امروز دوشنبه  26 آذر 1397
تعداد بازدید : 161 - تاریخ خبر : 1397/08/30 - 14:50
فروپاشی غرب با یک انفجار فیزیکی شروع می شود

برنامه «شب روایت» با موضوع «روایتِ وحدت » با اجرای مسعود دیانی، شامگاه سه شنبه 29 آبان، از  شبکه 4 سیما،  روی آنتن رفت. رضا برجی، عکاس جنگ و نویسنده و آرازبارسقیان نویسنده و منتقد، مهمانان برنامه بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ آرازبارسقیان گفت: بهتر است پرسیده شود جایزه با آدم چه کار می کند. هرموقع فکر کردید چیزی می خواهید بنویسید یا کاری کنید که  فراتراز لذتی که آن نوشته دارد عمل کنید، آن اتفاق که دلت می خواهد اتفاق نخواهد افتاد و لذت کار فقط همان موقع نوشتن است. جایزه بردن هیچ ربطی به فرایند کار تولید اثر هنری درهیچ شراطی ندارد.
مهدی صالحی کارشناس برنامه، در ادامه برنامه هفته گذشته که در مورد جایزه جلال بود گفت: آن پیش بینی نتیجه داد و به ثمر رسید و خیلی از افراد و ناشران شروع به تبلیغات و جمع آوری رای، برای لیست 10 نفره جایزه آتیه ادبیات کردند. اما نگرانی اینجاست که نکند تعداد افراد رای دهنده از تعداد تیتراژ کتاب ها بیشتر باشد.

توجه به کمیت در جایزه ها، عامل سقوط کیفیت
آیا روند رای گیری های اینترنتی یا مردمی در جوایز ادبی مرسوم است یا نه؟
آرازبارسقیان بیان کرد: ما 2مدل جایزه داریم دولتی و خصوصی،اما فرقی نمی کنند. بیشتراین روند به طرف کمیت می رود نه کیفیت و این فقط درایران نیست در تمام جهان مرسوم است.و هر چه کمیت بالاتر می رود متاسفانه ارزشهای انسانی آن جامعه  پایین می آیند چون کیفیت پایین می آید.
دیانی ادامه داد: یک مقایسه ای دوستان انجام داده اند بین آراء جشنوارهای سینمایی و ادبی که در جشنوارهای سینمایی مخاطب فیلم را می بیند و رای می دهد ولی در جشنوارهای ادبی وقتی کسی که کتاب را نخوانده و با کمپین ها تبلیغاتی که راه می اندازند  به آن رای می دهد ،آیا این شیوه رای گیری اینترنتی صحیح است؟

جایزه ها، حمایت و هدایت کننده یک جریان خاص
صالحی در پاسخ دیانی گفت: این جایزه ها بعضا حمایت و هدایت کننده یک جریان هستند و همان گونه که آقای بارسقیان فرمودند چند نفر دور هم جمع می شوند و تصمیم می گیرند که یک جریانی را بالا ببرند و یک جریانی را با قاطعیت بکوبند.
بارسقیان در خاتمه نقد ادبی افزود: فرآیند ادبیات یک فرایند عینی نیست بلکه یک فرآیند ذهنی است و با فرآیند ذهنی نباید به این صورت برخورد شود.

مسلمان فقط به خاطرمسلمان بودن کشته می شود
در بخش دوم برنامه، دیانی از رضا برجی عکاس جنگ و نویسنده و مستندساز،پرسید: درتمام جنگ هایی که در آن حضور داشته اید یک طرف آن مسلمانان بوده اند آیا در نگاه شما فرقی میکرد که این مسلمانان شیعه باشند یا اهل سنت یا فرقه های مذهبی دیگر؟
رضا برجی گفت: بعضی جاها که می رفتم مثل بوسنی آنها خودشان هم نمی دانستند که چه نوع مذهبی دارند.مسلمان فقط به خاطرمسلمان بودن کشته می شود نه اینکه چه مذهبی دارد. من اصلا نگاه مذهبی و فرقه ای به آنها نداشته ام .وقتی امام راحل یا رهبر از وحدت صحبت می کنند این نه شعار ونه تاکتیک است بلکه یک واقعیت است که دارند بیان می کنند.دشمن مسلمانان وقتی جایی را بمب باران می کند نگاه نمی کنند که در آن مکان شیعه نشسته یا سنی ویا چه مذهبی یا قومیتی دارد،فقط به خاطرمسلمان بودن کشته می شوند.نگاه من در تمام جنگهایی که در آنجا حضور داشته ام این بود که به جبهه اسلام و مسلمانان رفته ام .
دیانی پرسید شما یکی از معدود افرادی هستید که با بن لادن و ملاعمر مصاحبه داشته اید آیا درآنها دخالت یا لایه هایی از استعمار دیده می شد یا فقط درک نادرست و اشتباه آنها بود؟
این عکاس جنگ در ادامه گفت : در القاعده 2 تفکر بود ،قبل و بعد از بن لادن . القاعده بعد از بن لادن دست به کشتار شیعان زد و از یک جایی اینها به دامن استکبار پناه بردند. خود بن لادن می گفت من وحدت امام خمینی را قبول دارم و این را در پنهان می گفت نه آشکار چون تفکر القاعده تکفیری است و طالبان و القاعده دستشان به خون شیعیان آلوده شد.
وی در ادامه افزود : چند سال قبل رهبر در باره اندلس سخنرانی کردند و فرمودند که نبود وحدت در اندلس کمر مسلمانان را شکست.الان هم درنبود وحدت بین مسلمانان، آمریکا دارد همان کاری که در اندلس انجام شد را انجام می دهد و ازنبود وحدت در بین مسلمانان منطقه استفاده می کند.
برجی  در مورد جهاد النکاح افزود: جهادالنکاح اولین بار در اندلس اتفاق افتاد و این را پاپ و مسیحی ها رواج دادند و این ایده داعش نبود،ایده و اصلش مربوط به مسیحیت است.

فروپاشی غرب با یک انفجار فیزیکی شروع می شود
برجی در جواب اینکه به گفته شهید آوینی جنگ آینده با آمریکا نیست بلکه با اسلام آمریکای است و آیا این اسلام آمریکایی همان منادی اختلاف است گفت:"شهید آوینی چند جمله کلیدی دارد از جمله در مورد غرب که می گوید فروپاشی غرب با یک انفجار فیزیکی شروع می شود ."

اسلام آمریکایی، تفکر تکفیری وهابیت
برجی افزود : اسلام آمریکایی هم چیزی نیست جز تفکر تکفیری وهابیت و به زودی چهره واقعی اسلام آمریکایی را در منطقه خواهیم دید.
 اسلام در وحدت کلمه اش بدون در نظر گرفتن فرقه و مذهب و قومیت چه دارد که به این صورت مورد هجمه قرار می گیرد؟
برجی پاسخ داد: بهتر است پرسیده شود امام خمینی چه کاری انجام داده است.تا قبل از انقلاب هر چیزی سر جای خودش بود ،امام آمد و همان گفته امام حسین(ع) را گفت که اگر مسلمان نیستید حداقل آزاده باشید و زیر یوغ استعمار نباشید و کاری که امام انجام داد این بود که شما می توانید با دست خالی در مقابل استعمار ایستادگی کنید. امام خمینی هیج چیز جز رضایت خدا نمی دید و هیچ چیز برایش جز خداوند مهم نبود.
در پایان برجی اینطور جمع بندی کرد: وحدت مسلمانان یک شعار نیست بلکه یک اصل از اصول جمهوری اسلامی است.
«شب روایت» چهارمین شب از « شب های هنر» و با محوریت ادبیات داستانی و روایت به تهیه کنندگی حسین شاه مرادی، هر سه شنبه شب ساعت 23 به صورت زنده از شبکه چهارم سیما پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، دکتر جلال غفاری به سمت مدیر شبکه افق منصوب شد.

با حکم معاون سیمای رسانه ملی، رییس مرکز تولید و فنی سیما منصوب شد.

پیام صابری، گریمور، بازیگر و همسر زیبا بروفه ساعتی پیش در سن ۴۵ سالگی در اثر ایست قلبی درگذشت.

پنجمین جشنواره تلویزیونی جام‌جم با صدور و اهدای احکام اعضای شورای سیاست گذاری، دبیران کمیسیون ها و مسئولان کمیته های مربوطه آغاز به کار کرد.

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، «اعضای شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم» منصوب شدند.

با حکم دکتر میرباقری معاون سیما، دکتر مسعود احمدی افزادی به سمت «دبیر و عضو شورای سیاست گذاری پنجمین جشنواره تلویزیونی جام جم» منصوب شد.

برنامه «سفیران» با محوریت بازنمایی تجارت خارجی، روابط اقتصادی و دپیلماسی سیاسی ـ فرهنگی جمهوری اسلامی ایران روی آنتن شبکه پنج سیما است. این برنامه در گفت‌وگو با عالی‌ترین مقام کشور مورد نظر در ایران، مباحث مربوط به روابط اقتصادی و سیاسی و سیاست برون گرایی اقتصاد مقاومتی را به تصویر می‌کشد.

آخرین قسمت از فصل اول مجموعه مستند «غوغای بی هیاهو» که پنجشنبه 22 آذر ساعت 19:45 روانه آنتن می شود؛ در طبیعت یکی از زیباترین و بکرترین نقاط ایران تصویربرداری شده است؛روستای «ونه دشت» از توابع شهرستان تالش در استان زیبای گیلان.

در روزهای پایانی هفته همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از بازگشت یک دانشمند علوم سلولی در «آنجا که زاده شدم» تا سفر یک زن و شوهر توریست به ایران در «خسته نباشید» باشید.

سریال نوروزی شبکه یک سیما به تهیه کنندگی مهدی فرجی شنبه 24 آذر در اطراف تهران کلید می خورد.

مسابقه «ستاره‌ساز»، در جهت کشف استعدادهای فوتبال از سرتاسر کشور ایران به زودی روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

پیرو پرسش مخاطبان درباره غیبت رضا رشیدپور در نیم ساعت پایانی برنامه و ترک آنتن بدون خداحافظی‌، روابط عمومی برنامه «حالا خورشید» پاسخ داد.

یک مجموعه رئالیتی شو به تهیه کنندگی سعید ابوطالب برای پخش در نوروز ۹۸ از شبکه یک سیما تولید می شود.

برنامه نوجوان برایمان برایمان یادآور یک نام است. نیمرخ! برنامه‌ای که چند سالی با مجریان مختلف روی آنتن شبکه یک سیما رفت و توانست چنان در ذهن و جان مخاطب خانه کند که هنوز و با گذشت 20 سال تصاویر تیتراژ و موسیقی‌اش، زنده است.

محمد حسن‌زاده: دوره نیمرخ تمام شده است
کامیار اسماعیلی: اسپانسر آفت برنامه‌های سیماست
حسین رفیعی: امروز برخی برنامه‌ها ادای نیمرخ را در می‌آورند

مستند «دماوند، گنبد گیتی» به کارگردانی محمد بزرگ‌نیا چهارشنبه (۲۱ آذر ماه) از برنامه «گنجینه» شبکه مستند راهی آنتن می‌شود.

 

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «مرگ خاموش» به کارگردانی احمد معظمی و نویسندگی هومان فاضل و حسین تراب نژاد پس از تهران در ارمنستان انجام می شود.

«شب موسیقی» در ششمین نشست خود، با موضوع «سرعت و تکنیک در موسیقی امروز ایران»، میزبان علیرضا پور امید، کارشناس موسیقی و دکتر علیرضا امینی، آهنگساز، محقق و کارشناس موسیقی بود. این برنامه یک شنبه شب 20 آبان، با اجرای رضا مهدوی روی آنتن رفت.

برنامه شب گذشته «فرمول یک» با اجرای سیدعلی ضیاء به مناسبت سالگرد زلزله کرمانشاه به صورت زنده از سر پل ذهاب روی آنتن رفت و امشب نیز ضیاء میزبان استاندار کرمانشاه خواهد بود.

فیلم های سینمایی «نقطه ضعف»، «یوزپلنگ»، «جای امن»، «تشکیلات»، «تفنگدار»، «آواز در باران»، «چهار بهار»، «نفر هفتم»، «گذر»، «بغض باران» و «زمانی برای ماندن» را از شبکه جهانی جام جم مشاهده فرمایید .

برنامه «زنگ هفت» برنامه های شبکه آموزش سیما را با قالبی شاد معرفی می کند.

 80 درصد از فیلمبرداری فصل سوم «ستایش» به تهیه کنندگی آرمان زرین کوب و کارگردانی سعید سلطانی به پایان رسید.

محمدرضا گلزار از حضور در «برنده باش» و دوران تازه فعالیتش در تلویزیون می‌گوید.

 

اختتامیه دوازدهمین دوره جشنواره بین المللی سینما حقیقت امشب 26 آذرماه ساعت 20:50 بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

رییس پژوهشگاه رویان با حضور در برنامه «همین امروز؛ همین امشب» به تشریح دستاوردهای این مرکز می پردازد.

مجموعه مستند «دست آفریده ها» که با رویکرد محتوایی شناخت هنرهای بومی هر استان و معرفی استادکاران صنایع دستی و هنرهای سنتی سراسر کشور روانه آنتن شبکه دو سیما می شود؛ این هفته به معرفی بخشی از صنایع دستی استان اردبیل و گلستان اختصاص دارد.

«پرونده مستند» این هفته پرونده‌ای را بررسی خواهد کرد که در آن سارقان با شگرد خاصی اقدام به دزدی موبایل‌های دست‌دوم می‌کردند.

برنامه «تهران 20» دوشنبه 26 آذرماه با موضوع کلاهبرداری های مجازی و الزامات کسب و کارهای اینترنتی بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

سی امین قسمت برنامه «هوای تازه» با موضوع تالاب هیرم و سرشماری حیات وحش در لارستان، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

«من میترا نیستم» مستندی درباره زندگی زینب کمالی دختر 14 ساله ای که سوژه ترور منافقین بود، دوشنبه 26 آذر از شبکه افق پخش می شود.

«پیوند» مستندی درباره زندگی و مبارزات شهید مفتح پرچمدار وحدت حوزه و دانشگاه، دوشنبه 26 آذر از شبکه افق پخش خواهد شد.

دوازدهمین قسمت مجموعه مستند «دکوپاژ» با موضوع زندگی و آثار جمال شورجه، دوشنبه 26 آذر از شبکه افق پخش می شود.

یازدهمین قسمت مجموعه مستند «پای تخت» با موضوع قانون گذار برای انتقال پایتخت در ایران، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

در آستانه روز جهانی عاری از خشونت و افراطی گری، مستند «هفتاد سال هوس» با موضوع اعلامیه حقوق بشر و موارد نقض آن از سوی قدرت‌های جهانی در دهه‌های گذشته، امشب 26 آذر از شبکه یک روی آنتن می‌رود.

برنامه این هفته «سپاه» با موضوع نودمین سال تاسیس بیمارستان نجمیه پخش می شود.

مستند «جلیقه زردها» به اعتراضات اخیر فرانسه که به دلیل پوشش تظاهرکنندگان و استفاده آنان از جلیقه های زرد به اعتراض جلیقه زردها معروف شده، می پردازد.

فیلم سینمایی «فرشته‌ها با هم می‌آیند» به کارگردانی و نویسندگی حامد محمدی و تهیه‌کنندگی منوچهر محمدی امشب ساعت 21:20 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

امشب دوشنبه ۲۶ آذر ماه، سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز»، میزبان، دکتر امید رضایی، فوق تخصص خون و سرطان بالغین (آنکولوژی و هماتولوژی) است.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد