امروز يك شنبه  28 شهريور 1400
تعداد بازدید : 264 - تاریخ خبر : 1400/06/16 - 11:08
توجه ویژه به بسترهای جدید عرضه محتوا در سطح بین‌الملل

حضور در جشنواره‌ها یکی از فعالیت‌های اداره کل تأمین و رسانه بین‌الملل سیما بوده که تاکنون ضمن شرکت در بیش از ۱۵۰ جشنواره شناخته‌ شده دنیا منجر به کسب جوایزی نیز شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ محمد حق‌شناس در اداره کل تأمین و رسانه بین‌الملل سیما، به‌عنوان مدیر رسانه بین‌الملل روزهای پایانی خدمت خود در سازمان صداوسیما را می‌گذارند. او کار خود را از سال ۱۳۷۲ با همکاری در گروه اقتصاد شبکه یک شروع کرده و دکترای اقتصاد از دانشگاه ملی مالزی را دارد. درباره این حوزه کاری با مدیر رسانه بین‌الملل سازمان همراه شده تا تجربیات و فعالیت‌های آن مجموعه را با ما به اشتراک بگذارد.

 

*** آقای حق‌شناس به‌عنوان نخستین سؤال، از معرفی و تاریخچه این واحد آغاز کنید.

این مجموعه کار خود را در سال ۱۳۷۲ با مشارکت یک شرکت خصوصی آغاز کرد و وظیفه فروش محتوای تولیدی سازمان را بر عهده داشت. نخستین بازار فیلم تهران در سال ۱۳۷۴ نیز جزئی از کارهای اولیه مجموعه بود. مجموعه حاضر تا سال 1387 کار خود را ذیل سیما فیلم ادامه داد؛ که در نهایت برای یکپارچه شدن و ایجاد تمرکز در زمینه خرید و فروش محتوا در سازمان، به‌عنوان بخش رسانه بین‌الملل به اداره کل تأمین برنامه پیوست و من نیز کار خود را از سال 1394 در این مجموعه شروع کردم.

 

*** لطفاً از مراحل و فرآیند کاری مجموعه برای خوانندگان محترم بگویید.

به‌طورکلی ارائه آثار در عرصه بین‌الملل در سه حالت فروش، مبادله و یا اهدا صورت می‌پذیرد. برای فروش آثار در سطح بین‌الملل، ابتدا محتوای سازمان رصد می‌شود تا آثار قابل‌فروش احصاء شود و سپس از نظر فنی و محتوایی آماده‌سازی‌های لازم صورت می‌گیرد. تهیه تیزر آثار، پوستر و اقلام تبلیغاتی با زبان انگلیسی و سایر زبان‌ها، از جمله دیگر از فعالیت‌ها برای انجام بهتر امر بازاریابی است.

در بخش بازاریابی خارجی، یکی از مهم‌ترین فعالیت‌ها، حضور در بازارهای بین‌المللی محتوا است. بیش از هشت بازار مطرح در سطح جهان فعالیت می‌کنند که همواره سازمان صداوسیما در این بازارها حضور فعالی داشته است. سازمان صداوسیما با برند IRIB Media Trade همواره در این بازارها حضور داشته است و در کنار شرکت‌ها و شبکه های بزرگ جهانی به‌عنوان یک برند شناخته ‌شده برای خود اعتبار ایجاد کرده است. این برند، به خریدوفروش محتوای مرتبط با سازمان صداوسیما، بسیار کمک می‌کند. این برند به دلیل ارزشی طی سالیان طولانی ایجاد کرده است، باید حفظ و تقویت شود.

در این بازارها تمامی بازیگران اصلی حوزه محتوای تلویزیونی حضور دارند و حتی در شرایط کرونا نیز در کنار بخش آنلاین، همچنان بخش فیزیکی و حضوری نیز برقرار بود و بسیاری از شرکت‌ها به‌صورت حضوری شرکت کردند. در واقع این بازارها خط مقدم عرضه محتوای تلویزیونی در سطح جهان هستند. مجموعه رسانه بین‌الملل اداره کل تأمین برنامه سیما نیز همواره سعی کرده است با شرکت در این بازارها، خط مقدم را حفظ کرده و به عرضه محصولات سازمان مبادرت ورزد.

در زمینه فروش محتوا این مجموعه حوزه تحقیقات بازار را نیز در دستور کار خود قرار داد و جهان را به چند حوزه فرهنگی دسته‌بندی کرد تا بر اساس آن بتوان بازاریابی کرد. درک حوزه‌های فرهنگی می‌تواند به عرضه محتوا کمک‌کننده باشد. به‌عنوان‌مثال ژانرهای محبوب در حوزه هند با آفریقا و یا اروپا متفاوت است و توجه به این جزئیات برای فروش مهم است. بعد از بازاریابی و تعامل عقد قرارداد مهم می‌شود که قراردادهای بین‌المللی به دلیل اهمیت حق رایت در خریدوفروش به‌عنوان یک حوزه تخصصی، باید با دقت بالا صورت گیرد تا در بلندمدت ایجاد مشکل نکند.

حضور در جشنواره‌ها نیز یکی دیگر از فعالیت‌های این واحد می‌باشد تاکنون در بیش از ۱۵۰ جشنواره شناخته‌شده شرکت کرده‌ایم که جوایزی نیز به آثار سازمان تعلق‌گرفته است. حضور در این جشنواره‌ها ضمن تقویت برند صداوسیما باعث دیده شدن این آثار شده و به‌عنوان یک مکمل تبلیغاتی برای فروش نیز می‌باشد.

 

*** غیر از حضور در بازارها آیا از روش‌های دیگری نیز برای فروش آثار استفاده می‌شود؟

بله ما در حوزه بازاریابی مجازی نیز فعال هستیم و از طریق حضور در پلتفرم‌های آرشیوی مانند سیناندو محتوای خود را برای بازبینی در اختیار مشاهده‌کنندگان می‌گذاریم. همچنین وب‌سایت مجموعه نیز برای تعامل با مشتریان همواره برقرار بوده است و محلی برای ارائه محصولات سازمان می‌باشد. از طرفی تعامل با شرکت‌های بزرگ توزیع‌ کننده واسط نیز، یکی از روش‌هایی است که برای توزیع آثار مورداستفاده قرار می‌گیرد. این شرکت‌ها محتوا را به‌صورت پکیج به مشتریان عرضه می‌کنند و قرار گرفتن آثار صداوسیما در بسته‌ی محتوایی آن‌ها، باعث بهتر دیده شدن و خرید آثار در کنار سایر آثار مطرح تلویزیون‌های جهان می‌شود. این امر یک استراتژی مناسب برای بازاریابی است که مورداستفاده ما بوده.

اما مهم‌تر از همه این مسئله است که امروزه یکی از تحولات مهم حوزه عرضه محتوا در سطح جهان، راه افتادن پلتفرم‌های دیجیتال بین المللی است که فرصت بزرگی را در اختیار سازمان صداوسیما برای عرضه مستقیم آثار خود در سطح جهان قرار می‌دهد. از همان ابتدای قدرت گرفتن این پلتفرم‌ها در دهه ۹۰ شمسی، این مهم موردتوجه مجموعه تأمین برنامه و رسانه بینالملل بوده است .

 

*** لطفاً در زمینه فعالیت در این پلتفرم‌ها بیشتر توضیح دهید.

شروع فعالیت در این حوزه با راه‌اندازی کانال‌های مربوطه در این پلتفرم‌ها بود که پس از مدت کوتاهی، هجمه شدیدی علیه این فعالیت صورت گرفت و باعث بسته شدن آن‌ها توسط بسیاری از پلتفرم‌ها شد. در بررسی‌های صورت گرفته مشخص شد کانال‌هایی که مالکان شخصی آن‌ها در خارج از سازمان و غالباً در خارج از کشور بودند و توسط افرادی سودجو اداره می‌شدند، از طریق محتوای سازمان کسب درآمد می‌کردند، علیه حضور سازمان در این پلتفرم‌ها کمپین راه انداخته بودند تا منافع خود را حفظ کنند. ما در این زمینه فعالیت حقوقی خود را صورت دادیم که بیش از ۲۰۰ کانال که در پلتفرم‌های بین‌المللی، محتوای سازمان را عرضه می‌کردند مسدود شدند. درواقع در این فضای جدید، بخش مهمی از کار حفاظت از محتوا است. باید از مالکیت معنوی تولیدات سازمان در سطح جهانی محافظت صورت بگیرد که مورد سوءاستفاده افراد فرصت‌طلب قرار نگیرد و این امر نیازمند فعالیت‌های حقوقی در سطح بین‌الملل است. در این زمینه علاوه بر حضور در پلتفرم‌های بین‌المللی، حضور در پلتفرم‌های اختصاصی کشورها نیز یکی از راهبردهای کسب درآمد ما بوده است.

 

*** شما چه محتوایی از سازمان را عرضه می‌کنید؟

فعالیت ما آثار نمایشی و غیر نمایشی را شامل می‌شود. فیلم، سریال، مستند، پویانمایی و حتی موسیقی در حوزه کاری ما قرار دارد. ما موسیقی‌هایی را که تحت مالکیت سازمان صداوسیما است نیز، در پلتفرم‌های موسیقی بین‌المللی عرضه کردیم و همان مسیری که برای آثار نمایشی توضیح داده شد، برای آثار موسیقی سازمان نیز دنبال شده است. باید توجه کرد که حوزه پلتفرم‌های جدید و عرضه محتوا در فضای مجازی در سطح بین‌الملل مکمل فروش برودکست می‌باشد و باید با تمام توان از این ظرفیت استفاده کرد و اداره کل تأمین و رسانه بین‌الملل با دانش انباشته‌ای که در حوزه فروش برودکست دارد می‌تواند در این زمینه نیز متولی امر بوده و این مهم را به سرانجام برساند.

 

*** در مورد مشکلات و چالش‌های حوزه کاری خود بگویید

یکی از چالش های اصلی عمده، مسئله تحریمها می‌باشد که تبادلات مالی و حضور در فضای مجازی در سطح بین‌الملل را سخت کرده است که به‌هرحال باید مقاومت کرد و از طریق روش‌های مختلف این تحریم‌های ظالمانه را دور زد و خواسته خود را به سرمنزل مقصود برسانیم که بحمدلله توفیقات خوبی در این زمینه داشته‌ایم.

 

*** آیا غیر از فروش، به فکر فعالیت‌های مرتبط نیز بوده‌اید؟

بله طرح‌های مختلفی برای اجرا موجود است. به‌عنوان‌مثال طی مذاکرات با رسانه‌های یکی از کشورهای همسایه، امکان مبادله تولیدات با باکس تبلیغاتی فراهم‌شده است. یعنی ما سریالهای تولیدی سازمان را در اختیار شبکه برای پخش قرار دهیم و بجای مبلغ رایت، بخشی از باکس تبلیغات آن سریال را دریافت می‌کنیم تا تیزر محصولات ایرانی در آن باکس‌ها را پخش شود. این مسئله به توسعه صادرات کالای ایرانی کمک خواهد کرد.

یکی دیگر از طرح‌هایی که در ماه‌های اخیر در اداره کل تأمین برنامه و رسانه بین‌الملل مطرح گردید، طرح ایجاد سامانه بن هدیه برای اهدای آثار بوده است تا از این طریق بتوان به مسئله اهدای آثار سازمان به سایر رسانه‌های جهان نظم بیشتری بخشید. طی سال‌های گذشته تلاش‌های ارزشمندی توسط بخش‌های مختلف سازمان به‌منظور توزیع ترویجی تولیدات سازمان صورت گرفته است ولی یکی از چالش‌های واگذاری حقوق پخش تولیدات سازمان، نحوه هدیه یا مبادله آن‌ها با سایر شبکه‌ها تلویزیونی کشورها است. از نظر علم بازاریابی، روش هدیه یا ارائه محصول رایگان می‌تواند در نفوذ در بازارها نقش بی‌بدیلی داشته باشد به‌شرط آنکه کاملاً هدفمند و با استراتژی‌های بازاریابی و ترویج هماهنگ باشد.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

 طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ جمعه ۱۹ شهریور ماه با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان مى دهد.

در تعطیلات پایان هفته در روزهای پنج‌شنبه و جمعه 25 و 26 شهریور ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «دو بار زندگی کن»، «برادری» و «بر فراز بال عقاب ها» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در سیزدهمین هفته تابستان با 20 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

 طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ امروز جمعه ۱۹ شهریورماه در هفتادو هفتمین روز برگزاری خود ، با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان داد.

مجموعه تلویزیونی «اپیدمی» با محوریت کرونا و دلاوری‌های رزمندگان حوزه سلامت، این روز‌ها در حال ساخت است.

نمایش تلویزیونی «ضد نور» به کارگردانی "رضا محبی نوری" و با الهام از داستان‌های واقعی، اتفاقات روز جامعه را در یک موقعیت کافه بین راهی روایت می کند.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب شنبه 20 شهریورماه ساعت 22 از عمارت ارگ کلاه فرنگی بیرجند روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مستند «خط شکن» روایتی متفاوت از فعالیت گروه‌های جهادی هر شب از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

فصل سوم ویژه برنامه‌ تلویزیونی «همکار من» با محوریت حمایت از کسب و کارهای خانوادگی شنبه 20 شهریور ماه ساعت 16 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

حسن خوشخو مدیر کل نظارت بر شرکت های هواپیمایی ا شرایط سفرهای هوایی برای زائرینی که قصد سفر به کربلا در ایام اربعین را دارند گفت.

فیلمبرداری سریال تلویزیونی «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل با بازی مجید واشقانی آغاز شد.

فیلمی از کارگاه کهنه‌کاری سریال «سلمان فارسی» منتشر شده که در آن به همه اجسام رنگ و بوی کهنگی و دوران قدیم می‌دهند.

دولت جدید و اجلاس همسایگان افغانستان و همچنین سرانجام پنجشیر موضوعاتی است که در برنامه «کنکاش» به آن پرداخته می شود.

 

کاروان «شب نشینی» به ساری رسید.

 

«در کنار پروانه ها» مجموعه تلویزیونی محرمی شبکه دو سیما به طورغیرمستقیم به مفاهیم عاشورایی ارتباط دارد.

 

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در یازدهمین هفته تابستان با 21 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مجموعه «شبکه کوچک» از تولیدات  مرکز پویانمایی صبا از امروز در شبکه نسیم به روی آنتن می رود. این برنامه ساعت ۱۹ پخش و ساعت ۱۰ صبح ، ۲ بامداد و ۴ بعد از ظهر باز پخش می‌شود.

پس از ایام سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام و پخش برنامه های منعطف با آن روزهای غم بار، جدول پخش شبکه نسیم با تغییرات و متناسب با روزهای پایانی تعطیلات تابستان پیش بینی و طراحی شده است.

برنامه‌ی عصرگاهی «عطسه» پس از چند روز وقفه در پخش، از روز جمعه پنجم شهریور ماه به کنداکتور شبکه سوم سیما برمی‌گردد.

سری جدید مسابقه «ایران» از هفته آینده روی شبکه یک سیما می‌رود.

تولید سریال «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی به روزهای پایانی خود نردیک می شود.

مجموعه مستند جدید سه قسمتی«ظهور خانواده مرداک» پنج شنبه هر هفته از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

 

فصل جدید مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به کارگردانی اصغر توسلی برای پخش از شبکه پنج آماده می‌شود.

مستند سینمایی «فالکن» به کارگردانی سید محمدمهدی پوریزدان پرست روی آنتن شبکه افق می‌رود.

نشست خبری برنامه «نشان ارادت» که این روزها روی آنتن شبکه دوسیماست، روز یکشنبه 28 مهرماه در ستاد بازسازی عتبات عالیات برگزار شد.

رقابت های فوتبال در لیگ های اروپایی این هفته از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

بیست و یک و بیست دومین  قسمت از فصل سوم برنامه «چراغ» یکشنبه 28 و سه شنبه 30 شهریور ماه حوالی ساعت 21 با هدف تبیین چالش عادی انگاری روابط بین زن و مرد در جامعه روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

جام جهانی فوتسال از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

برنامه گفت‌وگو- درام «رخ به رخ» با اجرای امیرعلی دانایی به زودی از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب یکشنبه 28 شهریور ماه میزبان علیرضا منصوریان بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران، باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال تهران و سرمربی کنونی صنعت نفت آبادان خواهد بود. 

اولین قسمت از فصل دوم برنامه «جاذبه» به تهیه‌کنندگی حمیدرضا صابونی و اجرای صابر خراسانی شنبه شب 27 شهریورماه ساعت 21 از شبکه افق پخش شد.

دکتر میترا تیموری میهمان «مشاور» می شود تا درباره بازگشایی مدارس خارج از کشور صحبت کند.


برگزیدگان مرحله اول رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب قلم»، پنجشنبه ۲۵ مهرماه، در دوره آموزشی یک‌روزه این رویداد در مرکز نوآوری رسانا شرکت کردند.

برنامه تلویزیونی «مخاطب خاص» هر شب تا اربعین حسینی، از کربلای معلی و از قاب شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

دومین قسمت از فصل سوم «راهنمای مسافران کهکشان» شنبه 27 شهریور ماه ساعت 21 روی آنتن شبکه چهار می‌رود.

برنامه «تهران20» امشب (شنبه 27 شهریورماه) میزبان عضو هیات رئیسه شورای اسلامی شهرتهران، شهرری و تجریش خواهد بود.

تصویربرداری سریال «شب بیدار» به کارگردانی رضا ابوفاضلی و تهیه‌کنندگی علی مهام در گرمدره ادامه دارد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد