امروز دوشنبه  1 مرداد 1397
تعداد بازدید : 448 - تاریخ خبر : 1397/04/06 - 10:17
تبیین تفکر دینی در گستره‌ای به وسعت شریعت

سری جدید «گستره شریعت» از منظری نو و متفاوت به مباحث فکری، فلسفی، کلامی، عرفانی و فرهنگی می‌پردازد. این برنامه پس از کسب موفقیت در سری اول از سوی مخاطبان شبکه چهار، دوباره ادامه می‌یابد. برنامه «گستره شریعت» در 52 قسمت 60 دقیقه‌ای به تهیه کنندگی دکتر «پرویز فارسیجانی» در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما تولید شده است. در این برنامه مهمترین و اساسی‌ترین مسائل چالش‌برانگیز با حضور اساتید برجسته و صاحب‌نظر دانشگاه و حوزه کشور با ساختار میزگرد بررسی شده و فرصتی را فراهم کرده تا به موضوعاتی مانند علوم انسانی، سلفی‌گری، عرفان‌های نوظهور، اخلاق، روشن‌فکر دینی، دنیای غرب، عقلانیت، تکنولوژی، فرهنگ و.... از منظری متفاوت نگاه شود.

«پرویز فارسیجانی» تهیه کننده برنامه «گستره شریعت» دارای مدرک دکترای الهیات از «دانشگاه بین‌المللی علوم اسلامی لندن» است. وی از تهیه کنندگان با سابقه سینما و تلویزیون بوده و پیش از این مسئولیت‌های متعددی در رسانه ملی و وزارت ارشاد اسلامی داشته است که از آن جمله می‌توان به: مدیریت گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما، دبیر شورای معارف سیما، مدیر گروه فرهنگ و معارف شبکه یک، مدیر کل آموزش و پژوهش سیما، موسس و رییس مرکز رسانه‌ای پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی، دبیر کمیسیون فرهنگی سازمان بازرسی کل کشور، مسئول کمیته علمی برنامه‌ریزی فرهنگی مرکز پژوهش‌های بنیادی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی  و ... اشاره کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» به بهانه تولید سری جدید برنامه «گستره شریعت» با او گفت‌وگویی انجام داده که شرح آن را در ادامه می‌خوانید:

 

*** تولید برنامه «گستره شریعت» از ابتدا با چه هدفی آغاز شد و در این مسیر چه فراز و فرودهایی را گذراندید؟

«گستره شریعت» اولین بار بیست‌سال پیش با هدف ایجاد تضارب آراء و دیدگاه‌های متعدد در حوزه فکر، اندیشه، معرفت دینی، افزایش آگاهی و ارتقاء سطح باورهای مذهبی تولید شد. پس از پخش موفق سری اول برنامه تا سال‌ها از تولید سری دوم سر باز زدم؛ چرا که به اعتقاد من شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی آن مهیا نبود! بالاخره در سال 95 با اصرار رییس رسانه ملی و معاون سیما کار تولید سری جدید با ایجاد اتاق‌های فکر کلید زده شد.

دو محور «محتوا» و «زیبایی‌شناسی» در تولید برنامه اهمیت داشت. در حوزه «محتوا» انتخاب موضوع و دعوت از اساتید و کارشناسان و در بحث «زیبایی‌شناسی» انتخاب و ساخت دکور و جمع‌آوری تیم مناسب تولید در دستور کار قرار گرفت.

انتخاب موضوعات با توجه به نیاز موجود و برحسب شرایط فکری، سیاسی و اجتماعی جامعه بود. اما شاید سخت‌ترین مرحله از تولید این برنامه را بتوان دعوت از اساتید مجرب حوزه و دانشگاه برای مناظره دانست؛ اساتیدی که در موضوع مربوطه سال‌ها مطالعه داشته و مقاله یا کتابی در این زمینه ارائه کرده‌اند. با دعوت از میهمان‌های مورد نظر مشکل ما آغاز می‌شد؛ به این شکل که یک گروه اصولا دغدغه ارائه مطلب و مباحثه نداشتند. دسته دوم منتقدین رسانه بوده و با همین استدلال حاضر به شرکت در برنامه‌ای تلویزیونی نمی‌شدند. دسته سوم نیز اساتیدی را شامل می‌شد که یکدیگر را در مورد موضوع بحث قبول نداشتند! همه این موارد به اضافه بدقولی‌ها، کمبود وقت اساتید و... باعث شد که کار تا دو سال طول بکشد.

 

*** انتخاب مجری ـ کارشناس در چنین مناظره‌هایی از اهمیت خاصی برخوردار است، فردی که بر موضوع مسلط بوده و بتواند برنامه را به نحو صحیح مدیریت کند، در این زمینه چه کردید؟

کاملا صحیح می‌فرمایید. اداره برنامه‌ای با مباحث تخصصی و حضور اساتید اندیشمند در حوزه دین، نیازمند مجری توانمند است. برای رسیدن به گزینه مورد نظر، توجه به رتبه علمی و بیان رسانه‌ای فرد اجرا کننده اهمیت داشت به همین دلیل در طول 52 برنامه، شاهد حضور مجریانی چون: «پورحسن»، «شجاعی» و «نجف‌پور» بودیم که هر سه این دوستان توانستند میزگردها را به بهترین شیوه اداره کنند.

 

*** شما خودتان یکی از اندیشمندان در حوزه تفکر دینی هستید. فردی که تحصیلات حوزوی داشته و سابقه تدریس در این زمینه را دارد. آیا تاکنون برایتان پیش آمده که در طول ضبط برنامه بخواهید، به مطالب مطرح شده توسط میهمانان پاسخ داده و در آن لحظه جای مجری برنامه باشید؟

بله. بارها پیش آمده که به‌دنبال بحث و اقناع میهمان برنامه در مورد موضوع مطروحه باشم. گاهی اتفاق می‌افتد که در طول ضبط برنامه در اتاق فرمان نشسته‌ام و با نظرات کارشناس برنامه موافق نیستم! در چنین مواقعی سعی کرده‌ام مطلب را به مجری گوشزد کرده و بعد از برنامه نیز حتما با میهمانمان در مورد موضوع، گفت‌وگو کنم. در نهایت هم یا من آن استاد عزیز را قانع کرده‌ام و یا ایشان بنده را مجاب به پذیرش کرده‌اند. «گستره شریعت» یک کرسی آزاداندیشی است که بارها از خط قرمزهای رسانه ملی عبور کرده است. بنابراین ما به عنوان عوامل تولید این برنامه، در ابتدا از خود شروع کرده و آموخته‌ایم تا نقد نشویم و نقد نکنیم به تکامل نخواهیم رسید.

 

*** هنگامی که از موضوعاتی مانند «دین و جامعه»، «دین و عرفان» و... صحبت‌ می‌کنیم، اصولا به یک مبحث کلان اشاره داریم. آیا طرح مباحث کلان باعث نمی‌شود تا جزئیات اصلی و کاربردی نادیده گرفته شوند؟

از همان ابتدا تیم پژوهشی ما سه ماموریت نیازسنجی، آسیب‌شناسی و ارائه راهکار را در دستور کار خود قرار داد. هدف اصلی برنامه، زدن تلنگر در حوزه اندیشه و ایجاد یک باور ذهنی است. «گستره شریعت» برحسب توان، حوصله مخاطب و امکانات رسانه تلاش کرده تا این نقش را به خوبی ایفا کند.

موضوعی مانند «دین و جامعه» نقش دین را در جامعه تعریف می‌کند. شما درست اشاره کردید؛ این موضوع ابعاد گوناگونی در تمامی زمینه‌ها دارد. برای چنین مبحثی 5  قسمت برنامه داشتیم و انتقادهای صریح و شفافی در این زمینه از مسئولان، روشن‌فکران دینی، اساتید حوزه و دانشگاه شد. اصولا برای هر بحث سه محور تعیین شده است؛ اول بازشناسی مفهوم موضوع، طرح دیدگاه‌های متنوع در جهان و کشورمان و سپس بیان آسیب‌ها و ضعف‌های موجود. در نهایت هم کارشناسان راهکارهای عملی خود را برای حل این آسیب‌ها ارائه می‌کنند.

به طور کلی برنامه در تمامی حوزه‌های اخلاق، عرفان، روشنگری دینی و.... نگاهی ایجابی داشته و با ارائه راهکارهای عملی به نتیجه رسیده است.

 

*** 52 قسمت از سری جدید «گستره شریعت» تولید شده است، به نظر شما پروسه طولانی تولید آیا موضوعات را کهنه نکرده است؟

دغدغه اصلی ما مباحث روز در حوزه «معرفت» و «اندیشه‌ورزی» است. بنابراین تیم پژوهشی ما مباحثی را در اولویت قرار داد که مردم، جامعه فکری و مسئولان ما به آن نیازمند هستند. موضوعاتی همچون: «دین و اخلاق»، «دین و جامعه»، «دین و عرفان»، «دین و دانشگاه»، «اسلامی شدن علوم انسانی» - از چالشی‌ترین موضوعات روز دانشگاه‌های ما- «مباحث قرآنی»، پاسخ به شبهاتی مانند «رویا انگاری وحی» و «قرائت انسانی از قرآن»؛ همه اینها موضوعات روز هستند و با توجه به بازخوردها، متوجه می‌شویم که راه درستی را در پیش گرفته‌ایم.

 

*** شریعت و دین یک موضوع عمومی است ولی برنامه «گستره شریعت» یک برنامه تخصصی برای مخاطب خاص است. آیا به فکر تولید برنامه‌ای با چنین رویکردی برای عموم مردم نیستید؟

اصولا شبکه چهار سیما با ماموریت توجه به فرهیختگان و اندیشه‌ورزان راه‌اندازی شد. برنامه «گستره شریعت» در شبکه چهار نیز برای قشر دانشجو، طلبه و فرهیخته تولید می‌شود. در اصل بیننده این برنامه نیازمند پیش‌زمینه‌هایی است و برای بسیاری از اساتید ما طرح مطالب علمی به زبان عامیانه سخت است! البته ما به تمام کارشناسان حاضر در برنامه توصیه می‌کنیم تا حد امکان از بیان اصطلاحات علمی پرهیز کرده و به زبانی قابل درک برای همگان سخن بگویند. جالب است بدانید مخاطبانی از قشر دانش‌آموز و یا کسبه با ما تماس گرفته و تاکید کرده‌اند با دیدن برنامه، تشویق به مطالعه کتاب‌هایی در مورد موضوع شده‌اند. تصور می‌کنم بالا بردن سطح سواد رسانه‌ای از رسالت‌های صدا و سیماست و «گستره شریعت» توانسته تاحدی این کار را انجام دهد.

البته قبول دارم موضوع «شریعت» موضوعی عمومی است و ما نیازمند تولید مناظره‌هایی از این نوع برای تمامی اقشار هستیم ولی ماموریت این برنامه چیز دیگری است و باید شبکه‌های دیگر به فکر تولید برنامه‌های مشابه باشند.

 

*** در برخی موارد شاهد پخش بخش‌هایی از برنامه در فضای مجازی هستیم؛ تکه‌هایی تقطیع شده از یک بحث کلی که به فهم موضوع لطمه می‌زند. آیا این اتفاق در مورد بدفهمی موضوعات از سوی مخاطب شما را نگران نمی‌کند و یا حتی به شما تذکری از بالا داده شده است؟

موضوع خوبی را مطرح کردید. اصولا با گسترش فضای مجازی و ایجاد امکان تقطیع برای بازنشر فیلم‌ها و مطالب، شاهد برخوردهایی از بالا و یا بدفهمی‌های مخاطبان هستیم. «گستره شریعت» یک مبحث کاملا علمی در فضایی روشن‌فکرانه است و حتی گاهی قشر تحصیل‌کرده، برای درک کامل مطالب مطرح شده توسط اساتید، نیازمند تماشای چند باره یک برنامه هستند. پس تقطیع مطالب می‌تواند باعث بدفهمی موضوع شود. این را به انصاف کسانی واگذار می‌کنیم که دست به چنین کارهایی می‌زنند و از همه علاقمندان می‌خواهیم در چنین مواقعی به سایت برنامه و یا سایت‌هایی که تمام برنامه را بازنشر می‌دهند، مراجعه کنند.

 

*** «گستره شریعت» یک میزگرد و مناظره موفق در حوزه تخصصی است که از سال‌ها کار، تحصیل در زمینه علوم دینی و تجربه شخصی به‌نام «فارسیجانی» تولید شده است. آیا به فکر تدوین آن و انتقال این تجربه بوده‌اید؟

البته من با این نظر که تولید برنامه «گستره شریعت» حاصل تفکر یک فرد است؛ خیلی موافق نیستم. به گمانم برنامه حاصل کار و تلاش یک تیم منسجم است. اگر چه این نکته را می‌پذیرم که درصدی از تولید به تجربیات فردی وابسته است. ساخت این برنامه تلخی‌ها و شیرینی ‌فراوانی داشت و دشواری‌های بسیارش، برایم آموزنده بود. امروز ما در کشوری زندگی می‌کنیم که بعد از 40 سال انقلاب فرهنگی همچنان نسبت به موضوع اندیشمندان، نخبگان و فرهیختگان غفلت می‌کنیم. طبقه‌ای که علیرغم تاکیدات مقام معظم رهبری از آن غافل شده‌ایم. امروزه جلب اعتماد اساتید کاری بسیار دشوار است. من به جامعه مدیران رسانه و مسئولان کشور توصیه می‌کنم، جامعه علمی کشور را جدی بگیرند. اینها عصاره گذشته و آینده کشور هستند. شما به نکته خوبی در مورد «انتقال تجربه» اشاره کردید که لازم است بگویم متاسفانه کاری مدون در این زمینه انجام نداده‌ام. البته به‌نظر می‌رسد رسانه باید در این زمینه کارگاه‌های آموزشی مورد نیاز را فراهم کند تا امثال من در حوزه‌های تولیدی متعدد بتوانیم تجربیات خود را به نسل بعدی انتقال دهیم.

 

*** «گستره شریعت» یک برنامه تولیدی و در عین حال چالشی است؛ برنامه‌ای که از خطوط قرمز بسیاری عبور کرده است. می‌خواهم بدانم آیا سانسور یا خودسانسوری در این کار جایی داشته است؟

به هیچ‌وجه! خوشبختانه از آنجا که از طرفی من به‌شدت طرفدار اندیشه مقام رهبری، در زمینه کرسی آزاداندیشی هستم و از سوی دیگر با لطف مدیران سازمان این اختیار به برنامه داده شده تا مطالب را با صراحت بیان کند، تاکنون شاهد هیچ‌گونه سانسوری در کار نبوده‌ایم. ما تنها در مونتاژ کار، تپق‌های کلامی یا نقایص فیلمبرداری و ... را خارج می‌کنیم و به هیچ عنوان سانسور محتوایی نداریم. حتی برخی اوقات اساتید از ما خواستند تا راش برنامه را در اختیارشان قرار دهیم و در مقایسه اعلام کرده‌اند هیچ‌گونه دخل و تصرفی در محتوا نشده است. بنابراین به صراحت تاکید می‌کنم در این برنامه هیچ سانسوری وجود ندارد. امیدوارم این در تمام جامعه ما سنت شود و همگان در شنیدن صداهای گوناگون و نظرات دیگران سعه صدر داشته باشند.

 

*** حضور کارشناسان جنجالی در برنامه، یا افرادی که اجازه حضور پیدا نکرده‌اند، آیا برای شما چالشی داشته است؟

در برنامه ما هرگز اتفاق نیفتاد که فردی به برنامه دعوت شود و با مخالفت مدیران شبکه چهار، یا سایر مدیران مواجه گردد. من از اساتیدی گله‌مندم که صرفا به دلیل انتقادهایی که از صداوسیما دارند، در برنامه ما حاضر نشده‌اند. متاسفانه این افراد به‌طور مکرر از جهت‌گیری‌های رسانه ملی انتقاد می‌کنند؛ ولی زمانی که آنتن در اختیارشان قرار داده می‌شود، حاضر نیستند مطالب خود را بیان کنند. به نظرم حتی اگر آنها بر این باور هستند که رسانه سوگیری سیاسی دارد، نباید مباحث سیاسی و علمی را با هم ادغام کنند. مخاطبان ما ارزشمند هستند و باید با افکار و دیدگاه‌های مختلف آشنا شوند. باید سیره شهید «مطهری» را در پی گرفت ایشان در دوران «پهلوی» در مجله‌ی «زن روز» مطلب می‌دادند! برای اندیشمندانی مانند مرحوم «شریعتی» و شهید «مطهری»  اندیشه مخاطب ارزشمند بود.

 

*** برآورد شما از میزان مخاطبانتان چیست؟

نظرسنجی‌های ما نسبت به برنامه شامل تلفن‌های 162، پیامک‌های ارسالی به برنامه و ارتباط مخاطبان با شبکه است. جالب است بدانید برخی از مخاطبان با تلفن‌های شخصی من هم تماس می‌گیرند و نظرات خود را مطرح می‌کنند. تقریبا به‌طور نسبی در هر برنامه 60 پیامک و همین مقدار پیام در فضای مجازی دریافت می‌کنیم. علاوه بر آن در محافل مختلف دانشگاهی و خصوصی از نظرات اساتید، دانشجویان و متفکران مطلع می‌شوم. ما پیشنهادها و انتقادات و نظرات مختلف را بررسی کرده و از راهکارهایی عملی استقبال می‌کنیم.

 

*** شما تهیه کننده‌ای هستید که هم‌زمان نسبت به تولیدات انتقاد دارید، آیا این جمع اضداد نیست؟

خیر. اولین مسئولیت من کمک به بالندگی و انجام ماموریت‌های برنامه است. من به عنوان تهیه کننده ارشد سازمان، باید بتوانم هم‌زمان درک صحیحی از شرایط جامعه و نیازهای مردم داشته باشم. انتقادات من مخالفت با رسانه ملی نیست بلکه آسیب‌شناسی آن و ارائه راهکارهای عملی در زمینه بهینه‌سازی تولیدات است. امام «صادق» علیه‌السّلام فرمودند: "اَحَبُّ اِخوانی إلَیَّ مَن اَهدی اِلَیَّ عُیُوبی" . (محبوب‌ترین برادرانم نزد من کسی است که عیب‌های مرا به من، به‌عنوان هدیه بازگوید.)

انتقاد من از سر دلسوزی و دغدغه‌مندی است و از منافع سیاسی و حزبی بیزارم. رسانه ملی نیز این سعه صدر را دارد تا با شنیدن انتقاد افرادی چون من نسبت به رفع عیوب و نواقص تلاش کند.

 

*** شما سال‌ها یکی از اعضاء ارشد شورای معارف اسلامی سیما بوده‌اید، ارزیابی شما از تولیدات این حوزه چیست؟

رسانه ملی در حوزه دین به سمت ترویج عوامانه آن رفته است. متاسفانه در این زمینه از راهکارهای مقام معظم رهبری دورافتاده‌ایم و باید تلاش کنیم برای آشنایی جامعه با دین به مسیر درست بازگشته و از عوام‌زدگی پرهیز نماییم. در فضای کنونی و با توجه به جنگ نرم و فضای متنوع رسانه‌ای در دنیا باید تبیین هنرمندانه دین را در دستور کار قرار دهیم. امروزه فاصله بین دو حوزه دین و هنر بیشتر شده و برای پرکردن این فاصله باید از تکرار و مستقیم‌گویی پرهیز شود.

 

گفتنی است برنامه «گستره شریعت» پنجشنبه ها ساعت 19 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مینی سریال «بهترین نقش زندگی» به نویسندگی و کارگردانی محسن دامادی از دوشنبه 25 تیر ماه از ساعت 21 راهی آنتن شبکه سه سیما می شود .

پخش زنده دیدار دو تیم فرانسه – کرواسی ، امروز ساعت 19.30 از شبکه ورزش سیماپخش می شود.

مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما با حضور در برنامه زنده «حالا خورشید» به برخی انتقادهای مردم از برنامه های این شبکه پاسخ داد.

در روزهای پایانی تیر ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

در آستانه سالروز شهادت شهید داریوش رضایی نژاد (اول مرداد) از دانشمندان هسته ای کشور، برنامه «ثریا» امشب 27 تیر ویژه برنامه ای را روی آنتن می برد.

معاون سیمای رسانه ملی با حضور در پشت صحنه آخرین ویژه برنامه جام جهانی «٢٠١٨» از نزدیک با دست اندرکاران تولید این برنامه پر بیننده دیدار و از تلاش شبانه روزی آنها قدردانی کرد.

شبکه دو سیما از امشب دوشنبه ۲۵ تیر سریال «پدر» را به تهیه کنندگی حامد عنقا و کارگردانی بهرنگ توفیقی برای علاقمندان به سریال های تلویزیونی تدارک دیده است.

همزمان با گرامیداشت هفته حج، حسن گروسی رئیس ستاد حج و زیارت صدا و سیما از تولید و پخش برنامه هایی متناسب با این ایام در شبکه های تلویزیون خبر داد.

«کوی محبت» به مناسبت روز تجلیل از امام زادگان و بقاع متبرکه پنجشنبه 28 تیرماه ساعت 11:10 از امامزاده صالح بن موسی (ع)روانه آنتن می شود.

به مناسبت میلاد حضرت معصومه (س) و روز دختر برنامه «صبحی دیگر» شبکه آموزش سیما با مهمانان ویژه روی آنتن می رود.

سری مستند «غوغای بی هیاهو» در برنامه این هفته خود که پنجشنبه 28 تیرماه روانه آنتن شبکه دو می شود سراغ یکی دیگر از کم جمعیت ترین مدارس کشور رفته است. داستان این قسمت از مستند که "تینار" نام دارد، در استان مازندران می گذرد.

در برنامه این هفته «سپاه» سروان روان کار فرمانده منطقه 4 نیروی دریایی سپاه درباره فعالیت هایی که این نیرو در منطقه انجام می دهد صحبت می کند.

تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «آنام» با اشاره به بازخوردهای مثبت بینندگان این سریال برهمکاری تنگاتنگ مدیران سیما با سازندگان آن تاکید کرد.

مهم‌ترین روش درمانی جایگزینی پیوند قلب در برنامه «نسخه» بررسی می شود.

برنامه «از آسمان» در برنامه این هفته خود که جمعه 29 تیرماه روانه آنتن می شود به سراغ تورق فصل هایی از زندگی شهید مدافع حرم اهل بیت علیه السلام «محمود نریمانی» رفته است.

 

پخش مجله ظهرگاهی «مهمانخانه» از امروز 9 تیرماه از سر گرفته می شود.

«وزرا» عنوان برنامه ای است که با هدف گزارش از خدمات وزرای بهداشت اسبق و حال حاضر توسط علی اصغر صائبی تهیه شده است.

از این هفته هر بامداد حدود ساعت 1از شبکه یک فیلم سینمایی پخش می شود.

مینی سریال «شب عید» به کارگردانی سعید آقاخانی از اواخر تیر از شبکه یک پخش می شود.

تصویربرداری سریال «عروس تاریکی» به کارگردانی محمود معظمی این روزها در بیمارستان مهدیه حوالی میدان شوش پی گیری می شود.

در برنامه «مکث» به دغدغه‌های مختلف نوجوانان پرداخته می‌شود و در هر قسمت یکی از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

دبیر شورای معارف سیما اظهار کرد: دوازدهمین دوره طرح ملی و قرآنی کشور، امسال با عنوان بشارت 1452 با ویژگی‌های خاص از فردا ۹ تیر در همه شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی آغاز می‌شود.

ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر تهران با ارسال نامه ای از رییس مرکز تولید و فنی سیما به جهت پوشش گسترده این مراسم معنوی تقدیر و تشکر کرد.

 

فصل دوم سریال «در حاشیه» مهران مدیری از شبکه سه سیما بازپخش می‌شود.

پخش فصل جدید برنامه «کام شیرین» همزمان با ولادت حضرت علی بن موسی الرضا (ع) سه شنبه ۲ مرداد ساعت ۲۳:۳۰ از شبکه دو آغاز می شود.

تهیه کننده برنامه «تهران 20» از رونمایی بسته جدید گرافیگی این برنامه خبر داد و گفت: این بسته شامل لوگو ، تیتراژ شروع و پایان ، آرم استیشن و... خواهد بود.

حامد محضرنیا که کار خوانندگی را از سال 90 آغاز کرده و سابقه خواندن 40 تیتراژ تلویزیونی را دارد، پس از خوانندگی کلیپ «یاعلی بگو» ویژه جام جهانی، این روزها کلیپی به مناسبت تولد امام رضا (ع) آماده پخش دارد.

همزمان با ولادت هشتمین اختر تابناک امامت و ولایت موزیک ویدئوی امام رضا(ع) روی آنتن شبکه های سیما می رود.

برنامه «آسمونی» میزبان طرح ملی قرآنی بشارت 1452 به روی آنتن شبکه امید می رود.

برنامه «آفتاب شرقی» امروز دوشنبه با موضوع حج پخش می شود.

مستند «مسابقه حیات» با محوریت زندگی و حیات وحش حیوانات امشب 1 مرداد ماه ساعت 20:45 دقیقه از شبکه پنج سیما پخش می شود.

برنامه «برمدارقانون» به تهیه کنندگی سید مصطفی حسینی به زودی از شبکه آموزش سیما پخش می شود.

محمدزاده ضمن اشاره به جزئیات برگزاری طرح ۱۴۵۲، از جدیدترین برنامه‌های شبکه قرآن و معارف سیما گفت.

در جلسه ای با حضور مدیر شبکه قرآن و معارف سیما و مدیرکل روابط عمومی رسانه ملی، بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های مختلف جهت تحقق بخشیدن به اهداف طرح قرآنی ۱۴۵۲ تاکید شد.

مستند «ایرانگرد 3» با موضوع زیباترین مناطق بکر ایران به همراه فرهنگ و رسوم اقوام بزرگ ایران،امشب از شبکه یک پخش می شود.

موضوع برنامه امروز دوشنبه «نسخه» درباره بیماران هموفیلی است.

سریال «پاهای بی‌قرار» به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه‌کنندگی ایرج محمدی به «دلدادگان» تغییر نام داد.

همزمان با ایام محرم و شروع فصل پاییز، شبکه نسیم با دو برنامه «هزار داستان» و «کتاب باز» مهمان خانه‌ها می‌شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد