امروز جمعه  24 مرداد 1399
تعداد بازدید : 263 - تاریخ خبر : 1398/09/17 - 12:42
هیچ ضابطه و قانونی برای پدیده تهیه کنندگی در تئاتر وجود ندارد

شب تئاتر در بیستمین برنامه از سری جدید خود، شنبه  16 آذر، با اجرای منوچهر اکبرلو و موضوع «جایگاه تهیه کننده در تئاتر ایران» میزبان مسعود موسوی، نویسنده، کارگردان و مدرس دانشگاه و امیر حسین شفیعی، کارگردان، بازیگر و تهیه کننده تئاتر بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ موسوی در ابتدا توضیحی در رابطه با دلیل بوجود آمدن تهیه کننده در تئاتر داد: بالا رفتن هزینه تولید اثر هنری از هر لحاظ مانند دستمزد بازیگر، کرایه سالن، ساختن دکور و غیره، بحث تهیه کنندگی تئاتر را مشخص کرد.

هیچ ضابطه و قانونی برای پدیده تهیه کنندگی در تئاتر وجود ندارد!
شفیعی علت مخالفت عده ای با پدیده تهیه کننده در تئاتر را اینطور بیان کرد: معمولا در کشور ما اول پدیده ها بوجود می آیند و بعد ما در موردشان تصمیم می گیریم و راهکار برایشان درست می کنیم. امروزه پدیده تهیه کنندگی در تئاتر کشور ما بوجود آمده و رو به رشد است اما برایش هیچ ضابطه و قانونی نداریم. اگر قرار بود ما با هر پدیده نوظهوری در هنر مخالفت کنیم، شاید امروز تئاتر نوین ایران در این جایگاه نایستاده بود. تئاتر خصوصی امروز نشان داده با وجود تمام ضعف هایش، یک اتفاق خوب برای تئاتر ایران بوده است. بحث تهیه کنندگی نیز همین گونه است. ممکن است ما با چالش هایی روبرو باشیم اما نباید فراموش کنیم که ما امروز تهیه کنندگانی در تئاتر داریم که به تئاتر هم در بخش آورده های مالی و هم در فرآیند ارزان تر تمام شدن یک اثر کمک می کنند. عدم پذیرش تهیه کنندگی در تئاتر دیدگاه مناسبی نیست بلکه ما باید ببینیم با پدیده تهیه کنندگی در تئاتر چگونه باید برخورد کنیم که در مجموع به نفع تئاتر باشد.
موسوی در مورد نگرانی هنرمندان از سرمایه سالاری در تئاتر گفت: اینکه عناوینی مانند تهیه کنندگی تئاتر یا تئاتر خصوصی چه دستاوردهایی دارند و برایشان چه بهایی پرداخت شده هرگز آسیب شناسی نشده است. از نظر من تئاتر یک کار صد در صد فرهنگی است و اگر کسی بیاید و بگوید من در این کار فرهنگی صرفا نگاه مالی دارم چون سرمایه برای من است، این از نگاه فرهنگ سازی نمی تواند درست باشد.

تهیه کنندگی برای سامان دهی تئاتر کشور است
وی در ادامه به انتقاداتی از وضع موجود پرداخت: متاسفانه تعدد سالن ها به افت کیفیت آثار منجر شده است و استفاده از سلبریتی ها باعث شده به بسیاری از بازیگران کار نرسد. آقای ایکس که 10 کار تهیه کنندگی کرده اگر بررسی کنیم می بینیم 8 کار آن در خارج از مرزها بوده است، برای چه و به چه حسابی؟ در حالی که بحث تهیه کنندگی برای سامان دهی تئاتر کشور است. به نظر من مرکز هنرهای نمایشی به عنوان متولی تئاتر کشور، حرکتی را ایجاد می کند اما از مسئولیتی که در قبال آن حرکت دارد شانه خالی می کند و هیچ ارزیابی روی پدیده هایش ندارد و این می شود که الان من و شما مانده ایم که آیا تهیه کنندگی در حال شکل گیری است یا خیر!

تهیه کنندگان تئاتر از بدنه تئاتر هستند
شفیعی در دفاع از پدیده تهیه کنندگی گفت: تهیه کنندگان تئاتر از بدنه تئاتر هستند. اینکه ما فکر کنیم تهیه کننده وارد تئاتر شده که فقط کار تجاری کند مسلما این فکر اشتباهی است. اینکه ما تمام تقصیرها را گردن تهیه کننده بیاندازیم کار درستی نیست. ما قرار است در کنار هم کار کنیم. تئاتر تجاری و تئاتر اندیشمند، تئاتر تجربی و غیره همه می توانند وجود داشته باشند. باید این حق را به تهیه کننده ای که با سرمایه خصوصی اش وارد تئاتر می شود بدهیم که باید بتواند صندلی هایش را بفروشد تا بتواند جوابگوی اعضای گروهش باشد. بنابراین ما وقتی می خواهیم نیازهای اقتصادی یک گروه را برآورده کنیم ممکن است از یک بازیگر چهره سینمایی استفاده کنیم. بدون تماشاگر که تئاتر معنا ندارد. چه اشکالی دارد من برای جذب مخاطب بیشتر تلاش کنم. البته تهیه کننده باید حضور جدی داشته باشد و تمام و کمال بتواند یک اثر را اجرا کند.
وی در ادامه عدم توجه به گروه های نمایشی، تعطیلی شورای ساخت در اداره کل هنرهای نمایشی و بوجود آمدن تئاتر خصوصی را از دلایل به وجود آمدن تهیه کننده در تئاتر عنوان کرد.
موسوی در مورد نوع سرمایه گذاری تهیه کننده گفت : یک نگاه ممکن است این باشد که آرم(نشان) کالای مورد نظر در بروشور حک شود من با این مشکلی ندارم بلکه نگاه صرف صد در صد تجاری است که مرا اذیت می کند. مثلا یکی از تهیه کننده های مطرح و پیشکسوت، شب پنجم اجرا اعلام انصراف می کند و پولش را پس می گیرد و می گوید کار دارد شکست می خورد! تهیه کننده باید شاخصه های مالی را در کنار شاخصه های فرهنگی با هم داشته باشد.

موسوی درباره قانونمند کردن تهیه کنندگی گفت: به نظر من هر چقدر مرکز هنرهای نمایشی وظایف خودش را به خانه تئاتر که صنوف مختلفی دارد واگذار کند هم راحت تر می شود و هم کنترل بهتری می تواند داشته باشد تا راه های فرار برای خالی کردن پشت کارگردان را ببندد.
هر دو مهمان برنامه در پایان بر ضرورت داشتن ضابطه و چهارچوب در این راستا تاکید کردند.
«شب تئاتر» از مجموعه «شب های هنر» محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که شنبه ها ساعت 23 به صورت زنده روی آنتن می رود. تهیه کنندگی این برنامه را امین اشرفی بر عهده دارد و سردبیری و اجرای آن را منوچهر اکبرلو عهده دار است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

امشب ساعت ۱۹ اعلام نتایج شرکت‌کنندگان «عصر جدید» صورت می گیرد.

متخصص طب ایرانی امروز در برنامه «به‌ خانه برمی‌گیردیم» راه‌کارهایی را برای پیشگیری از کرونا ارائه می‌دهد.

در روزهای پنج‌شنبه و جمعه و شنبه 16، 17 و 18 مرداد ماه که با مناسبت های عید سعید غدیر خم و روز خبرنگار همراه است، بیش از 60 فیلم سینمایی روی آنتن شبکه های سیما می رود.

«شاهرگ» سریالی در قالب یک درام پرماجرا و دلهره آور است که بخشی از تاریخ معاصر ایران را به تصویر کشیده است. این سریال با محوریت بمب گذاری های منافقین در سال 1360 و همچنین افشاگری درباره ترورهای درون گروهی این گروهک روی آنتن سیما رفته است.

جشن بزرگ عید سعید غدیر خم در شبکه های سیما با پخش ویژه برنامه های متنوعی همراه است.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت ماهچره خلیلی بازیگر سریال های تلویزیونی چون «مختارنامه»، «مرضیه»، «کلاه پهلوی» و ... را تسلیت گفت.

شبکه‌های سیما در ماه محرم، ویژه‌برنامه‌هایی متناسب با ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان پخش می‌کنند.

برنامه «چراغانی» به مناسبت عید غدیر ویژه برنامه "غدیر" را از امشب به روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

همزمان با فرا رسیدن ایام محرم و عزای سرور و سالار شهیدان ، شبکه‌های سیما جدول پخش گسترده و متنوع تری را شامل برنامه های ترکیبی، مستند و ... تدارک دیده اند.

قسمت هفتم مسابقه تلویزیونی میدون، با راهیابی یک کسب و کار ویژه به مرحله بعدی این رقابت کارآفرینی همراه بود.

مدیر کل مسابقات ملی و بین المللی مهارت کشور گفت: مسابقات ملی مهارت با توجه به بیماری کرونا ،امسال به صورت غیر متمرکز،در 14استان در سطح کشور برگزار می شود.

در نهمین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های سه، چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

 با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم و صفر، سریال‌های «زمین گرم»، «نجلا»، «بوم و بانو»، «سرزده» از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود.

نشست رسانه‌ای سریال تلویزیونی «شاهرگ» به کارگردانی سیدجلال اشکذری و تهیه‌کنندگی محمدرضا شفیعی با حضور عوامل این سریال پیش از ظهر امروز چهارشنبه ۱۵ مرداد برگزار شد.

برنامه «شب فیروزه ای» در دهمین سفر خود بعد از شهر های تبریز ، کرمان ، ایلام ، خراسان رضوی، مرکزی، همدان ، خراسان جنوبی، اردبیل ، کاشان به استان کردستان رفته است. 

 

نظرسنجی مرکز تحقیقات در نیمه دوم خرداد نشان می‌دهد ۸۶٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته، مجموعه «سرباز» شبکه «سه» توانسته بیش از ۲۰ درصد مخاطب به خود جذب کند.

رییس مرکز پویانمایی صبا در بازدید از روند تولید انیمیشن در موسسه حور، چشم انداز تولید آثار پویانمایی را مثبت و امیدبخش ارزیابی کرد.

مقداد مومن نژاد، تهیه کننده «شوتبال» گفت: سری قبل ۵۸ قسمت بود، اما سری جدید در دو فصل ساخته می‌شود و طرح برنامه کاملا تغییر کرده است.

در اولین هفته تابستان با فیلم های سینمایی شبکه های چهار، پنج، امید و کودک سیما همراه باشید.

شبکه امید با سابقه تولید بیش از 180 هزار دقیقه برنامه برای نوجوانان، تدارک ویژه ای برای کنداکتور تابستانی خود کرده است.

شبکه های تخصصی سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان را معرفی کردند.

وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی طی نامه‌ای از محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به دلیل اقدامات ویژه در حوزه برنامه‌سازی و توجه این شبکه به امر اطلاع‌رسانی و ارتقای آگاهی عمومی جامعه در حوزه بهداشت ودرمان در ایام  همه‌گیری ویروس کرونا تجلیل کرد.

شبکه های سیما برنامه های مختلف خود را برای فصل تابستان معرفی کردند.

سریال های جدید «دخترم نرگس»، «شاهرگ» و «آخر خط» و مجموعه نمایشی تامینی «ساخت ایران 1» و «افسانه هزار پایان» در شب های تابستان از شبکه های یک، دو، سه، پنج و نسیم روی آنتن می رود.

محمد احسانی، مدیر شبکه نمایش، نسیم و تماشا در محل ضبط برنامه های تابستانی شبکه نسیم حاضر شده و از نزدیک در جریان تولید و آماده سازی این برنامه ها قرار گرفت.

 

سردار یزدی فرمانده سپاه حضرت محمد رسول الله (ص) طی نامه‌ای از رئیس رسانه ملی برای تولید و پخش مسابقه قرآنی ترنم که از شبکه اول سیما پخش می‌شود، تقدیر و تشکر کرد.

پنجمین برنامه «کشیک سلامت» با موضوع تاثیرات کرونا بر سلامت اجتماعی و روانی مردم روی آنتن شبکه سلامت می‌رود.

برنامه تلویزیونی «دوربرگردون» این هفته با حضور مجید خسرو انجم کاریکاتوریست روی آنتن شبکه سه می‌رود.

دکتر محمد جواد شعبانی به سمت قائم مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما منصوب شد.

جدول شماره ١۶۵ مدرسه تابستانه تلویزیون اعلام شد.

«زخم الماس» عنوان مستندی است که امشب ساعت 23 در قالب مجموعه ی چهارسوی علم از شبکه چهار سیما پخش می شود.

شبکه‌های سیما در ماه محرم، ویژه‌برنامه‌هایی متناسب با ایام سوگواری سرور و سالار شهیدان پخش می‌کنند.

برنامه تاریخی سرچشمه، در چهارمین قسمت خود در فصل دوم به بازخوانی "عملکرد انجمن‌حجتیه پیش و پس از انقلاب اسلامی" می‌پردازد.

«تهران 20» شبکه پنج سیما امشب برای بررسی شرایط ساختمان های پرخطر میزبان محمد سالاری "رییس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای اسلامی شهر تهران" و مهدی داوری "مدیر عامل سازمان آتش نشانی تهران" است.

عضو کمیته علمی ستاد مقابله با کرونا در گفتگو با در انتهای الوند از سندروم خستگی مزمن گفت.

در گفتگوی امروز 22 مردادماه در برنامه صبحگاهی «در انتهای الوند» درباره واکسن کرونا و اثر بخشی آن با جناب آقای کاظم کوکرم کارشناس در حوزه علم صحبت شد.

برنامه «رنگین کمان» شبکه پنج همزمان با ایام عید سعید غدیر و دهه اخر ذی الحجه  به پویش مسابقه کتابخوانی کتاب سفری که پرماجرا شد پیوست.

دوزادهمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت 19 امروز، چهارشنبه ۲۲ مرداد 99، با بررسی دنیای کوانتومی به مناسبت تولد اروین شرودینگر، فیزیکدان مشهور اتریشی روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

 با نزدیک شدن به ایام عزاداری محرم و صفر، سریال‌های «زمین گرم»، «نجلا»، «بوم و بانو»، «سرزده» از شبکه‌های مختلف سیما پخش می‌شود.

برنامه «به خانه بر می گردیم» امروز ( چهارشنبه 24 مردادماه ) در بخش پزشکی به دو موضوع مهم نذر خون و اهدای پلاسمای خونی در روزهای شیوع بیماری کرونا می پردازد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد