امروز شنبه  4 بهمن 1399
تعداد بازدید : 2836 - تاریخ خبر : 1397/06/20 - 03:28
سیمای عاشورایی شبکه های سیما

با فرا رسیدن ماه محرم و برپایی خیمه عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، جهان یکپارچه غرق ماتم و عزا می شود. به همین مناسبت شبکه های سیما همراه با تمامی آزادگان جهان لباس عزا برتن کرده و ویژه برنامه هایی متناسب با سوگواری سالار شهیدان روی آنتن می برند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ ارتباط زنده با شهر کربلای معلی، پوشش تصویری هیات عزاداری، سخنرانی های مذهبی، ویژه برنامه ادبی، مرثیه خوانی و مستندهای مربوط به این ایام از جمله این ویژه برنامه ها است که از روز سه شنبه مصادف با آغاز محرم سال 1440 هجری قمری، پخش این برنامه ها آغاز خواهد شد.

 

*******************************************

 

شبکه یک سیما

 

*** همزمان با آغاز ماه محرم الحرام، شبکه یک سیما پویش مردمی «من حسینی ام» را راه اندازی کرده است.

شعار این پویش "لبیک یا حسین" است و هموطنان برای شرکت در این پویش می توانند فیلم ها، عکس ها و دلنوشته های خود درباره امام حسین(ع) و واقعه عاشورا را در فضای مجازی ارسال کنند.

پویش مردمی «من حسینی ام» به همت پخش شبکه یک سیما همزمان با آغاز ماه محرم آغاز خواهد شد.

*** ویژه برنامه « هفتاد و سومین نفر» به تهیه کنندگی حامد پورحامدی همزمان با آغاز ماه محرم، هر روز پس از بخش خبری ساعت ۱۹ روی آنتن خواهد رفت.

اولویت‌های اساسی برای آزاده زیستن و تصمیم گرفتن، شمریت و حریت، عاشورا و زندگی امروزی، شاخصه‌های امروز‌ی اصحاب الحسین، امام حسین علیه السلام از حرف تا عمل از محور‌های برنامه « هفتاد و سومین نفر» است.

کارشناس ثابت این برنامه حجت الاسلام سید علی اصغر علوی است که با مهمانان گفتگو می کند. بخش شعر خوانی و متن خوانی از اشعار و متون منتخب آیینی را حامد عسگری و بخش مقتل خوانی را سیدیاسین حجازی اجرا خواهند کرد. گفتگوی کارشناسی درخصوص محور‌های ارائه شده در فضای استودیو خواهد بود. دکتر محسن اسماعیلی، دکتر اللهیاری، دکتر علی رضاییان، حجت الاسلام مرتضی آقاتهرانی، حجت الاسلام بهروزی لک، دکتر غلامرضا گودرزی، دکتر فرزاد جهان بین، دکتر طه رمضانی، دکتر محمدهادی همایون، از کارشناسان برنامه هستند.

« هفتاد و سومین نفر» کاری از گروه معارف اسلامی شبکه یک سیما است که در20 قسمت تولید شده است که 12 قسمت آن از سه شنبه20 شهریور (اول محرم) تا شب دوازدهم محرم و هشت قسمت دیگر در ایام اربعین حسینی روی آنتن خواهد رفت.

*** ویژه برنامه محرمی «مغناطیس» به تهیه کنندگی حمیدرضا عطارد از امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

اجرای این برنامه را کاظم احمدزاده از مجریان با سابقه تلویزیون برعهده خواهد داشت و اولین ویژه برنامه را در شبکه یک روی آنتن خواهد برد. موضوع برنامه «مغناطیس»، گفتگو با تازه مسلمان شدگان غیر ایرانی است که در جای جای دنیا به دین اسلام و تشیع گرویدند. قالب برنامه گفتگو محور است و در هر قسمت یک یا دو نفر به عنوان مهمان در برنامه حضور خواهند داشت. مهمانان، افرادی هستندکه تحت تاثیر واقعه عاشورا، به دین اسلام مشرف شدند.

ویژه برنامه محرمی «مغناطیس» کاری از گروه اجتماعی شبکه یک سیما است که از امشب 20 شهریور هر شب ساعت 23:15 به مدت 45 دقیقه روی آنتن می رود.

*** سخنرانی حجت الاسلام کرمی با موضوع ماه محرم و قیام امام حسین علیه السلام هر روز از شبکه یک پخش می شود. این سخنرانی در شب های ماه محرم 97 در هیات قدیم الاحسان تهران است، هر روز حدود ساعت 15 : 8 دقیقه صبح از شبکه یک پخش می شود.

این برنامه کاری از گروه معارف شبکه یک سیماست که به تهیه کنندگی سیدهادی حجتی از این شبکه پخش می شود.

*******************************************

 

شبکه دو سیما

 

*** پخش سخنرانی استاد شیخ حسین انصاریان در دهه اول محرم ساعت 13:10 و حجت الاسلام عالی ساعت 9 و استفاده از فرازهایی از بیانات مرحوم حق شناس به صورت میان برنامه از تدارکات این شبکه برای ماه محرم است.

*** مداحی «ذکر عاشوراییان» با نوای حاج محمود کریمی، حاج میثم مطیعی، حاج حسن خلج و استفاده از نواهای حاج سلیم موذن زاده و حاج حسین فخری کاری از گروه فرهنگی اجتماعی و به تهیه کنندگی سعید پورفرج هر روز به این ترتیب روانه آنتن می شود؛ حاج محمود کریمی در ساعت 8:45، 13:45، 20:15 و 22:20، حاج حسن خلج ساعت 17:40 و حاج میثم مطیعی ساعت 23:20.

*** برنامه «از لاک جیغ تا خدا» کاری از گروه خانواده و به تهیه کنندگی هاشم تفکری بافقی با هدف تکریم حجاب، الگوسازی برای جامعه جوان کشور و انعکاس و تصویر تحولات درونی انسان از سه شنبه 20 شهریور هر شب ساعت 19:45 روانه آنتن می شود.

*** یکی از تدارکات ویژه این شبکه برای ایام سوگواری سید و سالار شهیدان؛ پخش مستند «پیرغلامان عشق» است. این برنامه مستندی روایی از مداحان پیشکسوت و مخلص اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است که در آن سعی شده تا با انتخاب پیرغلامانی از سراسر کشور آیین های عاشورایی در اقلیم های متفاوت با شیوه ها و منش های خاص به تصویر کشیده شود. «پیرغلامان عشق» کاری از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه کنندگی هادی خدادی است که هر شب راس ساعت 19 از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

*** پخش زنده مراسم شیرخوارگان حسینی از مصلی امام خمینی (ره) جمعه 23 شهریور ساعت 9 الی 12 و پخش مستقیم مراسم تجمع نوجوانان عاشورایی از میدان امام حسین (ع) تهران؛ تحت عنوان «احلی من العسل» ویژه حضرت قاسم (ع) در روز ششم محرم مصادف با یکشنبه 25 شهریور پیش از اذان ظهر از ساعت 10 الی 12 پخش خواهد شد. یکی دیگر از برنامه های پخش زنده این شبکه گزارش مراسم ویژه بانوان عاشورایی از مهدیه تهران است که شنبه 31 شهریور روانه آنتن می شود.

*** یکی دیگر از تدارکات این شبکه برنامه «کوی محبت» است که با حضور کارشناسان، شاعران و مداحان اهل بیت (ع) هر شب ساعت 23:30 به صورت زنده از کربلای معلی و حرم حضرت سیدالشهدا (ع) روانه آنتن می شود. این برنامه کاری است از گروه اجتماعی فرهنگی به تهیه کنندگی و اجرای سید مصطفی موسوی که با موضوع بررسی ابعاد قیام امام حسین(ع) و تبیین برنامه اهل بیت (ع) برای آینده بشریت همراه با گزارش های متعددی از حال و هوای کربلا و حرم اباعبدالله (ع) تقدیم مخاطبان می شود.

*** برنامه «آئین محرم» که به صورت اختصاصی به معرفی و نمایش آئین ها و رسوم سنتی عزاداری ماه محرم در استان ها و شهرهای مختلف کشور در قالب مستند می پردازد، در کنار پخش مستند «مادرانه» با محوریت گفت و گو با مادران شهدای دفاع مقدس و شهدای مدافع حرم به کارگردانی سید احمد معصومی نژاد و تهیه شده در گروه تلویزیونی شاهد از دیگر ویژه های در نظر گرفته برای این ایام است.

*** افزون بر این تمامی برنامه های این شبکه متناسب با سوگواری ایام محرم حال و هوایی ویژه خواهند یافت و در کنار فیلم های سینمایی و مستندهای مختلف روانه آنتن خواهند شد.

*******************************************

 

شبکه سه سیما

 

*** مجموعه برنامه «بدون توقف» به تهیه کنندگی و کارگردانی محمدرضا نجارزاده، در روز‌های زوج دهه اول محرم با حضور دکتر علی غلامی عضو هیئت علمی دانشگاه امام صادق (ع) به موضوع حجاب اجباری و بررسی شبهات این حوزه می‌پردازد. «بدون توقف» کاری از خانه تولیدات جوان صدا و سیما است که روز‌های شنبه، دوشنبه و چهارشنبه از ساعت ۱۹:۲۰، تقدیم مخاطبان شبکه سه سیما می‌شود.

*** برنامه «سمت خدا» در ایام ماه محرم با مبحث آموزه‌های حسینی با سوگوارن حسینی شبکه سه سیما همراه می‌شود. کارشناسی این برنامه را در ایام محرم حجج اسلام عابدینی، بهشتی، فرحزاد، حسینی قمی، سعیدی و عالی بر عهده دارند. آموزه‌های حسینی برای زندگی امروز، چگونه با ذکر امام حسین به آرامش برسیم، جایگاه امام حسین علیه السلام در عالم پس از مرگ و چه کنیم که در طول تاریخ لایق حضور در جبهه حق باشیم از موضوعاتی است که در این ایام به آن‌ها پرداخته خواهد شد.

برنامه «سمت خدا» کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که به تهیه کنندگی سید عبدالمجید رکنی، با اجرای نجم الدین شریعتی، از شنبه تا پنجشنبه ساعت ۱۳:۳۰ تقدیم مخاطبان شبکه سه سیما خواهد شد و باز پخش آن روز بعد ساعت ۴:۴۰ بامداد است.

*** سری جدید مجموعه مستند «ادب حضور» با موضوع بررسی فعالیت‌های اجتماعی به معرفی هیئات جوان انقلابی می‌پردازد. این مجموعه مستند در ۱۰ قسمت ۳۰ دقیقه‌ای به فعالیت‌های اجتماعی هیئت هایی، چون هیئت الشهدای شاهرود، هیئت یازینب قم، هیئت زوارالزهرای نازی آباد، هیئت کربلای بیت المهدی کرج، هیئت بین الحرمین بروجرد، هیئت بین الحرمین بروجرد، سابقه هیئت‌های مشهد، هیئت جوادالائمه مشهد، هیئت کربلای رفسنجان، سابقه هیئت‌های تبریز و هیئت انصارالحسین تبریز خواهند پرداخت.

این مستند به تهیه کنندگی حسن محمدیان مفرد، کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیماست که به مناسبت ماه محرم، از سه شنبه ۲۰ مهر، هر روز ساعت ۱۶:۳۰ از شبکه سه سیما پخش خواهد شد.

*** مجموعه برنامه «در آستان خورشید» در ۱۲ قسمت ۶۰ دقیقه ای، از کربلا در جوار حرم مطهر امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش خواهد شد. این برنامه به تهیه کنندگی مهدی زمانی بیدختی و با اجرای محمد حسین صیرفی، میزبان حجت الاسلام والمسلمین دکتر حاج ابوالقاسم دولابی خواهد بود که به مباحث عاشورا، ریشه‌های این نهضت و اهداف حماسه حسینی می‌پردازد. گفتگو با زائران کربلای معلی از بخش‌های دیگر این برنامه است. این برنامه هر روز ساعت ۱۹:۱۵ پخش خواهد شد.

*** مجموعه برنامه «مسیح کربلا» به تهیه کنندگی ابوالفضل منافی پور، در ۱۶ قسمت با موضوع مظلومیت شهید شیرخوار کربلا حضرت علی اصغر (ع) و پیاده روی اربعین سال ۹۶، در گروه فرهنگ و معارف اسلامی شبکه سه سیما با همکاری مجمع جهانی حضرت علی اصغر علیه السلام تولید شده است. این برنامه از اول محرم ساعت ۷:۰۰ بامداد پخش می‌شود. در این برنامه که شیوه جدیدی از سری برنامه‌های ترکیبی است بازیگران، مجریان، خبرنگاران، فوتبالیست ها، شعرا و ... حضور دارند.

*** مجموعه برنامه «چلّه» در ۴۰ قسمت ۹ دقیقه‌ای با چهل نفر از اساتید حوزه و دانشگاه، شعرا، مسئولان نظام، کارگردانان و بازیگران در خصوص شخصیت امام حسین (ع)، حماسه عاشورا و بحث اربعین گفتگو خواهد کرد. این برنامه به تهیه کنندگی و کارگردانی محمد عبدالله متیّم، کاری از گروه فرهنگ و معارف شبکه سه سیماست که از عاشورا تا اربعین حسینی هر روز تقدیم مخاطبان شبکه سه سیما خواهد شد.

*** ویژه برنامه «سیاهپوش» با موضوع «حسینی باشیم» کاری از گروه فرهنگ و معارف اسلامی به تهیه کنندگی سعید عباسی است که در ۱۳ قسمت ۵۰ دقیقه‌ای از دوشنبه ۱۹ شهریور، مصادف با ۲۹ ذی الحجه، هر شب بعد از اخبار شبانگاهی از شبکه سه سیما پخش می‌شود. این ویژه برنامه گفتگو محور با اجرای رسالت بوذری تلاش دارد تا ضمن گفتمان در حوزه‌های فرهنگی، هنری و دفاع مقدس، موجب انتقال فرهنگ عاشورایی و حماسه حسینی در فرهنگ دینی جامعه شود.

*** برنامه‌ای با عنوان «موکب ثارالله» به تهیه کنندگی حسن محمدیان مفرد، از اول محرم مداحی حاج مهدی رسولی از هیئت ثارالله زنجان را بعد از اخبار شبانگاهی و حاج حنیف طاهری را از هیئت عبدالله بن حسن تهران، قبل از اخبار شبانگاهی پخش خواهد کرد. مداحی حاج مهدی میرداماد نیز هر روز بعد از اذان ظهر و حاج سعید حدادیان هر روز ساعت ۱۸:۳۰ در ۲۰ قسمت ۱۰ دقیقه‌ای پخش می‌شود.

 *** سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین دکتر ناصر رفیعی از هیئت رزمندگان اسلام، در ۱۱ قسمت ۳۵ دقیقه‌ای هر روز، ساعت ۱۸ به تهیه کنندگی محسن رفیعی، درباره درس‌های عاشورا از شبکه سه پخش خواهد شد.

*** برنامه‌های این شبکه مانند «حالا خورشید»، «طبیب»، «کیوسک» و ... نیز در این ایام، موضوعات خود را با مباحث عاشورایی و حماسه حسینی توام خواهند کرد.

*** پخش سریال «دلدادگان» نیز در این ایام ادامه خواهد داشت.

*** مجموعه تلویزیونی «معصومیت از دست رفته» به کارگردانی داود میرباقری از سه شنبه ۲۰ شهریور، مصادف با اول محرم ۱۴۴۰ هجری ـ قمری از ساعت ۱۱:۵۰، پخش خواهد شد.

این سریال به تهیه کنندگی محمد مسعود، در ۱۳ قسمت ۴۵ دقیقه‌ای به قلم حسن میرباقری و محمد بیرانوند، سال ۱۳۸۲ در گروه فیلم و سریال شبکه سه سیما تولید شده است.

بازیگرانی، چون امین تارخ، فریبا کوثری، سارا خوئینی ها، داریوش فرهنگ، اکبر عبدی، داوود رشیدی، غلامحسین لطفی، ابراهیم آبادی، رضا کرم رضایی و ... در این مجموعه نقش آفرینی کرده اند.

داستان سریال مربوط به عاشورای سال ۶۱ هجری قمری است. زمانی که شوذب خزانه دار درگیر عشق قدیمی به حمیرای یهودی می شود و زنش ماریای نصرانی نیز در کشمکشی بین عقل و عشق و اعتقادات، محور داستانی می‌شود که ۲۰ سال بعد به جنون وی می‌انجامد و ...

*******************************************

 

شبکه چهار سیما

 

*** ویژه برنامه «ردپای عشق» به تهیه کنندگی حسین مروی از 20 شهریور ماه هر روز یک سریال خاطره انگیز که در محرم سال های گذشته از رسانه ملی به روی آنتن رفته است را در قالب یک قسمت 100 دقیقه ای پخش می کند.

این برنامه با ساختار مستند نریشن تهیه و تولید می شود و 13 سریال خاطره انگیز محرمی سال های گذشته، در قالب یک فیلم سینمایی پخش می شود.

«روایت عشق»، «شب دهم»، «سفر سبز»، «معصومیت از دست رفته»، «وفا»، «پریدخت»، «آخرین دعوت»، «مختارنامه»، «نفس گرم»، «طفلان مسلم»، «عقیق»، «بانو» و «پرده نشین» عناوین 13 سریالی است که در «ردپای عشق» پخش و تحلیل می شود.

 این ویژه برنامه محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است و از 20 شهریور ماه هر روز ساعت 11 از شبکه چهار سیما پخش و روز بعد ساعت 2 بامداد بازپخش می شود.

*** برنامه گفتگو محور «سایه روشن» در 13 قسمت 60 دقیقه ای از 19 شهریور ماه هر شب ساعت 23 پخش می شود.

این برنامه به تهیه کنندگی غلامرضا مندوزه ای و سردبیری حجت الاسلام و المسلمین دکتر حامد قرائتی در 13 شب اول محرم هر شب با حضور یک کارشناس به بررسی موضوعاتی همچون: گونه شناسی و اعتبار سنجی مقاتل در مورد سید الشهدا(ع)، نسبت سنجی قیام و عزاداری امام حسین(ع) با اصول و قواعد اعتقادی، فقهی و اخلاقی، زیارت و عزاداری و مسئولیت های اجتماعی، آثار و پیامدهای عزاداری در اندیشه و گفتمان دینی و اجتماعی جامعه و ... می پردازد.

محمدهادی یوسفی غروی، محمد اسفندیاری، احمد مبلغی، حمیدرضا تمدن، محسن رنجبر، سید حسین فلاح زاده، نعمت الله صفری فروشانی، محسن اراکی، محسن الویری، سیدحسن هاشمی، علی مخدوم و ... از جمله کارشناسان این برنامه تلویزیونی هستند که علیرضا نادعلی مجری کارشناس برنامه با آنها به گفتگو می پردازد.

*** مستند پرتره «عتبات کلمات» به تهیه کنندگی سجاد نوروزی در 10 قسمت سی دقیقه ای در شب های محرم پخش می شود.

این برنامه نگاهی دارد به 10 شعر برجسته عاشورایی که میان اهل ادب شهره شده اند و به بهانه این شعرها به سراغ شاعر آنها می رود و زمانه، زندگی اش و چگونگی رسیدن به این شعر را در قالب یک مستند پرتره بازگو می کند.

علی موسوی گرمارودی، محمد علی مجاهدی، علیرضا قزوه، مرتضی امیری اسفندقه، یوسفعلی میرشکاک، سعید بیابانکی، افشین علا، احمد علوی، احمد بابایی و هادی جانفدا 10 شاعری هستند که در شب های محرم هر شب بجز جمعه ها ساعت 22:30 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

محمد معتمدی خواننده سرشناس موسیقی سنتی تیتراژ این ویژه برنامه را با شعری از استاد مجاهدی اجرا کرده است و محمود حبیبی کسبی نویسندگی و مهدی زنگنه کارگردانی این مجموعه را برعهده دارند.

*** شبکه چهار سیما در دهه اول محرم هر روز بعد از اذان ظهر سخنرانی های دکتر محسن میرباقری را در قالب برنامه «تکیه» به روی آنتن می برد.

در این برنامه دکتر میرباقری در حضور نخبگان حوزوی و دانشگاهی به سخنرانی در خصوص قیام عاشورا، اهداف و حوادث دهه اول محرم می پردازد.

این برنامه با موضوع واقعه کربلا از پنجره هنرهای تجسمی، نمایش و موسیقی در ۶ قسمت از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 این مستند گفتگو محور به تهیه کنندگی عاطفه خالدی از پنجره هنرهای تجسمی، نمایش و موسیقی به واقعه کربلا می نگرد و این هنرها چون پازل یا جدول کلمات متقاطع همدیگر را به گونه‌ای می‌پوشانند که بیننده به حداقل شناختی از حضرت اباعبدالله‌الحسین برسد و یا دست کم پرسش‌هایی بنیادین در ارتباط با شخصیت ایشان برایش پیش آید.

هنرمندان ایرانی برجسته در شاخه های مختلف هنر از جمله تئاتر، نقاشی خط، خوشنویسی، عکاسی، گرافیک، موسیقی و نقاشی در «هنر عاشورایی» حضور دارند.

حسین مسافر آستانه، داود فتح‌علی‌بیگی، عنایت قاسمی، ایرج نعیمایی، استاد نصرالله افجه‌ای، استادجلیل رسولی، یدالله عبدی، جاسم غضبان‌پور، مجید ناگهی، پرویز اقبالی، نظام‌الدین امامی‌فر، منصور مهرنگار، حسام‌الدین سراج، سیدمحمد میرزمانی، محمد امین فروغی، مرتضی افشاری، کاظم چلیپا، حبیب‌الله صادقی و مرتضی گودرزی از جمله این چهره ها هستند.

*** برنامه «راویان عشق» به تهیه کنندگی ناهید دل آگاه که در 15 قسمت 30 دقیقه ای به صورت موضوعی به وقایع عاشورا از زبان هنرمندان می‌پردازد. این برنامه هر 20:30 از شبکه دانایی و خردورزی پخش می شود.

این برنامه برای اولین بار به صورت موضوعی به وقایع عاشورا پرداخته و هر قسمت به یکی از شخصیت‌ها و معصومین این واقعه اختصاص دارد. و از «بیعت تا هجرت امام حسین (ع)» شروع و تا سخنرانی حضرت زینب(س) ادامه می یابد.

این مجموعه به سراغ هنرمندان زیادی در رشته های مختلف هنری اعم از بازیگری، کارگردانی، انیمیشن، تعزیه خوانی، نقاشی، ادبیات، شعر و هنرهای تجسمی رفته است و در هر قسمت با 5 الی 7 هنرمند در رشته های مختلف هنری مرتبط با موضوع برنامه گفتگو شده است.

استاد محمود فرشچیان خالق اثر عاشورا، مجتبی فرآورده، بهروز رضوی، امیرحسین مدرس، سید محسن هاشمی تعزیه گردان، حسن روح الامین نقاش، عبدالحمید قدیریان نقاش، عطیه غبیشاوی، دکتر محمد عارف نمایش نامه نویس از جمله هنرمندانی هستند که در «راویان عشق» با آنها گفتگو می شود.

*** «پیرغلامان عشق» عنوان مستندی روایی از مداحان پیشکسوت و مخلص اهل بیت عصمت و طهارت (ع) است که به مناسبت فرا رسیدن ایام محرم از روز اول محرم ساعت 15 پخش می شود.

در این مستند سعی شده تا با انتخاب پیرغلامانی از سراسر کشور آیین‌های عاشورایی در اقلیم‌های متفاوت با شیوه‌ها و منش‌های خاص به تصویر کشیده شود. از طرفی معرفی شیوه صحیح و اصولی مداحی، معرفی سبک‌های سنتی عزاداری سرور و سالار شهیدان، زنده نگه داشتن یاد و نام پیر غلامان مرحوم و پیشکسوت در سراسر کشور، ترویج انتخاب پوشش و اخلاق صحیح مداحی، بررسی اهمیت مطالعه مقاتل و کتب اشعار شاعران آیینی، انتقال عزاداری اصولی و سنتی به نسل جوان و... از جمله محورهای اصلی ساخت این مستند بوده است.

«پیرغلامان عشق» به تهیه کنندگی هادی خدادی در دهه اول محرم از 19 شهریور ماه هر روز ساعت 15 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

*** سریال «پرده نشین» به کارگردانی بهروز شعیبی از 17 شهریور ماه هر شب ساعت 24 از شبکه چهار سیما پخش می شود.

این مجموعه اولین سریال تلویزیونی بهروز شعیبی کارگردان این سریال است و فیلمنامه آن توسط حسین تراب نژاد، مهدی شیرزاد و مهدی حمزه بر اساس طرحی از عبدالرسول گلبن نوشته شده است.

در خلاصه داستان این مجموعه آمده است که هدی پس از سال‌ها برای دریافت ارثیه پدری می‌آید اما ...

سریال تلویزیونی «پرده نشین» به تهیه‌کنندگی سیدمحمود رضوی محصول شبکه اول سیما و مجری طرح آن موسسه سینمایی سیمای مهر است که پاییز 93 از این شبکه تلویزیونی پخش شد و محرم امسال از شبکه چهار بازپخش می‌شود.

فرهاد آئیش، آتیلا پسیانی، ویشکا آسایش، هومن برق نورد، سعید نیک پور، مهران رجبی، حامد کمیلی، مائده طهماسبی، ژیلا سهرابی، سارا بهرامی، شیوا ابراهیمی، محسن کیایی، سپیده اعلایی، علی مردانه، زویا امامی و ... ازجمله بازیگران این سریال هستند.

*******************************************

 

شبکه پنج سیما

 

*** «تنها مسیر» عنوان سخنرانی مذهبی حجت الاسلام پناهیان است که در دهه اول محرم ماه هر روز ساعت 16:30 پخش می شود. این برنامه به تهیه کنندگی آرمین مقدم هرشب از مسجد دانشگاه امام صادق (ع) توسط عوامل برنامه ضبط و روز بعد از شبکه پنج برای مخاطبان پخش می شود.

*** «هیات» عنوان برنامه زنده از گروه معارف شبکه پنج سیماست که از ابتدای دهه اول ماه محرم بر روی آنتن می رود. این برنامه به پوشش زنده تصویری مراسم عزاداری هیات ها تهران می پردازد. سید یوسف موسوی تهیه کنندگی این برنامه را برعهده دارد. برنامه هیات از دوشنبه ساعت 22:15پخش می شود.

*** برنامه «سیاه پوشان» به تهیه کنندگی احسان فولادی تولید شده که اولین قسمت آن دوشنبه 19 شهریورماه ساعت 23:30روی آنتن می رود. این برنامه به معرفی و بررسی آداب و نحوه عزاداری هیات عزاداری قومیت های مختلف ساکن در تهران در ماه محرم می پردازد.

*** «محشر واژه ها» عنوان برنامه ای تولیدی به تهیه کنندگی علیرضا کرمی در 10 قسمت 25 دقیقه ای است که در دهه اول محرم از شبکه پنج پخش می شود. این برنامه با محوریت شعر آیینی با اجرای و کارشناسی سعید حدادیان است. در این برنامه گفتگویی با مهمانان (استاد محمد علی مجاهدی، مرتضی امیری اسفندقه، سعید بیابانکی ، مهدی زنگنه و....) پیرامون شعر آیینی انجام می شود.

*** «سوگواره» عنوان برنامه ترکیبی ـ تولیدی که در 13 قسمت 15 دقیقه با رویکرد گفت‌وگو با شاعران آیینی پیرامون شعرهای آیینی برای دهه اول محرم به تهیه کنندگی کرمی طراحی شده است. وله‌ها و نماهنگ و پخش شعرهای آیینی از دیگر بخش‌های این برنامه است که از اول ماه محرم روی آنتن می‌رود.

*** «یاران شیدای حسین (ع)» و نماهنگ های محرم و مداحی عنوان میان برنامه های هستند که در دهه محرم در فواصل مختلف زمانی در جدول پخش برنامه های شبکه قرار می گیرند.

*******************************************

 

شبکه آموزش سیما

 

*** برنامه «همیشه خونه» در ایام محرم آخرین مصاحبه پخش نشده با مرحوم سلیم موذن زاده خواننده «زینب،زینب،زینب» را پخش می کند.

همچنین این برنامه از مداحان و شاعران و ذاکرین اهل بیت همچون حسن سلطانی و علی انسانی دعوت می کند.

پخش کلیپ های مناسبتی و بسته های فرهنگی و گزارش و آیتم شعرخوانی تحت عنوان فرهنگ عاشورا از دیگر آیتم های محرمی این برنامه است.

آیتم نذر که مربوط به نذورات مختلف در این ماه می باشد آیتمی دیگر در برنامه «همیشه خونه» خواهد بود.

برنامه «همیشه خونه» به تهیه کنندگی حجت عیدی و محمد کریمی دونا هر شب ساعت 22 از شبکه آموزش سیما پخش می شود.

*** برنامه «دوربین هفت»  در ایام محرم نگاهی به آئین های عزاداری ماه محرم در هر استان خواهد داشت.

در هر برنامه به تهیه گزارش از آموزه های مکتب امام حسین(ع) از زبان فرهنگیان، گفتگو با مداحان دانش آموزان و دانشجو افرادی که در مکتب امام حسین(ع) فعالیت دارند، می پردازد.

همچنین نحوه آماده سازی تکایا در مدارس و دانشگاه ها را به تصویر می کشد.

در بخشی دیگر چگونگی تجلی مکتب امام حسین(ع) در زندگی افراد و حسینی زیستن را بررسی می کند.

برنامه «دوربین هفت» به تهیه کنندگی هادی خدادی هر روز در ساعت 16:55،19:10 و 20:55 از شبکه آموزش سیما پخش می شود.

*** برنامه «هفت آسمان» در ماه محرم با حضور حجت الاسلام میلانی نژاد و حجت الاسلام رنجبران پخش می شود.در این برنامه اسلام علوی و اسلام اموی بررسی می شود.

همچنین حجت الاسلام میلانی در رابطه با فلسفه زیارت امام حسین(ع) و نقش آن در زنده نگه داشتن نهضت حسینی گفتگو می کند.

برنامه «هفت آسمان» به تهیه کنندگی محمد حسین رسولی محلاتی به مناسبت ایام محرم الحرام تولید شده است.

*** برنامه «صبحی دیگر »با همزمان شدن محرم با هفته دفاع مقدس بخشی از برنامه را به موضوع «سینما،زن و دفاع مقدس» اختصاص داده است.

در این برنامه به بخش هایی از فیلم های «شیار143»، «بید مجنون» و «خاک سرخ» پرداخته می شود و از بانوانی که نقش موثر در ترویج فرهنگ دفاع مقدس و عاشورا داشتند، همچون نرگس آبیار، مریلا زارعی، لاله اسکندری و بهناز جعفری دعوت می شود.

دعوت از شاعران و مداحان اهل بیت ازدیگر آیتم های برنامه «صبحی دیگر» خواهد بود.

همچنین با تقارن محرم امسال با بازگشایی مدارس از دانش آموزان و ایثارگران و خانواده های شهدای مدافع حرم و افرادی که در سالهای دفاع مقدس دانش آموز بودند در این برنامه دعوت به عمل می آید.

برنامه «صبحی دیگر» به تهیه کنندگی سید رامین موسوی ملکی هر روز ساعت 9:30 از شبکه آموزش سیما پخش می شود.

*** تامین برنامه شبکه آموزش نیز برنامه هایی همچون «سخنرانی آقا مجتبی تهرانی» هر روز ساعت 12:30، «فراتر از تاریخ» ساعت 14:30، «مشاعره عاشورایی» ساعت 23، «از اشارت های دریا سر متاب» ساعت 1 بامداد و همچنین ویژه برنامه «سلام بر حسین» در روز تاسوعا و عاشورا ساعت 8 تا 14 را تدارک دیده است.

*******************************************

 

شبکه قرآن و معارف سیما

 

*** سخنرانی آیت الله نظری منفرد (5 روز اول محرم) در ساعت 7:30، سخنرانی حجت الاسلام والمسلمین صدیقی (5 روز دوم محرم) در ساعت 7:30، سخنرانی آیت الله جاودان (دهه اول محرم) در ساعت 14، سخنرانی مرحوم آیت الله شجاعی (دهه اول محرم) در ساعت 19 و سخنرانی آیت الله خاتمی (دهه اول محرم) در ساعت 20 روی آنتن می رود.

*** مداحی های محمود کریمی، سعید حدادیان، محمدرضا طاهری، مرحوم کوثری، مهدی سماواتی، میثم مطیعی، احمد واعظی، علی انسانی، امیر عباسی و ابوذر بیوکافی نیز در فواصل زمانی پخش می شود.

 *** ویژه برنامه «سید احرار» با محوریت تعظیم شعائر الهی و پاسداشت شهدای کربلا به روی آنتن تلویزیون می‌رود.

این برنامه که تولید مشترک شبکه‌های قرآن و جام جم می باشد، با هدف ترویج هیئت‌های خانگی و روضه های چند نفره، در قالب برنامه ای ترکیبی ـ نمایشی به روی آنتن این دو شبکه تلویزیونی خواهد رفت.

مهدی فقیه بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون، به عنوان هیئت دار قدیمی که هرساله هیئت سیداحرار را بر پا می‌کند، در بخش‌های نمایشی این برنامه به نقش آفرینی خواهد پرداخت.

همچنین در این برنامه ضمن دعوت از کارشناسان، مادحین، قاریان و مهمانان ویژه، در قالب نمایش‌های کوتاه، حال و هوای پشت صحنه هیئت‌های عزاداری سیدالشهدا(ع) نیز به تصویر کشیده می شود.

«سید احرار» به تهیه کنندگی مهدی حسین زاده و با اجرای مشترک سید کمال هاشم زاده و محمد نصر آبادی، هرشب در ایام دهه اول محرم از ساعت ۲۲:۳۰ به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

*** ویژه ‌برنامه «نغمه عشاق» با محوریت پخش نغمه های ماندگار و نواهای عاشورایی در ایام محرم به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می‌رود.

در این برنامه ضمن اینکه هر شب یکی از ذاکران صاحب سبک و پیشکسوت اهل بیت (ع) از سراسر میهن اسلامی در برنامه حضور خواهند داشت، از مداحان نوجوان و جوان نیز دعوت می شود و آثار ایشان نیز به نمایش در می آید.

همچنین پخش مداحی های قدیمی با قدمت بیش از دو دهه که در حضور رهبر معظم انقلاب اجرا شده است از دیگر بخش های در نظر گرفته شده برای این برنامه می باشد.

علاقه مندان می توانند درخواست های خود را جهت پخش مداحی های مورد نظر به سامانه پیامکی 30000715 ارسال کنند.

«نغمه عشاق» با اجرای محمد رحمان نظام اسلامی و تهیه‌کنندگی محسن رنگینی کاری از گروه جلسات و مسابقات شبکه قرآن و معارف سیما است که از روز جمعه 23 شهریور مصادف با چهارم محرم در ساعت 18 به روی آنتن این شبکه خواهد رفت و در ساعت 24 همان روز بازپخش می شود.

*******************************************

 

شبکه مستند

 

*** «اسب سفید سرزمین من» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی عباس مهاجران از تولیدات جدید شبکه مستند در دهه اول ماه محرم روی آنتن تلویزیون می‌رود.

مستند «اسب سفید سرزمین من» روایتی است از اسب سفیدی که در روستایی کویری در جنوب خراسان نگهداری می‌شود، اسبی که برای مراسم عاشورا خریداری‌شده است و در طول سال نگهداری و تیمار می‌شود تا چندساعتی مرکب تعزیه‌خوان‌ها شود و نقش ذوالجناح را بازی کند. بیشترین فعالیت این اسب سفید تمرین و آموزشی است که در طول سال به او داده می‌شود.

***  پخش مجموعه مستند «میراث مرثیه» با موضوع بزرگداشت پیرغلامان و ذاکران اهل‌بیت علیهم‌السلام سه‌شنبه 20 شهریور هم‌زمان با فرارسیدن ماه محرم در شبکه مستند سیما آغاز می‌شود.

مجموعه «میراث مرثیه» مستندی داستانی به نویسندگی و کارگردانی مهدی زنگنه است که در هر قسمت مروری بر زندگى و آثار شاعران و مداحان اهل‌بیت علیهم‌السلام همچون محتشم کاشانی، حاج احمد دل آرام، آیت اله بهجت، حاج نادعلی کربلایی و ... دارد.

این مستند در هر اپیزود با روایت راویان و بازیگرانی  مانند محمدرضا علیمردانی، ثریا قاسمی، رؤیا تیموریان، محمود عزیزی، نیما رئیسی، مجید آقا کریمی و ... به بازگویی بازخوانی قصه زندگی و آثار  چهره‌هایی پرداخته که نقش بسزایی در آداب‌ورسوم عزاداری مردم ایران در ماه سوگواری سالار شهیدان داشته‌اند.

«میراث مرثیه» در ایام عزاداری یکشنبه تا پنجشنبه از ساعت 15روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

*** شبکه مستند همچنین در دهه نخست محرم هر شب ساعت 22 با پخش مستندهایی درباره عزاداری مردم ایران در سوگ سالار شهیدان و تدارک میان برنامه های مناسبتی مخاطبانش را همراهی خواهد کرد.

*******************************************

 

شبکه افق

 

*** مجموعه داستانی «میراث مرثیه» با تهیه‌کنندگی سید مازیار هاشمی و کارگردانی مهدی زنگنه، روایتی از زندگی و آثار شاعران و مداحان اهل بیت عصمت و طهارت(ع) از شنبه 17 شهریور روی آنتن شبکه افق می‌رود.

در هر قسمت این مجموعه، علاوه بر گفت‌وگو با مداحان و کارشناسان شعر آیینی، بخش هایی از زندگی این شعرا به صورت داستانی به نمایش در می آید؛ هنرمندانی همچون ثریا قاسمی، رویا تیموریان، سیاوش طهمورث، محمدرضا علیمردانی، دکتر محمود عزیزی، نیما رئیسی و مجید آقاکریمی تهیه و تولید شده است و در هر قسمت به زندگی و آثار یکی از شخصیت‌های تاثیرگذار تاریخ عزاداری مردم ایران که تاثیر بسزایی در آداب و رسوم عزاداری مردم در ایام محرم داشته‌اند، می‌پردازد.

شیخ رضا سراج، حاج مرزوق حائری، حاج شاه حسین بهاری، آرام دل، حاج اکبر ناظم، کربلایی محمود بهجت و محمد تقلی فلسفی از جمله افرادی هستند که در این مجموعه به زندگی آنها اشاره شده است.

*** «میراث مرثیه» در 14 قسمت طی ایام محرم هر روز ساعت 18 و تکرار آن ساعت پخش خواهد شد.

*** مجموعه مستند «هند دوستان» دیگر برنامه شبکه افق برای دهه اول محرم است؛ این مجموعه سه قسمتی درباره ارتباط معنوی بین شیعیان، اهل سنت، هندوها، مردم و دولت هند با امام حسین(ع) و فرهنگ عاشوراست که شامل بخش های گفت وگو محور و تصاویری مستند و کمتر دیده شده از معابد و مکان های مقدس در کشور هند است.

همچنین آداب و رسوم مردم هند برای عزاداری سرور و سالار شهیدان مورد بررسی قرار گرفته است.

سید محسن صادقی تهیه کننده و عباس موزون کارگردان «هند دوستان» هستند که قرار است طی روزهای شنبه هفدهم تا دوشنبه 19 شهریورماه ساعت 22:30 روی آنتن شبکه افق برود.

*** از روز سه‌شنبه 20 شهریورماه مصادف با نخستین روز ماه محرم نیز ویژه برنامه‌ پخش زنده مراسم عزاداری هیأت فدائیان حسین(ع) با مداحی سید رضا نریمانی همه روزه از این شبکه پخش خواهد شد. این برنامه را می‌توانید هر شب ساعت 21:30 از شبکه افق ببینید.

*** پخش سلسله سخنرانی های مذهبی در محافل مذهبی مشهور با حضور اساتید برجسته حوزوی از دیگر برنامه های شبکه افق خواهد بود که به صورت روزانه روی آنتن می رود.

*** با اتمام سریال «ایستاده در غبار» پخش مجموعه تلویزیونی «پریدخت» ویژه ماه محرم از شبکه افق شروع می‌شود.

«پریدخت» به کارگردانی سامان مقدم بود در سال ۱۳۸۶ ساخته شده و داستان زندگی دختری به همین نام است که فرزند یکی از تاجران سرشناس شهر است و دو خواستگار دارد، نادر پسر خان شهر که پس از مرگ پدر قدرت را به دست می گیرد و نصرت. داستان سریال از سال ۱۳۱۴ و در جریان واقعه مسجد گوهرشاد شروع می‌شود و در مقطعی از سال ۱۳۲۰ جریان پیدا می‌کند تا اینکه در سال ۱۳۳۴ ادامه می‌یابد.

لیلا حاتمی، علی مصفا، شاهرخ استخری، کامبیز دیرباز، عباس امیری و داریوش ارجمند از جمله بازیگران این سریال هستند که از شنبه 17 شهریورماه هر شب ساعت 23:30 روی آنتن شبکه افق می‌رود.

*** در کنار این برنامه‌ها، مجموعه‌ای از مستندهای تک قسمتی با موضوع قیام امام حسین(ع) و عزاداری ماه محرم نیز برای پخش طی این ایام در نظر گرفته شده‌اند.

از جمله این مستندها‌ می‌توان به «من به این خون ایمان دارم»، «معراج روح»، «محرم ملکوت»، «مدح عشق»، «شمع‌های روشن»، «سید ظهیر»، «هیئت زید شهید»، «عهد پدری»، «نور هدایت»، «عزاداری در ترکیه» و «مسجد آبی» اشاره کرد.

این مستندها در ساعت‌های 19 و 23 هر شب از شبکه افق پخش می‌شوند.

*******************************************

 

شبکه امید

 

*** ویژه برنامه تولیدی «بفرمایید روضه» به تهیه کنندگی حسین شمقدری به سراغ هیئت های نوجوانان می رود و از انگیزه های نوجوانان برای برپایی این هیئت ها و عزاداری اباعبدالله الحسین (ع) می پرسد. این برنامه هرروز در دهه اول محرم ساعت 14 پخش و در ساعت 22:30 بازپخش می شود.

*** شبکه امید هر روز برنامه ای با تهیه کنندگی عبدالمجید رکنی و بیک محمدی تدارک دیده است تا گزارشی از هیئت های مداحی و سینه زنی نوجوانان اصفهانی و سخنرانی حجت الاسلام داستان پور را پخش کند. این برنامه ساعت 15 پخش و روز بعد ساعت 8:30 بازپخش می شود.

*** برنامه «پویش مثل قاسم» کاری از گروه تولید شبکه امید است که در ایام محرم پخش می شود. این برنامه به سراغ نوجوانانی می رود که دل نوشته هایی را درباره حضرت قاسم با موضوع اینکه اگر جای آن حضرت بودند چه کارهایی می کردند، ارائه می دهند.

*** برنامه «احلی من العسل» مخصوص روز ششم ماه محرم که روز حضرت قاسم است نیز به پوشش تجمع نوجوانان عاشورایی در حرم مطهر حضرت امام (ره) می پردازد. این برنامه روز یکشنبه 25 شهریور هم زمان با روز ششم محرم به طور زنده از 9 صبح تا اذان ظهر پخش می شود.

*** برنامه «به توان خدا» به تهیه کنندگی عبدالمجید رکنی و بیک محمدی به صورت چالشی و با حضور خود نوجوانان درباره اهداف قیام عاشورا و مباحث مربوط به ماه محرم در روزهای 21 تا 25 شهریور هم زمان با شروع ماه محرم پخش خواهد شد.

*** «پویش نوجوانان مثل قاسم» از دیگر برنامه های شبکه امید است که در آن نوجوانان می توانند دلنوشته های خود، جمله های زیبا و دلنشینی که درباره حضرت قاسم(ع) در اماکن مختلف می بینند و می شنوند و همچنین عکس ها و فیلم های خود از هیئت ها و دسته های عزاداری و سینه زنی را ارسال کنند.
*** از دیگر ویژه های تولیدی این شبکه در ایام ماه محرم مداحی حسین طاهری و دیگر مداحان نوجوان است که ضمن پخش کلیپ و آرم استیشن ویژه محرم در ایام سوگواری امام حسین (ع) تقدیم مخاطبان شبکه امید می شود.

*******************************************

 

شبکه نسیم

 

*** «هزارداستان» به کارگردانی مریم نوابی‌نژاد و تهیه‌کنندگی جواد فرحانی در جدول پخش ماه محرم شبکه نسیم قرار گرفته است و نخستین قسمت آن از دوشنبه (۱۹ شهریور ماه) ساعت ۲۱ با موضوعات مناسبتی محرم پخش می‌شود.

در ساختار این برنامه پاسخ به نیاز مخاطبان برای شنیدن داستان‌های واقعی، نیاز به آگاهی و افزایش دانش مردم نسبت به مسایل مختلف اجتماعی طراحی شده که هر شب با میزبانی و اجرای یک چهره سرشناس که نقطه مشترکی با سوژه مطرح شده دارد و در منظر تعداد قابل توجهی تماشاچی، اجرا و پخش می‌شود. این برنامه در ۳۰ قسمت تدارک دیده شده است و تا دهه‌ی سوم محرم به روی آنتن خواهد رفت.

*** همچنین فصل جدید برنامه‌ی «کتاب باز» با اجرای سروش صحت در این ایام و از دهه‌ی سوم محرم پخش خود را آغاز می‌کند.

*** سری چهارم مسابقه‌ی «هوش برتر» نیز هر شب ساعت ۲۳ روی آنتن شبکه نسیم می‌رود. این مسابقه بر پایه هوش، قدرت ذهن، حافظه، سرعت عمل و هوش عملی افراد است.

تهیه‌کننده، طراح و کارگردان «هوش برتر»، پیمان پورمقیمی است که با اجرای افشین ذی‌نوری از شبکه نسیم پخش می‌شود. کارگردان تلویزیونی برنامه نیز داریوش کفایتی است.

*******************************************

 

شبکه نمایش

 

*** شبکه نمایش 7 فیلم سینمایی ایرانی «سکوت خدا»، «بیا می بخشیم»، «چهارگاه»، «سجده عشق»، «صدای پای خدا»، «تکیه بر خورشید» و «مردی شبیه باران»را برای پخش در این ایام در نظر گرفته است .

این فیلم ها از شنبه 24 شهریورماه تا جمعه 30 شهریور، ساعت 13 از شبکه نمایش پخش می شوند.
*** فیلم تلویزیونی «سکوت خدا» به کارگردانی راما قویدل، شنبه 24 شهریور ماه پخش خواهد شد.
در این فیلم خواهیم داد: رعنا کمالی به‌عنوان پرستار وارد خانواده محمودیان می‌شود. نرگس محمودیان زنی ۵۰ ساله است که سال‌هاست به بیماری ناشناخته‌ای مبتلاست. نرگس دو فرزند به نام‌های امیرمحمد و هدی دارد. هدی با مهندسی به‌نام حامد ازدواج کرده است. رعنا، عراقی و متولد کربلاست. امیرمحمد پس از آن که همسرش او را ترک کرده مدتی دچار افسردگی شده و به‌تازگی از بیمارستان مرخص شده است. هدی مخالف حضور رعناست چون معتقد است عراقی‌ها بهداشت مناسبی ندارند اما وقتی می‌بیند مادر حس خوبی دارد و دیگر از مردن حرف نمی‌زند رضایت می‌دهد...

در این فیلم، پروانه معصومی، بهناز جعفری، امیر آقایی و مهسا کرامتی نقش‌آفرینی کرده‌اند.

*** فیلم تلویزیونی «بیا می بخشیم» به کارگردانی جواد مزدآبادی، با ژانری خانوادگی یکشنبه 25 شهریورماه، از این شبکه پخش می شود.

در خلاصه داستان فیلم آمده است: روانشناسی موفق و معتقد به نام احمد اقبالی به بیماری سرطان مبتلا می شود. احمد به دلیل ابتلا به بیماری با خدا قهرمی کند و عزیزانش را یک به یک از زندگیش حذف می کند . احمد که خود را از خدا طلبکارمی داند ، خود را درخانه حبس کرده و منتظر مرگ می نشیند.
پرویز فلاحی پور، زهره حمیدی و ملیحه نیکجومند در «بیا می بخشیم» به کارگردانی جواد مزدآبادی و تهیه کنندگی محمد رضا شفیعی بازی کرده اند.

*** فیلم تلویزیونی «چهارگاه» به کارگردانی مجید تربتی فرد، دوشنبه 26 شهریورماه روی آنتن شبکه نمایش قرار می گیرد.

داستان فیلم سرگذشت چهار رزمنده را روایت می‌کند که به شهادت می‌رسند. از شهادت آنها سال ها می‌گذرد و داستان در خانواده شهدا پیگیری می‌شود.

امیر حسین مدرس، حسین رجایی دوست، فرامرز واحد، رائد تمیمی، محسن غلامی، مسعود زارع، حسین سلیمانی، رحیم نوروزی، کیوان محمود نژاد، محمد پورستار و اسماعیل خلج از بازیگران این تله فیلم اپیزودی هستند.
*** سینمایی «سجده عشق» از فیلم های سینمایی شبکه نمایش است که روز سه شنبه، 27 شهریور، برابر با هشتم محرم از این شبکه پخش می شود.

مراد بعد از سه سال از زندان آزاد می‌شود. مراسم عزاداری و سوگواری سالارشهیدان امام حسین (ع) برپاست.
او سراغ خانواده و اقوام خود می‌رود، اما از طرف آنها طرد شده‌ و مورد بی مهری قرار می‌گیرد، اما در لحظه آخر، بزرگ خانواده (عمویش) یک موقعیت در اختیارش می‌گذارد که مراد با خودروی او کار کرده و دراین ۱۰ روز خود را نشان دهد و مراد پس از به امانت گرفتن خودرو و شروع کار، با ماجرایی روبرو می‌شودد ...

در این فیلم، رامبد شکرابی، سیاوش طهمورث، سعید علیخانی، سعیده عرب، داوود اسدی بازی کرده اند.

*** فیلم تلویزیونی «صدای پای خدا» به کارگردانی کامبیز شفیعی، چهارشنبه28 شهریورماه، مصادف با تاسوعای حسینی پخش می شود.

فیلم داستان فردی است به نام سید که در مراسم عزاداری برای بیماری که نیازمند جراحی است پول فراهم می کند. آن پول به سرقت می رود و سید تلاش می کند پول را به دست بیاورد و در این راه با چهار جوان برخورد می کند و آن جوان ها تحت تاثیر رفتار سید متحول می شوند.

*** فیلم تلویزیونی «تکیه بر خورشید» به کارگردانی حسین سحرخیز، با بازی سام درخشانی و شیوا بلوریان، پنجشنبه 29شهریور، مصادف با عاشورای حسینی پخش می شود.

تکیه دار محل قبل از دهه محرم فوت می کند و طبق وصیت او پسرش مهرداد مکلف می شود تا نذورات مردم را جمع آوری و با آن مراسم عزای سیدالشهدا را برپا کند. ناگهان خبر می رسد دختر یکی از همسایگان بیمار است و برای عمل به میزان زیادی پول احتیاج دارد. مهرداد که میزان قابل توجهی پول در دست دارد بر سر دو راهی قرار می گیرد که این پول را صرف مراسم عزاداری نماید یا جان یک انسان نیازمند را نجات دهد. او همان شب پدرش را در خواب می بیند و با او مشورت می کند.

*** فیلم سینمایی «مردی شبیه باران» روز جمعه 30 شهریور ماه مصادف با روز تجلیل از اسراء از این شبکه پخش می شود.

«مردی شبیه باران» فیلمی به کارگردانی و نویسندگی سعید سهیلی محصول ۱۳۷۵ است.

منصور که یک فرمانده است به اسارت دشمن درمی‌آید. او موجی است و چیزی از گذشته‌ خود به یاد نمی‌آورد. قتلی در میان اسرا اتفاق می‌افتد. اسرا به منصور مضنون هستند، اما او توان دفاع از خویش را ندارد. یکی از اسرا تصمیم به قتل او می‌گیرد و همسرش که به اسارت درآمده است یک‌تنه به دفاع از او برمی‌خیزد.
در این فیلم ابوالفضل پورعرب، حسین انصاری، فاطمه صامتی نقش آفرینی کرده اند.

*******************************************

 

شبکه تماشا

 

*** «سربداران»، «هاتف»، «قصه های جزیره»، «سرزمین آهن» سریال هایی هستند که در ایام ماه محرم از شبکه تماشا پخش می شوند.

*** «سربداران» اولین مجموعه تلویزیونی تاریخی پس از انقلاب اسلامی به کارگردانی محمدعلی نجفی است. که از سه شنبه ، 20شهریور ماه، ساعت 20 از شبکه تماشا پخش می شود.

داستان این مجموعه تلویزیونی بر اساس قیام سربداران خراسان به رهبری شیخ حسن جوری و همچنین عملکرد مردم باشتین علیه استیلای مغول بر ایران و عکس‌العمل مغولان ساخته شده‌است. حوادثی که در این مجموعه تلویزیونی روایت می‌شود به قرن هشتم هجری (۷۸۸-۷۳۶ق) برمی‌گردد.

*** سریال «هاتف» به تهیه کنندگی نعمت چگینی و کارگردانی داریوش یاری است که با حال و هوای ایام محرم، از 20 شهریور، ساعت 21 از شبکه تماشا پخش خواهد شد.

در این سریال خواهیم دید: در روز عاشورا، ابراهیم در کربلا بر اثر حمله قلبی می‌میرد. دخترش ریحانه پیگیر آخرین گفته ناتمام پدر می‌شود. این پیگیری ریحانه را رو در روی خانواده و زندگی زناشویی‌اش قرار می‌دهد اما ریحانه اعتقاد دارد که عدالت نمی‌تواند در پشت در خانه آدم جا بماند.

زیبا بروفه، سید مهرداد ضیایی، بهزاد خداویسی، مریم بوبانی، کمند امیرسلیمانی، حمیدگودرزی، محمد حاتمی، شهرام قائدی، محمد فیلی، کاظم بلوچی، مریم کاویانی و الهه حسینی از جمله بازیگران این سریال هستند.
*** همچنین سریال های نوستالژی «قصه های جزیره» ساعت 22 و «سرزمین آهن» نیز ساعت 19 به روی آنتن می روند.

*******************************************

 

شبکه سلامت

 

*** مستند «اشک گل» چهارشنبه 28 شهریور ماه ساعت 11:30 همزمان با دهه محرم با موضوع غبار روبی و شستشوی حرم امام حسین علیه السلام و حضرت ابولفضل علیه السلام پخش می شود.

*** «چهل حدیث» برنامه ای است که موضوعات زندگی و سبک زندگی را برای مخاطبین یادآور خواهد شد.

*** پخش وله گرافیکی مناسبتی متناسب با روز شمار دهه محرم و روضه و نوحه سرایی تحت عنوان فرهنگ عاشورا از دیگر آیتم های محرمی این برنامه است.

*******************************************

 

شبکه جام جم

 

ویژه برنامه «سید احرار» تولید مشترک شبکه جهانی جام جم و شبکه قرآن است و در نظر دارد با همان سبک هیئت های سنتی ، در پاسداشت محرم حسینی ، میزبان عزاداران اباعبداله باشد.

مهدی حسین زاه تهیه کننده این برنامه بوده و مهدی فقیه، محمد نصر آبادی و سید کمال هاشم زاده اجرای آن را بر عهده دارند .

«سید احرار» در ١٢ قسمت ٧٤ دقیقه ای به صورت زنده، از دوشنبه 19 شهریور ماه، ساعت 22 به وقت تهران از جام جم پخش شده و روز بعد در ساعت های 6 و 14 بازپخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س)؛ ویژه برنامه های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می کنند.

در روزهای پایانی این هفته، با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما و سه فیلم جدید «بانکدار مبارز»، «در دوران جنگ» و «سوفی و دیوانه» همراه باشید.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در دیدار با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم هم افزایی مشترک دو نهاد در تولید آثار دینی تاکید کرد.

«ساندویچ»، «ارابه» و «شبح» سه فیلم جدیدی هستند که در روزهای 2 و 3 بهمن ماه روی آنتن شبکه های سیما می رود.

در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

ادامه تصویربرداری سریال «هم‌بازی» به کارگردانی سروش محمدزاده و تهیه‌کنندگی نوید محمودی در تهران و حومه در حال انجام است.

مدیر پخش شبکه یک سیما، از برپایی حسینیه ایران در این شبکه خبر داد . 

مستند پرتره «سخنران مشهور»، با محوریت زندگی سیاسی مرحوم محمد تقی فلسفی در سه قسمت از جمعه 26 دی ماه ساعت 22 از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

عوامل برنامه «زنده باد زندگی» شبکه دو سیما حدود 2 سال پیش از «فریبرز عزیزی» فعال فرهنگی و کارآفرین اهل منطقه اورامانات کرمانشاه برای حضور در برنامه به عنوان کارآفرین موفق دعوت کردند و او نیز با لباس کُردی در این برنامه حضور پیدا کرد.

رسانه ملی با نگاهی متفاوت به حوزه کشاورزی ، روستاها را به عنوان  «مرکز خلق ثروت» و یکی از ظرفیت های بالقوه و مهم اقتصادی کشور معرفی می کند.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با ارسال نامه مراتب تشکر و قدردانی به جهت پوشش رسانه ای مطلوب  چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم توسط شبکه قرآن و معارف سیما را اعلام کرد.

مهشید جوادی بازیگر جوان کشورمان و ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی فصل سوم و چهارم سریال «بچه مهندس» جمعه ۲۶ دی ماه مهمان ویژه شب‌نشینی زمستانی «دست در دست» است.

«دست در دست» در نخستین ویژه‌برنامه زمستانی خود که پنجشنبه 25 دی روانه آنتن می شود میزبان رسول نجفیان است. 

برنامه تلویزیونی «دستخط» شبکه پنج سیما جمعه ۲۶ دیماه با حضور حسین‌علی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روی آنتن می رود.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۲ شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما برای روز جمعه ۲۶ دی اعلام شد.

 

 

در راستای تعامل و همکاری بین ارتش و رسانه ملی، جلسه مشترکی با حضور معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش، رییس سازمان تربیت بدنی ارتش و سرپرست شبکه ورزش صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مجموعه تلویزیونی «چک برگشتی» ساخته سیروس مقدم از امروز شنبه ۲۲ آذر از شبکه یک سیما پخش می شود.

نخستین جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» به همت اداره تبلیغات استان تهران و با همکاری شبکه امید سیما برگزار می‌شود.

شبکه نمایش برای پاسداشت تلاش معلمان عزیز، در بخش ژانر منتخب هفتگی خود به فیلم هایی با مضمون آموزش و معلمان که در همه حال، حتی شرایط جنگی و حوادث طبیعی همواره یار و مددکار جامعه بوده اند و در این روزهای کرونایی نیز به جهاد علمی و ستودنی مشغولند می پردازد.

 

برنامه «مثبت سلامت» هر روز به صورت زنده در هفت نوبت از شبکه سلامت روانه آنتن می‌شود.

برنامه «هاشور» با رویکردی طنز به نقد مسائل اجتماعی می‌پردازد.

سکانس های جنگی سریال «جشن سربرون» در شهریار تصویربرداری می شود.

با پایان مجموعه نمایشی «هفت سنگ»، سریال خاطره انگیز «کوچه اقاقیا» از شبکه نسیم پخش می شود.

برگزاری مسابقات قرآن به شیوه تلویزیونی، سبک جدیدی در اجرای مسابقات رقم زد.

محسن یزدی، مدیر شبکه مستند در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تلویزیون خانه مستند است و حضور مستندسازان در سال‌های اخیر در تلویزیون خیلی پررنگ شده است. 

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز ۱۸ آذرماه با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر شاه آبادی معاون سیما ، یزدی مدیر شبکه مستند و جمعی از مستند سازان در مرکز همایش های رسانه ملی با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند با حضور رئیس رسانه ملی و چند تن از مدیران صدا و سیما برگزار شد.

در آستانه هفته پژوهش ، در مراسمی از دو اثر پژوهش کاربردی درحوزه اقتصاد رسانه رونمایی شد.‌

 

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۴۰ روز شنبه ۴ بهمن شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما اعلام شد.

برنامه نردبان با حضور سیدسلیم غفوری مدیر شبکه افق، پیروز کلانتری و کارگردان مستند «مایا» و «بیجه» روی آنتن می‌رود.

روابط عمومی شبکه چهار درباره سخنان غیر منصفانه حجت الاسلام جهان بزرگی در برنامه «زاویه» بیانیه ای صادر کرد.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۹ شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما برای  روز جمعه ۳ بهمن اعلام شد.

«دست در دست» در چهارمین قسمت از ویژه‌برنامه زمستانی خود که جمعه ۳ بهمن روانه آنتن می شود میزبان امیر کاظمی است. 

مدیر شبکه تلویزیونی سلامت صدا و سیما: محیط زیست رکن از یاد رفته‌ی اجتماعی و فرهنگی این روزهای جامعه ماست.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۸ شبکه های آموزش ،چهار و قرآن و معارف سیما برای روز پنجشنبه ۲بهمن اعلام شد.

ناهید امیریان امشب مهمان مهران مدیری در برنامه «دورهمی» خواهد بود.

فیلم سینمایی «مرد نفوذی»، این هفته در «سینما حکمرانی» تحلیل می شود.

مشاور ریاست در امور انتظامی و فرمانده یگان حفاظت سازمان حفاظت محیط زیست با ارسال سپاس نامه ای از مدیر شبکه سلامت سیما قدردانی کرد.

مستند «سخت شیرین» به کارگردانی سید مهدی میرغیاثی پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

«دست در دست» در سومین قسمت از ویژه‌برنامه زمستانی خود که پنجشنبه 2 بهمن روانه آنتن می شود میزبان سیاوش طهمورث است.

«ساندویچ»، «ارابه» و «شبح» سه فیلم جدیدی هستند که در روزهای 2 و 3 بهمن ماه روی آنتن شبکه های سیما می رود.

برنامه «ورزشگاه» امشب ساعت 21:50 با هدف بررسی آخرین اتفاقات و حواشی ورزش کشور میزبان دکتر مهدی علی نژاد "معاون ورزش قهرمانی وزارت ورزش و جوانان" است.

دکتر علیرضا منادی رئیس کمیسیون آموزش مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ارزیابی دقیق تر و مستمر، اعتبار آزمون ها و گواهی ها و مدارک را بالا می برد ومتاسفانه دانشگاه ها و اساتید در این زمینه آنچنان که باید موفق نبوده است.  

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد