امروز دوشنبه  7 اسفند 1396
تعداد بازدید : 1491 - تاریخ خبر : 1396/02/17 - 10:14
عدالت رسانه ای اولویت برنامه های تبلیغاتی کاندیداها

از ویژگی های کار در تلویزیون تقویمی است که همواره نگاه برنامه سازان را به دنبال می کشد. برنامه سازان همواره و در تمامی هیجانات و جریانات ملی و مذهبی باید حرفی برای گفتن داشته باشند. روزهای سال برای آن ها تقویمی است از مناسبت های مختلف و هر روز، روزی نو برای تولید برنامه ای پرمخاطب.

حتی در روزهای به ظاهر عادی نیز برنامه ساز، مناسبتی در ذهن دارد، زمانی به پرکردن اوقات فراغت هزاران کودک و نوجوان. در تعطیلات تابستانی می اندیشد و بار دیگر شب های طولانی زمستان را با مجموعه های نمایشی و طنز کوتاه تر می سازد.

سال 96 آغاز شده و در همین اولین فصل سال، شور و حال دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در همه جا به چشم می خورد و انتن تلویزیون همچنان جایی است که نگاه همگان فارغ از هر سن و جنس و قشری را دنبال دارد .

از آنجا که انتخابات ریاست جمهوری بزرگ ترین نماد دموکراسی در کشور ماست و حضور میلیونی مردم در پای صندوق های رای امضاء متقنی بر این ادعاست، برگزاری هر چه باشکوه تر این انتخابات از دغدغه های اصلی  رسانه ملی به شمار می رود. علاوه بر ایجاد شور و نشاط انتخابات در سراسر کشور، در تلویزیون نیز هر یک از نامزدها زمانی از انتن را در اختیار دارند تا به طور مستقیم با مردم گفت و گو کرده و به تشریح برنامه های دولت چهارساله خود بپردازند.

بسیاری از مردم تنها کانال های تلویزیون را عوض می کنند و به دنبال برنامه مورد علاقه شان هستند. همگی نام شبکه ها و برنامه های تلویزیونی را می دانند. اما شاید بسیاری ندانند پشت تمام آنچه از این جعبه جادو می بینند گروهی متشکل از کارگردانان، تصویربرداران، صدابرداران، نورپردازان، گریمورها و ... هستند که در مرکز تولید و فنی سیما گرد هم آمده اند و همیشه تقویمشان ماه ها جلوتر از هر فرد دیگری ورق می خورد.

انتخابات دوازدهم در حالی آغاز می شود که فنی های سیما از آبان ماه سال گذشته به آن فکر کرده اند. با نگاهی کارشناسانه تمامی جزئیات را بررسی و تجهیزات خود را به روز کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛  «سیما گپ» این هفته تقدیم می شود به همه عزیزانی که در طول مبارزات انتخاباتی تلاش می کنند تا در فرصتی برابر به رای دهندگان این امکان را می دهند که اصلح را بشناسند.

احمد امیرحائری قائم مقام مرکز تولید و فنی سیما میهمان این هفته «سیما گپ» است و از تلاش ها، امکانات و شرایط امکانات تبلیغات دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری سخن گوید.

 

*** از چه زمانی برنامه های انتخاباتی در مرکز تولید و فنی سیما کلید زده شده و چه اقداماتی انجام شد؟

از همان ابتدا 5 برنامه برای تبلیغات نامزدها در نظر گرفته شد و کلیت کار از نظر فنی و هنری همچون سال های پیش و برنامه های دیگر برعهده مرکز قرار گرفت. در همان قدم اول باید برای 18 برنامه زنده و ضبطی که به صورت روتین از شبکه های سیما پخش می شد چاره اندیشی می شد. متاسفانه به دلیل محدودیت امکانات به عوامل این برنامه فشار مضاعفی وارد شد، گاه تولید برنامه متوقف می شد و یا بعضا دوستان مجبور بودند چند برنامه را به طور همزمان ضبط کنند.

در ابتدا از جمعی از طراحان دکور که بارها با برنامه های مختلف همکاری داشتند دعوت شد و از آنها خواسته شد تا طرح های اولیه خود را ارائه کنند. در مجموع 80 طرح به دست ما رسید که پس از بررسی و با نظر ریاست سازمان به 5 دکور برای برنامه های نامزدها مبدل شد. در طراحی هر یک از دکورها بر عناصر فرهنگی ایرانی ـ اسلامی، وحدت، سادگی، قانون اساسی و سخنان رهبر معظم انقلاب و امام راحل (ره) تاکید شد. با توجه به همه این عناصر دکوری طراحی شد که زیر پرچم جمهوری اسلامی بر بستر آزادی نامزدها با یکدیگر به گفت وگو می نشینند.

 

*** به منظور ایجاد فضای مناسب و فرصت برابر برای کاندیداها چه تمهیداتی اندیشیده شد؟

از همان ابتدا کمیته های کارشناسی در حوزه های مختلف کارگردانی، تصویربرداری، نورپردازی، گریم، گرافیک و... تشکیل شد و در تمام کمیته ها، ارائه بهترین کیفیت در برنامه های انتخاباتی و رعایت عدالت رسانه به عنوان اصلی ترین الگوی برنامه ریزی در نظر گرفته شد. نقطه نظرات کارشناسان در هر یک مشاغل، جمع بندی و با همکاری تنی چند از بازنشستگان با تجربه مرکز که برگزاری برنامه های انتخاباتی را در پرونده کاری خود داشته اند نهایتا الگوی واحدی برای هریک از برنامه های تدوین شد.

در کمیته های کارشناسی به دکوپاژ مشخصی رسیدیم، به عنوان مثال تعداد نماهای باز و یا بسته ای که برای گفت و گوی نامزدها با دوربین در این کمیته ها مشخص شد و این روند به طور یکسان در تمام گفت و گوی کاندیداها با دوربین رعایت شد.

 

*** یکی از مباحث دنیای رسانه ای امروز کیفیت HD است در تولید و پخش برنامه های انتخاباتی چه اقداماتی انجام شد؟

پخش با کیفیت HD از موضوعاتی است که در سال های اخیر بر آن تاکید شده است به همین دلیل تجهیز و نوسازی امکانات فنی در دستور کار قرار گفت و با توجه به موضوع تحریم ها توانستیم این امکانات را تهیه کنیم.

 

*** به طور کلی چند تن از نیروهای مرکز به صورت مستقیم درگیر کارهای تبلیغات هستند؟

حدود 250 تا 300 نفر از عوامل تولید و فنی در تهیه و تولید برنامه های انتخاباتی فعالیت دارند. در هر برنامه 15 تا 20 نفر درگیر کار هستند. در مناظره ها از آن جهت که همزمان 10 دوربین مشغول تصویربرداری هستند و زمان برنامه نیز طولانی است تیم رزرو هم داریم. به این ترتیب با احساس خستگی نفر بعدی جایگزین می شود.

مردم بخش زیادی از اطلاعات خود را در انتخاب رئیس جمهور اصلح از رسانه می گیرند و مناظره ها داغ ترین و جنجالی ترین برنامه انتخاباتی است؛ بنابراین تلاش کرده ایم بهترین کیفیت را در برنامه ها ارائه نماییم و جزیی ترین موضوعات را در نظر گرفته ایم. به عنوان مثال از آنجا که استودیوی مناظره بسیار بزرگ است و احتمال دارد صدای فردی که پشت تریبون می ایستد برای میزهای دورتر واضح نباشد از میکروفن استفاده کردیم. همچنین با استفاده از نرم افزار، میزان صحبت هر یک از نامزدها تا کسری از ثانیه اندازه گیری می شود.

 

*** طراحی دکورهای برنامه های انتخاباتی بر چه مبنایی بود و در آنها از چه المان هایی استفاده شد؟

در تمام دکورها استفاده از المان ها و عناصر فرهنگ ایرانی اسلامی اولویت داشت. همچنین ایجاد نشاط و آرامش و بهره گیری از حداقل عناصر و سادگی کار موضوع دیگری بود که به آن در طراحی و اجرای دکورها تاکید شد، ولی در هر برنامه نوع شبکه و مخاطب برنامه نیز برای طراحی ها در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در گفت و گو با ایرانیان خارج از کشور از نمای کوه دماوند استفاده شد. در گفت و گو با جوانان تصاویر پشت صحنه نماهایی از شهر و کشور را نشان می دهد. در مورد گفت و گوی اقتصادی نیز به مخاطب فرهیخته توجه شده و دکور به سبکی سنگین زده شد.

 

*** چقدر برای طراحی و ساخت دکورها هزینه شد؟

انتخابات حرکتی ملی است که سازمان صداوسیما در تهییج افکار عمومی از یک سو و نمایش اقتدار ملت بزرگ ایران مسئولیتی سنگین بر دوش دارد. به طور کلی و از نظر کنش های رسانه ای در چنین شرایطی نه تنها پرداخت مبالغی برای طراحی و اجرای دکور هزینه نیست بلکه سرمایه ای معنوی محسوب می شود. ولی برای افرادی که نگران بیت المال هستند باید بگویم کل مبلغی که در دکور برنامه مناظره ها با ابعاد 18*22 و حدودا 350 متر مربع 300 میلیون تومان هزینه شده است و بیش از یک سوم از این مبلغ صرف تهیه نورهای led استودیو می باشد. به عبارت دیگر بالغ بر 100 میلیون تومان هزینه نورهای مورد نیاز استودیواست که کاری سرمایه ای برای سازمان محسوب می گردد و سال ها مورد استفاده می باشد.

 

*** سخن آخر

باید از مساعدت های رئیس رسانه ملی تقدیر کنم ایشان در مورد تهیه امکانات و تجهیزات نگاهی بلند مدت دارند. همچنین در طول این مدت تمامی معاونت ها با همکاری صمیمانه ما در انجام کارهای محول حمایت کردند. مرکز تولید و فنی سیما از ابتدا تلاش کرده است تا عدالت رسانه ای را در برنامه های تبلیغات کاندیداها رعایت نماید و امیدوارم افرادی که رسانه را می شناسند ما را در شناخت آسیب ها یاری نمایند.

 

*** و اما گزارش تصویری ...

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

چهارم شهریورماه 1358 مصادف با نیمه شعبان در خانواده ای پرجمعیت، پسری به دنیا آمد که نامش را مهدی گذاشتند. او که از همان کودکی علاقه وافری به ورزش فوتبال داشت، در جوانی قدم به کار گزارشگری فوتبال گذاشت.

مهدی تحصیلات دانشگاهی خود را با مهندسی کامپیوتر آغاز و سپس سراغ فوق لیسانس ارتباطات اجتماعی رفت و اکنون در رشته جامعه شناسی ورزش دوره دکترای خود را طی می کند.

او را می توان از پیشتازان گزارشگران فوتبال دانست که دستی بر قلم دارد و تهیه چند برنامه تلویزیونی را در کارنامه او می توان دید. برای دیدن مهدی واعظی کافی است ساعت 7 بامداد سراغ شبکه پنج بروید و  بیننده برنامه «حوالی امروز» شوید برنامه ای پر جنب و جوش که وجه تمایز آن با دیگر برنامه های صبحگاهی تلویزیون آیتم ورزش آن است.

شبکه های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س) و هم گام با برگزاری مجالس عزاداری در سراسر کشور؛ ویژه برنامه های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می کنند.

تامین برنامه مهم ترین بخش یک شبکه تلویزیونی است، و وظیفه انتخاب و ارائه مجموعه ای از برنامه ها اعم از فیلم، سریال، برنامه های ترکیبی در جدول پخش دارد. تدوین کنداکتوری صحیح با توجه به نوع مخاطب در تمام ساعات شبانه روز و ارائه آثار تلویزیونی با کیفیت مناسب فنی را می توان از اهم وظایف تامین برنامه هر شبکه دانست. با گسترش شبکه و افزایش تولیدات تلویزیونی شبکه تماشا برای بازپخش مجموعه های تلویزیونی پا به میدان گذاشت. با توجه به اهداف تاسیس این شبکه می توان نقش واحد تامین برنامه را پررنگ دانست.

با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در اولین هفته اسفند ماه همراه باشید.

دومین برنامه «مناظره» جمعه چهارم اسفند با موضوع پدیده ریزگردها در ایران از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

همزمان با برگزاری مسابقات بسکتبال انتخابی جام جهانی، شبکه سه سیما این مسابقات را با استانداردهای فیبا تصویربرداری و پخش می کند.

برنامه «سینما یک» این هفته سوم اسفند ماه میزبان داریوش مؤدبیان، بازیگر، نویسنده، مترجم، و کارگردان سینما و تئاتر است.

شبکه سه سیما ویژه برنامه هایی را به مناسبت شهادت حضرت زهرا سلام الله علیها تهیه کرده است.

دیدار ذوب آهن اصفهان ـ لوکوموتیو ازبکستان دوشنبه 30 بهمن از ساعت 16 به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

همزمان با سالروز شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) اجتماع بزرگ هیئت های عاشورای فاطمی در میدان هفت تیر به صورت زنده به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیمامی رود.

دوربین مجموعه «در امتداد فلق» امشب 6 اسفند به روستای گنبد استان همدان رفته و فعالیت های حجت الاسلام سلطانی؛ روحانی مستقر آنجا را به تصویر می کشد.

الهام غفوری تولید مجموعه های خوش ساخت را از مهمترین وظایف تلویزیون دانسته و بر درآمدزایی و گسترش صنعت توریسم از طریق تولیدات خوب نمایشی تاکید می کند.

برنامه «کوی محبت» یکی از برنامه های شبکه دو سیماست که همزمان با شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) به روی آنتن می رود.

برنامه «فوق العاده» با موضوع مناسبتی شهادت حضرت فاطمه زهرا(س) 29 بهمن ماه ساعت 20 به طور زنده از شبکه امید پخش خواهد شد.

 

کارگردان سریال «هوش سیاه»، تلویزیون را رسانه‌ای قصه‌گو می‌داند و برهمین مبنا معتقد است که سریال‌ها در ارتقا سطح کیفی شبکه‌های سیما نقش اساسی دارند.

مدیر گروه انیمیشن دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه «مهم‌ترین زیرساخت انیمیشن ما که نیروی مناسب کار است، توسط بخش آموزش به خوبی آماده شده» گفت: در حال حاضر مشکل عمده دراین حوزه بحث بودجه است.

مرکز پویانمایی صبا وابسته به سازمان صدا و سیما بزرگ ترین مرکز تهیه و تولید انیمیشن در ایران است که در سال 1374 با عنوان شرکت فرهنگی هنری صبا و به پیشنهاد رئیس وقت سازمان صدا و سیما دکتر علی لاریجانی با ادغام گروه های انیمیشن سیما و نیز جذب نیروهای متخصص تأسیس شد تا با تولید آثار متنوع انیمیشن، پاسخگوی نیازهای سازمان و نیز علاقمندان هنر انیمیشن باشد.

همزمان با ماه های پایانی سال و جشن های پیروزی انقلاب اسلامی شبکه های سیما از مجموعه های نمایشی خود رونمایی می کنند.

 

سلمان خورشیدی کارگردان انیمیشن خواهان ان است تا بینندگان شبکه های سیما بیشترین سهم را در جشنواره تلویزیونی جام جم داشته باشند.

در روز 22 بهمن ماه، روز پیروزی انقلاب، شبکه های سیما چندین فیلم‌ سینمایی و تلویزیونی پخش می کنند.

سریال «سارقان روح» از 19 بهمن ماه ساعت 20:30 از شبکه سه سیما پخش می شود.

بازی های جذاب و تماشایی المپیک زمستانی از شبکه ورزش سیمابه طور مستقیم پخش می شود.

سری جدید برنامه «کودک شو» با اجرای پژمان بازغی در شبکه نسیم از شنبه تا سه شنبه ساعت 23 و جمعه ساعت 21 با اجرای پیمان بازغی روی آنتن می رود.

راویان، چهلمین حماسه ملت را به قاب تلویزیون می آورند.

 

برنامه «میانبر» دوشنبه 7 اسفند ماه به بررسی سیستم های پشتیبان برق یا همان «UPS» ها می پردازد.

تهیه کننده سریال «گمشدگان» جشنواره سیما را باعث به وجود آمدن رقابت و بهتر شدن کیفیت در آثار دانست.

برنامه «کشتی ایرانی» با موضوع لیگ کشتی، یکشنبه 6 اسفند ماه از ساعت 15، به صورت مستقیم روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .  

مخاطبان می توانند، سری دوم مستند مسابقه «خونه به خونه» را که داستان محیط بان و خبرنگاری است که یک هفته جایشان را با هم عوض می کنند، را هر روز از شبکه افق ببینند.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «دستت را به من بده» پس از پایان سکانس های آگاهی تهران هم اکنون به صحنه های خیابانی رسیده است.

دوربین مجموعه «در امتداد فلق» امشب 6 اسفند به روستای گنبد استان همدان رفته و فعالیت های حجت الاسلام سلطانی؛ روحانی مستقر آنجا را به تصویر می کشد.

برنامه «فوق العاده» به تهیه کنندگی یوسف بچاری و اجرای رامتین چیت سازان امروز یکشنبه 6 اسفند میزبان اردشیر میرمنگره کارشناس هنر خواهد بود.

«برداشت 4» عنوان برنامه جدید و تخصصی شبکه چهار در حوزه فیلم کوتاه است.

وضعیت اجرای عدالت در برنامه امشب «پایش» با حضور کارشناسان و مسئولان اجرایی تحلیل و بررسی خواهد شد.

برنامه «چشم امید» علل بی خوابی نوجوانان را بررسی می کند.

آصف علی خان دورانی سفیر جمهوری اسلامی پاکستان امشب 6 اسفندماه مهمان برنامه «سفیران» خواهد بود.

برنامۀ جذاب و دیدنی «پرانتز باز»، به تهیه‌کنندگی محمود فلاح‌پرویزی و کارگردانی سیدایمان موسوی در 45 قسمت 52 دقیقه‌ای به روی آنتن شبکه امید می رود. «پرانتز باز» در قالب یک مجله خبری ـ ترکیبی، با حال و هوای نوجوانان است. این برنامه دارای آیتم های متعدد همچون اخبار هفته (خبرهای فرهنگی، ورزشی و...) پرسش و پاسخ با مخاطب نوجوان، تریبون آزاد، نوجوان خبرنگار، پخش عکس، فیلم مخاطبان و دل نوشته است و تلاش می‌کند تا نوجوانان را در زمینه‌های مختلف نسبت به مسائل جامعه و کشور خود آگاه کند.

دیدار تیم ملی بسکتبال ایران ـ عراق، یکشنبه 6 اسفند از ساعت 18 به صورت زنده روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .  

برنامه امروز یکشنبه «سیمای آبادی» مربوط به روشن نوین کشت پیاز است که باعث یک دست شدن محصول و افزایش عملکرد کشاورز می شود.

در برنامه «نسخه» امروز یکشنبه موضوع جوانسازی پوست با حضور متخصص پوست و مو بررسی می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد