امروز چهارشنبه  30 آبان 1397
تعداد بازدید : 1347 - تاریخ خبر : 1397/04/06 - 10:17
تبیین تفکر دینی در گستره‌ای به وسعت شریعت

سری جدید «گستره شریعت» از منظری نو و متفاوت به مباحث فکری، فلسفی، کلامی، عرفانی و فرهنگی می‌پردازد. این برنامه پس از کسب موفقیت در سری اول از سوی مخاطبان شبکه چهار، دوباره ادامه می‌یابد. برنامه «گستره شریعت» در 52 قسمت 60 دقیقه‌ای به تهیه کنندگی دکتر «پرویز فارسیجانی» در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما تولید شده است. در این برنامه مهمترین و اساسی‌ترین مسائل چالش‌برانگیز با حضور اساتید برجسته و صاحب‌نظر دانشگاه و حوزه کشور با ساختار میزگرد بررسی شده و فرصتی را فراهم کرده تا به موضوعاتی مانند علوم انسانی، سلفی‌گری، عرفان‌های نوظهور، اخلاق، روشن‌فکر دینی، دنیای غرب، عقلانیت، تکنولوژی، فرهنگ و.... از منظری متفاوت نگاه شود.

«پرویز فارسیجانی» تهیه کننده برنامه «گستره شریعت» دارای مدرک دکترای الهیات از «دانشگاه بین‌المللی علوم اسلامی لندن» است. وی از تهیه کنندگان با سابقه سینما و تلویزیون بوده و پیش از این مسئولیت‌های متعددی در رسانه ملی و وزارت ارشاد اسلامی داشته است که از آن جمله می‌توان به: مدیریت گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما، دبیر شورای معارف سیما، مدیر گروه فرهنگ و معارف شبکه یک، مدیر کل آموزش و پژوهش سیما، موسس و رییس مرکز رسانه‌ای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دبیر کمیسیون فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور، مسئول کمیته علمی برنامه‌ریزی فرهنگی مرکز پژوهش‌های بنیادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و ... اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» به بهانه تولید سری جدید برنامه «گستره شریعت» با او گفت‌وگویی انجام داده که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

 

*** تولید برنامه «گستره شریعت» از ابتدا با چه هدفی آغاز شد و در این مسیر چه فراز و فرودهایی را گذراندید؟

«گستره شریعت» اولین بار بیست‌سال پیش با هدف ایجاد تضارب آراء و دیدگاه‌های متعدد در حوزه فکر، اندیشه، معرفت دینی، افزایش آگاهی و ارتقاء سطح باورهای مذهبی تولید شد. پس از پخش موفق سری اول برنامه تا سال‌ها از تولید سری دوم سر باز زدم؛ چرا که به اعتقاد من شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی آن مهیا نبود! بالاخره در سال 95 با اصرار رییس رسانه ملی و معاون سیما کار تولید سری جدید با ایجاد اتاق‌های فکر کلید زده شد.

دو محور «محتوا» و «زیبایی‌شناسی» در تولید برنامه اهمیت داشت. در حوزه «محتوا» انتخاب موضوع و دعوت از اساتید و کارشناسان و در بحث «زیبایی‌شناسی» انتخاب و ساخت دکور و جمع‌آوری تیم مناسب تولید در دستور کار قرار گرفت.

انتخاب موضوعات با توجه به نیاز موجود و برحسب شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی جامعه بود. اما شاید سخت‌ترین مرحله از تولید این برنامه را بتوان دعوت از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه برای مناظره دانست؛ اساتیدی که در موضوع مربوطه سال‌ها مطالعه داشته و مقاله یا کتابی در این زمینه ارائه کرده‌اند. با دعوت از میهمان‌های مورد نظر مشکل ما آغاز می‌شد؛ به این شکل که یک گروه اصولا دغدغه ارائه مطلب و مباحثه نداشتند. دسته دوم منتقدین رسانه بوده و با همین استدلال حاضر به شرکت در برنامه‌ای تلویزیونی نمی‌شدند. دسته سوم نیز اساتیدی را شامل می‌شد که یکدیگر را در مورد موضوع بحث قبول نداشتند! همه این موارد به اضافه بدقولی‌ها، کمبود وقت اساتید و... باعث شد که کار تا دو سال طول بکشد.

 

*** انتخاب مجری ـ کارشناس در چنین مناظره‌هایی از اهمیت خاصی برخوردار است، فردی که بر موضوع مسلط بوده و بتواند برنامه را به نحو صحیح مدیریت کند، در این زمینه چه کردید؟

کاملا صحیح می‌فرمایید. اداره برنامه‌ای با مباحث تخصصی و حضور اساتید اندیشمند در حوزه دین، نیازمند مجری توانمند است. برای رسیدن به گزینه مورد نظر، توجه به رتبه علمی و بیان رسانه‌ای فرد اجرا کننده اهمیت داشت به همین دلیل در طول 52 برنامه، شاهد حضور مجریانی چون: «پورحسن»، «شجاعی» و «نجف‌پور» بودیم که هر سه این دوستان توانستند میزگردها را به بهترین شیوه اداره کنند.

 

*** شما خودتان یکی از اندیشمندان در حوزه تفکر دینی هستید. فردی که تحصیلات حوزوی داشته و سابقه تدریس در این زمینه را دارد. آیا تاکنون برایتان پیش آمده که در طول ضبط برنامه بخواهید، به مطالب مطرح شده توسط میهمانان پاسخ داده و در آن لحظه جای مجری برنامه باشید؟

بله. بارها پیش آمده که به‌دنبال بحث و اقناع میهمان برنامه در مورد موضوع مطروحه باشم. گاهی اتفاق می‌افتد که در طول ضبط برنامه در اتاق فرمان نشسته‌ام و با نظرات کارشناس برنامه موافق نیستم! در چنین مواقعی سعی کرده‌ام مطلب را به مجری گوشزد کرده و بعد از برنامه نیز حتما با میهمانمان در مورد موضوع، گفت‌وگو کنم. در نهایت هم یا من آن استاد عزیز را قانع کرده‌ام و یا ایشان بنده را مجاب به پذیرش کرده‌اند. «گستره شریعت» یک کرسی آزاداندیشی است که بارها از خط قرمزهای رسانه ملی عبور کرده است. بنابراین ما به عنوان عوامل تولید این برنامه، در ابتدا از خود شروع کرده و آموخته‌ایم تا نقد نشویم و نقد نکنیم به تکامل نخواهیم رسید.

 

*** هنگامی که از موضوعاتی مانند «دین و جامعه»، «دین و عرفان» و... صحبت‌ می‌کنیم، اصولا به یک مبحث کلان اشاره داریم. آیا طرح مباحث کلان باعث نمی‌شود تا جزئیات اصلی و کاربردی نادیده گرفته شوند؟

از همان ابتدا تیم پژوهشی ما سه ماموریت نیازسنجی، آسیب‌شناسی و ارائه راهکار را در دستور کار خود قرار داد. هدف اصلی برنامه، زدن تلنگر در حوزه اندیشه و ایجاد یک باور ذهنی است. «گستره شریعت» برحسب توان، حوصله مخاطب و امکانات رسانه تلاش کرده تا این نقش را به خوبی ایفا کند.

موضوعی مانند «دین و جامعه» نقش دین را در جامعه تعریف می‌کند. شما درست اشاره کردید؛ این موضوع ابعاد گوناگونی در تمامی زمینه‌ها دارد. برای چنین مبحثی 5  قسمت برنامه داشتیم و انتقادهای صریح و شفافی در این زمینه از مسئولان، روشن‌فکران دینی، اساتید حوزه و دانشگاه شد. اصولا برای هر بحث سه محور تعیین شده است؛ اول بازشناسی مفهوم موضوع، طرح دیدگاه‌های متنوع در جهان و کشورمان و سپس بیان آسیب‌ها و ضعف‌های موجود. در نهایت هم کارشناسان راهکارهای عملی خود را برای حل این آسیب‌ها ارائه می‌کنند.

به طور کلی برنامه در تمامی حوزه‌های اخلاق، عرفان، روشنگری دینی و.... نگاهی ایجابی داشته و با ارائه راهکارهای عملی به نتیجه رسیده است.

 

*** 52 قسمت از سری جدید «گستره شریعت» تولید شده است، به نظر شما پروسه طولانی تولید آیا موضوعات را کهنه نکرده است؟

دغدغه اصلی ما مباحث روز در حوزه «معرفت» و «اندیشه‌ورزی» است. بنابراین تیم پژوهشی ما مباحثی را در اولویت قرار داد که مردم، جامعه فکری و مسئولان ما به آن نیازمند هستند. موضوعاتی همچون: «دین و اخلاق»، «دین و جامعه»، «دین و عرفان»، «دین و دانشگاه»، «اسلامی شدن علوم انسانی» - از چالشی‌ترین موضوعات روز دانشگاه‌های ما- «مباحث قرآنی»، پاسخ به شبهاتی مانند «رویا انگاری وحی» و «قرائت انسانی از قرآن»؛ همه اینها موضوعات روز هستند و با توجه به بازخوردها، متوجه می‌شویم که راه درستی را در پیش گرفته‌ایم.

 

*** شریعت و دین یک موضوع عمومی است ولی برنامه «گستره شریعت» یک برنامه تخصصی برای مخاطب خاص است. آیا به فکر تولید برنامه‌ای با چنین رویکردی برای عموم مردم نیستید؟

اصولا شبکه چهار سیما با ماموریت توجه به فرهیختگان و اندیشه‌ورزان راه‌اندازی شد. برنامه «گستره شریعت» در شبکه چهار نیز برای قشر دانشجو، طلبه و فرهیخته تولید می‌شود. در اصل بیننده این برنامه نیازمند پیش‌زمینه‌هایی است و برای بسیاری از اساتید ما طرح مطالب علمی به زبان عامیانه سخت است! البته ما به تمام کارشناسان حاضر در برنامه توصیه می‌کنیم تا حد امکان از بیان اصطلاحات علمی پرهیز کرده و به زبانی قابل درک برای همگان سخن بگویند. جالب است بدانید مخاطبانی از قشر دانش‌آموز و یا کسبه با ما تماس گرفته و تاکید کرده‌اند با دیدن برنامه، تشویق به مطالعه کتاب‌هایی در مورد موضوع شده‌اند. تصور می‌کنم بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای از رسالت‌های صدا و سیماست و «گستره شریعت» توانسته تاحدی این کار را انجام دهد.

البته قبول دارم موضوع «شریعت» موضوعی عمومی است و ما نیازمند تولید مناظره‌هایی از این نوع برای تمامی اقشار هستیم ولی ماموریت این برنامه چیز دیگری است و باید شبکه‌های دیگر به فکر تولید برنامه‌های مشابه باشند.

 

*** در برخی موارد شاهد پخش بخش‌هایی از برنامه در فضای مجازی هستیم؛ تکه‌هایی تقطیع شده از یک بحث کلی که به فهم موضوع لطمه می‌زند. آیا این اتفاق در مورد بدفهمی موضوعات از سوی مخاطب شما را نگران نمی‌کند و یا حتی به شما تذکری از بالا داده شده است؟

موضوع خوبی را مطرح کردید. اصولا با گسترش فضای مجازی و ایجاد امکان تقطیع برای بازنشر فیلم‌ها و مطالب، شاهد برخوردهایی از بالا و یا بدفهمی‌های مخاطبان هستیم. «گستره شریعت» یک مبحث کاملا علمی در فضایی روشن‌فکرانه است و حتی گاهی قشر تحصیل‌کرده، برای درک کامل مطالب مطرح شده توسط اساتید، نیازمند تماشای چند باره یک برنامه هستند. پس تقطیع مطالب می‌تواند باعث بدفهمی موضوع شود. این را به انصاف کسانی واگذار می‌کنیم که دست به چنین کارهایی می‌زنند و از همه علاقمندان می‌خواهیم در چنین مواقعی به سایت برنامه و یا سایت‌هایی که تمام برنامه را بازنشر می‌دهند، مراجعه کنند.

 

*** «گستره شریعت» یک میزگرد و مناظره موفق در حوزه تخصصی است که از سال‌ها کار، تحصیل در زمینه علوم دینی و تجربه شخصی به‌نام «فارسیجانی» تولید شده است. آیا به فکر تدوین آن و انتقال این تجربه بوده‌اید؟

البته من با این نظر که تولید برنامه «گستره شریعت» حاصل تفکر یک فرد است؛ خیلی موافق نیستم. به گمانم برنامه حاصل کار و تلاش یک تیم منسجم است. اگر چه این نکته را می‌پذیرم که درصدی از تولید به تجربیات فردی وابسته است. ساخت این برنامه تلخی‌ها و شیرینی ‌فراوانی داشت و دشواری‌های بسیارش، برایم آموزنده بود. امروز ما در کشوری زندگی می‌کنیم که بعد از 40 سال انقلاب فرهنگی همچنان نسبت به موضوع اندیشمندان، نخبگان و فرهیختگان غفلت می‌کنیم. طبقه‌ای که علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری از آن غافل شده‌ایم. امروزه جلب اعتماد اساتید کاری بسیار دشوار است. من به جامعه مدیران رسانه و مسئولان کشور توصیه می‌کنم، جامعه علمی کشور را جدی بگیرند. اینها عصاره گذشته و آینده کشور هستند. شما به نکته خوبی در مورد «انتقال تجربه» اشاره کردید که لازم است بگویم متاسفانه کاری مدون در این زمینه انجام نداده‌ام. البته به‌نظر می‌رسد رسانه باید در این زمینه کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز را فراهم کند تا امثال من در حوزه‌های تولیدی متعدد بتوانیم تجربیات خود را به نسل بعدی انتقال دهیم.

 

*** «گستره شریعت» یک برنامه تولیدی و در عین حال چالشی است؛ برنامه‌ای که از خطوط قرمز بسیاری عبور کرده است. می‌خواهم بدانم آیا سانسور یا خودسانسوری در این کار جایی داشته است؟

به هیچ‌وجه! خوشبختانه از آنجا که از طرفی من به‌شدت طرفدار اندیشه مقام رهبری، در زمینه کرسی آزاداندیشی هستم و از سوی دیگر با لطف مدیران سازمان این اختیار به برنامه داده شده تا مطالب را با صراحت بیان کند، تاکنون شاهد هیچ‌گونه سانسوری در کار نبوده‌ایم. ما تنها در مونتاژ کار، تپق‌های کلامی یا نقایص فیلمبرداری و ... را خارج می‌کنیم و به هیچ عنوان سانسور محتوایی نداریم. حتی برخی اوقات اساتید از ما خواستند تا راش برنامه را در اختیارشان قرار دهیم و در مقایسه اعلام کرده‌اند هیچ‌گونه دخل و تصرفی در محتوا نشده است. بنابراین به صراحت تاکید می‌کنم در این برنامه هیچ سانسوری وجود ندارد. امیدوارم این در تمام جامعه ما سنت شود و همگان در شنیدن صداهای گوناگون و نظرات دیگران سعه صدر داشته باشند.

 

*** حضور کارشناسان جنجالی در برنامه، یا افرادی که اجازه حضور پیدا نکرده‌اند، آیا برای شما چالشی داشته است؟

در برنامه ما هرگز اتفاق نیفتاد که فردی به برنامه دعوت شود و با مخالفت مدیران شبکه چهار، یا سایر مدیران مواجه گردد. من از اساتیدی گله‌مندم که صرفا به دلیل انتقادهایی که از صداوسیما دارند، در برنامه ما حاضر نشده‌اند. متاسفانه این افراد به‌طور مکرر از جهت‌گیری‌های رسانه ملی انتقاد می‌کنند؛ ولی زمانی که آنتن در اختیارشان قرار داده می‌شود، حاضر نیستند مطالب خود را بیان کنند. به نظرم حتی اگر آنها بر این باور هستند که رسانه سوگیری سیاسی دارد، نباید مباحث سیاسی و علمی را با هم ادغام کنند. مخاطبان ما ارزشمند هستند و باید با افکار و دیدگاه‌های مختلف آشنا شوند. باید سیره شهید «مطهری» را در پی گرفت ایشان در دوران «پهلوی» در مجله‌ی «زن روز» مطلب می‌دادند! برای اندیشمندانی مانند مرحوم «شریعتی» و شهید «مطهری»  اندیشه مخاطب ارزشمند بود.

 

*** برآورد شما از میزان مخاطبانتان چیست؟

نظرسنجی‌های ما نسبت به برنامه شامل تلفن‌های 162، پیامک‌های ارسالی به برنامه و ارتباط مخاطبان با شبکه است. جالب است بدانید برخی از مخاطبان با تلفن‌های شخصی من هم تماس می‌گیرند و نظرات خود را مطرح می‌کنند. تقریبا به‌طور نسبی در هر برنامه 60 پیامک و همین مقدار پیام در فضای مجازی دریافت می‌کنیم. علاوه بر آن در محافل مختلف دانشگاهی و خصوصی از نظرات اساتید، دانشجویان و متفکران مطلع می‌شوم. ما پیشنهادها و انتقادات و نظرات مختلف را بررسی کرده و از راهکارهایی عملی استقبال می‌کنیم.

 

*** شما تهیه کننده‌ای هستید که هم‌زمان نسبت به تولیدات انتقاد دارید، آیا این جمع اضداد نیست؟

خیر. اولین مسئولیت من کمک به بالندگی و انجام ماموریت‌های برنامه است. من به عنوان تهیه کننده ارشد سازمان، باید بتوانم هم‌زمان درک صحیحی از شرایط جامعه و نیازهای مردم داشته باشم. انتقادات من مخالفت با رسانه ملی نیست بلکه آسیب‌شناسی آن و ارائه راهکارهای عملی در زمینه بهینه‌سازی تولیدات است. امام «صادق» علیه‌السّلام فرمودند: "اَحَبُّ اِخوانی إلَیَّ مَن اَهدی اِلَیَّ عُیُوبی" . (محبوب‌ترین برادرانم نزد من کسی است که عیب‌های مرا به من، به‌عنوان هدیه بازگوید.)

انتقاد من از سر دلسوزی و دغدغه‌مندی است و از منافع سیاسی و حزبی بیزارم. رسانه ملی نیز این سعه صدر را دارد تا با شنیدن انتقاد افرادی چون من نسبت به رفع عیوب و نواقص تلاش کند.

 

*** شما سال‌ها یکی از اعضاء ارشد شورای معارف اسلامی سیما بوده‌اید، ارزیابی شما از تولیدات این حوزه چیست؟

رسانه ملی در حوزه دین به سمت ترویج عوامانه آن رفته است. متاسفانه در این زمینه از راهکارهای مقام معظم رهبری دورافتاده‌ایم و باید تلاش کنیم برای آشنایی جامعه با دین به مسیر درست بازگشته و از عوام‌زدگی پرهیز نماییم. در فضای کنونی و با توجه به جنگ نرم و فضای متنوع رسانه‌ای در دنیا باید تبیین هنرمندانه دین را در دستور کار قرار دهیم. امروزه فاصله بین دو حوزه دین و هنر بیشتر شده و برای پرکردن این فاصله باید از تکرار و مستقیم‌گویی پرهیز شود.

 

گفتنی است برنامه «گستره شریعت» پنجشنبه ها ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

دکتر میرباقری معاون سیما، در احکام جداگانه ای حجت الاسلام والمسلمین محسن عرفاتی و مهندس احمد امیر حائری را به عنوان سرپرست شبکه قرآن و مرکز تولید و فنی سیما منصوب کردند.

همزمان با برگزاری بازی فینال لیگ قهرمانان آسیا نماینده AFC، مرکز تولید و فنی و شبکه سه سیما را تحسین کرد.

مستند دو قسمتی «روزی روزگاری ترامپ» از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

فضای مجازی سالم، مفید و ایمن؛ فضایی است متشکل از شبکه‌های ارتباطی که در آن محتوا و خدمات مفید در چارچوب مبانی و ارزش‌های اسلامی و قوانین و مقررات کشور ارائه می‌شود و کاربران می‌توانند براساس ویژگی‌های جمعیتی (از قبیل سن٬ جنس٬ شغل و تحصیلات) از محتوا و خدمات مورد نیاز بهره‌مند شوند و حتی‌الامکان در برابر محتوا و رفتارهای آسیب‌زا محفوظ بمانند. «تارگرد» برنامه ای است درباره فضای مجازی ایمن و سالم. این برنامه با حضور کارشناسان و اساتید این حوزه به مباحث روز می پردازد. موضوعاتی مثل صیانت از کودکان، رژیم مصرف رسانه، سواد رسانه و فضای مجازی. «تارگرد» شنبه تا دوشنبه ساعت ۱۳:۳۰ از شبکه دو سیما پخش می شود.

برنامه شب گذشته «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه به صورت زنده از سر پل ذهاب روی آنتن رفت و امشب نیز ضیاء میزبان استاندار کرمانشاه خواهد بود.

همزمان با آغاز هفته وحدت، شبکه یک سیما با هویت بصری و گرافیک جدید، رنگ تازه گرفت. این تغییرات از عصر دوشنبه 28 أبان ماه روی آنتن خواهد رفت.

بیننده فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما در تعطیلات پایان هفته باشید.

برنامه «زنگ هفت» برنامه های شبکه آموزش سیما را با قالبی شاد معرفی می کند.

فیلم های سینمایی «نقطه ضعف»، «یوزپلنگ»، «جای امن»، «تشکیلات»، «تفنگدار»، «آواز در باران»، «چهار بهار»، «نفر هفتم»، «گذر»، «بغض باران» و «زمانی برای ماندن» را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «مرگ خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی هومان فاضل و حسین تراب نژاد پس از تهران در ارمنستان انجام می شود.

«شب موسیقی» در ششمین نشست خود، با موضوع «سرعت و تکنیک در موسیقی امروز ایران»، میزبان علیرضا پور امید، کارشناس موسیقی و دکتر علیرضا امینی، آهنگساز، محقق و کارشناس موسیقی بود. این برنامه یک شنبه شب 20 آبان، با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت.

مینی سریال «دختر گمشده» به کارگردانی احمد کاوری اثری هفت قسمتی است که به جای «حوالی پاییز» پخش می‌شود.

خانواده‌های بیش از ۱۰۰ شهید حادثه منا و مسجدالحرام در نامه‌ای به دکتر علی عسگری، رئیس سازمان صداوسیما از پخش سریال تلویزیونی «حوالی پاییز» با موضوع شهدای منا تقدیر و تشکر کردند.

محمدرحیم لیوانی رییس مرکز پویانمایی صبا که به مناسبت هفته انیمیشن برای سخنرانی در دانشگاه تهران حضور یافته بود، از موفقیت آثار این مرکز در بازارهای بین المللی خبر داد، وی همچنین تاکید کرد با درخواست معاون رییس سازمان در امور سیما، و موافقت ریاست سازمان مساعدت هایی در زمینه فروش خارجی آثار ایرانی انجام گرفته است که امید داریم انگیزه های تولیدکنندگان برای تولید آثار با کیفیت، افزایش یابد.

«پرونده مستند» این هفته پرونده قتل‌عام در شرق تهران را بررسی می کند که در آن چهار نفر از اعضای یک خانواده توسط پدر خانواده به قتل رسیدند.

 

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «مرگ خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی هومان فاضل و حسین تراب نژاد پس از تهران در ارمنستان انجام می شود.

«شب موسیقی» در ششمین نشست خود، با موضوع «سرعت و تکنیک در موسیقی امروز ایران»، میزبان علیرضا پور امید، کارشناس موسیقی و دکتر علیرضا امینی، آهنگساز، محقق و کارشناس موسیقی بود. این برنامه یک شنبه شب 20 آبان، با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت.

برنامه شب گذشته «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه به صورت زنده از سر پل ذهاب روی آنتن رفت و امشب نیز ضیاء میزبان استاندار کرمانشاه خواهد بود.

فیلم های سینمایی «نقطه ضعف»، «یوزپلنگ»، «جای امن»، «تشکیلات»، «تفنگدار»، «آواز در باران»، «چهار بهار»، «نفر هفتم»، «گذر»، «بغض باران» و «زمانی برای ماندن» را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

برنامه «زنگ هفت» برنامه های شبکه آموزش سیما را با قالبی شاد معرفی می کند.

 80 درصد از فیلمبرداری فصل سوم «ستایش» به تهیه کنندگی آرمان زرین کوب و کارگردانی سعید سلطانی به پایان رسید.

محمدرضا گلزار از حضور در «برنده باش» و دوران تازه فعالیتش در تلویزیون می‌گوید.

 

در جریان برگزاری دومین روز از پانزدهمین اجلاس فناوری رسانه، هفت تن از مهمانان خارجی حاضر در این همایش بین‌المللی از مرکز CGI «رایمون مدیا» که یکی از مهمترین استودیوهای تولید پویانمایی در ایران و همکار مرکز پویانمایی صبا محسوب می‌شود، بازدید کردند.

دومین جشنواره تولیدات مستند عصر امروز (۳۰ آبان ماه) با حضور مدیران، مستندسازان و هنرمندان در دانشکده صداوسیما برگزار شد.

به منظور معرفی و جلب سرمایه، مشتری، همکاری، جذب ایده های خلاقانه و کسب و کارهای نوپا، برنامه «شتاب» در شبکه یک سیما تولید و پخش می شود.

این برنامه سکوی پرتاب و شتاب دهنده کارآفرینان جوان ایران است که در هر برنامه جوانان کارآفرین که در این عرصه به موفقیت های چشمگیری دست یافته اند حضور یافته و در برابر کارشناسان، از رمز و رازهای کسب و کارشان خواهند گفت.

برنامه «شتاب» یک محصول رسانه ای نوپا و یک واقع گرایانه 10 دقیقه ای است که تلاش می کند در فرآیند جذب سرمایه، به کارآفرینان و استارت آپ های ایرانی کمک کند. جمعی از دانشجویان دانشگاه صدا و سیما و شهید بهشتی تهیه این برنامه را بعهده دارند.

«شتاب» کاری از گروه دانش و اقتصاد شبکه یک سیما است که روزهای زوج ساعت 20:30 روی آنتن می رود.

فینال مسابقات جایزه بزرگ تکواندو "گرند پری " جمعه 2 آذر از ساعت 14 و 30 دقیقه به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

سری مستند «غوغای بی هیاهو» در برنامه این هفته خود که پنجشنبه ۱ آذر ماه ساعت 19:45 پخش می شود به روستایی تاریخی در استان یزد سفر می کند.

مستند «همسایه آسمان» درباره زندگی مردم بولیوی و ویژگی های طبیعی، سیاسی، اقتصادی و فرهنگی این کشور، پنجشنبه 1 آذر از شبکه افق پخش می شود.

نادر طالب‌زاده در جدیدترین برنامه تلویزیونی «عصر» میزبان لوئیس فراخان رهبر گروه امت اسلام آمریکا است.

شانزدهمین قسمت مجموعه مستند «دیده شو» درباره فعالیت های بیمارستان فوق تخصصی و دانش بنیان رضوی مشهد، پنجشنبه 1 آذر از شبکه افق پخش می شود.

مستند سینمایی «جورچین» درباره دنیای کودکان و نوجوانان، سینما، ابرقهرمانان و تاریخ و فرهنگ ایران، پنجشنبه 1 آذر از شبکه افق پخش می شود.

دوازدهمین قسمت مستند «پازل» با موضوع فعالیت شرکت های ایرانی در میدان گازی پارس جنوبی، پنجشنبه 1 آذرماه از شبکه افق پخش می شود.

فصل جدید برنامه «خندوانه» ازامشب ۳۰ آبان‌ماه روی آنتن شبکه نسیم خواهد رفت و فصل دوم برنامه «قاچ» نیز پخش خود را از سوم آذرماه آغاز می‌کند.

مدیر شبکه آموزش سیما از پانزدهمین اجلاس سراسری فناوری رسانه بازدید کرد.

برنامه «تهران 20» امشب (چهارشنبه 30 آبان ماه) به موضوع فرهنگ عمومی و کتابخوانی در جامعه می پردازد.

برنامه دعای ندبه این هفته از اصفهان روستای پیربگران پخش می شود.

برنامه «شب روایت» با موضوع «روایتِ وحدت » با اجرای مسعود دیانی، شامگاه سه شنبه 29 آبان، از  شبکه 4 سیما،  روی آنتن رفت. رضا برجی، عکاس جنگ و نویسنده و آرازبارسقیان نویسنده و منتقد، مهمانان برنامه بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد