مشاهده خبر

شنبه 22 اردیبهشت 1403 - 8:19:9
قائم‌مقام فرهنگی رئیس رسانه ملی بیان کرد

معرفی چهره‌های مشهور رسانه‌ای از میان شخصیت‌های علمی

قائم‌مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی و دبیر ستاد تحول رسانه ملی ضمن تأکید بر ضرورت هم‌افزایی و تعامل جدی‌تر میان دانشگاه و رسانه ملی، به انعکاس نشاط علمی دانشگاه‌ها در فضای رسانه‌ای به عنوان یک مأموریت مهم رسانه ملی اشاره کرد و گفت: استادان دانشگاه به‌خاطر ویژگی‌های معلمی، دارای قدرت جذب دل‌ها و ذهن‌های دانشجویان‌اند. هر قدر که رسانه بیشتر از حضور اساتید بخصوص در بحث‌های کارشناسی بهره ببرد، اثرگذاری بر مخاطب نیز افزایش پیدا می‌کند. همچنین می‌توانیم به‌عنوان رسانه ملی، به معرفی چهره‌های مشهور رسانه‌ای بسیاری از میان شخصیت‌های علمی‌کمک کنیم؛ مشروط بر اینکه رابطه رسانه و دانشگاه رابطه جدی‌تر و فعال‌تری باشد.

0

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سیما، 

وحید جلیلی روز پنج‌شنبه ۲۰ اردیبهشت ماه در نشستی با رئیس مرکز حوزه ریاست و روابط‌عمومی دانشگاه تهران و مدیران این حوزه که در ساختمان شیشه‌ای صداوسیما برگزار شد، با اشاره به اینکه سنت دانشگاهی در ایران باید با ادبیات مشخصی روایت شود و این مهم نیازمند همکاری مشترک میان دانشگاه و رسانه است، اظهار کرد: برخی تصور می‌کنند سابقه دانشگاهی ما به سال ۱۳۱۳ باز می‌گردد؛ درحالی‌که در جای‌جای ایران‌زمین دارای سابقه تمدنی در حیطه آموزش عالی هستیم که متأسفانه روایت نشده‌ است.

وی تأکید کرد: لازم است نمادها و نشانه‌های تمدن ایران در حوزه‌های مختلف علم و آموزش، برجسته‌سازی شود. البته علاوه بر دانشگاه و رسانه، سایر نهادها و ظرفیت‌ها چون مدیریت شهری هم می‌توانند پای کار بیایند تا یک بسته جذاب طراحی شود. اگر می‌خواهیم از جندی‌شاپور و سابقه تمدنی ایران حرف بزنیم، باید به شکل ۳۶۰ درجه عمل کنیم و به یک رویداد و همایش هم اکتفا نکنیم.

قائم‌مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی همچنین از غنی‌سازی پیوست‌های هنری برای بهتر دیده شدن رویدادهایی و مواردی چون بزرگداشت سنت دانشگاهی در ایران سخن گفت و عنوان کرد: غنی‌سازی پیوست‌های هنری کمک می‌کند که کار بهتر دیده شود. به‌عنوان ‌نمونه، در همین «بزرگداشت سنت دانشگاهی ایران»، تولید اثر با موضوعیت شرح‌حال۱۰ دانشمند بزرگ ایرانی به این امر کمک می‌کند که بزرگان علمی در رویداد کنگره حضور پیدا و اثرگذاری کنند. هرقدر پیوست هنری «بزرگداشت سنت دانشگاهی در ایران» جذاب‌تر و قوی‌تر باشد، بازنمایی رسانه‌ای آن نیز قوی‌تر می‌شود. هرقدر هم بشود بیشتر خود دانشجویان را در این ماجرا شریک کرد، نتیجه بهتری خواهیم گرفت.

وی ادامه داد: باتوجه‌به اینکه می‌خواهیم قدمت بیش از ۱۷ قرن سنت دانشگاهی ایران را در حوزه فرهنگ عمومی تثبیت کنیم، هرقدر بسته هنری رویداد جذاب‌تر شود، قاب رسانه نیز چشم‌نوازتر خواهد شد.

جلیلی همچنین به ظرفیت درخور توجه همکاری دانشگاه و رسانه تأکید کرد و گفت: اگر بشود با دانشگاه تهران به یک برنامه عملیاتی میدانی درست رسید، الگوی خوبی برای ارتباط رسانه ملی با سایر دانشگاه‌ها ایجاد می‌شود که به‌نوبه خودش می‌تواند پیشران حرکتی بزرگ باشد.

وی دانشگاه‌ها را ازجمله میادین اصلی جنگ نرم خواند و گفت: واقعیت فضای دانشگاهی کشورمان با تصویر رسانه‌ای برساخته‌اش متفاوت است و این وظیفه ما را سنگین‌تر می‌کند.

قائم‌مقام رئیس سازمان صداوسیما در امور فرهنگی با بیان اینکه نیازمند یک «پیوست رسانه‌ای برای دانشگاه» و یک «پیوست دانشگاهی برای رسانه»‌ایم، عنوان کرد: در هر دو سرفصل می‌توان کارهای مشترک بسیاری انجام داد. در برنامه‌های بسیار متنوعی چه در تلویزیون و چه در رادیو می‌توانیم از ظرفیت‌های دانشگاه‌ها، به‌خصوص دانشگاه تهران بهره‌مند شویم.

وی با تأکید بر ضرورت ایجاد زیرساخت‌های همکاری‌ رسانه‌ای میان صداوسیما و دانشگاه، گفت: باید برای بازنمایی صحیح دانشگاه تلاش شایسته انجام شود.

جلیلی همچنین تهیه فهرستی از موضوعات و سرفصل‌هایی را که رسانه می‌تواند با آن‌ها وارد فضای دانشگاه شود، لازم دانست و از پخش مستقیم جلسات دفاع پایان‌نامه‌ها و رساله‌های دانشجوی، تولید مستند ۵۰دقیقه‌ای از زندگینامه و سلوک و زندگی علمی اعضای هیئت‌علمی‌که به مرتبه استادی می‌رسند در قالب تفاهم‌نامه، معرفی اساتید دانشگاه در حوزه‌های مختلف تخصصی به رسانه ملی به‌عنوان کارشناسان و متخصصان برنامه‌ها و غیره، به‌عنوان برخی محورهای همکاری مشترک رسانه ملی و دانشگاه نام برد.

وی به انعکاس نشاط علمی دانشگاه‌ها در فضای رسانه‌ای به‌عنوان یک مأموریت مهم رسانه ملی اشاره کرد و گفت: استادان دانشگاه به‌خاطر ویژگی‌های معلمی، دارای قدرت جذب دل‌ها و ذهن‌های دانشجویان‌اند. هرقدر که رسانه بیشتر از حضور اساتید، به‌خصوص در بحث‌های کارشناسی بهره ببرد، اثرگذاری بر مخاطب نیز افزایش پیدا می‌کند و همچنین می‌توانیم چهره‌های مشهور رسانه‌ای بسیاری از میان شخصیت‌های علمی معرفی کنیم؛ مشروط بر اینکه رابطه رسانه و دانشگاه رابطه جدی‌تر و فعال‌تری باشد.

در ادامه این نشست، مهدی شهبازی، مشاور رئیس دانشگاه و رئیس مرکز حوزه ریاست و روابط‌عمومی دانشگاه تهران، فهرستی از برنامه‌ها و ظرفیت‌های موجود شبکه‌های سیما را که به نظر می‌رسد می‌توانند در راستای ادبیات‌سازی برای بزرگداشت «۱۷۵۷ سال سنت دانشگاهی در ایران» وارد میدان شوند، ارائه و پیشنهادها و درخواست‌هایی به‌منظور راه‌اندازی آیتم‌های جدید در شبکه‌های سیما در راستای روایت سنت دانشگاهی در ایران عرضه کرد.

انتهای پیام/ن

آخرین اخبار

جمع بندی نهایی صحبت های ۶ نامزد ریاست جمهوری در مناظره چهارم راه اندازی دوره تحکیم نهضت سوادآموزی به کمک شبکه آموزش «شانگ چی و افسانه ده حلقه» به شبکه نمایش می آید پخش سخنرانی رهبر انقلاب در روز عید غدیر از شبکه یک «کودک شو» ویژه عید غدیر روی آنتن می‌رود/ ورزش زورخانه با نوپهلوانان کودک عیدی سینمایی تلویزیون در روز عید سعید غدیر خم / «پاندای کونگ فوکار 4» انیمیشن جدید شبکه کودک بررسی و مراحل شکل گیری قانون انتخابات طی چهل سال گذشته در «گشت آورد» امنیت انتخابات روی میز «تهران ۲۰» مروری بر زندگی شخصی و کارنامه هنری استاد سعید امیرسلیمانی رقابت نامزدها در مناظره چهارم در قاب جام جم «ماجرا»ی غدیر خم و هفتم تیر در شبکه چهار نماینده مسعود پزشکیان مهمان «آرمان» حضور نماینده امور بانوان دکتر قالیباف در «خط سوم» امروز نماینده مصطفی پورمحمدی در شبکه قرآن ویژه برنامه های شبکه قرآن و معارف سیما به مناسبت عید بزرگ غدیر خم ویژه برنامه های عید غدیر خم شبکه یک سیما «ترانه راهزنان» در شبکه چهار تدارک شبکه مستند برای عید غدیر تدارک یک مهمانی بزرگ در شبکه تهران رئیس سازمان نهضت سوادآموزی و مدیر کل آموزش قوه قضائیه در «مثبت آموزش» چهارمین مناظره نامزدهای ریاست جمهوری پخش دیدار جذاب ایتالیا و کرواسی از قاب ورزش نماینده پزشکیان در تهران امشب مهمان «تهران ۲۰» می‌شود دیدار اسکاتلند و مجارستان در شبکه ورزش از پوشش ویژه جشن ها تا مهمانی ده کیلومتری غدیر «رخنه» به ایستگاه پایانی رسید «فورد در برابر فراری» در شبکه نمایش اطلاعیه انتخابات سازمان صدا و سیما درباره مستند دوم زاکانی پخش مجموعه مستندهای «سیمای خانواده» درباره سبک زندگی ایرانی از شبکه یک سیما شرحی بر کتاب «الغدیر» علامه امینی در قاب شبکه قرآن حضور نماینده امور بانوان حجت الاسلام مصطفی پورمحمدی در «خط سوم» امروز نماینده قاضی زاده هاشمی در برنامه «مهنا» نماینده سعید جلیلی در شبکه قرآن و معارف «ایران آینده 4» از قاب شبکه امید «سرقت» از شبکه تهران «پایان نامه» ویژه انتخابات «مهمونی ۱۰ کیلومتری غدیر» روی آنتن شبکه افق دیدارهای امروز جام ملت‌های اروپا «قهرمان» در راه شبکه سه مجموعه داستانی «فراری» از ۹ تیرماه در شبکه یک رسالت بوذری مجری «غدیریه ایران» شد / «غدیریه ایران» ویژه برنامه عید غدیر شبکه سه انتخابات در «سفر قند» نماینده مصطفی پورمحمدی مهمان «آرمان» نماینده مسعود پزشکیان در شبکه قرآن بازپخش برنامه انتخاباتی «مهنا» از آنتن شبکه دو جشنواره فیلم های سینمایی اولین هفته تابستان شبکه کودک «بینا» اخلاق در انتخابات را بررسی می کند فرهنگ؛ به مثابه روح حاکم بر دولت ها روایت چالش های زندگی مادران جوان موفق در قاب «مهربانو» روایتی از ناگفته‌های انقلاب اسلامی در شبکه افق سیما

ارسال دیدگاه


ارسال

جهت مشاهده دیدگاه های کاربران کلیک نمایید

دیدگاه ها