امروز سه شنبه  1 تير 1400
تعداد بازدید : 158 - تاریخ خبر : 1400/02/22 - 12:28
در برنامه بیست و ششم ضیافت عنوان شد
بررسی سیره زندگی آیت‌الله سید عبدالله بلادی

مهمان برنامه «ضیافت» گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته و اصلی سید عبدالله بلادی ظلم‌ستیزی بود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، در برنامه «ضیافت» ، حجت‌الاسلام حسینی، محقق و پژوهشگر به بررسی ابعاد شخصیتی و فعالیت‌های فرهنگی، اجتماعی و سیاسی آیت‌الله سید عبدالله بلادی پرداخت. حجت‌الاسلام حسینی که ۱۵ تالیف در زمینه‌های مختلف داشته است، با اشاره به جایگاه تاریخی بوشهر، بیان کرد: این استان از نظر تاریخی یکی از قدیمی‌ترین مناطق ایران است و شهر بوشهر در دوره ایلامیان به نام لیان شناخته می‌شده است.
وی با اشاره به جایگاه دانشمندان و روحانیت در بوشهر، اظهار کرد: در بندر سیراف عالمی به نام ابو سعید سیرافی زندگی می‌کرد که ۵۰ سال قاضی القضات بغداد و استاد نحو «سید رضی» بود؛ وی شرحی بر الکتاب سیبویه دارد. لازم به ذکر است هر شش مولف کتاب صحاح سته ایرانی هستند، در مجموع ۱۰ کتاب معتبر ویژه مسلمانان داریم که مولفان تمام این کتب، ایرانی هستند.
حسینی گفت: بوشهر از یک جهت استان اولین‌ها و برترین‌هاست؛ چراکه بیش از ۲۰۰ سال سابقه مبارزه با استکبار دارد و شاید کمتر جایی در دنیا چنین باشد، زمانی که محمد شاه قاجار برای فتح هرات، از خارک به بوشهر آمد، شیخ حسن آل عصفور فتوای جهاد داد و مردم قیام کردند که نمونه‌ای برای این ادعاست.
وی با اشاره به حضور طوایف علمی در بوشهر، بیان کرد: این افراد متاسفانه برای مردم و حتی خیلی از اهالی بوشهر ناشناخته هستند، علی محمد باب رئیس فرقه بابیت دو دوره از زندگی‌اش را در بوشهر بود، از ۱۵ تا ۲۰ سالگی و زمانی که از کربلا و نجف برمی‌گردد و ادعایش را مطرح می‌کند؛ هنگام برگشت شیخ حسن آل عصفور با وی مبارزه می‌کند و برادرزاده‌اش به نام شیخ خلف ردیه‌ای در نقد افکار باب می‌نویسد که جزو اولین کتاب‌هایی است که در نقد بابیت نوشته شده است.
این محقق افزود: عالمی در یکی از روستا‌های بوشهر به نام سید علی نقی حسینی دشتی زندگی می‌کرد که الفیه‌ای به سبک ابن مالک دارد؛ ابن مالک قواعد عرب را در هزار بیت نوشت و مرحوم حسینی دشتی نیز چنین اقدامی انجام داد و گرامر ادبیات عرب را در قالب هزار بیت بیان کرد، اما گل سر سبد این علما مرحوم آیت‌الله سید عبدالله بلادی بوشهری است.
وی اذعان کرد: علامه بلادی تا ۱۰ یا ۱۵ سال اخیر چهره شناخته شده‌ای در بوشهر نبود که به همت و اراده آیت‌الله صفایی بوشهری، نماینده، ولی فقیه در این استان، نام وی بر سر زبان‌ها افتاد؛ به گونه‌ای که هر سال در بوشهر کنگره علمی پژوهشی به نام این عالم با حضور علما و روحانیون و بسیاری از دانشگاهیان در سه قالب کتاب، پایان‌نامه و مقاله برگزار می‌شود.
این پژوهشگر افزود: سید عبدالله بلادی بسیار انسان دقیقی بود؛ از سن ۱۷ سالگی تا پایان عمر هر ۱۰ سال از خودش عکس می‌گرفت و در هر دهه عناوین کتبی را که نوشته بود، ذکر می‌کرد. زندگی نامه‌اش را در کتابی به نام الابرار نوشت، در نسخه خطی این کتاب چندین صفحه را خالی گذاشته تا پسرش ادامه دهد. در این کتاب اسامی تعدادی از اساتید خودش را مطرح کرد، انسان چند وجهی بود، طب را نیز آموخت، زبان انگلیسی و عبری می‌دانست و به دلیل علمی با نجف مراوده بسیار داشت. نزد آخوند خراسانی، شیخ عبدل هادی شلیله همدانی، سید محمد کاظم یزدی، ملا فتح‌الله شریعت اصفهانی و سید محمد بحرالعلوم، فقه و اصول را یاد گرفت تا اینکه به رتبه اجتهادی رسید.
حسینی با اشاره به شخصیت سیاسی علامه بلادی تصریح کرد: یکی از ویژگی‌های برجسته وی ظلم‌ستیزی بود. با توجه به اینکه دوران حیاتش با حمله انگلیسی‌ها به بوشهر مصادف شد، فتوای جهاد داد و رئیس‎علی دلواری قیام کرد، چندین نفر از علمای طراز اول بوشهر هم فتوای جهاد دادند که نشان از عزم ملی و منطقه‌ای بین علماست.
وی با بیان این که ویژگی خاص علامه بلادی این بود که در ثبت وقایع جنگ دقت و پیشروی داشت، عنوان کرد: وقتی که با تحریک روس مجلس را به توپ بستند، فتوای تحریم کالای روس و یک دوره هم فتوای تحریم کالای انگلیسی را صادر کرد، امروز موضوع اقتصاد مقاومتی امروز مطرح و بر توجه به درون و استفاده از کالا‌های داخلی تاکید می‌شود، در‌حالی‌که ۸۰ سال قبل عالمی در بوشهر چنین اندیشه‌ای داشته است. د بحث علمی و سیاسی وی توام با هم بود، هر واقعه‌ای که در جهان رخ می‌داد، فوری دست به قلم می‌شد، به گونه‌ای که چندین کتاب در رد قانون کشف حجاب توسط رضاخان نوشت، این شخصیت دوراندیش بود، وقتی بهاییان بقیع را تخریب کردند، رساله‌ای به نام «علاج عاجل» در قضیه تخریب بقیع نوشت.
حسینی با بیان اینکه زهد و تقوای بلادی برای هر انسانی به ویژه عالم بسیار مفید است، اظهار کرد: با توجه به سیر مطالعاتی که در شخصیت وی داشتم، نکته مهم و ویژگی اصلی ایشان را زیر بار ظلم نرفتن می‌دانم. انگلستان در برهه‌ای وعده‌هایی به وی داد، اما زیر بار ظلم نرفت و اصول را نگه داشت، جنگ امروز جنگ عقیده‌هاست، ایران اهل جنگ نیست، اما اهل انزوا و زیر بار ظلم رفتن هم نیست. در انتها تاکید می‌کنم، انتخابات را در پیش داریم، باید دقت داشته باشیم که چه کسی را انتخاب می‌کنیم، زیرا از انتخاب ضربه می‌خوریم نه از انقلاب.
ضیافت عنوان برنامه افطار شبکه قرآن و معارف سیما است که در گروه علوم قرآنی تهیه و تولید میشود و علاقمندان میتوانند فایل و محتوای این برنامه را به همراه فایل زندگینامه ایشان از پایگاه اطلاع رسانی شبکه به آدرس www.qurantv.ir دریافت نمایند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی این هفته که مصادف با روز انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری است با فیلم‌های سینمایی با رنگ و بوی انتخاباتی همراه باشید.

بازی های یورو 2020 از شبکه های سه و ورزش سیما پخش می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیت رییس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی قدردانی کرد .

آخرین مناظره نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، با موضوع «دغدغه‌های مردم» ساعت ۱۷ آغاز شد.

دیدا تیم فوتبال ایران و عراق به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود.

تیم ملی فوتبال کشورمان پس از بازگشت به کشور، به مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما آمد تا در آیین استقبال و تجلیل از این تیم شرکت کند.

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» تا تاریخ ۱۵ تیرماه تمدید شد.

سعید جلیلی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

 برای نخستین بار از رسانه ملی، پخش زنده آخرین اخبار انتخابات با مترجم ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از پایان آخرین مناظره دیدگاه‌هایشان را در زمینه مناظره‌ها و تأثیر آن بر مردم بیان کردند.

عبدالناصر همتی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

لیگ والیبال ملت‌ها از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

آخرین مناظره نمایندگان نمامزدهای ریاست جمهوری امروز ساعت 9 صبح از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

همتی مهمان امروز برنامه «دست خط» شبکه پنج سیما است که ساعت 19 روی آنتن می رود.

 

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

شبکه های سیما، ویژه برنامه هایی برای مشارکت آگاهانه مردم برای شرکت در انتخابات ۲۸ خرداد و شناخت بهتر نامزدها و برنامه های آنها آماده کرده و روی آنتن می فرستند.

 پخش مجموعه های نمایشی جدید سیما آغاز شد.

فصل ویژه «بریم بسازیم» به کارگردانی مجید عزیزی و مصطفی آتش مرد از شبکه یک سیما پخش می شود.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، شبکه یک سیما ویژه برنامه «صندلی من» را روی آنتن می برد.

انیمیشن «نقاش کوچولو» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت 10:30 از شبکه پویا پخش می شود.

مستند «چراغ خونه» از یکشنبه ۲۶ اردیبهشت، هر روز از شبکه یک سیما پخش می شود.

«هوش برتر» با ساختاری جدید و با رقابت ٢٥٦ نفر به آنتن شبکه نشاط و سرگرمی بر می گردد.

ایرج نوذری هر روز یک «کتاب خوب» را معرفی می‌کند.

علیرضا افخمی کارگردان سریال «احضار» با اعلام این خبر گفت : قسمت بیست و پنجم این مجموعه تلویزیونی از شبکه یک سیما پخش شد اما قسمت آخر این سریال جمعه آینده ۳۱ اردیبهشت به روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

شبکه نمایش در بخش موضوعی خود فیلم هایی با موضوع زندگی در طبیعت را در برنامه خود خواهد داشت.

 

مستند ورزشی «صعود ناامن» که جایزه بهترین مستند اسکار را دریافت کرده است در جدیدترین قسمت از «به اضافه مستند» به نمایش درمی‌آید.

برنامه «روز خوش» در اولین روز تابستان به معماری خراسان قدیم سر می زند.

ویژه برنامه «تشرف» امشب میزبان ۲ نفر از ارادتمندان به حضرت رضا علیه السلام است.

مجموعه مستند پرتره «مسیحادم» امروز از شبکه یک پخش می شود.

دیدار دو تیم فوتبال بلژیک و فنلاند امشب 31 خرداد ساعت 23:30 به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

رقابت تیم های آرژانتین ـ پاراگوئه، کلمبیا ـ برزیل، شیلی ـ پاراگوئه به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

دیدار دو تیم فوتبال استقلال و شهر خودرو دوشنبه 31 خرداد ساعت 19:45 به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود.

پنجره قلبهایمان را که سرشار از امید بود به روی بهار گشودیم و امروز با اندوخته های فراوان از شیرینی ها و تلخ کامی ها ، پنجره بهار را می بندیم و همچنان امیدوار به آینده آغوش می گشاییم. باشد که یاد خدا در قلبهایمان ، باران رحمت خدا را بر سرمان  ببارد.

برنامه شبانگاهی «دست در دست» در شب میلاد حضرت امام رضا (ع) در قالب یک عیدانه شاد  میزبان مبین درّپور خواننده خراسانی و میثم درویشیان پور کمدین و طنزپرداز کشورمان می‌شود.

برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» شنبه شب، 29 خردادماه با حضور حسین ظفری عضو هیات علمی دانشگاه و امیرحسین یزدان‌پناه سردبیر خبرگزاری خانه ملت روی آنتن رفت و با مهمان خود درباره به گفتگو نشست.

پخش سریال کمدی «دودکش ۲» از 5 تیرماه آغاز می شود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت آینده باید روح امید را در مردم تجلی بخشد. حقیقتا پیام ایشان نگاه فراگیر به ملت و کشور دارد و امیدواریم ثمره آن در فضای کشور نمود پیدا کند.

فصل دوم سریال «حکایت‌های کمال» با تغییر تهیه‌کننده پاییز جلوی دوربین می‌رود.

مستند گفت و گو محور «پریزاد» با رویکرد تشویق به فرزند آوری و تجربه حس پدر و مادر شدن به تهیه کنندگی میثم ماه‌انباری و اجرای المیرا سماواتی در فصل تابستان مهمان خانه مخاطبان می شود.

جدول شماره  ۲۷۸ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد