امروز پنج شنبه  15 خرداد 1399
تعداد بازدید : 333 - تاریخ خبر : 1399/01/06 - 11:36
سیما همراه با موج سریع تحولات ٩٨

دکتر مرتضی میرباقری معاون سیما در یادداشت نوروزی از نقش سیما در سالی که گذشت و گام های رو به جلوی تلویزیون در سال ٩٩ سخن گفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، در یادداشت دکتر مرتضی میرباقری آمده است؛

سال٩٨ برای همه همکاران ما در رسانه ملی یکی از مقاطع زمانی پر کار و همراه با اتفاقات تلخ و شیرین بود. در این میان، سیما توانست علی رغم فشارهای مالی و اقتصادی، هم برنامه های تولیدی خود را به حد مطلوب برساند و هم اینکه به اتفاقات مختلفی که در کشور رخ می داد، واکنش به موقع و مناسب نشان دهد.

ابتدا باید به برنامه‌های نوروزی تلویزیون اشاره کنم که موفقیت تازه ای را رقم زدند. طبق نظرسنجی مرکز تحقیقات سازمان صداوسیما، این برنامه ها توانستند بیش از ۸۰ درصد مردم را به خود جذب کنند.

البته ایام نوروز، متأسفانه برخی از مناطق کشور عزیزمان با سیل مواجه شدند. در این حوادث نیز سیما تلاش کرد که درکنار مردم قرار گیرد و هم به بازتاب دقیق حوادث و اخبار و بسیج امکانات و فرصت های مردمی و حاکمیتی برای حل مسئله بپردازد و هم اینکه درباره چند و چون مسئله، آگاهی رسانی کند. در وانفسای سیل به گونه ای که حتی شبکه های امید و پویا هم برای کودکان و نوجوانان از مناطق سیل زده برنامه تولید و پخش کردند که یک اتفاق ویژه بود.

در ماه مبارک رمضان نیز به واسطه پخش برنامه های متنوع، سیما جشنواره ای برنامه های معنوی و سرگرم کننده را برای روزه داران عزیز فراهم کرد. به همین دلیل هم مانند ایام نوروز، استقبال بیش از 80 درصدی از برنامه های مناسبتی سیما حفظ شد.

در فصل تابستان همچنین ستاد طرح جامع تابستانی سیما تشکیل شد. این ستاد به خاطر غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان و دانشجویان شکل گرفت و با همفکری و تلاش اعضای ستاد تلاش شد تا در تمام طول تعطیلات، مخاطب جوان و نوجوان هم به سرگرمی لازم دست پیدا کند و هم اینکه این سرگرمی توأم با آموزه ها و یادگیری مهارت های فرهنگی و اجتماعی باشد. به این ترتیب، سیما توانست خلاءهای موجود در حوزه اوقات فراغت را جبران کند و البته ماموریت این ستادها با اتمام تابستان پایان نیافت وهمچنان پویا هستند.

با آغاز ماه محرم و سوگواری ملت ایران برای سرور و سالار شهیدان، سیما نیز تبدیل به یک خیمه عزاداری در تمام ساعات شبانه روز شد. در روزها و شب های دهه اول محرم، سیما علاوه بر پخش مجموعه ای نمایشی مرتبط  با مفاهیم عاشورایی، تصاویر مختلف و متنوعی را هم از هیئت های بزرگ و مهم از سرتاسر کشور پخش می کرد.

در ایام برگزاری پیاده روی اربعین نیز سیما به مهمترین ستاد اطلاع رسانی درباره این گردهمایی بزرگ جهانی تبدیل شد. شبکه های مختلف سیما با بسیج همه امکانات و نیروی انسانی خود و همچنین ایجاد استودیوهای پخش زنده تلویزیونی در شهرهای مختلف زیارتی در عراق و در مسیر راهپیمایی، نقش بسزایی در انعکاس این رویداد عظیم داشت.

اما یکی دیگر از نقاط عطف کارنامه سیما در سال 98 حماسه بدرقه پیکر شهید حاج قاسم سلیمانی و یارانش بود. در این رستاخیز نیز سیما با استفاده از صدها نفر از نیروهای خودش در بخش های مختلف و پشتیبانی 10 واحد سیار، توانست سکانس تاریخی و ماندگار بدرقه سردار ملی را به رخ جهانیان بکشد و رکورد پخش زنده ١٢ ساعته آن تشییع بی نظیر در تهران را از خود بجای بگذارد.

با آغاز دهه فجر انقلاب اسلامی نیز سیما با رویکردی جدید و مطابق با نیازهای روز جامعه و نسل جوان به تبیین واقعیت های رژیم ستمشاهی و انقلاب اسلامی پرداخت. ازجمله برنامه های سیما در این جهت می توان به مجموعه مستند «در برابر طوفان 3»، «قصه های انقلاب»، «ترانه همیشگی»، «پلاک 57»، «دوران سیاه» و ... اشاره کرد.

یکی دیگر از اتفاقات مهم در سال 98 که سیما نقش مهمی در شکل گیری مطلوب آن داشت ، یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی بود. در این موقعیت نیز سیما کوشید تا هم شور و گرمای انتخاباتی ایجاد کند و هم به مردم کمک کرد تا بتوانند جریان ها و نامزدهای رقیب در انتخابات را بهتر بشناسند و از این طریق به انتخاب اصلح و درست نزدیک تر شوند.

در این دوره شبکه های سیما با تولید حدود ٢ هزار قسمت برنامه انتخاباتی حدود ۶۰۰ ساعت ویژه برنامه برای آگاهی و بصیرت بخشی در امر انتخابات روی آنتن بردند.

 با وجود تبلیغات گسترده رسانه های بیگانه برای عدم شرکت مردم در انتخابات اما در نهایت، با تلاش های رسانه ملی و ازجمله سیما، انتخابات به طور مطلوب برگزار شد.

اما کارویژه دیگر سیما در روزهای پایانی سال، مواجهه با ورود ویروس کرونا به کشور بود. در این مقطع نیز، تلویزیون چند کار عمده انجام داد. یکی از این کارها ارائه هشدارهای بهداشتی و پزشکی لازم جهت پیشگیری از ابتلا به این ویروس بود. سیما اصلی ترین منبع کسب اطلاع مردم درباره این بیماری بود. همان طورکه پزشکان و پرستاران دراین ایام با مجاهدتی ویژه برای سلامت جسم مردم تلاش می‌کنند همکاران ما هم برغم همه سختی‌ها کمر همت بسته اند تا علاوه بر صدها برنامه آگاهی بخش ،آموزشی و پیشگیرانه تخصصی درباره کرونا با برنامه‌هایی مفرح، سلامت روح و نشاط جمعی را نیز فراهم کنند. ضمن اینکه با تعطیلی مدارس برای کنترل شیوع ویروس کرونا، سیما مسئولیت آموزش به فرزندان کشور را نیز به عهده گرفت. طی این روزها، شبکه آموزش با همیاری شبکه چهار سیما، مدرسه تلویزیونی ایران را برای تدریس از راه دور و مجازی دانش آموزان راه اندازی کردند.

درمجموع، سال 98 یکی از دوره های موفقیت آمیز برای سیما محسوب می شود. برنامه ها و مسابقات استعدادیابی سیما در این مقطع به رشد ۲۰۰ درصدی رسیدند و توانستند مخاطبان بسیاری را جذب و راضی کنند.از جمله و موفق ترین شان مسابقه عصر جدید بود که پس از موفقیت در فصل اول، فصل دومش نیز روی آنتن رفته است.همچنین تولید و پخش سریال ها به طور منظم و مستمر انجام شد و در حال انجام است.

در این سال همچنین صنعت تولید سریال سازی با آغاز تصویربرداری عظیم ترین سریال تلویزیونی ایران «سلمان فارسی» دوباره احیا شد.

همچنین سریال حضرت موسی نیز به سریال «سلمان» خواهد پیوست و کار تصویربرداری اش آغاز می شود. در سال آینده همچنین بخش های خارجی سریال سلمان تصویربرداری خواهد شد.

مقدمات لازم برای ساخت بیش از ده سریال فاخر  نیز فراهم شده است که احتمالا کار تصویربردرای این سریال ها نیز در سال آینده آغاز خواهد شد. قرار داشتن دو سریال الف ویژه در مراحل مختلف تولید، گویای رشد و توسعه چشمگیر صنعت تولید سریال در سیماست.

تشکیل ستاد رسانه ای رونق تولید با دستور ریاست محترم سازمان یکی از دستاوردهای بزرگ سال ۹۸ رسانه ملی بود که با ایجاد هم افزایی بین دستگاه های مسوول و موثر و نیز مطالبه گری جدی تلاش کرد گام هایی اساسی در تحقق شعار سال بردارد و به لطف خدا توفیقاتی در فعال شدن سامانه مجوزها و شفافیت بدنبال داشت و توانست نقش یک مشاور و همراه را برای صاحبان سرمایه و کسب کار ایفا کند.

در این روزها حتی با وجود شیوع ویروس کرونا و برخی نگرانی ها برای سلامتی عوامل تولید مجموعه های تلویزیونی اما سیما با تدابیر خود، یعنی حضور پزشک و معاینه عوامل تولید و پیش بینی تمهیدات بهداشتی و پزشکی لازم مانع از تعطیلی کارها شده است.

نوروز ٩٩ با توجه به شرایط خاص پیش آمده جدول پخش متفاوت تری را می طلبد.

خوشبختانه تلویزیون با پخش سریال های پایتخت، کامیون، دوپینگ و میان بر  رنگ و بوی طنز و مفرحی دارد.بیش از ١٤٠ فیلم سینمایی ایران و جهان و پویانمایی هم در جدول پخش شبکه ها جانمایی شده است.علاوه بر مستندهای جذاب علمی و فوتبالی و حیات وحش مسابقات جذاب فراوانی همچون ایران، دستپخت، ۴۳۲۱ ، ۵ستاره ، برخط شو،هوش برتر مخاطبان را با خود همراه خواهد کرد. شبکه نسیم هم با تدارک دورهمی، کودک شو ، شکرستان ،نسیم آوا و ... با توجه به ماموریت خود برنامه ریزی ویژه ای برای نوروز دارد.

سیما در سال 98 با وجود همه تهدیدات و فشارهای خارجی برای ایجاد تفرقه و تنش در جامعه ایرانی اما با اقدامات و برنامه های خود قدرت بسیج کنندگی، سازمان دهی، و انسجام و وحدت ملی را در دستور کار خود قرار داد.

اما این روند با قدرت بیشتر در سال 99 نیز ادامه خواهد داشت. تولید سریال های سیما در سال آینده افزایش خواهد یافت و حدود 70 مجموعه تلویزیون تولید می گردد که بر اساس رویکرد جدید سازمان ٤٠ مجموعه ابتدا در فضای مجازی پخش خواهد شد.

ماه مبارک رمضان نیز نزدیک است و تدابیر لازم برای تولید سریال های رمضانی نیز اندیشیده شده که برخی از این آثار نیز طنز است.

در حوزه برنامه های فکری و ستادی و برنامه ریزی نیز علاوه بر تدوین دقیق برنامه سال٩٩ سامانه ثبت اطلاعات حوزه سیما در بخش های برآورد، طرح و برنامه، مراحل پیشرفت اجرایی برنامه ها، پرداخت اعتبارات پروژه ها و نیز سامانه مدیریت کمی و کیفی مجریان و کارشناسان و نیز ساماندهی برنامه های زنده از جمله اقدامات اساسی دیگر است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

ویژه‌برنامه «به خانه برمی گردیم» جمعه 9 خرداد حوالی ساعت ۱۰ صبح از شبکه پنج سیما پخش می شود.

در روزهای پایانی هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

شبکه‌های سیما به مناسبت فرا رسیدن 14 خرداد، سی ویکمین سالگرد رحلت رهبر کبیر انقلاب و قیام خونین 15 خرداد 1342 ویژه برنامه‌های «بنیانگذار»، «گفتمان»، «مصیر»، «چهل ستون» و ... و مستندهایی چون «ملاقات بر مدار بسته»، «قاب های ماندگار دو»، «روزگار خمینی (ره)»، «روایت رهبری»، «برای تاریخ» و ... را برای پخش آماده کرده اند.

ویژه برنامه رمضانی «دعوت» شبکه یک سیما برای پنج کودک و نوجوانان  بی سرپرست و بدسرپرست مهمان در برنامه خود ،  شناسنامه گرفت.

رئیس چهارمین جشنواره مستند تلویزیونی از اختصاص بخش ویژه برای تولید مستندهایی با موضوع کرونا در جشنواره امسال خبر داد.

برنامه «دورهمى» آخر هفته میزبان بازیگران سینما و تلویزیون و خوانندگان موسیقی پاپ می‌شود.

بیش از 60 فیلم در روزهای پایانی هفته که مصادف با ایام ارتحال بنیانگذار انقلاب و قیام تاریخی 15 خرداد است، از شبکه های سیما پخش می شود.

با مجوز ستاد ملی مبارزه با کرونا ، فصل جدید برنامه استعدادیابی «عصرجدید» با حضور تماشگران به روی آنتن شبکه سه خواهد رفت.

سریال «نجلا» با محوریت امام حسین(ع) ساخته می شود.

فیلم های شبکه نمایش در نیمه خرداد اعلام شد.

مستند «کمین کفتار» با موضوع روایت ترور حاج عماد مغنیه از زبان شخصیت های برجسته ای همچون سید حسن نصرالله از شبکه یک پخش می شود.

صدیقه کیانفر، بازیگر قدیمی، صبح امروز دوشنبه پنجم خردادماه در منزل شخصی خود به علت ایست قلبی درگذشت.

پیکر زنده‌یاد «صدیقه کیانفر» پس از تشییع در قطعه هنرمندان واقع در بهشت زهرا(س) آرام گرفت.

برنامه «دست خط» این هفته جمعه 9خرداد ماه میزبان حجت الاسلام محسن رهامی نائب دبیر انجمن اسلامی مدرسین دانشگاه‌ها و عضو شورای عالی سیاست گذاری اصلاح طلبان خواهد بود. 

برنامه «به خانه بر می گردیم» امروز سه شنبه 6 خردادماه در بخش پزشکی به بررسی "جهش ژنتیکی کویید 19" می پردازد.

 

نگاهی جدی به مهارت ها فصل جدید برنامه «راهش اینه» از پنجشنبه 26 دی ماه، از شبکه آموزش پخش خواهد شد.

برنامه «انتخاب یازدهم» با موضوع بررسی دقیق عملکرد و اختیارات مجلس شورای اسلامی از شبکه پنج سیما هر پنج شنبه ساعت21:30 پخش می شود.

«چرخ» در هفتاد‌وششمین قسمت فصل ششم، ساعت 19 امروز، سه‌شنبه 24 دی، موضوع افکارسنجی در شبکه‌های اجتماعی را بررسی خواهد کرد.

فصل جدید مستند مسابقه پرطرفدار «خانه ما» که چند هفته ای است فصل هشتم آن روی آنتن است، در بوشهر ساخته می شود.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان تهران طی پیامی از معاون سیما بابت پوشش مراسم باشکوه یوم الله 9 دی قدردانی کرد.

مدیرعامل موسسه خیریه متوسلین به امام رضا(ع) از عملکرد رسانه ملی در پوشش خبری برگزاری نخستین جشنواره ملی هنری «همام» قدردانی کرد.

 

جدول شماره ٩۶مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

 آموزش کوفته باقالی، یک گفتگوی حقوقی و ساخت عروسک های جورابی، عناوینی هستند که در «خانه مهر» امروز شاهد آن خواهید بود .

برنامه صبحگاهی جام جم ، فردا چهاردهم خرداد به مناسبت سالگرد رحلت امام خمینی (ره) به صورت زنده از شبکه جهانی جام جم پخش می شود .

«آنچه خود داشت» این هفته به سبک عراقی می پردازد .

برنامه رواق ، پنجشنبه 15 خرداد ماه ( 3 جون 2020 ) ، میزبان دکتر همایون همتی است.

«صعود آزاد انفرادی» مستندی در خصوص چالش قدرت جسم و روح انسان در طبیعت، چهارشنبه 14 خرداد از شبکه ورزش سیما پخش می‌شود.

برنامه «روز خوش» به مناسبت سالروز رحلت امام خمینی(ره) به بیان خاطرات و ویژگی های کلام آن حضرت می پردازد.

به مناسبت فرا رسیدن 14 و 15 خرداد، ویژه برنامه «فتح خون» در سه قسمت از شبکه افق پخش خواهد شد.

ویژه برنامه «عقل سرخ» مناسبت سالروز ارتحال امام خمینی(ره) و قیام 15 خرداد به صورت زنده از شبکه افق پخش می شود.

جلال ملکی سخنگوی آتش‌نشانی در برنامه در انتهای الوند در مورد تصاویری که در فضای مجازی پخش شد و شعله‌های سنگین آتش در پارک چیتگر را نشان می‌داد، توضیح داد.

کیانوش جهانپور با اشاره به اینکه کرونا تبدیل به یکی از عوامل مهم مرگ و میر شده است، گفت: تعداد مبتلایان درگذشته ناشی از این بیماری به صورت روزانه از فوت شدگان آلودگی هوا یا حوادث ترافیکی بالاتر است.
کیانوش جهانپور سه‌شنبه 13 خردادماه در برنامه صبحگاهی شبکه دوسیما، «در انتهای الوند» گفت: در بسیاری از استان‌های کشورمان روند بیماری مدیریت شده و در آستانه کنترل کرونا قرار داریم اما در بعضی استان‌های دیگر روند این چنینی نداریم. البته نگران این هستیم که مردم فکر کنند شرایط عادی است و نکات بهداشتی را کمتر مراعات کنند که در روزها و هفته‌های آتی مشکل پیدا کنیم. 

دکتر سید محمد حسینی وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی امشب ( سه شنبه 13 خردادماه) مهمان برنامه " چهل ستون " می شود.

پشت صحنه مجموعه تلویزیونی «بچه مهندس ۳» به کارگردانی علی غفاری و تهیه‌کنندگی سعید سعدی که از ششم اردیبهشت ماه روی آنتن شبکه دوم سیما رفت، امشب پخش می‌شود.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «می جان» به کارگردانی مرجان اشرفی زاده و تهیه کنندگی سعید پروینی از اوایل تیرماه جلوی دوربین می رود.

در نوزدهمین شماره از برنامه تلویزیونی «مدرسه ایران»، حسین مظفر عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در خصوص مبانی نظری و اجرایی اندیشه‌ی امام خمینی (ره) در نظام تعلیم و تربیت کشور با کارشناس برنامه به گفتگو خواهد پرداخت. 

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد