امروز چهارشنبه  7 خرداد 1399
تعداد بازدید : 235 - تاریخ خبر : 1398/06/25 - 14:16
پدر فناوری نانوی ایران در برنامه تلویزیونی «چرخ» تشریح کرد
پیشگیری از آلزایمر و پارکینسون با فناوری نانو

بیست‌وششمین قسمت «چرخ» در فصل تابستان به گفت‌وگویی درباره‌ی فصل مشترک علوم و فناوری نانو و علوم عصب‌شناختی اختصاص داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در «میز علم» برنامه‌ی یکشنبه 24 شهریور، حسین فروتن به‌عنوان مجری-کارشناس «چرخ»، میزبان دکتر هاشم رفیعی‌تبار، عضو هیئت علمی دانشگاه علوم‌پزشکی شهید بهشتی و پدر علوم و فناوری نانو در ایران بود.

ایران، یکی از بازیگران صحنه‌ی نانو در دنیا
دکتر رفیعی‌تبار این گفت‌وگو را توضیح سوابق مطالعاتی‌اش و شروع پژوهش‌های علوم و فناوری در ایران آغاز کرد: «من از 16 سالگی در انگلستان بزرگ شدم و تمام مدارج تحصیلی‌ام را در آن کشور طی کردم. رشته‌ی مقطع دکتری‌ام ذرات بنیادی بود که در آن زمان رشته‌ای مطرح بود. در حین تحصیل در این رشته به بنیاد مکانیک کوانتوم علاقه پیدا کردم. خیلی ‌خوش‌شانس بودم که یکی از بزرگترین افراد این رشته که جایزه‌ی نوبل هم داشت، من را به شاگردی قبول کرد. در همان زمان من به دانشگاه آکسفورد منتقل شدم که یکی از معروف‌ترین دانشگاه‌های دنیا است و همراه چند دوست انگلیسی دنبال مسائل مورد مناقشه در فیزیک می‌گشتیم. من همیشه دنبال مسائل غیرقابل حل می‌گشتم. همان موقع که این کار را می‌کردم، با چند دوست انگلیسی به این نتیجه رسیدیم که یک‌سری ساختارهایی در فیزیک ماده‌ی چگال وجود دارند که فوق‌العاده ریز هستند و خواص عجیب‌ و غریبی در اطراف‌شان بروز می‌دهند. بعدها اسم این ساختار را نانو گذاشتند و جزو پدیده‌های عجیبی در طبیعت هستند که خواص آنها با تغییر اندازه تغییر می‌کند. به‌طور مثال اگر یک کیلو آهن را ذوب کنیم، با پنج گرم آهن ذوب‌شده فرقی نمی‌کند و نقطه‌ی ذوب آنها یکسان است. اما اگر آن پنچ گرم را به نانو برسانیم، نقطه‌ی ذوب کاملا تغییر می‌کند. من به خاطر کارهایی که در این زمینه انجام دادم، به‌عنوان استاد به ژاپن دعوت شدم. در ژاپن هم کار روی این موضوع را ادامه دادیم. سال 1380 تصمیم گرفتم به ایران برگردم. آن زمان دولت آقای خاتمی علاقه‌مند بود که این رشته‌های جدید در ایران پا بگیرند و من در مرکز تحقیقات فیزیک نظری مستقر شدم و آنجا اولین پژوهشکده‌ی علوم نانو را خیلی سریع راه‌اندازی کردیم و دوره‌ی دکتری هم طراحی کردیم. ما در این پژوهشکده به‌طور عمده روی علوم پایه کار می‌کردیم. روی نانومتر که یک‌میلیاردم متر است و در زندگی روزمره متعارف نیست. در این مسیر پیش رفتیم و به یکی از بازیکنان صحنه‌ی نانو در دنیا تبدیل شدیم.»

علوم نانو به کمک علوم اعصاب می‌آیند
ادامه‌ی این گفت‌وگو و صحبت‌های دکتر رفیعی‌تبار به کاربردهای علوم نانو در مسائل ایران اختصاص داشت: «من وقتی جوان بودم به بیوفیزیک خیلی علاقه داشتم. می‌خواستم بدانم فیزیکی که با آن ماهواره درست می‌کنیم، آیا همان فیزیک را می‌توان برای سیستم زنده به کار ببریم؟ سال 1384 دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی از من دعوت کرد در این دانشگاه یک مرکز نانوفناوری پزشکی راه‌اندازی کنم و روی کاربرد نانو در علوم پزشکی، داروسازی، جراحی و ... کار کنیم. من یک آزمایشگاه محاسباتی به‌وجود آوردم و در زمینه‌های زیادی کار کردیم. مسائلی مانند گرمادرمانی. آن چیزی که خیلی مورد توجه قرار گرفت، مساله‌ی ترکیب فناوری علوم نانو و علوم اعصاب بود.»

فناوری نانو از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند
دکتر رفیعی‌تبار در بخش پایانی گفته‌هایش به فصول مشترک علوم و فنانوری نانو و علوم عصب‌شناختی پرداخت؛ «از نظر ما چهار حوزه، علوم و فناوری قرن بیست‌ویکم را رقم می‌زنند؛ نانوتکنولوژی، بیوتکنولوژی، علوم اعصاب و فناوری اطلاعات. هدف ما این است که این چهار حوزه را با هم متحد کنیم که به آن می‌گویند فناوری هم‌گرا. در کار ما دو حوزه‌ی نانو و اعصاب با هم هم‌گرا شده‌اند. در علوم اعصاب، مغز را به‌عنوان یک ساختار بزرگ در نظر می‌گیرند. ما می‌خواهیم ببینیم داخل نورون‌ها چه اتفاقی می‌افتد. به‌طور مثال در بیماری آلزایمر که می‌گویند به خاطر کاهش حافظه پیش می‌آید، ما یک قدم پیش رفته‌ایم و می‌خواهیم نشان بدهیم پایه‌ی مولکولی و اتمی این بیماری چیست. وقتی مواد مغناطیسی یا فسفر به ساختاری در نورون‌ها برخورد می‌کند، ساختار طناب‌مانندی در آن از بین می‌رود. به عبارتی ما مکانیزم این بیماری در مغز را پیدا کرده‌ایم. این اتفاق به ما کمک می‌کند که آلزایمر را پیش‌بینی کنیم. ما می‌خواهیم به این نقطه برسیم که آزمایشگرهایی درست کنیم که این اتفاقات داخل مغز را پیش‌بینی کند و بیمار بداند که در اوایل بیماری آلزایمر است. کار دیگری که ما انجام می‌دهیم، مطالعه روی بیماری پارکینسون است. این بیماری ناشی از کمبود ویتامین دوپامین است. ما با تحریک الکترومغناطیسی می‌خواهیم یک جسم سیاه داخل بدن را تحریک کنیم که دوپامین را تا حد لازم در بدن بیمار به‌وجود بیاوریم. این کار بدون ابزار و دانش نانو امکان‌پذیر نیست. هدف ما از طب، کنار گذاشتن بیوشیمی است و کار کردن با بیوفیزیک. یک طب کاملا پیشگیرانه.»

کشف آب در یک سیاره‌ فراخورشیدی
در بخش روایت خبری «چرخ» محمود حاج‌زمان، کارشناس علمی برنامه، یک خبر مهم این روزهای دنیای علم را بررسی کرد؛ کشف آب در یک سیاره‌ی فراخورشیدی که در کمربند حیات ستاره‌ی مادرش قرار دارد. حاج‌زمان درباره‌ی این کشف توضیح داد: «خیلی از این سیارات فراخورشیدی برای پشتیبانی از حیات مناسب نیستند. جو طوفان‌زده دارند، تغییرات دمایی شدید و مدار عجیب‌وغریب دارند و ... . در دسته‌ای از این سیارات که به ابرزمین‌ها و سیارات زمین‌مانند معروف هستند، تخمین زده می‌شود که بین 5 تا 20 درصد آنها در کمربند حیات سیاره‌شان قرار دارند. ما تا هفته‌ی پیش به حال هیچ سیاره‌ای را پیدا نکرده‌ بودیم که بتواند پشتیبان حیات باشد. شواهدی از وجود بخار آب در سیاره‌ی k218b کشف شده که 110 سال نوری از زمین فاصله دارد. این تنها سیاره‌ی کشف‌شده‌ی فراخورشیدی است که امکان حیات در آن وجود دارد.»
«چرخ» در تابستان امسال در روزهای یکشنبه، دوشنبه و سه‌شنبه، از ساعت 19 به‌صورت زنده از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود. مجری «چرخ» حافظ آهی است و محمد جباری سردبیری برنامه و الهه بهبودی تهیه‌کنندگی «چرخ» را بر عهده دارند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

فیروز کریمی؛ مربی شناخته شده فوتبال کشورمان مهمان امشب (پنجشنبه ۱ خرداد) برنامه شبانگاهی «شبگرد» است.

در آستانه روز جهانی قدس شبکه یک ویژه برنامه هایی را روی آنتن می برد.

پخش تواشیح «اسماءالحسنی» در شبکه کودک مورد توجه و تشکر رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) قرار گرفت.

رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند رسانه ملی از حمایت بیشتر از مستندسازان با رشد 50 درصدی حق پخش در این دوره خبر داد.

ویژه برنامه رمضانی شبکه یک سیما شب گذشته میزبان یکی از مجریان صدا و سیما بود.

ویژه برنامه «دورهمی»، «کودک شو»، «کتاب باز» و «ویتامین خ» بعد از یک ماه روزه داری،میهمان خانه های شما خواهند بود.

در تعطیلات عید سعید فطر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

مستند «ربای» روایتی از مبارزه یهودیان ضد صهیونیست علیه اسرائیل، چهارشنبه 31 اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.

برنامه «جشن رمضان» شب گذشته میزبان دختران شهید حاج قاسم سلیمانی و خانواده شهید پورجعفری و شهید سرلک بود.

تصویر برداری مجموعه تلویزیونی «صفر بیست و یک» به کارگردانی مشترک سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه کنندگی مهدی فرجی در تهران آغاز شد .

قائم مقام شورای عالی قرآن از اقدام پسندیده شبکه مستند سیما در تولید و پخش زندگی نامه قاریان برجسته ایران و مصر قدردانی کرد.

در روزهای ابتدایی خرداد ماه که مصادف با روز جهانی قدس و آزاد سازی خرمشهر است؛ از ماجرای شهید غلامرضا رهبر گزارشگر رادیو آبادان در «رادیو آبادان» تا قتل‌عام و نسل‌کشی وحشیانۀ اسرائیلی‌ها در «بازمانده» همراه باشید.

شیوه های درمان ناباروری در برنامه «انارستان» بررسی می شود

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر؛ شبکه های سیما ویژه برنامه های متعدد و جذابی را برای پخش در نظر گرفته اند.

در آستانه عید سعید فطر، مسابقه «ایران» در ویژه برنامه ای 12 قسمتی قرار است هر شب لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان رقم بزند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

فلورا سام بازیگر و فیلمساز به گفتگو با مهران مدیری در برنامه «دورهمی» می‌نشیند.

برنامه تلویزیونی «دوربرگردون» با اجرای عبدالله روا روزهای پنجشنبه و جمعه روی آنتن شبکه سه می‌رود.

تصویربرداری مجموعه ترکیبی تلویزیونی «یک لیوان زندگی» به تهیه کنندگی و کارگردانی رضا صافی به پایان رسید.

مجموعه انیمیشن « قند و شکر» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا در خردادماه مهمان قاب شبکه دو شده و هر روز ساعت 15 از این شبکه تلویزیونی پخش می شود.

در آخرین قسمت از ویژه‌برنامه «سوره» گفتگوی مسعود دیانی با حسام‌الدین سراج و سید حسین شهرستانی درخصوص «قرآن و هنر» شب گذشته 5 خرداد‌ماه از شبکه چهار سیما پخش شد.

دیدار"بورسیا دورتموند -بایرن مونیخ"، سه شنبه 6 خرداد از ساعت 21 به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش خواهد شد .

 مجموعه تلویزیونی «پرگار» ازامشب ۶ خرداد روی آنتن می‌رود.

مستند «دو تا کافی نیست»  سه شنبه 6 خرداد ماه ساعت 11:30 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

برنامه «به خانه بر می گردیم» امروز سه شنبه 6 خردادماه در بخش پزشکی به بررسی "جهش ژنتیکی کویید 19" می پردازد.

تاکنون نزدیک به ۹۵ درصد از مراحل تصویربرداری مجموعه «پدر پسری» به تولید رسیده و تا ۱۰ روز دیگر گروه به کار خود خاتمه خواهند داد.

مهران رجبی گفت: این‌روزها جنگ در بیمارستان‌ها در جریان است و رزمندگان خط مقدم این جنگ کادر درمان هستند. برای همه این عزیزان سلامتی آرزو می‌کنم.

سریال «پله پله» به کارگردانی محمدحسین لطیفی و نویسندگی حسن وارسته و امیرعباس پیام به «بوقلمون» تغییر نام داد.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «زمین گرم» به کارگردانی سعید نعمت اله این روزها با حضور بازیگران چهره در تهران ادامه دارد.

پیکر «صدیقه کیانفر» بازیگر سینما و تلویزیون روز چهارشنبه رهسپار خانه ابدی می‌شود.

«روز خوش»، سه شنبه 6 خرداد ( 26 می 2020 ) با شجاع طباطبایی و لیلا موسوی، میزبان بینندگان خود می باشد .

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد