیزدهمین قسمت برنامه «چوب خط» به تمهیدات دولتمردان در بودجه 97 برای پرداخت بدهی به پیمانکاران می پردازد.

مستند «سبز، سپید، سرخ» با موضوع تغییر و تحول و تکامل نمادهای پرچم ایران در طول دوره های مختلف تاریخی، چهارشنبه 27 دی از شبکه افق پخش خواهد شد.

در برنامه «دستپخت» گروه های آشپزی در رقابت با هم قرار می گیرند و برای طبخ غذاهای بین المللی مسابقه می دهند.

 

کارگردان سریال «هوش سیاه»، تلویزیون را رسانه‌ای قصه‌گو می‌داند و برهمین مبنا معتقد است که سریال‌ها در ارتقا سطح کیفی شبکه‌های سیما نقش اساسی دارند.

برنامه «۵۷»  سه شنبه 19 دی ماه با موضوع بررسی آثار منتخب جشنواره مردمی فیلم عمار ساعت21:15 برروی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مجموعه برنامه «متن، حاشیه»، با موضوع تهدیدها و آسیب های فضای مجازی، سه شنبه 19 دی ماه ساعت 19:40 روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .   

مونا فرجاد و افشین هاشمی سه شنبه 19 دی ماه میهمان بخش «نمایشخانه»، «مهمانخانه» می شوند.

مجموعه 12 قسمتی « لئوناردو » از روز سه شنبه 19 دی ماه  به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

سری جدید مستند «سعادتمندان» از پنجشنبه 21 دی ماه به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

سریال جدید کره ای «وضعیت اضطراری» از شنبه 23 دیماه ساعت 19 بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» یکشنبه شب 17 دی ماه با حضور نائب رئیس مجلس شورای اسلامی و با موضوع ریشه یابی آشوب های اخیر و رسالت خانه ملت در قبال کشور و مردم، از شبکه افق پخش شد.

مستند «یک روز با رئیس‌جمهور» به مناسبت اولین سالگرد درگذشت آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی  18 دی ساعت 21 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

سری جدید مجموعه انیمیشن «نظر شما چیه؟» به کارگردانی محمد رضا عابدی در 26 قسمت 4 دقیقه ای با تکنیک عروسکی تک فریم در حال تولید می باشد.

مدیر گروه انیمیشن دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه «مهم‌ترین زیرساخت انیمیشن ما که نیروی مناسب کار است، توسط بخش آموزش به خوبی آماده شده» گفت: در حال حاضر مشکل عمده دراین حوزه بحث بودجه است.

مرکز پویانمایی صبا وابسته به سازمان صدا و سیما بزرگ ترین مرکز تهیه و تولید انیمیشن در ایران است که در سال 1374 با عنوان شرکت فرهنگی هنری صبا و به پیشنهاد رئیس وقت سازمان صدا و سیما دکتر علی لاریجانی با ادغام گروه های انیمیشن سیما و نیز جذب نیروهای متخصص تأسیس شد تا با تولید آثار متنوع انیمیشن، پاسخگوی نیازهای سازمان و نیز علاقمندان هنر انیمیشن باشد.

 

مجموعه برنامه «متن، حاشیه»،با موضوع بازار مسکن و آینده پیش رو ، سه شنبه 3 بهمن ماه ساعت 19:45 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

شبکه کودک درنظر دارد جشنواره پویه با پیام پرچم ایران به مناسبت دهه فجر برای گروه سنی خردسال و نهال برگزار کند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار با رئیس صداوسیما، معاون سیما و 9 نفر از کارگردانان برجسته سریال‌های فاخر رسانه ملی از حمایت کامل نمایندگان مردم در زمینه تولید آثار فاخر تلویزیونی خبر داد.

دومین ویژه برنامه «پایش» با موضوع اشتغال، سه شنبه سوم بهمن، با حضور احمد میدری از معاونان وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پخش می شود.

مستند تولیدی «تهران گرد» شنبه 6 آذر ماه ساعت 22:15به موضوع بافت فرسوده در کلانشهر تهران می پردازد.

سریال «بینوایان؛ دختری به نام کوزت» که با اقتباسی جدید از رمان ویکتورهوگو و به سفارش شبکه کودک سیما آماده سازی و بازآفرینی شده است هر هفته پنجشنبه و جمعه ها ساعت 15:30 و تکرار آن روز بعد ساعت 21:30 در بهمن ماه جاری از شبکه نهال مهمان خانه های کودکان ایرانی است.

در روز پرستار قائم مقام سازمان نظام پرستاری کشور مهمان «فرمول یک» می شود.

ستاد اقامه نماز کشور با اهدای لوحی به دکتر محمد زاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما، از این شبکه به منظور پوشش رسانه ای بیست و ششمین اجلاس سراسری نماز قدردانی کرد.

برنامه تولیدی «شهر برگ» سه شنبه 3 بهمن ماه با موضوع مهاجرت و حاشیه نشینی ساعت 20 بر آن بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

جدیدترین قسمت از برنامه تلویزیونی 360 درجه با موضوع آینده برجام در دوران ترامپ تولید شده است.

دبیر بخش مستند چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم با اشاره به تفاوت های جشنواره تلویزیونی و سینمایی، داوری سالانه تولیدات شبکه های سیما را در افزایش کیفی و کمی این آثار موثر دانست.

شبکه مستند سیما در دومین قسمت از سری جدید مجموعه «گنجینه» مستند «همشهری» ساخته عباس کیارستمی را روی آنتن می‌فرستد.

برنامه «همیشه خونه» امشب مدرک گرایی یا مهارت افزایی در نظام آموزشی را بررسی می کند.

مجموعه مستند «شوک» با موضوع عوارض و مضرات اعتیاد به شیشه، امشب، سه شنبه 3 بهمن ماه از ساعت 22:30 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

ویژه برنامه «صبح روشن» در ایام دهه فجر از شبکه آموزش سیما روی آنتن می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد