مشاهده خبر

جمعه 3 شهریور 1402 - 12:19:31
راویان تصویری «عصرهای کریسکان» تجلیل شدند

جبلی: تولید «سوران» ایفای رسالتی تاریخی در معرفی قهرمانان کرد بود

پیمان جبلی که در مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما میزبان همسر شهید امیر سعیدزاده، شخصیت محوری سوران، همچنین عوامل سریال و مدیران سازمان سینمایی سوره بود، یاد و خاطره شهید سعیدزاده ( سعید سردشتی) و شهدای دفاع از وطن، به ویژه شهدای کرد را گرامی داشت و گفت: امیدوارم نظایر این کار جذاب، دیدنی، اثرگذر، راهبردی و مهم را بیش از این‌ها ببینیم.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

رئیس رسانه ملی همچنین به سعدا حمزه‌ای، همسر شهید سعیدزاده که بیشترین بار رنج و سختی‌های این داستان واقعی را متحمل شده، ادای احترام کرد و گفت: این کار ارزشمند، یک رسالت تاریخی بود که با همت تیم سازنده انجام شد. از سازمان تبلیغات اسلامی، حوزه هنری و سازمان سینمایی سوره نیز برای روایت این داستان واقعی و جلوگیری از تحریف تاریخ قدردانی می‌کنم.

وی درباره حساسیت کار دست‌اندرکاران سوران در ترسیم شرایط خاص برهه تاریخی روایت داستان و نیز افشای جنایات گروهک کومله نیز سخن گفت و افزود: به تصویر کشیدن این بخش از تاریخ معاصر، روایت‌های دروغین درباره گروهک‌هایی چون کومله و دمکرات را خنثی می‌کند و نسل‌ جوان و نوجوان امروز و حتی نسل‌های بعدی را  از پس پرده ادعاهای رنگارنگ آن‌ها و ماهیت جنایت‌هایی که رقم زدند، آگاه می‌کند.

جبلی تأکید کرد: اگر ما تاریخ واقعی را بازنمایی نکنیم، دیگرانی با اهداف و نیاتی دیگر، تاریخ واقعی را ذبح می‌کنند و آن را به‌شکل دروغین می‌نمایانند. خوشبختانه سوران توانست تاریخ واقعی مبارزات مردم کرد و قهرمانی‌هایشان مقابل دشمنان این آب‌وخاک را را به‌دور از شعارزدگی و به‌شکل باورپذیر به تصویر بکشد و یکی از ویژگی‌های تحسین‌برانگیز سوران همین روایت باورپذیر تاریخ بود.

 اثر جدید تلویزیون درباره قهرمانان کرد در راه است
رئیس رسانه ملی با اشاره به گنجینه‌‌ غنی کردستان، خطه فرهنگ و هنر ایران که دارای هنرمندان بسیاری در حوزه‌های شعر، ادب، موسیقی و... است، عنوان کرد: سوران دستاوردی مهم در تبیین تاریخ معاصر کشورمان در کردستان عزیز بود. کار دیگری هم مرتبط با قهرمانان کرد در دست تولید داریم که به‌تدریج تا پایان سال در جدول پخش‌ قرار خواهد گرفت.

رئیس سازمان صداوسیما به استفاده از هوش مصنوعی در جلوه‌های ویژه این مجوعه نمایشی و اهمیتی که در آینده در تولیدات نمایشی خواهد داشت، نیز پرداخت و اظهار کرد: در تلاشیم هرچه سریع‌تر به فناوری‌های نوین مجهز شویم. همچنین برنامه رسانه ملی این است که در جغرافیای متنوع کشور،  در هر منطقه، مجموعه‌ای را به‌عنوان شهرک سینمایی تجهیز کند تا دست عوامل تولید آثار نمایشی در بخش‌های مختلف کشور باز باشد. این‌گونه هم وجهه عدالت در استقرار امکانات تولید تأمین می‌شود و هم به سرعت کار و تنوع اقالیم در تولیدات کمک می‌شود.

محسن برمهانی، معاون سیمای رسانه ملی نیز ضمن قدردانی از عوامل ساخت مجموعه نمایشی سوران گفت: سوران یک اتفاق و هم‌افزایی بین دستگاهی بود. صداوسیما باید به عنوان بزرگترین دستگاه فرهنگی از سایر دستگاه‌های فرهنگی کمک بگیرد و بهره‌مند شود. امید است باتوجه به ظرفیت‌های ایجاد شده، سیر تولید آثار نمایشی مستند و تلویزیونی در حوزه هنری با این همکاری‌ها امتداد یابد.

جعفریان، رئیس سازمان سینمایی سوره نیز با بیان اینکه در مرکز سریال سازمان از دو و نیم سال قبل کار را آغاز و یکی از راهبردهای اصلی مان را بر اقتباس گذاشتیم و این رویکرد در حال گسترش است گفت: از گنجینه غنی ادبیات پایداری در انتشارات سوره استفاده و 10 تا 12 پروژه احصا شده که سوران برگرفته از کتاب« عصرهای کریسکان» به قلم کیانوش گلزار راغب یکی از آنها بود.

وی افزود: چند پروژه دیگر نیز وارد مراحل پیش تولید و تولید شده اند؛ به عنوان مثال از این میان نگارش طرح از کتاب‌های «مهاجر سرزمین آفتاب»  و  «آب‌نبات هِل‌دار » آغاز شده است.

جعفریان به حرکت به سمت تولید صنعتی و بهره‌مندی از هوش مصنوعی به عنوان رویکردهای جدید مدنظر اشاره و عنوان کرد: سنگ بنای خوبی گذاشته و گام‌های اولیه در این تعامل و هم‌افزایی میان دو نهاد، برداشته شده و زمینه برای توسعه همکاری‌ها بیش از پیش فراهم شده است.

مجتبی فرآورده، تهیه کننده مجموعه نمایشی سوران نیز با اشاره به اینکه یکی دو تجربه در دل سوران شکل گرفت که اگر تجربه‌ها را به کار ببندیم بهره‌های مضاعفی در سریال سازی و حوزه تصویر خواهیم برد اظهارکرد: نخست در حیطه طراحی و تولید و دوم در حوزه اقتباس است. اگر همه تولیدکنندگان آثار تصویری عزم خود را جزم کنند که از هر 10 کارشان حداقل 80 درصد به سمت اقتباس برود، در زمان اندکی غنای تصویری و تولیدی ما بیشتر خواهدشد. امیدوارم بیش از اینها شاهد ساخت آثار نمایشی اقتباسی باشیم.

کیانوش گلزار راغب، نویسنده کتاب عصرهای کریسکان نیز در این آیین تجلیل گفت: دوره تحول در صداوسیما و وزه هنری را به فال نیک می‌گیریم. از جانب خودم و خانواده‌ سعیدزاده از همه عوامل سوران قدردانی می‌کنم. با سوران پیوند خوبی میان ادبیات و حوزه تصویر برقرار شد که می‌تواند در آینده بهبود یابد و برآورنده انتظارات باشد.

در ادامه سروش محمدزاده، کارگردان این مجموعه نمایشی با بیان اینکه یکی از مهمترین اقداماتی که باید به طور جدی در آینده مدنظر قرار بگیرد ساخت یا توسعه شهرک های سینمایی است گفت: ساده ترین روزهای فیلمبرداری ما در شهرک غزالی گذشت و ساخت و توسعه شهرک‌ها برای چنین سریال هایی که در تاریخ معاصر می‌گذرند می‌توانند راهگشا باشند، ضمن آنکه تولید ارزان‌تر تمام می‌شود.

برای دیدن تصاویر بیشتر اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/ن

برچسب ها :

آخرین اخبار

فصل چهارم «سرچشمه» روی آنتن می‌رود فصل سوم «چند روایت معتبر» با چالش‌های اجتماعی به شبکه دو می‌آید «کنکاش» با موضوع هفته وحدت فصل دوم «سلام به آینده» به شبکه افق می‌رود مجموعه خاطره‌انگیز «تئاتر در صحنه» روی آنتن شبکه پنج «خیابان شاعر» از شبکه مستند پخش می شود / روایتی از خیابان مولوی تهران گرفتاری‌های وسواس فکری و عملی در «کام شیرین» شبکه دو حضور مجدد تنسی تاکسیدو و چاملی در شبکه دو فصل جدید «ماجرا» روی آنتن شبکه چهار پخش انیمیشن سینمایی جدید «شعر لامیا» در روز بزرگداشت مولوی شبکه دو از امشب «وکیل شگفت‌انگیز» می‌گیرد افق سراغ «بحران هسته ای: جزیره تری مایل» می‌رود فیلم «باغچه بان» نمایش داده می شود پخش نخستین قسمت «شور شیرین» در شبکه دو روایتی متفاوت از پرتاب موفق ماهواره نور 3 در مستند «سومین نور» «مهمانی امت احمد(ص)» به مناسبت هفته وحدت در سیمای شبکه دو مسعود سخاوت‌دوست مهمان «نقد سینما» می‌شود/ بررسی فیلم «بی‌رویا» و مستند «انیو» «تارکد» پرونده حج خونین سال ۶۶ را گشود/ سرنخ هایی از ارتباط با منافقین و امریکایی ها «غریب» از قاب تلویزیون پخش می‌شود «مرصع» سراغ قاب های حماسه رفت/ دفاع مقدس در آیینه هنر عکاسی برنامه سازی با هدف ایجاد آرامش و آموزش شهروندان روایتی از فعالیت‌های یکی از بانوان کشورمان در مستند «خیرالنساء» همراه با نوای خوانندگان جهان اسلام در «طنین رحمت» شبکه دو پخش یک مستند در روز جهانی سالمند از شبکه سلامت «آتش» در شبکه نمایش فصل جدید «فوتبال ۱۲۰» با اجرای حافظ کاظم زاده حمیدرضا محمدی به «نقطه رهایی» پیوست بررسی نحوه بازگشت لوح‌های هخامنشی به ایران در «نوسان» مجلس بزرگداشت زنده یاد «ابراهیم کیهانی» برگزار شد دیدار مسئول کارگروه ستاد جشن های نیمه شعبان سیما با تولیت مسجد مقدس جمکران ویژه برنامه «رواق» در هفته وحدت اولین هفته مهر ماه و فیلم هایی به رنگ ایثار و شهادت در قاب تلویزیون پخش «شب فیروزه‌ای» به مناسبت هفته وحدت و میلاد حضرت رسول (ص) از شبکه پنج 2 اثر از تولیدات خانه مستند روی آنتن شبکه دو می‌روند پخش اختصاصی و آنلاین «سرزمین مادری» در تلوبیون پخش سریال خاطره انگیز «قصه های جزیره» و «مامور انتقال» از شبکه تماشا سرپرست تولید و فنی شبکه نمایش منصوب شد حضور «وکیل شگفت‌انگیز» در شبکه ‌دو شبکه افق به «دیک گریگوری» کمدین سیاه‌پوست آمریکایی آنتن می‌دهد از تدارکاتچی تا بلمی بسوی ساحل در ویژه برنامه هفته دفاع مقدس «خیلی دور خیلی نزدیک» مروری بر صحبت‌های رئیس‌جمهور در سازمان ملل همزمان با آغاز فصل جدید «خط سوم» پنجمین قسمت «میراث مقدس» در سیمای شبکه دو مروری بر خاطرات «زنان جبهه شمالی» در شبکه دو آغاز پخش فصل چهارم مستند «سفر قند» آموزش اصول بازیگری به کودکان در«یکی بود یکی نبود» روایت‌هایی از زندگی‌های پس از جنگ در مجموعه نمایشی «فانوس» شبکه افق «در سایه یازده سپتامبر» همراه با چهارمین قسمت «میراث مقدس» در شبکه دو ویژه برنامه «خیلی دور خیلی نزدیک» به مناسبت هفته مقدس انتصاب جدید در شبکه دو سیما

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها