امروز چهارشنبه  2 مرداد 1398
تعداد بازدید : 143 - تاریخ خبر : 1398/03/29 - 12:37
نیمی از سیگاری ها بخاطر کشیدن سیگار می میرند

دکتر مختاری فوق تخصص بیماری ها تنفسی و ریه با اعلام این مطلب که 50 درصد افراد سیگاری به دلیل استعمال دخانیات می میرند، در مورد شیوع بیماری های غیرواگیر در 20 سال آینده هشدار داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ این استاد دانشگاه در برنامه «ضربان» با ارائه آماری تکان دهنده از میزان مصرف دخانیات در جهان تاکید کرد: براساس آمار سازمان بهداشت جهانی who یک میلیارد و صد میلیون نفر در دنیا سیگار می کشند و پنج کشور چین، بلاروس، لبنان، مقدونیه و روسیه به ترتیب بالاترین رتبه را در مصرف سیگار دارند.
وی اضافه کرد: در سال های اخیر بسیاری از کشورهای پیشرفته با بالا بردن مالیات سیگار توانسته اند تمایل به مصرف آن را در شهروندان خود کاهش دهند، اما شرکت های تولید دخانیات بازار فروش را به کشورهای توسعه نیافته منتقل کرده اند و با این استراتژیک سیگار همچنان سومین صنعت دنیا به شمار می رود. به عبارت دیگر کاهش  26 درصدی افراد سیگاری در اروپای غربی رشد 57درصدی درکشورهای جهان سوم را به دنبال داشت.
مرگ یک سیگاری در هر 6 ثانیه خبری تکان دهنده بود که این فوق تخصص بیماری های تنفسی و ریه به آن اشاره کرد و افزود: براساس آماز سازمان جهانی بهداشت 20 درصد مرگ و میرها در سراسر جهان منشاء نیکوتین دارد و بر اثر استفاده از دخانیات است. تا پیش از قرن بیستم 100 میلیون انسان در اثر مصرف سیگار مرده اند و برآورد می شود تا انتهای قرن بیستم این آمار به 1 میلیارد نفر افزایش یابد.
دکتر مختاری در ادامه رتبه ایران را در میان کشورهای مصرف کننده دخانیات 74 ام ذکر کرد و گفت: خوشبختانه مصرف سیگار در میان خانم های ایرانی همچنان زیر یک درصد است و براساس آمار در 5 سال اخیر این میزان سیر نزولی داشته است.
وی  دخانیات را بیزینسی پرقدرت توصیف کرد و گفت: سالانه 744 میلیارد دلار گردش مالی در این بیزینس به کارتل های دخانیات چنان قدرتی بخشیده است که برای مبارزه با آن نیازمند عزم ملی و جهانی است. سال هاست به کنوانسیون جهانی منع دخانیات پیوسته ایم اما در مبارزه با آن عزمی جدی دیده نمی شود.
این استاد دانشگاه به صرف هزینه های هنگفت مصرف دخانیات در کشور اشاره کرد و گفت: چهار برابر هزینه خرید سیگار صرف درمان و تشخیص بیماری های مرتبط با این بلای قرن می شود. موضوعی که به صورت مستقیم و غیر مستقیم تمام جامعه را درگیر می کند.
وی قلیان را پدیده ای به مراتب مخرب تر از سیگار دانست و افزود: دود قلیان به مراتب مخرب تر از سیگار است و در عمیق ترین بافت های ریه فرد رسوخ می کند به همین دلیل تشخیص سرطان های ناشی از دود قلیان پیچیده تر و سخت است.
این  فوق تخصص بیماری های تنفسی و ریه در توضیح افراد دست دوم یا ناظرین چنین گفت: زمانی که با دوستان خود به سفره خانه های سنتی می روید و با فاصله چند متری در کنار آنها می نشینید، شما دود قلیان همراهتان را به صورتی عمیق تر فرو می دهید. با توجه به آمار موجود سالانه بالغ بر 890 هزار مرگ در ناظرین سیگار و قلیان داریم.
وی تاکید کرد: در مرحله سوم افرادی قرار دارند که با سیگاری ها به نوعی ارتباط دارند. پدرها و مادرهای سیگاری بدانند، ذرات سیگار بر لباس و بدن آنها تا ساعت ها باقی می ماند و حتی اگر در حضور فرزندانشان سیگار نکشند دود دسته سوم را به آنها منتقل می کنند.
دکتر مختاری همچنین در بخش دیگری از برنامه «ضربان» تجمیع آلودگی هوا و استعمال دخانیات را موضوعی خطرناک در کشور توصیف کرد و گفت: بیش از 30 درصد بودجه وزارت بهداشت و درمان صرف شناسایی و درمان مجموعه  بیماری های غیر واگیر دار همچون انواع سرطان ها، بیماری های انسدادی و.. می شود.
وی بالا بردن هزینه مصرف را از مهمترین عوامل بازدارنده دانست و گفت: براساس یکی از اصول کنوانسیون منع دخانیات 75  درصد هر سیگار را باید به عنوان مالیات از مصرف کننده گرفت این درحالی است که مسئولان ما به دلایل متعدد این کار را به تاخیر می اندازند.
این استاد دانشگاه افزایش تمرکز در هنگام سیگار کشیدن را تنها توجیهی بی معنا خواند و ادامه داد: مونواکسید کربن تولید شده در سیگار نه تنها تمرکز را کاهش می دهد بلکه فرد را دچار عصبانیت غیر متعارف می کند به همین دلیل سیگار کشیدن در هنگام رانندگی بسیار خطرناک است.
وجود 4 هزار نوع سم مختلف در سیگار از نکات دیگری بود که دکتر مختاری بر آن تاکید کرد و گفت:
موم شمع، یا کادمیوم باطری، یا مونوکسید کرین و یا ارسنیک و.. از جمله سمومی هستند که در یک نخ سیگار وجود دارد. با وجود تمام این هشدارها باز متاسفانه شاهدیم سیگار از قابل دسترس ترین مواد به شمار می رود که حتی به کودکان نیز فروخته می شود.
وی ترک سیگار را امری ارادی خواند و ادامه داد: براساس مطالعات مراکز سرطان شناسی در دنیا افراد تنها با اراده شخصی می توانند سیگار را ترک کنند. وقتی فرد به یکباره و از روی اراده فردی سیگار را ترک کند احتمال بازگشت کمتری خواهد داشت.
دکتر مختاری در پایان خاطر نشان کرد: فرد سیگاری باید بداند با مصرف سیگار علاوه بر آسیب هایی که به خودش می زند باری بزرگ اعم از سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و.. بر دوش جامعه می گذارد. به خاطر داشته باشید 50 درصد سیگاری ها به دلیل مصرف سیگار فوت می کنند. قلب و عروق، تصلب شرائین، بیماری های انسدادی، سینوزیت، لارنژیت، تورم نای و حتی اثرات باروری در زنان و مردان و  مشکلات زیادی  در اثر مصرف سیگار بوجود می آید.
گفتنی است برنامه «ضربان» با هدف پیشگیری، درمان و ارتقای سطح آگاهی مردم نسبت به بیماری های جسم و روان هر روز ساعت 16 به صورت زنده از شبکه سلامت پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

پوریا فیاضی و علی شفیعی  از اعضای تیم ملی والیبال ایران امروز مهمان «فرمول یک» هستند.

هفتمین قسمت ویژه برنامه «گوهرشاد» به مناسبت دهه کرامت و با حضور فهیمه بلباسی، از شبکه افق پخش می شود.

برنامه تلویزیونی «جهان آرا» با موضوع «بررسی مفاسد اقتصادی در لواسان»، دوشنبه 24 تیرماه از شبکه افق پخش می شود.

در روزهای پایانی هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما از تلاش برای بازیافتن حافظه یک فرد آسیب دیده در «هویت» تا روایت آخرین روزهای جنگ در یک بیمارستان صحرایی در «روزهای زندگی» همراه باشید.

«40+» برنامه ای است که با هدف مرور خاطرات و یادآوری آداب و سنن خوب گذشته و با اجرای گیتی خامنه و الهه رضایی با بخش های متنوعی روی آنتن شبکه هفت می رود.

تصویربرداری «در کنار هم ٢» به تهیه کنندگی آرزو ابوحمزه با محوریت موضوع فرزندپروری و مبارزه با اعتیاد از نیمه گذشت.

معاون سیما و معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره نقش آفرینی موثر و ویژه ستاد رسانه ای رونق تولید بحث و تبادل نظر کردند.

صحبت‌های سید حسن نصرالله در شبکه تلویزیونی المنار، دوشنبه شب از شبکه افق پخش خواهد شد.

مرتضی میرباقری رئیس ستاد رسانه ای رونق تولید سازمان صدا وسیما گفت: با وجود نارسایی ها، قدرت حل مسائل بر مشکلات کشور برتری دارد و مهم این است که بتوانیم آن را به سمت حل مشکلات هدایت کنیم.

برنامه «حرف حساب» امروز میزبان آرش معصومی با ایده کشت بافت گیاهی و تولید جلبک است.

نیکی مظفری در برنامه امروز «فرمول یک» درباره مسایل اجتماعی صحبت می کند.

مجموعه تلویزیونی «بچه های دیروز» با رویکرد پخش کارتون‌های قدیمی و مرور خاطرات کودکی بزرگسالان امروز، از سه شنبه 25 تیرماه ساعت 30 دقیقه بامداد  از شبکه  پنج سیما پخش می شود.

عوامل برنامه محله گل و بلبل با قدردانی از لطف مردم و کمک رسانه ملی طی ساخت سه فصل از مجموعه تلویزیونی محبوب محله گل و بلبل از دست اندرکاران کار کودک خواستند به برنامه سازی در این حوزه توجه بیشتری داشته باشند.

رئیس رسانه ملی در نشست مشترک جمعی از مدیران صداوسیما با اعضای کمیسیون ویژه حمایت از تولید ملی مجلس شورای اسلامی‌با اعلام آمادگی رسانه ملی برای حمایت همه جانبه از رونق تولید، گفت: دست تمام دلسوزان حوزه اقتصاد را به گرمی می فشاریم و برای موفقیت آن‌ها تلاش می‌کنیم.

عوامل برنامه «محله گل‌ و بلبل» دوشنبه 31 تیر پاسخگوی تماس مخاطبان با روابط عمومی سازمان صداوسیما (162) می‌شوند.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

برنامه «کاف گاف» به تهیه کنندگی و کارگردانی آرمین قاسمی برای پخش از این شبکه در مرحله تولید قرار دارد.

جشنوارۀ سینمایی‌های شبکه نهال هرروز ساعت 14 میهمان خانواده‌های ایرانی خواهد بود.

مجموعه نمایشی «گاندو»  به کارگردانی جواد افشار و تهیه کنندگی مجتبی امینی، در ژانر جاسوسی ـ امنیتی تهیه شده است و ماجراهای حیرت انگیز و تکان دهنده ای را روایت می کند.

فصل هفتم مستند مسابقه پرمخاطب «خانه ما» که این بار در شهر ادب و فرهنگ ایران تولید شده است، از پنجشنبه 30 خرداد روی آنتن شبکه نسیم می رود.

افزایش پهنای باند سیگنال ارسالی در Headend، آخرین گام برای HDشدن کامل شبکه نسیم شد.

ویترینی از بهترین فیلم های سینمایی ایران و جهان در جشنواره تابستانی سیما به نمایش در می آید.

ستاد رسانه ای رونق تولید صدا و سیما با رویکردهای تبیینی، آگاهی ‌بخشی، ترویجی، مطالبه‌گری، حمایتی و گفتمان‌سازی موضوع «رونق تولید» تشکیل شده است.

 

نشست خبری مشترک شبکه امید و هیئت فوتبال استان تهران روز چهارشنبه 29 خرداد ساعت 15:30 در محل سالن کنفرانس شبکه امید برگزار شد.

 شبکه نسیم با آغاز فصل تابستان برنامه های مختلفی را روانه آنتن خواهد کرد.

فصل ششم برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» از یکشنبه 9 تیرماه همراه با تغییراتی آغاز خواهد شد.

برنامه «چاپارخانه» با نظارت و برنامه‌ریزی روابط عمومی شبکه امید تهیه می‌شود و تولید آن، گام مهمی در مسیر ارتقای فعالیت‌های این بخش و تعامل بهتر با مخاطبان است.

مرکز پویانمایی صبا برنامه های تولیدی خود را برای نمایش تلویزیونی در فصل تابستان اعلام کرد.

مدیر گروه اجتماعی شبکه پنج سیما گفت: تهیه کننده برنامه «اختیاریه»، خود بنا به دلایلی از ادامه همکاری انصراف داد.

 

مستند «یک لقمه نون» درباره پیرمردی روستایی و اعتقاد راسخ او در مورد درآمد حلال و با برکت، چهارشنبه 2 مرداد از شبکه افق پخش می شود.

چهل و پنجمین قسمت برنامه «نیمه پنهان ماه» با حضور همسر شهید فرپور خمامی، چهارشنبه 2 مرداد از شبکه افق پخش می شود.

چهارمین قسمت مستند «مردمان لب رود» با موضوع زندگی مردمان کانی سیب در منطقه پیرانشهر آذربایجان غربی، چهارشنبه 2 مرداد از شبکه افق پخش می شود.

یازدهمین قسمت از سری سوم «فیروزه» درباره زندگی و آثار حمیدرضا برقعی، دوم مرداد ماه از شبکه افق پخش می شود.

برنامه «دستپخت» امشب شرکت کنندگانش را با چالشی جدید روبرو می کند.

قسمتی دیگر از مجموعه مستند «قیام لله» درباره تلاش بانوی بیرجندی برای حفظ سنت پارچه بافی سنتی، سه شنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

چهارمین قسمت مجموعه مستند «به نام خلق» درباره ماجرای حمله اعضای سازمان مجاهدین خلق به سفارت آمریکا در سال 57، سه شنبه 1 مرداد از شبکه افق پخش می شود.

دوازدهمین قسمت از برنامه‌ی تلویزیونی «چرخ» در تابستان، به گفت‌وگویی درباره‌ی سگ‌ها در طبیعت می‌پردازد.

جنگ شبانه «شب فیروزه ای» امشب ( اول مردادماه) میزبان شهاب عباسی هنرمند عرصه طنز( سینما و تلویزیون ) و حمید فولادی خواننده موسیقی پاپ خواهد بود.

"انوشیروان محسنی بندپی" استاندار تهران امشب اول مردادماه مهمان برنامه «تهران 20» می شود .

امشب آخرین قسمت برنامه «ستاره‌ساز» با حضور علی پروین روی آنتن می‌رود.

مجموعه مستند «قصه‌های آب» در سومین قسمت از سری دومش  به مسیر آب از قاهان در خلجستان قم تا مسیله در نزدیکی دریاچه نمک این شهر می‌پردازد.

" بحران کاغذ و عبور از آن " عنوان موضوع برنامه «شهربرگ» شبکه پنج سیماست که امشب ساعت 21 بر روی آنتن می رود.

قسمت هایی از برنامه «عصر جدید» در شبکه المیادین لبنان پخش شد.

برنامه «پایش» امشب، اول مرداد، با حضور کارشناسان به بررسی موضوع «آخرین تغییرات بازار بورس و روش سرمایه گذاری در این بازار برای افراد مبتدی»، می پردازد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد