امروز پنج شنبه  23 ارديبهشت 1400
تعداد بازدید : 373 - تاریخ خبر : 1400/01/31 - 12:38
رئیس دانشگاه فرهنگیان :
شبکه آموزش سیما، موجب پوست اندازی در سیستم آموزشی کشور شد

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، رییس دانشگاه فرهنگیان با اعلام این مطلب افزود: شبکه آموزش سیما، تهدید ایجاد شده از بحران شیوع کرونا را تبدیل به فرصتی جهت پوست اندازی سیستم آموزشی کشور کرد.

دکتر حسین خنیفر با اشاره به نگرانی بزرگ‌ خانواده ها درباره شرایط مبهم آینده آموزشی در آغاز شیوع کرونا با تعطیلی مدارس گفت : سیستم آموزشی کشور با سرعت عمل مناسب در همان روزهای آغاز شیوع کرونا به توفیق خوبی در شیوه جدید آموزشی با عنوان رسانه معلم رسید که نماد آن هم شبکه آموزش و برنامه مدرسه تلویزیونی ایران بود .

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود : قبل از شیوع کرونا ، تقریبا دنیا از ده سال قبل از کرونا به یک دنیایی پا گذاشت که معروف به دنیای دو فضایی است . دنیای حقیقی و دنیای مجازی . سیستم‌آموزشی در دنیا از فضیلت مدرک صرف به فضیلت تخصص و مهارت رسید .
وی افزود : دنیا دچار ترانزیت اطلاعات شد و فرصت دستیابی به اطلاعات به صورت خوشه ای فراهم شد و اصطلاح جدیدی با عنوان عصر پس انداز منابع انسانی به وجود آمد .
خنیفر تصریح کرد: حالا در این دنیای حبابی که دانش آموزان به جای گیرنده آموزش ، جویای آموزش هستند و حالا که پس از سال ۱۷۲۰ ، سال۱۸۲۰ ، سال ۱۹۲۰ و حالا سال ۲۰۲۰ در این چهار دوره صد ساله یک هجمه ویروسی حالا چه به صورت انسان ساز و چه به صورت طبیعی ویروس کرونا به وجود امده ، ما هم مثل خیلی از کشور ها در برابر کرونا وارد یک فضای مبهم و مه آلود در سه بخش آموزش ، اقتصاد و گردشگری شده ایم.

رییس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: این اتفاق دنیای آموزش را تحت تاثیر قرار داد و کشورهایی که مدعی روال زندگی طبیعی و آمادگی قرارگیری در برابر هر پیشامدی را داشتند ، غافلگیر شدند ، اما این آموزش ها در کشور ما جالب تر بود . کشور تحت تحریم ، کشور تحت تهدید ، کشوری که ناجوانمردانه توسط آمریکا و هم عهدانش تحت فشار است و ۴۲ سال است که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی با بی رحمی تمام با ما برخورد کردند ، در زمان کرونا به ویژه در بخش آموزشی در برابر بیماری کرونا هم واکنش خوبی نشان داد ، نمی گویم عالی اما واکنش خوبی را نشان داد و طبیعی هم برخورد کرد .
دکتر خنیفر در ادامه گفت: سیستم آموزشی ما به نظر من به خوبی با کرونا مواجهه کرد و اذعان می کنم که شاید خطاها و مشکلاتی هم در این مسیر وجود داشت اما شما ببینید مثلا در عرض حدودا سه روز شبکه آموزش " مدرسه تلویزیونی ایران " و وزارت آموزش و پرورش شبکه شاد را در کمتر از یک ماه راه اندازی کرد.
رئیس دانشگاه فرهنگیان همچنین گفت : بالاخره ما کشوری هستیم که یک ششم جمعیتمان در آموزش و پرورش حضور دارند . کشوری هستیم که یک درصد جمعیت جهان و یک درصد مساحت جهان هستیم ، و از هشتاد میلیون جمعیتمان، پانزده و نیم میلیون نفر ، در مدرسه حضور دارند . اگر ده میلیون بود یا هشت یا پنج میلیون بود طبیعتا کار بهتر و راحت تر می شد . مثلا یک شبه ۶۲۰۰۰ واحد آموزشی ما تعطیل شد و یک میلیون معلم و کارمند خانه نشین شدند ، مدرسه هم که از اسمش مشخص است ، باید درس داد و درس گرفت و قرار هم نبود که مجازی باشد و پیش بینی های لازم سروری وجود نداشت .‌ سیستم‌ آموزشی به نظر من این از این مرحله پرید.
دکتر حسین خنیفر اضافه کرد: به نظر من بیماری کرونا باعث شد تا ظرفیت جدیدی وارد دنیا شود و سیستم آموزشی ما از در بسته کلاس وارد تلویزیون و یک فضای میلیونی شد ، یک تغییر در فضای آموزشی ایجاد شد و کلاس ها از شش و یا هشت ساعت به ۲۴ ساعتی تبدیل شد . دنیای رسانه معلم که مخصوص آموزش عالی بود به سطح مدرسه وارد شد و حتی در واقع به خانه ها آمد و این کمک گرفتن از شبکه های محلی و تلویزیون و نصب شدن سرور های جدید و خلاقیت های معلمان باعث شد که دانش آموزان در فعالیت های ترکیبی مهارت پیدا کنند و ما یک دفعه شگرد های خاص تعامل با دنیای نوین را تمرین کردیم و کرونا بر روی نقش دانش آموز ، معلم ، خانواده ،محتوا و ... اثر گذاشت.
وی در ادامه گفت : به نظر من نه با نگاه خوشبینانه محض ولی با نگاه واقع بینانه و صادقانه نگاه کنیم ، به نظر من کشور ما خصوصا در زمینه آموزش خوب عمل کرد .

رئیس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به عملکرد موفق آموزشی برنامه مدرسه تلویزیونی ایران و شبکه آموزش سیما گفت : به نظر من یکی از ظرفیت های پنهانی که کمتر از آن در حوزه آموزش و پرورش استفاده کرده بودیم تلویزیون بود ، که کرونا موجب پوست اندازی سیستم آموزشی و بهره گیری از سیستم رسانه معلم شد .

دکتر خنیفر در ادامه گفت: من معتقدم که هنوز نزدیک بیست تا سی درصد از ظرفیت رسانه ملی را استفاده نکرده ایم و تلویزیون و رادیو فوق العاده می توانند به ما کمک کنند گر چه هیچ چیزی جای کلاس درس را نمی گیرد ، کلاس درس و آموزش رو در رو جایگزین ندارد اما ما به دلیل این بحران ناچار و ناگزیر هستیم که به این سمت کشیده شویم یعنی این یک فرصت برای ما برای تمرین شرایط بحرانی شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره فرصت برابر و ایجاد عدالت آموزشی از طریق مدرسه تلویزیونی ایران گفت : چون در برخی از مناطق امکان استفاده از اینترنت و تبلت و ... نبود ، مدرسه تلویزیونی ایران و شبکه آموزش باعث شدند که این اتفاق بزرگ در کشور بیفتد و مثلا اگر در کشور در یک استان یک معلم ریاضی خوب بود که روش مند درس می داد ، به کمک مدرسه تلویزیونی ایران، حالا همه از آن بهره می برند.

دکتر خنیفر تصریح کرد : مدرسه تلویزیونی ایران، امکان رخ دادن فرصت برابر آموزش در همه جای ایران و امکان آموزش های از راه دور را ایجاد کرد .
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره شرایط آموزش پس از پایان کرونا گفت :ما باید در کنار سیستم عادی آموزشی همچنان شیوه رسانه معلم را به عنوان بازو در کنار سیستم اصلی آموزشی حفظ کنیم . بشر در دوران پسا کرونا هیچ گاه به پیش کرونا برگشت نخواهد کرد یعنی آموزش های ترکیبی و تلفیقی شروع خواهد شد و ادامه خواهد یافت .

دکتر حسین خنیفر درباره لزوم حمایت و گسترش شیوه رسانه معلم در دوران کرونا و پسا کرونا از سوی دولت و یا نهاد قانونگذار گفت : پس از خوراک یا پوشاک مهمترین مطالبه ملت ها از دولت ها آموزش است مخصوصا آموزش عمومی . هر دولتی که روی کار بیاید باید برای آموزش و تحولات در آموزش به صورت ویژه نگاه بکند . نباید سبد آموزش ، سبد یازدهم و دوازدهم از برنامه بودجه باشد . آموزش باید بعد از امنیت و بهداشت در سبد سوم بودجه قرار بگیرد و اگر این اتفاق بیفتد گام های بلندی در آموزش کشور برداشته خواهد شد .

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» با موضوع رویای ایرانی و با محوریت خلق ایده تا نگارش فیلمنامه در زمینه تله‌فیلم، توسط اداره کل فیلمنامه‌نویسی مرکز سیمافیلم برگزار می‌شود.‌

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان سیما در فصل زمستان ۱۳۹۹؛ شبکه‌های سه سیما (52 درصد)، آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی (46 درصد) و یک سیما (44.5 درصد) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم پرمخاطب‌ترین شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفتند و مشخص شد شبکه آی‌فیلم معاونت برون مرزی با 10.1 درصد، شبکه آموزش سیما با 6.2 درصد و شبکه تماشا سیما با 5.2 درصد، بیشترین رشد میزان مخاطب را نسبت به زمستان ۱۳۹۸ داشته‌اند.

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس شریف، شبکه های سیما ویژه برنامه هایی را برای این روز تهیه و تدارک دیده اند.

عوامل برنامه هاى شب هاى قدر شبکه هاى سیما در این لیالى پرفیض تلاش کردند حال معنوى این مراسم ها را به خانه هاى مردم منتقل کنند.

شب گذشته برنامه «دعوت» در نوزدهمین قسمت میزبان خانواده‌ای بود که بر اثر کرونا یکی از اعضای خود را از دست داده بودند؛ فرانک داودی پرستار شهیدی که عضو کادر درمان بود و در راه خدمت جان سپرد.

شبکه سلامت سیما این هفته چند فیلم سینمایی فاخر و مناسب سازی شده را برای تماشاى جمعیت ناشنوای کشور،  پخش می کند. 

هویت بصری جدید شبکه پنج سیما در روز عید سعید فطر رونمایی می شود. 

در روزهای پنج شنبه و جمعه 16 و 17 اردیبهشت ماه که مصادف با روز جهانی قدس است، با فیلم هایی از جنس مقاومت همراه باشید.

شبکه های سیما با تدارک برنامه هایى مفرح و شاد در ساختارهای مختلف و متنوع از جمله فیلم های سینمایی و تلویزیونی، جنگ های شاد، مسابقات، پویانمایی، مستند و همچنین پوشش نماز عید فطر به صورت زنده در روز عید سعید فطر مهمان خانه هاى شما مى شوند.

عباس موزون، طراح، تهیه‌کننده، کارگردان و مجری برنامه به همراه محمدامین نوروزی، مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار ‌با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان رسانه ملی «162» با مخاطبان به گفت‌وگو نشستند.

نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص برنامه‌های رمضانی صداوسیما منتشر شد که بر اساس آن 79.3 درصد بیننده برنامه‌های سیما و حدود 21 شنونده برنامه‌های رادیو بوده‌اند و در میان سریال‌های تلویزیون سریال احضار شبکه یک سیما با 43.1 درصد مخاطب و رضایت حدود 74 درصد در حد زیاد در صدر سریال‌های رمضانی تلویزیون قرار گرفت.

«آموزش بد»، «قلمرو»، «فرار از زندان پرتوریا»، «ماجرای من و پدربزرگ» و «نیمه گمشده» فیلم های جدیدی هستند که در تعطیلات عید سعید فطر از شبکه های سیما روی آنتن می رود.

فصل دوم مجموعه «زیرخاکی» از سه شنبه ۴ خرداد از شبکه یک؛ «صبح آخرین روز» با موضوع زندگى شهید شهریارى دانشمند هسته اى کشورمان از شبکه دو و «بوتیمار» از شبکه سه از شنبه ۲۵ اردیبهشت و «روزهای آبی» از پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت از شبکه پنج پخش خواهند شد.

 

یکی از اوقات دیدنی سیما در ماه مبارک رمضان، برنامه های سحرگاهی هستند.

قطعه ای از سریال «همبازی» به شهدای حادثه تروریستی دبیرستان دخترانه کابل تقدیم می شود.

 

پویش مردم ماه با هدف امید آفرینی و توصیه و تشویق به کار خیر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر شورای معارف سیما بر لزوم دعای دسته جمعی برای رفع بلیه کرونا در شبهای قدر تاکید کرد و از برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم معنوی این شب ها خبر داد.

در ماه مبارک رمضان، هر روز تلاوت یک جزء از قرآن کریم تقدیم مخاطبان شبکه جام جم می شود .

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

مدیر شبکه سلامت سیما تاکید کرد : با توجه به افزایش مخاطبان برنامه های شبکه سلامت ،  این شبکه به روی ویترین تلوبیون می رود.

 سعید سعدی ضمن اعلام خبر ادامه تصویربرداری سریال «بچه مهندس۴» تاکید کرد: زحمات خالصانه علی غفاری در مجموعه بچه مهندس در یادها می‌ماند.

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

سومین قسمت مستند «شهر آرا»، ویژه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فردا دوشنبه 30فروردین ماه ساعت 11 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

«رفیق» ویژه برنامه شبکه امید در لحظات سحر و افطار است که مخاطبان خود را در این لحظات نورانی با خود همراه می کند.

 

جدول شماره ۲۴۴ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» میزبان پژمان جمشیدی خواهد بود.

مستند «آسوده بخواب کوروش» به کارگردانی علی فراهانی و تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی به مناسبت سالگرد تصویب قطعنامه ۲۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش می شود.

برنامه «مثل ماه» شب گذشته، میزبان دو خانواده بود که هر دو به نوعی با کودکان و نوجوانان معلول در ارتباط هستند.

شبکه امید برنامه «اولی‌ها» را برای رای اولی‌هایی که در انتخابات ۱۴۰۰ می‌توانند شرکت کنند، روی آنتن می‌برد.

در آستانه بازی های المپیک توکیو مدیران شبکه ورزش با سرپرست کاروان اعزامی ایران به المپیک دیدار و گفتگو کردند.

شبکه دو سیما به مناسبت عید سعید فطر برنامه «دست در دست» را در روز عید و تعطیلی پس از آن با حضور مهمانان مختلف و بخش‌های متنوع در چهار قسمت ویژه روانه آنتن می‌کند.

سالار عقیلی خواننده تیتراژ پایانی سریال «صبح آخرین روز» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه‌کنندگی مصطفی علمی‌فرد شد.

ویژه برنامه «مسافر ماه» به مناسبت عید سعید فطر با اجرای مشترک «پوریا پورسرخ» و «محسن آزادی» روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

برنامه «بازی ویزیون» امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 14 روی آنتن شبکه امید می رود.

مهمان برنامه «ضیافت» گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته و اصلی سید عبدالله بلادی ظلم‌ستیزی بود.

تهیه یک کیک خوشمزه، معرفی شیوه های صحیح برنامه ریزی آموزشی و آموزش تکنیک های رنگ آمیزی، عناوینی هستند که در «خانه مهر» چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه به آن پرداخته می شود .

حکیم خیراندیش در «ماه دستان» از تزکیه نفس در مسیر طب سنتی می گویند.

بیست و هشتمین قسمت از ویژه برنامه جشن رمضان به موضوع مسائل خیرین در کشور پرداخت.

ابراهیم دهباشی و علی‌حسن ظفری دو تن از رانندگان تاکسی تهران مهمان شب گذشته «دعوت» بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد