امروز پنج شنبه  23 ارديبهشت 1400
تعداد بازدید : 167 - تاریخ خبر : 1400/01/21 - 10:08
موسوی چلک در «غیرمحرمانه» عنوان کرد:
دولت در قبال کودکان کار وخیابان مسئولیت‌پذیر نیست

رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران اظهار داشت: حوزه اجتماعی دغدغه دولت نیست و عزمی برای اجرای تکلیف قانونی خود ندارد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه تلویزیونی«غیرمحرمانه» با موضوع «کودکان کار و خیابان» جمعه 20فروردین ماه با حضور  مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، محمود علی گو رئیس اورژانس اجتماعی وابسته به سازمان بهزیستی کل کشور، مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران و سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران از شبکه دو سیما پخش شد.
متاسفانه هیچ سازمانی متولی امور کودکان کار و خیابان نیست
در ابتدای برنامه، مصطفی اقلیما رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران اظهار داشت: اگر تا 15سالگی فردی مشغول به کار شود، کودک کار به حساب می‌آید. اصطلاح کودک خیابانی که در ایران باب شده، اشتباه است و به دلیل اینکه در خیابان کار می‌کنند به آنها کودکان خیابانی گفته می‌شود در حالی که چنین چیزی وجود ندارد.
وی افزود: قبل از انقلاب و در گذشته کودکان زیر 15سال نیز کار می‌کردند لیکن محل کار آنها در مغازه‌ها به عنوان شاگرد و با هدف مهارت‌آموزی بود. اما در حال حاضر اشتغال کودکان به دلیل فقر و امرار معاش خانواده است.
اقلیما درباره وضعیت کودکان کار در ایران گفت: متاسفانه هیچ کاری تا به امروز برای کودکان کار صورت نگرفته است و هیچ سازمانی متولی امور کودکان کار و خیابان نیست.
رئیس انجمن علمی مددکاری اجتماعی ایران معتقد است که پاک کردن صورت مسئله، مشکلی را حل نمی‌کند و می‌بایست به شکل اساسی به موضوع رفاه اجتماعی و در پی آن به موضوع کودکان کار و خیابان پرداخته شود.
در تهران نزدیک به 4هزار کودک زباله‌گرد وجود دارد
در ادامه برنامه محمود علی‌گو رئیس اورژانس اجتماعی وابسته به سازمان بهزیستی کل کشور اذعان کرد:  براساس آمار وزارت کار در سال 1396، 500هزار نفر کودک کار در سطح کشور وجود دارد که به سه دسته کودکان کار کارگاهی، کودکان‌کار در خیابان و کودکان زباله‌گرد تقسیم می‌شوند. بیشترین کودکان کار از دسته کارگاهی هستند که کمترین میزان توجه به آنها شده است. جمعیت کودکان کار در خیابان، قابل شمارش نیست و براساس آمار بهزیستی حدود 14هزار کودک کار در خیابان در کل کشور تخمین شده است. تعداد کودکان زباله‌گرد از دو دسته دیگر کمتر است و جزو مشاغل غیرمعمول و پرخطر به شمار می‌آید. براساس اطلاعات سازمان های مردم نهاد (NGO)در تهران نزدیک به 4هزار کودک زباله‌گرد وجود دارد.
وی به قانون حمایت از اطفال و نوجوانان اشاره کرد وگفت: در این قانون اعلام شده است که کودکان زیر 18سال، منع کار دارند. لیکن در قانون کار جمهوری اسلامی عنوان شده که کودکان بین 15تا 18سال، در صورتی که کار به آنها آسیب نرساند، بلامانع است.
علی‌گو اضافه کرد: در رابطه با کودکان زباله گرد با قاطعیت می‌توان گفت که این کودکان اکثر از اتباع و مهاجر کشورهای افغانستان، پاکستان و بنگلادش هستند. در خصوص کودکان خیابانی نیز پراکندگی نامشخصی وجود دارد.
رئیس اورژانس اجتماعی وابسته به سازمان بهزیستی کل کشور بسیار امیدوار می‌باشد و معتقد هستند که در سال جاری و سال گذشته به مدیریت و ساماندهی 600کودک کار خیابانی در تهران پرداخته شده است و قدرت و بودجه کافی برای رسیدگی به این مسئله وجود دارد و نیازمند اهتمام مضاعف هستند.
وی در خصوص کودکان کار مهاجر گفت: وضعیت مرزها یک مسئله اجتماعی است و بودجه‌ای که برای این منظور در نظر گرفته شده است، کافی نیست.  
علی گو با بیان اینکه بی شک با توجه به قانون جای کودک در خیابان نیست، گفت: مدل کاهش آسیب باید منجر به این باشد که کودک در درون خانواده پرورش یابد و این موضوع ما را به سمت حل مسئله به واسطه خانواده محوری سوق می‌دهد.

باید سازمان بهزیستی را ثروتمند و قدرتمند کرد
همچنین مهدی عیسی زاده رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: 13دستگاه مسئول کودکان کار هستند، لیکن بعد از 42 سال هنوز آمار مشخصی از کودکان ارائه نشده و این باعث شرمندگی است.
رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی ضمن اظهار آزردگی از شرایط موجود معتقداست: یکی از شناخته شده ترین آسیب های اجتماعی کودکان کار خیابانی هستند.
وی افزود: متاسفانه مسئولین مدیران خوبی نیستند و با وجود آسیب های موجود احساس درد نمی‌شود.
عیسی زاده بیان کرد: باید سازمان بهزیستی را ثروتمند و قدرتمند کرد و باید سازماندهی مناسبی در این راستا صورت بگیرد.
وی تاکید کرد: می‌ بایست آمار دقیقی از کودکان کار و خیابانی به دست آید و دولت مسئولیت آن را بپذیرد.
دولت در قبال کودکان کار خیابان نمی‌خواهد مسئولیت‌پذیر باشد.  
در بخش دیگر این برنامه، سیدحسن موسوی چلک رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران در گفت و گویی تلفنی اعلام کرد: دولت در قبال کودکان کار خیابان نمی‌خواهد مسئولیت‌پذیر باشد.
وی افزود: کودکی که در خیابان کار می‌کند، می‌خوابد و زندگی می‌گذراند، کودک خیابان است. بنابراین؛ ما در کشور کودک خیابانی داریم که درصد عمده آن کودکانی هستندکه به هر دلیل مجبور به انجام کار برای تامین معیشت خانواده هستند.
موسوی چلک اضافه کرد: در ماده 80قانون کار، کار کودک 15تا 18سال را به رسمیت شناخته‌ایم و عبارت کارگر نوجوان در قانون کار جمهوری اسلامی ایرانی آمده است. در اصل 29قانون اساسی، تکالیفی به صورت مشخص برای دولت تصریح شده و در این اصل، به تکلیف دولت در خصوص رفاه اجتماعی آحاد مردم تاکید شده است.  
وی با بیان اینکه در قبال کودک کار کشور که برخی نان‌آوران کوچک خانواده خود هستند، مسئولین قانونی وجود دارد، گفت: مسئول اجرای ممنوعیت کار کودکان زیر 15سال، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی می‌باشد. کودکانی که در خیابان به کار مشغول هستند از جمله کودکان بدسرپرست یا بی‌سرپرست به شمار می‌آیند که طبق قانون حمایت از کودکان بدسرپرست و بی‌سرپرست سازمان بهزیستی کشور متولی آن است و سازمان‌های وزارت بهداشت و سازمان بهزیستی و ستاد مبارزه با مواد مخدر مسئولیت امور کودکان درگیر اعتیاد را برعهده دارند.
موسوی چلک با بیان اینکه قوانین در خصوص کودکان کار و بدسرپرست و بی سرپرست بی‌شمار هستند، گفت: مشکل این است که در بسیاری مواقع کودک کار و خیابان ابزاری برای نشان دادن قدرت دولت و بحث سیاسی در اداره کشور است.
وی افزود: با اینکه بیشتر کودکان کار در ایران متشکل از اتباع و مهاجر هستند موافق نیستم. عمده این تحلیل‌ها به این دلیل است که عنوان شود ایرانی‌ها فقیر نیستند.
موسوی چلک با تاکید بر اینکه هیچ مسئولی پاسخگوی این مسئله نیست، گفت: مشکل اینجاست که کودک خیابانی کسی را درد نمی آورد، تا زمانی که حکومت، نظام چندلایه تامین اجتماعی را اجرا نکند، هر روز عوارض فقر در قالب حضور کودک در خیابان و به شکل دیگر نمایان می‌شود.
وی خاطرنشان کرد: به دلیل اینکه حوزه اجتماعی دغدغه دولت نیست، عزمی برای اجرای تکلیف قانونی خود ندارد.
رئیس انجمن مددکاران اجتماعی ایران معتقد است که اساسا دولت به این موضوع بی اعتنا و بی‌توجه است و به رغم قوانین متعددی موجود، در حوزه اجرا دچار نقصان هستیم.
موسوی چلک افزود: واگذاری مدیریت حوزه کودکان کار خیابان و به معنای عام آن آسیب‌های اجتماعی به وزارت کشور، یعنی سیاست کشور و امنیتی کردن موضوع آسیب‌های اجتماعی است. امری که 42سال اشتباه انجام شد و اصرار بر ادامه آن داریم.
وی اضافه کرد: این امر نباید به وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشور سپرده شود، بلکه باید سازمان بهزیستی مدیریت آن را برعهده گیرد و اقتدار مطالبه‌گری و پرسشگری به این سازمان داده شود به شرط آنکه سازمان بهزیستی خود را باور کند. لیکن متاسفانه سازمان بهزیستی خود را به عنوان متولی کودکان کار و خیابان باور ندارد. مشکل اینجاست که سازمان‌های دیگر سازمان بهزیستی را قبول ندارند در حالی که بهزیستی متولی بهتر زیستن مردم است.
 موسوی چلک عنوان کرد: کودکان کار و خیابان زیر 15سال می‌بایست شناسایی شده و زیرنظر مراکز آموزشی از امکانات بهره‌مند شوند.
وی در پایان گفت: باید به صورت محلی تمامی کودکان کار و خیابان را شناسایی کرده و دسترسی به خدمات را برای آنها سهل و آسان کنیم و به دنبال کاهش آسیب های وارد بر کودکان کار و خیابان باشیم.
گفتنی است؛ «غیرمحرمانه» کاری است از گروه اقتصاد و دانش به تهیه کنندگی و کارگردانی علیرضا عاصم یوسفی و اجرای محمدجعفر خسروی که جمعه‌ها بعد از اذان مغرب از شبکه دو سیما پخش می‌شود.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» با موضوع رویای ایرانی و با محوریت خلق ایده تا نگارش فیلمنامه در زمینه تله‌فیلم، توسط اداره کل فیلمنامه‌نویسی مرکز سیمافیلم برگزار می‌شود.‌

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان سیما در فصل زمستان ۱۳۹۹؛ شبکه‌های سه سیما (52 درصد)، آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی (46 درصد) و یک سیما (44.5 درصد) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم پرمخاطب‌ترین شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفتند و مشخص شد شبکه آی‌فیلم معاونت برون مرزی با 10.1 درصد، شبکه آموزش سیما با 6.2 درصد و شبکه تماشا سیما با 5.2 درصد، بیشترین رشد میزان مخاطب را نسبت به زمستان ۱۳۹۸ داشته‌اند.

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس شریف، شبکه های سیما ویژه برنامه هایی را برای این روز تهیه و تدارک دیده اند.

عوامل برنامه هاى شب هاى قدر شبکه هاى سیما در این لیالى پرفیض تلاش کردند حال معنوى این مراسم ها را به خانه هاى مردم منتقل کنند.

شب گذشته برنامه «دعوت» در نوزدهمین قسمت میزبان خانواده‌ای بود که بر اثر کرونا یکی از اعضای خود را از دست داده بودند؛ فرانک داودی پرستار شهیدی که عضو کادر درمان بود و در راه خدمت جان سپرد.

شبکه سلامت سیما این هفته چند فیلم سینمایی فاخر و مناسب سازی شده را برای تماشاى جمعیت ناشنوای کشور،  پخش می کند. 

هویت بصری جدید شبکه پنج سیما در روز عید سعید فطر رونمایی می شود. 

در روزهای پنج شنبه و جمعه 16 و 17 اردیبهشت ماه که مصادف با روز جهانی قدس است، با فیلم هایی از جنس مقاومت همراه باشید.

شبکه های سیما با تدارک برنامه هایى مفرح و شاد در ساختارهای مختلف و متنوع از جمله فیلم های سینمایی و تلویزیونی، جنگ های شاد، مسابقات، پویانمایی، مستند و همچنین پوشش نماز عید فطر به صورت زنده در روز عید سعید فطر مهمان خانه هاى شما مى شوند.

عباس موزون، طراح، تهیه‌کننده، کارگردان و مجری برنامه به همراه محمدامین نوروزی، مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار ‌با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان رسانه ملی «162» با مخاطبان به گفت‌وگو نشستند.

نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص برنامه‌های رمضانی صداوسیما منتشر شد که بر اساس آن 79.3 درصد بیننده برنامه‌های سیما و حدود 21 شنونده برنامه‌های رادیو بوده‌اند و در میان سریال‌های تلویزیون سریال احضار شبکه یک سیما با 43.1 درصد مخاطب و رضایت حدود 74 درصد در حد زیاد در صدر سریال‌های رمضانی تلویزیون قرار گرفت.

«آموزش بد»، «قلمرو»، «فرار از زندان پرتوریا»، «ماجرای من و پدربزرگ» و «نیمه گمشده» فیلم های جدیدی هستند که در تعطیلات عید سعید فطر از شبکه های سیما روی آنتن می رود.

فصل دوم مجموعه «زیرخاکی» از سه شنبه ۴ خرداد از شبکه یک؛ «صبح آخرین روز» با موضوع زندگى شهید شهریارى دانشمند هسته اى کشورمان از شبکه دو و «بوتیمار» از شبکه سه از شنبه ۲۵ اردیبهشت و «روزهای آبی» از پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت از شبکه پنج پخش خواهند شد.

 

یکی از اوقات دیدنی سیما در ماه مبارک رمضان، برنامه های سحرگاهی هستند.

قطعه ای از سریال «همبازی» به شهدای حادثه تروریستی دبیرستان دخترانه کابل تقدیم می شود.

 

پویش مردم ماه با هدف امید آفرینی و توصیه و تشویق به کار خیر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر شورای معارف سیما بر لزوم دعای دسته جمعی برای رفع بلیه کرونا در شبهای قدر تاکید کرد و از برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم معنوی این شب ها خبر داد.

در ماه مبارک رمضان، هر روز تلاوت یک جزء از قرآن کریم تقدیم مخاطبان شبکه جام جم می شود .

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

مدیر شبکه سلامت سیما تاکید کرد : با توجه به افزایش مخاطبان برنامه های شبکه سلامت ،  این شبکه به روی ویترین تلوبیون می رود.

 سعید سعدی ضمن اعلام خبر ادامه تصویربرداری سریال «بچه مهندس۴» تاکید کرد: زحمات خالصانه علی غفاری در مجموعه بچه مهندس در یادها می‌ماند.

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

سومین قسمت مستند «شهر آرا»، ویژه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فردا دوشنبه 30فروردین ماه ساعت 11 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

«رفیق» ویژه برنامه شبکه امید در لحظات سحر و افطار است که مخاطبان خود را در این لحظات نورانی با خود همراه می کند.

 

جدول شماره ۲۴۴ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» میزبان پژمان جمشیدی خواهد بود.

مستند «آسوده بخواب کوروش» به کارگردانی علی فراهانی و تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی به مناسبت سالگرد تصویب قطعنامه ۲۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش می شود.

برنامه «مثل ماه» شب گذشته، میزبان دو خانواده بود که هر دو به نوعی با کودکان و نوجوانان معلول در ارتباط هستند.

شبکه امید برنامه «اولی‌ها» را برای رای اولی‌هایی که در انتخابات ۱۴۰۰ می‌توانند شرکت کنند، روی آنتن می‌برد.

در آستانه بازی های المپیک توکیو مدیران شبکه ورزش با سرپرست کاروان اعزامی ایران به المپیک دیدار و گفتگو کردند.

شبکه دو سیما به مناسبت عید سعید فطر برنامه «دست در دست» را در روز عید و تعطیلی پس از آن با حضور مهمانان مختلف و بخش‌های متنوع در چهار قسمت ویژه روانه آنتن می‌کند.

سالار عقیلی خواننده تیتراژ پایانی سریال «صبح آخرین روز» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه‌کنندگی مصطفی علمی‌فرد شد.

ویژه برنامه «مسافر ماه» به مناسبت عید سعید فطر با اجرای مشترک «پوریا پورسرخ» و «محسن آزادی» روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

برنامه «بازی ویزیون» امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 14 روی آنتن شبکه امید می رود.

مهمان برنامه «ضیافت» گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته و اصلی سید عبدالله بلادی ظلم‌ستیزی بود.

تهیه یک کیک خوشمزه، معرفی شیوه های صحیح برنامه ریزی آموزشی و آموزش تکنیک های رنگ آمیزی، عناوینی هستند که در «خانه مهر» چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه به آن پرداخته می شود .

حکیم خیراندیش در «ماه دستان» از تزکیه نفس در مسیر طب سنتی می گویند.

بیست و هشتمین قسمت از ویژه برنامه جشن رمضان به موضوع مسائل خیرین در کشور پرداخت.

ابراهیم دهباشی و علی‌حسن ظفری دو تن از رانندگان تاکسی تهران مهمان شب گذشته «دعوت» بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد