امروز يك شنبه  28 شهريور 1400
تعداد بازدید : 29 - تاریخ خبر : 1400/06/23 - 13:30
از استقلال لیزری تا آرزوی فرزاد موتمن

جلال جعفری و فرزاد موتمن مهمان های برنامه شب نشینی بیست و دوم شهریور ماه بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در اولین بخش «شب نشینی» جلال جعفری کارآفرین و فعال در حوزه تولید لیزرهای رادیکال و پزشکی به عنوان مهمان برنامه معرفی شد. جعفری گفت: لیزر توضیح پیچیده ای دارد اما به بیانی ساده نور تقویت شده در یک محیط فعال است که برد بلندی دارد و بدون اینکه واگرا شود می توان از آن استفاده کرد و کاربردهایی از جمله درمان سرطان، برش قسمت هایی از مغز و صنعت زیبایی دارد. گستره علمی استفاده از لیزر در حوزه پزشکی از زیبایی تا پیچیده ترین تشخیص ها و درمان ها را در بر می گیرد. وقتی درباره نور و به تبع لیزر صحبت می کنیم در واقع درباره پیچیده ترین ماهیت دنیا بحث می کنیم.

وی بیان کرد: در زمینه لیزرهای پزشکی در کشور پیشرفت های خوبی صورت گرفت تا جایی که پنجمین شرکتی که در جهان توانست در زمینه لیزر مدیکال مجوز رسمی تولید و صادرات به دیگر کشورها را بگیرد ایران بود. لیزر متشکل از چند فناوری و علم است از جمله مکانیک، الکترونیک و اپتیک.

کارآفرین نمونه تصریح کرد: متخصص ها باید نسبت به وسیله ای که از آن استفاده می کنند آگاه باشند. در حال حاضر چند صد دستگاه داریم که متخصصان به نام از آن استفاده می کنند و علاوه بر تولیدات گسترده برای کشور خودمان صادرات هم داریم. در حال حاضر 700 متخصص در حوزه لیزر داریم. این تکنولوژی را از جای دیگری وام نگرفته و آن را در داخل کشور ایجاد و بومی سازی کرده ایم. فارغ التحصیلان بهترین دانشگاه ها در حوزه های مکانیک، فیزیک و اپتیک، رتبه های اول کنکور، دانشجویان المپیادی و نخبه در زمینه لیزر فعال هستند و استفاده از ظرفیت نخبگان داخلی افتخار ما است.

جعفری ادامه داد: در سطح کشور پژوهشکده های لیزر داریم که افراد زیادی به تحقیق و پژوهش در این زمینه می پردازند و به علاوه خروجی دانشگاه های ما در حوزه الکترونیک و لیزر نیز قابل قبول است و در نتیجه سالانه 200 متخصص در حوزه لیزر تربیت می شوند که در هیچ کجای دنیا اینگونه نیست.

وی در پایان افزود: در گذشته 200 میلیون دلار هزینه برای واردات فناوری لیزرهای پزشکی صرف می شده اما حالا در این فناوری کاملا مستقل هستیم. به علاوه امکان این را داریم که با سرمایه گذاری افراد، خط تولید لیزرهای رادیکال را در کشورهای دیگر راه اندازی کنیم.

در دومین بخش از برنامه، فرزاد موتمن کارگردان و فیلم ساز معروف کشور با محمد سلوکی به گفت و گو نشست. موتمن گفت: جوان ها و نوجوان ها و حتی بچه ترها و ایرانیان مقیم خارج از کشور ممکن است سرزمین مادری خود را ندیده باشند و تماشای فیلم های ایرانی کمک به شناخت جغرافیای مردم و فرهنگ کشور بوده و به نوبه خود یک جور کلاس است.

وی تصریح کرد: هرچند فیلم ها و نگاه ها یک دست نیستند و موانعی برای این یکپارچگی وجود دارد اما مجموعه فیلم های هر دوره از سینمای ایران به نحوی بازتاب دورانی هستند که در آن ساخته شده اند.

کارگردان برجسته سینما افزود: خودش را یکی  از دیوانگان سینما معرفی کرد و گفت: سینما امکان ارتباط با تماشاچی را ساده تر از کتاب خواندن فراهم کرد چون در سینما صدا و تصویر ارائه می شود که اتمسفری را به وجود می آورد و با این اتمسفر مخاطب بیش از پیش احساس همزادی می کند. در قرن 20 همه چیز از جمله مد لباس، مد مو، عادات فردی، جنس آرایش صورت و... تحت تاثیر سینما بود، و همه چیز با همین رویکرد شکل گرفت. سینما در بدو پیدایش تحت تاثیر ادبیات بود و بسیاری از داستان های ساخته شده در سینما اقتباسی از آثار نویسندگان مشهور بود اما بعد از جنگ جهانی دوم و قدرتمند شدن سینما کار به جایی رسید که حالا ادبیات تحت تاثیر سینما است.

موتمن بیان کرد: فعالیت در عرصه سینما هنری است که به شدت تاثیر گذار است. فیلم هایی هستند که دوستشان دارم و فیلم هایی هستند که دوستشان ندارم اما این سلیقه شخصی است در دیدی گسترده تر. اگرچه سینمای ایران هنوز صنعتی بوده و درحال توسعه است اما در بسیاری از زمینه ها نگاه سینمادوستان در کل دنیا را به خود جذب کرده است.

وی ادامه داد: فیلم های ایرانی قبل از انقلاب هم در دیگر کشورها مورد استقبال قرار می گرفتند، بعد از انقلاب مدتی این استقبال کم شد چون به دلیل شرایط جنگ کمتر کسی به سینما می پرداخت اما از اواخر دهه 60 فیلم ساز ها نیاز به پرداختن بیشتر به سینما را حس کردند و دوست داشتند فیلم های خود را فراتر از کشور ببرند چون زبان ما در سینما مشترک است و به علاوه بسط دادن آثار سینمایی فراتر از مرزها ایران شرایط مالی را برای فیلمساز ایجاد می کرد که شرایط تولید فیلم را تسهیل می داد.

کارگردان ایرانی درباره وضعیت فیلم های ایرانی خارج از مرزهای ایران اظهار داشت: در حال حاضر در بحث برون مرزی چیزی که در آن ضعیف هستیم این است که هنوز نتوانسته ایم اکران خوب برای فیلم ها در خارج داشته باشیم. افراد خاص مثل دانشجویان روابط بین الملل و سینما دوستان طرفداران آثار سینمایی ایرانی در خارج از کشور هستند و این مجموعه بسط و گسترش نیافته است. کشورهای درحال توسعه ای توانسته اند آثار خود را در اروپا و آمریکا اکران کنند و موفق باشند که مهاجرهای زیادی در یک کشور دارند چون متقاضی در آن کشورها زیاد است.

موتمن با اشاره به اینکه برخی از فیلم هایش را به صورت تجربی ساخته است گفت: به عنوان یک تماشاچی و فیلمساز سینما را وسیع می بینم و دوست دارم انواع فیلم را تجربه کنم. یادم می آید وقتی بچه بودم یعنی 5 سالم بود چه فیلم هایی را در چه سینمایی در چه سانسی دیده ام.

وی تصریح کرد: اصالتا تهرانی هستم پدرم پزشک شرکت نفت بود و در مناطق نفت خیز می گشتیم. مادرم مرا به سینما می برد. زیباترین عکسی که از مادرم به یاد دارم عکسی از شانزده سالگی ‌اش بود که در آن، عکسی از لورتا یانگ به دیوار اتاقش چسبیده است که در آن زمان بازیگر معروفی در ایران نبوده اما مادرم او را دوست داشت و نشان از علاقه او به سینما داشت. مادرم هیچ وقت به من مکانیزم فیلم را نگفته بود و فکر می کردم همه چیز در آن پرده اتفاق می افتد و همه چیز واقعی است و عاشق این دنیا شده بودم. این دنیای واقعی برایم جذاب بود نمی توانستم یک فیلم را دوباره ببینم چون دچار بحران می شدم.

کارگردان برجسته کشور خاطره ای را تعریف کرد: تکنیک شب برای روز را نمی دانستم فکر می کردم امریکا کشوری است که مردم در آن شب ها سایه دارند. یادم می آید وقتی برای ادامه تحصیل به امریکا رفتم ناخودآگاه زیر پایم را نگاه کردم و وقتی دیدم در شب سایه ای وجود ندارد یک لحظه با خودم حس کردم اینجا امریکا نیست. خانواده ام دوست داشتند مهندسی مکانیک بخوانم، به قصد تحصیل در همین رشته به امریکا رفتم اما کلک زدم و سینما خواندم. بعد از اینکه فرایند انقلاب آغاز شد به خاطر اینکه دوست داشتم انقلاب را ببینم به ایران برگشتم. پیش از 22 بهمن به اروپا آمدم تا به ایران پرواز کنم اما بختیار فرودگاه ها را بست و یک ماه در اروپا ماندم.

موتمن گفت: برایم دیدن انقلاب در کشورم مهم بود چون به ندرت پیش می آید که جامعه ای که در آن زندگی میکردم بر سر چهارراه تاریخ باشد. اگر از دوران جوانی شروع کنم دوباره همین مسیر را انتخاب می کنم.

وی درباره تولید «شب های روشن» تصریح کرد: شب های روشن فیلمی است که فکر نمی کردم انقدر هوادار پیدا کند؛ وقتی شروع کردیم آن را بسازیم به عنوان پیشرفت به آن نگاه نمی کردم چون علاقه شخصی ام سبکی مانند «هفت پرده» بود ولی برای ارتباط گرفتن مخاطبان با این سبک هنوز زود بود. «هفت پرده» سرد و مینیمال است به خاطر همین تولید این فیلم بعد از «هفت پرده» با سبک متفاوتش برایم پسرفت تلقی می شد. «شب های روشن» پر فروش نبود ولی بین اقلیت خاص خود دوست داشتنی بود که خیلی دوستش داشتند. مردم به یک عاشقانه نیاز داشتند و دلیل این استقبال مردمی همین است. این فیلم ارتباط تنگاتنگی با ادبیات داشت.

کارگردان ایرانی افزود: «سراسر شب» شخصی ترین فیلم من است. فیلم تماشاچی به خصوصی دارد و برای قشر خاصی ساخته شده است.

موتمن ادامه داد: درباره هنرمندانی که تا کنون با آن ها کار تولید کرده است: الناز شاکر دوست خیلی خوش انرژی است و کار کردن با او لذت بخش است یک باره بزرگ شد اما از ابتدا هم در فیلم های خوب بازی کرده بود. امین حیایی از دوست داشتنی های سینمای ایران است و آدمی است که دقیقا چیزی که باید در بیاید را در می آورد آرزویم این است که با امین یک درام کار کنم. طناز طباطبایی با فیلم های من معروف شد در «جعبه موسیقی» حضور یافت و خوش درخشید. دوست دارم دوباره باهم کار کنیم.

وی در پایان درباره فریبرز عرب نیا نیز گفت: عرب نیا پیش از معروف شدن دوست من بود و باهم رفت و آمد داشتیم. خوشحالم که سه فیلم با فریبرز عرب نیا تولید کردم. او بازیگری است که چشم هایش حرف می زند صدایش را دوست دارم و دلم برایش تنگ شده است.

برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. محمد سلوکی و عبدالرضا احمدی مجریانی هستند که برای مخاطبان فارسی زبان سراسر دنیا «شب نشینی» را اجرا می کنند و تهیه کنندگان این برنامه نیز کاوه امیری جاوید و یوسف بچاری هستند. در روزهای شنبه و یکشنبه نیز این برنامه ار مراکز استانهای کشور با اجرای مسعود روشن پژوه و به تهیه کنندگی یاسر معظمی گودرزی تهیه و پخش می شود.

انتهای پیام/ن

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

 طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ جمعه ۱۹ شهریور ماه با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان مى دهد.

در تعطیلات پایان هفته در روزهای پنج‌شنبه و جمعه 25 و 26 شهریور ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «دو بار زندگی کن»، «برادری» و «بر فراز بال عقاب ها» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در سیزدهمین هفته تابستان با 20 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

 طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ امروز جمعه ۱۹ شهریورماه در هفتادو هفتمین روز برگزاری خود ، با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان داد.

مجموعه تلویزیونی «اپیدمی» با محوریت کرونا و دلاوری‌های رزمندگان حوزه سلامت، این روز‌ها در حال ساخت است.

نمایش تلویزیونی «ضد نور» به کارگردانی "رضا محبی نوری" و با الهام از داستان‌های واقعی، اتفاقات روز جامعه را در یک موقعیت کافه بین راهی روایت می کند.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب شنبه 20 شهریورماه ساعت 22 از عمارت ارگ کلاه فرنگی بیرجند روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مستند «خط شکن» روایتی متفاوت از فعالیت گروه‌های جهادی هر شب از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

فصل سوم ویژه برنامه‌ تلویزیونی «همکار من» با محوریت حمایت از کسب و کارهای خانوادگی شنبه 20 شهریور ماه ساعت 16 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

حسن خوشخو مدیر کل نظارت بر شرکت های هواپیمایی ا شرایط سفرهای هوایی برای زائرینی که قصد سفر به کربلا در ایام اربعین را دارند گفت.

فیلمبرداری سریال تلویزیونی «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل با بازی مجید واشقانی آغاز شد.

فیلمی از کارگاه کهنه‌کاری سریال «سلمان فارسی» منتشر شده که در آن به همه اجسام رنگ و بوی کهنگی و دوران قدیم می‌دهند.

دولت جدید و اجلاس همسایگان افغانستان و همچنین سرانجام پنجشیر موضوعاتی است که در برنامه «کنکاش» به آن پرداخته می شود.

 

کاروان «شب نشینی» به ساری رسید.

 

«در کنار پروانه ها» مجموعه تلویزیونی محرمی شبکه دو سیما به طورغیرمستقیم به مفاهیم عاشورایی ارتباط دارد.

 

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در یازدهمین هفته تابستان با 21 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مجموعه «شبکه کوچک» از تولیدات  مرکز پویانمایی صبا از امروز در شبکه نسیم به روی آنتن می رود. این برنامه ساعت ۱۹ پخش و ساعت ۱۰ صبح ، ۲ بامداد و ۴ بعد از ظهر باز پخش می‌شود.

پس از ایام سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام و پخش برنامه های منعطف با آن روزهای غم بار، جدول پخش شبکه نسیم با تغییرات و متناسب با روزهای پایانی تعطیلات تابستان پیش بینی و طراحی شده است.

برنامه‌ی عصرگاهی «عطسه» پس از چند روز وقفه در پخش، از روز جمعه پنجم شهریور ماه به کنداکتور شبکه سوم سیما برمی‌گردد.

سری جدید مسابقه «ایران» از هفته آینده روی شبکه یک سیما می‌رود.

تولید سریال «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی به روزهای پایانی خود نردیک می شود.

مجموعه مستند جدید سه قسمتی«ظهور خانواده مرداک» پنج شنبه هر هفته از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

 

سیزدهمین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی کاربردهای معماری سبز و پایدار اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، یکشنبه 28 شهریور ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» دوشنبه با حضور وحید چرخنده بر روی آنتن می‌رود.

فصل جدید مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به کارگردانی اصغر توسلی برای پخش از شبکه پنج آماده می‌شود.

مستند سینمایی «فالکن» به کارگردانی سید محمدمهدی پوریزدان پرست روی آنتن شبکه افق می‌رود.

نشست خبری برنامه «نشان ارادت» که این روزها روی آنتن شبکه دوسیماست، روز یکشنبه 28 مهرماه در ستاد بازسازی عتبات عالیات برگزار شد.

رقابت های فوتبال در لیگ های اروپایی این هفته از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

بیست و یک و بیست دومین  قسمت از فصل سوم برنامه «چراغ» یکشنبه 28 و سه شنبه 30 شهریور ماه حوالی ساعت 21 با هدف تبیین چالش عادی انگاری روابط بین زن و مرد در جامعه روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

جام جهانی فوتسال از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

برنامه گفت‌وگو- درام «رخ به رخ» با اجرای امیرعلی دانایی به زودی از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب یکشنبه 28 شهریور ماه میزبان علیرضا منصوریان بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران، باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال تهران و سرمربی کنونی صنعت نفت آبادان خواهد بود. 

اولین قسمت از فصل دوم برنامه «جاذبه» به تهیه‌کنندگی حمیدرضا صابونی و اجرای صابر خراسانی شنبه شب 27 شهریورماه ساعت 21 از شبکه افق پخش شد.

دکتر میترا تیموری میهمان «مشاور» می شود تا درباره بازگشایی مدارس خارج از کشور صحبت کند.


برگزیدگان مرحله اول رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب قلم»، پنجشنبه ۲۵ مهرماه، در دوره آموزشی یک‌روزه این رویداد در مرکز نوآوری رسانا شرکت کردند.

برنامه تلویزیونی «مخاطب خاص» هر شب تا اربعین حسینی، از کربلای معلی و از قاب شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

دومین قسمت از فصل سوم «راهنمای مسافران کهکشان» شنبه 27 شهریور ماه ساعت 21 روی آنتن شبکه چهار می‌رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد