امروز پنج شنبه  23 ارديبهشت 1400
تعداد بازدید : 239 - تاریخ خبر : 1400/02/05 - 10:28
«احضار» دوباره سریال های ماورایی با یک داستان ماجراجویانه

«احضار» مجموعه مناسبتی شبکه یک سیما در ماه مبارک رمضان است که در ژانر ملودرام اجتماعی و در حوزه معرفت شناسی و با روایتی جوانانه داستانی تکان دهنده را نمایش می دهد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ سریال «احضار» بازگشت دوباره مضامین ماورایی به سریال های سیماست. سریال هایی با موضوعات ماورایی و عالم معنا در دهه 80 در کنار آثار کمدی، بیشترین اقبال را در بین مجموعه های ماه مبارک رمضان سیما داشت. «او یک فرشته بود»، «کمکم کن»، «اغما»، «سی‌امین روز»، «روز حسرت»، «ملکوت» و ... ازجمله سریال های ماورایی به یادماندنی سیما در آن دوران بود. به دلیل جاذبه ذاتی و همچنین قابلیت این گونه کارها در پرداختن به مضامین معنوی و معرفتی، لزوم احیای دوباره سریال های ماورایی محسوس بود. سریال هایی که بتوانند با رفع اشکالات قبلی که مورد انتقاد قرار گرفته بودند، با طرح سوژه هایی مربوط به عالم معنا به مخاطب تلنگر بزنند و در ایام نورانی ماه رمضان، غبار روزمرگی ها را از چشم دل بزدایند و دنیایی دیگر را به تصویر بکشند.

پس از یک دهه این نوع سریال ها بار دیگر احضار شده اند، اما این بار مطابق با شرایط روز و مسائل مبتلا به جامعه روایتگر قصه ای جوان پسند و غافل گیر کننده شاهد یک سریال ماورایی هستیم. این سریال در ساختاری پرفراز و نشیب و توأم با حادثه ، تعلیق و هیجان، به محتوایی خاص نیز می پردازد. لحظاتی از هر قسمت در این سریال نیز فضای هراس انگیز برقرار می شود که در این لحظات، نشانه هشدار برای محدودیت سنی به نمایش در می آید.

«احضار» ماجرای چند دختر جوان است که در سفر شمال به سر می برند. مائده، شخصیت محوری داستان سریال، متوجه می شود که خواستگار سابقش محسن، قصد ازدواج با دخترعمویش زهره را دارد. در أثر کینه ورزی یکی از دوستان مشترکشان، پای این خواستگار هم به سفر آن ها باز می شود اما در یک تعقیب و گریز میان او و مائده و زهره و درنتیجه بروز یک سانحه در جاده، محسن با ماشین به دره سقوط می کند و پس از انتقال به بیمارستان از دنیا می رود. مائده که خودش را مقصر مرگ محسن می داند و عذاب وجدان دارد، تصمیم می گیرد با روح محسن ارتباط برقرار کند و از او عذرخواهی کند و درباره آن حادثه به وی توضیح دهد. در نتیجه پای مائده به محافل احضار ارواح باز می شود.

علیرضا افخمی که خودش یکی از پیشقراولان مجموعه های ماورایی بود، این بار یک أثر در فضای دانشجویی را در این زمینه به منصه ظهور رسانده است. جوان هایی که در مناسبات امروزی دچار چالش های ویژه ای چون انتخاب همسر، فریب بازار و حیله برخی از فرقه ها بر سر راهشان قرار می گیرد. به همین دلیل هم سریال «احضار» نسبت به مجموعه هایی با تم ماورایی که درگذشته دیده بودیم متفاوت است. در این سریال بنا نیست که مانند آثاری چون «اغما» و «او یک فرشته بود» شاهد دخالت ارواح در زندگی انسان ها باشیم. در سریال «احضار» البته به عالم معنا و دنیای ارواح نیز پرداخته می شود، اما رویکرد اساسی این سریال، آسیب شناسی برخی از کسب و کارهای غیرقانونی و بعضی از فرقه هایی است که در این عرصه به سوءاستفاده و فریب مردم مشغول هستند. ضمن اینکه در «احضار» خرده روایت هایی هم درباره چالش های اقتصادی روز کشور، مسائل مربوط به ازدواج و روابط عاطفی جوانان و آشنایی آن ها برای تشکیل خانواده وجود دارد.

 متأسفانه طی سال های اخیر گروه هایی با ادعای توانایی برقراری ارتباط با روح متوفیان و جن و موجودات ماورایی و با ترفندهایی افراد ناآگاه را سرکیسه می کنند. سریال «احضار» به افشای این ترفندها می پردازد و نشان می دهد که محافل مدعی احضار روح و برخی از فرقه های مدعی عرفان های نوظهور، چگونه رگ خواب مشتری های خود را به دست می آورند و کاری می کنند که آن ها صداقت و راستی گفتار و رفتارشان را باور کنند. نشانه چشم جهان بین که در نامواره (لوگو) سریال نیز دیده می شود نیز به منشاء و سرخط همین جریان اشاره دارد. هر چند که استفاده از این نشانه سؤال برانگیز شد، اما به واقع استفاده از این تصویر، اعلام جهت و هدف گیری داستان این سریال است. همچنان که علیرضا افخمی، کارگردان سریال «احضار» اعلام کرده است: «وجود چشم جهان‌بین در لوگوی سریال با موضوع و مضمون سریال ارتباط مستقیم و با آن همخوانی دارد. به فتوای اکثر علما برپایی یا شرکت در مجالس احضار روح مذموم و حرام اعلام شده، زیرا اکثریت قریب به اتفاق چنین مجالسی بر پایه دروغ و فریب‌کاری است. وجود چشم جهان‌بین که یکی از نماد‌های فراماسونری است، در لوگوی سریال به تبعات ناخوشایند و ویرانگری اشاره دارد که برای شرکت‌کنندگان در هر محفل و مجلس مخفی و سری از جمله مجالس احضار به بار خواهد آمد.»

سریال «احضار» به معرفی چند بازیگر جدید پرداخته است. این تجربه راهی برای ورود نسل جدیدی از بازیگران به کار حرفه ای است. در کنار بازیگران با سابقه تری چون علی دهکردی، رضا توکلی، افسانه چهره آزاد، نسرین نکیسا، صالح میرزاآقایی، مریم سرمدی، محمدهادی دیباجی، مرتضی کاظمی، سعیده عرب، خیام وقار کاشانی و... بازیگرهای جوان این سریال نیز عبارتند از : غزال نظر، آدرینا صادقی، مینو آذرمگین، دینا هاشمی، نازنین هاشمی، ، درسا بختیار، دینا هاشمی، ، مریم یوسف، رضا امامی، مهرزاد جعفری، غزاله فغانی و ...

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» با موضوع رویای ایرانی و با محوریت خلق ایده تا نگارش فیلمنامه در زمینه تله‌فیلم، توسط اداره کل فیلمنامه‌نویسی مرکز سیمافیلم برگزار می‌شود.‌

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان سیما در فصل زمستان ۱۳۹۹؛ شبکه‌های سه سیما (52 درصد)، آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی (46 درصد) و یک سیما (44.5 درصد) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم پرمخاطب‌ترین شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفتند و مشخص شد شبکه آی‌فیلم معاونت برون مرزی با 10.1 درصد، شبکه آموزش سیما با 6.2 درصد و شبکه تماشا سیما با 5.2 درصد، بیشترین رشد میزان مخاطب را نسبت به زمستان ۱۳۹۸ داشته‌اند.

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس شریف، شبکه های سیما ویژه برنامه هایی را برای این روز تهیه و تدارک دیده اند.

عوامل برنامه هاى شب هاى قدر شبکه هاى سیما در این لیالى پرفیض تلاش کردند حال معنوى این مراسم ها را به خانه هاى مردم منتقل کنند.

شب گذشته برنامه «دعوت» در نوزدهمین قسمت میزبان خانواده‌ای بود که بر اثر کرونا یکی از اعضای خود را از دست داده بودند؛ فرانک داودی پرستار شهیدی که عضو کادر درمان بود و در راه خدمت جان سپرد.

شبکه سلامت سیما این هفته چند فیلم سینمایی فاخر و مناسب سازی شده را برای تماشاى جمعیت ناشنوای کشور،  پخش می کند. 

هویت بصری جدید شبکه پنج سیما در روز عید سعید فطر رونمایی می شود. 

در روزهای پنج شنبه و جمعه 16 و 17 اردیبهشت ماه که مصادف با روز جهانی قدس است، با فیلم هایی از جنس مقاومت همراه باشید.

شبکه های سیما با تدارک برنامه هایى مفرح و شاد در ساختارهای مختلف و متنوع از جمله فیلم های سینمایی و تلویزیونی، جنگ های شاد، مسابقات، پویانمایی، مستند و همچنین پوشش نماز عید فطر به صورت زنده در روز عید سعید فطر مهمان خانه هاى شما مى شوند.

عباس موزون، طراح، تهیه‌کننده، کارگردان و مجری برنامه به همراه محمدامین نوروزی، مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار ‌با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان رسانه ملی «162» با مخاطبان به گفت‌وگو نشستند.

نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص برنامه‌های رمضانی صداوسیما منتشر شد که بر اساس آن 79.3 درصد بیننده برنامه‌های سیما و حدود 21 شنونده برنامه‌های رادیو بوده‌اند و در میان سریال‌های تلویزیون سریال احضار شبکه یک سیما با 43.1 درصد مخاطب و رضایت حدود 74 درصد در حد زیاد در صدر سریال‌های رمضانی تلویزیون قرار گرفت.

«آموزش بد»، «قلمرو»، «فرار از زندان پرتوریا»، «ماجرای من و پدربزرگ» و «نیمه گمشده» فیلم های جدیدی هستند که در تعطیلات عید سعید فطر از شبکه های سیما روی آنتن می رود.

فصل دوم مجموعه «زیرخاکی» از سه شنبه ۴ خرداد از شبکه یک؛ «صبح آخرین روز» با موضوع زندگى شهید شهریارى دانشمند هسته اى کشورمان از شبکه دو و «بوتیمار» از شبکه سه از شنبه ۲۵ اردیبهشت و «روزهای آبی» از پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت از شبکه پنج پخش خواهند شد.

 

یکی از اوقات دیدنی سیما در ماه مبارک رمضان، برنامه های سحرگاهی هستند.

قطعه ای از سریال «همبازی» به شهدای حادثه تروریستی دبیرستان دخترانه کابل تقدیم می شود.

 

پویش مردم ماه با هدف امید آفرینی و توصیه و تشویق به کار خیر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر شورای معارف سیما بر لزوم دعای دسته جمعی برای رفع بلیه کرونا در شبهای قدر تاکید کرد و از برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم معنوی این شب ها خبر داد.

در ماه مبارک رمضان، هر روز تلاوت یک جزء از قرآن کریم تقدیم مخاطبان شبکه جام جم می شود .

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

مدیر شبکه سلامت سیما تاکید کرد : با توجه به افزایش مخاطبان برنامه های شبکه سلامت ،  این شبکه به روی ویترین تلوبیون می رود.

 سعید سعدی ضمن اعلام خبر ادامه تصویربرداری سریال «بچه مهندس۴» تاکید کرد: زحمات خالصانه علی غفاری در مجموعه بچه مهندس در یادها می‌ماند.

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

سومین قسمت مستند «شهر آرا»، ویژه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فردا دوشنبه 30فروردین ماه ساعت 11 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

«رفیق» ویژه برنامه شبکه امید در لحظات سحر و افطار است که مخاطبان خود را در این لحظات نورانی با خود همراه می کند.

 

جدول شماره ۲۴۴ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» میزبان پژمان جمشیدی خواهد بود.

مستند «آسوده بخواب کوروش» به کارگردانی علی فراهانی و تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی به مناسبت سالگرد تصویب قطعنامه ۲۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش می شود.

برنامه «مثل ماه» شب گذشته، میزبان دو خانواده بود که هر دو به نوعی با کودکان و نوجوانان معلول در ارتباط هستند.

شبکه امید برنامه «اولی‌ها» را برای رای اولی‌هایی که در انتخابات ۱۴۰۰ می‌توانند شرکت کنند، روی آنتن می‌برد.

در آستانه بازی های المپیک توکیو مدیران شبکه ورزش با سرپرست کاروان اعزامی ایران به المپیک دیدار و گفتگو کردند.

شبکه دو سیما به مناسبت عید سعید فطر برنامه «دست در دست» را در روز عید و تعطیلی پس از آن با حضور مهمانان مختلف و بخش‌های متنوع در چهار قسمت ویژه روانه آنتن می‌کند.

سالار عقیلی خواننده تیتراژ پایانی سریال «صبح آخرین روز» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه‌کنندگی مصطفی علمی‌فرد شد.

ویژه برنامه «مسافر ماه» به مناسبت عید سعید فطر با اجرای مشترک «پوریا پورسرخ» و «محسن آزادی» روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

برنامه «بازی ویزیون» امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 14 روی آنتن شبکه امید می رود.

مهمان برنامه «ضیافت» گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته و اصلی سید عبدالله بلادی ظلم‌ستیزی بود.

تهیه یک کیک خوشمزه، معرفی شیوه های صحیح برنامه ریزی آموزشی و آموزش تکنیک های رنگ آمیزی، عناوینی هستند که در «خانه مهر» چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه به آن پرداخته می شود .

حکیم خیراندیش در «ماه دستان» از تزکیه نفس در مسیر طب سنتی می گویند.

بیست و هشتمین قسمت از ویژه برنامه جشن رمضان به موضوع مسائل خیرین در کشور پرداخت.

ابراهیم دهباشی و علی‌حسن ظفری دو تن از رانندگان تاکسی تهران مهمان شب گذشته «دعوت» بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد