امروز چهارشنبه  1 آذر 1396
تعداد بازدید : 784 - تاریخ خبر : 1396/06/04 - 11:58
خالقان صدا اما بی صدا

در خبر آمد؛ «صدای استریو به سیما آمد» همین جمله کوتاه هزاران سوال را به ذهن متبادر کرد به همین منظور و در تماس با مرکز تولید و فنی سیما پیگیر موضوع شدیم و با دو تن از مهندسان خوش فکر این مرکز آشنا شدیم. جوانانی که همواره در تلاش برای ارائه بهتر و جذاب تر برنامه ها، قدمی رو به جلو بردارند. حامد سوری و جان ملکی در زمینه صدای استریو مطالعات وسیعی انجام داده اند و در یک حرکت جسورانه بازی استقلال و تراکتور را با صدای استریو روی آنتن بردند.

شاید امروز من و شمای بیننده تفاوت محسوسی را متوجه نشویم، چرا که احساس ما ادراکی است که به مرور تغییر می یابد به همین سبب وقتی امروز فیلم های سال های گذشته را می بینیم کاملا تفاوت رنگ، صدا و تصویر را درک می کنیم در حالی که این تفاوت به مرور ایجاد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «سیما گپ» این هفته را به تمامی صدابرداران خوش فکر و پرانرژی تقدیم می کنیم کسانی که در جای جای رسانه ملی حضوری فعال دارند کسانی که بی صدا زیباترین صدای زندگی را برایمان به ارمغان می آورند.

 

حامد سوری؛ کلید واژه رسیدن به دنیای تکنولوژی آموزش است

 

*** در ابتدا خود را معرفی کنید و از کارهایی که تاکنون انجام داده اید مختصری توضیح دهید:

حامد سوری هستم متولد 1360 و دارای مدرک کارشناسی ارشد مهندسی صدا می باشم. باعنوان شغلی صدابردار در امور کارشناسی ارزیابی تولید و فنی سیما مشغول به کارم و در ضمن در کمیته صدای مرکز تولید فنی نیز عضو هستم. تا سال 92 به عنوان صدابردار در مرکز گیلان بودم و بعد به معاونت سیما آمدم و در شبکه های مختلف سیما کار کرده ام. الان بیشتر کارهای پژوهشی و کارشناسی در حوزه صدا را انجام می دهم. و درباره پروژه های متعددی از جمله صدای استریو و بلندای صدا  و کنترل کننده های بلندای صدا پژوهش انجام داده ام.

در شبکه های مختلف نیز کار صدابرداری داشته ام اما الان بیشتر کارهای پژوهشی و کارشناسی انجام می دهم و به دنبال نوآوری های صدا هستم .

 

*** صدای استریو چیست و چرا تلاش می کنید تا جایگزین صدای فعلی گردد؟

با ورود به عرصه دیجیتال باید تمامی پارامترهای یک برنامه تلویزیونی اعم از صدا، تصویر، گریم، دکور، استودیو و... پا به عرصه جدید گذارند به عبارت دیگر در تلویزیون های دیجیتال تمام مراحل تولید و پخش باید با بالاترین کیفیت و در سطح استانداردهای جهانی ارائه شود.

در مورد صدای استریو باید بگویم که اولین بار سال 1389 در جلسه ای همراه با مهندس صادقی بودیم و این موضوع که ما امکان استفاده از صدای استریو را نداریم؛ طرح شد. بعد از جلسه با ایشان تصمیم گرفتیم یک کار تحقیقاتی درباره صدای استریو انجام دهیم. در ابتدا بیش از 15 کتاب مختلف دریافت کردیم که در نهایت به ترجمه دو کتاب منجر شد.

در سال 92 آموزش صدابرداران و کارگردان ها و مدیران فنی آغاز شد به طوری که  سال 94 بیش از 24 نفر از همکاران صدابردارآموزش دیده بودند و برای رسیدن به تولیدات استاندارد کاملا آماده بودند.

یکی از موضوعاتی که باعث شد تا استفاده از صدای استریو در دستور کار قرار گیرد مراسم تحلیف ریاست جمهوری در مجلس شواری اسلامی بود. در جریان این مراسم ایراداتی در مورد صدای مراسم  به سازمان وارد کردند که البته کاملا غیرکارشناسانه بود. پس از آن به همراه مهندس شعبان پور رییس محترم مرکز تولید و فنی و اقایان صادقی و جان ملکی تصمیم گرفتیم یک ریسک بزرگ بکنیم و بازی استقلال و تراکتور را با صدای استریو روی آنتن بفرستیم.

 

*** درباره صدای استریو بفرمائید ؟

ما پنج نوع تولید صدا داریم که دو نوع منو فونیک و استریو فونیک خیلی مشهور هستند. در منوفونیک بلندگوهای تلویزیونی یک صدا همگون پخش می شود و تنها چیزی که تفاوت را برای شما ملموس می کند، بعد صداست. مثلا با دور شدن از تلویزیون صدا نیز ضعیف می شود. ایراد این نوع صدا این است که حس واقعی بودن صدا به شما انتقال نمی یابد. در صدای استریو این نقص جبران شده است و سال هاست صدای استریو را در سینما و کنسرت ها می شنویم. در صدای استریو صدا از تک بعد بودن منو به دو بعد تفکیک می شود و به مخاطب حس خوبی القاء می شود.

 

*** چرا استریو کردن صدا ریسک داشت؟

این کار در بازی استقلال و تراکتور مهمترین ریسک کار در مورد اختلال در همکاری با پخش بود. به عبارت دیگر تغییر همواره نگران کننده است و افراد ترجیح می دهند کاری را انجام دهند که هزاران بار تجربه کرده اند و به قول معروف چشم بسته انجام می دهند. خوشبختانه مدیران عزیز به ما اعتماد داشتند و در این بازی دوستان واحد سیار و مدیر پخش کاملا با ما همکاری کردند.

 برای صدا برداری پیش از بازی باید تعداد زیادتری از میکرو فون در داخل زمین جاسازی می شد و با اینکه نزدیک به 70 هزار طرفدار استقلال در استادیوم بودند خوشبختانه کوچک ترین اشکال در کار ایجاد نشد.

 

*** ایا این کار در برنامه های استودیویی هم انجام نشده بود؟

نه تا حالا انجام نشده بود و اگر دوستان ریسک پذیریشان را بالاتر ببرند؛ این کار شدنی است. همان طور که می دانید سال 94 دستور العمل  HD شدن شبکه ها آمد. از اصلی ترین ملزومات دیجیتال شدن شبکه ها استریوشدن صداست که باید به آن نگاهی ویژه کرد.

 

*** درباره مشکلات صدای مراسم تحلیف ریاست جمهوری بفرمائید؟

چون مراسم در سطح بالای امنیتی بود به همکاران ما اجازه داده نشد میکروفون مجزا روی تریبون بگذارند. مسئول سیگنال صدا مجلس بود و مشکلی که برای دستگاه های مجلس پیش آمد، باعث این مشکل شد و سازمان دخالتی در صدای مراسم نداشت.

 

*** برای اینکه از مونو وارد سیستم استریو بشویم سازمان چه تجهیزات جدیدی احتیاج دارد؟

از لحاظ نیروی انسانی آموزش و از نظر تجهزات به میکروفون و کابل کشی جدید در استودیوها و فضاهای خارج از سازمان که به نظر من هزینه سنگینی ندارد و با هزینه کمی به کیفیت مطلوبی در صدا خواهیم رسید.

 

*** به نظر شما چقدر زمان نیاز داریم تا تمامی برنامه های همه به صورت استریو پخش شود؟

سوال سختی است؛ ریاست محترم سازمان و آقای شعبان پور کاملا در این زمینه همراه می باشند. با همین شرایط اگر امکانات بعضی از شبکه ها افزایش پیدا کند؛ می توان امیدوار بود به زودی تمام کارها با صدای استریو پخش شود. کارهایی هم که در بیرون تولید می شوند براساس قرارداد موظفند کار را با صدای استریو تحویل دهند.

 

*** سخن پایانی

 آرزوی من این است که بعد از استریو شدن صدا، برنامه های شبکه ورزش با صدای سه راند (پخش صدای فراگیر) پخش شود. در این فرمت صدا از باندهای مختلف به صورت مجزا پخش می شود و بسیار شنیدنی است. در حال حاضر کشور قطر برای جام جهانی، 22 شبکه تلویزیونی ورزشی گرفته است و متاسفانه ما با کمبود واحدهای سیار و ملزومات مواجه هستیم. امیدوارم روزی برسد که دغدغه تجهیزات نداشته باشیم. مطلب آخر توجه به ضرورت امر آموزش است. مهم ترین اصلی که ما را به دنیای تکنولوژی پیوند می دهد آموزش و آموزش و آموزش است .

 

 

 

*** خودتان را معرفی کنید و در مورد زندگی کاریتان بفرمایید؟

مجتبی جان ملکی فارغ تحصیل دانشکده صدا وسیما در مقطع کاردانی صدا می باشم و به مدت بیش از 5 سال در مرکز گیلان کار کردم و با آقای سوری در این مرکز آشنا شدم. در سال 1387 به شبکه خبر در تهران آمدم و به صورت برنامه ای در شبکه آموزش نیز فعالیت داشتم که بعد از مدتی به معاونت سیما، شبکه آموزش انتقال پیدا کردم. الان در شبکه سه نیز به صورت برنامه ای کار می کنم. آقای سوری درباره صدای استریو به بنده پیشنهاد دادند و پژوهش کار کلید خورد. بعد از کارهای مطالعاتی دغدغه اصلی، قدم گذاشتن در کار بود. با آزمایش هایی که در شبکه آموزش و چهار داشتیم به این نتیجه رسیدیم که زمان آغاز کار است. بحمدالله کار را با بازی استقلال و تراکتور کلید زدیم و موفق بود.

 

*** یعنی از این پس بازی های فوتبال با صدای استریو پخش می شود؟

فعلا این کار به صورت آزمایشی انجام شده است و تصمیم آن به عهده مدیران سازمان می باشد، اما زیر ساخت های آن وجود دارد و می توان این پروسه را دنبال کرد.

 

*** برای استفاده از صدای استریو چه تجهیزاتی نیاز است؟

در یک بازی فوتبال به عنوان مثال اگر صدای مونو داشته باشیم؛ اهمیتی ندارد صدا از کدام سمت زمین گرفته شود. اما برای صدای استریو باید از میکروفون های مختلف در سطح زمین استفاده کرد پس کابل کشی بیشتر و  میکروفون های متعدد نیاز داریم. بنابراین کار بیشتر، دقت بیشتر و کیفیت بالاتر خواهیم داشت.

 

*** آیا برآوردی از مخاطبان بعد از پخش بازی استقلال دارید؟ نظر آنها را نسبت به کیفیت صدا چه بود؟

البته باید عرض کنم اگر بینندگان از تلویزیونی که یک بلندگو داشته باشد صدا را شنیده باشند تفاوتی را احساس نمی کنند. اما تلویزیون های جدید با چند بلندگو صدای استریو را به وضوح پخش می کنند. البته باید تنظیمات صدا را تغییر داد و به استریو بازگرداند. فعلا ارزیابی کاملی از مخاطب نداریم. ابتدا باید در زمینه این تغییرات اطلاع رسانی شود و در کنار آن به مخاطب چگونگی تغییر تنظیمات صدا را به مخاطب آموزش داد.

 

*** سخن پایانی

آقای سوری دغدغه های من را گفتند، برای تهیه یک برنامه هزینه زیادی صرف می شود و باید این برنامه با کیفیت مناسب تولید شود و لازم است صدای مطلوب و با استانداردهای روز به مخاطبان عرضه کرد.

 

 

 

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «طبیب» جدیدترین برنامه تلویزیون در حوزه پزشکی و سلامت است که با اجرای پیمان طالبی به صورت  زنده روی آنتن رسانه ملی می‌رود.

این برنامه در سه حوزه تغذیه، ورزش و پیشگیری (درمان) به شکلی متفاوت، مهم‌ترین مشکلات سلامتی را مورد بررسی قرار می دهد و برای پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های مختلف، با بهره‌گیری از طب سنتی و آخرین یافته های طب مدرن، راه‌حل‌های کاربردی به مخاطبان ارائه می کند. پیمان طالبی که پیش از این اجرای برنامه «مردم چی میگن» را بر عهده داشت، مجری «طبیب» است.

در تعطیلات پیش رو، پنج‌شنبه، جمعه و یک شنبه 25 و 26 و 28 آبان‌ماه که مصادف با رحلت جانسوز پیامبر بزرگ اسلام، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) است، همراه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما از روایت زندگی پیامبر اکرم (ص) در «محمد رسول الله» تا روایت زندگی امام رضا (ع) در «ولایت عشق» باشید.

تلویزیون در روزهای پایانی ماه صفر که مصادف با رحلت پیامبر اکرم صلی الله علیه وآله، شهادت امام حسن مجبتی علیه السلام و امام رضا علیه السلام است،‌ برنامه‌های مختلفی را آماده کرده و پخش می کند.

روابط عمومی معاونت سیما به مناسبت مصیبت وارد شده به هموطنان غرب کشور در حادثه زلزله اخیر پیام تسلیتی ارسال کرد.

تصویربرداری مجموعه تلویزیونی «هیئت مدیره»‌ با حضور مجید زین العابدین مدیر شبکه پنج، غلامرضا الماسی مدیر گروه فیلم و سریال شبکه پنج و جمعی از مدیران این شبکه شروع شد.

دبیران بخش های چهارگانه چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم منصوب شدند.

ویژه برنامه زنده «روضه شمس» از چهارشنبه 24 آبان ماه به مناسبت رحلت پیامبر اکرم (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و شهادت امام رضا (ع) از حرم مطهر رضوی تا پایان ماه صفر بر روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

«نمادو» به عنوان یکی از نخستین گروه های برنامه ساز با حضور در مناطق زلزله زده از ابتدایی ترین لحظات این اتفاق در کنار مردم  و امدادرسانان بوده و در سه  بخش ویژه گزارش هایی مستند را تدارک دیده است.

مستند «پا به پای استنزیل؛ اویس وین» با محوریت روایت زندگی یک تازه مسلمان آلمانی به نام «استنزیل رینر» جمعه 26 آبان ماه ساعت 20 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

مستند تلویزیونی «نادی دامغانی» ساعت 21:30 روز جمعه 26 آبان در شبکه مستند سیما به نمایش در خواهد آمد.

برنامه «چهل و هشتم» ویژه ایام رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن مجتبی(ع) و امام رضا(ع) به صورت زنده از حرم مطهر رضوی روی آنتن شبکه افق می‌رود.

«کوی محبت» در ایام سوگواری رحلت حضرت محمد (ص)، شهادت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) با حضور کارشناسان مذهبی، ذاکران و شاعران اهل بیت (ع) از حرم مطهر امام رضا (ع) به صورت زنده پخش خواهد شد.

مجموعه انیمیشن «کوچولوهای کنجکاو» به تهیه کننده و کارگردانی آتنا مسلمی در 26 قسمت 5 دقیقه ای با تکنیک کاوت اوت برای مخاطب خردسال در مرکز صبا در حال تولید می باشد.

مجموعه «در امتداد فلق» امروز به مناسبت روز کتاب و کتابخوانی به اقدامات حجت الاسلام زنگنه روحانی مستقر روستای مرزی و بسیار دورافتاده نهور از شهرستان خاف استان خراسان رضوی می پردازد.

قسمت دوم و پایانی مستند شهید مدافع حرم «مهدی حیدری» جمعه 26 آبان ماه در برنامه «از آسمان» از شبکه دو سیما پخش خواهد شد.

 

مدیر شبکه نسیم از آماده‌سازی برنامه «دورهمی» مهران مدیری برای پخش در ایام ربیع الاول خبر داد و گفت: دکور و فضای برنامه «دورهمی» کاملا تغییر کرده است.

مسابقه پرسپولیس ـ پدیده خراسان، دوشنبه  29 آبان ماه از ساعت 17:30 به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

دیدار سیاه جامگان مشهد ـ استقلال تهران، دوشنبه 29 آبان ماه از ساعت 14:45  به صورت زنده روی آنتن شبکه سه سیما قرار می گیرد .

خلاصه فصل اول مجموعه تلویزیونی «لیسانسه ها» از امشب، دوشنبه 29 آبان از ساعت 20:45 روی آنتن شبکه سه می رود.

تصویربرداری فصل دوم سریال «پاهای بی قرار» به پایان رسید و گروه برای فاز بعدی آماده می‌شوند.

سیزدهمین قسمت از فصل دوم برنامه «به‌اضافه مستند» با پخش و بررسی مستند «تلکه» ساخته مسعود کارگر روی آنتن شبکه مستند خواهد رفت.

مجموعه تلویزیونی زیبای «پرستاران» با نام اصلی All Saints از امروز از شبکه یک سیما پخش می شود.

مستند «لیلة المبیت» برای نخستین بار از شبکه قرآن و معارف و دیگر شبکه های سیما پخش خواهد شد .

 

برنامه «با ما بیا» پنجشنبه و جمعه این هفته (2 و 3 آذر ماه) در ارتباطی مستقیم از سرپل ذهاب روانه آنتن می شود

دیدار سه ویا ـ لیورپول، سه شنبه 30 آبان ماه از ساعت 23:15 به صورت مستقیم از شبکه سه سیما پخش خواهد شد .

بخش دوم میزگرد پیروزی های محور مقاومت در برنامه «متن، حاشیه»، سه شنبه 30 آبان ساعت 19:30 از شبکه سه سیما پخش خواهد شد .

مستند «تهرانگرد» سه شنبه 30 آبان ماه به موضوع  معرفی هنر فرش ورامین  می پردازد.

برنامه تلویزیونی «گستره شریعت» در سه قسمت به بررسی «عرفان های نوظهور» می پردازد.

مستند «جنگ، دوربین، من» روای رشادت‌های مجاهدان رسانه‌ای فاطمیون درنبرد علیه نیروهای تکفیری در سوریه سه‌شنبه 30 آبان ساعت 20 از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

دبیران بخش های چهارگانه چهارمین جشنواره تلویزیونی جام جم منصوب شدند.

مستند «طلای سبز» با موضوع کشت پسته در زمین های شوره زار پخش می شود.

آفرود سواران با سابقه ای که بعد زلزله همراه با تجهیزات کامل برای کمک رسانی عازم کرمانشاه شدند امشب مهمان برنامه «همیشه خونه» خواهند بود.

در آخرین روز از آبان ماه بیننده برنامه «لوتوس» از شبکه سلامت سیما باشید.

سریال «رنج پنهان» به قصه چند دانشجو می پردازد و همزمان تصویری از گروه های مبارز و مسلح در زمان شاه به نمایش می گذارد.

رئیس کمسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: در بیمارستان های تهران، مشکل تخت نداریم، بیمارستان های دولتی، هم ظرفیت لازم موجود است، تنها مشکلی که موجود است، این است که بیمارستان های ما باید در مقابل زلزله مقاوم شود، این مساله باید در الویت مسئولان و مراجع ذی ربط قرار بگیرد.

مجموعه تلویزیونی «محکومین» بازیگران جدید گرفت.

در برنامه امشب 30 آبان قاب نقد، اپیزود «چادر گلدار» از مجموعه تلویزیونی روزهای بهتر با حضور کارشناسان و عوامل تولید سریال تحلیل و بررسی خواهد شد.

برنامه «سیمای خانواده» امروز سه شنبه با اجرای هرمز شجاعی مهر و زهرا شوقی تقدیم بینندگان این برنامه می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد