امروز پنج شنبه  8 آبان 1399
تعداد بازدید : 95 - تاریخ خبر : 1399/07/01 - 12:28
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش در برنامه یه روز تازه:
یاد خاطره عملیات کمان ۹۹ و اچ ۳ هنوز باعث غرور می‌شود

جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما گفت: تنها دو ساعت بعد از تجاوز عراق ۱۴۰ هواپیمای جنگی ما نقاط حیاتی بعثی‌ها را بمباران کردند و شش ماه بعد عملیات اچ ۳ به صورت سری دورترین پایگاه‌های عراق را هدف گرفت، هنوز هم با یادآوری این عملیات‌ها احساس غرور می‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ امیر سرتیپ خلبان حمید واحدی در برنامه یه روز تازه با یادی از شهدا علی‌الخصوص سردار قاسم سلیمانی گفت: در ۳۱ شهریور که صدام در ساعت ۱۴ به سمت پایگاه‌های هوایی و نقاط حساس کشور یورش برد، نیروی هوایی ما در کمتر از دو ساعت و نیم این حمله را از پایگاه بوشهر و همدان پاسخ دادند. یکی از دوستان می‌گفت هنوز خلبانان بعثی لباس‌هایشان را در نیاورده بودند که ایران به تجاوز عراق پاسخ داد. شهدای ما در این روز شهید سروان خلبان محمد صالحی و ستوان یکم خلبان خالد حیدری بود که شهید حیدری از افراد اهل تسن بود و این خودش نشان از وحدت شیعه و سنی در روز نخست جنگ دارد.
وی افزود: در زمان صلح همه کشورهای دنیا طرح‌های عملیاتی دارند که برای روز جنگ از این طرح‌ها استفاده می‌کنند. ما هم همینطور بودیم طرح عملیاتی که برای نیروی هوایی در زمان جنگ بود طرح البرز بود. برای نیروی دریایی طرح اشکان و برای نیروی زمینی هم طرح ابوذر. عملیات ۱۴۰ فروندی پاسخ به تجاوز عراق ابلاغ شد در این عملیات ۱۴۰ فروند هواپیما وارد خاک عراق شد و تمام خطوط راداری و نقاط حیاتی نظامی را مورد اصابت قرار داد، دلیل اینکه به این عملیات کمان ۹۹ می‌گویند این است که گزارش‌های این عملیات ۹۹ صفحه شد.
امیر واحدی تصریح کرد: در کمان ۹۹ می‌گفتند هر هواپیمای ما که پرواز می‌کند نمادی از تیر آرش کمانگیر است و این عملیات را کمان ۹۹ نام نهادند که عملیاتی غرورآفرین بود. عملیات کمان ۹۹ ضربه‌ای به صدام زد که بسیاری از پایگاه‌هایشان قدرت عملیات را از دست دادند. صدام به فکر افتاد که براساس اطلاعاتی که از آمریکا در زمان جنگ می‌گرفت و برد همه هواپیماهای ما را داشت سه پایگاه در دورترین قسمتی که ما دسترسی به آن نداشتیم و برد هواپیماها و موشک‌های ما به آن نرسد درست کند و هواپیماها را در آنجا اورهال شود و استفاده کند.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی با اشاره به این نکته که صدام قصد داشت در کوتاه‌ترین زمان به ایران تسلط پیدا کند اما با رشادت نیروهای ما جنگ فرسایشی برای او آغاز شد گفت: گزارش‌ها می‌گوید که صدام ۵ روز بعد از شروع جنگ با ایران پشیمان شد. وی افزود: اما شش ماه بعد از عملیات کمان ۹۹ عملیات الغدیر ۳ یا اچ ۳ انجام شد که عملیات بسیار غرورآفرینی بود که در نمونه خود در دنیا بی‌نظیر است. امیر برات‌پور که من یاد می‌کنم از این عزیز که پدر هواپیمایی بودند در آن زمان معاون عملیات پایگاه همدان بودند این فرمانده می‌فرمایند چون این عملیات در دو مرحله قبل موفقیت‌آمیز نبود و لو رفته بود و خلبانان برگشتند تصمیم گرفتند که در مرحله سه که در ۱۵ فروردین سال ۱۳۶۰ انجام شد عملیات سری و در سکوت کامل پیش رود.
امیر واحدی گفت: هیچ‌کس از این عملیات مهم خبری نداشت و حتی خلبانان در بین کار فهمیدند پروازشان چیست. از دو روز قبل کلیه سیستم ارتباطی پایگاه را قطع کردند و حتی هیچ‌یک از نیروهای مسلح هم خبری نداشتند و عملیات بسیار سری بود. این عملیات بسیار غرورآفرین در چهار مرحله سوختگیری هوایی انجام شد و خلبانان ما توانستند در حین عملیات ۴۸ فروند هواپیمای صدام را از بین ببرند و تعدادی از نیروهای بعثی را کشته و یا زخمی کنند. ضربه‌ای که صدام خورد سخت بود، او در لحظه اول فکر کرد اسرائیل به آنها حمله کرده و بعد فهمید هواپیماهای ایرانی بود.
وی درباره شرایط کنونی نیروی هوایی نیز اظهارکرد: نیروی هوایی چهار ویژگی بسیار مهم دارد، قدرت زیاد، برد مناسب، قدرت آتش و واکنش سریع که اینها همه تجهیزات‌محور هستند، خدا را شکر می‌کنیم اولین گروه نیروی جهادی خودکفایی در زمان جنگ به دستور حضرت آقا در نیروی هوایی راه‌اندازی شد و هدف از نیروی جهاد خودکفایی آماده‌سازی هواپیمای جنگی بود.
جانشین فرمانده نیروی هوایی ارتش ادامه داد: اولین تحریم روی هواپیماهای ما بود و قطعات نظامی هواپیمایی تحریم صد درصدی شد اما خداراشکر نیروی هوایی با سربلندی و رشادت و تکیه بر تجربه جنگ تحمیلی توانست موفق باشد و به روز شود. در زمان طاغوت کارکنان ما حتی نباید نزدیک هواپیما می‌شدند و اجازه نداشتند اما الان با کمک وزارت دفاع و صنعتگران هواپیما ساخته می‌شود و نیروی هوایی این اطمینان را به مردم می‌دهد که سرحال، آماده و پا به رکاب و آماده دستور است.
امیر واحدی در پایان خاطره‌ای نیز تعریف کرد و گفت: مدتی که در تبریز مسئول پایگاه شکاری دوم این شهر بودم در یک فصلی از سال چون مسیر باد عوض می‌شود مسیر برخواستن هواپیماها تغییر می‌کرد، در آن زمان یک خانمی زنگ زد به پایگاه و گفت این صدای شما باعث بیدار شدن ما می‌شود من گفتم خواهرم می‌گویم هواپیما پرواز انجام ندهد اما ممکن است صدای غرش هواپیمای بیگانه به جای این صدا را بشنوید، گفت نه بزارید این صدا باشد ما لذت می‌بریم. واقعا از ته دل می‌گویم صدای غرش هواپیما برای ما لذت‌بخش است.
برنامه یه روز تازه که کاری است از گروه اجتماعی شبکه پنج سیما که از ابتدای هفته تا روز چهارشنبه از ساعت ۷ تا ۹ صبح به مدت ۱۲۰ دقیقه پخش می‌شود و این هفته به مناسبت هفته دفاع‌مقدس اجرای برنامه از پایگاه شهید لشگری مهرآباد انجام می‌شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

مستند «برهنگی کدخدا» روایتی از هفتاد سال ادعای امپراطوری آمریکا در جهان تا رسوایی نظامی آمریکا در عین الاسد است که امشب از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

جمعی از هنرمندان با انتشار پیام تبریک از انتصاب دکتر حمید شاه آبادی به عنوان معاون سیما استقبال کردند.

برنامه تلویزیونی «زوجی نو» به زودی با اجرای باربد بابایی روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

محمود فلاح تهیه کننده باسابقه و مدیرکل اسبق تولید صداوسیما به لقاء الله پیوست.

فیلم سینمایی «کریپتو» برای نخستین بار امشب، چهارشنبه ۳۰مهر ماه ساعت ۲۳ از شبکه نمایش پخش می شود.

برنامه «تهران 20» امشب ( شنبه 3 آبان ماه) به تحلیل و بررسی چالش های قانون خدمت سربازی می پردازد.

سریال «نون خ ۳» در روزهایی که شیوع کرونا در کشور به اوج خود رسیده است برای پخش در نوروز تصویربرداری و آماده پخش می شود. عوامل این سریال ها این روزها در تهران مشغول به کار هستند.

هویت بصری جدید شبکه قرآن و معارف سیما روز نهم ربیع الاول، همزمان با آغاز امامت حجت بن الحسن العسکری (عج الله تعالی فرجه الشریف) افتتاح و به لحاظ گرافیکی تغییرات جدّی در شبکه انجام خواهد شد.

همزمان با آغاز ماه ربیع الاول؛ شبکه پنج سیما برنامه های جدید «شهران»، «هوای تهران»، مسابقه «راهی شو» و مجموعه طنز «چای نت» را روی آنتن می برد.

در اولین روزهای آبان ماه، پنج شنبه و جمعه 1 و 2 آبان ماه و یک شنبه 4 آبان ماه مصادف با شهادت امام حسن عسکری (ع) و آغاز امامت حضرت ولی عصر (عج) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی همراه باشید.

چندین فیلم جدید پلیسی تولید شده در مؤسسه فرهنگی هنری ناجی هنر این هفته از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

علی مسعودی (مشهدی) دومین تجربه کارگردانی خود را با «هشت آباد» در شهر مشهد کلید زد.

خاکسپاری پیکر زنده یاد محمود فلاح فردا شنبه ۳ آبان ماه در قطعه هنرمندان بهشت زهرا(س) انجام می شود.

برنامه تحلیلی «پایش» امشب موج گرانی ها را هدف قرار داده است و با دعوت از رئیس کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی، پیگیر اقدامات مجلس به نفع مردم برای مقابله با افزایش قیمت ها خواهد بود.

تهیه‌کننده سریال «نوروز رنگی» خبر داد؛ بازنویسی و انتخاب بازیگران این سریال ادامه دارد و احتمالا از هفته جاری جلوی دوربین می‌رود.

 

شبکه دو سیما امسال همایش شیرخوارگان حسینی را بدون حضور مادران و نوزادان از طریق امواج تلویزیونی از تهران و مشهد پوشش خواهد داد.

در آخرین روزهای مرداد ماه با فیلم‌های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «نقد سینما» شبکه پنج سیما این هفته جمعه ساعت 22 به مناسبت آغاز ماه محرم و ایام سوگواری امام حسین (ع ) به بررسی آثار عاشورایی در سینمایی ایران می پردازد .

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از چهارشنبه  29 مرداد ماه، هر شب از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

برنامه گفتگو محور «حس مشترک» در ایام محرم و صفر از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 شبکه سلامت برای نکوداشت روز پزشک ویژه برنامه هایی تدارک دیده است.

مرحله نهایی مسابقه قرآنی تلویزیونی «اسرا»، با کشف ۱۸ استعدادقرآنی کشور به پایان رسید .

همزمان با آغاز ماه محرم و برپایی عزاداری سید و سالار شهیدان حضرت ابا عبدالله الحسین(ع)، شبکه پنج سیما با برنامه‌های ویژه ی مذهبی، میزبان عزاداران حسینی(ع) می شود.

حال و هوای متفاوت آنتن شبکه نسیم در ایام عزاداری را به تماشا بنشینید.

ویژه برنامه‌های مختلف تلویزیونی و مستند به مناسبت ماه محرم از شبکه افق سیما پخش خواهد شد.

شبکه دو سیما همزمان با ایام سوگواری اباعبدالله حسین (ع) و آغاز ماه محرم ویژه‌برنامه «تکیه‌خانه» را در قالب (MC)و به صورت ترکیبی روانه آنتن می‌کند.

وزیر آموزش و پرورش در آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران با بیان اینکه جوامع برای داشتن سر زندگی و پویایی باید توانمندی مواجه با تغییرات را داشته باشند، گفت: در شرایط ویروس کرونا ایران سراسر مدرسه شد.

 آیین تجلیل از معلمان و عوامل برنامه مدرسه تلویزیونی ایران برگزار شد.

شورای معارف سیما در اطلاعیه ای جزئیات برنامه های مختلف حسینیه تلویزیونی ایران را که از تمامی شبکه های تلویزیون در دهه اول محرم پخش می شود، اعلام کرد. 

 

معاون اجتماعی سازمان بهزیستی کشور، مدیر عامل آسیب های اجتماعی این سازمان و گروهی از کارشناسان حوزه ی آسیب، با مدیر شبکه پنج، قائم مقام و سرپرست گروه اجتماعی شبکه پنج سیما دیدار و گفتگوکردند.

فصل سوم سریال «از سرنوشت» به کارگردانی محمدرضا خردمندان و تهیه‌کنندگی اکبر تحویلیان از شنبه 10 آبان حوالی ساعت 21 روی آنتن شبکه دو سیما می‌رود. 

پنجاه‌وپنجمین قسمت فصل هفتم «چرخ» ساعت ۱۹ امروز، چهارشنبه ۷ آبان ۹۹، با بررسی شیرینی‌های دنیای ریاضیات و معرفی کتاب‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی روی آنتن شبکه‌ی چهار می‌رود.

شبکه پنج سیما همزمان با آغاز هفته وحدت (8 تا 13 آبان ماه) مصادف با پنج شنبه 12 تا سه شنبه 17ربیع الاول ویژه برنامه های متنوعی چون: «تانیایش»، «عطر عاشقی»، «عشق یعنی»، «خورشید مدینه»، «مهمانی به خانه بر می گردیم»، «مسابقه آنلاین و تلویزیونی برخط شو» و ... را برای مخاطبان خود تدارک دیده است.

بازی" یوونتوس-بارسلونا"،امشب، چهارشنبه 7 آبان ساعت 23و 30 دقیقه به صورت مستقیم روانه آنتن شبکه سه سیما می شود .

برنامه «تهران 20» امشب (چهارشنبه 7 آبان ماه) با حضور دکتر اقبال شاکری، عضو کمیسیون عمران مجلس و حمیدرضا سیفی، دبیر کل کانون عالی کارفرمایی ایران روی آنتن شبکه پنج سیما می‌رود.

به مناسبت هفته وحدت و میلاد باسعادت پیامبر مهربانی حضرت محمد مصطفی (ص) مرکز پویانمایی صبا تولیدات انیمیشنی خود را معرفی کرد.

برنامه «تهرانگرد» این هفته با موتورسواران به کوه های سنگی وردیج سفر کرده که پنج شنبه 8 آبان ماه ساعت 20 از قاب «تهرانگرد» تماشایی می شود.

برنامه «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، جمعه 9 آبان ماه با موضوع آغاز امامت حضرت مهدی ( عج) راهی بسوی خیر و سعادت بشر از مسجد مقدس جمکران روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

برنامه «سرمایه» این جمعه9 آبان ماه، به بررسی انتخابات آمریکا و تاثیر آن بر بازار سرمایه و بورس می پردازد.

برنامه‌های شبکه دو سیما به مناسبت میلاد نبی مکرم اسلام حضرت محمد (ص) و هفته وحدت ( از پنجشنبه هشتم تا سه‌شنبه سیزدهم آبان‌ماه) به صورت ویژه‌ای روانه آنتن خواهند شد.

در آخرین روزهای دومین هفته آبان ماهف پنج‌شنبه و جمعه 8 و 9 آبان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

مستند «تایتانیک» با روایتی از معضلات سیاسی،ا قتصادی و اجتماعی امریکا از شبکه یک پخش می شود.

سرطان یکی از بیماریهایی است کمتر کسی است که اطلاعی درباره آن نداشته باشد، به همین دکتر دکتر احمدرضا سروش، متخصص جراحی تیروئید، توصیه های ویژه ای دراین باره دارد.

جام جم در کنار سیزدهمین جشنواره موسیقی نواحی ایران، اقدام به پخش مستقیم آثار این جشنواره می کند .

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد