امروز دوشنبه  18 فروردين 1399
تعداد بازدید : 82 - تاریخ خبر : 1398/10/28 - 10:16
استعمار در قلب شهرهای کشور رسوخ کرده است

بیست و دومین قسمت از برنامه «شب معماری» شب گذشته با موضوع «حاشیه نشینی و بحران های پیرامون آن»  و حضور امیر خراسانی، پژوهشگر جامعه شناسی و فعال در حوزه اقتصاد سیاسی روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ خراسانی در این برنامه گفت: در 10 روز گذشته دو اتفاق مهم در کشور رخ داد و مردم بعد از ترور سردار سلیمانی  متوجه شدند که ما در یک جنگ عجیب و غریب با استعمار جهانی هستیم. چرا که دقیقا در ایام سوگواری برای شهادت سردار، شهرداری منطقه 2 تهران دره فرحزاد را از نخاله ها و افراد بی خانه مان تخلیه کرد و این دو صحنه وضعیت کل کشور را نشان می دهد. به عبارت دیگر ما آنطرف مرزها با استعمار می جنگیم، در حالی که استعمار در قلب شهرهای ما رسوخ کرده است.

او ادامه داد: الان بیش از 20 میلیون نفر از جمعیت ایران بدمسکن هستند به این معنی که یا در بافت فرسوده زندگی می کنند و یا حاشیه نشین هستند. امروزه 700 هزار نفر از جمعیت ایران شامل در واحدهای 50 متری زندگی می کنند، در حالی که اکثر آنها خانوارهای 4 نفره هستند و ما با یک پدیده چند لایه روبه رو هستیم که محصول 30 سال نظام شهرسازی، مدیریت شهری و مسکن در ایران است.

این پژوهشگر جامعه شناسی تصریح کرد: حتما باید هواپیمایی در کشور سقوط کند تا دنبال مقصر بگردیم؟ الان یک سوم جمعیت ما در حاشیه نشینی و فقر زندگی می کنند و به تحصیل، ازدواج، رفاه و ... دسترسی ندارند ولی هیچ کس پاسخگوی این وضعیت نیست.

خراسانی بیان داشت: یکی از دلایل استعفای آخوندی، وزیر مسکن این بود که رئیس جمهور اجازه نمی دهد بازار کار خودش را انجام دهد، متاسفانه از نگاه این افراد، اصلا جامعه ای به اسم ایران وجود ندارد، مردم در جنگلی زندگی می کند که هر کس برای زنده ماندن باید از صبح تا شب بجنگدد و تنها کسانی که پولدار هستند می توانند زندگی کنند.

او گفت: نبرد تاریخی ما با استعمار زمانی معنی دارد که بتوانیم با استعمارگران داخلی مبارزه کنیم و در غیر این صورت نبرد معنی ندارد. حال فرض را بر این بگذاریم که اینجا جنگل نیست و یک میثاق ملی به اسم قانون اساسی با همه ایراداتش داریم، قطعا مطابق همین قانون دولت موظف به تامین مسکن، آموزش باکیفیت، درمان باکیفیت و ... است، اما اما امروزه کدام یک از این مولفه ها اجرایی می شود؟.


این فعال اقتصاد سیاسی گفت: وقتی باغ ها را در شهر تخریب وبه جای آن برج می سازیم معلوم است که خبری از شعار شهر برای همگان وجود ندارد، بلکه شهر تنها در اختیار کسانی است که می توانند برج بسازند و اتفاقا در میان آنها نمایندگان مجلس هم وجود دارند. متاسفانه بدنه حکومتی ما خودش ذینفع است و دیگر نمی توان تمایزی بین آن و بخش خصوصی قائل شد.

خراسانی گفت: بزرگ ترین مدارس غیرانتفاعی شهر یزد برای مسئولین آن استان است، اصلا چرا باید چنین وضعیتی وجود داشته باشد؟ ما با بی عدالتی فضایی روبه رو هستیم، یعنی در این کشور هم منطقه فرشته داریم، هم زعفرانیه و هم دروازه غار. از سوی دیگر شاهد ایران مال و در مقابلش  کپرهای سیستان و بلوچستان هستیم و این وضعیت را همین دوستانی ساخته اند که الان یقه پاره می کنند که وارد مجلس شوند.


این فعال اقتصاد سیاسی تصریح کرد: نمی توان فردی 12 سال شهردار یک شهر باشد و الان که این شهر از آلودگی هوا در حال خفگی است، همین فرد پاسخی در این زمینه نمی دهد. بر اساس آمارها ما در کشور با کمبود یک میلیون و 400 هزار مسکن روبه رو هستیم، اما بالای 2 میلیون و 500 هزار مسکن نیز اضافه داریم که متعلق به بانک ها هستند، یعنی عمده اثرگذاران در حوزه مسکن، بانک ها هستند و عمده معاملات ما نیز در متراژ 85 متر به بالا است اما عمده ساخت ما بالای 150 متر به بالا است.

او بیان داشت: خصوصی سازی در مرحله اول همیشه خصولتی سازی است و همیشه بخشی از بدنه حکومت ها در آن دخالت می کنند اما رفته رفته بخشی از بدنه بخش خصوصی هستند که وارد حکومت می شوند. به طور مثال اکثر سناتورهای آمریکایی جزو فعالین بخش خصوصی این کشور هستند و بخشی از دولتمردان ما نیز دچار این توهم هستند که باید یک بازار ناب داشته باشیم که مسکن را به آن بسپاریم.

خراسانی گفت: اگر قرار است دولت مسکن نسازد و در قیمت آن مداخله نکند و به طور کلی کاری به این حوزه نداشته باشد پس دیگر برای چه دولت می خواهیم؟ چرا که الان عده ای می گویند به آموزش، درمان و مسکن کاری نداریم و مردم خودشان باید بازار را تنظیم کنند در حالی که دولت یعنی تنظیم تعهدات جامعه را برعهده بگیرد.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 8 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز دوشنبه 11 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه 9 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد:تلویزیون عملکرد خوبی داشته ودر دو بعد اطلاع رسانی وبرنامه های سرگرم کننده نمره قبولی گرفته است.

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز یک شنبه 10 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز یک شنبه ۱۷ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 15 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

کارگردان سریال پایتخت در واکنش به انتقاد برخی افراد گفت: در «پایتخت5» هم عده ای در ماجرای سفر به ترکیه زود قضاوت کردند؛ عجله نکنید سریال ادامه دارد.

در روز پنج شنبه 14 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه ۱۶ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

راما قویدل کارگردان سینما و تلویزیون خبر ابتلایش به کرونا را تکذیب و اعلام کرد پس از پایان تصویربرداری سریال «ایل دا» به صورت خودخواسته خود را قرنطینه کرده است.

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

دوستی، همدلی و یاری رساندن به یکدیگر درونمایه سریال طنز کامیون بوده و کمک کردن بزرگترها به جوانان در شرایط سخت؛ محور اصلی این سریال است. 

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

در روز دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹ همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

مرکز پویانمایی صبا برای نوروز و ایام تعطیلات کرونایی با توجه به شعار سال 99 مبنی بر« جهش تولید» فعالیتی مضاعف در تولید انیمیشن برای مخاطب عام، خردسال، کودک و نوجوان داشته است.

اولین قسمت برنامه پایش در سال 99 تاثیر کرونا بر اقتصاد کشور را بررسی می کند. 

قسمتی دیگر از برنامه تلویزیونی «بازگشت» با موضوع غرب و مهدویت، یکشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

دومین قسمت از برنامه تلویزیونی "راز" امشب ۱۷ فروردین ماه با موضوع کرونا و دین از شبکه چهار سیما پخش می شود.

سریال دنگ و فنگ روزگار از امشب روی آنتن شبکه تماشا می رود.

" جان جهان" عنوان ویژه برنامه نیمه شعبان شبکه پنج سیماست که از امشب ( یکشنبه 17 فروردین ماه ) به مدت 5 شب ساعت 21 بر روی آنتن می رود. 

ویژه برنامه «انارستان» با موضوع جایگزین های طبیعی و فرآورده های گیاهی در پیشگیری از کرونا، امروز روی آنتن شبکه افق می‌رود.

مستند «رویای ایرانی» داستان خبرنگاری آمریکایی که به ایران سفر کرده است، یکشنبه 17 فروردین ماه از شبکه افق پخش می شود.

شبکه یک در سال جهش تولید پخش برنامه های اقتصادی ویژه ای را دستور کار قرار داده است.

ویژه برنامه «همدلی» به مناسبت ایام ولادت حضرت مهدی(عج) به صورت زنده از شبکه افق پخش می شود.

مستند بال فرشته با موضوع مروری بر زندگی سردار شهید محمد سلگی از شبکه یک پخش می شود.

برنامه " تهران 20" امشب (یک‌شنبه ۱۷ فروردین ماه) با حضور علیرضا کمری معاون آموزش متوسطه وزارت آموزش و پرورش و دکتر ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی به روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

سریال «زیرخاکی» به کارگردانی جلیل سامان و تهیه‌کنندگی رضا نصیری‌نیا برای پخش در شب های ماه مبارک رمضان از شبکه یک سیما آماده می‌شود.

مرکز پویانمایی صبا با ساخت مجموعه انیمیشن « کی میگه ریاضی سخته؟ » دانش‌آموزان را در ایام خانه نشینی همراهی می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد