امروز چهارشنبه  7 خرداد 1399
تعداد بازدید : 390 - تاریخ خبر : 1398/08/01 - 13:58
تحلیل های واقعه ی عاشورا میتواند برای امروز راهگشا باشد

صادق کرمیار نویسنده ی کتاب "نامیرا" در برنامه ی سه شنبه شب ،«شب روایت» گفت: این داستان است که میتواند  پرسش هایی  را از لایه های زیرین ذهن بیرون بکشد و من با این نگاه وارد کوفه شدم و این پرسش ها باعث شد که به دنبال تحلیل های مختلفی از مردم کوفه بروم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ صادق کرمیارنویسنده ی کتاب "نامیرا" و مهمان برنامه ی «شب روایت» در پاسخ به این سوال که کتاب "نامیرا" یک تحلیل اجتماعی و تاریخی نسبت به وقایع کوفه قبل از واقعه ی عاشورا دارد که تحلیل عمیقی است که در کمتر آثار تاریخی و داستانی میبینیم و شما چه طور به این تحلیل رسیدید پاسخ داد:بعضی ها ادبیات داستانی را ابزاری برای تبلیغ  دین می بینند و به عنوان یک ابزار تعلیمی به آن نگاه میکنند  که اشکالی هم ندارد .
آن هایی که ادبیات داستانی را به طور جدی دنبال میکنند ،خود داستان به تنهایی  برای آنها موضوعیت دارد  و این موضوعیت داستان باعث میشود که وقتی ما با یک واقعه ی تاریخی روبرو میشویم با ساختار داستانی به آن موضوع نزدیک می شویم و اولین نکته ای که به ذهن ما میرسد بحث پرسشگری است که در این واقعه چه اتفاقی افتاد و چگونه اتفاق افتاد و چرا اتفاق افتاد ؟با این نوع نگاه من وارد کوفه شدم.
این داستان است که میتواند این پرسش ها را از لایه های زیرین ذهن بیرون بکشد و من با این نگاه وارد کوفه شدم و سعی کردم مردم آن زمان کوفه را بشناسم چون برای خودم قابل باور نبود که ظرف سه یا چهار ماه چند هزار نفر نامه نوشتند و از امام خواستند که به کوفه بیاید و به آنها کمک کند.
همچنین کرمیار در خصوص اینکه آیا مردم کوفه در دعوتشان از ابا عبدالله الحسین خواسته های خالصانه ندارند و نیتشان منافع اقتصادی است که بعد ها رفتار های آنان را رقم میزند گفت:بخشی از مردم کوفه هستند که ما به آنها خواص کوفه میگوییم و سران قبیله ها هستند که بیشتر این افراد به امام نامه نوشتند و بخشی دیگر توده ی مردم هستند که پیرو خواص بودند و بنابراین اگر ما بتوانیم به یک تحلیل جامعی از خواص کوفه در آن مقطع تاریخی برسیم میتوانیم به ریشه های  انگیزه ی مردم  برای نگارش نامه برسیم .
همچنن دلیل عمده این بود که شناخت کافی از امام نداشتند و به عنوان اینکه ما یزید را نمیخواهیم و بنابراین یک شخصیتی هست که پسر پیغمبر هست حالا این شخصیت را دعوت کنیم و یک حرکت جدیدی علیه بنی امیه انجام دهیم و به همین دلیل این نامه را نوشتند.
اما اینکه انگیزه ی امام چه بود این بحث مهمی است.چون امام این جماعت را میشناختند.امام اگر میخواستند قیام کنند علیه یزید یک راهش این بود که به سمت کوفه حرکت کنند و یک راهش این بود که در پاسخ به نامه ی کوفیان بگوید که به مکه بیایید و با بقیه ی مسلمانان هم پیمان بشید وعلیه یزید قیام کنیم.اما امام این حرکت را نمیکنند و درست وسط حج از مکه خارج میشوند .همه ی این پرسش ها باعث میشد که به دنبال  تحلیل های مختلفی از کوفه بروم .
این نویسنده ی مطرح  در باره ی جابجایی شخصیت های داستان در پایان داستان افزود:در ادبیات داستانی چیزی داریم به عنوان آشنایی زدایی اگر هر هنرمندی بتواند از این عنصر به بهترین نحو استفاده کند توانسته بر مخاطب اثر بگذارد.بعضی از شخصیت ها برای مردم آشنا است و میدانند چه اتفاقی افتاده است، با تنها شیوه ای که میشد با این موضوع برخورد کرد همین موضوع آشنایی زدایی بود .در کارهایی مثل محرم و عاشورا اگر از این عنصر استفاده کنیم میتوانیم تاثیر گذار باشیم.
وی اشاره کرد :بسیاری از وقایع نامیرا تخیلی است ولی مبتنی بر همان تاریخ است.شخصیت هایی که در این داستان وجود دارد تا جایی که به تحلیل ما کمک میکند حضورشان الزامی است.
کرمیار درباره ی شخصیت عبدالله ابن عمیر و ادعای مسلم  بن عقیل در این مورد که عبدالله ابن عمیر روی مرز باطل ایستاده است اظهار داشت:عبدالله مدت ها از محیط حکومت اسلامی دور بوده و آن چه که از آموزه های اسلام در ذهنش بوده مربوط به قبل از بازگشت به کوفه بود و اتفاقات جدید کوفه را نمیتواند تحلیل کند و دچار تناقض میشود و از هر دو یعنی امام حسین(ع) و یزید دفاع میکند که این تفکر مختص آن دوره بوده است .
ما ساعت ها بر سر این نکته که تفکرات دینی و فلسفی مردم در آن مقطع تاریخی چه بوده بحث میکردیم و به همین  دلیل من فراتر از این نرفتم .
اگر از تحلیل امروز بخواهیم به آن قضیه نگاه کنیم دموکراسی زیر سوال میبرد.عبدالله میگوید همه ی مسلمین به یزید رای داده اند و فقط یک نفر جلوی یزید ایستاده است و معنی ندارد که کسی جلوی یزید بایستد و به لحاظ منطقی حرف درستی است اما این تاجایی درست است که سیدالشهدا را به عنوان امام نپذیرفته  و جایی که سیدالشهدا را به عنوان امام میپذیرد همه ی این نظریه ها کنار میرود.
صادق کرمیار نویسنده ی کتاب" نامیرا" درباره ی نقش داعیه داران حمایت از امام حسین (ع) در تردید  عبدالله ابن عمیر بیان کرد: من این کتاب را سال 81نوشتم و در سال 88به چاپ رسید .اگر سال 1488 هم به چاپ برسد باز همین مسائل را داریم.یعنی تحلیل های مربوط به واقعه های عاشورا میتواند راهگشا باشد و  ما ملاک هایی در اختیار داریم که میتوانیم بسنجیم چه کسی برحق  و ناحق است.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه شب ها از شبکه چهار پخش می شود.

انتهای پیام/ن

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

فیروز کریمی؛ مربی شناخته شده فوتبال کشورمان مهمان امشب (پنجشنبه ۱ خرداد) برنامه شبانگاهی «شبگرد» است.

در آستانه روز جهانی قدس شبکه یک ویژه برنامه هایی را روی آنتن می برد.

پخش تواشیح «اسماءالحسنی» در شبکه کودک مورد توجه و تشکر رهبر معظم انقلاب (مدظله‌العالی) قرار گرفت.

رئیس چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند رسانه ملی از حمایت بیشتر از مستندسازان با رشد 50 درصدی حق پخش در این دوره خبر داد.

ویژه برنامه رمضانی شبکه یک سیما شب گذشته میزبان یکی از مجریان صدا و سیما بود.

برنامه «جشن رمضان» شب گذشته میزبان دختران شهید حاج قاسم سلیمانی و خانواده شهید پورجعفری و شهید سرلک بود.

در تعطیلات عید سعید فطر همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

مستند «ربای» روایتی از مبارزه یهودیان ضد صهیونیست علیه اسرائیل، چهارشنبه 31 اردیبهشت از شبکه افق پخش می شود.

ویژه برنامه «دورهمی»، «کودک شو»، «کتاب باز» و «ویتامین خ» بعد از یک ماه روزه داری،میهمان خانه های شما خواهند بود.

تصویر برداری مجموعه تلویزیونی «صفر بیست و یک» به کارگردانی مشترک سیامک انصاری و جواد رضویان و تهیه کنندگی مهدی فرجی در تهران آغاز شد .

قائم مقام شورای عالی قرآن از اقدام پسندیده شبکه مستند سیما در تولید و پخش زندگی نامه قاریان برجسته ایران و مصر قدردانی کرد.

در روزهای ابتدایی خرداد ماه که مصادف با روز جهانی قدس و آزاد سازی خرمشهر است؛ از ماجرای شهید غلامرضا رهبر گزارشگر رادیو آبادان در «رادیو آبادان» تا قتل‌عام و نسل‌کشی وحشیانۀ اسرائیلی‌ها در «بازمانده» همراه باشید.

شیوه های درمان ناباروری در برنامه «انارستان» بررسی می شود

به مناسبت فرا رسیدن عید سعید فطر؛ شبکه های سیما ویژه برنامه های متعدد و جذابی را برای پخش در نظر گرفته اند.

در آستانه عید سعید فطر، مسابقه «ایران» در ویژه برنامه ای 12 قسمتی قرار است هر شب لحظات شاد و مفرحی را برای مخاطبان رقم بزند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

سریال «نجلا» با محوریت امام حسین(ع) ساخته می شود.

برنامه «دورهمى» آخر هفته میزبان بازیگران سینما و تلویزیون و خوانندگان موسیقی پاپ می‌شود.

قرعه کشی پویش همصدای آسمان نیز اواخر خردادماه به صورت زنده از شبکه پویا برگزار خواهد شد.

پیکر زنده‌یاد «صدیقه کیانفر» پس از تشییع در قطعه هنرمندان واقع در بهشت زهرا(س) آرام گرفت.

برنامه «رویش» امروز با موضوع حفاظت از منابع طبیعی روی آنتن شبکه هفت سیما می رود.

در روزهای پایانی هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «ورزشگاه» امشب 7 خرداد ماه به بررسی موضوع کرونا و شروع لیگ برتر فوتبال  و منع حضور بازیکنان خارجی در لیگ ایران می پردازد.   

برنامه «صبح بخیر ایران» با بخش های متنوع بار دیگر مهمان خانه های ایرانی می شود.

مستند «پسکت کوثر» روایتی از تلاش گروهی از افراد برای حل مشکل مسکن زوج‌های جوان، چهارشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

بازیگران جدیدی به سریال «بوم و بانو» به کارگردانی سعید سلطانی پیوستند.

مستند «چند نفس تا افق» روایتی از سفر کشتی حمل آذوقه و دارو به غزه و کارشکنی اسرائیل علیه این اقدام، چهارشنبه 7 خرداد روی آنتن شبکه افق می رود.

دوره انتخابی سه فصل آینده «مافیا» از امروز آغاز می شود.

مستند «برزخ تنهایی» به تهیه کنندگی و کارگردانی ایمان کیخا چهارشنبه 7 خرداد ماه ساعت 11:30 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

با مجوز ستاد ملی مبارزه با کرونا ، فصل جدید برنامه استعدادیابی «عصرجدید» با حضور تماشگران به روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

برنامه پویا و جذاب «فوتبال 120»، این هفته نیز با بوندسلیگای آلمان و دیگر بخش های ویژه روی آنتن شبکه ورزش سیما می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد