امروز شنبه  1 مهر 1396
تعداد بازدید : 462 - تاریخ خبر : 1396/06/04 - 11:58
خالقان صدا اما بی صدا

در خبر آمد؛ «صدای استریو به سیما آمد» همین جمله کوتاه هزاران سوال را به ذهن متبادر کرد به همین منظور و در تماس با مرکز تولید و فنی سیما پیگیر موضوع شدیم و با دو تن از مهندسان خوش فکر این مرکز آشنا شدیم. جوانانی که همواره در تلاش برای ارائه بهتر و جذاب تر برنامه ها، قدمی رو به جلو بردارند. حامد سوری و جان ملکی در زمینه صدای استریو مطالعات وسیعی انجام داده اند و در یک حرکت جسورانه بازی استقلال و تراکتور را با صدای استریو روی آنتن بردند.

شاید امروز من و شمای بیننده تفاوت محسوسی را متوجه نشویم، چرا که احساس ما ادراکی است که به مرور تغییر می یابد به همین سبب وقتی امروز فیلم های سال های گذشته را می بینیم کاملا تفاوت رنگ، صدا و تصویر را درک می کنیم در حالی که این تفاوت به مرور ایجاد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» این هفته را به تمامی صدابرداران خوش فکر و پرانرژی تقدیم می کنیم کسانی که در جای جای رسانه ملی حضوری فعال دارند کسانی که بی صدا زیباترین صدای زندگی را برایمان به ارمغان می آورند.

 

حامد سوری؛ کلید واژه رسیدن به دنیای تکنولوژی آموزش است

 

*** در ابتدا خود را معرفی کنید و از کارهایی که تاکنون انجام داده اید مختصری توضیح دهید:

حامد سوری هستم متولد 1360 و دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صدا می باشم. باعنوان شغلی صدابردار در امور کارشناسی ارزیابی تولید و فنی سیما مشغول به کارم و در ضمن در کمیته صدای مرکز تولید فنی نیز عضو هستم. تا سال 92 به عنوان صدابردار در مرکز گیلان بودم و بعد به معاونت سیما آمدم و در شبکه های مختلف سیما کار کرده ام. الان بیشتر کارهای پژوهشی و کارشناسی در حوزه صدا را انجام می دهم. و درباره پروژه های متعددی از جمله صدای استریو و بلندای صدا  و کنترل کننده های بلندای صدا پژوهش انجام داده ام.

در شبکه های مختلف نیز کار صدابرداری داشته ام اما الان بیشتر کارهای پژوهشی و کارشناسی انجام می دهم و به دنبال نوآوری های صدا هستم .

 

*** صدای استریو چیست و چرا تلاش می کنید تا جایگزین صدای فعلی گردد؟

با ورود به عرصه دیجیتال باید تمامی پارامترهای یک برنامه تلویزیونی اعم از صدا، تصویر، گریم، دکور، استودیو و... پا به عرصه جدید گذارند به عبارت دیگر در تلویزیون های دیجیتال تمام مراحل تولید و پخش باید با بالاترین کیفیت و در سطح استانداردهای جهانی ارائه شود.

در مورد صدای استریو باید بگویم که اولین بار سال 1389 در جلسه ای همراه با مهندس صادقی بودیم و این موضوع که ما امکان استفاده از صدای استریو را نداریم؛ طرح شد. بعد از جلسه با ایشان تصمیم گرفتیم یک کار تحقیقاتی درباره صدای استریو انجام دهیم. در ابتدا بیش از 15 کتاب مختلف دریافت کردیم که در نهایت به ترجمه دو کتاب منجر شد.

در سال 92 آموزش صدابرداران و کارگردان ها و مدیران فنی آغاز شد به طوری که  سال 94 بیش از 24 نفر از همکاران صدابردارآموزش دیده بودند و برای رسیدن به تولیدات استاندارد کاملا آماده بودند.

یکی از موضوعاتی که باعث شد تا استفاده از صدای استریو در دستور کار قرار گیرد مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شواری اسلامی بود. در جریان این مراسم ایراداتی در مورد صدای مراسم  به سازمان وارد کردند که البته کاملا غیرکارشناسانه بود. پس از آن به همراه مهندس شعبان پور رییس محترم مرکز تولید و فنی و اقایان صادقی و جان ملکی تصمیم گرفتیم یک ریسک بزرگ بکنیم و بازی استقلال و تراکتور را با صدای استریو روی آنتن بفرستیم.

 

*** درباره صدای استریو بفرمائید ؟

ما پنج نوع تولید صدا داریم که دو نوع منو فونیک و استریو فونیک خیلی مشهور هستند. در منوفونیک بلندگوهای تلویزیونی یک صدا همگون پخش می شود و تنها چیزی که تفاوت را برای شما ملموس می کند، بعد صداست. مثلا با دور شدن از تلویزیون صدا نیز ضعیف می شود. ایراد این نوع صدا این است که حس واقعی بودن صدا به شما انتقال نمی یابد. در صدای استریو این نقص جبران شده است و سال هاست صدای استریو را در سینما و کنسرت ها می شنویم. در صدای استریو صدا از تک بعد بودن منو به دو بعد تفکیک می شود و به مخاطب حس خوبی القاء می شود.

 

*** چرا استریو کردن صدا ریسک داشت؟

این کار در بازی استقلال و تراکتور مهمترین ریسک کار در مورد اختلال در همکاری با پخش بود. به عبارت دیگر تغییر همواره نگران کننده است و افراد ترجیح می دهند کاری را انجام دهند که هزاران بار تجربه کرده اند و به قول معروف چشم بسته انجام می دهند. خوشبختانه مدیران عزیز به ما اعتماد داشتند و در این بازی دوستان واحد سیار و مدیر پخش کاملا با ما همکاری کردند.

 برای صدا برداری پیش از بازی باید تعداد زیادتری از میکرو فون در داخل زمین جاسازی می شد و با اینکه نزدیک به 70 هزار طرفدار استقلال در استادیوم بودند خوشبختانه کوچک ترین اشکال در کار ایجاد نشد.

 

*** ایا این کار در برنامه های استودیویی هم انجام نشده بود؟

نه تا حالا انجام نشده بود و اگر دوستان ریسک پذیریشان را بالاتر ببرند؛ این کار شدنی است. همان طور که می دانید سال 94 دستور العمل  HD شدن شبکه ها آمد. از اصلی ترین ملزومات دیجیتال شدن شبکه ها استریوشدن صداست که باید به آن نگاهی ویژه کرد.

 

*** درباره مشکلات صدای مراسم تحلیف ریاست جمهوری بفرمائید؟

چون مراسم در سطح بالای امنیتی بود به همکاران ما اجازه داده نشد میکروفون مجزا روی تریبون بگذارند. مسئول سیگنال صدا مجلس بود و مشکلی که برای دستگاه های مجلس پیش آمد، باعث این مشکل شد و سازمان دخالتی در صدای مراسم نداشت.

 

*** برای اینکه از مونو وارد سیستم استریو بشویم سازمان چه تجهیزات جدیدی احتیاج دارد؟

از لحاظ نیروی انسانی آموزش و از نظر تجهزات به میکروفون و کابل کشی جدید در استودیوها و فضاهای خارج از سازمان که به نظر من هزینه سنگینی ندارد و با هزینه کمی به کیفیت مطلوبی در صدا خواهیم رسید.

 

*** به نظر شما چقدر زمان نیاز داریم تا تمامی برنامه های همه به صورت استریو پخش شود؟

سوال سختی است؛ ریاست محترم سازمان و آقای شعبان پور کاملا در این زمینه همراه می باشند. با همین شرایط اگر امکانات بعضی از شبکه ها افزایش پیدا کند؛ می توان امیدوار بود به زودی تمام کارها با صدای استریو پخش شود. کارهایی هم که در بیرون تولید می شوند براساس قرارداد موظفند کار را با صدای استریو تحویل دهند.

 

*** سخن پایانی

 آرزوی من این است که بعد از استریو شدن صدا، برنامه های شبکه ورزش با صدای سه راند (پخش صدای فراگیر) پخش شود. در این فرمت صدا از باندهای مختلف به صورت مجزا پخش می شود و بسیار شنیدنی است. در حال حاضر کشور قطر برای جام جهانی، 22 شبکه تلویزیونی ورزشی گرفته است و متاسفانه ما با کمبود واحدهای سیار و ملزومات مواجه هستیم. امیدوارم روزی برسد که دغدغه تجهیزات نداشته باشیم. مطلب آخر توجه به ضرورت امر آموزش است. مهم ترین اصلی که ما را به دنیای تکنولوژی پیوند می دهد آموزش و آموزش و آموزش است .

 

 

 

*** خودتان را معرفی کنید و در مورد زندگی کاریتان بفرمایید؟

مجتبی جان ملکی فارغ تحصیل دانشکده صدا وسیما در مقطع کاردانی صدا می باشم و به مدت بیش از 5 سال در مرکز گیلان کار کردم و با آقای سوری در این مرکز آشنا شدم. در سال 1387 به شبکه خبر در تهران آمدم و به صورت برنامه ای در شبکه آموزش نیز فعالیت داشتم که بعد از مدتی به معاونت سیما، شبکه آموزش انتقال پیدا کردم. الان در شبکه سه نیز به صورت برنامه ای کار می کنم. آقای سوری درباره صدای استریو به بنده پیشنهاد دادند و پژوهش کار کلید خورد. بعد از کارهای مطالعاتی دغدغه اصلی، قدم گذاشتن در کار بود. با آزمایش هایی که در شبکه آموزش و چهار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که زمان آغاز کار است. بحمدالله کار را با بازی استقلال و تراکتور کلید زدیم و موفق بود.

 

*** یعنی از این پس بازی های فوتبال با صدای استریو پخش می شود؟

فعلا این کار به صورت آزمایشی انجام شده است و تصمیم آن به عهده مدیران سازمان می باشد، اما زیر ساخت های آن وجود دارد و می توان این پروسه را دنبال کرد.

 

*** برای استفاده از صدای استریو چه تجهیزاتی نیاز است؟

در یک بازی فوتبال به عنوان مثال اگر صدای مونو داشته باشیم؛ اهمیتی ندارد صدا از کدام سمت زمین گرفته شود. اما برای صدای استریو باید از میکروفون های مختلف در سطح زمین استفاده کرد پس کابل کشی بیشتر و  میکروفون های متعدد نیاز داریم. بنابراین کار بیشتر، دقت بیشتر و کیفیت بالاتر خواهیم داشت.

 

*** آیا برآوردی از مخاطبان بعد از پخش بازی استقلال دارید؟ نظر آنها را نسبت به کیفیت صدا چه بود؟

البته باید عرض کنم اگر بینندگان از تلویزیونی که یک بلندگو داشته باشد صدا را شنیده باشند تفاوتی را احساس نمی کنند. اما تلویزیون های جدید با چند بلندگو صدای استریو را به وضوح پخش می کنند. البته باید تنظیمات صدا را تغییر داد و به استریو بازگرداند. فعلا ارزیابی کاملی از مخاطب نداریم. ابتدا باید در زمینه این تغییرات اطلاع رسانی شود و در کنار آن به مخاطب چگونگی تغییر تنظیمات صدا را به مخاطب آموزش داد.

 

*** سخن پایانی

آقای سوری دغدغه های من را گفتند، برای تهیه یک برنامه هزینه زیادی صرف می شود و باید این برنامه با کیفیت مناسب تولید شود و لازم است صدای مطلوب و با استانداردهای روز به مخاطبان عرضه کرد.

 

 

 

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پنج‌شنبه و جمعه 23 و 24 شهریورما، همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از زندگی زن و شوهری که مشکل عقب ماندگی ذهنی دارند و پسرشان از این موضوع ناراحت است در «حوض نقاشی» تا مبارزات چریکی شهرزاد برای انتقام مرگ شوهرش در «ماهی سیاه کوچولو» باشید.

پیشکسوت محبوب فوتبال کشور طی مراسمی که به میزبانی شهرک تلویزیونی سینمایی ایران برگزار شد؛ از حراج خودروی قدیمی اهدایی یکی از هوادران برای امور خیریه، خبر داد.

در مراسم اختتامیه ششمین جشنواره بین المللی فیلم سبز که با حضور فعالان محیط زیست در فرهنگسرای آسمان برگزار شد، از برنامه سازان برتر تلویزیونی در حوزه محیط زیست تقدیر شد.

رئیس امور دانشجویان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در نامه ای به رئیس صدا و سیما، از این سازمان قدرانی کرد.

«لاله های مقاومت» عنوان مجموعه مستندی روایی است که روز پنج شنبه 23 شهریور ماه ساعت 16:30 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

اولین قسمت از فصل جدید برنامه «سینما دو» با تغییرات ساختاری ویژه ای به صورت زنده از پنجشنبه این هفته (23  شهریورماه) تقدیم مخاطبان علاقمند به هنر هفتم خواهد شد.

برنامه «سینما سلامت» که به تهیه کنندکی علی اصغر صائبی هر جمعه ساعت 21 از شبکه سلامت سیما پخش می شود برای این هفته فیلم سینمایی نوستالژیک «بگذار زندگی کنم» را برای کارشناسی و تحلیل مورد نظر دارد.

دهمین قسمت برنامه «نوآوران» با موضوع موضوع طراحی و ساخت موتورهای برقی در ایران، پنجشنبه 23 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

جشنواره تابستانی شبکه چهار در آخرین هفته تابستان به آثار کارگردانان زن سینمای ایران اختصاص یافته است.

برنامه «خانواده یک» در اولین روز هفته با موضوع تله های ازدواج پخش می شود.

سومین قسمت مستند «میراث آلبرتا» روایتی از زندگی، کار و تحصیل نخبگان ایرانی در کشورهای اروپایی، پنجشنبه 23 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

هشتمین قسمت مستند «نسیم حیات» با موضوع فعالیت های سیاسی، اجتماعی و مبارزاتی مردم تونس علیه دیکتاتوری، پنجشنبه 23 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

ویژه برنامه «مخاطب خاص» به مناسبت آغاز ماه محرم الحرام 1439 هجری ـ قمری از بین الحرمین، پنجشنبه  30 شهریور ماه از ساعت 23:00 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

با فرا رسیدن ماه محرم و برپایی خیمه عزاداری سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع)، جهان یکپارچه غرق ماتم و عزا می شود. به همین مناسبت شبکه های سیما همراه با تمامی آزادگان جهان لباس عزا برتن کرده و ویژه برنامه هایی متناسب با سوگواری سالار شهیدان روی آنتن می برند.

 مشروح مراسم اعطای درجه و سردوشی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی توسط رهبر معظم انقلاب و فرمانده کل قوا امشب از شبکه یک سیما پخش می شود.

 

برنامه تلویزیونی «حنانه» ویژه ایام فاطمیه و با موضوع سیره اخلاقی و اجتماعی حضرت زهرا(س)، طی روزهای چهارشنبه و پنجشنبه این هفته از شبکه افق پخش می‌شود.

مستند «سقف آسمان» از مجموعه روایت فتح و با موضوع زندگی سخت مردم یکی از روستاهای کشورمان، سه شنبه 10 اسفند روی آنتن شبکه افق می رود.

شبکه دو سیما در سوگ شهادت بانوی دو عالم؛ حضرت فاطمه زهرا (س) ویژه برنامه هایی چون «کوی محبت»، «تن های تنها»، پخش مداحی و مرثیه خوانی و سخنرانی ویژه این ایام، «مداحان نوجوان» و نمایش آثار سینمایی و مستند متعددی را برای بینندگان این شبکه تدارک دیده است.

شبکه افق با مجموعه‌ای از فیلم‌های سینمایی، برنامه‌های ترکیبی و زنده و مستند به استقبال ایام نوروز 1396 می‌رود.

شبکه نسیم با طراحی و تولید برنامه های با نشاط ، جذاب و سرگرم کننده به استقبال نوروز و آغاز سال ۹۶ می رود.

این برنامه در قسمت چهارم که روز جمعه 13 اسفند روی آنتن شبکه افق می رود به موضوع "تراریخته" می پردازد.

دکترسید علی آذین متخصص پزشکی اجتماعی امشب در «حریم مهرورزی» اصول داشتن یک زندگی جنسی خوب را بررسی می کند.

به مناسبت ایام فاطمیه برنامه «سخنرانی مذهبی» از شهر مقدس قم با سخنرانی حجت الاسلام حیدری کاشانی از شبکه یک پخش می شود.

برنامه تلویزیونی «تاریخ ایران و جهان» به معرفی شخصیت های مهم تاریخی، هنری و نویسندگان برجسته جهان می پردازد.

«کلاه قرمزی»، «علی البدل»، «لیسانسه ها» و «خندوانه» نورزوز 96 مهمان خانه های ایرانیان خارج از کشور می شود.

مستند «رمل های ارغونی» به تهیه کنندگی مزدک رحیم پور از دوشنبه 9 اسفندماه ساعت 15:40 دقیقه بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

هشتمین قسمت مستند مسابقه «خانه ما» دوشنبه 9 اسفند ماه از شبکه افق پخش می شود.

«به اضافه مستند» با پخش مستند «غزال ایرانی» به بررسی مشکلات نخبگان ایرانی می پردازد.

ویژه برنامه «روز خدا» از سه شنبه تا جمعه با موضوع زندگی حضرت زهرا سلام الله علیها از شبکه یک پخش می شود.

«از شرابه های روسری مادرم» عنوان ویژه برنامه تلویزیونی است که به مناسبت شهادت حضرت زهرا (س) از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 

شبکه نسیم به مناسبت فرارسیدن ماه محرم و هفته دفاع مقدس برنامه های ویژه ای برای مخاطبانش تدارک دیده است.

سام قریبیان کارگردان «٣٦٠ درجه» و نویسنده «گناهکاران» میزبان قسمت دوم از سری جدید «هزارداستان» است.

برنامه تلویزیونی «۱۸۰ درجه» با موضوع بحران هویت و با حضور صادق زیباکلام و موسی نجفی جمعه این هفته از شبکه افق پخش می شود.

مستند «پری» در مورد تاریخ شهرستان پاوه و خاطرات مردمان سخت کوش این خطه از ایران زمین، جمعه 31 شهریور از شبکه افق پخش شد.

چهل و هفتمین برنامه «روشنا»، سخنرانی استاد رحیم پور در جمع دانشجویان افسری دانشگاه امام حسین(ع)، جمعه 31 شهریور از شبکه افق پخش می شود.

سلسه مباحث مرحوم آیت الله محمد شجاعی در خصوص فضائل حضرت اباعبدالله الحسین(ع) به روی آنتن شبکه قرآن و معارف سیما می رود.

مدیر شبکه قرآن و معارف سیما با حضور در برنامه زنده رصد به تشریح برنامه های این شبکه در ایام محرم پرداخت.

دکتر میرباقری معاون سیما از انتشار مخدوش سخنانش در مورد برنامه «هفت» انتقاد کرد و آن را اجحاف نسبت به مهدی کرم پور دانست.

ویژه برنامه «اذن عزا» همزمان با شب اول محرم الحرام 1439 هجری ـ قمری، مراسم تعویض پرچم گنبد منور و پوش ضریح مطهر امام رضا (ع) را پوشش می دهد.

 قدردانی هنرمندان از افزایش تولیدات نمایشی، توسعه شهرک تلویزیونی سینمایی ایران، برگزاری جشنواره سیما، ساماندهی بازیگران تلویزیون، احیای باکس نمایشی شبکه ها، قدردانی از عوامل نماهنگ «به فکر فردا باشیم» و توجه به پایان بندی فیلمنامه ها را می توان مهمترین سرفصل هایی دانست که دکتر میرباقری در بازدید از پروژه های شهرک تلویزیونی مرحوم حاتمی مطرح کرد.

برنامه «سینما سلامت» که به تهیه کنندکی علی اصغر صائبی هر جمعه ساعت 21:00 از شبکه سلامت سیما پخش می شود، برای این هفته 31 شهریور ماه فیلم سینمایی «من» را با حضور جناب آقای دکتر حبیب الله مسعودی فرید، معاون اجتماعی سازمان بهزیستی برای کارشناسی و تحلیل مورد نظر دارد.

ویژه برنامه «مخاطب خاص» به مناسبت آغاز ماه محرم الحرام 1439 هجری ـ قمری از بین الحرمین، پنجشنبه  30 شهریور ماه از ساعت 23:00 روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

«۱۸۰ درجه» بحران هویت را با حضور صادق زیباکلام و موسی نجفی بررسی می کند.

مجموعه «کیخان» در 40 قسمت 20 دقیقه ای با تکنیک سه بعدی برای نوجوانان و جوانان ساخته شده که بنا به گفته امیر کساوندی تهیه کننده و کارگردان این مجموعه تا کنون 13 قسمت آن آماده پخش می باشد.

محسن پورسیدآقایی، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران چهارشنبه ۲۹ شهریورماه مهمان حضوری برنامه «تهران 20» خواهد شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد