امروز پنج شنبه  28 تير 1397
تعداد بازدید : 1718 - تاریخ خبر : 1396/02/17 - 10:14
عدالت رسانه ای اولویت برنامه های تبلیغاتی کاندیداها

از ویژگی های کار در تلویزیون تقویمی است که همواره نگاه برنامه سازان را به دنبال می کشد. برنامه سازان همواره و در تمامی هیجانات و جریانات ملی و مذهبی باید حرفی برای گفتن داشته باشند. روزهای سال برای آن ها تقویمی است از مناسبت های مختلف و هر روز، روزی نو برای تولید برنامه ای پرمخاطب.

حتی در روزهای به ظاهر عادی نیز برنامه ساز، مناسبتی در ذهن دارد، زمانی به پرکردن اوقات فراغت هزاران کودک و نوجوان. در تعطیلات تابستانی می اندیشد و بار دیگر شب های طولانی زمستان را با مجموعه های نمایشی و طنز کوتاه تر می سازد.

سال 96 آغاز شده و در همین اولین فصل سال، شور و حال دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در همه جا به چشم می خورد و انتن تلویزیون همچنان جایی است که نگاه همگان فارغ از هر سن و جنس و قشری را دنبال دارد .

از آنجا که انتخابات ریاست جمهوری بزرگ ترین نماد دموکراسی در کشور ماست و حضور میلیونی مردم در پای صندوق های رای امضاء متقنی بر این ادعاست، برگزاری هر چه باشکوه تر این انتخابات از دغدغه های اصلی  رسانه ملی به شمار می رود. علاوه بر ایجاد شور و نشاط انتخابات در سراسر کشور، در تلویزیون نیز هر یک از نامزدها زمانی از انتن را در اختیار دارند تا به طور مستقیم با مردم گفت و گو کرده و به تشریح برنامه های دولت چهارساله خود بپردازند.

بسیاری از مردم تنها کانال های تلویزیون را عوض می کنند و به دنبال برنامه مورد علاقه شان هستند. همگی نام شبکه ها و برنامه های تلویزیونی را می دانند. اما شاید بسیاری ندانند پشت تمام آنچه از این جعبه جادو می بینند گروهی متشکل از کارگردانان، تصویربرداران، صدابرداران، نورپردازان، گریمورها و ... هستند که در مرکز تولید و فنی سیما گرد هم آمده اند و همیشه تقویمشان ماه ها جلوتر از هر فرد دیگری ورق می خورد.

انتخابات دوازدهم در حالی آغاز می شود که فنی های سیما از آبان ماه سال گذشته به آن فکر کرده اند. با نگاهی کارشناسانه تمامی جزئیات را بررسی و تجهیزات خود را به روز کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛  «سیما گپ» این هفته تقدیم می شود به همه عزیزانی که در طول مبارزات انتخاباتی تلاش می کنند تا در فرصتی برابر به رای دهندگان این امکان را می دهند که اصلح را بشناسند.

احمد امیرحائری قائم مقام مرکز تولید و فنی سیما میهمان این هفته «سیما گپ» است و از تلاش ها، امکانات و شرایط امکانات تبلیغات دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری سخن گوید.

 

*** از چه زمانی برنامه های انتخاباتی در مرکز تولید و فنی سیما کلید زده شده و چه اقداماتی انجام شد؟

از همان ابتدا 5 برنامه برای تبلیغات نامزدها در نظر گرفته شد و کلیت کار از نظر فنی و هنری همچون سال های پیش و برنامه های دیگر برعهده مرکز قرار گرفت. در همان قدم اول باید برای 18 برنامه زنده و ضبطی که به صورت روتین از شبکه های سیما پخش می شد چاره اندیشی می شد. متاسفانه به دلیل محدودیت امکانات به عوامل این برنامه فشار مضاعفی وارد شد، گاه تولید برنامه متوقف می شد و یا بعضا دوستان مجبور بودند چند برنامه را به طور همزمان ضبط کنند.

در ابتدا از جمعی از طراحان دکور که بارها با برنامه های مختلف همکاری داشتند دعوت شد و از آنها خواسته شد تا طرح های اولیه خود را ارائه کنند. در مجموع 80 طرح به دست ما رسید که پس از بررسی و با نظر ریاست سازمان به 5 دکور برای برنامه های نامزدها مبدل شد. در طراحی هر یک از دکورها بر عناصر فرهنگی ایرانی ـ اسلامی، وحدت، سادگی، قانون اساسی و سخنان رهبر معظم انقلاب و امام راحل (ره) تاکید شد. با توجه به همه این عناصر دکوری طراحی شد که زیر پرچم جمهوری اسلامی بر بستر آزادی نامزدها با یکدیگر به گفت وگو می نشینند.

 

*** به منظور ایجاد فضای مناسب و فرصت برابر برای کاندیداها چه تمهیداتی اندیشیده شد؟

از همان ابتدا کمیته های کارشناسی در حوزه های مختلف کارگردانی، تصویربرداری، نورپردازی، گریم، گرافیک و... تشکیل شد و در تمام کمیته ها، ارائه بهترین کیفیت در برنامه های انتخاباتی و رعایت عدالت رسانه به عنوان اصلی ترین الگوی برنامه ریزی در نظر گرفته شد. نقطه نظرات کارشناسان در هر یک مشاغل، جمع بندی و با همکاری تنی چند از بازنشستگان با تجربه مرکز که برگزاری برنامه های انتخاباتی را در پرونده کاری خود داشته اند نهایتا الگوی واحدی برای هریک از برنامه های تدوین شد.

در کمیته های کارشناسی به دکوپاژ مشخصی رسیدیم، به عنوان مثال تعداد نماهای باز و یا بسته ای که برای گفت و گوی نامزدها با دوربین در این کمیته ها مشخص شد و این روند به طور یکسان در تمام گفت و گوی کاندیداها با دوربین رعایت شد.

 

*** یکی از مباحث دنیای رسانه ای امروز کیفیت HD است در تولید و پخش برنامه های انتخاباتی چه اقداماتی انجام شد؟

پخش با کیفیت HD از موضوعاتی است که در سال های اخیر بر آن تاکید شده است به همین دلیل تجهیز و نوسازی امکانات فنی در دستور کار قرار گفت و با توجه به موضوع تحریم ها توانستیم این امکانات را تهیه کنیم.

 

*** به طور کلی چند تن از نیروهای مرکز به صورت مستقیم درگیر کارهای تبلیغات هستند؟

حدود 250 تا 300 نفر از عوامل تولید و فنی در تهیه و تولید برنامه های انتخاباتی فعالیت دارند. در هر برنامه 15 تا 20 نفر درگیر کار هستند. در مناظره ها از آن جهت که همزمان 10 دوربین مشغول تصویربرداری هستند و زمان برنامه نیز طولانی است تیم رزرو هم داریم. به این ترتیب با احساس خستگی نفر بعدی جایگزین می شود.

مردم بخش زیادی از اطلاعات خود را در انتخاب رئیس جمهور اصلح از رسانه می گیرند و مناظره ها داغ ترین و جنجالی ترین برنامه انتخاباتی است؛ بنابراین تلاش کرده ایم بهترین کیفیت را در برنامه ها ارائه نماییم و جزیی ترین موضوعات را در نظر گرفته ایم. به عنوان مثال از آنجا که استودیوی مناظره بسیار بزرگ است و احتمال دارد صدای فردی که پشت تریبون می ایستد برای میزهای دورتر واضح نباشد از میکروفن استفاده کردیم. همچنین با استفاده از نرم افزار، میزان صحبت هر یک از نامزدها تا کسری از ثانیه اندازه گیری می شود.

 

*** طراحی دکورهای برنامه های انتخاباتی بر چه مبنایی بود و در آنها از چه المان هایی استفاده شد؟

در تمام دکورها استفاده از المان ها و عناصر فرهنگ ایرانی اسلامی اولویت داشت. همچنین ایجاد نشاط و آرامش و بهره گیری از حداقل عناصر و سادگی کار موضوع دیگری بود که به آن در طراحی و اجرای دکورها تاکید شد، ولی در هر برنامه نوع شبکه و مخاطب برنامه نیز برای طراحی ها در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در گفت و گو با ایرانیان خارج از کشور از نمای کوه دماوند استفاده شد. در گفت و گو با جوانان تصاویر پشت صحنه نماهایی از شهر و کشور را نشان می دهد. در مورد گفت و گوی اقتصادی نیز به مخاطب فرهیخته توجه شده و دکور به سبکی سنگین زده شد.

 

*** چقدر برای طراحی و ساخت دکورها هزینه شد؟

انتخابات حرکتی ملی است که سازمان صداوسیما در تهییج افکار عمومی از یک سو و نمایش اقتدار ملت بزرگ ایران مسئولیتی سنگین بر دوش دارد. به طور کلی و از نظر کنش های رسانه ای در چنین شرایطی نه تنها پرداخت مبالغی برای طراحی و اجرای دکور هزینه نیست بلکه سرمایه ای معنوی محسوب می شود. ولی برای افرادی که نگران بیت المال هستند باید بگویم کل مبلغی که در دکور برنامه مناظره ها با ابعاد 18*22 و حدودا 350 متر مربع 300 میلیون تومان هزینه شده است و بیش از یک سوم از این مبلغ صرف تهیه نورهای led استودیو می باشد. به عبارت دیگر بالغ بر 100 میلیون تومان هزینه نورهای مورد نیاز استودیواست که کاری سرمایه ای برای سازمان محسوب می گردد و سال ها مورد استفاده می باشد.

 

*** سخن آخر

باید از مساعدت های رئیس رسانه ملی تقدیر کنم ایشان در مورد تهیه امکانات و تجهیزات نگاهی بلند مدت دارند. همچنین در طول این مدت تمامی معاونت ها با همکاری صمیمانه ما در انجام کارهای محول حمایت کردند. مرکز تولید و فنی سیما از ابتدا تلاش کرده است تا عدالت رسانه ای را در برنامه های تبلیغات کاندیداها رعایت نماید و امیدوارم افرادی که رسانه را می شناسند ما را در شناخت آسیب ها یاری نمایند.

 

*** و اما گزارش تصویری ...

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

با هدف چابک سازی و انسجام در حوزه تولید، آرایش رسانه ای جدید در حوزه سیما کلید زده شد.

فصل سوم «کام شیرین» با محوریت ازدواج روی آنتن شبکه دو می‌رود

در روزهای پایانی هفته، پنج‌شنبه و جمعه 21 و 22 تیرماه همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

برنامه «از لاک جیغ تا خدا» به مناسبت روز عفاف و حجاب به صورت ویژه ای پنجشنبه (21 تیر) از شبکه دو سیما پخش می شود.

سری مستند «غوغای بی هیاهو» در جدیدترین قسمت خود که پنجشنبه 21 تیرماه ساعت 19:35روانه آنتن می شود به استان خوزستان رفته و داستان بانویی آموزگار از منطقه شادگان، روستای «ام الصخر» را روایت می کند.

پخش زنده دیدار دو تیم فرانسه – کرواسی ، امروز ساعت 19.30 از شبکه ورزش سیماپخش می شود.

مجری توانمند برنامه «۲۰۱۸» شبکه سه، امروز مهمان ویژه برنامه «بشارت ۱۴۵۲» شبکه قرآن و معارف سیما می‌باشد.

مجموعه «کلاه قرمزی 97» و عروسک های دوست داشتنی آن، جمعه 22 تیر از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

مینی سریال «بهترین نقش زندگی» به نویسندگی و کارگردانی محسن دامادی از دوشنبه 25 تیر ماه از ساعت 21 راهی آنتن شبکه سه سیما می شود .

مستند «یک خانم محترم» با موضوع زندگی محترم سادات قاضی شهیده حجاب و عفاف چهارشنبه 20 تیر ساعت 20 از شبکه مستند سیما روی آنتن می رود.

برنامه «از آسمان» جمعه این هفته (22 تیرماه) به نقش یگان های مهندسی در روزهای جنگ می پردازد که به یقین کمتر از جنگ افزارها و نیروهای نظامی نبوده است.

وفای به عهد و پیمان که یکی از فرایض و از جمله آداب معاشرت و حسن سلوک با مردم به شمار می رود، باید همیشه مورد توجه سالک الی الله باشد.

«این‌ج‌ا» عنوان برنامه جدید گروه اجتماعی شبکه چهار سیما است.

«گپ گشت» که برنامه ای است با ساختار مستند، آسیب های اجتماعی را بررسی کند.

مدیر گروه اجتماعی شبکه سه سیما با حضور در برنامه زنده «حالا خورشید» به برخی انتقادهای مردم از برنامه های این شبکه پاسخ داد.

 

پخش مجله ظهرگاهی «مهمانخانه» از امروز 9 تیرماه از سر گرفته می شود.

«وزرا» عنوان برنامه ای است که با هدف گزارش از خدمات وزرای بهداشت اسبق و حال حاضر توسط علی اصغر صائبی تهیه شده است.

از این هفته هر بامداد حدود ساعت 1از شبکه یک فیلم سینمایی پخش می شود.

مینی سریال «شب عید» به کارگردانی سعید آقاخانی از اواخر تیر از شبکه یک پخش می شود.

تصویربرداری سریال «عروس تاریکی» به کارگردانی محمود معظمی این روزها در بیمارستان مهدیه حوالی میدان شوش پی گیری می شود.

در برنامه «مکث» به دغدغه‌های مختلف نوجوانان پرداخته می‌شود و در هر قسمت یکی از آنها را مورد بررسی قرار می‌دهد.

دبیر شورای معارف سیما اظهار کرد: دوازدهمین دوره طرح ملی و قرآنی کشور، امسال با عنوان بشارت 1452 با ویژگی‌های خاص از فردا ۹ تیر در همه شبکه‌های رادیویی و تلویزیونی آغاز می‌شود.

ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر تهران با ارسال نامه ای از رییس مرکز تولید و فنی سیما به جهت پوشش گسترده این مراسم معنوی تقدیر و تشکر کرد.

 

برنامه مناظره جمعه 29 تیر به یک چالش مهم می پردازد.

تهیه کننده مجموعه تلویزیونی «آنام» با اشاره به بازخوردهای مثبت بینندگان این سریال برهمکاری تنگاتنگ مدیران سیما با سازندگان آن تاکید کرد.

تصویربرداری سریال «گروه ویژه» به کارگردانی مهرداد خوشبخت این روزها در لوکیشنی حوالی غرب تهران ادامه دارد.

«کوی محبت» به مناسبت روز تجلیل از امام زادگان و بقاع متبرکه پنجشنبه 28 تیرماه ساعت 11:10 از امامزاده صالح بن موسی (ع)روانه آنتن می شود.

برنامه «از آسمان» در برنامه این هفته خود که جمعه 29 تیرماه روانه آنتن می شود به سراغ تورق فصل هایی از زندگی شهید مدافع حرم اهل بیت علیه السلام «محمود نریمانی» رفته است.

برنامه «طبیعت 360 درجه» پنجشنبه 28 تیر ماه موضوع خود را به مساله تاثیرات استفاده از پلاستیک در محیط زیست و روش های مقابله با تاثیرات سوء زیست محیطی آن اختصاص داده است.

سری مستند «غوغای بی هیاهو» در برنامه این هفته خود که پنجشنبه 28 تیرماه روانه آنتن شبکه دو می شود سراغ یکی دیگر از کم جمعیت ترین مدارس کشور رفته است. داستان این قسمت از مستند که "تینار" نام دارد، در استان مازندران می گذرد.

در آستانه سالروز شهادت شهید داریوش رضایی نژاد (اول مرداد) از دانشمندان هسته ای کشور، برنامه «ثریا» امشب 27 تیر ویژه برنامه ای را روی آنتن می برد.

برنامه دعای ندبه این هفته از آستان مقدس احمدبن موسی (شاه چراغ ) علیه السلام پخش می شود

حجت الاسلام قرائتی در برنامه این هفته «درس هایی از قرآن» درباره پناه بردن به خد یا اسباب دنیوی در سختی ها صحبت می کند.

برنامه «قانون و قضا»ی این هفته با موضوع مبارزه با مفاسد اقتصادی و حمایت از تولید و اشتغال پخش می شود.

سومین قسمت برنامه «نیمه پنهان ماه» گفت وگو با همسر شهید مستندساز عباس گودرزی، چهارشنبه 27 تیر از شبکه افق پخش می شود.

مستند «رانندگی در قاهره» داستان هرج و مرج و ترافیک در این شهر آفریقایی، دوشنبه 21 اسفند از شبکه افق پخش خواهد شد.

چهارمین قسمت مجموعه «تراز» با موضوع معماری اسلامی – ایرانی و اصول و قوانین نقشه کسی ساختمانی، چهارشنبه 27 تیر از شبکه افق پخش می شود.

تئاتر تلویزیونی «آقای توپاز» به کارگردانی سعید کشن‌فلاح و تهیه‌کنندگی نیما دهقان از امشب (27 تیرماه) از شبکه چهار سیما پخش می‌شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد