امروز شنبه  29 تير 1398
تعداد بازدید : 2103 - تاریخ خبر : 1397/04/06 - 10:17
تبیین تفکر دینی در گستره‌ای به وسعت شریعت

سری جدید «گستره شریعت» از منظری نو و متفاوت به مباحث فکری، فلسفی، کلامی، عرفانی و فرهنگی می‌پردازد. این برنامه پس از کسب موفقیت در سری اول از سوی مخاطبان شبکه چهار، دوباره ادامه می‌یابد. برنامه «گستره شریعت» در 52 قسمت 60 دقیقه‌ای به تهیه کنندگی دکتر «پرویز فارسیجانی» در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما تولید شده است. در این برنامه مهمترین و اساسی‌ترین مسائل چالش‌برانگیز با حضور اساتید برجسته و صاحب‌نظر دانشگاه و حوزه کشور با ساختار میزگرد بررسی شده و فرصتی را فراهم کرده تا به موضوعاتی مانند علوم انسانی، سلفی‌گری، عرفان‌های نوظهور، اخلاق، روشن‌فکر دینی، دنیای غرب، عقلانیت، تکنولوژی، فرهنگ و.... از منظری متفاوت نگاه شود.

«پرویز فارسیجانی» تهیه کننده برنامه «گستره شریعت» دارای مدرک دکترای الهیات از «دانشگاه بین‌المللی علوم اسلامی لندن» است. وی از تهیه کنندگان با سابقه سینما و تلویزیون بوده و پیش از این مسئولیت‌های متعددی در رسانه ملی و وزارت ارشاد اسلامی داشته است که از آن جمله می‌توان به: مدیریت گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما، دبیر شورای معارف سیما، مدیر گروه فرهنگ و معارف شبکه یک، مدیر کل آموزش و پژوهش سیما، موسس و رییس مرکز رسانه‌ای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دبیر کمیسیون فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور، مسئول کمیته علمی برنامه‌ریزی فرهنگی مرکز پژوهش‌های بنیادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و ... اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» به بهانه تولید سری جدید برنامه «گستره شریعت» با او گفت‌وگویی انجام داده که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

 

*** تولید برنامه «گستره شریعت» از ابتدا با چه هدفی آغاز شد و در این مسیر چه فراز و فرودهایی را گذراندید؟

«گستره شریعت» اولین بار بیست‌سال پیش با هدف ایجاد تضارب آراء و دیدگاه‌های متعدد در حوزه فکر، اندیشه، معرفت دینی، افزایش آگاهی و ارتقاء سطح باورهای مذهبی تولید شد. پس از پخش موفق سری اول برنامه تا سال‌ها از تولید سری دوم سر باز زدم؛ چرا که به اعتقاد من شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی آن مهیا نبود! بالاخره در سال 95 با اصرار رییس رسانه ملی و معاون سیما کار تولید سری جدید با ایجاد اتاق‌های فکر کلید زده شد.

دو محور «محتوا» و «زیبایی‌شناسی» در تولید برنامه اهمیت داشت. در حوزه «محتوا» انتخاب موضوع و دعوت از اساتید و کارشناسان و در بحث «زیبایی‌شناسی» انتخاب و ساخت دکور و جمع‌آوری تیم مناسب تولید در دستور کار قرار گرفت.

انتخاب موضوعات با توجه به نیاز موجود و برحسب شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی جامعه بود. اما شاید سخت‌ترین مرحله از تولید این برنامه را بتوان دعوت از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه برای مناظره دانست؛ اساتیدی که در موضوع مربوطه سال‌ها مطالعه داشته و مقاله یا کتابی در این زمینه ارائه کرده‌اند. با دعوت از میهمان‌های مورد نظر مشکل ما آغاز می‌شد؛ به این شکل که یک گروه اصولا دغدغه ارائه مطلب و مباحثه نداشتند. دسته دوم منتقدین رسانه بوده و با همین استدلال حاضر به شرکت در برنامه‌ای تلویزیونی نمی‌شدند. دسته سوم نیز اساتیدی را شامل می‌شد که یکدیگر را در مورد موضوع بحث قبول نداشتند! همه این موارد به اضافه بدقولی‌ها، کمبود وقت اساتید و... باعث شد که کار تا دو سال طول بکشد.

 

*** انتخاب مجری ـ کارشناس در چنین مناظره‌هایی از اهمیت خاصی برخوردار است، فردی که بر موضوع مسلط بوده و بتواند برنامه را به نحو صحیح مدیریت کند، در این زمینه چه کردید؟

کاملا صحیح می‌فرمایید. اداره برنامه‌ای با مباحث تخصصی و حضور اساتید اندیشمند در حوزه دین، نیازمند مجری توانمند است. برای رسیدن به گزینه مورد نظر، توجه به رتبه علمی و بیان رسانه‌ای فرد اجرا کننده اهمیت داشت به همین دلیل در طول 52 برنامه، شاهد حضور مجریانی چون: «پورحسن»، «شجاعی» و «نجف‌پور» بودیم که هر سه این دوستان توانستند میزگردها را به بهترین شیوه اداره کنند.

 

*** شما خودتان یکی از اندیشمندان در حوزه تفکر دینی هستید. فردی که تحصیلات حوزوی داشته و سابقه تدریس در این زمینه را دارد. آیا تاکنون برایتان پیش آمده که در طول ضبط برنامه بخواهید، به مطالب مطرح شده توسط میهمانان پاسخ داده و در آن لحظه جای مجری برنامه باشید؟

بله. بارها پیش آمده که به‌دنبال بحث و اقناع میهمان برنامه در مورد موضوع مطروحه باشم. گاهی اتفاق می‌افتد که در طول ضبط برنامه در اتاق فرمان نشسته‌ام و با نظرات کارشناس برنامه موافق نیستم! در چنین مواقعی سعی کرده‌ام مطلب را به مجری گوشزد کرده و بعد از برنامه نیز حتما با میهمانمان در مورد موضوع، گفت‌وگو کنم. در نهایت هم یا من آن استاد عزیز را قانع کرده‌ام و یا ایشان بنده را مجاب به پذیرش کرده‌اند. «گستره شریعت» یک کرسی آزاداندیشی است که بارها از خط قرمزهای رسانه ملی عبور کرده است. بنابراین ما به عنوان عوامل تولید این برنامه، در ابتدا از خود شروع کرده و آموخته‌ایم تا نقد نشویم و نقد نکنیم به تکامل نخواهیم رسید.

 

*** هنگامی که از موضوعاتی مانند «دین و جامعه»، «دین و عرفان» و... صحبت‌ می‌کنیم، اصولا به یک مبحث کلان اشاره داریم. آیا طرح مباحث کلان باعث نمی‌شود تا جزئیات اصلی و کاربردی نادیده گرفته شوند؟

از همان ابتدا تیم پژوهشی ما سه ماموریت نیازسنجی، آسیب‌شناسی و ارائه راهکار را در دستور کار خود قرار داد. هدف اصلی برنامه، زدن تلنگر در حوزه اندیشه و ایجاد یک باور ذهنی است. «گستره شریعت» برحسب توان، حوصله مخاطب و امکانات رسانه تلاش کرده تا این نقش را به خوبی ایفا کند.

موضوعی مانند «دین و جامعه» نقش دین را در جامعه تعریف می‌کند. شما درست اشاره کردید؛ این موضوع ابعاد گوناگونی در تمامی زمینه‌ها دارد. برای چنین مبحثی 5  قسمت برنامه داشتیم و انتقادهای صریح و شفافی در این زمینه از مسئولان، روشن‌فکران دینی، اساتید حوزه و دانشگاه شد. اصولا برای هر بحث سه محور تعیین شده است؛ اول بازشناسی مفهوم موضوع، طرح دیدگاه‌های متنوع در جهان و کشورمان و سپس بیان آسیب‌ها و ضعف‌های موجود. در نهایت هم کارشناسان راهکارهای عملی خود را برای حل این آسیب‌ها ارائه می‌کنند.

به طور کلی برنامه در تمامی حوزه‌های اخلاق، عرفان، روشنگری دینی و.... نگاهی ایجابی داشته و با ارائه راهکارهای عملی به نتیجه رسیده است.

 

*** 52 قسمت از سری جدید «گستره شریعت» تولید شده است، به نظر شما پروسه طولانی تولید آیا موضوعات را کهنه نکرده است؟

دغدغه اصلی ما مباحث روز در حوزه «معرفت» و «اندیشه‌ورزی» است. بنابراین تیم پژوهشی ما مباحثی را در اولویت قرار داد که مردم، جامعه فکری و مسئولان ما به آن نیازمند هستند. موضوعاتی همچون: «دین و اخلاق»، «دین و جامعه»، «دین و عرفان»، «دین و دانشگاه»، «اسلامی شدن علوم انسانی» - از چالشی‌ترین موضوعات روز دانشگاه‌های ما- «مباحث قرآنی»، پاسخ به شبهاتی مانند «رویا انگاری وحی» و «قرائت انسانی از قرآن»؛ همه اینها موضوعات روز هستند و با توجه به بازخوردها، متوجه می‌شویم که راه درستی را در پیش گرفته‌ایم.

 

*** شریعت و دین یک موضوع عمومی است ولی برنامه «گستره شریعت» یک برنامه تخصصی برای مخاطب خاص است. آیا به فکر تولید برنامه‌ای با چنین رویکردی برای عموم مردم نیستید؟

اصولا شبکه چهار سیما با ماموریت توجه به فرهیختگان و اندیشه‌ورزان راه‌اندازی شد. برنامه «گستره شریعت» در شبکه چهار نیز برای قشر دانشجو، طلبه و فرهیخته تولید می‌شود. در اصل بیننده این برنامه نیازمند پیش‌زمینه‌هایی است و برای بسیاری از اساتید ما طرح مطالب علمی به زبان عامیانه سخت است! البته ما به تمام کارشناسان حاضر در برنامه توصیه می‌کنیم تا حد امکان از بیان اصطلاحات علمی پرهیز کرده و به زبانی قابل درک برای همگان سخن بگویند. جالب است بدانید مخاطبانی از قشر دانش‌آموز و یا کسبه با ما تماس گرفته و تاکید کرده‌اند با دیدن برنامه، تشویق به مطالعه کتاب‌هایی در مورد موضوع شده‌اند. تصور می‌کنم بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای از رسالت‌های صدا و سیماست و «گستره شریعت» توانسته تاحدی این کار را انجام دهد.

البته قبول دارم موضوع «شریعت» موضوعی عمومی است و ما نیازمند تولید مناظره‌هایی از این نوع برای تمامی اقشار هستیم ولی ماموریت این برنامه چیز دیگری است و باید شبکه‌های دیگر به فکر تولید برنامه‌های مشابه باشند.

 

*** در برخی موارد شاهد پخش بخش‌هایی از برنامه در فضای مجازی هستیم؛ تکه‌هایی تقطیع شده از یک بحث کلی که به فهم موضوع لطمه می‌زند. آیا این اتفاق در مورد بدفهمی موضوعات از سوی مخاطب شما را نگران نمی‌کند و یا حتی به شما تذکری از بالا داده شده است؟

موضوع خوبی را مطرح کردید. اصولا با گسترش فضای مجازی و ایجاد امکان تقطیع برای بازنشر فیلم‌ها و مطالب، شاهد برخوردهایی از بالا و یا بدفهمی‌های مخاطبان هستیم. «گستره شریعت» یک مبحث کاملا علمی در فضایی روشن‌فکرانه است و حتی گاهی قشر تحصیل‌کرده، برای درک کامل مطالب مطرح شده توسط اساتید، نیازمند تماشای چند باره یک برنامه هستند. پس تقطیع مطالب می‌تواند باعث بدفهمی موضوع شود. این را به انصاف کسانی واگذار می‌کنیم که دست به چنین کارهایی می‌زنند و از همه علاقمندان می‌خواهیم در چنین مواقعی به سایت برنامه و یا سایت‌هایی که تمام برنامه را بازنشر می‌دهند، مراجعه کنند.

 

*** «گستره شریعت» یک میزگرد و مناظره موفق در حوزه تخصصی است که از سال‌ها کار، تحصیل در زمینه علوم دینی و تجربه شخصی به‌نام «فارسیجانی» تولید شده است. آیا به فکر تدوین آن و انتقال این تجربه بوده‌اید؟

البته من با این نظر که تولید برنامه «گستره شریعت» حاصل تفکر یک فرد است؛ خیلی موافق نیستم. به گمانم برنامه حاصل کار و تلاش یک تیم منسجم است. اگر چه این نکته را می‌پذیرم که درصدی از تولید به تجربیات فردی وابسته است. ساخت این برنامه تلخی‌ها و شیرینی ‌فراوانی داشت و دشواری‌های بسیارش، برایم آموزنده بود. امروز ما در کشوری زندگی می‌کنیم که بعد از 40 سال انقلاب فرهنگی همچنان نسبت به موضوع اندیشمندان، نخبگان و فرهیختگان غفلت می‌کنیم. طبقه‌ای که علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری از آن غافل شده‌ایم. امروزه جلب اعتماد اساتید کاری بسیار دشوار است. من به جامعه مدیران رسانه و مسئولان کشور توصیه می‌کنم، جامعه علمی کشور را جدی بگیرند. اینها عصاره گذشته و آینده کشور هستند. شما به نکته خوبی در مورد «انتقال تجربه» اشاره کردید که لازم است بگویم متاسفانه کاری مدون در این زمینه انجام نداده‌ام. البته به‌نظر می‌رسد رسانه باید در این زمینه کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز را فراهم کند تا امثال من در حوزه‌های تولیدی متعدد بتوانیم تجربیات خود را به نسل بعدی انتقال دهیم.

 

*** «گستره شریعت» یک برنامه تولیدی و در عین حال چالشی است؛ برنامه‌ای که از خطوط قرمز بسیاری عبور کرده است. می‌خواهم بدانم آیا سانسور یا خودسانسوری در این کار جایی داشته است؟

به هیچ‌وجه! خوشبختانه از آنجا که از طرفی من به‌شدت طرفدار اندیشه مقام رهبری، در زمینه کرسی آزاداندیشی هستم و از سوی دیگر با لطف مدیران سازمان این اختیار به برنامه داده شده تا مطالب را با صراحت بیان کند، تاکنون شاهد هیچ‌گونه سانسوری در کار نبوده‌ایم. ما تنها در مونتاژ کار، تپق‌های کلامی یا نقایص فیلمبرداری و ... را خارج می‌کنیم و به هیچ عنوان سانسور محتوایی نداریم. حتی برخی اوقات اساتید از ما خواستند تا راش برنامه را در اختیارشان قرار دهیم و در مقایسه اعلام کرده‌اند هیچ‌گونه دخل و تصرفی در محتوا نشده است. بنابراین به صراحت تاکید می‌کنم در این برنامه هیچ سانسوری وجود ندارد. امیدوارم این در تمام جامعه ما سنت شود و همگان در شنیدن صداهای گوناگون و نظرات دیگران سعه صدر داشته باشند.

 

*** حضور کارشناسان جنجالی در برنامه، یا افرادی که اجازه حضور پیدا نکرده‌اند، آیا برای شما چالشی داشته است؟

در برنامه ما هرگز اتفاق نیفتاد که فردی به برنامه دعوت شود و با مخالفت مدیران شبکه چهار، یا سایر مدیران مواجه گردد. من از اساتیدی گله‌مندم که صرفا به دلیل انتقادهایی که از صداوسیما دارند، در برنامه ما حاضر نشده‌اند. متاسفانه این افراد به‌طور مکرر از جهت‌گیری‌های رسانه ملی انتقاد می‌کنند؛ ولی زمانی که آنتن در اختیارشان قرار داده می‌شود، حاضر نیستند مطالب خود را بیان کنند. به نظرم حتی اگر آنها بر این باور هستند که رسانه سوگیری سیاسی دارد، نباید مباحث سیاسی و علمی را با هم ادغام کنند. مخاطبان ما ارزشمند هستند و باید با افکار و دیدگاه‌های مختلف آشنا شوند. باید سیره شهید «مطهری» را در پی گرفت ایشان در دوران «پهلوی» در مجله‌ی «زن روز» مطلب می‌دادند! برای اندیشمندانی مانند مرحوم «شریعتی» و شهید «مطهری»  اندیشه مخاطب ارزشمند بود.

 

*** برآورد شما از میزان مخاطبانتان چیست؟

نظرسنجی‌های ما نسبت به برنامه شامل تلفن‌های 162، پیامک‌های ارسالی به برنامه و ارتباط مخاطبان با شبکه است. جالب است بدانید برخی از مخاطبان با تلفن‌های شخصی من هم تماس می‌گیرند و نظرات خود را مطرح می‌کنند. تقریبا به‌طور نسبی در هر برنامه 60 پیامک و همین مقدار پیام در فضای مجازی دریافت می‌کنیم. علاوه بر آن در محافل مختلف دانشگاهی و خصوصی از نظرات اساتید، دانشجویان و متفکران مطلع می‌شوم. ما پیشنهادها و انتقادات و نظرات مختلف را بررسی کرده و از راهکارهایی عملی استقبال می‌کنیم.

 

*** شما تهیه کننده‌ای هستید که هم‌زمان نسبت به تولیدات انتقاد دارید، آیا این جمع اضداد نیست؟

خیر. اولین مسئولیت من کمک به بالندگی و انجام ماموریت‌های برنامه است. من به عنوان تهیه کننده ارشد سازمان، باید بتوانم هم‌زمان درک صحیحی از شرایط جامعه و نیازهای مردم داشته باشم. انتقادات من مخالفت با رسانه ملی نیست بلکه آسیب‌شناسی آن و ارائه راهکارهای عملی در زمینه بهینه‌سازی تولیدات است. امام «صادق» علیه‌السّلام فرمودند: "اَحَبُّ اِخوانی إلَیَّ مَن اَهدی اِلَیَّ عُیُوبی" . (محبوب‌ترین برادرانم نزد من کسی است که عیب‌های مرا به من، به‌عنوان هدیه بازگوید.)

انتقاد من از سر دلسوزی و دغدغه‌مندی است و از منافع سیاسی و حزبی بیزارم. رسانه ملی نیز این سعه صدر را دارد تا با شنیدن انتقاد افرادی چون من نسبت به رفع عیوب و نواقص تلاش کند.

 

*** شما سال‌ها یکی از اعضاء ارشد شورای معارف اسلامی سیما بوده‌اید، ارزیابی شما از تولیدات این حوزه چیست؟

رسانه ملی در حوزه دین به سمت ترویج عوامانه آن رفته است. متاسفانه در این زمینه از راهکارهای مقام معظم رهبری دورافتاده‌ایم و باید تلاش کنیم برای آشنایی جامعه با دین به مسیر درست بازگشته و از عوام‌زدگی پرهیز نماییم. در فضای کنونی و با توجه به جنگ نرم و فضای متنوع رسانه‌ای در دنیا باید تبیین هنرمندانه دین را در دستور کار قرار دهیم. امروزه فاصله بین دو حوزه دین و هنر بیشتر شده و برای پرکردن این فاصله باید از تکرار و مستقیم‌گویی پرهیز شود.

 

گفتنی است برنامه «گستره شریعت» پنجشنبه ها ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

دومین قسمت ویژه برنامه «گوهرشاد» به مناسبت دهه کرامت و با حضور زهرا امینی، از شبکه افق پخش می شود.

هفتمین قسمت ویژه برنامه «گوهرشاد» به مناسبت دهه کرامت و با حضور فهیمه بلباسی، از شبکه افق پخش می شود.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با موضوع «بررسی مفاسد اقتصادی در لواسان»، دوشنبه 24 تیرماه از شبکه افق پخش می شود.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

شبکه آموزش سیما و سازمان آموزش فنی و حرفه ای کشور در راستای مهارت افزایی، تفاهم نامه همکاری امضا کردند.

بازی های تیم ملی والیبال ایران با تیم های لهستان و برزیل (گروه B) در مرحله نهایی لیگ ملت‌‌های والیبال، جمعه 21 و شنبه 22 تیر ماه به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» بعد  از سفر به استان های فارس، کرمان، یزد در دهه کرامت به مناسبت ولادت امام رضا (ع) به شهر مشهد مقدس رفت.

در روزهای پایانی هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما از تلاش برای بازیافتن حافظه یک فرد آسیب دیده در «هویت» تا روایت آخرین روزهای جنگ در یک بیمارستان صحرایی در «روزهای زندگی» همراه باشید.

به مناسبت ولادت با سعادت علی بن موسی الرضا (ع) ویژه برنامه  ای با عنوان «کبوترانه» به صورت زنده از حرم مطهرامام رضا (ع)، امشب ازساعت 23و 30 دقیقه تا 1 بامداد روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .    

«40+» برنامه ای است که با هدف مرور خاطرات و یادآوری آداب و سنن خوب گذشته و با اجرای گیتی خامنه و الهه رضایی با بخش های متنوعی روی آنتن شبکه هفت می رود.

سریال های لحظه «گرگ و میش» ، «زوج یا فرد »، «خانه ای در تاریکی» و «شمس العماره» از شبکه جهانی جام جم پخش می شوند.

معاون سیما و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نقش آفرینی موثر و ویژه ستاد رسانه ای رونق تولید بحث و تبادل نظر کردند.

فرهنگ عمومی کشور، بیست و یکم تیرماه سالروز قیام مردم مشهد را علیه کشف حجاب، به عنوان روز عفاف و حجاب نا‌مگذاری کرده است. قیام مردم مشهد و واقعه‌ی مسجد گوهرشاد در مقابله با کشف حجاب، مصداق بارز مبارزه با منکری است که در تاریخ این مرز و بوم ثبت و ضبط شده است.

تصویربرداری «در کنار هم ٢» به تهیه کنندگی آرزو ابوحمزه با محوریت موضوع فرزندپروری و مبارزه با اعتیاد از نیمه گذشت.

دومین هفته‌ی فصل جدید «چرخ» با بحث درباره‌ی گاندوها، این تمساح‌های ایرانی به پایان رسید.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

برنامه «کاف گاف» به تهیه کنندگی و کارگردانی آرمین قاسمی برای پخش از این شبکه در مرحله تولید قرار دارد.

جشنوارۀ سینمایی‌های شبکه نهال هرروز ساعت 14 میهمان خانواده‌های ایرانی خواهد بود.

مجموعه نمایشی «گاندو»  به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی مجتبی امینی، در ژانر جاسوسی ـ امنیتی تهیه شده است و ماجراهای حیرت انگیز و تکان دهنده ای را روایت می کند.

فصل هفتم مستند مسابقه پرمخاطب «خانه ما» که این بار در شهر ادب و فرهنگ ایران تولید شده است، از پنجشنبه 30 خرداد روی آنتن شبکه نسیم می رود.

افزایش پهنای باند سیگنال ارسالی در Headend، آخرین گام برای HDشدن کامل شبکه نسیم شد.

ویترینی از بهترین فیلم های سینمایی ایران و جهان در جشنواره تابستانی سیما به نمایش در می آید.

ستاد رسانه ای رونق تولید صدا و سیما با رویکردهای تبیینی، آگاهی ‌بخشی، ترویجی، مطالبه‌گری، حمایتی و گفتمان‌سازی موضوع «رونق تولید» تشکیل شده است.

 

نشست خبری مشترک شبکه امید و هیئت فوتبال استان تهران روز چهارشنبه 29 خرداد ساعت 15:30 در محل سالن کنفرانس شبکه امید برگزار شد.

 شبکه نسیم با آغاز فصل تابستان برنامه های مختلفی را روانه آنتن خواهد کرد.

فصل ششم برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» از یکشنبه 9 تیرماه همراه با تغییراتی آغاز خواهد شد.

برنامه «چاپارخانه» با نظارت و برنامه‌ریزی روابط عمومی شبکه امید تهیه می‌شود و تولید آن، گام مهمی در مسیر ارتقای فعالیت‌های این بخش و تعامل بهتر با مخاطبان است.

مرکز پویانمایی صبا برنامه های تولیدی خود را برای نمایش تلویزیونی در فصل تابستان اعلام کرد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه پنج سیما گفت: تهیه کننده برنامه «اختیاریه»، خود بنا به دلایلی از ادامه همکاری انصراف داد.

 

مرتضی میرباقری رئیس ستاد رسانه ای رونق تولید سازمان صدا وسیما گفت: با وجود نارسایی ها، قدرت حل مسائل بر مشکلات کشور برتری دارد و مهم این است که بتوانیم آن را به سمت حل مشکلات هدایت کنیم.

نیکی مظفری در برنامه امروز «فرمول یک» درباره مسایل اجتماعی صحبت می کند.

وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان صدا و سیما تفاهم‌نامه گسترش همکاری ها در خصوص نهضت ساخت داخل امضا کردند.

3 تولید کننده خانم و آقا در برنامه امروز «حرف حساب» از تولیدات خود می گویند.

برنامه «ورزشگاه» امشب (29 تیرماه)  به بررسی وضعیت رشته ورزشی کشتی و انتخابات ریاست فدراسیون کشتی می پردازد.

مستند «السد الجنوب» روایتی از زندگی رزمنده ای عراقی و حمایت او از ایران در برابر رژیم بعث، شنبه 29 تیر از شبکه افق پخش می شود.

برنامه «صبحی دیگر» یکشنبه میزبان رئیس اتحادیه املاک خواهد بود.

آثار پیمان خازنی، آهنگساز، نوازنده تار و موسیقیدان ایرانی در برنامه امشب «نغمه ها» مرور می شود.

برنامه «شفاف» این هفته با موضوع اجرایی شدن طرح کاداستر(کدرهگیری در خرید و فروش املاک و مستغلات)پخش می شود.

" عیسی فرهادی" فرماندار تهران امشب ( شنبه 29 تیرماه) مهمان برنامه «تهران 20» می شود.

سریال «پرده نشین» و «چرخ و فلک» از تولیدات شبکه یک سیما برنده هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر در بخش سریال و نمایش خانگی شدند.

گزارش روزانه از برگزاری هفتمین جشنواره بین المللی فیلم شهر در شبکه یک پخش می شود.

محمدرضا نادری از خاطرات خود در ایام دفاع مقدس می گوید .

برنامه «کنکاش» 29 تیر ماه با موضوع (گام دوم ایران در کاهش تعهدات در پی نقض برجام توسط امریکا و اروپا) از آنتن شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان دکتر "سید ضیاء الدین مظهری"، کارشناس تغذیه، است که درباره گرمازدگی صحبت می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد