امروز شنبه  4 اسفند 1397
تعداد بازدید : 1836 - تاریخ خبر : 1397/04/06 - 10:17
تبیین تفکر دینی در گستره‌ای به وسعت شریعت

سری جدید «گستره شریعت» از منظری نو و متفاوت به مباحث فکری، فلسفی، کلامی، عرفانی و فرهنگی می‌پردازد. این برنامه پس از کسب موفقیت در سری اول از سوی مخاطبان شبکه چهار، دوباره ادامه می‌یابد. برنامه «گستره شریعت» در 52 قسمت 60 دقیقه‌ای به تهیه کنندگی دکتر «پرویز فارسیجانی» در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما تولید شده است. در این برنامه مهمترین و اساسی‌ترین مسائل چالش‌برانگیز با حضور اساتید برجسته و صاحب‌نظر دانشگاه و حوزه کشور با ساختار میزگرد بررسی شده و فرصتی را فراهم کرده تا به موضوعاتی مانند علوم انسانی، سلفی‌گری، عرفان‌های نوظهور، اخلاق، روشن‌فکر دینی، دنیای غرب، عقلانیت، تکنولوژی، فرهنگ و.... از منظری متفاوت نگاه شود.

«پرویز فارسیجانی» تهیه کننده برنامه «گستره شریعت» دارای مدرک دکترای الهیات از «دانشگاه بین‌المللی علوم اسلامی لندن» است. وی از تهیه کنندگان با سابقه سینما و تلویزیون بوده و پیش از این مسئولیت‌های متعددی در رسانه ملی و وزارت ارشاد اسلامی داشته است که از آن جمله می‌توان به: مدیریت گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما، دبیر شورای معارف سیما، مدیر گروه فرهنگ و معارف شبکه یک، مدیر کل آموزش و پژوهش سیما، موسس و رییس مرکز رسانه‌ای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دبیر کمیسیون فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور، مسئول کمیته علمی برنامه‌ریزی فرهنگی مرکز پژوهش‌های بنیادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و ... اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» به بهانه تولید سری جدید برنامه «گستره شریعت» با او گفت‌وگویی انجام داده که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

 

*** تولید برنامه «گستره شریعت» از ابتدا با چه هدفی آغاز شد و در این مسیر چه فراز و فرودهایی را گذراندید؟

«گستره شریعت» اولین بار بیست‌سال پیش با هدف ایجاد تضارب آراء و دیدگاه‌های متعدد در حوزه فکر، اندیشه، معرفت دینی، افزایش آگاهی و ارتقاء سطح باورهای مذهبی تولید شد. پس از پخش موفق سری اول برنامه تا سال‌ها از تولید سری دوم سر باز زدم؛ چرا که به اعتقاد من شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی آن مهیا نبود! بالاخره در سال 95 با اصرار رییس رسانه ملی و معاون سیما کار تولید سری جدید با ایجاد اتاق‌های فکر کلید زده شد.

دو محور «محتوا» و «زیبایی‌شناسی» در تولید برنامه اهمیت داشت. در حوزه «محتوا» انتخاب موضوع و دعوت از اساتید و کارشناسان و در بحث «زیبایی‌شناسی» انتخاب و ساخت دکور و جمع‌آوری تیم مناسب تولید در دستور کار قرار گرفت.

انتخاب موضوعات با توجه به نیاز موجود و برحسب شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی جامعه بود. اما شاید سخت‌ترین مرحله از تولید این برنامه را بتوان دعوت از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه برای مناظره دانست؛ اساتیدی که در موضوع مربوطه سال‌ها مطالعه داشته و مقاله یا کتابی در این زمینه ارائه کرده‌اند. با دعوت از میهمان‌های مورد نظر مشکل ما آغاز می‌شد؛ به این شکل که یک گروه اصولا دغدغه ارائه مطلب و مباحثه نداشتند. دسته دوم منتقدین رسانه بوده و با همین استدلال حاضر به شرکت در برنامه‌ای تلویزیونی نمی‌شدند. دسته سوم نیز اساتیدی را شامل می‌شد که یکدیگر را در مورد موضوع بحث قبول نداشتند! همه این موارد به اضافه بدقولی‌ها، کمبود وقت اساتید و... باعث شد که کار تا دو سال طول بکشد.

 

*** انتخاب مجری ـ کارشناس در چنین مناظره‌هایی از اهمیت خاصی برخوردار است، فردی که بر موضوع مسلط بوده و بتواند برنامه را به نحو صحیح مدیریت کند، در این زمینه چه کردید؟

کاملا صحیح می‌فرمایید. اداره برنامه‌ای با مباحث تخصصی و حضور اساتید اندیشمند در حوزه دین، نیازمند مجری توانمند است. برای رسیدن به گزینه مورد نظر، توجه به رتبه علمی و بیان رسانه‌ای فرد اجرا کننده اهمیت داشت به همین دلیل در طول 52 برنامه، شاهد حضور مجریانی چون: «پورحسن»، «شجاعی» و «نجف‌پور» بودیم که هر سه این دوستان توانستند میزگردها را به بهترین شیوه اداره کنند.

 

*** شما خودتان یکی از اندیشمندان در حوزه تفکر دینی هستید. فردی که تحصیلات حوزوی داشته و سابقه تدریس در این زمینه را دارد. آیا تاکنون برایتان پیش آمده که در طول ضبط برنامه بخواهید، به مطالب مطرح شده توسط میهمانان پاسخ داده و در آن لحظه جای مجری برنامه باشید؟

بله. بارها پیش آمده که به‌دنبال بحث و اقناع میهمان برنامه در مورد موضوع مطروحه باشم. گاهی اتفاق می‌افتد که در طول ضبط برنامه در اتاق فرمان نشسته‌ام و با نظرات کارشناس برنامه موافق نیستم! در چنین مواقعی سعی کرده‌ام مطلب را به مجری گوشزد کرده و بعد از برنامه نیز حتما با میهمانمان در مورد موضوع، گفت‌وگو کنم. در نهایت هم یا من آن استاد عزیز را قانع کرده‌ام و یا ایشان بنده را مجاب به پذیرش کرده‌اند. «گستره شریعت» یک کرسی آزاداندیشی است که بارها از خط قرمزهای رسانه ملی عبور کرده است. بنابراین ما به عنوان عوامل تولید این برنامه، در ابتدا از خود شروع کرده و آموخته‌ایم تا نقد نشویم و نقد نکنیم به تکامل نخواهیم رسید.

 

*** هنگامی که از موضوعاتی مانند «دین و جامعه»، «دین و عرفان» و... صحبت‌ می‌کنیم، اصولا به یک مبحث کلان اشاره داریم. آیا طرح مباحث کلان باعث نمی‌شود تا جزئیات اصلی و کاربردی نادیده گرفته شوند؟

از همان ابتدا تیم پژوهشی ما سه ماموریت نیازسنجی، آسیب‌شناسی و ارائه راهکار را در دستور کار خود قرار داد. هدف اصلی برنامه، زدن تلنگر در حوزه اندیشه و ایجاد یک باور ذهنی است. «گستره شریعت» برحسب توان، حوصله مخاطب و امکانات رسانه تلاش کرده تا این نقش را به خوبی ایفا کند.

موضوعی مانند «دین و جامعه» نقش دین را در جامعه تعریف می‌کند. شما درست اشاره کردید؛ این موضوع ابعاد گوناگونی در تمامی زمینه‌ها دارد. برای چنین مبحثی 5  قسمت برنامه داشتیم و انتقادهای صریح و شفافی در این زمینه از مسئولان، روشن‌فکران دینی، اساتید حوزه و دانشگاه شد. اصولا برای هر بحث سه محور تعیین شده است؛ اول بازشناسی مفهوم موضوع، طرح دیدگاه‌های متنوع در جهان و کشورمان و سپس بیان آسیب‌ها و ضعف‌های موجود. در نهایت هم کارشناسان راهکارهای عملی خود را برای حل این آسیب‌ها ارائه می‌کنند.

به طور کلی برنامه در تمامی حوزه‌های اخلاق، عرفان، روشنگری دینی و.... نگاهی ایجابی داشته و با ارائه راهکارهای عملی به نتیجه رسیده است.

 

*** 52 قسمت از سری جدید «گستره شریعت» تولید شده است، به نظر شما پروسه طولانی تولید آیا موضوعات را کهنه نکرده است؟

دغدغه اصلی ما مباحث روز در حوزه «معرفت» و «اندیشه‌ورزی» است. بنابراین تیم پژوهشی ما مباحثی را در اولویت قرار داد که مردم، جامعه فکری و مسئولان ما به آن نیازمند هستند. موضوعاتی همچون: «دین و اخلاق»، «دین و جامعه»، «دین و عرفان»، «دین و دانشگاه»، «اسلامی شدن علوم انسانی» - از چالشی‌ترین موضوعات روز دانشگاه‌های ما- «مباحث قرآنی»، پاسخ به شبهاتی مانند «رویا انگاری وحی» و «قرائت انسانی از قرآن»؛ همه اینها موضوعات روز هستند و با توجه به بازخوردها، متوجه می‌شویم که راه درستی را در پیش گرفته‌ایم.

 

*** شریعت و دین یک موضوع عمومی است ولی برنامه «گستره شریعت» یک برنامه تخصصی برای مخاطب خاص است. آیا به فکر تولید برنامه‌ای با چنین رویکردی برای عموم مردم نیستید؟

اصولا شبکه چهار سیما با ماموریت توجه به فرهیختگان و اندیشه‌ورزان راه‌اندازی شد. برنامه «گستره شریعت» در شبکه چهار نیز برای قشر دانشجو، طلبه و فرهیخته تولید می‌شود. در اصل بیننده این برنامه نیازمند پیش‌زمینه‌هایی است و برای بسیاری از اساتید ما طرح مطالب علمی به زبان عامیانه سخت است! البته ما به تمام کارشناسان حاضر در برنامه توصیه می‌کنیم تا حد امکان از بیان اصطلاحات علمی پرهیز کرده و به زبانی قابل درک برای همگان سخن بگویند. جالب است بدانید مخاطبانی از قشر دانش‌آموز و یا کسبه با ما تماس گرفته و تاکید کرده‌اند با دیدن برنامه، تشویق به مطالعه کتاب‌هایی در مورد موضوع شده‌اند. تصور می‌کنم بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای از رسالت‌های صدا و سیماست و «گستره شریعت» توانسته تاحدی این کار را انجام دهد.

البته قبول دارم موضوع «شریعت» موضوعی عمومی است و ما نیازمند تولید مناظره‌هایی از این نوع برای تمامی اقشار هستیم ولی ماموریت این برنامه چیز دیگری است و باید شبکه‌های دیگر به فکر تولید برنامه‌های مشابه باشند.

 

*** در برخی موارد شاهد پخش بخش‌هایی از برنامه در فضای مجازی هستیم؛ تکه‌هایی تقطیع شده از یک بحث کلی که به فهم موضوع لطمه می‌زند. آیا این اتفاق در مورد بدفهمی موضوعات از سوی مخاطب شما را نگران نمی‌کند و یا حتی به شما تذکری از بالا داده شده است؟

موضوع خوبی را مطرح کردید. اصولا با گسترش فضای مجازی و ایجاد امکان تقطیع برای بازنشر فیلم‌ها و مطالب، شاهد برخوردهایی از بالا و یا بدفهمی‌های مخاطبان هستیم. «گستره شریعت» یک مبحث کاملا علمی در فضایی روشن‌فکرانه است و حتی گاهی قشر تحصیل‌کرده، برای درک کامل مطالب مطرح شده توسط اساتید، نیازمند تماشای چند باره یک برنامه هستند. پس تقطیع مطالب می‌تواند باعث بدفهمی موضوع شود. این را به انصاف کسانی واگذار می‌کنیم که دست به چنین کارهایی می‌زنند و از همه علاقمندان می‌خواهیم در چنین مواقعی به سایت برنامه و یا سایت‌هایی که تمام برنامه را بازنشر می‌دهند، مراجعه کنند.

 

*** «گستره شریعت» یک میزگرد و مناظره موفق در حوزه تخصصی است که از سال‌ها کار، تحصیل در زمینه علوم دینی و تجربه شخصی به‌نام «فارسیجانی» تولید شده است. آیا به فکر تدوین آن و انتقال این تجربه بوده‌اید؟

البته من با این نظر که تولید برنامه «گستره شریعت» حاصل تفکر یک فرد است؛ خیلی موافق نیستم. به گمانم برنامه حاصل کار و تلاش یک تیم منسجم است. اگر چه این نکته را می‌پذیرم که درصدی از تولید به تجربیات فردی وابسته است. ساخت این برنامه تلخی‌ها و شیرینی ‌فراوانی داشت و دشواری‌های بسیارش، برایم آموزنده بود. امروز ما در کشوری زندگی می‌کنیم که بعد از 40 سال انقلاب فرهنگی همچنان نسبت به موضوع اندیشمندان، نخبگان و فرهیختگان غفلت می‌کنیم. طبقه‌ای که علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری از آن غافل شده‌ایم. امروزه جلب اعتماد اساتید کاری بسیار دشوار است. من به جامعه مدیران رسانه و مسئولان کشور توصیه می‌کنم، جامعه علمی کشور را جدی بگیرند. اینها عصاره گذشته و آینده کشور هستند. شما به نکته خوبی در مورد «انتقال تجربه» اشاره کردید که لازم است بگویم متاسفانه کاری مدون در این زمینه انجام نداده‌ام. البته به‌نظر می‌رسد رسانه باید در این زمینه کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز را فراهم کند تا امثال من در حوزه‌های تولیدی متعدد بتوانیم تجربیات خود را به نسل بعدی انتقال دهیم.

 

*** «گستره شریعت» یک برنامه تولیدی و در عین حال چالشی است؛ برنامه‌ای که از خطوط قرمز بسیاری عبور کرده است. می‌خواهم بدانم آیا سانسور یا خودسانسوری در این کار جایی داشته است؟

به هیچ‌وجه! خوشبختانه از آنجا که از طرفی من به‌شدت طرفدار اندیشه مقام رهبری، در زمینه کرسی آزاداندیشی هستم و از سوی دیگر با لطف مدیران سازمان این اختیار به برنامه داده شده تا مطالب را با صراحت بیان کند، تاکنون شاهد هیچ‌گونه سانسوری در کار نبوده‌ایم. ما تنها در مونتاژ کار، تپق‌های کلامی یا نقایص فیلمبرداری و ... را خارج می‌کنیم و به هیچ عنوان سانسور محتوایی نداریم. حتی برخی اوقات اساتید از ما خواستند تا راش برنامه را در اختیارشان قرار دهیم و در مقایسه اعلام کرده‌اند هیچ‌گونه دخل و تصرفی در محتوا نشده است. بنابراین به صراحت تاکید می‌کنم در این برنامه هیچ سانسوری وجود ندارد. امیدوارم این در تمام جامعه ما سنت شود و همگان در شنیدن صداهای گوناگون و نظرات دیگران سعه صدر داشته باشند.

 

*** حضور کارشناسان جنجالی در برنامه، یا افرادی که اجازه حضور پیدا نکرده‌اند، آیا برای شما چالشی داشته است؟

در برنامه ما هرگز اتفاق نیفتاد که فردی به برنامه دعوت شود و با مخالفت مدیران شبکه چهار، یا سایر مدیران مواجه گردد. من از اساتیدی گله‌مندم که صرفا به دلیل انتقادهایی که از صداوسیما دارند، در برنامه ما حاضر نشده‌اند. متاسفانه این افراد به‌طور مکرر از جهت‌گیری‌های رسانه ملی انتقاد می‌کنند؛ ولی زمانی که آنتن در اختیارشان قرار داده می‌شود، حاضر نیستند مطالب خود را بیان کنند. به نظرم حتی اگر آنها بر این باور هستند که رسانه سوگیری سیاسی دارد، نباید مباحث سیاسی و علمی را با هم ادغام کنند. مخاطبان ما ارزشمند هستند و باید با افکار و دیدگاه‌های مختلف آشنا شوند. باید سیره شهید «مطهری» را در پی گرفت ایشان در دوران «پهلوی» در مجله‌ی «زن روز» مطلب می‌دادند! برای اندیشمندانی مانند مرحوم «شریعتی» و شهید «مطهری»  اندیشه مخاطب ارزشمند بود.

 

*** برآورد شما از میزان مخاطبانتان چیست؟

نظرسنجی‌های ما نسبت به برنامه شامل تلفن‌های 162، پیامک‌های ارسالی به برنامه و ارتباط مخاطبان با شبکه است. جالب است بدانید برخی از مخاطبان با تلفن‌های شخصی من هم تماس می‌گیرند و نظرات خود را مطرح می‌کنند. تقریبا به‌طور نسبی در هر برنامه 60 پیامک و همین مقدار پیام در فضای مجازی دریافت می‌کنیم. علاوه بر آن در محافل مختلف دانشگاهی و خصوصی از نظرات اساتید، دانشجویان و متفکران مطلع می‌شوم. ما پیشنهادها و انتقادات و نظرات مختلف را بررسی کرده و از راهکارهایی عملی استقبال می‌کنیم.

 

*** شما تهیه کننده‌ای هستید که هم‌زمان نسبت به تولیدات انتقاد دارید، آیا این جمع اضداد نیست؟

خیر. اولین مسئولیت من کمک به بالندگی و انجام ماموریت‌های برنامه است. من به عنوان تهیه کننده ارشد سازمان، باید بتوانم هم‌زمان درک صحیحی از شرایط جامعه و نیازهای مردم داشته باشم. انتقادات من مخالفت با رسانه ملی نیست بلکه آسیب‌شناسی آن و ارائه راهکارهای عملی در زمینه بهینه‌سازی تولیدات است. امام «صادق» علیه‌السّلام فرمودند: "اَحَبُّ اِخوانی إلَیَّ مَن اَهدی اِلَیَّ عُیُوبی" . (محبوب‌ترین برادرانم نزد من کسی است که عیب‌های مرا به من، به‌عنوان هدیه بازگوید.)

انتقاد من از سر دلسوزی و دغدغه‌مندی است و از منافع سیاسی و حزبی بیزارم. رسانه ملی نیز این سعه صدر را دارد تا با شنیدن انتقاد افرادی چون من نسبت به رفع عیوب و نواقص تلاش کند.

 

*** شما سال‌ها یکی از اعضاء ارشد شورای معارف اسلامی سیما بوده‌اید، ارزیابی شما از تولیدات این حوزه چیست؟

رسانه ملی در حوزه دین به سمت ترویج عوامانه آن رفته است. متاسفانه در این زمینه از راهکارهای مقام معظم رهبری دورافتاده‌ایم و باید تلاش کنیم برای آشنایی جامعه با دین به مسیر درست بازگشته و از عوام‌زدگی پرهیز نماییم. در فضای کنونی و با توجه به جنگ نرم و فضای متنوع رسانه‌ای در دنیا باید تبیین هنرمندانه دین را در دستور کار قرار دهیم. امروزه فاصله بین دو حوزه دین و هنر بیشتر شده و برای پرکردن این فاصله باید از تکرار و مستقیم‌گویی پرهیز شود.

 

گفتنی است برنامه «گستره شریعت» پنجشنبه ها ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

همزمان با رونمایی از تصاویر قسمت اول جدیدترین برنامه احسان علیخانی، روز و ساعت پخش «عصر جدید» اعلام شد.

با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از درگیری های یک خانم مهندس جوان با شوهرش برای کار در عسلویه در «روز سرنوشت» تا   در پایان هفته

بیش از ١٤ میلیون رای مخاطبان شش نامزد برتر بخش مردمی در هر گروه معرفی شدند.

کیانا فرهی مجری منتخب زن از برنامه «دکتر سلام» در گفتگوی تلفنی با برنامه «زنگ هفت» در خصوص سابقه حضور و اجرا در این برنامه صحبت کرد

سعید مظفری گفت: با برگزاری جشنواره می‌توان در میان جوانان با استعداد انگیزه ایجاد کرد تا به درجه پیشکسوتان برسند.

دبیر کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی گفت: ما از همه شرکت های تبلیغاتی فعال اعم از دولتی و خصوصی برای شرکت در این دوره دعوت کردیم البته آثار ارسالی می بایست استانداردهای مدنظر ما را لحاظ می‌کردند.

مدیر روابط عمومی معاونت سیما از جزئیات جدید جشنواره تلویزیونی جام جم و زمان باقی مانده مرحله مقدماتی آرای مردمی خبر داد.

بهروز مفید گفت: جشنواره تلویزیونی جام جم هم با ورق زدن آثار تلویزیونی باری دیگر تلاش فیلمسازان و بازیگران را به مخاطبان یادآوری می‌کند.

پخش مستند «روایت رهبری» تولید شبکه مستند سیما با موضوع آغاز رهبری حضرت آیت‌الله سید علی خامنه‌ای (مدظله‌العالی) از چهارشنبه روی آنتن شبکه های یک و مستند می رود.

به ابتکار شبکه یک سیما، چهره برتر مردمی سال 97 در برنامه «فرمول یک» انتخاب و معرفی خواهد شد.

مجموعه برنامه «عشق سفر» با موضوع گردشگری آسان از 27 بهمن، شنبه،سه شنبه و پنجشنبه ها  حدود ساعت 18:00 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

فلورا سام گفت: برگزاری جشنواره تلویزیونی جام جم می‌تواند روی درجه کیفی آثار تلویزیونی تاثیر شگرفی داشته باشد.

مرکز پویانمایی صبا با تولید مجموعه 520 قسمتی «مهارت های زندگی» رتبه دوم پر تعدادترین مجموعه پویانمایی دنیا را از آن خود کرده است.

مسعود احمدی افزادی از ساخت تندیس جشنواره تلویزیونی جام جم به دست هنرمندان اصفهانی و رونمایی از آن در روزهای آیند خبر داد.

در اولین هفته اسفند ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از مشکلات یک پسر نابینا در «رنگ خدا» تا رفتن بابا عقیل به خط مقدم در «هور در آتش»همراه باشید.

 

معاون سیما با صدور حکمی دبیر کمیسیون ویژه برنامه‌های چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران کمیسیون آگهی ها و تبلیغات تلویزیونی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم جزئیات این دوره از جشنواره را تشریح کرد.

45 اثر پویانمایی برای داوری به کمیسیون جشنواره تلویزیونی جام جم ارسال شد.

محوریت داوری بخش دوبلاژ و آماده سازی جشنواره جام جم مشخص شد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران مستند پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران نمایشی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

معاون سیما با صدور احکامی اعضای هیات داوران فضای مجازی پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم را منصوب کرد.

خواجه‌نژاد با اشاره تولیدات جدید سیما گفت: داوران جشنواره جام جم معرفی شدند و از هفته آینده آثار رسیده بررسی می‌شوند.

 

علی ضیا درباره مهمان روز سه شنبه برنامه «فرمول یک» که با حواشی مواجه شده بود، توضیح داد.

" پیمان سنندجی" مدیر عامل شرکت واحد اتوبوسرانی تهران امشب ( شنبه 4 اسفندماه) مهمان برنامه «تهران 20» می شود.

برنامه «خیابان جام جم» این هفته هر روز ساعت 30 : 8 دقیقه صبح از شبکه یک پخش می شود.

مهم ترین اتفاقات علمی شیمی و پلیمر در سال 97 امشب در برنامه «چرخ» شبکه چهار سیما بررسی می شود؛

«شب تئاتر» در هفتمین ویژه برنامه خود به مناسبت سی و هفتمین جشنواره تئاتر فجر، شامگاه جمعه 3 اسفند، با موضوع «شورای ارزشیابی و نظارت» و اجرای دکتر رحمت امینی روی آنتن شبکه 4 سیما رفت.

برنامه «نگاه یک» این هفته با موضوع بیانیه حضرت آقا" گام دوم " پخش می شود.

مرحله نهایی مسابقه «دستپخت» از امشب آغاز می شود.

برنامه «سیمای آبادی» امروز با موضوع معرفی افراد نمونه در بخش کشاورزی پخش می شود.

مجموعه تلویزیونی «مهلا» با موضوع معضلات اجتماعی برای شبکه سه سیما ساخته می‌شود.

این هفته در بخش مرور پرونده کاری بازیگران، فیلم هایی از "امین حیایی" بازیگر طنز کشورمان، در جدول پخش «صحنه گران» (مرور آثار) این شبکه قرار گرفته است.

سریال تلویزیونی «شهریار» از ۵ اسفند ماه به روی آنتن شبکه چهار سیما می‌رود.

پریوش نظریه و حسام محمودی جلوی دوربین برادران محمودی رفتند.

برنامه «مشاور» امروز نیازهای تربیتی نسل امروز را بررسی می کند.

برنامه«یقه هفت» از سه شنبه 7 اسفند به تهیه کنندگی مهرداد تنها از شبکه هفت سیما پخش می شود.

دیدارنفت مسجد سلیمان- پرسپولیس تهران، شنبه4 اسفند از ساعت 16:00 به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد