امروز پنج شنبه  23 ارديبهشت 1400
تعداد بازدید : 234 - تاریخ خبر : 1400/02/06 - 11:17
«یاور»؛ اکسیر نجات و معماهای غافلگیرکننده

سریال «یاور» یک درام اجتماعی است که به عنوان مجموعه مناسبتی شبکه سه سیما در ماه مبارک رمضان و برای زمان افطار پخش می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ سریال «یاور» یک درام اجتماعی است که به عنوان مجموعه مناسبتی شبکه سه سیما در ماه مبارک رمضان و برای زمان افطار پخش می شود. معمولا در این لحظات سریالی مناسب است که هم بیشترین قرابت و ارتباط را با حال و هوای معنوی ماه مبارک رمضان دارد و هم داستان و موضوعی خانوادگی، دستمایه ساخت آن قرار گرفته باشد.

سریال «یاور» نیز از هر دو ویژگی برخوردار است؛ این سریال به طور غیرمستقیم به طرح مفاهیم مختلف اخلاقی در قالب قصه ای خانوادگی می پردازد. ضمن اینکه در پاسخ به خواست بینندگان، این سریال دوباره به رسم سریال های قدیمی ماه مبارک، زمان روایت داستانش در ماه رمضان است و تلاش کرده مفاهیمى والا و سازنده مرتبط با این ایام معنوى را به مخاطب عرضه کند.

 

یاور یک عنوان دوپهلو برای این سریال است؛ هم به شخصیت اصلی و محوری این سریال که نامش یاور است اشاره دارد و هم معرف موضوع کلی این مجموعه ، یعنی رفاقت و یاوری انسان ها به یکدیگر است. قصه ای درباره یک مرد از نسل جوانمردان قدیمی و با سلوک زیستی سنتی که ظاهری ساده و دور از مد روز و بیانی کوچه بازاری و بعضا تند و گزنده دارند اما به راستی و درستی و وفاداری پایبندند. یاور چلویی با بازی داریوش ارجمند، نماینده ای تمثیلی از این نسل است که در جامعه امروز و مناسبات آن، دچار چالش هایی می شوند.

یاور چلویی با بازی داریوش ارجمند، نماینده ای تمثیلی از این نسل است که به راستی و درستی و وفاداری پایبند بوده و در جامعه امروز و مناسبات آن، دچار چالش هایی می شود. بخشی از مشکلات او به فرزند ناخلفش بر می گردد که مرامی در تعارض با یاور دارد. بخشی نیز به نوه هایش که تلاش دارد مطابق میل او بار بیایند.گرفتن زن دوم توسط تنها فرزندش، ناکامی نوه اش در امتحانات پایان ترم دانشگاه و خطای او و از همه تکان دهنده تر قتل شامیز، رفیق دیرینه یاور او را با ماجراهای عجیب و دردناکی مواجه خواهد ساخت.  

«یاور» یک سریال قصه گوست که با کاراکترهای مختلف و داستان های متعدد و مرتبط با هم در همه لحظات مخاطب رابا خودش درگیر می کند. ساختار قصه در این سریال مبتنی بر تعلیق و معماست. «یاور» مملو از ماجراهای رازآمیز و پر گره است که انتظار مخاطب برای فاش شدن اسرار و باز شدن این گره ها او را تا انتهای این روایت همراه می سازد.

یکی از فازهای داستانی سریال «یاور» پلیسی است و بناست معمای قتل شامیز حل شود. چند نفر ازجمله پسر و نوه یاور و برادر فروشنده مواد مخدر، از افرادی هستند که به آن ها ظن این عمل مجرمانه مى رود و کارآگاه این سریال، باید معمای قتل را حل کند. ماجراهای دیگری مثل ازدواج مجدد پسر یاور، رفاقت نوه یاور با نوه دشمن قدیمی اش و خواستگاری او از نوه دیگرش نیز از دیگر گره های این سریال هستند.

نحوه روایت داستان در سریال «یاور» به شکل رفت و برگشت به زمان گذشته و حال است. بسیاری از پیچ و خم ها و گره های این داستان ریشه در اتفاقات قدیمی دارد. به همین دلیل در هر قسمت، چند دقیقه ای از داستان فلاش بک می خورد و خاطرات گذشته برای حل بسیاری از معماهای حال مرور می شود.

 

سریال «یاور» در این روایت، به یکی از نیازهای حیاتی این روزهای جامعه ما می پردازد؛ دورانی که هم کرونا بیداد می کند و نیز چالش های معیشتی و اقتصادی، زندگی بخشی از مردم را مختل کرده و احساس تنهایی نیز به رنج های بعضی از مردم افزوده است؛ در این شرایط رفاقت، اخلاق، خانواده و ازخودگذشتگی، اکسیر نجات بخش هستند. در این سریال دو نوع رفاقت مثبت و منفی به تصویر کشیده شده است. نوع مثبت رفاقت در سریال «یاور» بی شباهت به افسانه ها نیست. دوستی یاور و شامیز (شهمیرزادی) نمونه ای از دوستی هایی است که در قصص و حکایت های قدیمی دیده می شود. دو همکار و شریک که دوستی بینشان آنقدر عمیق می شود که هر یک موجب نجات و رستگاری دیگری می شوند؛ به ویژه شامیز که ازخودگذشتگی اش در مقابل یاور، یک الگوست. هر چند که موازی با این رفاقت، یک رابطه دوستانه بین نوه یاور و همدانشگاهی اش شکل گرفته است که موجب ضرر و خسارت می گردد.

خانواده، پس زمینه اصلی محتوای سریال «یاور» است. همه تلاش شخصیت محوری این سریال و دوست صمیمی اش از دوران جوانی تاکنون، حفظ کانون خانواده شان بوده است. زنان و مادران در این سریال جایگاهی مقدس و محترم دارند. «یاور» به یک نوع آسیب شناسی هم در روابط زناشویی می پردازد. ارتباط پسر یاور و عروسش با یکدیگر، نمونه یک رابطه شکست خورده است که به زعم این سریال، هر دو طرف مقصر هستند و در این داستان، عوامل و ریشه های این شکست معرفی می شود. از طرفی، رابطه یاور و همسرش نیز به عنوان یک زناشویی ابدی و همیشه پایدار به تصویر کشیده شده است. این دو نوع ازدواج با دو نتیجه متفاوت، فرصت مقایسه را پیش روی مخاطب قرار می دهد.

«یاور» یک سریال پر بازیگر است و ترکیبی از بازیگرهای مشهور و جدید و هنرپیشگانی از نسل های مختلف در آن خودنمایی می کنند. داریوش ارجمند، ارسلان قاسمی، محمد حاتمی، اسماعیل محرابی، پرویز فلاحی پور، شبنم فرشادجو، مهوش افشارپناه، زهرا سعیدی، علی باقری، محمد رشنو، فقیهه سلطانی، بهادر زمانی، مزدک رستمی، شیوا خنیاگر، غزل مقبلی، فروغ قجابگلی، بهراد خرازی و رسول توکلی، بازیگران این سریال هستند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» با موضوع رویای ایرانی و با محوریت خلق ایده تا نگارش فیلمنامه در زمینه تله‌فیلم، توسط اداره کل فیلمنامه‌نویسی مرکز سیمافیلم برگزار می‌شود.‌

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان سیما در فصل زمستان ۱۳۹۹؛ شبکه‌های سه سیما (52 درصد)، آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی (46 درصد) و یک سیما (44.5 درصد) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم پرمخاطب‌ترین شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفتند و مشخص شد شبکه آی‌فیلم معاونت برون مرزی با 10.1 درصد، شبکه آموزش سیما با 6.2 درصد و شبکه تماشا سیما با 5.2 درصد، بیشترین رشد میزان مخاطب را نسبت به زمستان ۱۳۹۸ داشته‌اند.

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس شریف، شبکه های سیما ویژه برنامه هایی را برای این روز تهیه و تدارک دیده اند.

عوامل برنامه هاى شب هاى قدر شبکه هاى سیما در این لیالى پرفیض تلاش کردند حال معنوى این مراسم ها را به خانه هاى مردم منتقل کنند.

شب گذشته برنامه «دعوت» در نوزدهمین قسمت میزبان خانواده‌ای بود که بر اثر کرونا یکی از اعضای خود را از دست داده بودند؛ فرانک داودی پرستار شهیدی که عضو کادر درمان بود و در راه خدمت جان سپرد.

شبکه سلامت سیما این هفته چند فیلم سینمایی فاخر و مناسب سازی شده را برای تماشاى جمعیت ناشنوای کشور،  پخش می کند. 

هویت بصری جدید شبکه پنج سیما در روز عید سعید فطر رونمایی می شود. 

در روزهای پنج شنبه و جمعه 16 و 17 اردیبهشت ماه که مصادف با روز جهانی قدس است، با فیلم هایی از جنس مقاومت همراه باشید.

شبکه های سیما با تدارک برنامه هایى مفرح و شاد در ساختارهای مختلف و متنوع از جمله فیلم های سینمایی و تلویزیونی، جنگ های شاد، مسابقات، پویانمایی، مستند و همچنین پوشش نماز عید فطر به صورت زنده در روز عید سعید فطر مهمان خانه هاى شما مى شوند.

عباس موزون، طراح، تهیه‌کننده، کارگردان و مجری برنامه به همراه محمدامین نوروزی، مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار ‌با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان رسانه ملی «162» با مخاطبان به گفت‌وگو نشستند.

نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص برنامه‌های رمضانی صداوسیما منتشر شد که بر اساس آن 79.3 درصد بیننده برنامه‌های سیما و حدود 21 شنونده برنامه‌های رادیو بوده‌اند و در میان سریال‌های تلویزیون سریال احضار شبکه یک سیما با 43.1 درصد مخاطب و رضایت حدود 74 درصد در حد زیاد در صدر سریال‌های رمضانی تلویزیون قرار گرفت.

«آموزش بد»، «قلمرو»، «فرار از زندان پرتوریا»، «ماجرای من و پدربزرگ» و «نیمه گمشده» فیلم های جدیدی هستند که در تعطیلات عید سعید فطر از شبکه های سیما روی آنتن می رود.

فصل دوم مجموعه «زیرخاکی» از سه شنبه ۴ خرداد از شبکه یک؛ «صبح آخرین روز» با موضوع زندگى شهید شهریارى دانشمند هسته اى کشورمان از شبکه دو و «بوتیمار» از شبکه سه از شنبه ۲۵ اردیبهشت و «روزهای آبی» از پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت از شبکه پنج پخش خواهند شد.

 

یکی از اوقات دیدنی سیما در ماه مبارک رمضان، برنامه های سحرگاهی هستند.

قطعه ای از سریال «همبازی» به شهدای حادثه تروریستی دبیرستان دخترانه کابل تقدیم می شود.

 

پویش مردم ماه با هدف امید آفرینی و توصیه و تشویق به کار خیر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر شورای معارف سیما بر لزوم دعای دسته جمعی برای رفع بلیه کرونا در شبهای قدر تاکید کرد و از برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم معنوی این شب ها خبر داد.

در ماه مبارک رمضان، هر روز تلاوت یک جزء از قرآن کریم تقدیم مخاطبان شبکه جام جم می شود .

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

مدیر شبکه سلامت سیما تاکید کرد : با توجه به افزایش مخاطبان برنامه های شبکه سلامت ،  این شبکه به روی ویترین تلوبیون می رود.

 سعید سعدی ضمن اعلام خبر ادامه تصویربرداری سریال «بچه مهندس۴» تاکید کرد: زحمات خالصانه علی غفاری در مجموعه بچه مهندس در یادها می‌ماند.

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

سومین قسمت مستند «شهر آرا»، ویژه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فردا دوشنبه 30فروردین ماه ساعت 11 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

«رفیق» ویژه برنامه شبکه امید در لحظات سحر و افطار است که مخاطبان خود را در این لحظات نورانی با خود همراه می کند.

 

جدول شماره ۲۴۴ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» میزبان پژمان جمشیدی خواهد بود.

مستند «آسوده بخواب کوروش» به کارگردانی علی فراهانی و تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی به مناسبت سالگرد تصویب قطعنامه ۲۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش می شود.

برنامه «مثل ماه» شب گذشته، میزبان دو خانواده بود که هر دو به نوعی با کودکان و نوجوانان معلول در ارتباط هستند.

شبکه امید برنامه «اولی‌ها» را برای رای اولی‌هایی که در انتخابات ۱۴۰۰ می‌توانند شرکت کنند، روی آنتن می‌برد.

در آستانه بازی های المپیک توکیو مدیران شبکه ورزش با سرپرست کاروان اعزامی ایران به المپیک دیدار و گفتگو کردند.

شبکه دو سیما به مناسبت عید سعید فطر برنامه «دست در دست» را در روز عید و تعطیلی پس از آن با حضور مهمانان مختلف و بخش‌های متنوع در چهار قسمت ویژه روانه آنتن می‌کند.

سالار عقیلی خواننده تیتراژ پایانی سریال «صبح آخرین روز» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه‌کنندگی مصطفی علمی‌فرد شد.

ویژه برنامه «مسافر ماه» به مناسبت عید سعید فطر با اجرای مشترک «پوریا پورسرخ» و «محسن آزادی» روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

برنامه «بازی ویزیون» امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 14 روی آنتن شبکه امید می رود.

مهمان برنامه «ضیافت» گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته و اصلی سید عبدالله بلادی ظلم‌ستیزی بود.

تهیه یک کیک خوشمزه، معرفی شیوه های صحیح برنامه ریزی آموزشی و آموزش تکنیک های رنگ آمیزی، عناوینی هستند که در «خانه مهر» چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه به آن پرداخته می شود .

حکیم خیراندیش در «ماه دستان» از تزکیه نفس در مسیر طب سنتی می گویند.

بیست و هشتمین قسمت از ویژه برنامه جشن رمضان به موضوع مسائل خیرین در کشور پرداخت.

ابراهیم دهباشی و علی‌حسن ظفری دو تن از رانندگان تاکسی تهران مهمان شب گذشته «دعوت» بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد