امروز سه شنبه  29 بهمن 1398
تعداد بازدید : 93 - تاریخ خبر : 1398/11/23 - 12:16
«مداد قرمز» با حضور مهرداد بذرپاش

هفتمین قسمت از ویژه‌برنامه «مداد قرمز» با حضور مهرداد بذرپاش دوشنبه 21 بهمن روی آنتن شبکه چهار سیما رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ مهرداد بذرپاش در ابتدای برنامه گفت: در زمان امام دو قطب کاپیتالیسم و سوسیالیسم وجود داشت و امام گفت ما هم قطب سوم هستیم. بعد از این 40 سال سوسیالیسم فروپاشیده و انقلاب ما مانده و کاپیتالیسم به رهبری آمریکا. ما امروز یک قطب بزرگ در دنیا هستیم و کشورها امروز یا باید با ما باشند و یا با آمریکا. هرکدام خاستگاه و شعارهایی دارند و هرکدام هم طرفدارانی در دنیا دارند.

نماینده سابق مجلس افزود: خروش مردم به خاطر شهید سلیمانی بعد از 40 سال از انقلاب اتفاق افتاد. مگر شهید سلیمانی غیر از حرف‌های امام و رهبر انقلاب چیز دیگری را دنبال می‌کرد؟ مقاومت، در کنار مظلوم بودن، در مقابل زور ایستادن، وفاداری برای مردم، جان را برای مردم فدا کردن و ... چیزهایی بود که او دنبال می‌کرد.

مهرداد بذرپاش ادامه داد: در مسیر انقلاب بعضی آرام آرام خسته شدند. بعضی برخلاف حرف‌های گذشته‌شان شروع کردند به حرف زدن. بعد از 40 سال نیازمند نوسازی در برخی بخش‌ها هستیم. خانه خود را نیز سالی یک‌بار تغییر دکوراسیون می‌دهیم. بعد از 40 سال نمی‌توان با همان سیستم‌عامل کشور را اداره کرد. نام این کار را حکمرانی جدید می‌گذارم. وظیفه سیستم‌عامل مدیریت ماژول‌های مختلف است.

وی اضافه کرد: یکی از ویژگی‌هایی که حتماً باید مدنظر قرار دهیم جوان‌سازی است که فراتر از جوان‌گرایی است و به معنی نوسازی در فرایندها و روش‌ها و تصمیمات و بخش‌های نرم‌افزاری است. ما در بعضی مسائل استاد حل نکردن مسائل از طریق پیچیده کردن آن مسئله هستیم. جوان‌گرایی را نباید به تغییر چند مدیر در بخش‌های مختلف تقلیل دهیم.

مدیرعامل سابق سایپا سپس گفت: خیلی از بخش‌های حکمرانی امروز از دست مسئولین رسمی خارج شده است. مثل فضای مجازی، تاکسی‌های اینترنتی و ... . از این به بعد این اتفاقات با سرعت بیشتری اتفاق می‌افتد. دولت و مجلس کجای این اتفاقات هستند؟ گاهی به مسائل نامهم می‌پردازند و عقب می‌مانند. یکی از دلایلی که جوان‌ها باید مدیریت کنند همین است چون جا نمی‌مانند و توان مدیریت این شرایط را دارند. به ‌غیر از منیّت‌های فردی در خیلی از بخش‌ها، علت دیگری برای مقاومت در برابر این مسئله وجود ندارد.

مهرداد بذرپاش تأکید کرد: خیلی از وزرای ابتدای انقلاب حدود 25 ساله بودند اما همان‌ها امروز هم وزیرند و باور دیگری درباره جوان‌گرایی دارند. رئیس‌جمهور امروز ما هم از مجلس اول حضور داشته‌اند. این در حالی است که اتفاقات 10 سال اول انقلاب خیلی سخت بود. اداره جنگ که یک موقعیت بحران است، سخت‌تر است. ما نیازمند انقلاب‌های بعدی در داخل انقلاب هستیم. یکی از اصلی‌ترین الزامات حکمرانی جدید، جوان‌سازی است. امام و رهبری بیشترین صحبت‌ها و پیام‌هایشان به کدام قشر است؟ بیانیه گام دوم خطاب به کدام قشر است؟ این به این معنا نیست که رهبری بزرگ‌ترها را نمی‌بینند اما مسائلی هست که از طریق جوان‌ها باید اتفاق بیفتد.

مشاور رئیس‌جمهور در دولت نهم و دهم در ادامه گفت: قطعاً یک جوان مشاوره در حوزه نیازهای جوانان و فناوری‌های جدید را بهتر می‌تواند به مدیران بدهد. تجربه مشاوران جوان در دولت‌های نهم و دهم یکی از روش‌ها برای شکستن حلقه‌های بسته مدیریتی بود. یکی از وظایف مشاوران جوان تسهیل کردن فرایند ورود جوانان بود. آیا خوب است که کسی که 30 سال وزیر بوده بازهم وزیر شود؟ ایده مشاوران جوان برای جلوگیری از این معضل بود. در دولت جدید این طرح زیر سؤال رفت اما حدود 3 سال بعد با عنوان دستیاران جوان تکرار شد! نمی‌گویم ایده مشاوران جوان بی‌نقص بوده اما کسی ایده بهتری ارائه نداد. یکی از نکات مهم، مکانیسم و شاخص‌های انتخاب این جوانان است.

مهرداد بذرپاش همچنین اظهار داشت: کاهش سن مدیریتی امروز ضرورت کشور ماست. باید به سمتی برویم که فرایند تغییر نسل در مدیریت کشور حداقل اشتباه را داشته باشد. نه این‌که چون استثناهایی ممکن است اتفاق بیفتند که کاری خراب شود، به‌طورکلی جوان‌گرایی را کنار بگذاریم. جوان‌گرایی یک انتخاب نیست و یک اجبار است و شرایط امروز این را به ما تحمیل می‌کند.

وی افزود: جوان محافظه‌کار نیست و تصمیم می‌گیرد. امروز کشور ما دچار بیماری تصمیم نگرفتن شده است. کشور را باید از این ورطه بی‌تصمیمی نجات دهیم و این کار را جوان‌ها می‌توانند انجام دهند. وقتی ملاحظات زیاد شد تصمیم‌گیری رخ نمی‌دهد. موضوع جوان‌گرایی را در سمت‌های مدیریت خلاصه نکنیم. حواس‌مان باشد آدرس غلط ندهیم. باید این ادبیات فراگیر شود و آن‌وقت هست که بخش خصوصی و دولتی و حاکمیتی به میدان می‌آیند و کشور یک جهشی خواهد کرد.

مهرداد بذرپاش عنوان کرد: انتخابات مجلس را در پیش داریم و می‌بینیم تعدادی جوان خود را برای رأی دادن مردم عرضه کرده‌اند. اما مردم این‌ها را نمی‌شناسند. باید عده‌ای این‌ها را معر

فی کنند. پیشرفت کشور با یک مجلس یا یک دولت ولو جوان اتفاق نمی‌افتد. در این 40 سال کشور خیلی پیش رفته است اما توقع‌مان به‌ویژه در حوزه اقتصاد خیلی بیشتر است. مجلس و دولت در یک بستر معنا پیدا می‌کند. نمی‌توانی در دانشگاه استاد و فارغ‌التحصیل بی‌مسئولیت تربیت کرد و توقع داشت همین‌ها که در مدیریت کشور می‌روند درست عمل کنند.

وی اضافه کرد: یکی از مهم‌ترین محیط‌هایی که باید اصلاح شود دانشگاه است. امروز رتبه تولید علم ما در منطقه 2 است اما رتبه ما در استفاده از علمی که تولید می‌کنیم 17 است! یعنی بیشتر برای استفاده دیگران تولید می‌کنیم. این مشکل را باید حل کنیم. دولت‌ها و مسئولان مختلف که سر کار می‌آیند از همین فارغ‌التحصیلان دانشگاه‌ها استفاده می‌کنند. پس این محیط را هم باید اصلاح کنیم.

مهرداد بذرپاش در پایان گفت: ما هنوز تکلیف‌مان را با احزاب معین نکرده‌ایم. مستقل بودن امروز یک شعار تبلیغاتی است درصورتی‌که خوب نیست که فرد به هیچ جا پاسخ‌گو نباشد. یعنی اگر بد عمل کرد آبروی حزب او برود و به این خاطر هم شده عملکرد خود را خوب کند. مستقل بودن ژستی برای فرار از پاسخ‌گویی شده است. نکته دیگر این است که برای شایسته‌گزینی باید فکری کنیم. گاهی برای جایگزین مدیری که در سن 55 سالگی بازنشسته می‌شود نیرو تربیت نکرده‌ایم.

 

«مداد قرمز» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی علی خواجه و دبیری مجتبی طالقانی در گروه فرهنگ و اندیشه شبکه چهار سیما برای پخش در شب‌های دهه فجر آماده شده است.

 انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال «جلال» امشب پخش نمی شود.

دوربین های شبکه های سیما با استقرار در مسیر راه پیمایی 22 بهمن، حضور گسترده مردم در این حماسه جاودانه را منعکس می کنند.

برنامه تلویزیونی «چهل تیکه» پخش هفتگی خود را امروز یکشنبه ۲۰ بهمن ماه ۹۸ با حضور «رامتین محسنی» خواننده نوجوان اوایل دهه شصت و «محمد گلریز» خواننده سرودهای انقلابی آغاز می کند.

در آستانه چهلمین روز شهادت سردار سپهبد "حاج قاسم سلیمانی" شبکه یک سیما ویژه برنامه «ملک سلیمان» را از امشب روی آنتن می برد.

معاونت سیما در روز ۲۲ بهمن نمایش حضور و اقتدار مردم ایران را بار دیگر با به کارگیری بیش از 60 دوربین در قاب شبکه‌های سیما به تصویر می‌کشد.

نخستین هفته از دومین دوره رقابت های لیگ امید باشگاه‌های جودو کشور امروز پنج شنبه در ورزشگاه شهید شیرودی، سالن شهید افراسیابی تهران تحت عنوان برنامه «جام برتر» به صورت زنده روی آنتن شبکه امید خواهد رفت.

مدیران سیما و برخی مسئولان در نشست شورای هماهنگی و سیاست گذاری چهره مردمی سال 98 بر استفاده از ظرفیت های رسانه ملی و سایر نهادها در بسط و گسترش این طرح در ابعاد ملی تاکید کردند.

در روزهای پایانی هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از ازدواج مجدد مهری و نوری در «شریک زندگی» تا مشکلات احمد و لیلا برای دنیا آمدن 3 قلوهای شان در «فرشته ها با هم می آیند» همراه باشید.

در جشن بزرگ انقلاب، شبکه های سیما فیلم هایی با حال و هوای انقلابی آماده کرده و پخش می کنند.

برنامه «اینجا تهرانه»  (ویژه دهه فجر) از امشب یکشنبه (20 بهمن ماه) تا بیست و دوم بهمن از شهرستان شهریار  به روی آنتن شبکه پنج می رود.

دیدار " الشرطه عراق ـ استقلال ایران" دوشنبه 21 بهمن ساعت 18 به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود .

سریال «دهکده خاطرات» هر شب ساعت ۲۲ روی آنتن شبکه تماشا می رود.

در جلسه امروز شورای هماهنگی و سیاست گذاری چهره مردمی سال 98 ضمن لزوم ترویج ارزش های انسانی، اخلاقی و اسلامی سازمان های دولتی و دیگر نهادها برای مشارکت در معرفی چهره های مردمی اعلام آمادگی کردند.

برنامه تلویزیونی «بازگشت» در مورد انحرافات مدعیان مهدویت، یکشنبه 27 بهمن از شبکه افق پخش می شود.

دکتر احمدی افزادی در دیدار با رئیس دانشگاه فنی حرفه ای همکاری این مرکز آموزش تخصصی با شبکه آموزش را گامی موثر در تبلور دانایی به توانایی خواند.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

تهیه کننده سریال «میان بر» با بیان این که تصویر برداری این سریال تا پایان سال ادامه دارد، گفت: تولید این سریال همزمان با پخش آن از شبکه پنج ادامه دارد و تاکنون 12 قسمت آن تصویر برداری شده است.

برنامه «آفتاب شرقی» امروز میزبان حجت الاسلام اسکندری است که درباره آیین زندگی نکاتی را بیان می کند.

ادامه فصل دوم مجموعه تلویزیونی «سرگذشت» از شنبه 3  اسفند روی آنتن می رود.

برنامه جشنواره کارآفرینی سیما امروز از دو کار گرانقیمت و ارزان قیمت حمایت می کند.

قسمتی دیگر از مجموعه مستند «قیام لله» درباره تلاش مردم یکی از روستاهای کرمانشاه برای کارآفرینی، دوشنبه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

مجموعه «مادران ایران» دوشنبه این هفته با موضوع فعالیت های بانویی که توانست کشاورز نمونه ایران شود، دوشنبه 28 بهمن روی آنتن شبکه افق می رود.

حمیدرضا فولادگر که از سال 1383 نمایندگی مردم اصفهان در  مجلس شورای اسلامی را برعهده داشته است در برنامه امروز «صندلی من» درباره وظایف نمایندگان مجلس صحبت می کند.

دیدار" الاهلی عربستان-استقلال ایران" دوشنبه 28 بهمن ساعت 19 به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .

برنامه «حال خوب» امشب از لجبازی های نوجوانی و راهکارهای والدین برای کنترل این رفتارها می گوید.

برنامه «خیابان ایران» امشب میزبان 2 نفر از خوانندگان پاپ کشور است که بصورت زنده  برنامه اجرا می کنند.

معصومه اردستانی، محمد مهدی باقری و سیده زهرا رمضانی، دوشنبه 28 بهمن ماه ( 17 فوریه 2020 ) در «خانه مهر» همراه شما هستند .

امشب ‌دوشنبه ۲۸ بهمن‌ماه، سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز»، ساعت۱۹ ؛ میزبان حسام‌الدین سراج بازیگر، خواننده موسیقی سنتی ایرانی و نوازنده سنتور و سه‌تار است.

پنجمین قسمت برنامه تلویزیونی «جهان مرد» به مناسبت اربعین شهادت سردار حاج قاسم سلیمانی و با حضور صادق خرازی، دوشنبه 28 بهمن روی آنتن شبکه افق می رود.

شبکه یک سیما به عنوان شبکه عمومی و ملی در روز دوم اسفند، حضور مردمی دریازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی را به قاب تصویر می کشد.

«حضور ملی» عنوان ویژه برنامه انتخاباتی شبکه پنج سیماست که روز جمعه 2 اسفند ماه  همزمان با برگزاری انتخابات یازدهم مجلس شورای اسلامی و انتخابات میاندوره‌ای مجلس خبرگان رهبری (در 5 استان تهران، قم، خراسان رضوی، خراسان شمالی و فارس )  بر روی آنتن می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد