امروز پنج شنبه  3 اسفند 1396
تعداد بازدید : 1136 - تاریخ خبر : 1396/06/04 - 11:58
خالقان صدا اما بی صدا

در خبر آمد؛ «صدای استریو به سیما آمد» همین جمله کوتاه هزاران سوال را به ذهن متبادر کرد به همین منظور و در تماس با مرکز تولید و فنی سیما پیگیر موضوع شدیم و با دو تن از مهندسان خوش فکر این مرکز آشنا شدیم. جوانانی که همواره در تلاش برای ارائه بهتر و جذاب تر برنامه ها، قدمی رو به جلو بردارند. حامد سوری و جان ملکی در زمینه صدای استریو مطالعات وسیعی انجام داده اند و در یک حرکت جسورانه بازی استقلال و تراکتور را با صدای استریو روی آنتن بردند.

شاید امروز من و شمای بیننده تفاوت محسوسی را متوجه نشویم، چرا که احساس ما ادراکی است که به مرور تغییر می یابد به همین سبب وقتی امروز فیلم های سال های گذشته را می بینیم کاملا تفاوت رنگ، صدا و تصویر را درک می کنیم در حالی که این تفاوت به مرور ایجاد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» این هفته را به تمامی صدابرداران خوش فکر و پرانرژی تقدیم می کنیم کسانی که در جای جای رسانه ملی حضوری فعال دارند کسانی که بی صدا زیباترین صدای زندگی را برایمان به ارمغان می آورند.

 

حامد سوری؛ کلید واژه رسیدن به دنیای تکنولوژی آموزش است

 

*** در ابتدا خود را معرفی کنید و از کارهایی که تاکنون انجام داده اید مختصری توضیح دهید:

حامد سوری هستم متولد 1360 و دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صدا می باشم. باعنوان شغلی صدابردار در امور کارشناسی ارزیابی تولید و فنی سیما مشغول به کارم و در ضمن در کمیته صدای مرکز تولید فنی نیز عضو هستم. تا سال 92 به عنوان صدابردار در مرکز گیلان بودم و بعد به معاونت سیما آمدم و در شبکه های مختلف سیما کار کرده ام. الان بیشتر کارهای پژوهشی و کارشناسی در حوزه صدا را انجام می دهم. و درباره پروژه های متعددی از جمله صدای استریو و بلندای صدا  و کنترل کننده های بلندای صدا پژوهش انجام داده ام.

در شبکه های مختلف نیز کار صدابرداری داشته ام اما الان بیشتر کارهای پژوهشی و کارشناسی انجام می دهم و به دنبال نوآوری های صدا هستم .

 

*** صدای استریو چیست و چرا تلاش می کنید تا جایگزین صدای فعلی گردد؟

با ورود به عرصه دیجیتال باید تمامی پارامترهای یک برنامه تلویزیونی اعم از صدا، تصویر، گریم، دکور، استودیو و... پا به عرصه جدید گذارند به عبارت دیگر در تلویزیون های دیجیتال تمام مراحل تولید و پخش باید با بالاترین کیفیت و در سطح استانداردهای جهانی ارائه شود.

در مورد صدای استریو باید بگویم که اولین بار سال 1389 در جلسه ای همراه با مهندس صادقی بودیم و این موضوع که ما امکان استفاده از صدای استریو را نداریم؛ طرح شد. بعد از جلسه با ایشان تصمیم گرفتیم یک کار تحقیقاتی درباره صدای استریو انجام دهیم. در ابتدا بیش از 15 کتاب مختلف دریافت کردیم که در نهایت به ترجمه دو کتاب منجر شد.

در سال 92 آموزش صدابرداران و کارگردان ها و مدیران فنی آغاز شد به طوری که  سال 94 بیش از 24 نفر از همکاران صدابردارآموزش دیده بودند و برای رسیدن به تولیدات استاندارد کاملا آماده بودند.

یکی از موضوعاتی که باعث شد تا استفاده از صدای استریو در دستور کار قرار گیرد مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شواری اسلامی بود. در جریان این مراسم ایراداتی در مورد صدای مراسم  به سازمان وارد کردند که البته کاملا غیرکارشناسانه بود. پس از آن به همراه مهندس شعبان پور رییس محترم مرکز تولید و فنی و اقایان صادقی و جان ملکی تصمیم گرفتیم یک ریسک بزرگ بکنیم و بازی استقلال و تراکتور را با صدای استریو روی آنتن بفرستیم.

 

*** درباره صدای استریو بفرمائید ؟

ما پنج نوع تولید صدا داریم که دو نوع منو فونیک و استریو فونیک خیلی مشهور هستند. در منوفونیک بلندگوهای تلویزیونی یک صدا همگون پخش می شود و تنها چیزی که تفاوت را برای شما ملموس می کند، بعد صداست. مثلا با دور شدن از تلویزیون صدا نیز ضعیف می شود. ایراد این نوع صدا این است که حس واقعی بودن صدا به شما انتقال نمی یابد. در صدای استریو این نقص جبران شده است و سال هاست صدای استریو را در سینما و کنسرت ها می شنویم. در صدای استریو صدا از تک بعد بودن منو به دو بعد تفکیک می شود و به مخاطب حس خوبی القاء می شود.

 

*** چرا استریو کردن صدا ریسک داشت؟

این کار در بازی استقلال و تراکتور مهمترین ریسک کار در مورد اختلال در همکاری با پخش بود. به عبارت دیگر تغییر همواره نگران کننده است و افراد ترجیح می دهند کاری را انجام دهند که هزاران بار تجربه کرده اند و به قول معروف چشم بسته انجام می دهند. خوشبختانه مدیران عزیز به ما اعتماد داشتند و در این بازی دوستان واحد سیار و مدیر پخش کاملا با ما همکاری کردند.

 برای صدا برداری پیش از بازی باید تعداد زیادتری از میکرو فون در داخل زمین جاسازی می شد و با اینکه نزدیک به 70 هزار طرفدار استقلال در استادیوم بودند خوشبختانه کوچک ترین اشکال در کار ایجاد نشد.

 

*** ایا این کار در برنامه های استودیویی هم انجام نشده بود؟

نه تا حالا انجام نشده بود و اگر دوستان ریسک پذیریشان را بالاتر ببرند؛ این کار شدنی است. همان طور که می دانید سال 94 دستور العمل  HD شدن شبکه ها آمد. از اصلی ترین ملزومات دیجیتال شدن شبکه ها استریوشدن صداست که باید به آن نگاهی ویژه کرد.

 

*** درباره مشکلات صدای مراسم تحلیف ریاست جمهوری بفرمائید؟

چون مراسم در سطح بالای امنیتی بود به همکاران ما اجازه داده نشد میکروفون مجزا روی تریبون بگذارند. مسئول سیگنال صدا مجلس بود و مشکلی که برای دستگاه های مجلس پیش آمد، باعث این مشکل شد و سازمان دخالتی در صدای مراسم نداشت.

 

*** برای اینکه از مونو وارد سیستم استریو بشویم سازمان چه تجهیزات جدیدی احتیاج دارد؟

از لحاظ نیروی انسانی آموزش و از نظر تجهزات به میکروفون و کابل کشی جدید در استودیوها و فضاهای خارج از سازمان که به نظر من هزینه سنگینی ندارد و با هزینه کمی به کیفیت مطلوبی در صدا خواهیم رسید.

 

*** به نظر شما چقدر زمان نیاز داریم تا تمامی برنامه های همه به صورت استریو پخش شود؟

سوال سختی است؛ ریاست محترم سازمان و آقای شعبان پور کاملا در این زمینه همراه می باشند. با همین شرایط اگر امکانات بعضی از شبکه ها افزایش پیدا کند؛ می توان امیدوار بود به زودی تمام کارها با صدای استریو پخش شود. کارهایی هم که در بیرون تولید می شوند براساس قرارداد موظفند کار را با صدای استریو تحویل دهند.

 

*** سخن پایانی

 آرزوی من این است که بعد از استریو شدن صدا، برنامه های شبکه ورزش با صدای سه راند (پخش صدای فراگیر) پخش شود. در این فرمت صدا از باندهای مختلف به صورت مجزا پخش می شود و بسیار شنیدنی است. در حال حاضر کشور قطر برای جام جهانی، 22 شبکه تلویزیونی ورزشی گرفته است و متاسفانه ما با کمبود واحدهای سیار و ملزومات مواجه هستیم. امیدوارم روزی برسد که دغدغه تجهیزات نداشته باشیم. مطلب آخر توجه به ضرورت امر آموزش است. مهم ترین اصلی که ما را به دنیای تکنولوژی پیوند می دهد آموزش و آموزش و آموزش است .

 

 

 

*** خودتان را معرفی کنید و در مورد زندگی کاریتان بفرمایید؟

مجتبی جان ملکی فارغ تحصیل دانشکده صدا وسیما در مقطع کاردانی صدا می باشم و به مدت بیش از 5 سال در مرکز گیلان کار کردم و با آقای سوری در این مرکز آشنا شدم. در سال 1387 به شبکه خبر در تهران آمدم و به صورت برنامه ای در شبکه آموزش نیز فعالیت داشتم که بعد از مدتی به معاونت سیما، شبکه آموزش انتقال پیدا کردم. الان در شبکه سه نیز به صورت برنامه ای کار می کنم. آقای سوری درباره صدای استریو به بنده پیشنهاد دادند و پژوهش کار کلید خورد. بعد از کارهای مطالعاتی دغدغه اصلی، قدم گذاشتن در کار بود. با آزمایش هایی که در شبکه آموزش و چهار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که زمان آغاز کار است. بحمدالله کار را با بازی استقلال و تراکتور کلید زدیم و موفق بود.

 

*** یعنی از این پس بازی های فوتبال با صدای استریو پخش می شود؟

فعلا این کار به صورت آزمایشی انجام شده است و تصمیم آن به عهده مدیران سازمان می باشد، اما زیر ساخت های آن وجود دارد و می توان این پروسه را دنبال کرد.

 

*** برای استفاده از صدای استریو چه تجهیزاتی نیاز است؟

در یک بازی فوتبال به عنوان مثال اگر صدای مونو داشته باشیم؛ اهمیتی ندارد صدا از کدام سمت زمین گرفته شود. اما برای صدای استریو باید از میکروفون های مختلف در سطح زمین استفاده کرد پس کابل کشی بیشتر و  میکروفون های متعدد نیاز داریم. بنابراین کار بیشتر، دقت بیشتر و کیفیت بالاتر خواهیم داشت.

 

*** آیا برآوردی از مخاطبان بعد از پخش بازی استقلال دارید؟ نظر آنها را نسبت به کیفیت صدا چه بود؟

البته باید عرض کنم اگر بینندگان از تلویزیونی که یک بلندگو داشته باشد صدا را شنیده باشند تفاوتی را احساس نمی کنند. اما تلویزیون های جدید با چند بلندگو صدای استریو را به وضوح پخش می کنند. البته باید تنظیمات صدا را تغییر داد و به استریو بازگرداند. فعلا ارزیابی کاملی از مخاطب نداریم. ابتدا باید در زمینه این تغییرات اطلاع رسانی شود و در کنار آن به مخاطب چگونگی تغییر تنظیمات صدا را به مخاطب آموزش داد.

 

*** سخن پایانی

آقای سوری دغدغه های من را گفتند، برای تهیه یک برنامه هزینه زیادی صرف می شود و باید این برنامه با کیفیت مناسب تولید شود و لازم است صدای مطلوب و با استانداردهای روز به مخاطبان عرضه کرد.

 

 

 

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی بهمن ماه، پنج‌شنبه و جمعه 26 و 27 ، چندین فیلم‌ سینمایی و تلویزیونی از آنتن شبکه های سیما پخش می شود.

در نشست مشترک مدیران معاونت سیما و اعضای کمیسیون فرهنگ و قضا معاونت فرهنگی قوه قضائیه بر افزایش تولیدات فرهنگی تاکید شد و از رسانه ملی به عنوان مهمترین نهاد فرهنگ ساز در زمینه کاهش آسیب های اجتماعی نام برده شد.

روز شهادت حضرت فاطمه زهرا (س) همراه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما باشید.

چهارم شهریورماه 1358 مصادف با نیمه شعبان در خانواده ای پرجمعیت، پسری به دنیا آمد که نامش را مهدی گذاشتند. او که از همان کودکی علاقه وافری به ورزش فوتبال داشت، در جوانی قدم به کار گزارشگری فوتبال گذاشت.

مهدی تحصیلات دانشگاهی خود را با مهندسی کامپیوتر آغاز و سپس سراغ فوق لیسانس ارتباطات اجتماعی رفت و اکنون در رشته جامعه شناسی ورزش دوره دکترای خود را طی می کند.

او را می توان از پیشتازان گزارشگران فوتبال دانست که دستی بر قلم دارد و تهیه چند برنامه تلویزیونی را در کارنامه او می توان دید. برای دیدن مهدی واعظی کافی است ساعت 7 بامداد سراغ شبکه پنج بروید و  بیننده برنامه «حوالی امروز» شوید برنامه ای پر جنب و جوش که وجه تمایز آن با دیگر برنامه های صبحگاهی تلویزیون آیتم ورزش آن است.

او را پیش از هر چیز به عنوان یک بچه هیئتی پای کار و مداح دلسوخته می شناختند. هر چند که ورزشکار قابل و پاسدار ورزیده و توانمندی هم بود.

برنامه «فرمول یک» این هفته برای آقای کارگردان جشن تولد می گیرد.

شبکه های سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س) و هم گام با برگزاری مجالس عزاداری در سراسر کشور؛ ویژه برنامه های متعددی را برای بینندگان تدارک دیده و پخش می کنند.

برنامه «سینما یک» در بیست و هفتمین قسمت خود میزبان جواد طوسی منتقد و نویسنده سینمایی است. طوسی در «سینما یک» این هفته فیلم کلاسیکی به کارگردانی فرد زینه مان را انتخاب کرده و درباره آن به گفتگو خواهد پرداخت.

«فوق العاده» برنامه ای است به تهیه کنندگی یوسف بچاری که به مطالب خاص نوجوانان با حضور برجستۀ خودشان می‌پردازد.

سریال خارجی «وکیل تاسکا» ساعت 23 از شبکه پنج سیما به مدت 45 پخش می شود.

سری جدید مجموعه مستند «ملازمان حرم» گفت وگو با مادران شهدای مدافع حرم، از پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد.

مسابقه تلویزیونی «پنج ستاره» برای پخش از شبکه پنج سیما کلید خورد.

سری اول تا چهارم سریال خارجی «وایت چپل» از امروز (25 بهمن) به روی آنتن شبکه چهار سیما می رود. 

با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در اولین هفته اسفند ماه همراه باشید.

مستند «دکوپاژ» با موضوع زندگی و آثار محمد حسین لطیفی، چهارشنبه 25 بهمن از شبکه افق پخش می شود.

 

کارگردان سریال «هوش سیاه»، تلویزیون را رسانه‌ای قصه‌گو می‌داند و برهمین مبنا معتقد است که سریال‌ها در ارتقا سطح کیفی شبکه‌های سیما نقش اساسی دارند.

مدیر گروه انیمیشن دانشگاه تربیت مدرس با اشاره به اینکه «مهم‌ترین زیرساخت انیمیشن ما که نیروی مناسب کار است، توسط بخش آموزش به خوبی آماده شده» گفت: در حال حاضر مشکل عمده دراین حوزه بحث بودجه است.

مرکز پویانمایی صبا وابسته به سازمان صدا و سیما بزرگ ترین مرکز تهیه و تولید انیمیشن در ایران است که در سال 1374 با عنوان شرکت فرهنگی هنری صبا و به پیشنهاد رئیس وقت سازمان صدا و سیما دکتر علی لاریجانی با ادغام گروه های انیمیشن سیما و نیز جذب نیروهای متخصص تأسیس شد تا با تولید آثار متنوع انیمیشن، پاسخگوی نیازهای سازمان و نیز علاقمندان هنر انیمیشن باشد.

همزمان با ماه های پایانی سال و جشن های پیروزی انقلاب اسلامی شبکه های سیما از مجموعه های نمایشی خود رونمایی می کنند.

 

سلمان خورشیدی کارگردان انیمیشن خواهان ان است تا بینندگان شبکه های سیما بیشترین سهم را در جشنواره تلویزیونی جام جم داشته باشند.

در روز 22 بهمن ماه، روز پیروزی انقلاب، شبکه های سیما چندین فیلم‌ سینمایی و تلویزیونی پخش می کنند.

سریال «سارقان روح» از 19 بهمن ماه ساعت 20:30 از شبکه سه سیما پخش می شود.

بازی های جذاب و تماشایی المپیک زمستانی از شبکه ورزش سیمابه طور مستقیم پخش می شود.

سری جدید برنامه «کودک شو» با اجرای پژمان بازغی در شبکه نسیم از شنبه تا سه شنبه ساعت 23 و جمعه ساعت 21 با اجرای پیمان بازغی روی آنتن می رود.

راویان، چهلمین حماسه ملت را به قاب تلویزیون می آورند.

 

مستند «نبردهای ماندگار» با موضوع تلاش فرماندهان ایرانی برای تغییر وضعیت جنگ در سال 1362، پنجشنبه سوم اسفندماه از شبکه افق پخش می شود.

قسمت دوم سری جدید مجموعه مستند «ملازمان حرم» گفت وگو با مادر شهید محمدرضا دهقانی، پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش خواهد شد.


مجموعه «پازل»  این هفته به فعالیت های پژوهشگاه رویان در زمینه ناباروری و درمان زوج های نابارور می پردازد.

 

برنامه «از آسمان» در برنامه این هفته خود جمعه 4 اسفندماه با جانباز هفتاد درصد «علی کارچانی» در سفری معنوی زائر عتبات عالیات می شود.
به گزارش روابط عمومی شبکه دو؛

برنامه «فوق العاده» با بررسی موضوع ارزش همدلی پخش می شود.

سردار محمد رضا نقدی، معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، امشب دوم اسفند در برنامه «ثریا» از ظرفیت های مردمی و فراموش شده احیای تولید داخلی می گوید.

دکتر غلامرضا امیرخانی معاون کتابخانه سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران میهمان امروز «مهمانخانه» می شود.

با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی در اولین هفته اسفند ماه همراه باشید.

برنامه «سینما یک» این هفته سوم اسفند ماه میزبان داریوش مؤدبیان، بازیگر، نویسنده، مترجم، و کارگردان سینما و تئاتر است.

دومین برنامه «مناظره» جمعه چهارم اسفند با موضوع پدیده ریزگردها در ایران از شبکه یک سیما پخش خواهد شد.

برنامه جمعه 4 اسفند «گزارش هفتگی» گذر و نظر بر برخی از مهم ترین رویدادهای سیاسی ایران و جهان در یک هفته گذشته خواهد داشت.

 برنامه «رویای خاک» این هفته به بررسی موقعیت و چیستی موسیقی پایداری در آثار مقاومت می پردازد.

دیدار سه ویا - منچستر یونایتد، چهارشنبه 2 اسفند از ساعت 23:15 به صورت مستقیم روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

برنامه «عطر عاشقی» جمعه 4 اسفند ماه با موضوع توجه به مهدویت عامل حرکت جامعه اسلامی بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

الهام غفوری تولید مجموعه های خوش ساخت را از مهمترین وظایف تلویزیون دانسته و بر درآمدزایی و گسترش صنعت توریسم از طریق تولیدات خوب نمایشی تاکید می کند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد