امروز پنج شنبه  27 مهر 1396
تعداد بازدید : 1199 - تاریخ خبر : 1396/02/17 - 10:14
عدالت رسانه ای اولویت برنامه های تبلیغاتی کاندیداها

از ویژگی های کار در تلویزیون تقویمی است که همواره نگاه برنامه سازان را به دنبال می کشد. برنامه سازان همواره و در تمامی هیجانات و جریانات ملی و مذهبی باید حرفی برای گفتن داشته باشند. روزهای سال برای آن ها تقویمی است از مناسبت های مختلف و هر روز، روزی نو برای تولید برنامه ای پرمخاطب.

حتی در روزهای به ظاهر عادی نیز برنامه ساز، مناسبتی در ذهن دارد، زمانی به پرکردن اوقات فراغت هزاران کودک و نوجوان. در تعطیلات تابستانی می اندیشد و بار دیگر شب های طولانی زمستان را با مجموعه های نمایشی و طنز کوتاه تر می سازد.

سال 96 آغاز شده و در همین اولین فصل سال، شور و حال دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در همه جا به چشم می خورد و انتن تلویزیون همچنان جایی است که نگاه همگان فارغ از هر سن و جنس و قشری را دنبال دارد .

از آنجا که انتخابات ریاست جمهوری بزرگ ترین نماد دموکراسی در کشور ماست و حضور میلیونی مردم در پای صندوق های رای امضاء متقنی بر این ادعاست، برگزاری هر چه باشکوه تر این انتخابات از دغدغه های اصلی  رسانه ملی به شمار می رود. علاوه بر ایجاد شور و نشاط انتخابات در سراسر کشور، در تلویزیون نیز هر یک از نامزدها زمانی از انتن را در اختیار دارند تا به طور مستقیم با مردم گفت و گو کرده و به تشریح برنامه های دولت چهارساله خود بپردازند.

بسیاری از مردم تنها کانال های تلویزیون را عوض می کنند و به دنبال برنامه مورد علاقه شان هستند. همگی نام شبکه ها و برنامه های تلویزیونی را می دانند. اما شاید بسیاری ندانند پشت تمام آنچه از این جعبه جادو می بینند گروهی متشکل از کارگردانان، تصویربرداران، صدابرداران، نورپردازان، گریمورها و ... هستند که در مرکز تولید و فنی سیما گرد هم آمده اند و همیشه تقویمشان ماه ها جلوتر از هر فرد دیگری ورق می خورد.

انتخابات دوازدهم در حالی آغاز می شود که فنی های سیما از آبان ماه سال گذشته به آن فکر کرده اند. با نگاهی کارشناسانه تمامی جزئیات را بررسی و تجهیزات خود را به روز کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛  «سیما گپ» این هفته تقدیم می شود به همه عزیزانی که در طول مبارزات انتخاباتی تلاش می کنند تا در فرصتی برابر به رای دهندگان این امکان را می دهند که اصلح را بشناسند.

احمد امیرحائری قائم مقام مرکز تولید و فنی سیما میهمان این هفته «سیما گپ» است و از تلاش ها، امکانات و شرایط امکانات تبلیغات دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری سخن گوید.

 

*** از چه زمانی برنامه های انتخاباتی در مرکز تولید و فنی سیما کلید زده شده و چه اقداماتی انجام شد؟

از همان ابتدا 5 برنامه برای تبلیغات نامزدها در نظر گرفته شد و کلیت کار از نظر فنی و هنری همچون سال های پیش و برنامه های دیگر برعهده مرکز قرار گرفت. در همان قدم اول باید برای 18 برنامه زنده و ضبطی که به صورت روتین از شبکه های سیما پخش می شد چاره اندیشی می شد. متاسفانه به دلیل محدودیت امکانات به عوامل این برنامه فشار مضاعفی وارد شد، گاه تولید برنامه متوقف می شد و یا بعضا دوستان مجبور بودند چند برنامه را به طور همزمان ضبط کنند.

در ابتدا از جمعی از طراحان دکور که بارها با برنامه های مختلف همکاری داشتند دعوت شد و از آنها خواسته شد تا طرح های اولیه خود را ارائه کنند. در مجموع 80 طرح به دست ما رسید که پس از بررسی و با نظر ریاست سازمان به 5 دکور برای برنامه های نامزدها مبدل شد. در طراحی هر یک از دکورها بر عناصر فرهنگی ایرانی ـ اسلامی، وحدت، سادگی، قانون اساسی و سخنان رهبر معظم انقلاب و امام راحل (ره) تاکید شد. با توجه به همه این عناصر دکوری طراحی شد که زیر پرچم جمهوری اسلامی بر بستر آزادی نامزدها با یکدیگر به گفت وگو می نشینند.

 

*** به منظور ایجاد فضای مناسب و فرصت برابر برای کاندیداها چه تمهیداتی اندیشیده شد؟

از همان ابتدا کمیته های کارشناسی در حوزه های مختلف کارگردانی، تصویربرداری، نورپردازی، گریم، گرافیک و... تشکیل شد و در تمام کمیته ها، ارائه بهترین کیفیت در برنامه های انتخاباتی و رعایت عدالت رسانه به عنوان اصلی ترین الگوی برنامه ریزی در نظر گرفته شد. نقطه نظرات کارشناسان در هر یک مشاغل، جمع بندی و با همکاری تنی چند از بازنشستگان با تجربه مرکز که برگزاری برنامه های انتخاباتی را در پرونده کاری خود داشته اند نهایتا الگوی واحدی برای هریک از برنامه های تدوین شد.

در کمیته های کارشناسی به دکوپاژ مشخصی رسیدیم، به عنوان مثال تعداد نماهای باز و یا بسته ای که برای گفت و گوی نامزدها با دوربین در این کمیته ها مشخص شد و این روند به طور یکسان در تمام گفت و گوی کاندیداها با دوربین رعایت شد.

 

*** یکی از مباحث دنیای رسانه ای امروز کیفیت HD است در تولید و پخش برنامه های انتخاباتی چه اقداماتی انجام شد؟

پخش با کیفیت HD از موضوعاتی است که در سال های اخیر بر آن تاکید شده است به همین دلیل تجهیز و نوسازی امکانات فنی در دستور کار قرار گفت و با توجه به موضوع تحریم ها توانستیم این امکانات را تهیه کنیم.

 

*** به طور کلی چند تن از نیروهای مرکز به صورت مستقیم درگیر کارهای تبلیغات هستند؟

حدود 250 تا 300 نفر از عوامل تولید و فنی در تهیه و تولید برنامه های انتخاباتی فعالیت دارند. در هر برنامه 15 تا 20 نفر درگیر کار هستند. در مناظره ها از آن جهت که همزمان 10 دوربین مشغول تصویربرداری هستند و زمان برنامه نیز طولانی است تیم رزرو هم داریم. به این ترتیب با احساس خستگی نفر بعدی جایگزین می شود.

مردم بخش زیادی از اطلاعات خود را در انتخاب رئیس جمهور اصلح از رسانه می گیرند و مناظره ها داغ ترین و جنجالی ترین برنامه انتخاباتی است؛ بنابراین تلاش کرده ایم بهترین کیفیت را در برنامه ها ارائه نماییم و جزیی ترین موضوعات را در نظر گرفته ایم. به عنوان مثال از آنجا که استودیوی مناظره بسیار بزرگ است و احتمال دارد صدای فردی که پشت تریبون می ایستد برای میزهای دورتر واضح نباشد از میکروفن استفاده کردیم. همچنین با استفاده از نرم افزار، میزان صحبت هر یک از نامزدها تا کسری از ثانیه اندازه گیری می شود.

 

*** طراحی دکورهای برنامه های انتخاباتی بر چه مبنایی بود و در آنها از چه المان هایی استفاده شد؟

در تمام دکورها استفاده از المان ها و عناصر فرهنگ ایرانی اسلامی اولویت داشت. همچنین ایجاد نشاط و آرامش و بهره گیری از حداقل عناصر و سادگی کار موضوع دیگری بود که به آن در طراحی و اجرای دکورها تاکید شد، ولی در هر برنامه نوع شبکه و مخاطب برنامه نیز برای طراحی ها در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در گفت و گو با ایرانیان خارج از کشور از نمای کوه دماوند استفاده شد. در گفت و گو با جوانان تصاویر پشت صحنه نماهایی از شهر و کشور را نشان می دهد. در مورد گفت و گوی اقتصادی نیز به مخاطب فرهیخته توجه شده و دکور به سبکی سنگین زده شد.

 

*** چقدر برای طراحی و ساخت دکورها هزینه شد؟

انتخابات حرکتی ملی است که سازمان صداوسیما در تهییج افکار عمومی از یک سو و نمایش اقتدار ملت بزرگ ایران مسئولیتی سنگین بر دوش دارد. به طور کلی و از نظر کنش های رسانه ای در چنین شرایطی نه تنها پرداخت مبالغی برای طراحی و اجرای دکور هزینه نیست بلکه سرمایه ای معنوی محسوب می شود. ولی برای افرادی که نگران بیت المال هستند باید بگویم کل مبلغی که در دکور برنامه مناظره ها با ابعاد 18*22 و حدودا 350 متر مربع 300 میلیون تومان هزینه شده است و بیش از یک سوم از این مبلغ صرف تهیه نورهای led استودیو می باشد. به عبارت دیگر بالغ بر 100 میلیون تومان هزینه نورهای مورد نیاز استودیواست که کاری سرمایه ای برای سازمان محسوب می گردد و سال ها مورد استفاده می باشد.

 

*** سخن آخر

باید از مساعدت های رئیس رسانه ملی تقدیر کنم ایشان در مورد تهیه امکانات و تجهیزات نگاهی بلند مدت دارند. همچنین در طول این مدت تمامی معاونت ها با همکاری صمیمانه ما در انجام کارهای محول حمایت کردند. مرکز تولید و فنی سیما از ابتدا تلاش کرده است تا عدالت رسانه ای را در برنامه های تبلیغات کاندیداها رعایت نماید و امیدوارم افرادی که رسانه را می شناسند ما را در شناخت آسیب ها یاری نمایند.

 

*** و اما گزارش تصویری ...

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

سریال «عقیق» در 10 قسمت 40 دقیقه ای به کارگردانی بهرنگ توفیقی و تهیه کنندگی محمدرضا شفیعی از امشب، شنبه 22 مهر ماه، ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه قرار می گیرد.

پخش مجموعه «چرخ فلک» به کارگردانی عزیزالله حمیدنژاد، بهرام عظیم‌پور و احسان عبدی‌پور از شنبه 15 مهر ماه از ساعت 20:45 از شبکه سه سیما آغاز شد.

مجری برنامه «کوی محبت» معتقد است بازتاب و توجه مردم نشان داد برنامه ای که از عتبات عالیات پخش می شود اثر سازنده ای در جامعه دارد. وی همچنین هدف این برنامه را اشاعه محبت امیرالمونین (ع) و حضرات معصومین (ع) در بین اقشار خانواده ها و تبیین و نهادینه کردن آن به عنوان مقوله فرهنگ سازی و انسان سازی می داند.

 

بیننده فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما در روزهای پایانی هفته، پنج‌شنبه و جمعه 20 و 21 مهرماه از تلاش یک شاگرد قدیمی برای خوشحالی معلم قدیمی اش در «یاد استاد» تا بیماری یک جانباز شیمیایی در «از کرخه تا راین» باشید.

سردار جلالی رئیس سازمان پدافند غیرعامل کشور در نشست شورای مدیران سیما خواستار همکاری رسانه ملی در زمینه آموزش و آگاهی بخشی راهکارهای  مقابله با تهدیدات در تمامی ابعاد شد.سردار جلالی با قدردانی از همکاری های رسانه ملی از ساخت مجموعه ای نمایشی در زمینه فعالیت های این سازمان خبر داد.

ژانر پلیسی بدون شک از پرطرفدارترین گونه‌های آثار سینمایی و تلویزیونی است که در همه جای دنیا طرفداران زیادی دارد. روحیه ماجراجویانه ایرانی‌ها نیز ما را در زمره مخاطبان پر و پا قرص این آثار قرار می‌دهد.

با نگاهی به تاریخچه پخش آثار پلیسی در تلویزیون متوجه می‌شویم تهیه کننده‌های زیادی پای‌شان به تلویزیون برای ساخت آثاری در این ژانر باز شده است.

کارگردانان مطرحی همچون داود میرباقری، رضامیرکریمی، حسن فتحی، سیروس مقدم، مجتبی راعی، کیانوش عیاری، محمدحسین لطیفی، بهرام بهرامیان، جواد شمقدری هر کدام مشغول مراحل مختلف نگارش، تولید یا پس از تولید سریال‌های جذاب تلویزیونی هستند و می‌توان این مقطع را مقطعی طلایی برای معاونت سیما توصیف کرد.

 

«هوش برتر» مسابقه‌ای تلویزیونی است که از شبکه نسیم پخش می‌شود. این مسابقه بر پایه هوش، قدرت ذهن، حافظه، سرعت عمل و هوش عملی افراد می‌باشد. تا کنون سه سری از این مسابقه روی آنتن رفته است. افشین زی نوری اجرای این مسابقه را از دومین سری برنامه به عهده داشته است.

سری اول مسابقه «هوش برتر» نوروز ۹۵ از شبکه نسیم پخش شد که مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفت و سری دوم در مهر و آبان ۹۵ برگزار و نفرات اصلی در ۴ گروه ۳۲ نفره به رقابت پرداختند و در نهایت نفرات اول تا چهارم معرفی و جوایز خود را دریافت کردند. در سری سوم مسابقه «هوش برتر» از بین حدود ۱۱ هزار نفر متقاضی، طی ۳ مرحله آزمون انتخاب شده اند که به رقابت می‌پردازند.

مجری این برنامه دوران دبستان و مسئولیت در گروه نمایش و سرود مدرسه را اولین کار جدی خود در زمینه هنر می داند. وی پس از آن در دوره راهنمایی به کار بازیگری به صورتی جدی تر فکر کرده است و در نهایت از ۱۳ سالگی با بازیگری به دنیای هنر گام گذاشت در همین سال‌ها او با راه یافتن به گروه کودک شبکه دو ، کار اجرا را نیز تجربه کرد.

برنامه «فرمول یک» امروز دوشنبه میزبان یوسف علیزاده و بهنام علیزاده دو تاجر موفق است .

محمد سرشار به مناسبت روز جهانی کودک در یادداشتی به این روز در ایران اشاره کرد.

برنامه «فرمول یک» امروز چهارشنبه میزبان محمد رضا یزدانی خرم رییس سابق فدراسیون والیبال و بهنام محمودی بازیکن سابق تیم ملی والیبال است.

برنامه گفت وگو محور «ثریا» امشب 19 مهر سیاست های مسولان در حوزه مسکن را مورد نقد موشکافانه قرار می دهد.

برنامه امروز «فرمول یک» میزبان سید حمید رضوی زاده رستوران دار موفق و علیرضا کمالی نژاد رستوران دار ناموفق است.

«عقیق» به نویسندگی سعید نعمت‌الله و کارگردانی بهرنگ‌ توفیقی قرار است از امشب ساعت 20:45 در ده قسمت از شبکه سه به نمایش درآید.

در تعطیلات آخر هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از تلاش دختری برای تامین هزینه های بیماری مادر در «سلاله» تا تومور مغزی فرزند یک جراع مغز و اعصاب در «خیلی دور، خیلی نزدیک» همراه باشید.

 

فصل دوم «نخستین جشنواره تلویزیونی مستند» با معرفی برگزیدگان و تجلیل از محمدرضا اصلانی مستندساز پیشکسوت پایان یافت.

«عقیق» به نویسندگی سعید نعمت‌الله و کارگردانی بهرنگ‌ توفیقی قرار است از امشب ساعت 20:45 در ده قسمت از شبکه سه به نمایش درآید.

 

«هوش برتر» مسابقه‌ای تلویزیونی است که از شبکه نسیم پخش می‌شود. این مسابقه بر پایه هوش، قدرت ذهن، حافظه، سرعت عمل و هوش عملی افراد می‌باشد. تا کنون سه سری از این مسابقه روی آنتن رفته است. افشین زی نوری اجرای این مسابقه را از دومین سری برنامه به عهده داشته است.

سری اول مسابقه «هوش برتر» نوروز ۹۵ از شبکه نسیم پخش شد که مورد توجه و استقبال مخاطبان قرار گرفت و سری دوم در مهر و آبان ۹۵ برگزار و نفرات اصلی در ۴ گروه ۳۲ نفره به رقابت پرداختند و در نهایت نفرات اول تا چهارم معرفی و جوایز خود را دریافت کردند. در سری سوم مسابقه «هوش برتر» از بین حدود ۱۱ هزار نفر متقاضی، طی ۳ مرحله آزمون انتخاب شده اند که به رقابت می‌پردازند.

مجری این برنامه دوران دبستان و مسئولیت در گروه نمایش و سرود مدرسه را اولین کار جدی خود در زمینه هنر می داند. وی پس از آن در دوره راهنمایی به کار بازیگری به صورتی جدی تر فکر کرده است و در نهایت از ۱۳ سالگی با بازیگری به دنیای هنر گام گذاشت در همین سال‌ها او با راه یافتن به گروه کودک شبکه دو ، کار اجرا را نیز تجربه کرد.

هفتمین کنگره جهانی امام سجاد (ع) به صورت زنده از شبکه قرآن و معارف سیما پخش می شود.

بیتا فرهی در نقش شکوه سلطنه برای سریال «از یادها رفته» جلوی دوربین رفت.

دوربین مجموعه مستند «در امتداد فلق» امروز شنبه 22 مهر به روستای عنبر از توابع شهرستان مسجد سلیمان استان خوزستان رفته و با حجت الاسلام زرگانی روحانی مستقر آنجا همراه می شود.

 

" دوستام کشیدن ولی طوریشون نشد!" این هفته در «باورهای غلط» بررسی می شود.

شبنم فرشادجو بازیگر تئاتر، سینما و تلویزیون امشب ۲۶ مهرماه در بیست و هشتمین برنامه از فصل دوم «هزار داستان» به گفتگو با زنی می نشیند که از زباله ثروت می سازد.

سردار غلامرضا جلالی، رییس سازمان پدافند غیر عامل کشور، چهارشنبه 26 مهرماه، مهمان ویژه برنامه «تهران بیست» خواهد شد.

شبکه دو سیما چهارشنبه 26 مهر ماه ساعت 19:45 مستندی روایی از زندگی و رزمندگی سردار سرلشکر شهید «نورعلی شوشتری» را به بینندگان این شبکه تقدیم خواهد کرد.

برنامه «چهل چراغ» با اجرای محمدرضا شهیدی فر، چستجویی به نسبت و رابطه اهالی فرهنگ و هنر با کربلا و عاشورا دارد.

«نفت سیاه» مستندی به تهیه‌کنندگی حسین افشار و کارگردانی علی خسروی امشب 26 مهر ساعت 20 در قالب برنامه «جشنواره تلویزیونی مستند» از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

برنامه فردا پنج شنبه «سرزمین ما» نگاهی بر فعالیت های کنشگران سطح کشور همراه با معرفی مؤسسه مردم نهاد توسعه پایدار هرمد خواهد داشت.

مشروح دیدار نخبگان جوان علمی کشور با رهبر معظم انقلاب امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

سریال «پاهای بی قرار» به کارگردانی منوچهر هادی و تهیه کنندگی ایرج محمدی وارد سومین ماه تولید شد.

دیدار چلسی ـ  آ اس رم چهارشنبه 26 مهر از ساعت 22:15 به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش خواهد شد .

مجموعه «در امتداد فلق» امروز به منطقه چهار باغ استان البرز رفته و فعالیت های حجت الاسلام توکلی را به تصویر می کشد.

در تعطیلات آخر هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از تلاش دختری برای تامین هزینه های بیماری مادر در «سلاله» تا تومور مغزی فرزند یک جراع مغز و اعصاب در «خیلی دور، خیلی نزدیک» همراه باشید.

مجموعه تلویزیونی «هاتف» به کارگردانی نعمت چگینی و کارگردانی داریوش یاری امشب 26 مهر با پخش دهمین و آخرین قسمت به اتمام می رسد.

در دیدار مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با مسئول سازمان قرآن و عترت بسیج تهران بر تقویت همکاری های فرهنگی و رسانه ای بین این دو مجموعه فرهنگی و رسانه ای تأکید شد.

برنامه «عطر عاشقی» جمعه 28 مهرماه با موضوع بررسی فرازهایی از زیارت ناحیه مقدسه بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد