امروز يك شنبه  5 بهمن 1399
تعداد بازدید : 176 - تاریخ خبر : 1399/09/12 - 09:09
حجت الاسلام و المسلمین باقری در برنامه «به وقت ایران» مطرح کرد:
مسئولین نباید مردم را برای ورود به بازار سرمایه تشویق می کردند

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اظهار داشت: بازار سرمایه، بازاری تخصصی است که می بایست افراد در این راستا مهارت های تخصصی داشته باشند و متاسفانه مردم مهارتی در این خصوص نداشتند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما،برنامه زنده «به وقت ایران»یازدهم آذرماه با حضور دکتر مهدی صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد امام صادق (ع) و حجت الاسلام و المسلمین محمد باقری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با موضوع مهارت تصمیم گیری اقتصادی از شبکه هفت سیما روی آنتن رفت.
حجت الاسلام و المسلمین محمد باقری عضو کمیسیون اقتصادی مجلس اذعان داشت: بدون شک رفتارهای مسئولین بر رفتارهای مردم تاثیرگذار است. بنابراین مسئولین ضلع اساسی در تصمیم گیری مناسب و عقلانی مردم هستند.
وی افزود: اگر مردم بتوانند اطلاعات و دانش خوبی داشته باشند، در اینصورت توانایی تصمیم گیری عقلانی آنها افزایش می یابد. ولی با شرایط اقتصادی کنونی این تصمیم گیری به مراتب سخت تر شده است و از آنجا که حتی آگاهی مسئولین در این زمینه کامل نیست، اطلاعات نیز ناقص به مردم می رسد. متاسفانه در شرایط کنونی مردم از فردای خود خبر ندارند تا بخواهند در آن راستا تصمیم گیری و برنامه ریزی مناسبی داشته باشند. بی شک بهترین راهکار برای افزایش عقلانیت مردم در رفتارهای اقتصادی خود باید همراه با ارائه اطلاعات کافی و مناسب در واگویی واقعیات از سوی مسئولین باشد.
حجت الاسلام و المسلمین باقری عدم ثبات قیمت را یکی از چالش های کنونی کشور دانست و گفت: باید بتوان حداقل، قیمت ها را برای یکسال ثابت نگه داشت، تا براساس اطلاعاتی که مسئولین به مردم ارائه می دهند، مردم بتوانند رفتار اقتصادی خود را تنظیم کنند.
وی عنوان کرد: از لحاظ قانونی مشکلی در این راستا وجود ندارد، لیکن از نظر شفافیت با مشکل اساسی مواجه هستیم. با توجه به جهانی سومی بودنمان، شفافیت واقعی در کشور وجود ندارد.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس در خصوص بازار سرمایه توضیح داد: مسئولین نباید مردم را برای ورود به دنیای بازار سرمایه تشویق می کردند، اگر خود به خود این اتفاق می افتاد، خیلی بهتر بود. بازار سرمایه، بازاری تخصصی است که می بایست افراد در این راستا مهارت های تخصصی داشته باشند و متاسفانه مردم مهارتی در این خصوص نداشتند. مسئولین مردم را به ورود به این عرصه تشویق کردند و در نتیجه مشکلات کنونی ایجاد شد.
وی عنوان کرد: در چند ماه اخیر بازار سرمایه، تبدیل به بازار هیجانی شد و رفتار عقلانی مردم در شرایط پیش آمده، به شدت افت کرد که این هیجانات از سمت دولت نیز تشدید شد و به سمت مردم سوق پیدا کرد. بنابراین نظارت ها در این زمینه در مجلس تشدید یافته و قوانینی هم در این راستا اتخاذ شده است و خوشبختانه در روزهای اخیر ثبات نسبی در بازار سرمایه شکل گرفته است.
عضو کمیسیون اقتصادی مجلس بیان کرد: در ماه های باقی مانده این دوره از مجلس، باید پیگیر این باشیم که دولت در مسیر انتخاب شده به درستی حرکت کند، در همین راستا نظارت های دقیقی در مجلس خواهیم داشت تا مردم رفتارهای دولت را با ثبات ببینند تا مردم نیز بتوانند عقلانی تصمیم بگیرند.
در ادامه این برنامه؛دکتر مهدی صادقی شاهدانی رئیس دانشکده اقتصاد امام صادق (ع) اظهار داشت: یکی از محورهای که در علم اقتصاد مورد توجه قرار می گیرد. بحث رفتار اقتصادی است که رفتار اقتصادی را گاهی متوجه مصرف کنندگان، تولید کنندگان و سرمایه گذاران می دانیم. اما در کنار رفتار اقتصادی مصرفی و تولیدی،حاکمان، سیاست گذاران و مدیران جامعه نیز رفتارهای از خود بروز می دهند که می تواند بر رفتارهای مردم تاثیرگذار باشد. بنابراین؛ سه نوع رفتار در حیطه اقتصاد مورد توجه قرار می گیرد که فرآیند هر سه آنها در واقعیت عینی به شکل های مختلفی مشاهده می شود.
وی افزود: مردم در ایجاد کارکردهای اقتصادی منفی و مثبت بسیار می توانند تاثیرگذار باشند. مردم ما معمولا وقتی با جریان تورمی مواجه می شوند، باید مصونیتی برای خود ایجاد کنند و نسبت به کاهش قدرت خرید خود عکس العمل نشان دهند. بنابراین باید مهارت استفاده مناسب از سرمایه فردی برای بالا رفتن قدرت خرید به مردم ارائه شود و از سوی دیگر تاثیر مثبت اقتصادی نیز از خود به جای بگذارد. وقتی مردم با سرمایه اندک در بازار سرمایه ورود می کنند، در واقع به معنای این است که مشارکت خود را در اقتصاد اعلام کرده است. این یکی از جریان هایی است که بیش از این باید مردم را به این سمت هدایت می کردند.
صادقی شاهدانی اضافه کرد: حکمرانان اقتصادی باید، از بازار سرمایه مراقبت کنند تا این نهاد شکل گرفته، دچار تزلزل های جدی و ناپایدار نشود. در صورت بروز اتفاقات ناخوشایند ممکن است که رفتار منطقی مردم تحت تاثیر قرار بگیرد. باید به مردم این آگاهی داده شود که نگاه آنها به مصونیت در مقابل تورم نگاهی کوتاه مدت نباشد و این نکته ای است که حکمرانان می بایست مردم را نسبت به این قضیه توجیه کنند.
رئیس دانشکده اقتصاد امام صادق (ع)  با تاکید بر اینکه رفتار مردم در کارکرد اقتصادی و یا بخشی از کارکرد اقتصادی می تواند، موثر باشد، خاطرنشان شد: گاهی القای برخی نکات به مردم، می تواند برعهده نهادهای مختلفی باشد. سازمان هایی مانند سازمان های مردمی و انجمن های مردم نهاد باید وارد میدان شوند و بدانند که اگر نتوانند رفتار مردم را با بخش کارکرد اقتصادی به طور مثال در حوزه آب همراهی کرد، دچار بحران خواهیم شد. همیشه لازم نیست که حاکمیت این مسائل را به مردم القاء کند، گاهی یک انجمن علمی و نهاد مردمی می تواند این نقش را ایفا کند و مهم است که بدانیم که کارکرد اقتصادی تحت تاثیر رفتار مردم قرار خواهد گرفت.  
برنامه «به وقت ایران» با رویکرد مهارتی و با ساختار گفتگومحور به تهیه کنندگی علیرضاعاصم یوسفی روزهای یکشنبه و سه‌شنبه ساعت ۲۱:۴۵ تا ۲۳ به صورت زنده روی آنتن شبکه آموزش می‌ رود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

دکتر حمید شاه آبادی در حکمی دکتر سیدمحمدرضا خوشرو را به سمت مشاور معاونت سیما منصوب کرد.

«ساندویچ»، «ارابه» و «شبح» سه فیلم جدیدی هستند که در روزهای 2 و 3 بهمن ماه روی آنتن شبکه های سیما می رود.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما در دیدار با رئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم بر لزوم هم افزایی مشترک دو نهاد در تولید آثار دینی تاکید کرد.

در روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

رئیس مرکز امور قرآنی سازمان اوقاف و امور خیریه با ارسال نامه مراتب تشکر و قدردانی به جهت پوشش رسانه ای مطلوب  چهل و سومین دوره مسابقات سراسری قرآن کریم توسط شبکه قرآن و معارف سیما را اعلام کرد.

عوامل برنامه «زنده باد زندگی» شبکه دو سیما حدود 2 سال پیش از «فریبرز عزیزی» فعال فرهنگی و کارآفرین اهل منطقه اورامانات کرمانشاه برای حضور در برنامه به عنوان کارآفرین موفق دعوت کردند و او نیز با لباس کُردی در این برنامه حضور پیدا کرد.

رسانه ملی با نگاهی متفاوت به حوزه کشاورزی ، روستاها را به عنوان  «مرکز خلق ثروت» و یکی از ظرفیت های بالقوه و مهم اقتصادی کشور معرفی می کند.

مهشید جوادی بازیگر جوان کشورمان و ایفاگر یکی از نقش‌های اصلی فصل سوم و چهارم سریال «بچه مهندس» جمعه ۲۶ دی ماه مهمان ویژه شب‌نشینی زمستانی «دست در دست» است.

دکتر مجتبی ایزدی به سمت «سرپرست مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما» منصوب شد.

«دست در دست» در نخستین ویژه‌برنامه زمستانی خود که پنجشنبه 25 دی روانه آنتن می شود میزبان رسول نجفیان است. 

برنامه تلویزیونی «دستخط» شبکه پنج سیما جمعه ۲۶ دیماه با حضور حسین‌علی حاجی‌دلیگانی عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی روی آنتن می رود.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۳۲ شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما برای روز جمعه ۲۶ دی اعلام شد.

 

مستند «سخت شیرین» به کارگردانی سید مهدی میرغیاثی پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

امشب در برنامه « فرمول یک » استاد دانشگاه از تجربیات خود در زندگی خواهد گفت.

فیلم سینمایی «مرد نفوذی»، این هفته در «سینما حکمرانی» تحلیل می شود.

 

در راستای تعامل و همکاری بین ارتش و رسانه ملی، جلسه مشترکی با حضور معاون فرهنگی و روابط عمومی ارتش، رییس سازمان تربیت بدنی ارتش و سرپرست شبکه ورزش صدا وسیمای جمهوری اسلامی ایران برگزار شد.

مجموعه تلویزیونی «چک برگشتی» ساخته سیروس مقدم از امروز شنبه ۲۲ آذر از شبکه یک سیما پخش می شود.

نخستین جشنواره سرود «رفیق خوشبخت ما» به همت اداره تبلیغات استان تهران و با همکاری شبکه امید سیما برگزار می‌شود.

شبکه نمایش برای پاسداشت تلاش معلمان عزیز، در بخش ژانر منتخب هفتگی خود به فیلم هایی با مضمون آموزش و معلمان که در همه حال، حتی شرایط جنگی و حوادث طبیعی همواره یار و مددکار جامعه بوده اند و در این روزهای کرونایی نیز به جهاد علمی و ستودنی مشغولند می پردازد.

 

برنامه «مثبت سلامت» هر روز به صورت زنده در هفت نوبت از شبکه سلامت روانه آنتن می‌شود.

برنامه «هاشور» با رویکردی طنز به نقد مسائل اجتماعی می‌پردازد.

سکانس های جنگی سریال «جشن سربرون» در شهریار تصویربرداری می شود.

با پایان مجموعه نمایشی «هفت سنگ»، سریال خاطره انگیز «کوچه اقاقیا» از شبکه نسیم پخش می شود.

برگزاری مسابقات قرآن به شیوه تلویزیونی، سبک جدیدی در اجرای مسابقات رقم زد.

محسن یزدی، مدیر شبکه مستند در مراسم اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: تلویزیون خانه مستند است و حضور مستندسازان در سال‌های اخیر در تلویزیون خیلی پررنگ شده است. 

اختتامیه چهارمین جشنواره تلویزیونی مستند عصر امروز ۱۸ آذرماه با حضور دکتر علی عسکری رئیس رسانه ملی، دکتر شاه آبادی معاون سیما ، یزدی مدیر شبکه مستند و جمعی از مستند سازان در مرکز همایش های رسانه ملی با رعایت دستور العمل های بهداشتی برگزار شد.

آیین اختتامیه جشنواره تلویزیونی مستند با حضور رئیس رسانه ملی و چند تن از مدیران صدا و سیما برگزار شد.

در آستانه هفته پژوهش ، در مراسمی از دو اثر پژوهش کاربردی درحوزه اقتصاد رسانه رونمایی شد.‌

 

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۴۱ شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما برای روز یک شنبه ۵ بهمن اعلام شد.

برنامه «نگاه یک» این هفته میزبان ۲ کارشناس مسائل سیاسی است که درباره آمریکا و رویکرد این کشور نسبت به ایران پخش می شود.

برنامه «رسانش» با هدف ارتقای سواد رسانه‌ای و تقویت مهارت‌های نوجوانان در مواجهه با فضای مجازی و رسانه‌ای از شبکه امید به روی آنتن می رود.

«وطن وتن» با رویکرد معرفی ورزش‌های بومی محلی، از شبکه ورزش سیما پخش می شود.

دکتر حمید شاه آبادی در حکمی دکتر سیدمحمدرضا خوشرو را به سمت مشاور معاونت سیما منصوب کرد.

دکتر مجتبی ایزدی به سمت «سرپرست مرکز طرح، برنامه و ارزیابی سیما» منصوب شد.

برنامه «سیمای خانواده» با حضور روانشناس متخصص، مشکلات نوجوانان را بررسی می کند.

برنامه «نقد سینما» شب گذشته جمعه 3 بمن ماه به بررسی وضعیت «سینمای بدنه» در ایران با تمرکز بر کارنامه فریدون جیرانی و آسیب‌شناسی وضعیت صنعت انیمیشن ایران در دهه 90 پرداخت.

برنامه تاریخی  «سرچشمه»، در بیستمین قسمت خود در فصل دوم به بازخوانی«عملکرد ارتش جمهوری اسلامی ایران دراوایل انقلاب» می‌پردازد.

سریال خارجی و جدید «مکانیسم» از شنبه ۴ بهمن ماه هرشب ساعت 23 پخش و روز بعد در دونوبت ساعت 10 و 19 باز پخش می شود.

فیلم تلویزیونی  «از شنبه تا پنج شنبه» به کارگردانی و نویسندگی حجت قاسم زاده یکشنبه 5 بهمن ماه 40 دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما پخش می شود.

به تازگی مهران رجبی و سیما مطلبی و آرزو ابی زاده به پروژه «بوتیمار» اضافه شده و مقابل دوربین رفته اند.

از ماجراجویی برای بقا در طبیعت تا آثار تدوینگر سینمای ایران در فیلم های این هفته شبکه نمایش مرور می شود.

مدرسه تلویزیونی ایران جدول شماره ۱۴۰ روز شنبه ۴ بهمن شبکه های آموزش ، چهار و قرآن و معارف سیما اعلام شد.

برنامه نردبان با حضور سیدسلیم غفوری مدیر شبکه افق، پیروز کلانتری و کارگردان مستند «مایا» و «بیجه» روی آنتن می‌رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد