امروز يك شنبه  2 آبان 1400
تعداد بازدید : 105 - تاریخ خبر : 1400/06/31 - 14:55
مردمی بودن در جنگ تحمیلی ایران را پیروز کرد

همرمان با آغاز هفته دفاع مقدس و سالروز شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، برنامه «شب نشینی» با حضور افتخار آفرینان دوران دفاع مقدس به روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در بخش اول برنامه حسن و اسماعیل منوری شاه حسینی، دو برادر رزمنده در دوران دفاع مقدس به عنوان مهمان های برنامه معرفی شدند.

اسماعیل شاه حسینی گفت: همینکه ملت قدردان ما هستند بر سر ما منت می گذارند. اما از سال 57 هرکاری که کرده ایم تکلیف ما بوده است و سر یک مورچه ایرانی هم منت نمیگذاریم.

حسن شاه حسینی ادامه داد: زمانی که من با انقلاب آشنا شدم سال 42 بود و اولین کتک انقلاب را زمانی که 16 ساله بودم خوردم. از آنجا انقلابی گری ما شروع شد بعدا جذب سپاه شدم تا سال 80 که بازنشست شدیم و حالا در روستایی در نزدیکی اوشان و فشم با همسرم زندگی ساده ای داریم و مشغول کاشت محصولات کشاورزی مصرفی خودمان و گذران زندگی هستیم. سه بچه دارم که همه آن ها با انقلاب آشنا هستند. زمانی که انقلاب شد من یک پسر سه ساله داشتم و پس از به دنیا آمدن فرزندان دیگرم هم روحیه انقلابی گری را برایشان ایجاد کردم.

وی بیان کرد: از بدو زندگی در خانواده ای مذهبی بودیم و از بچگی به نماز و روزه و تقوا اهمیت می دادیم. زیر بازارچه نائب سلطنه مسجدی بود که حاج آقا مجتهدی در آن درس فقه داشت و پسرعمه هایم شاگردان ایشان بودند و شب ها به شغل ریخته گری می رفتند من هم از بچگی به مسجد رفتن با پسرعمه هایم عادت کردم و پدر و مادرم هم از این موضوع خوششان می آمد از 7 سالگی سه ماه تعطیلات را در محله خیابان سیروس سر کار می رفتم.

شاه حسینی درباره آشنایی اش با شهید چمران افزود: تا قبل از دولت موقت بازرگان از نزدیک او را نمیشناختم. یکی از بچه های محلمان از چمران برایم تعریف می کرد چون با او به جنوب لبنان می رفت و به آن ها فرش بافی یاد می داد. چمران در آن جا یتیم خانه زده بود و به بچه های شهدای جنگ لبنان تدریس می کرد و پدرخوانده آن ها شده بود.

این رزمنده دفاع مقدس ادامه داد: پس از آن که او را شناختم در تمام مدت همراه شهید چمران بودم تا وقتی که به شهادت رسید. جسد شهید چمران را به من تحویل دادند و به تهران آوردم و به پزشکی قانونی بردند. آن روز این احتمال وجود داشت که او توسط بنی صدر ترور شده باشد برای همین ترکش ها از بدنش خارج و بررسی شد وبعد مشخص شد که آلیاژ آن خمپاره عراقی بوده و فردای آن روز هم جسم او را تدفین و تشییع کردیم. خودم جسم چمران را داخل قبر گذاشتم و لحظه ای که از او جدا شدم آن جا بود.

شاه حسینی اظهار داشت: در زمان جنگ مردم نسبت به دیگران خیلی مهربانتر و ایثارگرتر بودند، حالا مردم نسبت به یکدیگر بی رحم تر شده اند. این مروت و فداکاری مردم در زمان جنگ ژن ایرانی است که هیچ کجای دنیا آن را پیدا نمی کنیم اما این مروت قبلا برای مردم نسبت به یکدیگر بود.

وی گفت: تحریم زمان جنگ از حالا بدتر بود همه کشورهای دنیا ما را تحریم کرده بودند و با ما می جنگیدند به جز سوریه و لبنان. حتی شوروی هم پاسگاه های ما را زده بود و نیروهای نظامی به شمال کشورهم منتقل شده بودند اما مضیقه زمان حالا را نداشتیم. برخی از گرانی ها و رفتارهایی که نسبت به یکدیگر داریم تقصیر خود ما است نه دولت و مملکت.

اسماعیل شاه حسینی تصریح کرد: ای کاش همه دیدها و نظرات مثل همان موقع ها بود. تا کسی با شهید چمران کاری نکرده بود نمی فهمید که این شخصیت چه بود.در میدان جنگ همه از او ترس داشتند اما در بین مردم و آشنایانش آنقدر محبت داشت که هیچ کس باورش نمی شد. در زمان جنگیدن جدی ولی با دیگران بسیار مهربان بود و همیشه توصیه می کرد به همسایه های خود برسید. این ها نعمت هایی بودند که در آن زمان خدا به ما داده بود اما حالا معرفتمان نسبت به آن ها کم شده است که باید برای این شناخت و معرفت و افزایشش تلاش کنیم.

در بخش دوم برنامه سرتیپ دوم پاسدار رضا طلائی نیک معاون پارلمانی وزارت دفاع به عنوان مهمان برنامه معرفی شد.

سرتیپ طلائی نیک از خاطرات آغاز جنگ تحمیلی گفت: لحظه ای که جنگ با حمله رژیم صدام آغاز شد من دانش آموزی 17 ساله بودم و در جاده بین شهر بهار و همدان در تاکسی بین شهری نشسته بودم که صدای بمباران آمد و چون پایگاه نیروی هوایی در همدان جایگذاری شده بود حملات صدام را متوجه می شدیم که اولین حمله بسیار غیر منتظره بود.

وی بیان کرد: سال 58 حضرت امام (ره) فرمان تشکیل بسیج را داده بودند من هم در آن زمان دانش آموز بودم و جزو اولین گروه هایی بودم که عضو بسیج شدم و به همین دلیل زمان جنگ با همان سن کم تجربه کار بسیجی را داشتم.زمانی که جنگ آغاز شد به سپاه مراجعه و اعلام آمادگی کردم تا به سپاه ملحق شوم اما به خاطر سنم این اجازه صادر نشد به همین دلیل به عنوان محصل ذخیره همکاری می کردم اما 4 ماه بعد از جنگ با اصرار خودم و با وساطت یکی از معلم هایم مرا پذیرفتند که توفیق پاسداری یافتم.

معاون پارلمانی وزارت دفاع تصریح کرد: خانواده هم در این راه همراه من بودند. در زمان انقلاب هم 15 ساله بودم و با شهید عیوضی و برخی دیگر از دوستانم ارتباطاتی برای توزیع اعلامیه ها و پیام رسانی ها و انتشار اخبار انقلاب فعالیت داشتیم. از آن زمان در میدان بودیم ولی مخالفتی از سوی خانواده نداشتیم.مادر من که سی سال پیش به رحمت خدا رفتند خودشان انقلابی و مشوق ما در این مسیر بودند و در همان زمان برای پشتیبانی از جنگ عضو بسیج خواهران بودند.

سرتیپ طلائی نیک افزود: آنچه در برابر فشار های خارجی و جنگ هشت ساله باعث حفظ استقلال و اقتدار کشور ما و آزادی و قدرت همه جانبه شد مردمی بودن انقلاب بود و هنر حضرت امام (ره) این بود که انقلاب به دفاع مقدس تبدیل شد. بدنه نیروهای رزمنده ایرانی مردمی بودند و همین موضوع ثابت کرد که اگر مردم محور اصلی دفاع مقدس نمی شدند در پشتیبانی جنگ نمی توانستیم پیروز شویم؛ در نتیجه مردمی بودن انقلاب و و دفاع مقدس پیروز شد. در شرایط کنونی نیز اگر اقتصاد کشور مردمی شود و ظرفیت بخش خصوصی و اجتماعی افزایش یابد در اقتصاد وضعیت بهبود می یابد. تجربه ثابت کرده است ما هر جا مردم را وارد کرده ایم پیروز شده ایم.

وی ادامه داد: در شرایط جنگ تحمیلی عدم توازنی بین وضعیت ایران و عراق وجود داشت، عراق به لحاظ تجهیزات و آمادگی رزمی قوی ترین نیروی زمینی منطقه را در اختیار داشت اما شرایط ما به این صورت بود که چون دو سال از انقلاب گذشته بود ارتش در ایران سامان لازم را نگرفته بود، سپاه هم عمر کوتاهی داشت و قوام و دوام لازم را نداشت، سپاه در آن زمان امنیتی و نظامی نبود بلکه بیشتر شهری بود و حتی یک گردان رزمی هم نداشت به علاوه تحریم جدی روی ما وجود داشت.

معاون پارلمانی وزارت دفاع با بیان اینکه امریکا از روزهای قبل از پیروزی انقلاب تحریم های خود را آغاز کرده بود گفت: در دوران پهلوی آمریکا 22 میلیارد دلار قرارداد نظامی با ایران داشت. در آن زمان ایران به عنوان ژاندرم امریکا در منطقه شناخته می شد و برای همین جدیدترین و پیشرفته ترین سلاح ها را در اختیار ایران قرار می دادند اما از سویی هم ده ها هزار مستشار نظامی در ایران بودند تا بر استفاده کشور از این سلاح ها کنترل نظامی داشته باشند. در ماه های منتهی به پیروزی انقلاب تیمی از آمریکا وارد ایران شدند و به مسئولین ایران در وزارت جنگ این موضوع را تحمیل کردند که نیمی از این قرارداد 22 میلیارد دلاری فسخ شود. بخشی از آن در بهمن 57 و درست سه روز مانده به پیروزی انقلاب فسخ شد اما بخشی از آن ها هنوز هم پرونده اش باز است و در حال پیگیری برای بازگشت پول هایی که در ازای آن در آمریکا است. آخرین رقم بازگشته 1 میلیارد و 710 میلیون دلار بود که در صندوق فروش نظامی امریکا مانده بود و آن را گرفتیم و ادامه آن هم هنوز در دستور کار است.

سرتیپ طلائی نیک تصریح کرد: آمریکا که بر ساختار نظامی ایران پهلوی حاکم بود تحریم را از چند روز قبل از انقلاب آغاز کرده بود. نا امنی ها و آشفتگی های داخلی، اراده های تجزیه طلبی و ناامنی های درون شهری هم از دیگر درگیری های جمهوری اسلامی بود. در عدم توازن نظامی، سیاسی و اقتصادی در مقابل عراق قرار داشتیم و همین موارد محاسباتی را برای صدام و پشتیبانی اش ایجاد کرده بود که در این جنگ پیروز شود. صدام اهداف توسعه طلبانه داشت و هم به ملت ایران و هم به ملت عراق ظلم فراوانی کرد. 2 هزار و 900 روز مقاومت ملت ایران طول کشید و یک وجب از خاک کشور در غصب دشمن باقی نماند در صورتی که از 160 سال قبل از جنگ تحمیلی، مناطق اطراف ایران به اندازه تمام ایران کنونی در جنگ ها و درگیری ها از آن جدا شده است.

وی اظهار داشت: حتی با وجود مقاومت ها و پیشرفت های ایران در دوران جنگ تحمیلی باز هم در انتهای جنگ فقط در تعداد بالگرد بین ما عراق توازن نسبی داشت که آن ها 25 فروند بالگرد بیشتر از ما داشتند اما در تعداد هواپیما و دیگر تجهیزات نظامی قابل مقایسه نبودیم. کشورهای خلیج فارس 80 میلیارد دلار به عراق کمک نظامی کردند. 20 درصد نیاز تسلیحاتی عراق را شوروی تامین کرده بود. 5 میلیارد دلار هم توسط مصر به این کشور ارائه شده بود و به علاوه همه این کمک ها حمایت ابرقدرت های دنیا از عراق هم بود.

معاون پارلمانی وزارت دفاع ،نیروی انسانی دو جبهه را تحلیل کرد و افزود: صدام سربازها را به اجبار در جبهه ها نگه می داشت اما ما نیروی بسیار زیادی داشتیم که داوطلبانه در جبهه ها حضور داشتند. روحیه شهادت طلبی و برای خدا جنگیدن خستگی ناپذیر است. در وصیت نامه های شهدا که میبینیم متوسط سن شهادت در نیروهای ما 23 سال بود. سبک دفاع مردمی و قدرت مردمی محاسبات دشمن را بهم زد.

سرتیپ طلائی نیک گفت: در حال حاضر به لحاظ نیروی رزمنده شجاع و آماده و توانمند با روحیه بالا و تسلیحات بومی جزو قدرت های دفاعی اول منطقه هستیم.در ابتدای جنگ 90 درصد تجهیزات نظامی ما وابستگی به خارج داشت اما حالا 85 درصد آن را در کشور تولید می کنیم. انواع سلاح های هوایی، زمینی، پهپادی، ظرفیت های نرم افزاری و سخت افزاری در کشور به صورت بومی تولید می شود. اراده زیادی داریم که کسی نمی تواند ما را تهدید کند.

وی در پایان بیان کرد: افتخار ما این است که سرباز باشیم و سرباز بمانیم و به ملت افتخار آفرین ایران خدمت کنیم.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی مهر ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «کونگ فو حیرت انگیز استاد هو»، «عملیات کف دریا»، «احساس خفگی» و «هدیه» 4 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

از فیلم تلویزیونی «پسرم رسول» اثری از شبکه پنج سیما در جشنواره بین المللی فیلم کودک تقدیر شد.

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد 79.2 درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با 46 درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» 82.9 درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

ویژه برنامه «قرار ما» به تهیه کنندگی مجید صفری، به مناسبت آغاز امامت مهدی صاحب الزمان از شبکه یک پخش می شود . 

«مثبت دست فرمون» با کارگردانی و اجرای حامد تهرانی با شروع فصل سوم این مسابقه از امشب ۲۳ مهرماه روانه آنتن شبکه نسیم می‌شود.

مجموعه مستند داستانی «سه شنبه ۱۴ جولای» به کارگردانی سید جواد حسینی از امروز شنبه ۲۴ مهر حوالی ساعت 18 از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

 در شب گذشته سردار منتظر المهدی مشاور فرمانده ناجا و دستیار فرمانده سایبری کشور به همراه مدیرگروه فیلم و سریال شبکه دو سیما آقای بهرنگ ملک محمدی از یکی لوکشین های اصلی سریال «نوار زرد ۲» بازدید داشتند.

برنامه تلویزیونی «ایست‌گاه» با اجرای سید جواد هاشمی و حسین رفیعی روی آنتن شبکه نسیم می رود.

در قسمت امشب «سریالیست» که یک ساعت زودتر از همیشه روی آنتن می رود، پدرام کریمی میزبان بازیگران سریال «در کنار پروانه ها» است و شاهد احمدلو نیز پرونده سریالهای پلیسی را در برنامه باز می کند.

تهیه‌کننده سریال «پلاک ۱۳» درباره آخرین وضعیت این مجموعه تلویزیونی به کارگردانی آرش معیریان توضیح داد.

برنامه «از آسمان» شبکه دو سیما بیش از دو دهه است که به طور مستمر به موضوعاتی همچون شهادت ، ایثار و فرهنگ دفاع مقدس می پردازد.

در روز میلاد پیامبر مهربانی ها حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

ویژه برنامه قرار ما به مناسبت شهادت امام حسن عسگری علیه السلام از شبکه یک پخش می شود. 

شادی عبدالوند و شهرزاد کمال زاده مهمانان شب نشینی بیست و یکم مهرماه بودند.

«بسته پیشنهادی» به تهیه کنندگی الهه بهبودی پکیجی از پیشنهادات برای ایجاد یک حال خوب در مخاطبان است که از جمعه ۱۶ مهرماه روی آنتن رفته است.

 

مجموعه مستند جدید سه قسمتی «آبگیر؛ آبادی حیوانات آفریقا» از شنبه 17 مهرماه در قاب چهارسوی علم شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

اولین و دومین قسمت از برنامه «شهرک رنگین کمان» با محوریت آموزش مهارت های زندگی و مدیریت بحران به تهیه کنندگی مریم وطن پور روزهای شنبه و یکشنبه حوالی ساعت ۱۵:۱۵ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

اولین قسمت از فصل سوم مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به تهیه کنندگی سپهر محمدی و کارگردانی اصغر توسلی با آغاز ماه ربیع 17 مهرماه هرشب ساعت 23 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

تهیه‌کننده سریال «بی‌نشان» آگهی جذب هنرور منسوب به این پروژه را جعلی دانست و تاکید کرد اطلاعات این پروژه از کانال رسمی آن منتشر می‌شود.

برنامه «اسرار سینما»، میان برنامه جدید شبکه نمایش از فردا به روی آنتن می رود.

 

حسن نهضت تهیه کننده برنامه نگاه یک، از حضور دکتر بهرام عین اللهی، وزیر بهداشت در برنامه این هفته نگاه یک خبر داد. 

زندگی حرفه ای استاد منوچهر صدوقی سُها از قاب «حکایت دل» شبکه چهار سیما، دوشنبه سوم آبان ماه پخش خواهد شد.

برنامه کنکاش شنبه اول آبان با موضوع سفر وزرات خارجه ونزوئلا به ایران می­پردازد.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» به مناسبت میلاد باسعادت پیامبر اکرم (ص) قبل از ظهر یک شنبه روی آنتن می رود.

سکانس‌های فینال سریال تلویزیونی «راز ناتمام» این روزها در کشور ترکیه در حال ضبط است.

ویژه برنامه «سلام تهران» به مناسبت ولادت با سعادت حضرت محمد مصطفی(ص) و امام جعفر صادق (ع) امشب شنبه اول آبان ماه ساعت21 بصورت زنده روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

تصویربرداری سریال «از سرنوشت ۴» به کارگردانی سید محمدرضا خردمندان به مرز ۶۰ درصد رسیده است.

سیزدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه، چهارشنبه 29 شهریور ساعت ۲۲ با اجرای عطاالله بیگدلی روی آنتن این شبکه رفت .

ویژه برنامه «سوره» به مناسبت میلاد حضرت محمد (صل‌الله علیه و آله) از شنبه این هفته به مدت چهار شب روی آنتن خواهد رفت.

در روز میلاد پیامبر مهربانی ها حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید.

برنامه «دست در دست» به مناسبت میلاد نبی اکرم اسلام حضرت محمد (ص) و امام صادق (ع) شنبه و یکشنبه (1 و 2 آبان) در 3 قسمت مجزا با حضور مهمانان ویژه روانه آنتن خواهد شد.

مجموعه مستند «برادران» به تهیه کنندگی اسماعیل حاج حیدری امشب(اول آبان ماه)  40 دقیقه بامداد از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

لوگوی سریال «آقای قاضی» اثر سجاد مهرگان با طراحی پوریا اسراری رونمایی شد.

برنامه «نوجوان ایرانی» شنبه و یکشنبه یکم و دوم آبان با حضور دانش­ اموزان نمونه روی آنتن می­ رود.

سریال امنیتی ـ جاسوسی «سرجوخه» ساخته احمد معظمی که پخش آن با مشکلاتی روبه رو شده بود طبق اعلام شبکه سه قرار است از دوشنبه سوم آبان ماه روی آنتن برود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد