امروز شنبه  31 شهريور 1397
تعداد بازدید : 970 - تاریخ خبر : 1397/04/06 - 10:17
تبیین تفکر دینی در گستره‌ای به وسعت شریعت

سری جدید «گستره شریعت» از منظری نو و متفاوت به مباحث فکری، فلسفی، کلامی، عرفانی و فرهنگی می‌پردازد. این برنامه پس از کسب موفقیت در سری اول از سوی مخاطبان شبکه چهار، دوباره ادامه می‌یابد. برنامه «گستره شریعت» در 52 قسمت 60 دقیقه‌ای به تهیه کنندگی دکتر «پرویز فارسیجانی» در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما تولید شده است. در این برنامه مهمترین و اساسی‌ترین مسائل چالش‌برانگیز با حضور اساتید برجسته و صاحب‌نظر دانشگاه و حوزه کشور با ساختار میزگرد بررسی شده و فرصتی را فراهم کرده تا به موضوعاتی مانند علوم انسانی، سلفی‌گری، عرفان‌های نوظهور، اخلاق، روشن‌فکر دینی، دنیای غرب، عقلانیت، تکنولوژی، فرهنگ و.... از منظری متفاوت نگاه شود.

«پرویز فارسیجانی» تهیه کننده برنامه «گستره شریعت» دارای مدرک دکترای الهیات از «دانشگاه بین‌المللی علوم اسلامی لندن» است. وی از تهیه کنندگان با سابقه سینما و تلویزیون بوده و پیش از این مسئولیت‌های متعددی در رسانه ملی و وزارت ارشاد اسلامی داشته است که از آن جمله می‌توان به: مدیریت گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما، دبیر شورای معارف سیما، مدیر گروه فرهنگ و معارف شبکه یک، مدیر کل آموزش و پژوهش سیما، موسس و رییس مرکز رسانه‌ای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دبیر کمیسیون فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور، مسئول کمیته علمی برنامه‌ریزی فرهنگی مرکز پژوهش‌های بنیادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و ... اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» به بهانه تولید سری جدید برنامه «گستره شریعت» با او گفت‌وگویی انجام داده که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

 

*** تولید برنامه «گستره شریعت» از ابتدا با چه هدفی آغاز شد و در این مسیر چه فراز و فرودهایی را گذراندید؟

«گستره شریعت» اولین بار بیست‌سال پیش با هدف ایجاد تضارب آراء و دیدگاه‌های متعدد در حوزه فکر، اندیشه، معرفت دینی، افزایش آگاهی و ارتقاء سطح باورهای مذهبی تولید شد. پس از پخش موفق سری اول برنامه تا سال‌ها از تولید سری دوم سر باز زدم؛ چرا که به اعتقاد من شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی آن مهیا نبود! بالاخره در سال 95 با اصرار رییس رسانه ملی و معاون سیما کار تولید سری جدید با ایجاد اتاق‌های فکر کلید زده شد.

دو محور «محتوا» و «زیبایی‌شناسی» در تولید برنامه اهمیت داشت. در حوزه «محتوا» انتخاب موضوع و دعوت از اساتید و کارشناسان و در بحث «زیبایی‌شناسی» انتخاب و ساخت دکور و جمع‌آوری تیم مناسب تولید در دستور کار قرار گرفت.

انتخاب موضوعات با توجه به نیاز موجود و برحسب شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی جامعه بود. اما شاید سخت‌ترین مرحله از تولید این برنامه را بتوان دعوت از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه برای مناظره دانست؛ اساتیدی که در موضوع مربوطه سال‌ها مطالعه داشته و مقاله یا کتابی در این زمینه ارائه کرده‌اند. با دعوت از میهمان‌های مورد نظر مشکل ما آغاز می‌شد؛ به این شکل که یک گروه اصولا دغدغه ارائه مطلب و مباحثه نداشتند. دسته دوم منتقدین رسانه بوده و با همین استدلال حاضر به شرکت در برنامه‌ای تلویزیونی نمی‌شدند. دسته سوم نیز اساتیدی را شامل می‌شد که یکدیگر را در مورد موضوع بحث قبول نداشتند! همه این موارد به اضافه بدقولی‌ها، کمبود وقت اساتید و... باعث شد که کار تا دو سال طول بکشد.

 

*** انتخاب مجری ـ کارشناس در چنین مناظره‌هایی از اهمیت خاصی برخوردار است، فردی که بر موضوع مسلط بوده و بتواند برنامه را به نحو صحیح مدیریت کند، در این زمینه چه کردید؟

کاملا صحیح می‌فرمایید. اداره برنامه‌ای با مباحث تخصصی و حضور اساتید اندیشمند در حوزه دین، نیازمند مجری توانمند است. برای رسیدن به گزینه مورد نظر، توجه به رتبه علمی و بیان رسانه‌ای فرد اجرا کننده اهمیت داشت به همین دلیل در طول 52 برنامه، شاهد حضور مجریانی چون: «پورحسن»، «شجاعی» و «نجف‌پور» بودیم که هر سه این دوستان توانستند میزگردها را به بهترین شیوه اداره کنند.

 

*** شما خودتان یکی از اندیشمندان در حوزه تفکر دینی هستید. فردی که تحصیلات حوزوی داشته و سابقه تدریس در این زمینه را دارد. آیا تاکنون برایتان پیش آمده که در طول ضبط برنامه بخواهید، به مطالب مطرح شده توسط میهمانان پاسخ داده و در آن لحظه جای مجری برنامه باشید؟

بله. بارها پیش آمده که به‌دنبال بحث و اقناع میهمان برنامه در مورد موضوع مطروحه باشم. گاهی اتفاق می‌افتد که در طول ضبط برنامه در اتاق فرمان نشسته‌ام و با نظرات کارشناس برنامه موافق نیستم! در چنین مواقعی سعی کرده‌ام مطلب را به مجری گوشزد کرده و بعد از برنامه نیز حتما با میهمانمان در مورد موضوع، گفت‌وگو کنم. در نهایت هم یا من آن استاد عزیز را قانع کرده‌ام و یا ایشان بنده را مجاب به پذیرش کرده‌اند. «گستره شریعت» یک کرسی آزاداندیشی است که بارها از خط قرمزهای رسانه ملی عبور کرده است. بنابراین ما به عنوان عوامل تولید این برنامه، در ابتدا از خود شروع کرده و آموخته‌ایم تا نقد نشویم و نقد نکنیم به تکامل نخواهیم رسید.

 

*** هنگامی که از موضوعاتی مانند «دین و جامعه»، «دین و عرفان» و... صحبت‌ می‌کنیم، اصولا به یک مبحث کلان اشاره داریم. آیا طرح مباحث کلان باعث نمی‌شود تا جزئیات اصلی و کاربردی نادیده گرفته شوند؟

از همان ابتدا تیم پژوهشی ما سه ماموریت نیازسنجی، آسیب‌شناسی و ارائه راهکار را در دستور کار خود قرار داد. هدف اصلی برنامه، زدن تلنگر در حوزه اندیشه و ایجاد یک باور ذهنی است. «گستره شریعت» برحسب توان، حوصله مخاطب و امکانات رسانه تلاش کرده تا این نقش را به خوبی ایفا کند.

موضوعی مانند «دین و جامعه» نقش دین را در جامعه تعریف می‌کند. شما درست اشاره کردید؛ این موضوع ابعاد گوناگونی در تمامی زمینه‌ها دارد. برای چنین مبحثی 5  قسمت برنامه داشتیم و انتقادهای صریح و شفافی در این زمینه از مسئولان، روشن‌فکران دینی، اساتید حوزه و دانشگاه شد. اصولا برای هر بحث سه محور تعیین شده است؛ اول بازشناسی مفهوم موضوع، طرح دیدگاه‌های متنوع در جهان و کشورمان و سپس بیان آسیب‌ها و ضعف‌های موجود. در نهایت هم کارشناسان راهکارهای عملی خود را برای حل این آسیب‌ها ارائه می‌کنند.

به طور کلی برنامه در تمامی حوزه‌های اخلاق، عرفان، روشنگری دینی و.... نگاهی ایجابی داشته و با ارائه راهکارهای عملی به نتیجه رسیده است.

 

*** 52 قسمت از سری جدید «گستره شریعت» تولید شده است، به نظر شما پروسه طولانی تولید آیا موضوعات را کهنه نکرده است؟

دغدغه اصلی ما مباحث روز در حوزه «معرفت» و «اندیشه‌ورزی» است. بنابراین تیم پژوهشی ما مباحثی را در اولویت قرار داد که مردم، جامعه فکری و مسئولان ما به آن نیازمند هستند. موضوعاتی همچون: «دین و اخلاق»، «دین و جامعه»، «دین و عرفان»، «دین و دانشگاه»، «اسلامی شدن علوم انسانی» - از چالشی‌ترین موضوعات روز دانشگاه‌های ما- «مباحث قرآنی»، پاسخ به شبهاتی مانند «رویا انگاری وحی» و «قرائت انسانی از قرآن»؛ همه اینها موضوعات روز هستند و با توجه به بازخوردها، متوجه می‌شویم که راه درستی را در پیش گرفته‌ایم.

 

*** شریعت و دین یک موضوع عمومی است ولی برنامه «گستره شریعت» یک برنامه تخصصی برای مخاطب خاص است. آیا به فکر تولید برنامه‌ای با چنین رویکردی برای عموم مردم نیستید؟

اصولا شبکه چهار سیما با ماموریت توجه به فرهیختگان و اندیشه‌ورزان راه‌اندازی شد. برنامه «گستره شریعت» در شبکه چهار نیز برای قشر دانشجو، طلبه و فرهیخته تولید می‌شود. در اصل بیننده این برنامه نیازمند پیش‌زمینه‌هایی است و برای بسیاری از اساتید ما طرح مطالب علمی به زبان عامیانه سخت است! البته ما به تمام کارشناسان حاضر در برنامه توصیه می‌کنیم تا حد امکان از بیان اصطلاحات علمی پرهیز کرده و به زبانی قابل درک برای همگان سخن بگویند. جالب است بدانید مخاطبانی از قشر دانش‌آموز و یا کسبه با ما تماس گرفته و تاکید کرده‌اند با دیدن برنامه، تشویق به مطالعه کتاب‌هایی در مورد موضوع شده‌اند. تصور می‌کنم بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای از رسالت‌های صدا و سیماست و «گستره شریعت» توانسته تاحدی این کار را انجام دهد.

البته قبول دارم موضوع «شریعت» موضوعی عمومی است و ما نیازمند تولید مناظره‌هایی از این نوع برای تمامی اقشار هستیم ولی ماموریت این برنامه چیز دیگری است و باید شبکه‌های دیگر به فکر تولید برنامه‌های مشابه باشند.

 

*** در برخی موارد شاهد پخش بخش‌هایی از برنامه در فضای مجازی هستیم؛ تکه‌هایی تقطیع شده از یک بحث کلی که به فهم موضوع لطمه می‌زند. آیا این اتفاق در مورد بدفهمی موضوعات از سوی مخاطب شما را نگران نمی‌کند و یا حتی به شما تذکری از بالا داده شده است؟

موضوع خوبی را مطرح کردید. اصولا با گسترش فضای مجازی و ایجاد امکان تقطیع برای بازنشر فیلم‌ها و مطالب، شاهد برخوردهایی از بالا و یا بدفهمی‌های مخاطبان هستیم. «گستره شریعت» یک مبحث کاملا علمی در فضایی روشن‌فکرانه است و حتی گاهی قشر تحصیل‌کرده، برای درک کامل مطالب مطرح شده توسط اساتید، نیازمند تماشای چند باره یک برنامه هستند. پس تقطیع مطالب می‌تواند باعث بدفهمی موضوع شود. این را به انصاف کسانی واگذار می‌کنیم که دست به چنین کارهایی می‌زنند و از همه علاقمندان می‌خواهیم در چنین مواقعی به سایت برنامه و یا سایت‌هایی که تمام برنامه را بازنشر می‌دهند، مراجعه کنند.

 

*** «گستره شریعت» یک میزگرد و مناظره موفق در حوزه تخصصی است که از سال‌ها کار، تحصیل در زمینه علوم دینی و تجربه شخصی به‌نام «فارسیجانی» تولید شده است. آیا به فکر تدوین آن و انتقال این تجربه بوده‌اید؟

البته من با این نظر که تولید برنامه «گستره شریعت» حاصل تفکر یک فرد است؛ خیلی موافق نیستم. به گمانم برنامه حاصل کار و تلاش یک تیم منسجم است. اگر چه این نکته را می‌پذیرم که درصدی از تولید به تجربیات فردی وابسته است. ساخت این برنامه تلخی‌ها و شیرینی ‌فراوانی داشت و دشواری‌های بسیارش، برایم آموزنده بود. امروز ما در کشوری زندگی می‌کنیم که بعد از 40 سال انقلاب فرهنگی همچنان نسبت به موضوع اندیشمندان، نخبگان و فرهیختگان غفلت می‌کنیم. طبقه‌ای که علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری از آن غافل شده‌ایم. امروزه جلب اعتماد اساتید کاری بسیار دشوار است. من به جامعه مدیران رسانه و مسئولان کشور توصیه می‌کنم، جامعه علمی کشور را جدی بگیرند. اینها عصاره گذشته و آینده کشور هستند. شما به نکته خوبی در مورد «انتقال تجربه» اشاره کردید که لازم است بگویم متاسفانه کاری مدون در این زمینه انجام نداده‌ام. البته به‌نظر می‌رسد رسانه باید در این زمینه کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز را فراهم کند تا امثال من در حوزه‌های تولیدی متعدد بتوانیم تجربیات خود را به نسل بعدی انتقال دهیم.

 

*** «گستره شریعت» یک برنامه تولیدی و در عین حال چالشی است؛ برنامه‌ای که از خطوط قرمز بسیاری عبور کرده است. می‌خواهم بدانم آیا سانسور یا خودسانسوری در این کار جایی داشته است؟

به هیچ‌وجه! خوشبختانه از آنجا که از طرفی من به‌شدت طرفدار اندیشه مقام رهبری، در زمینه کرسی آزاداندیشی هستم و از سوی دیگر با لطف مدیران سازمان این اختیار به برنامه داده شده تا مطالب را با صراحت بیان کند، تاکنون شاهد هیچ‌گونه سانسوری در کار نبوده‌ایم. ما تنها در مونتاژ کار، تپق‌های کلامی یا نقایص فیلمبرداری و ... را خارج می‌کنیم و به هیچ عنوان سانسور محتوایی نداریم. حتی برخی اوقات اساتید از ما خواستند تا راش برنامه را در اختیارشان قرار دهیم و در مقایسه اعلام کرده‌اند هیچ‌گونه دخل و تصرفی در محتوا نشده است. بنابراین به صراحت تاکید می‌کنم در این برنامه هیچ سانسوری وجود ندارد. امیدوارم این در تمام جامعه ما سنت شود و همگان در شنیدن صداهای گوناگون و نظرات دیگران سعه صدر داشته باشند.

 

*** حضور کارشناسان جنجالی در برنامه، یا افرادی که اجازه حضور پیدا نکرده‌اند، آیا برای شما چالشی داشته است؟

در برنامه ما هرگز اتفاق نیفتاد که فردی به برنامه دعوت شود و با مخالفت مدیران شبکه چهار، یا سایر مدیران مواجه گردد. من از اساتیدی گله‌مندم که صرفا به دلیل انتقادهایی که از صداوسیما دارند، در برنامه ما حاضر نشده‌اند. متاسفانه این افراد به‌طور مکرر از جهت‌گیری‌های رسانه ملی انتقاد می‌کنند؛ ولی زمانی که آنتن در اختیارشان قرار داده می‌شود، حاضر نیستند مطالب خود را بیان کنند. به نظرم حتی اگر آنها بر این باور هستند که رسانه سوگیری سیاسی دارد، نباید مباحث سیاسی و علمی را با هم ادغام کنند. مخاطبان ما ارزشمند هستند و باید با افکار و دیدگاه‌های مختلف آشنا شوند. باید سیره شهید «مطهری» را در پی گرفت ایشان در دوران «پهلوی» در مجله‌ی «زن روز» مطلب می‌دادند! برای اندیشمندانی مانند مرحوم «شریعتی» و شهید «مطهری»  اندیشه مخاطب ارزشمند بود.

 

*** برآورد شما از میزان مخاطبانتان چیست؟

نظرسنجی‌های ما نسبت به برنامه شامل تلفن‌های 162، پیامک‌های ارسالی به برنامه و ارتباط مخاطبان با شبکه است. جالب است بدانید برخی از مخاطبان با تلفن‌های شخصی من هم تماس می‌گیرند و نظرات خود را مطرح می‌کنند. تقریبا به‌طور نسبی در هر برنامه 60 پیامک و همین مقدار پیام در فضای مجازی دریافت می‌کنیم. علاوه بر آن در محافل مختلف دانشگاهی و خصوصی از نظرات اساتید، دانشجویان و متفکران مطلع می‌شوم. ما پیشنهادها و انتقادات و نظرات مختلف را بررسی کرده و از راهکارهایی عملی استقبال می‌کنیم.

 

*** شما تهیه کننده‌ای هستید که هم‌زمان نسبت به تولیدات انتقاد دارید، آیا این جمع اضداد نیست؟

خیر. اولین مسئولیت من کمک به بالندگی و انجام ماموریت‌های برنامه است. من به عنوان تهیه کننده ارشد سازمان، باید بتوانم هم‌زمان درک صحیحی از شرایط جامعه و نیازهای مردم داشته باشم. انتقادات من مخالفت با رسانه ملی نیست بلکه آسیب‌شناسی آن و ارائه راهکارهای عملی در زمینه بهینه‌سازی تولیدات است. امام «صادق» علیه‌السّلام فرمودند: "اَحَبُّ اِخوانی إلَیَّ مَن اَهدی اِلَیَّ عُیُوبی" . (محبوب‌ترین برادرانم نزد من کسی است که عیب‌های مرا به من، به‌عنوان هدیه بازگوید.)

انتقاد من از سر دلسوزی و دغدغه‌مندی است و از منافع سیاسی و حزبی بیزارم. رسانه ملی نیز این سعه صدر را دارد تا با شنیدن انتقاد افرادی چون من نسبت به رفع عیوب و نواقص تلاش کند.

 

*** شما سال‌ها یکی از اعضاء ارشد شورای معارف اسلامی سیما بوده‌اید، ارزیابی شما از تولیدات این حوزه چیست؟

رسانه ملی در حوزه دین به سمت ترویج عوامانه آن رفته است. متاسفانه در این زمینه از راهکارهای مقام معظم رهبری دورافتاده‌ایم و باید تلاش کنیم برای آشنایی جامعه با دین به مسیر درست بازگشته و از عوام‌زدگی پرهیز نماییم. در فضای کنونی و با توجه به جنگ نرم و فضای متنوع رسانه‌ای در دنیا باید تبیین هنرمندانه دین را در دستور کار قرار دهیم. امروزه فاصله بین دو حوزه دین و هنر بیشتر شده و برای پرکردن این فاصله باید از تکرار و مستقیم‌گویی پرهیز شود.

 

گفتنی است برنامه «گستره شریعت» پنجشنبه ها ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت حسین عرفانی پیشکسوت دوبلور تلویزیون و سینما را تسلیت گفت.

حسین عرفانی دوبلور پیشکسوت عرصه تلویزیون و سینما، امروز در سن 76 سالگی، در بیمارستان دار فانی را وداع گفت.

مراسم ختم حسین عرفانی دوبلور پیشکسوت تلویزیون و سینما شنبه 24 شهریور ماه درمسجد بلال سازمان صداوسیما برگزار خواهد شد.

در روزهای پایانی این هفته که مصادف با روزهای ابتدایی ماه محرم است، همراه با حال و هوای این ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

شبکه پنج سیما، همچون سال های گذشته همایش شیرخوارگان حسینی را به منظور پاسداشت مقام حضرت علی اصغر (ع)، از مهدیه تهران به صورت زنده و مستقیم پوشش تصویری می دهد.

شبکه پنج سیما در شب های پایانی دهه اول محرم ، هر شب ساعت 20:45 یک فیلم سینمایی روی آنتن می‌برد.

در روزهای تاسوعا و عاشورای حسینی، بیننده فیلم های سینمایی شبکه های سیما از تلاش های نذری مادری در «روز عزیز» تا قرار رزمنده ای با دوستان در «خداحافظ رفیق» باشید.

صبح  امروز پیکر حسین عرفانی بر روی دستان همکاران و دوستداران وی در مسجد بلال تشییع شد.

مستند «روز سیاه» درباره جنایات گروه های پژاک و پ.ک.ک در مناطق کردنشین ایران، پنجشنبه 22 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

مهدی آرین نژاد پس از سال ها مبارزه با بیماری ظهر امروز درگذشت.

برنامه های محرمی متنوع شبکه سه، از «چلچراغ» تا «یک صدا» همراه بینندگان این شبکه خواهد بود.

مراسم یادبود مهدی آرین نژاد دوبلور پیشکسوت سیما با حضور همکاران و دوستدارانش برگزار شد.

مستند «مدح عشق» روایتی از محبت اهل سنت کردستان و کرمانشاه به اهل بیت(ع)، جمعه 23 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

مجریانی که بیشترین اهتمام و تلاش را برای پاسداشت زبان فارسی داشتند، تقدیر شدند.

مراسم یادبودحسین عرفانی دوبلور پیشکسوت سیما در میان همکاران، بازیگران و دوستدارانش در مسجد بلال برگزار شد. 

 

«کوی محبت» به مناسبت روز مباهله پیامبر اکرم (ص) چهارشنبه 14 شهریور ساعت 13:15 از کربلای معلی روانه آنتن می شود.

مراسم اختتامیه جشنواره بین المللی فیلم های کودکان و نوجوانان به صورت زنده از شبکه نمایش سیما پخش می شود.

برنامه تلویزیونی اقیانوس آرام که از مهرماه از شبکه دوم سیما روی آنتن خواهد رفت، فراخوانی برای حضور نوجوانان در این برنامه منتشر کرده است.

شبکه چهار سیما در دهه اول محرم هر روز یک سریال خاطره انگیز محرمی را در قالب برنامه «ردپای عشق» به روی آنتن می برد.

در نشستی با حضور دبیر شورای معارف سیما و اصحاب رسانه، ویژه برنامه‌های تلویزیون در ماه محرم تشریح شد.

امسال براى نخستین بار، کودکان ایران زمین، طولانى ترین، رنگین ترین و پر هدیه ترین جشن رسانه اى عید غدیر را با شبکه کودک تجربه کردند.

در آستانه روز سینما (۲۱ شهریور)،مستند «سینما انقلاب» با موضوع روایتی نو از تعامل سینما با انقلاب اسلامی، امشب 13 شهریور شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

هفتمین قسمت برنامه تلویزیونی «شوکران» با حضور حجت‌الاسلام دکتر احمد واعظی رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم شب گذشته از شبکه چهار سیما روی آنتن رفت.

در نظرسنجی فراگیری که مرکز پژوهش و سنجش افکار صدا و سیما انجام داده مشخص شد 78/6درصد از مردم سریال های تابستانی تلویزیون را دنبال می کنند.

در بازدید قائم مقام معاون سیما و مدیر شبکه سه از پشت صحنه برنامه «آسیا سه» بر پاسداشت قهرمانان ملی به خصوص بانوان ورزشکار در رسانه ملی  تاکید شد.

 

مسعود ده‌نمکی کارگران سینما و رزمنده دفاع مقدس بعنوان کارشناس مجری برنامه تلویزیونی «چهل و هشت» رو در روی فرماندهان و مسئولین دفاع مقدس قرار می‌گیرد.

مستند «عاشورا در کویر» با هدف بزرگداشت فرهنگ عاشورایی و احیاء و معرفی سنت های مذهبی و کهن از امشب (شنبه 31 شهریور) در سه قسمت ساعت 19 روانه آنتن شبکه دو سیما می شود.

شبکه افق سیما چندین برنامه تلویزیونی و مستند را ویژه هفته دفاع مقدس روی آنتن می برد.

شبکه دو سیما همزمان با هفته دفاع مقدس ویژه برنامه های مختلفی را برای بینندگان این شبکه تدارک دیده است.

دوازدهمین قسمت مجموعه مستند «میراث مرثیه» روایتی از زندگی و فعالیت های هنری و شعری عمان سامانی، شنبه 31 شهریور از شبکه افق پخش خواهد شد.

مستند «داریا» روایتی از جنایات داعش در شهری به همین نام، شنبه 31 شهریور روی آنتن شبکه افق می رود.

شبکه مستند سیما در هفته دفاع مقدس، مستندهایی چون «بلال جبهه عرفان»، «بابایی»، «آخرین پرواز»، «تخریبچیان آسمانی»، «مسافر آب»، «پیراهنی برای یوسف»،«بهنام سی سال بعد» و «گردان قاطر ریزه» و .. را برای پخش در نظر گرفته است.

همزمان با آغاز هفته دفاع مقدس شبکه یک سیما مسابقه تماشایی «اس بی اس» را هر شب روی آنتن می برد.

مستند «خاطرات ما» روایتی از سه رزمنده دوران دفاع مقدس در مورد شهدای گمنام و برخی شهدای غواص، شنبه 31 شهریور از شبکه افق پخش خواهد شد.

پنجمین قسمت مجموعه مستند «پسران گمبوعه» با حضور عبدالحسین سالمی برادر شهید عبدالمحمد سالمی، شنبه 31 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

شبکه نمایش این هفته در بخش سینمای ملل که به مرور گلچینی از سینمای کشورهای مختلف می پردازد، هفت اثر برگزیده از آثار سینمای ترکیه را در جدول پخش خود قرارداده که از شنبه ۳۱ شهریور ماه، هرروز ساعت ۱۹ از این شبکه پخش می شوند.

شبکه نهال ساعات پخش برنامه‌های خود را در آغاز سال تحصیلی تغییر می دهد.

به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس شبکه سه سیما با هدف بزرگداشت رشادت های شهدا و جانبازان، ویژه برنامه هایی را تهیه و پخش خواهد کرد.

مستند «پریزاد» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی احسان کاریزی از تولیدات جدید شبکه مستند شنبه ۳۱ شهریور ساعت ۲۲:۳۰ به مناسبت آغاز سال تحصیلی جدید و بازگشایی مدارس پخش می‌شود.

به مناسبت فرارسیدن هفته دفاع مقدس و گرامیداشت این ایام شبکه سلامت سیما مستند هایی فاخر با موضوع رابطه پزشک، بهداشت، سلامت با دفاع مقدس را روی آنتن می برد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد