امروز چهارشنبه  22 آبان 1398
تعداد بازدید : 208 - تاریخ خبر : 1398/08/01 - 13:58
تحلیل های واقعه ی عاشورا میتواند برای امروز راهگشا باشد

صادق کرمیار نویسنده ی کتاب "نامیرا" در برنامه ی سه شنبه شب ،«شب روایت» گفت: این داستان است که میتواند  پرسش هایی  را از لایه های زیرین ذهن بیرون بکشد و من با این نگاه وارد کوفه شدم و این پرسش ها باعث شد که به دنبال تحلیل های مختلفی از مردم کوفه بروم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ صادق کرمیارنویسنده ی کتاب "نامیرا" و مهمان برنامه ی «شب روایت» در پاسخ به این سوال که کتاب "نامیرا" یک تحلیل اجتماعی و تاریخی نسبت به وقایع کوفه قبل از واقعه ی عاشورا دارد که تحلیل عمیقی است که در کمتر آثار تاریخی و داستانی میبینیم و شما چه طور به این تحلیل رسیدید پاسخ داد:بعضی ها ادبیات داستانی را ابزاری برای تبلیغ  دین می بینند و به عنوان یک ابزار تعلیمی به آن نگاه میکنند  که اشکالی هم ندارد .
آن هایی که ادبیات داستانی را به طور جدی دنبال میکنند ،خود داستان به تنهایی  برای آنها موضوعیت دارد  و این موضوعیت داستان باعث میشود که وقتی ما با یک واقعه ی تاریخی روبرو میشویم با ساختار داستانی به آن موضوع نزدیک می شویم و اولین نکته ای که به ذهن ما میرسد بحث پرسشگری است که در این واقعه چه اتفاقی افتاد و چگونه اتفاق افتاد و چرا اتفاق افتاد ؟با این نوع نگاه من وارد کوفه شدم.
این داستان است که میتواند این پرسش ها را از لایه های زیرین ذهن بیرون بکشد و من با این نگاه وارد کوفه شدم و سعی کردم مردم آن زمان کوفه را بشناسم چون برای خودم قابل باور نبود که ظرف سه یا چهار ماه چند هزار نفر نامه نوشتند و از امام خواستند که به کوفه بیاید و به آنها کمک کند.
همچنین کرمیار در خصوص اینکه آیا مردم کوفه در دعوتشان از ابا عبدالله الحسین خواسته های خالصانه ندارند و نیتشان منافع اقتصادی است که بعد ها رفتار های آنان را رقم میزند گفت:بخشی از مردم کوفه هستند که ما به آنها خواص کوفه میگوییم و سران قبیله ها هستند که بیشتر این افراد به امام نامه نوشتند و بخشی دیگر توده ی مردم هستند که پیرو خواص بودند و بنابراین اگر ما بتوانیم به یک تحلیل جامعی از خواص کوفه در آن مقطع تاریخی برسیم میتوانیم به ریشه های  انگیزه ی مردم  برای نگارش نامه برسیم .
همچنن دلیل عمده این بود که شناخت کافی از امام نداشتند و به عنوان اینکه ما یزید را نمیخواهیم و بنابراین یک شخصیتی هست که پسر پیغمبر هست حالا این شخصیت را دعوت کنیم و یک حرکت جدیدی علیه بنی امیه انجام دهیم و به همین دلیل این نامه را نوشتند.
اما اینکه انگیزه ی امام چه بود این بحث مهمی است.چون امام این جماعت را میشناختند.امام اگر میخواستند قیام کنند علیه یزید یک راهش این بود که به سمت کوفه حرکت کنند و یک راهش این بود که در پاسخ به نامه ی کوفیان بگوید که به مکه بیایید و با بقیه ی مسلمانان هم پیمان بشید وعلیه یزید قیام کنیم.اما امام این حرکت را نمیکنند و درست وسط حج از مکه خارج میشوند .همه ی این پرسش ها باعث میشد که به دنبال  تحلیل های مختلفی از کوفه بروم .
این نویسنده ی مطرح  در باره ی جابجایی شخصیت های داستان در پایان داستان افزود:در ادبیات داستانی چیزی داریم به عنوان آشنایی زدایی اگر هر هنرمندی بتواند از این عنصر به بهترین نحو استفاده کند توانسته بر مخاطب اثر بگذارد.بعضی از شخصیت ها برای مردم آشنا است و میدانند چه اتفاقی افتاده است، با تنها شیوه ای که میشد با این موضوع برخورد کرد همین موضوع آشنایی زدایی بود .در کارهایی مثل محرم و عاشورا اگر از این عنصر استفاده کنیم میتوانیم تاثیر گذار باشیم.
وی اشاره کرد :بسیاری از وقایع نامیرا تخیلی است ولی مبتنی بر همان تاریخ است.شخصیت هایی که در این داستان وجود دارد تا جایی که به تحلیل ما کمک میکند حضورشان الزامی است.
کرمیار درباره ی شخصیت عبدالله ابن عمیر و ادعای مسلم  بن عقیل در این مورد که عبدالله ابن عمیر روی مرز باطل ایستاده است اظهار داشت:عبدالله مدت ها از محیط حکومت اسلامی دور بوده و آن چه که از آموزه های اسلام در ذهنش بوده مربوط به قبل از بازگشت به کوفه بود و اتفاقات جدید کوفه را نمیتواند تحلیل کند و دچار تناقض میشود و از هر دو یعنی امام حسین(ع) و یزید دفاع میکند که این تفکر مختص آن دوره بوده است .
ما ساعت ها بر سر این نکته که تفکرات دینی و فلسفی مردم در آن مقطع تاریخی چه بوده بحث میکردیم و به همین  دلیل من فراتر از این نرفتم .
اگر از تحلیل امروز بخواهیم به آن قضیه نگاه کنیم دموکراسی زیر سوال میبرد.عبدالله میگوید همه ی مسلمین به یزید رای داده اند و فقط یک نفر جلوی یزید ایستاده است و معنی ندارد که کسی جلوی یزید بایستد و به لحاظ منطقی حرف درستی است اما این تاجایی درست است که سیدالشهدا را به عنوان امام نپذیرفته  و جایی که سیدالشهدا را به عنوان امام میپذیرد همه ی این نظریه ها کنار میرود.
صادق کرمیار نویسنده ی کتاب" نامیرا" درباره ی نقش داعیه داران حمایت از امام حسین (ع) در تردید  عبدالله ابن عمیر بیان کرد: من این کتاب را سال 81نوشتم و در سال 88به چاپ رسید .اگر سال 1488 هم به چاپ برسد باز همین مسائل را داریم.یعنی تحلیل های مربوط به واقعه های عاشورا میتواند راهگشا باشد و  ما ملاک هایی در اختیار داریم که میتوانیم بسنجیم چه کسی برحق  و ناحق است.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه شب ها از شبکه چهار پخش می شود.

انتهای پیام/ن

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

شبکه های سیما ویژه‌برنامه‌های مختلفی را به مناسبت شهادت امام حسن عسگری (ع) و آغاز امامت حضرت ولیعصر؛ مهدی موعود(عج) تدارک دیده اند.

مجموعه تلویزیونی «اعجوبه‌ها» با دو شب پخش در هفته روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

رقابت های تیم ملی فوتبال کشورمان در مرحله مقدماتی رقابت های قهرمانی آسیا به صورت مستقیم از شبکه ورزش سیما پخش می شود.

رقابت تیم ملی فوتبال ساحلی ایران ـ اسپانیا، امشب شنبه 18 آبان از ساعت 19:30 به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

در آستانه فرارسیدن ۱۳ آبان ـ سالروز تسخیر لانه جاسوسی ـ شبکه های سیما ویژه برنامه هایی را روی آنتن می برند.

فصل جدید برنامه «2020» با هدف کارشناسی و بررسی رقابت های فوتسال و فوتبال ساحلی از چهارشنبه 15 آبان روی آنتن شبکه ورزش سیما می رود.

سریال «فوق لیسانسه‌ها» به کارگردانی سروش صحت ازجمعه  17 آبان روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرند .

برنامه جشنواره کارآفرینی سیما امروز میزبان خانم جلیله همتی کارآفرین در زمینه تولید مواد غذایی ارگانیک است.

شبکه های سیما با پوشش گسترده راه پیمایی روز ملی مبارزه با استکبار جهانی، در این شور و شعور انقلابی، با مردم همراه شدند.

برنامه «دست خط» این هفته ( جمعه 17 آبان ماه) میزبان محمد باقر قالیباف شهردار اسبق تهران می شود. 

برنامه دعای ندبه این هفته از مهدیه تهران پخش می شود.

برنامه «طرحی برای فردا» این هفته با موضوع "امداد انسان به انسان" و نقش امام حسن عسکری علیه السلام در جامعه آن روز پخش می شود.

برنامه «درس هایی از قرآن» این هفته با موضوع گرامیداشت آغاز امامت حضرت مهدی علیه السلام پخش می شود.

در پی درخشش شبکه ورزش سیما در جشنواره بین المللی فیلم و برنامه های تلویزیونی میلان ، رؤسای فدراسیون های ورزشی این موفقیت را تبریک گفتند

شانزدهمین قسمت برنامه «مدیر مسئول» این هفته (جمعه 17 آبان ماه ) میزبان محسن پورسیدآقایی معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران است.

 

معاون سیمای رسانه ملی گفت: در حال حاضر 60 سریال در ایستگاه های مختلف تولید داریم که این میزان نسبت به سال 95 هشت  برابر رشد نشان می دهد.

تلویزیون برای پاییز امسال پویانمایی‌های بسیاری آماده کرده است.

مدیر شبکه نسیم از مجری برنامه «کودک شو» تقدیر کرد.

ملیکا زارعی معروف به خاله شادونه در روز کودک به برنامه «سلام صبح بخیر» آمد و از تجربه بازیگری تا 15 سالگی تا اجرا و مادر شدن سخن گفت.

مجموعه تلویزیونی «فوق‌لیسانسه‌ها» به کارگردانی سروش صحت که این روزها تصویربرداری آن در مناطق مختلف تهران در حال انجام است، از اواسط آبان ماه روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

فصل دوم طرح ملی حفظ قرآن کریم بشارت 1453 از امروز دوشنبه 15 مهرماه به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

محمدرضا جعفری‌جلوه؛ مدیر شبکه دو ضمن معرفی مجموعه‌های نمایشی، مسابقات و تازه‌های شبکه دو سیما در ایام پیش‌رو؛ از دست پُر این شبکه  در حیطه پخش و تولید سریال‌های متنوع سخن گفت که تنها تولید 8 سریال جدید از جمله این تدارکات است.

برنامه صبحگاهی شبکه سلامت با عنوان «صبح عالی» هر روز به صورت زنده از مرکز همدان روی آنتن می رود.

سریال تلویزیونی «ترور خاموش» سریالی در ژانر معمایی - پلیسی است که شب ها از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

 

«قصیده جنوب» از تولیدات شبکه مستند به مناسبت درگذشت یکی از شاعران عرب‌زبان خوزستان امشب ساعت 19:30 از شبکه مستند پخش می‌شود. 

برنامه تلویزیونی «عصر» با موضوع نقش موساد در اتفاقات خاورمیانه و شرایط و تحولات کنونی سوریه، سه شنبه 21 آبان روی آنتن شبکه افق می رود.

مستند «سربرز» به کارگردانی علی گایینی و اکبر مخدومی به مناسبت هفته وحدت روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

برنامه «دست فرمون» از ۲۵ آبان ساعت ۲۳ از شبکه نسیم روی آنتن می رود.

برنامه «شهر برگ» امشب سه شنبه (21 آبان ماه) به بررسی و تحلیل نقش تعاونی ها در پویایی اقتصادی می پردازد.

برنامه «فرمول یک» امروز میزبان هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه است که درباره اقدامات بازسازی در این استان صحبت می کند.

برنامه «تهران 20» امشب (سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه) با حضور بهاره آروین، عضو شورای اسلامی شهر تهران و هوشنگ عمرانی، مدیرکل دفتر امور مجامع و شوراهای سازمان های شهرداری تهران به روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

امشب ‌‌سه‌شنبه ۲۱ آبان ماه، سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» ساعت ۲۰ میزبان کورش علیانی، نویسنده، پژوهشگر و برنامه‌ریز و مشاور تبلیغاتی است.

«شب روایت» امشب (۲۱ آبان ) ساعت ۲۳  با موضوع «ادبیات و ایدئولوژی» از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

برنامه جشنواره کارآفرینی سیما امروز میزبان یک فعال در زمینه آموزش و اشتغال است.

برنامه سخنرانی مذهبی روز چهارشنبه با محوریت سخنرانی حجت الاسلام رفیعی که درباره نشاط و شادابی اسلامی، پخش می شود.

یازدهمین قسمت مستند «قهرمانان» معرفی و گفت وگو با محمد بیداریان قهرمان شنای کشورمان، سه شنبه 21 آبان از شبکه افق پخش می شود.

قسمت سوم مجموعه مستند «سیم آخر» درباره فعالیت کارشناسان جلوه های ویژه میدانی سینما، سه شنبه 21 آبان از شبکه افق پخش می شود.

پنجاه‌ودومین قسمت «چرخ» ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 21 آبان، با موضوع غنی‌سازی اورانیوم و روند چرخه سوخت هسته‌ای روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

مستند «اعماق تاریکی» با موضوع نقد مبانی علمی گروه‌های تکفیری، سه شنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد