امروز پنج شنبه  3 مهر 1399
تعداد بازدید : 316 - تاریخ خبر : 1398/11/23 - 12:16
«مداد قرمز» با حضور مهرداد بذرپاش

هفتمین قسمت از ویژه‌برنامه «مداد قرمز» با حضور مهرداد بذرپاش دوشنبه 21 بهمن روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ مهرداد بذرپاش در ابتدای برنامه گفت: در زمان امام دو قطب کاپیتالیسم و سوسیالیسم وجود داشت و امام گفت ما هم قطب سوم هستیم. بعد از این 40 سال سوسیالیسم فروپاشیده و انقلاب ما مانده و کاپیتالیسم به رهبری آمریکا. ما امروز یک قطب بزرگ در دنیا هستیم و کشورها امروز یا باید با ما باشند و یا با آمریکا. هرکدام خاستگاه و شعارهایی دارند و هرکدام هم طرفدارانی در دنیا دارند.

نماینده سابق مجلس افزود: خروش مردم به خاطر شهید سلیمانی بعد از 40 سال از انقلاب اتفاق افتاد. مگر شهید سلیمانی غیر از حرف‌های امام و رهبر انقلاب چیز دیگری را دنبال می‌کرد؟ مقاومت، در کنار مظلوم بودن، در مقابل زور ایستادن، وفاداری برای مردم، جان را برای مردم فدا کردن و ... چیزهایی بود که او دنبال می‌کرد.

مهرداد بذرپاش ادامه داد: در مسیر انقلاب بعضی آرام آرام خسته شدند. بعضی برخلاف حرف‌های گذشته‌شان شروع کردند به حرف زدن. بعد از 40 سال نیازمند نوسازی در برخی بخش‌ها هستیم. خانه خود را نیز سالی یک‌بار تغییر دکوراسیون می‌دهیم. بعد از 40 سال نمی‌توان با همان سیستم‌عامل کشور را اداره کرد. نام این کار را حکمرانی جدید می‌گذارم. وظیفه سیستم‌عامل مدیریت ماژول‌های مختلف است.

وی اضافه کرد: یکی از ویژگی‌هایی که حتماً باید مدنظر قرار دهیم جوان‌سازی است که فراتر از جوان‌گرایی است و به معنی نوسازی در فرایندها و روش‌ها و تصمیمات و بخش‌های نرم‌افزاری است. ما در بعضی مسائل استاد حل نکردن مسائل از طریق پیچیده کردن آن مسئله هستیم. جوان‌گرایی را نباید به تغییر چند مدیر در بخش‌های مختلف تقلیل دهیم.

مدیرعامل سابق سایپا سپس گفت: خیلی از بخش‌های حکمرانی امروز از دست مسئولین رسمی خارج شده است. مثل فضای مجازی، تاکسی‌های اینترنتی و ... . از این به بعد این اتفاقات با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. دولت و مجلس کجای این اتفاقات هستند؟ گاهی به مسائل نامهم می‌پردازند و عقب می‌مانند. یکی از دلایلی که جوان‌ها باید مدیریت کنند همین است چون جا نمی‌مانند و توان مدیریت این شرایط را دارند. به ‌غیر از منیّت‌های فردی در خیلی از بخش‌ها، علت دیگری برای مقاومت در برابر این مسئله وجود ندارد.

مهرداد بذرپاش تأکید کرد: خیلی از وزرای ابتدای انقلاب حدود 25 ساله بودند اما همان‌ها امروز هم وزیرند و باور دیگری درباره جوان‌گرایی دارند. رئیس‌جمهور امروز ما هم از مجلس اول حضور داشته‌اند. این در حالی است که اتفاقات 10 سال اول انقلاب خیلی سخت بود. اداره جنگ که یک موقعیت بحران است، سخت‌تر است. ما نیازمند انقلاب‌های بعدی در داخل انقلاب هستیم. یکی از اصلی‌ترین الزامات حکمرانی جدید، جوان‌سازی است. امام و رهبری بیشترین صحبت‌ها و پیام‌هایشان به کدام قشر است؟ بیانیه گام دوم خطاب به کدام قشر است؟ این به این معنا نیست که رهبری بزرگ‌ترها را نمی‌بینند اما مسائلی هست که از طریق جوان‌ها باید اتفاق بیفتد.

مشاور رئیس‌جمهور در دولت نهم و دهم در ادامه گفت: قطعاً یک جوان مشاوره در حوزه نیازهای جوانان و فناوری‌های جدید را بهتر می‌تواند به مدیران بدهد. تجربه مشاوران جوان در دولت‌های نهم و دهم یکی از روش‌ها برای شکستن حلقه‌های بسته مدیریتی بود. یکی از وظایف مشاوران جوان تسهیل کردن فرایند ورود جوانان بود. آیا خوب است که کسی که 30 سال وزیر بوده بازهم وزیر شود؟ ایده مشاوران جوان برای جلوگیری از این معضل بود. در دولت جدید این طرح زیر سؤال رفت اما حدود 3 سال بعد با عنوان دستیاران جوان تکرار شد! نمی‌گویم ایده مشاوران جوان بی‌نقص بوده اما کسی ایده بهتری ارائه نداد. یکی از نکات مهم، مکانیسم و شاخص‌های انتخاب این جوانان است.

مهرداد بذرپاش همچنین اظهار داشت: کاهش سن مدیریتی امروز ضرورت کشور ماست. باید به سمتی برویم که فرایند تغییر نسل در مدیریت کشور حداقل اشتباه را داشته باشد. نه این‌که چون استثناهایی ممکن است اتفاق بیفتند که کاری خراب شود، به‌طورکلی جوان‌گرایی را کنار بگذاریم. جوان‌گرایی یک انتخاب نیست و یک اجبار است و شرایط امروز این را به ما تحمیل می‌کند.

وی افزود: جوان محافظه‌کار نیست و تصمیم می‌گیرد. امروز کشور ما دچار بیماری تصمیم نگرفتن شده است. کشور را باید از این ورطه بی‌تصمیمی نجات دهیم و این کار را جوان‌ها می‌توانند انجام دهند. وقتی ملاحظات زیاد شد تصمیم‌گیری رخ نمی‌دهد. موضوع جوان‌گرایی را در سمت‌های مدیریت خلاصه نکنیم. حواس‌مان باشد آدرس غلط ندهیم. باید این ادبیات فراگیر شود و آن‌وقت هست که بخش خصوصی و دولتی و حاکمیتی به میدان می‌آیند و کشور یک جهشی خواهد کرد.

مهرداد بذرپاش عنوان کرد: انتخابات مجلس را در پیش داریم و می‌بینیم تعدادی جوان خود را برای رأی دادن مردم عرضه کرده‌اند. اما مردم این‌ها را نمی‌شناسند. باید عده‌ای این‌ها را معر

فی کنند. پیشرفت کشور با یک مجلس یا یک دولت ولو جوان اتفاق نمی‌افتد. در این 40 سال کشور خیلی پیش رفته است اما توقع‌مان به‌ویژه در حوزه اقتصاد خیلی بیشتر است. مجلس و دولت در یک بستر معنا پیدا می‌کند. نمی‌توانی در دانشگاه استاد و فارغ‌التحصیل بی‌مسئولیت تربیت کرد و توقع داشت همین‌ها که در مدیریت کشور می‌روند درست عمل کنند.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین محیط‌هایی که باید اصلاح شود دانشگاه است. امروز رتبه تولید علم ما در منطقه 2 است اما رتبه ما در استفاده از علمی که تولید می‌کنیم 17 است! یعنی بیشتر برای استفاده دیگران تولید می‌کنیم. این مشکل را باید حل کنیم. دولت‌ها و مسئولان مختلف که سر کار می‌آیند از همین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها استفاده می‌کنند. پس این محیط را هم باید اصلاح کنیم.

مهرداد بذرپاش در پایان گفت: ما هنوز تکلیف‌مان را با احزاب معین نکرده‌ایم. مستقل بودن امروز یک شعار تبلیغاتی است درصورتی‌که خوب نیست که فرد به هیچ جا پاسخ‌گو نباشد. یعنی اگر بد عمل کرد آبروی حزب او برود و به این خاطر هم شده عملکرد خود را خوب کند. مستقل بودن ژستی برای فرار از پاسخ‌گویی شده است. نکته دیگر این است که برای شایسته‌گزینی باید فکری کنیم. گاهی برای جایگزین مدیری که در سن 55 سالگی بازنشسته می‌شود نیرو تربیت نکرده‌ایم.

 

«مداد قرمز» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی خواجه و دبیری مجتبی طالقانی در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما برای پخش در شب‌های دهه فجر آماده شده است.

 انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در چهلمین سالگرد دفاع مقدس و به منظور گرامی داشت یاد و خاطره هشت سال دفاع مقدس و ارج نهادن به مقام شامخ شهدا و قدردانی از جانفشانی ها و رشادت های یادگاران هشت سال دفاع مقدس شبکه های سیما ویژه برنامه هایی متناسب با این ایام پخش می کنند.

در روزهای پایانی این هفته با فیلم های سینمایی شبکه های سیما که تداعی کننده هشت سال دفاع مقدس است، همراه باشید.

رئیس سازمان تبلیغات اسلامی از کار خوب سریال «زمین گرم» قدردانی کرد.

 مجید زین العابدین مدیر شبکه یک در پی درگذشت فخرالدین عبادتی مشاور اجرایی و رییس دفتر این شبکه پیام تسلیتی صادر کرد.

قسمت های شانزدهم و هفدهم مسابقه تلویزیونی «میدون» با معرفی شش ایده کارآفرینی از جمله کسب و کار زندانیان روانه آنتن شبکه سه سیما می شود.

سری جدید مسابقه جذاب و تماشایی «برخط شو» با اجرای متفاوت و هیجان انگیز بهمن هاشمی و محیا اسناوندی از شنبه تا چهارشنبه هر شب ساعت 21:30 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در پیامی درگذشت فخرالدین عبادتی مشاور اجرایی و رییس دفتر شبکه یک سیما را تسلیت گفت.

برنامه «تهران ۲۰»شبکه پنج سیما، امشب ( 26 شهریورماه ) به مناسبت روز ملی اورژانس و فوریت‌های پزشکی میزبان رییس اورژانس کشور می شود.

دروس قرانی دو مقطع متوسطه اول و دوم از 29 شهریور در مدرسه تلویزیونی شبکه قرآن و معارف سیما روی آنتن می رود.

برنامه تلویزیونی «دست خط» این هفته جمعه 28 شهریور ماه ساعت 16:30 در آستانه شروع هفته دفاع مقدس میزبان امیر سرتیپ عبدالعلی پورشاسب  معاون قرارگاه خاتم الانبیاء(ص)  می شود.

محمدحسین حرمی از مدیران پیشکسوت سازمان صداوسیما بر اثر ابتلا به بیماری کرونا درگذشت.

مدیر شبکه پنج سیما، قائم مقام و مدیر گروه اجتماعی و مدیر گروه تهران و شهروندی این شبکه با سردار محمدحسین حمیدی رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ دیدار کردند.

برنامه «تهران ۲۰» شبکه پنج سیما، امشب ( دوشنبه 31 مهرماه) به بررسی و تحلیل موضوع همسان سازی حقوق بازنشستگان ، مشکلات و اقدامات رفاهی صندوق بازنشستگی کشور می پردازد.

برنامه «سیمای خانواده» امروز میزبان دکتر غلامعلی افروز، روانشناس، است که درباره فرزندآوری و فرزند پروری صحبت می کند.

«روایت حبیب» به مناسبت گرامیداشت هفته‌ دفاع مقدس از امشب ساعت ۲۲.۱۵ به مدت یک هفته روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

هشتمین قسمت برنامه تاریخی"سرچشمه" به بازخوانی تاسیس و ماهیت سپاه بدر پس از انقلاب اسلامی می‌پردازد. 

برنامه "نقدسینما" این هفته با یک پرونده جدید و گفتگوی ویژه با موضوع سینمای دفاع مقدس روی آنتن می رود. 

جدول شماره ۱۹ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

با توافق صورت گرفته با شرکت سینمایی نور تابان وابسته به بنیاد مستضعفان شهرک سینمایی نور در اختیار پروژه سریال سلمان فارسی قرار گرفت.

دومین قسمت از فصل پانزدهم برنامه «زاویه» به بررسی ایده علم بومی اختصاص خواهد یافت و از قاب شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

برنامه تهران۲۰ امشب ساعت 20 میزبان دکتر حسینعلی شهریاری "رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی" و دکتر حسین کرمانپور "مدیر کل روابط عمومی سازمان نظام پزشکی" است. 

 مجید زین العابدین مدیر شبکه یک در پی درگذشت فخرالدین عبادتی مشاور اجرایی و رییس دفتر این شبکه پیام تسلیتی صادر کرد.

مستند «یکی از ماه» درباره فعالیت های علی سلطان زاده و کارآفرینی او برای معلولان، جمعه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

مستند «در پس غبار» درباره اسنادی پیرامون پشتیبانی بی سابقه قدرت های جهانی از رژیم صدام هنگام جنگ با ایران، جمعه 4 مهرماه از شبکه افق پخش می شود.

ششمین قسمت مجموعه «یونیفورم» با موضوع خاطرات و فعالیت‌های حرفه‌ای اسدالله معنوی از فرماندهان ارتشی در دوران جنگ، پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد.

هفدهمین قسمت مجموعه «نقطه های برجسته» با حضور روح الله رستمی از قهرمانان پارالمپیکی کشورمان، سوم مهرماه از شبکه افق پخش خواهد شد.

مستند «قرص ماه» روایتی از زندگی جهادگر شهید دکتر محمد تقی فقیهی، پنجشنبه شب از شبکه افق پخش خواهد شد.

مستند «در جستجوی پلنگ ایرانی» پیرامون تلاش یک گروه از محققان پلنگ طی 6 سال برای یافتن این گونه جانوری، پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

مستند «بارش آفتاب» درباره زندگی سه برادر شهید، پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

پنجمین قسمت مجموعه «یونیفورم» با موضوع خاطرات و فعالیت‌های حرفه‌ای سرتیپ دوم خلبان عباس رمضانی، سه‌شنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد