امروز پنج شنبه  23 ارديبهشت 1400
تعداد بازدید : 665 - تاریخ خبر : 1400/02/04 - 10:26
بچه مهندس 4؛ داستان عشق و پیشرفت علمی

مجموعه تلویزیونی «بچه مهندس»  سریال مناسبتی شبکه دو سیما در ماه مبارک رمضان ، برای چهارمین سال پیاپی به پخش رسیده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، مجموعه تلویزیونی «بچه مهندس» به عنوان سریال مناسبتی شبکه دو سیما در ماه مبارک رمضان برای چهارمین سال پیاپی به پخش رسیده است.

با توجه به اینکه از ابتدا قرار بود این سریال به زندگی شخصیت نخبه و موفقی به نام جواد جوادی از زمان تولد تا بزرگسالی بپردازد، بنابراین قابلیت تبدیل آن به فصل های مختلف را داشت.
این فصل از بچه مهندس البته در مقایسه با فصول قبلی دارای دو تغییر مهم شده است.

اول، تغییر کارگردان است؛ علی غفاری که کارگردانی سه فصل اول این سریال را به عهده داشت، به دلیل اشتغال در پروژه دیگری فرصت انجام کارگردانی «بچه مهندس 4» را نیافت. درنتیجه، کارگردانی این سریال به «احمد کاوری» سپرده شد. اما تغییر آشکارتر، بازیگر نقش اول این سریال است. روزبه حصاری که در بچه مهندس 3 ایفاگر نقش دوران جوانی جوادی بود، برای ادامه همکاری با دست اندرکاران فصل چهارم به توافق نرسید و «محمدرضا رهبری» جایگزین او شد.
«بچه مهندس 4» در ادامه قصه زندگی جواد جوادی ، یتیمی که هنوز هم پایبند به پرورشگاه دوران نونهالی اش است، امروز به شکوفایی رسیده و تجربیات و تحصیلات علمی اش را به منصه ظهور و کاربرد رسانده است و قصد ازدواج هم دارد. مثل فصل های قبلی «بچه مهندس» در فصل چهارم این سریال نیز همراه با روایت زندگی جوادی و اطرافیانش، برخی از وقایع و مناسبات جامعه امروز نیز به تصویر کشیده شده است.


این فصل از بچه مهندس نیز به یکی از موضوعات مهم در صنعت سینما و سریال سازی جهان که در ایران مغفول مانده پرداخته است؛ تصویر فرآیندهای علمی و زندگی دانشمندان یک سوژه بسار جذاب و مهیج برای ساخت فیلم و سریال است . این که در کشورهای صاحب صنعت فیلم و سریال به ویژه هالیوود و بالیوود به این موضوعات پرداخته می شود یک دلیل مهمش قطعا وجود جاذبه دراماتیک ذاتی در این موضوعات است که می تواند به ویترین سینمای کشورها تنوع و تکثر ببخشد و موجب بالا رفتن فروش سنیما و چرخش چرخ های اقتصادی در آن کشورها شود. اما در ایران به موضوعات علمی و صنعتی و زندگی نخبگان علمی کمتر پرداخته شده است.

«بچه مهندس» از معدود تجربه های موفق در این زمینه است. فصل های قبلی این سریال، بیشتر در حوزه مسائل اجتماعی و عاطفی متمرکز بود. اما از فصل سوم و همچنین در فصل چهارم، محور اصلی این سریال، فعالیت های علمی و صنعتی جوادی و همکارانش است. این سریال بناست به روایت چگونگی تبدیل یک بچه یتیم به متخصص ساخت پهپاد بپردازد. جوادی این بار با طرح  های شگرف و نوآورانه اش قصد تحول در مهندسی هوافضا را دارد.
همین رویکرد، در بخش هایی سریال «بچه مهندس 4» را به سمت یک سریال استراتژیک متمایل ساخته است. به ویژه قسمت اول این سریال که با الهام از یک حماسه ملی، به ماجرای شکار یک پهپاد جاسوسی آمریکایی در آسمان ایران پرداخت.


یکی دیگر از سوژه های قابل تأمل «بچه مهندس 4» مسئله کودکان کار است. قشری از جامعه که همه ما هر روز آن ها را در معابر و نقاط مختلف شهرها می بینیم اما احتمالا از زندگی آن ها بی خبر هستیم.

کار مثبتی که در این سریال رخ داده این است که به متن زندگی یکی از این بچه ها ورود کرده است و مشکلات و رنج ها و امیدهای او را به تصویر کشیده است. غیر از اهمیت محتوایی، این سوژه از نظر دراماتیک نیز به جذابیت «بچه مهندس 4» افزوده است؛ تداخل زندگی یک نخبه علمی و یک کودک کار و همراهی و همنشینی آن ها، یک متناقض نمای دلنشین و پرمفهوم را در این روایت، تشکیل داده است. شاید «امیر» این کودک کار که به تازگی به جمع بچه های پرورشگاه پیوسته، یک بچه مهندس جدید باشد و درآینده به یک جوادی دیگر تبدیل شود.


«بچه مهندس 4» در کنار این موضوعات اصلی، به مسائل مربوط به جوانان ازجمله در حیطه هایی چون ازدواج، دانشگاه و اشتغال نیز توجه کرده است. جواد جوادی در گذشته با مژگان درگیر یک رابطه عاطفی بود و این گذشته برای او عواقبی را ایجاد کرده است و از طرفی قصد ازدواج با همدانشگاهی خودش که فرزند استادش هم هست دارد. این تصمیم و آن گذشته، جوادی را با یک چالش بزرگ در ازدواج و تشکیل خانواده مواجه ساخته است. همچنان که او در دانشگاه نیز با موانعی مواجه می شود. به طور مثال، وقتی به عنوان استادیار به تدریس دعوت می شود، به خاطر جوانی و پایین بودن سنش با واکنش منفی برخی از دانشجوها روبرو می شود. در نتیجه، او در این بخش نیز یک زمینه مبارزه تازه را در پیش دارد. همه این مسائل و ماجراها باعث شده اند تا «بچه مهندس 4» نسبت به فصل های قبلی اش با روایتی پیچیده تر و پر از گره های مختلف توأم شود.


«بچه مهندس 4» یکی از سریال های پربازیگر سیما محسوب می شود. در این مجموعه نیز ترکیب گسترده ای از بازیگرها در نسل های مختلف حضور دارند.

غیر از محمدرضا رهبری که بازیگر نقش اول این سریال است، فرهاد قائمیان، ثریا قاسمی، مهشید جوادی، عبدالرضا اکبری، علیرضا جلالی تبار، کوروش سلیمانی، سیما خضرآبادی، بهنام شرفی، عباس جمشیدی‌فر، سیاوش چراغی‌پور، شیوا خسرومهر، سهند جاهدی، شهین تسلیمی، عزت الله مهرآوران، رامین راستاد، اتابک نادری، رحیم نوروزی، امید روحانی، حمیدرضا هدایتی، ساغر عزیزی، وحید نفر، نسیم باقریان، فریده دریامج، کریم قربانی، حسن ولیخانی، مونا خوارزمی، پرویز بزرگی، سالار کریم خانی، روشنک سه‌قلعه‌گی، رضا نامداری، حسین شمس‌آبادی، مرضیه ایرانی، محمدرضا علیرضایی، وحید اسمی‌خانی، مسعود حسینی، حسین بیرنگ، امیر امیری، سحر گلشیرازی، محمود بیاتی، امیررضا فرامرزی، مانی اسلامی، مبین موسی لو، نسرین رضانژاد، رونیکا بهرام زاده و ... حضور دارند.

 

 

انتهای پیام/ج

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» با موضوع رویای ایرانی و با محوریت خلق ایده تا نگارش فیلمنامه در زمینه تله‌فیلم، توسط اداره کل فیلمنامه‌نویسی مرکز سیمافیلم برگزار می‌شود.‌

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان سیما در فصل زمستان ۱۳۹۹؛ شبکه‌های سه سیما (52 درصد)، آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی (46 درصد) و یک سیما (44.5 درصد) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم پرمخاطب‌ترین شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفتند و مشخص شد شبکه آی‌فیلم معاونت برون مرزی با 10.1 درصد، شبکه آموزش سیما با 6.2 درصد و شبکه تماشا سیما با 5.2 درصد، بیشترین رشد میزان مخاطب را نسبت به زمستان ۱۳۹۸ داشته‌اند.

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس شریف، شبکه های سیما ویژه برنامه هایی را برای این روز تهیه و تدارک دیده اند.

عوامل برنامه هاى شب هاى قدر شبکه هاى سیما در این لیالى پرفیض تلاش کردند حال معنوى این مراسم ها را به خانه هاى مردم منتقل کنند.

شب گذشته برنامه «دعوت» در نوزدهمین قسمت میزبان خانواده‌ای بود که بر اثر کرونا یکی از اعضای خود را از دست داده بودند؛ فرانک داودی پرستار شهیدی که عضو کادر درمان بود و در راه خدمت جان سپرد.

شبکه سلامت سیما این هفته چند فیلم سینمایی فاخر و مناسب سازی شده را برای تماشاى جمعیت ناشنوای کشور،  پخش می کند. 

هویت بصری جدید شبکه پنج سیما در روز عید سعید فطر رونمایی می شود. 

در روزهای پنج شنبه و جمعه 16 و 17 اردیبهشت ماه که مصادف با روز جهانی قدس است، با فیلم هایی از جنس مقاومت همراه باشید.

شبکه های سیما با تدارک برنامه هایى مفرح و شاد در ساختارهای مختلف و متنوع از جمله فیلم های سینمایی و تلویزیونی، جنگ های شاد، مسابقات، پویانمایی، مستند و همچنین پوشش نماز عید فطر به صورت زنده در روز عید سعید فطر مهمان خانه هاى شما مى شوند.

عباس موزون، طراح، تهیه‌کننده، کارگردان و مجری برنامه به همراه محمدامین نوروزی، مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار ‌با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان رسانه ملی «162» با مخاطبان به گفت‌وگو نشستند.

نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص برنامه‌های رمضانی صداوسیما منتشر شد که بر اساس آن 79.3 درصد بیننده برنامه‌های سیما و حدود 21 شنونده برنامه‌های رادیو بوده‌اند و در میان سریال‌های تلویزیون سریال احضار شبکه یک سیما با 43.1 درصد مخاطب و رضایت حدود 74 درصد در حد زیاد در صدر سریال‌های رمضانی تلویزیون قرار گرفت.

«آموزش بد»، «قلمرو»، «فرار از زندان پرتوریا»، «ماجرای من و پدربزرگ» و «نیمه گمشده» فیلم های جدیدی هستند که در تعطیلات عید سعید فطر از شبکه های سیما روی آنتن می رود.

فصل دوم مجموعه «زیرخاکی» از سه شنبه ۴ خرداد از شبکه یک؛ «صبح آخرین روز» با موضوع زندگى شهید شهریارى دانشمند هسته اى کشورمان از شبکه دو و «بوتیمار» از شبکه سه از شنبه ۲۵ اردیبهشت و «روزهای آبی» از پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت از شبکه پنج پخش خواهند شد.

 

یکی از اوقات دیدنی سیما در ماه مبارک رمضان، برنامه های سحرگاهی هستند.

قطعه ای از سریال «همبازی» به شهدای حادثه تروریستی دبیرستان دخترانه کابل تقدیم می شود.

 

پویش مردم ماه با هدف امید آفرینی و توصیه و تشویق به کار خیر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر شورای معارف سیما بر لزوم دعای دسته جمعی برای رفع بلیه کرونا در شبهای قدر تاکید کرد و از برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم معنوی این شب ها خبر داد.

در ماه مبارک رمضان، هر روز تلاوت یک جزء از قرآن کریم تقدیم مخاطبان شبکه جام جم می شود .

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

مدیر شبکه سلامت سیما تاکید کرد : با توجه به افزایش مخاطبان برنامه های شبکه سلامت ،  این شبکه به روی ویترین تلوبیون می رود.

 سعید سعدی ضمن اعلام خبر ادامه تصویربرداری سریال «بچه مهندس۴» تاکید کرد: زحمات خالصانه علی غفاری در مجموعه بچه مهندس در یادها می‌ماند.

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

سومین قسمت مستند «شهر آرا»، ویژه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فردا دوشنبه 30فروردین ماه ساعت 11 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

«رفیق» ویژه برنامه شبکه امید در لحظات سحر و افطار است که مخاطبان خود را در این لحظات نورانی با خود همراه می کند.

 

جدول شماره ۲۴۴ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» میزبان پژمان جمشیدی خواهد بود.

مستند «آسوده بخواب کوروش» به کارگردانی علی فراهانی و تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی به مناسبت سالگرد تصویب قطعنامه ۲۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش می شود.

برنامه «مثل ماه» شب گذشته، میزبان دو خانواده بود که هر دو به نوعی با کودکان و نوجوانان معلول در ارتباط هستند.

شبکه امید برنامه «اولی‌ها» را برای رای اولی‌هایی که در انتخابات ۱۴۰۰ می‌توانند شرکت کنند، روی آنتن می‌برد.

در آستانه بازی های المپیک توکیو مدیران شبکه ورزش با سرپرست کاروان اعزامی ایران به المپیک دیدار و گفتگو کردند.

شبکه دو سیما به مناسبت عید سعید فطر برنامه «دست در دست» را در روز عید و تعطیلی پس از آن با حضور مهمانان مختلف و بخش‌های متنوع در چهار قسمت ویژه روانه آنتن می‌کند.

سالار عقیلی خواننده تیتراژ پایانی سریال «صبح آخرین روز» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه‌کنندگی مصطفی علمی‌فرد شد.

ویژه برنامه «مسافر ماه» به مناسبت عید سعید فطر با اجرای مشترک «پوریا پورسرخ» و «محسن آزادی» روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

برنامه «بازی ویزیون» امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 14 روی آنتن شبکه امید می رود.

مهمان برنامه «ضیافت» گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته و اصلی سید عبدالله بلادی ظلم‌ستیزی بود.

تهیه یک کیک خوشمزه، معرفی شیوه های صحیح برنامه ریزی آموزشی و آموزش تکنیک های رنگ آمیزی، عناوینی هستند که در «خانه مهر» چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه به آن پرداخته می شود .

حکیم خیراندیش در «ماه دستان» از تزکیه نفس در مسیر طب سنتی می گویند.

بیست و هشتمین قسمت از ویژه برنامه جشن رمضان به موضوع مسائل خیرین در کشور پرداخت.

ابراهیم دهباشی و علی‌حسن ظفری دو تن از رانندگان تاکسی تهران مهمان شب گذشته «دعوت» بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد