امروز جمعه  15 فروردين 1399
تعداد بازدید : 150 - تاریخ خبر : 1398/11/30 - 15:20
جواد موگویی در «شب روایت» گفت:
برای روایت درست سیل، من کوچه به کوچه در پلدختر میچرخیدم

جواد موگویی مهمان برنامه ی «شب روایت» گفت: وقتی سیل و زلزله می آید هر کسی هر جایی هست باید بیاید اما در سیل بهترین کمکی که میشد انجام داد این بود که روایت کنم.من در سیل لرستان سعی میکردم لحظه به لحظه را بنویسم یعنی ممکن بود فردا شرایط بهتر یا بدتر شود.در بحران لحظه به لحظه شرایط فرق میکند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ بیست و هشتمین برنامه ی شب روایت که در شامگاه سه شنبه شب 29 بهمن پخش شد با حضور جواد موگویی نویسنده و پژوهشگر و روایتگر سیل استان لرستان و خوزستان در فرودین ماه 98 به موضوع روایت بحران و بحران روایت اختصاص داشت.
جواد موگویی در پاسخ به این سوال که چرا کسی که کارش کتاب نوشتن و ساخت مستند است سر از روایت نگاری بحران درمی اورد توضیح داد:اینکه چرا من وارد شدم خب کسی نبود و وقتی سیل و زلزله آمد هر کسی هر جایی هست باید بیاید اما در سیل بهترین کمکی که میشد انجام داد این بود که روایت کنم.
روز 14فروردین بعد از 30ساعت از سیل ،من به پلدختر رسیدم .ساعت دوازده و نیم ظهر شروع به کار کردیم و رفتیم ببینیم در شهر چه خبر است و رسیدم به محله های سازمانی و عکس گرفتم و اولین پست را در صفحه ام با این محتوا که اینجا "آب نیست،برق نیست ..."گذاشتم برای این پست چون اصلا اینترنت نبود از بچه های سپاه یک موتور گرفتم و 50کیلومتر به سمت اندیمشک آمدم و بعد از این پست به دلیل نبود اینترنت هیچ خبری از صفحه ام نداشتم.ظهر ها کار میکردیم و شب ها به همین صورت موتور یا ماشین میگرفتم و حدودا 30تا40 کیلومتر به سمت اندیمشک می امدم تا انتن بیاید و بتوانم در صفحه ام پست بذارم و چون وقت نداشتم فقط میدیم که پست ها بازخورد خوبی داشته و نظر های زیادی زیر پست ها می آمد .بعد از آن فهمیدم من روایتگر اول در سیل هستم و سایتهای خبری زیادی از پست ها و روزنوشت هایم استفاده میکردند.من در پل دختر نمیدانستم چه اتفاقی در صفحه ی من افتاده و مردم می آمدند و میگفتند من با پست شما به اینجا آمده ام .من برای اینکه بتوانم این روایت ها را بنویسم کوچه به کوچه در پلدختر میچرخیدم.
این نویسنده و روایتگر در خصوص ویژگی های روایت خود افزود:به نظرم اولین چیز صداقت است و این به آن معنا نیست که مصلحت ها را نبینی .من سعی میکردم لحظه به لحظه را بنویسم یعنی ممکن بود فردا شرایط بهتر یا بدتر شود.در بحران لحظه به لحظه شرایط فرق کند و بعضی ها میگفتن شما دارید سیاه نمایی میکنید و ما آمدیم ودیدیم اوضاع خوب است. در این شرایط خب نگار باید قلمش بلرزد و مواظب باشد چه مینویسد.تجربه ی من برای روایت بحران از حادثه ی پلاسکو بود که من 9 روز کامل در قرنطینه ی پلاسکو بودم و فیلم میگرفتم  و از آنجا تجربه گرفتم و تجربه ی اندک روزنامه نگاری هم به من کمک کرد.
جواد موگویی در باره ی سیل بلوچستان و حساسیت کم جامعه نسبت به این سیل اظهار کرد:من در سیل بلوچستان هم روایت مینوشتم اما حساسیت مردم نسبت به این سیل کم بود در حالی که من معتقدم این سیل نسبت به سیل لرستان بدتر بود و اینجا عقبه ی معیشتی مردم کامل از بین رفت.
جواد موگویی در برنامه ی شب روایت در خصوص حوزه ی کاری خود اینکه مستند ساز است یا نویسنده ی کتاب گفت:من روایتگر هستم و تاریخ انقلاب در دهه ی 60 را روایت میکنم .من هم فیلم میسازم هم کتاب مینویسم .فیلم تاثیر زیادی دارد اما کتاب در تاریخ می ماند من علاقه ای به مستند سازی ندارم اما مجبور هستم که با مخاطب پیش روم.سوژه هایی که من انتخاب کردم نه فیلمی درباره شان بود و نه کتابی.در مورد بعضی موضوعات در دهه ی 60 مثل شهادت دکتر حسن ایت حتی یک ویژه نامه هم نبود و من این منبع را با مصاحبه ها تولید کردم.
«شب روایت» به تهیه کنندگی حسین شاهمرادی محصول گروه ادب و هنر شبکه چهار سیما است که سه شنبه ها ساعت 23 به صورت زنده پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روز سه شنبه 12 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 6 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز جمعه 8 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز پنج شنبه 7 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز دوشنبه 11 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز سه شنبه 5 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز شنبه 9 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

رییس کمیسیون فرهنگی مجلس تاکید کرد:تلویزیون عملکرد خوبی داشته ودر دو بعد اطلاع رسانی وبرنامه های سرگرم کننده نمره قبولی گرفته است.

مجموعه انیمیشن« کرونا » با ۸ زبان بین المللی و با هدف آگاهی بخشی عمومی در مرکز پویانمایی صبا ساخته می شود.

در روز یک شنبه 10 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

گروه سیاسی شبکه یک‌سیما در ایام نوروز در ویژه برنامه ای به تبیین‌شعار سال می پردازد.

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در یادداشت نوروزی از نقش سیما در سالی که گذشت و گام های رو به جلوی تلویزیون در سال ٩٩ سخن گفت.

با حلول ماه شعبان المعظم ، شبکه قرآن و معارف سیما پویش ختم جمعی صلوات را به نیت تعجیل در امر فرج و سلامتی امام زمان عجل الله تعالی فرجه الشریف و رفع گرفتاری و گشایش در امور مردم انجام می دهد.

کارگردان سریال پایتخت در واکنش به انتقاد برخی افراد گفت: در «پایتخت5» هم عده ای در ماجرای سفر به ترکیه زود قضاوت کردند؛ عجله نکنید سریال ادامه دارد.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

در روز جمعه 15 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

برنامه آموزشی دانش‌آموزان در روز جمعه ۱۵ فروردین ماه که از طریق شبکه آموزش و شبکه چهار سیما ارائه می شود، اعلام شد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: رسانه ملی با برگزاری صدها کلاس درس تلویزیونی زنده و تولیدی جهادگرانه عمل می کند.

مسابقه هیجان انگیز «برخط شو-شهربازی» به تهیه‌کنندگی سهیل سلیمانی و کارگردانی امیراصانلو بازی «اسم فامیل» نوستالژی دهه شصتی‌ها را با تکنولوژی نسل جدید تلفیق کرده است.

در روز پنج شنبه 14 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

برنامه آموزشی دانش‌آموزان در روز پنجشنبه١٤فروردین ماه که از طریق شبکه آموزش و شبکه چهار سیما ارائه می شود، اعلام شد.

سریال پاییز صحرا از امشب چهارشنبه ۱۳فروردین ماه، ساعت ۲۰ از شبکه تماشا پخش می شود.

دکتر مونسان وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شب گذشته در برنامه زنگ هفت شبکه آموزش گفت با توجه به نقش محوری و مخاطبان شبکه آموزش در سطح کشور ، این وزارتخانه آمادگی دارد در زمینه آموزش های مهارتی در حوزه های جذاب صنایع دستی، میراثی و گردشگری با شبکه هفت سیما همکاری همه جانبه به عمل آورد .

همزمان با شب میلاد با سعادت یگانه منجی عالم بشریت حضرت مهدی علیه السلام، مجموعه تلویزیونی نون خ 2 از شبکه یک سیما روی آنتن خواهد رفت.

«کامیون» سریال شبکه دو سیما برای نوروز 1399 است که در قالب طنز و با موضوعی اجتماعی تولید و پخش شده و تا پایان فروردین ادامه دارد. 

در روز چهارشنبه 13 فروردین 99 همراه با فیلم های سینمایی شبکه های سیما باشید.

وزیر بهداشت تاکید کرد: همه، دلگرم حضور تاثیر گذار و همه جانبه رسانه ملی در گذر از بحران کرونا هستیم.

سیروس مقدم گفت: «پایتخت» در 15 قسمت طبق قرار و تعهدش در ایام نوروز پخش خواهد شد و تنها قسمت های آخر و فینال آن طلب مخاطبین از ما می باشد که ان شاءالله در اولین روزی که ستاد ملی مبارزه با کرونا اعلام وضعیت عادی نمودند، تیم پایتخت فینال را ساخته و در یکی از اعیاد مثل عید فطر و یا... به محضر مردم عزیز تقدیم می کنند.

مستند مسابقه «کارساز» هر روز هفته از شبکه افق پخش می شود.

محور اصلی سریال های سیما برای نوروز امسال ، نسل جوان است. در هر یک از این سریال ها که همگی در قالب طنز ساخته شده اند بخشی از فراز و نشیب ها و آمال و آرزوهای این نسل به نمایش در می آید. سریال «دوپینگ» که مجموعه نوروزی شبکه سه سیماست نیز با سوژه ای متفاوت و از زاویه ای جدید به مسائل جوان امروزی پرداخته است.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد