امروز پنج شنبه  14 مرداد 1400
تعداد بازدید : 171 - تاریخ خبر : 1400/04/22 - 12:47
در نشست رسانه‌ای مطرح شد؛
پوستر پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند رونمایی شد/ یزدی: خط قرمز ما منافع ملی است؛ مستند تلویزیونی باید شان واقعی خود را پیدا کند

مدیر شبکه مستند صبح امروز (سه شنبه، 22 تیر ) از پوستر پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند رونمایی کرد. او گفت: در شبکه مستند با مستندسازان درجه یک کشور کار می‌کنیم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، نشست خبری پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند صبح امروز با حضور محسن یزدی، رئیس شبکه مستند و دبیر پنمین جشنواره تلویزیونی مستند برگزار شد. 

در ابتدای این جلسه با رونمایی از پوستر پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند، این رویداد تلویزیونی رسما کار خود را آغاز کرد. پوستر این دوره از جشنواره توسط صابر شیخ رضایی طراحی شده است.
محسن یزدی، پس از رونمایی پوستر این دوره در سخنانی گفت: تلویزیون خانه مستند است؛ این صحبت در سخنرانی‌ها و محافل تخصصی، زیاد مطرح می‌شود اما متاسفانه مستند تلویزیونی آن شأنی که باید داشته باشد را ندارد؛ در ایران فضاهای تبلیغاتی و دیده شدن اثر عمدتاً در اختیار مستندهای جشنواره‌ای است که انصافاً هم مستندهای خوب و درجه یکی در این حوزه داریم. متاسفانه مستندهای تلویزیونی به عنوان شکل بی‌کیفیت مستند شناخته می‌شوند. البته گمان می‌کنم نسبت به گذشته اتفاقات بهتری رخ داده و اکنون مستندسازان درجه یک با گرایش‌های مختلف با تلویزیون و شبکه مستند کار می‌کنند.
وی اضافه کرد: باید دقت داشت که بحث ما اشتراکات با حفظ خط قرمز منافع ملی است. ما اختلاف سلیقه‌ها را کنار گذاشته و اکنون با لیست بلندی از مستندسازان درجه یک کار می‌کنیم که باعث خوشحالی ماست. ما خط قرمز جز منافع ملی نداریم.
محسن یزدی در بخش دیگری از سخنان خود گفت: معتقدم که تلویزیون چه به جهت تولید و چه به جهت پخش، رقیبی ندارد و با فاصله بالاتر از بقیه است. قدرت پخش و دیده شدن در تلویزیون بسیار بالاتر است و معتقدم که پلتفرم‌های دیگر این قدرت را به اندازه تلویزیون ندارند. در شبکه مستند دوست داریم که مستندسازان بیشتری با تلویزیون کار کنند. البته کرونا به تولید مستند لطمات زیادی زده است که امیدوارم با جلو رفتن شرایط، اوضاع بهتر شود.
وی با اشاره به ساخت مستندهای حیات وحش ایرانی گفت: گونه‌ای از مستند که پیشتر وجود نداشت را در تلویزیون احیا شد و آن هم حیات وحش ایران است. تلاش می‌کنیم این گونه از مستندسازی را گسترش بدهیم و بنده با مستندسازان حیات وحش ارتباط بیشتری خواهم گرفت. البته تولید این مستندها گران تر است. با این حال به نظر من تلویزیون در این زمینه پیشرو است؛ گونه دیگری از فیلم‌های مستند که مورد ظلم واقع شده مستندهای آرشیوی است. در این زمینه پیگیری‌های بسیاری داشتیم و کارهای متعددی تولید شده که عمدتا مورد توجه قرار گرفته است. علاوه بر این، معتقدم که باید ساخت «مجموعه‌های» مستند را بیشتر مورد توجه قرار دهیم و در جشنواره سال آینده توجه ویژه‌‌تری به این موضوع خواهیم داشت.
مدیر شبکه مستند با اشاره به برگزاری پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند گفت: فراخوان جشنواره از خرداد ماه شروع شده و تا آخر تیرماه دریافت اثر خواهیم داشت؛ فعلا نمی‌توانیم تعداد آثار را اعلام کنیم چرا که هنوز دریافت آثار ادامه دارد. آثار راه یافته در سه بخش فیلم، مستند نگاری و عکس است و برای فیلم‌های مستند حق پخش برای یک بار پخش پرداخت می‌کنیم. برهمین اساس، مستند کوتاه 2 میلیون، نیمه بلند ۴ میلیون و مستند بلند 7 میلیون تومان حق پخش دریافت می‌کنند. این رقم نسبت به سال گذشته افزایش داشته است. علاوه بر این مبلغ جایزه‌ها را هم افزایش دادیم؛ بر این اساس مستند کوتاه 6 میلیون تومان، نیمه بلند ۱۵ میلیون و بلند ۲۰ میلیون تومان هدیه دریافت خواهند کرد.
وی تاکید کرد: بخش کرونا، بخش ویژه جشنواره امسال است که جایزه آن ۷ میلیون تومان است. داوران بخش مستندنگاری و عکس نیز انتخاب و اعلام شده است. از اول شهریورماه شروع به پخش آثار می‌کنیم که حدودا یک ماه پخش آثار طول می‌کشد و بعد از آن وارد ارزیابی آثار برتر خواهیم شد. بنده معتقدم که امروز وضعیت خوبی در مستند داریم و مستند را با هر شکل و کیفیتی که بخواهیم می‌توانیم تولید کنیم؛ اکنون سینمای مستند با سینمایی داستانی رقابت می‌کند و آن قدر که کار باکیفیت در سینمای مستند داریم، در داستانی نداریم.
یزدی با اشاره به اکران پنج فیلم برتر جشنواره گفت: حوزه هنری شرایطی را برای آثار برتر جشنواره فراهم کرده است؛ براین اساس، ۵ فیلم برتر که ممکن است بر اساس آرای مردمی یا داوران انتخاب شده باشند، در دو سینمای سپیده و آزادی نمایش داده خواهند شد. معتقدم که نمایش مستند در سینما تجربه‌ای است که مرتب باید تکمیل شود. علاوه بر این در طول جشنواره امسال جلسه ارائه طرح (پیچینگ) با حضور سرمایه‌گذاران خواهیم داشت.

سرمایه‌گذاران در جلسه‌ای با حضور مستندسازان شرکت کرده، مستندسازان طرح‌های خود را ارائه می‌دهند تا از میان‌شان برای سرمایه‌گذاری انتخاب کنند.
در ادامه این نشست محسن یزدی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. او در پاسخ به سوالی مبنی بر برگزاری مراسم بزرگداشت برای مستندسازان در گذشته گفت: سال گذشته در اختتامیه جشنواره، مراسم بزرگداشتی برای تعدادی از بزرگان سینمای مستند که از بین ما رفته بودند داشتیم؛ در اختتامیه امسال نیز چنین برنامه خواهیم داشت.
او همچنین در پاسخ به سوال دیگری درباره ارتباط با مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی گفت: با مرکز گسترش ارتباط خوبی داریم؛ به ویژه آنکه آقای حمیدی مقدم خودشان از اهالی تلویزیون هم هستند. مستندسازها به جهت فشار مالی و زحماتی که در طول ساخت فیلم متحمل می‌شوند خیلی اجازه انتشار اثرشان را نمی‌دهند و به همین دلیل هم خودشان و هم اثرشان دیده نمی‌شود. آقای حمیدی مقدم این موضوع را به خوبی می‌داند.
مدیر شبکه مستند درباره تفاوت جشنواره تلویزیونی امسال با سال گذشته گفت: امسال بخش کرونا اضافه شده است که بخشی ویژه است. همچنین سعی می‌کنیم هر سال سختگیری فرمی بیشتری داشته باشیم.
محسن یزدی در پاسخ به سوال دیگری درباره پخش مستندهای اجتماعی و ممیزی‌های موجود گفت: در شبکه مستند سعی می‌کنیم اعتماد به نفس خود را حفظ کنیم و نگاه‌مان دراز مدت است؛ معتقدم که پنهان کردن اشکالات و معضلات لزوماً کمکی به حل‌شان نمی‌کند. تا زمانی که نور به تاریک خانه معضلات نیندازید نمی‌توانید به حل آن کمک کنید. همچنین معتقدم تا زمانی که موضوعی تبدیل به مطالبه عمومی نشود کاری از پیش نمی رود. البته نمی‌توان گفت هر مستند معضل اجتماعی قابل پخش است. بعضی فیلم‌ها وجود دارد که احساسات عمومی را جریحه‌دار می‌‌کند و شاید مشکل را هم حل نکند. مستند اثری هنری است و اگر به خوبی ساخته نشود ممکن است که اثرگذاری نداشته باشد. بنابراین مستندی از معضلات اجتماعی می‌تواند پخش شود که به حل آن مشکل کمک کند و اگر مشکلی را حل نکند و حتی بر مشکلات اضافه کند از پخش آن جلوگیری می‌کنیم. فیلمی سیاه است که انسان قدرت تغییرشرایط را در آن را نداشته باشد.
محسن یزدی در پاسخ به سوال دیگری درباره احترام به مستندسازان گفت: کارگردان و مستندساز نباید در پیچ اداری تحقیر شود. بنده معتقدم نباید مقهور هنرمند شد و نه تحقیرش کرد. هرکس کسی را تحقیر کند خودش محقر است و از آن طرف اگر فکر کنیم کسی که اسم و رسم دارد، هر حرفش درست است، این‌گونه نیست. بنده فکر می‌کنم که مشکل سخت افزاری نداریم بلکه مشکل پخش داریم؛ مشکل تولید نداریم اما مشکل دیده شدن آثار مستند را داریم.
دبیر پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند درباره همکاری با بانوان مستندساز گفت: با فیلمسازان خانم زیادی کار کرده ایم. اصولا هر کسی جدا از جنسیت کاربلد باشد ما با او کار می کنیم.
او همچنین درباره ارائه حق پخش به فیلم‌های مستند گفت: 3 سال است که حق رایت به فیلم‌های جشنواره پرداخت می شود.
در پایان این جلسه، صابر شیخ رضایی مدیر هنری پنجمین جشنواره تلویزیونی مستند با دریافت حکم منصوب شد.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

«باغ وحش مخفی»، «بهترین دشمنان»، «رویای رانندگی: بهترین دریفت ماشین توفو فروشی»، «خوشحال باش آقای لی»، «بازندگان قهرمان» و «پدربزرگ من یک فضایی است» 6 فیلم جدیدی هستند که این هفته روی آنتن شبکه ها می رود.

معاونت سیما به مناسبت فرا رسیدن عید سعید غدیرخم، میان برنامه هایی با عنوان "بیعت" ، شامل ۱۱ فراز خطبه غدیر را با کلام و آوای گروهی از هنرمندان و مجریان تلویزیون پخش می کند.

مهران مدیری با اعلام اینکه ۹ قسمت دیگر «دورهمی» به فینال می‌رسد، درباره‌ی نحوه برگزاری ادامه قسمت‌های این مسابقه تلویزیونی توضیحاتی را ارائه داد.

عوامل سریال «کلبه ای در مه» شنبه 9 مرداد به تماس های مردم پاسخ می دهند.

مهدی حاجی به سمت دبیر قرارگاه مسجد سیما منصوب شد.

شبکه افق سیما با برنامه‌ای ویژه به مناسبت عید غدیر خم مهمان خانه مخاطبین خواهد بود.

سازمان بهزیستی کشور اعلام کرد: به مناسبت عید غدیر فیلم سینمایی «دوباره زندگی» و «مبارک» به ترتیب ساعت ۱۱ روز پنجشنبه هفتم و روز جمعه هشتم مرداد ماه از شبکه سلامت سیما پخش می‌شود.

«مسابقه 77» با هدف تقویت مهارت های آموزشی ، بکارگیری تکنیک های فنی -علمی و ایجاد حس هیجان و ماجراجویانه جوانان در شبکه آموزش تهیه و تولید شده است.

همزمان با المپیک ۲۰۲۰ گرافیک شبکه ورزش سیما نیز تغییر کرد.

مستد «بیست سال» با روایتی متفاوت از بیست سال حضور آمریکا در کشور افغانستان پنجشنبه از شبکه سه سیما به نمایش در می آید.

در نیمه مرداد با فیلم های سینمایی شبکه های سیما همراه باشید؛ «اون بالا می بینمت»، «فاتح کاداران» و «زیر صفر» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما پخش می شوند.

محمدرضا جعفری‌جلوه در مراسم تودیع و معارفه مدیر گروه کودک و نوجوان شبکه دو سیما به جایگاه ویژه این شبکه و تأثیرگذاری‌اش در برنامه‌سازی کودک و نوجوان تأکید کرد.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب شنبه 9 مردادماه  ساعت 22 از شهر ساری روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

منصور ضابطیان در دو قسمت جدید فصل دوم برنامه تلویزیونی «محاکات» میزبان رضا فیاضی و رابعه مدنی می شود.

دستمریزاد مردم به بازیگران و عوامل ساخت سریال «کلبه‌ای در مه» امروز در تماس مخاطبان با 162 و گفتگوی مستقیم به آن‌ها به این گروه انگیزه مضاعفی برای کار در روزگار کرونایی داده و می‌گویند پرانرژی‌تر از قبل، پای کار هستند.

 

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

شبکه های سیما، ویژه برنامه هایی برای مشارکت آگاهانه مردم برای شرکت در انتخابات ۲۸ خرداد و شناخت بهتر نامزدها و برنامه های آنها آماده کرده و روی آنتن می فرستند.

 پخش مجموعه های نمایشی جدید سیما آغاز شد.

فصل ویژه «بریم بسازیم» به کارگردانی مجید عزیزی و مصطفی آتش مرد از شبکه یک سیما پخش می شود.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، شبکه یک سیما ویژه برنامه «صندلی من» را روی آنتن می برد.

انیمیشن «نقاش کوچولو» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت 10:30 از شبکه پویا پخش می شود.

مستند «چراغ خونه» از یکشنبه ۲۶ اردیبهشت، هر روز از شبکه یک سیما پخش می شود.

«هوش برتر» با ساختاری جدید و با رقابت ٢٥٦ نفر به آنتن شبکه نشاط و سرگرمی بر می گردد.

ایرج نوذری هر روز یک «کتاب خوب» را معرفی می‌کند.

علیرضا افخمی کارگردان سریال «احضار» با اعلام این خبر گفت : قسمت بیست و پنجم این مجموعه تلویزیونی از شبکه یک سیما پخش شد اما قسمت آخر این سریال جمعه آینده ۳۱ اردیبهشت به روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

شبکه نمایش در بخش موضوعی خود فیلم هایی با موضوع زندگی در طبیعت را در برنامه خود خواهد داشت.

 

مجموعه نمایشی «رازهای یک خانه» به کارگردانی حمید لبخنده که اوایل دهه ۹۰ توسط گروه فیلم و نمایش شبکه چهار سیما تولید شده است، پخش خود را از بامداد جمعه، ۱۵ مرداد، آغاز می‌کند.

دکتر حمید شاه آبادی معاون سیما در پیامی درگذشت ارشا اقدسی، بدلکار توانمند و هنرمند جوان را تسلیت گفت.

شاهرخ کشاورز و نازنین ملایی میهمانان برنامه این هفته هستند.

در روز پنجشنبه 14 مهر، دکتر پریسا طاهری– کارشناس طب سالمندان- در برنامه حضور دارند و درباره تکریم بازنشستگان صحبت می کنند.

مهمان‌های برنامه «شب نشینی» گیتی موسوی و محسن قصابیان بودند.

برنامه «سریالیست» در چهارمین قسمت با حضور عوامل سریال «نوروز رنگی» همراه است و در بخش پرونده هفته نیز به سریال های قومیتی می پردازد.

تازه ترین برنامه تلویزیونی «تهرانگرد» شبکه پنج سیما به سراغ کودکان «ای بی» رفته و با آنها در زمینه های مختلف گفتگو کرده است.

جواد فروغی قهرمان مدال طلای المپیک درویژه برنامه «تشرف» شبکه یک سیما در حرم رضوی خادم افتخاری حرم مطهرامام رضا(ع) شد.

سریال «خداحافظ مادر» به کارگردانی پرویز شیخ‌طادی با محوریت زندگی طاهره دباغ یا مرضیه حدیدچی از مدتی پیش کلید خورده است.

سوال پیامکی پنج شنبه 14 مرداد طرح ملی و قرآنی 1455 اعلام شد.

جدول شماره ۳۱۴ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

ارشا اقدسی که بر اثر سانحه رانندگی از ۹ مردادماه به کما رفته بود، درگذشت.

همزمان با نزدیک شدن به قسمت های جدید فصل دوم سریال «گاندو»، از جدیدترین تیزر سریال رونمایی شد.

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه دوم تیر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد ۷۹٫۳ درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه «دودکش ۲» شبکه «یک» توانسته با کسب ۴۹.۷ درصد مخاطب، عنوان پربیننده‌ترین سریال این روزها را از آن خود کند.

ششمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه، روز سیزدهم مرداد از ساعت ۲۲ با اجرای دکتر عطاءالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد