امروز سه شنبه  21 آذر 1396
تعداد بازدید : 1349 - تاریخ خبر : 1396/02/17 - 10:14
عدالت رسانه ای اولویت برنامه های تبلیغاتی کاندیداها

از ویژگی های کار در تلویزیون تقویمی است که همواره نگاه برنامه سازان را به دنبال می کشد. برنامه سازان همواره و در تمامی هیجانات و جریانات ملی و مذهبی باید حرفی برای گفتن داشته باشند. روزهای سال برای آن ها تقویمی است از مناسبت های مختلف و هر روز، روزی نو برای تولید برنامه ای پرمخاطب.

حتی در روزهای به ظاهر عادی نیز برنامه ساز، مناسبتی در ذهن دارد، زمانی به پرکردن اوقات فراغت هزاران کودک و نوجوان. در تعطیلات تابستانی می اندیشد و بار دیگر شب های طولانی زمستان را با مجموعه های نمایشی و طنز کوتاه تر می سازد.

سال 96 آغاز شده و در همین اولین فصل سال، شور و حال دوازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در همه جا به چشم می خورد و انتن تلویزیون همچنان جایی است که نگاه همگان فارغ از هر سن و جنس و قشری را دنبال دارد .

از آنجا که انتخابات ریاست جمهوری بزرگ ترین نماد دموکراسی در کشور ماست و حضور میلیونی مردم در پای صندوق های رای امضاء متقنی بر این ادعاست، برگزاری هر چه باشکوه تر این انتخابات از دغدغه های اصلی  رسانه ملی به شمار می رود. علاوه بر ایجاد شور و نشاط انتخابات در سراسر کشور، در تلویزیون نیز هر یک از نامزدها زمانی از انتن را در اختیار دارند تا به طور مستقیم با مردم گفت و گو کرده و به تشریح برنامه های دولت چهارساله خود بپردازند.

بسیاری از مردم تنها کانال های تلویزیون را عوض می کنند و به دنبال برنامه مورد علاقه شان هستند. همگی نام شبکه ها و برنامه های تلویزیونی را می دانند. اما شاید بسیاری ندانند پشت تمام آنچه از این جعبه جادو می بینند گروهی متشکل از کارگردانان، تصویربرداران، صدابرداران، نورپردازان، گریمورها و ... هستند که در مرکز تولید و فنی سیما گرد هم آمده اند و همیشه تقویمشان ماه ها جلوتر از هر فرد دیگری ورق می خورد.

انتخابات دوازدهم در حالی آغاز می شود که فنی های سیما از آبان ماه سال گذشته به آن فکر کرده اند. با نگاهی کارشناسانه تمامی جزئیات را بررسی و تجهیزات خود را به روز کرده اند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛  «سیما گپ» این هفته تقدیم می شود به همه عزیزانی که در طول مبارزات انتخاباتی تلاش می کنند تا در فرصتی برابر به رای دهندگان این امکان را می دهند که اصلح را بشناسند.

احمد امیرحائری قائم مقام مرکز تولید و فنی سیما میهمان این هفته «سیما گپ» است و از تلاش ها، امکانات و شرایط امکانات تبلیغات دوازدهمین انتخابات ریاست جمهوری سخن گوید.

 

*** از چه زمانی برنامه های انتخاباتی در مرکز تولید و فنی سیما کلید زده شده و چه اقداماتی انجام شد؟

از همان ابتدا 5 برنامه برای تبلیغات نامزدها در نظر گرفته شد و کلیت کار از نظر فنی و هنری همچون سال های پیش و برنامه های دیگر برعهده مرکز قرار گرفت. در همان قدم اول باید برای 18 برنامه زنده و ضبطی که به صورت روتین از شبکه های سیما پخش می شد چاره اندیشی می شد. متاسفانه به دلیل محدودیت امکانات به عوامل این برنامه فشار مضاعفی وارد شد، گاه تولید برنامه متوقف می شد و یا بعضا دوستان مجبور بودند چند برنامه را به طور همزمان ضبط کنند.

در ابتدا از جمعی از طراحان دکور که بارها با برنامه های مختلف همکاری داشتند دعوت شد و از آنها خواسته شد تا طرح های اولیه خود را ارائه کنند. در مجموع 80 طرح به دست ما رسید که پس از بررسی و با نظر ریاست سازمان به 5 دکور برای برنامه های نامزدها مبدل شد. در طراحی هر یک از دکورها بر عناصر فرهنگی ایرانی ـ اسلامی، وحدت، سادگی، قانون اساسی و سخنان رهبر معظم انقلاب و امام راحل (ره) تاکید شد. با توجه به همه این عناصر دکوری طراحی شد که زیر پرچم جمهوری اسلامی بر بستر آزادی نامزدها با یکدیگر به گفت وگو می نشینند.

 

*** به منظور ایجاد فضای مناسب و فرصت برابر برای کاندیداها چه تمهیداتی اندیشیده شد؟

از همان ابتدا کمیته های کارشناسی در حوزه های مختلف کارگردانی، تصویربرداری، نورپردازی، گریم، گرافیک و... تشکیل شد و در تمام کمیته ها، ارائه بهترین کیفیت در برنامه های انتخاباتی و رعایت عدالت رسانه به عنوان اصلی ترین الگوی برنامه ریزی در نظر گرفته شد. نقطه نظرات کارشناسان در هر یک مشاغل، جمع بندی و با همکاری تنی چند از بازنشستگان با تجربه مرکز که برگزاری برنامه های انتخاباتی را در پرونده کاری خود داشته اند نهایتا الگوی واحدی برای هریک از برنامه های تدوین شد.

در کمیته های کارشناسی به دکوپاژ مشخصی رسیدیم، به عنوان مثال تعداد نماهای باز و یا بسته ای که برای گفت و گوی نامزدها با دوربین در این کمیته ها مشخص شد و این روند به طور یکسان در تمام گفت و گوی کاندیداها با دوربین رعایت شد.

 

*** یکی از مباحث دنیای رسانه ای امروز کیفیت HD است در تولید و پخش برنامه های انتخاباتی چه اقداماتی انجام شد؟

پخش با کیفیت HD از موضوعاتی است که در سال های اخیر بر آن تاکید شده است به همین دلیل تجهیز و نوسازی امکانات فنی در دستور کار قرار گفت و با توجه به موضوع تحریم ها توانستیم این امکانات را تهیه کنیم.

 

*** به طور کلی چند تن از نیروهای مرکز به صورت مستقیم درگیر کارهای تبلیغات هستند؟

حدود 250 تا 300 نفر از عوامل تولید و فنی در تهیه و تولید برنامه های انتخاباتی فعالیت دارند. در هر برنامه 15 تا 20 نفر درگیر کار هستند. در مناظره ها از آن جهت که همزمان 10 دوربین مشغول تصویربرداری هستند و زمان برنامه نیز طولانی است تیم رزرو هم داریم. به این ترتیب با احساس خستگی نفر بعدی جایگزین می شود.

مردم بخش زیادی از اطلاعات خود را در انتخاب رئیس جمهور اصلح از رسانه می گیرند و مناظره ها داغ ترین و جنجالی ترین برنامه انتخاباتی است؛ بنابراین تلاش کرده ایم بهترین کیفیت را در برنامه ها ارائه نماییم و جزیی ترین موضوعات را در نظر گرفته ایم. به عنوان مثال از آنجا که استودیوی مناظره بسیار بزرگ است و احتمال دارد صدای فردی که پشت تریبون می ایستد برای میزهای دورتر واضح نباشد از میکروفن استفاده کردیم. همچنین با استفاده از نرم افزار، میزان صحبت هر یک از نامزدها تا کسری از ثانیه اندازه گیری می شود.

 

*** طراحی دکورهای برنامه های انتخاباتی بر چه مبنایی بود و در آنها از چه المان هایی استفاده شد؟

در تمام دکورها استفاده از المان ها و عناصر فرهنگ ایرانی اسلامی اولویت داشت. همچنین ایجاد نشاط و آرامش و بهره گیری از حداقل عناصر و سادگی کار موضوع دیگری بود که به آن در طراحی و اجرای دکورها تاکید شد، ولی در هر برنامه نوع شبکه و مخاطب برنامه نیز برای طراحی ها در نظر گرفته شده است. به عنوان مثال در گفت و گو با ایرانیان خارج از کشور از نمای کوه دماوند استفاده شد. در گفت و گو با جوانان تصاویر پشت صحنه نماهایی از شهر و کشور را نشان می دهد. در مورد گفت و گوی اقتصادی نیز به مخاطب فرهیخته توجه شده و دکور به سبکی سنگین زده شد.

 

*** چقدر برای طراحی و ساخت دکورها هزینه شد؟

انتخابات حرکتی ملی است که سازمان صداوسیما در تهییج افکار عمومی از یک سو و نمایش اقتدار ملت بزرگ ایران مسئولیتی سنگین بر دوش دارد. به طور کلی و از نظر کنش های رسانه ای در چنین شرایطی نه تنها پرداخت مبالغی برای طراحی و اجرای دکور هزینه نیست بلکه سرمایه ای معنوی محسوب می شود. ولی برای افرادی که نگران بیت المال هستند باید بگویم کل مبلغی که در دکور برنامه مناظره ها با ابعاد 18*22 و حدودا 350 متر مربع 300 میلیون تومان هزینه شده است و بیش از یک سوم از این مبلغ صرف تهیه نورهای led استودیو می باشد. به عبارت دیگر بالغ بر 100 میلیون تومان هزینه نورهای مورد نیاز استودیواست که کاری سرمایه ای برای سازمان محسوب می گردد و سال ها مورد استفاده می باشد.

 

*** سخن آخر

باید از مساعدت های رئیس رسانه ملی تقدیر کنم ایشان در مورد تهیه امکانات و تجهیزات نگاهی بلند مدت دارند. همچنین در طول این مدت تمامی معاونت ها با همکاری صمیمانه ما در انجام کارهای محول حمایت کردند. مرکز تولید و فنی سیما از ابتدا تلاش کرده است تا عدالت رسانه ای را در برنامه های تبلیغات کاندیداها رعایت نماید و امیدوارم افرادی که رسانه را می شناسند ما را در شناخت آسیب ها یاری نمایند.

 

*** و اما گزارش تصویری ...

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

به مناسبت ولادت حضرت رسول اکرم صلی الله علیه و آله و ولادت امام جعفر صادق علیه السلام موسس مذهب جعفری، شبکه های سیما ویژه برنامه هایی تدارک دیده و پخش می کنند.

مسابقات وزنه برداری قهرمانی جهان، از یکشنبه 12 تا چهارشنبه 15 آذر ماه به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

شبکه های سیما برای روزهای چهارشنبه، پنج‌شنبه و جمعه 15، 16 و 17 آذرماه که مصادف با میلاد حضرت محمد (ص) و امام جعفر صادق (ع) است، فیلم های سینمایی و تلویزیونی جذابی در نظر گرفته و پخش می کنند.

پربازدیدترین رویداد ورزشی جهان بدون هیچ تردیدی فوتبال است. در فینال جام جهانی 2006 آلمان، بیش از 715 میلیون نفر بازی را تماشا کردند و این رقم در جام‌های جهانی 2010 و 2014 افزایشی چشمگیر داشت. اما سوال اینجاست که چرا این رویداد تا این حد هوادار و طرفدار دارد؟ فوتبال یعنی هیجان، تفریح، غم و شادی در برد و باخت تیم محبوب مان، شاید بتوان این ورزش را مانند یک زندگی دید. تصمیم‌های آنی، برد و باخت‌های ناشی از آن، زندگی تمام نمی‌شود، همان‌طور که وقتی ما شکست می‌خوریم، زندگی‌مان به پایان نمی‌رسد و فردای آن روز دوباره زندگی را از سر می‌گیریم.

تلویزیون به عنوان یک رسانه همگانی بیشترین پوشش بازی های فوتبال را دارد و برنامه «فوتبال برتر» به عنوان یکی از پر بیننده ترین برنامه های تلویزیونی می باشد.

مرتضی میرباقری، معاون سیما با اشاره به اهتمام معاونت سیما در تولید سریال‌های الف ویژه گفت: هم‌اکنون دو سریال الف ویژه «حضرت موسی‌(ع)» و «سلمان فارسی» در فهرست تولید این دسته از سریال‌هاست که سریال «سلمان فارسی» به کارگردانی داوود میرباقری به مرحله پیش تولید نزدیک‌‌تر است.

برنامه «فصل داغ فوتبال» ویژه جام جهانی 2018 به صورت روزانه از شبکه ورزش پخش می شود.

صدا را می توان جزئی لاینفک از هنر سینما و تلویزیون دانست. یک صدابردار علاوه بر شناخت کیفیت هنری صدا با نحوه استفاده از دستگاه ها و سیستم های صوتی آشنایی کامل دارد.

فیلم های اولیه سینما تنها تصاویر متحرکی بودند که هیچ صدایی نداشتند. با پایان دوره سینمای صامت و تولید اولین فیلم های ناطق سینمایی تحولی عظیم در صنعت فیلم سازی ایجاد شد. صدا احساسات را بیان کرده، به فیلم ریتم داده و موقعیت زمانی و مکانی فیلم را مشخص می کند. صدا در شناسایی شخصیت ها و نقش هاکمک شایانی می کند.

احسان حلمی مدیر شبکه جهانی هدهد با دکتر محمدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما دیدار و گفتگو کرد.

رقابت های کشتی آزاد جام باشگاه های جهان، صبح و عصر پنجشنبه 16 و جمعه 17 آذر، به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود.

شبکه مستند سیما با رونمایی از مستند «نقاش صدا» از 60 سال فعالیت استاد ابوالحسن در هنر دوبله قدردانی کرد.

شبکه چهار سیما همزمان با سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ویژه برنامه «بخوان به نام گل سرخ »را به روی آنتن می برد.

محمود پاک نیت و نگین معتضدی مقابل دوربین سریال «شبکه» به کارگردانی احمد معظمی رفتند که فصل اول آن در حال ساخت است.

«پایش» امشب قانون چک را واکاوی و در خصوص راه اندازی سامانه صیاد با مهمانان گفتگو می کند.

پانزدهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند»، با پخش و بررسی مستند «فوتبال علیه دشمن» ساخته محمدحسن یادگاری بر روی آنتن شبکه مستند می رود.

در برنامه امروز یکشنبه «تقریب و تمدن» که حدود ساعت 20 پخش می شود، کارشناسان و پژوهشگران اسلامی درباره نقش مقام معظم رهبری در پیشبرد تمدن نوین اسلامی صحبت می کنند.

 

شبکه چهار سیما همزمان با سالروز ولادت پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) ویژه برنامه «بخوان به نام گل سرخ »را به روی آنتن می برد.

«پایش» امشب قانون چک را واکاوی و در خصوص راه اندازی سامانه صیاد با مهمانان گفتگو می کند.

محمود پاک نیت و نگین معتضدی مقابل دوربین سریال «شبکه» به کارگردانی احمد معظمی رفتند که فصل اول آن در حال ساخت است.

برنامه «فصل داغ فوتبال» ویژه جام جهانی 2018 به صورت روزانه از شبکه ورزش پخش می شود.

پانزدهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به اضافه مستند»، با پخش و بررسی مستند «فوتبال علیه دشمن» ساخته محمدحسن یادگاری بر روی آنتن شبکه مستند می رود.

شبکه مستند سیما با رونمایی از مستند «نقاش صدا» از 60 سال فعالیت استاد ابوالحسن در هنر دوبله قدردانی کرد.

در برنامه امروز یکشنبه «تقریب و تمدن» که حدود ساعت 20 پخش می شود، کارشناسان و پژوهشگران اسلامی درباره نقش مقام معظم رهبری در پیشبرد تمدن نوین اسلامی صحبت می کنند.

احسان حلمی مدیر شبکه جهانی هدهد با دکتر محمدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما دیدار و گفتگو کرد.

 

برنامه جهان‌آرا با موضوع کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان کرمانشاه، یکشنبه شب 19 آذرماه روی آنتن شبکه افق سیما رفت.

در حالی که عوامل سریال «بانوی عمارت» در کاشان مشغول ادامه تصویربرداری کار هستند دکورهای این مجموعه در شهرک غزالی در حال آماده سازی است.

دکتر محمدزاده مدیر شبکه قرآن و معارف سیما از نمایشگاه خط «مجموعه صلوات»استاد قاسم پور بروجنی دیدن کرد.

شبکه مستند که حضوری 5 گانه در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت را تجربه می‌کند، ویژه‌برنامه ای را برای این رویداد روی آنتن می‌فرستد.

انیمیشن «روبی و جوجه‌ها» به کارگردانی بابک و بهنود نکویی که از تولیدات مرکز صباست، نوروز سال ۹۷ از تلویزیون پخش می‌شود.

جعفری با اشاره به اینکه هزینه های سرسام آور مسابقات قرآن فقط به خاطر 20 نفر خروجی است گفت: سود این هزینه های برای چه کسانی است؟ چرا ما به درستی برنامه ریزی نمیکنیم؟

برنامه «نسخه» میزبان دکتر رضا وفا و دکتر رستمیان می شود.

آخرین قسمت از فصل اول برنامه گفت وگومحور «همراه با خرد»  امشب به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود.

4 مستند تولیدی شبکه افق در یازدهمین جشنواره سینما حقیقت اکران خواهد شد.

مجموعه «در امتداد فلق» روایت می کند: داستان یک روحانی که با توسعه فرهنگی و اقتصادی روستای حیدرآباد را آباد کرد.

برنامه «همیشه خونه» امشب با موضوع همدلی و همراهی میان همسران روی آنتن می رود.

مسابقه پرسپولیس ـ صنعت نفت آبادان دوشنبه 20 آذر ماه از ساعت 16:15 به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

مجموعه انیمیشن «ترافیک از این مدلش» در مرکز صبا ساخته می شود.

نمایش «چهار فصل» در مجله ظهر گاهی شبکه چهار سیما نقد و بررسی می شود.

سیدعلی کاشفی خوانساری کارشناس مجری برنامه «چشم شب روشن»، یکشنبه شب میزبان رضا امیرخانی نویسنده شناخته شده بود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد