امروز يك شنبه  29 مرداد 1396
تعداد بازدید : 970 - تاریخ خبر : 1396/02/17 - 10:14
عدالت رسانه ای اولویت برنامه های تبلیغاتی کاندیداها

از ویژگی های کار در تلویزیون تقویمی است که همواره نگاه برنامه سازان را به دنبال می کشد. برنامه سازان همواره و در تمامی هیجانات و جریانات ملی و مذهبی باید حرفی برای گفتن داشته باشند. روزهای سال برای آن ها تقویمی است از مناسبت های مختلف و هر روز، روزی نو برای تولید برنامه ای پرمخاطب.

حتی در روزهای به ظاهر عادی نیز برنامه ساز، مناسبتی در ذهن دارد، زمانی به پرکردن اوقات فراغت هزاران کودک و نوجوان. در تعطیلات تابستانی می اندیشد و بار دیگر شب های طولانی زمستان را با مجموعه های نمایشی و طنز کوتاه تر می سازد.

سال 96 آغاز شده و در همین اولین فصل سال، شور و حال دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در همه جا به چشم می خورد و انتن تلویزیون همچنان جایی است که نگاه همگان فارغ از هر سن و جنس و قشری را دنبال دارد .

از آنجا که انتخابات ریاست جمهوری بزرگ ترین نماد دموکراسی در کشور ماست و حضور میلیونی مردم در پای صندوق های رای امضاء متقنی بر این ادعاست، برگزاری هر چه باشکوه تر این انتخابات از دغدغه های اصلی  رسانه ملی به شمار می رود. علاوه بر ایجاد شور و نشاط انتخابات در سراسر کشور، در تلویزیون نیز هر یک از نامزدها زمانی از انتن را در اختیار دارند تا به طور مستقیم با مردم گفت و گو کرده و به تشریح برنامه های دولت چهارساله خود بپردازند.

بسیاری از مردم تنها کانال های تلویزیون را عوض می کنند و به دنبال برنامه مورد علاقه شان هستند. همگی نام شبکه ها و برنامه های تلویزیونی را می دانند. اما شاید بسیاری ندانند پشت تمام آنچه از این جعبه جادو می بینند گروهی متشکل از کارگردانان، تصویربرداران، صدابرداران، نورپردازان، گریمورها و ... هستند که در مرکز تولید و فنی سیما گرد هم آمده اند و همیشه تقویمشان ماه ها جلوتر از هر فرد دیگری ورق می خورد.

انتخابات دوازدهم در حالی آغاز می شود که فنی های سیما از آبان ماه سال گذشته به آن فکر کرده اند. با نگاهی کارشناسانه تمامی جزئیات را بررسی و تجهیزات خود را به روز کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛  «سیما گپ» این هفته تقدیم می شود به همه عزیزانی که در طول مبارزات انتخاباتی تلاش می کنند تا در فرصتی برابر به رای دهندگان این امکان را می دهند که اصلح را بشناسند.

احمد امیرحائری قائم مقام مرکز تولید و فنی سیما میهمان این هفته «سیما گپ» است و از تلاش ها، امکانات و شرایط امکانات تبلیغات دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری سخن گوید.

 

*** از چه زمانی برنامه های انتخاباتی در مرکز تولید و فنی سیما کلید زده شده و چه اقداماتی انجام شد؟

از همان ابتدا 5 برنامه برای تبلیغات نامزدها در نظر گرفته شد و کلیت کار از نظر فنی و هنری همچون سال های پیش و برنامه های دیگر برعهده مرکز قرار گرفت. در همان قدم اول باید برای 18 برنامه زنده و ضبطی که به صورت روتین از شبکه های سیما پخش می شد چاره اندیشی می شد. متاسفانه به دلیل محدودیت امکانات به عوامل این برنامه فشار مضاعفی وارد شد، گاه تولید برنامه متوقف می شد و یا بعضا دوستان مجبور بودند چند برنامه را به طور همزمان ضبط کنند.

در ابتدا از جمعی از طراحان دکور که بارها با برنامه های مختلف همکاری داشتند دعوت شد و از آنها خواسته شد تا طرح های اولیه خود را ارائه کنند. در مجموع 80 طرح به دست ما رسید که پس از بررسی و با نظر ریاست سازمان به 5 دکور برای برنامه های نامزدها مبدل شد. در طراحی هر یک از دکورها بر عناصر فرهنگی ایرانی ـ اسلامی، وحدت، سادگی، قانون اساسی و سخنان رهبر معظم انقلاب و امام راحل (ره) تاکید شد. با توجه به همه این عناصر دکوری طراحی شد که زیر پرچم جمهوری اسلامی بر بستر آزادی نامزدها با یکدیگر به گفت وگو می نشینند.

 

*** به منظور ایجاد فضای مناسب و فرصت برابر برای کاندیداها چه تمهیداتی اندیشیده شد؟

از همان ابتدا کمیته های کارشناسی در حوزه های مختلف کارگردانی، تصویربرداری، نورپردازی، گریم، گرافیک و... تشکیل شد و در تمام کمیته ها، ارائه بهترین کیفیت در برنامه های انتخاباتی و رعایت عدالت رسانه به عنوان اصلی ترین الگوی برنامه ریزی در نظر گرفته شد. نقطه نظرات کارشناسان در هر یک مشاغل، جمع بندی و با همکاری تنی چند از بازنشستگان با تجربه مرکز که برگزاری برنامه های انتخاباتی را در پرونده کاری خود داشته اند نهایتا الگوی واحدی برای هریک از برنامه های تدوین شد.

در کمیته های کارشناسی به دکوپاژ مشخصی رسیدیم، به عنوان مثال تعداد نماهای باز و یا بسته ای که برای گفت و گوی نامزدها با دوربین در این کمیته ها مشخص شد و این روند به طور یکسان در تمام گفت و گوی کاندیداها با دوربین رعایت شد.

 

*** یکی از مباحث دنیای رسانه ای امروز کیفیت HD است در تولید و پخش برنامه های انتخاباتی چه اقداماتی انجام شد؟

پخش با کیفیت HD از موضوعاتی است که در سال های اخیر بر آن تاکید شده است به همین دلیل تجهیز و نوسازی امکانات فنی در دستور کار قرار گفت و با توجه به موضوع تحریم ها توانستیم این امکانات را تهیه کنیم.

 

*** به طور کلی چند تن از نیروهای مرکز به صورت مستقیم درگیر کارهای تبلیغات هستند؟

حدود 250 تا 300 نفر از عوامل تولید و فنی در تهیه و تولید برنامه های انتخاباتی فعالیت دارند. در هر برنامه 15 تا 20 نفر درگیر کار هستند. در مناظره ها از آن جهت که همزمان 10 دوربین مشغول تصویربرداری هستند و زمان برنامه نیز طولانی است تیم رزرو هم داریم. به این ترتیب با احساس خستگی نفر بعدی جایگزین می شود.

مردم بخش زیادی از اطلاعات خود را در انتخاب رئیس جمهور اصلح از رسانه می گیرند و مناظره ها داغ ترین و جنجالی ترین برنامه انتخاباتی است؛ بنابراین تلاش کرده ایم بهترین کیفیت را در برنامه ها ارائه نماییم و جزیی ترین موضوعات را در نظر گرفته ایم. به عنوان مثال از آنجا که استودیوی مناظره بسیار بزرگ است و احتمال دارد صدای فردی که پشت تریبون می ایستد برای میزهای دورتر واضح نباشد از میکروفن استفاده کردیم. همچنین با استفاده از نرم افزار، میزان صحبت هر یک از نامزدها تا کسری از ثانیه اندازه گیری می شود.

 

*** طراحی دکورهای برنامه های انتخاباتی بر چه مبنایی بود و در آنها از چه المان هایی استفاده شد؟

در تمام دکورها استفاده از المان ها و عناصر فرهنگ ایرانی اسلامی اولویت داشت. همچنین ایجاد نشاط و آرامش و بهره گیری از حداقل عناصر و سادگی کار موضوع دیگری بود که به آن در طراحی و اجرای دکورها تاکید شد، ولی در هر برنامه نوع شبکه و مخاطب برنامه نیز برای طراحی ها در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در گفت و گو با ایرانیان خارج از کشور از نمای کوه دماوند استفاده شد. در گفت و گو با جوانان تصاویر پشت صحنه نماهایی از شهر و کشور را نشان می دهد. در مورد گفت و گوی اقتصادی نیز به مخاطب فرهیخته توجه شده و دکور به سبکی سنگین زده شد.

 

*** چقدر برای طراحی و ساخت دکورها هزینه شد؟

انتخابات حرکتی ملی است که سازمان صداوسیما در تهییج افکار عمومی از یک سو و نمایش اقتدار ملت بزرگ ایران مسئولیتی سنگین بر دوش دارد. به طور کلی و از نظر کنش های رسانه ای در چنین شرایطی نه تنها پرداخت مبالغی برای طراحی و اجرای دکور هزینه نیست بلکه سرمایه ای معنوی محسوب می شود. ولی برای افرادی که نگران بیت المال هستند باید بگویم کل مبلغی که در دکور برنامه مناظره ها با ابعاد 18*22 و حدودا 350 متر مربع 300 میلیون تومان هزینه شده است و بیش از یک سوم از این مبلغ صرف تهیه نورهای led استودیو می باشد. به عبارت دیگر بالغ بر 100 میلیون تومان هزینه نورهای مورد نیاز استودیواست که کاری سرمایه ای برای سازمان محسوب می گردد و سال ها مورد استفاده می باشد.

 

*** سخن آخر

باید از مساعدت های رئیس رسانه ملی تقدیر کنم ایشان در مورد تهیه امکانات و تجهیزات نگاهی بلند مدت دارند. همچنین در طول این مدت تمامی معاونت ها با همکاری صمیمانه ما در انجام کارهای محول حمایت کردند. مرکز تولید و فنی سیما از ابتدا تلاش کرده است تا عدالت رسانه ای را در برنامه های تبلیغات کاندیداها رعایت نماید و امیدوارم افرادی که رسانه را می شناسند ما را در شناخت آسیب ها یاری نمایند.

 

*** و اما گزارش تصویری ...

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

پس از پخش موفقیت آمیز بازی استقلال و تراکتورسازی با صدای استریو؛ برای دومین بار بازی سیاه جامگان و پرسپولیس نیز با کیفیت بالا روی آنتن می رود.

این برنامه که از ویژه برنامه های سپاه است فردا دوشنبه حدود ساعت 16 و با موضوع دوران سربازی پخش می شود.

همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از بازگرداندن دوباره محمدرضاشاه پهلوی در 28 مرداد سال 1332 در «عملیات آژاکس» تا جستجوی پدری برای یافتن دختر گمشده اش در جنگ در «کیمیا» باشید.

برنامه «خانواده یک» امروز دوشنبه میزبان دکتر مستقیمی پژوهشگر درمان های ذهنی است.

مستند «محیط بان و پلنگ» از تولیدات جام جم به بخش مسابقه معتبرترین جشنواره حیات وحش جهان به نام جکسون هول راه پیدا کرد.

برنامه‌های تلویزیونی غیر نمایشی این روزها بیشتر از استودیوهای ثابت و داخل شهر تهران به روی آنتن می‌روند و این ماجرا باعث شده استانی‌ها خیلی خود را روی آنتن رسانه ملی نبینند.

محمدرضا جعفری جلوه؛ مدیر شبکه دو سیما به همراه جمعی از مدیران شبکه از پشت صحنه سریال «سایه بان» بازدید کردند.

سریال «جاده قدیم» از امشب ساعت ۲۰ روی آنتن شبکه تماشا می رود.

وقتی رسالت بوذری، مجری برنامه تلویزیونی «مخاطب خاص»، به ماجرای شهادت محسن حجیی اشاره می کند.

به مناسبت شهادت مظلومانه محسن حججی بدست تکفیری های داعش، مستند داستانی این شهید بزرگوار در شبکه یک سیما تولید شده است.

اولین قسمت از برنامه جدید «بوستان» با محوریت معرفی اهالی قرآن ، جمعه 20 مرداد به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

 2 اثر از تولیدات شبکه یک سیما در هفدهمین جشن سینمایی - تلویزیونی دنیای تصویر (حافظ) برگزیده شدند.

در ایام اربعین حسینی و در طول مسیر مرز ایران تا کربلا و سامراء، خیمه های قرآنی برپا می شود.

در برنامه امشب ثریا، ناگفته هایی از ابعاد فرهنگی و جهادی شهید محسن حججی روی آنتن می رود.

برنامه «فرمول یک» امروز چهارشنبه هم جشن تولد می گیرد.

 

برنامه تلویزیونی «حنانه» ویژه ایام فاطمیه و با موضوع سیره اخلاقی و اجتماعی حضرت زهرا(س)، طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

مستند «سقف آسمان» از مجموعه روایت فتح و با موضوع زندگی سخت مردم یکی از روستاهای کشورمان، سه شنبه 10 اسفند روی آنتن شبکه افق می رود.

شبکه دو سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س) ویژه برنامه هایی چون «کوی محبت»، «تن های تنها»، پخش مداحی و مرثیه خوانی و سخنرانی ویژه این ایام، «مداحان نوجوان» و نمایش آثار سینمایی و مستند متعددی را برای بینندگان این شبکه تدارک دیده است.

شبکه افق با مجموعه‌ای از فیلم‌های سینمایی، برنامه‌های ترکیبی و زنده و مستند به استقبال ایام نوروز 1396 می‌رود.

شبکه نسیم با طراحی و تولید برنامه های با نشاط ، جذاب و سرگرم کننده به استقبال نوروز و آغاز سال ۹۶ می رود.

این برنامه در قسمت چهارم که روز جمعه 13 اسفند روی آنتن شبکه افق می رود به موضوع "تراریخته" می پردازد.

دکترسید علی آذین متخصص پزشکی اجتماعی امشب در «حریم مهرورزی» اصول داشتن یک زندگی جنسی خوب را بررسی می کند.

به مناسبت ایام فاطمیه برنامه «سخنرانی مذهبی» از شهر مقدس قم با سخنرانی حجت الاسلام حیدری کاشانی از شبکه یک پخش می شود.

برنامه تلویزیونی «تاریخ ایران و جهان» به معرفی شخصیت های مهم تاریخی، هنری و نویسندگان برجسته جهان می پردازد.

«کلاه قرمزی»، «علی البدل»، «لیسانسه ها» و «خندوانه» نورزوز 96 مهمان خانه های ایرانیان خارج از کشور می شود.

مستند «رمل های ارغونی» به تهیه کنندگی مزدک رحیم پور از دوشنبه 9 اسفندماه ساعت 15:40 دقیقه بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

هشتمین قسمت مستند مسابقه «خانه ما» دوشنبه 9 اسفند ماه از شبکه افق پخش می شود.

«به اضافه مستند» با پخش مستند «غزال ایرانی» به بررسی مشکلات نخبگان ایرانی می پردازد.

ویژه برنامه «روز خدا» از سه شنبه تا جمعه با موضوع زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها از شبکه یک پخش می شود.

«از شرابه های روسری مادرم» عنوان ویژه برنامه تلویزیونی است که به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 

برنامه صبحگاهی «با صبح» با هدف ایجاد شور و نشاط صبحگاهی تهیه شده و بر اساس «امید، مهربانی و لبخند» به صورت زنده تقدیم مخاطبان این برنامه می شود.

مستند «داستان تقریب» به کارگردانی عباس صالح مدرسه‌ای و تهیه‌کنندگی مهدی مطهر امشب ساعت20:30 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

شبکه نمایش از ابتدای شهریورماه مرور آثار سینمای هندوستان را آغاز می کند.

ضبط و تصویربرداری سریال «سفر در خانه» در لوکیشن های شهر تهران به پایان رسید و گروه سازنده سریال در سوادکوه مازندران مستقر شده اند.

برنامه «شب فیروزه ای» یکشنبه 29 مرداد ماه میزبان عباس غزالی بازیگر سینما و تلویزیون خواهد بود.

مستند «روز کودتا» با محوریت شرح وقایع کودتای 28 مرداد و تحولات ایران بعد از ملی شدن صنعت نفت امشب از شبکه دو سیما پخش می شود.

مهدی صفایی قهرمان کیک بوکس جهان و کارآفرین برتر 4 سال پیاپی مهمان امروز «فرمول یک» است.

مستند «ببخشید بیدارتون کردم» به کارگردانی یوسف سلیمی نمین و تهیه‌کنندگی مجید عزیزی امشب ساعت 21:30 از شبکه مستند پخش می‌شود.

رییس اتحادیه جایگاه داران سوخت فردا مهمان برنامه «حرف حساب» می شود.

«لسان الحکما» به کارگردانی فرید میرخانی و تهیه‌کنندگی اسماعیل میهن‎دوست یکشنبه 29 مرداد ساعت 14:30 از «قاب سلامت» شبکه مستند پخش می‌شود.

مستند «شکوفه های زمستان» با موضوع فعالیت های هنری و ادبی گروهی از جوانان مذهبی در دهه 50، یکشنبه 29 مرداد از شبکه افق پخش خواهد شد.

 

دومین قسمت مجموعه مستند «ساعت های بی عقربه» در مورد زندگی منصوره قدیری و سال های اسارت همسرش در عراق، یکشنبه 29 مرداد از شبکه افق پخش می شود.

 

اجلاس سراسری روز جهانی مسجد امروز با حضور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس، دکتر علی عسکری رئیس سازمان صدا و سیما، و ابوذر ابراهیمی ترکمان رئیس سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی در سالن الزهرا(س) سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی برگزار شد.

شبکه نمایش از ابتدای شهریورماه مرور آثار سینمای هندوستان را آغاز می کند.

مستند «روز کودتا» با محوریت شرح وقایع کودتای 28 مرداد و تحولات ایران بعد از ملی شدن صنعت نفت امشب از شبکه دو سیما پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد