امروز شنبه  1 آبان 1400
تعداد بازدید : 88 - تاریخ خبر : 1400/07/22 - 14:20
استفاده از تکنولوژی راه مناسب سازی شهر برای معلولان

صبح پارسی بیست و دوم مهرماه با حضور مازیار عبایی دکترای حوزه شهرسازی کارشناس حوزه شهرسازی بر روی آنتن رفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دو شنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی بر روی آنتن شبکه جام جم می رود، با موضوع استاندارد بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه، بدون مرز و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، امیر محمد زند و آلاء خامه یار با مازیار عبایی دکترای حوزه شهرسازی به گفت و گو نشستند.

عبایی گفت: موضوع اصلی در تاریخ انقضای ساختمان ها این است که ما به تخریب ساختمان های قدیمی و ساخت ساختمان های جدیدعلاقه زیادی داریم و دوست داریم همیشه ساختمان های خاص داشته باشیم اما رویکرد دنیا در موضوع ساختمان سازی اینگونه نیست. در دنیا بیشتر از اینکه به فکر ساختن ساختمان های جدید باشند سعی می کنند بازسازی با کیفیت بر روی همان ساختمان ها انجام دهند اما همان امر هم پارامترهایی دارد مثل اینکه بازسازی با رشد جمعیت باید هماهنگ باشد، با افزایش جمعیت باید به فکر مسکن باشیم. و اگر بخواهیم جمعیت را ثابت نگه داریم قیمت خانه ها رو به افزایش می گذارد و همین موضوع روحیه حفظ شرایط کالبدی شهر را به هم می زند.

وی تصریح کرد: تفاوت شرایط بهره برداری از مسکن در خانواده هم محسوس است. در گذشته بیشتر مردم به فکر خانه هایی با متراژ بالا بودند اما امروزه بسیاری در جامعه نیازمند فضایی هستند که بتوانند در آن همزمان کار و زندگی کنند.

کارشناس حوزه شهرسازی افزود: در قانون داریم که قطعه زمین برای ساخت منزل مسکونی نمی تواند کمتر از ۵۰ متر باشد و موضوع عرض معابر هم بسیار مطرح است اما در بسیاری از کشورها در معابر با عرض کم هم خانه های خوب ساخته و از آن ها استفاده بهینه می کنند.

عبایی بیان کرد: تصور ما از خانه زمینی است که ۶۰ درصد آن ساخته شده است و این بر اساس طرح و الگویی است که در سال ۴۷ تدوین شد. حالا همه شبکه های تاسیساتی بر آن مبنا پایه ریزی شده و تغییر آن سخت است اما به هر حال باید این سبک را تغییر دهیم و نگوییم در معابر زیر ۶ متر ساخت و ساز ممنوع است و از این معابر هم برای ساخت خانه استفاده کنیم و با تعریض معابر به مردم فشار نیاوریم.

وی درباره مناسب سازی شهر برای معلولان ادامه داد: به عقیده من این انسان ها نیستند که برای استفاده از امکانات شهری معلول هستند بلکه این شهر است که برای ارائه امکانات به همه شهروندانش معلول است که نمی تواند به همه شهروندانش سرویس و امکانات دهد.عدالت دسترسی یعنی کسانی که به هر دلیلی امکان این را ندارند همان امکاناتی را داشته باشند که دیگران هم دارند یعنی از در خانه که بیرون می آید مثل بقیه افراد بتواند به مقصد خود برسد.

عبایی اظهار داشت: بحث این نیست که چه چیزی را به افراد ارائه می دهیم بحث این است که همه افراد باید از یک رویداد سهم مساویببرند. بحث این است که تک تک افراد جامعه اعم از نابینا، باردار، مسن و کودک بتوانند از امکاناتی استفاده کنند که همه ما داریم.

وی با اشاره به اینکه تکنولوژی بحث مهمی استگفت:شهرها را باید هوشمند کرد و از تکنولوژی هوشمند استفاده کنیم. شهرهوشمند یعنی تکنولوژی آنقدر وارد شهر شود که مردم بتوانند از امکانات به صورت هوشمند استفادهکنند. طراحی هوشمند شهرها یعنیبستری را فراهم کنیم که نیازهای افراد را شناسایی کند و بعد در دسترس مردم قرار دهد.برای مثال باید امنیت نابینایانرا در کنار دستگاه خودپرداز فراهم کنیم.

این کارشناس حوزه شهرسازی افزود: وقتی یک نفر نابینا وارد محیطی می شود و نمی داند در چه فضا و طبقه ای است اولین مورد این است که المان هایی در محیط تنظیم شوند که او را هدایت میکنند اما این را می توان از طریق اینترنت بر روی تلفن فرد مورد استفاده قرار داد و فرد را به سمت تامین نیازهایش هدایتکرد. بنابراین باید از تکنولوژی به سود افراد معلول در جامعه هم استفاده کنیم.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی هفته پنج‌شنبه و جمعه 22 و 23 مهر ماه با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «با من حرف بزن»، «شهر طغیان» و «خواب آب» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

در روزهای پایانی مهر ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «کونگ فو حیرت انگیز استاد هو»، «عملیات کف دریا»، «احساس خفگی» و «هدیه» 4 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

از فیلم تلویزیونی «پسرم رسول» اثری از شبکه پنج سیما در جشنواره بین المللی فیلم کودک تقدیر شد.

در آخرین روزهای تصویربرداری «سرجوخه» از تیزر تازه این سریال به تهیه‌کنندگی ابوالفضل صفری و کارگردانی احمد معظمی رونمایی شده و چند تن از بازیگران پیشکسوت آن معرفی شدند.

نظرسنجی مرکز تحقیقات درباره سریال‌های سیما در نیمه اول مهر ۱۴۰۰ نشان می‌دهد 79.2 درصد مردم بیننده برنامه‌های سیما بوده‌اند و در میان سریال‌های جدیدی که روی آنتن رفته است، مجموعه تلویزیونی «افرا» از شبکه یک با 46 درصد مخاطب و کسب رضایت «در حد زیاد» 82.9 درصدی پربیننده‌تر از دیگر مجموعه‌های تلویزیونی در صدر سریال‌های سیما قرار گرفت.

ویژه برنامه «قرار ما» به تهیه کنندگی مجید صفری، به مناسبت آغاز امامت مهدی صاحب الزمان از شبکه یک پخش می شود . 

«مثبت دست فرمون» با کارگردانی و اجرای حامد تهرانی با شروع فصل سوم این مسابقه از امشب ۲۳ مهرماه روانه آنتن شبکه نسیم می‌شود.

آرش معیریان برای شبکه سه تلویزیون سریال ۹۰ شبی می سازد.

مجموعه مستند داستانی «سه شنبه ۱۴ جولای» به کارگردانی سید جواد حسینی از امروز شنبه ۲۴ مهر حوالی ساعت 18 از شبکه یک سیما روی آنتن می رود.

دو بازیگر جدید به سریال تلویزیونی «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل پیوستند.

 در شب گذشته سردار منتظر المهدی مشاور فرمانده ناجا و دستیار فرمانده سایبری کشور به همراه مدیرگروه فیلم و سریال شبکه دو سیما آقای بهرنگ ملک محمدی از یکی لوکشین های اصلی سریال «نوار زرد ۲» بازدید داشتند.

برنامه تلویزیونی «ایست‌گاه» با اجرای سید جواد هاشمی و حسین رفیعی روی آنتن شبکه نسیم می رود.

تهیه‌کننده سریال «پلاک ۱۳» درباره آخرین وضعیت این مجموعه تلویزیونی به کارگردانی آرش معیریان توضیح داد.

در قسمت امشب «سریالیست» که یک ساعت زودتر از همیشه روی آنتن می رود، پدرام کریمی میزبان بازیگران سریال «در کنار پروانه ها» است و شاهد احمدلو نیز پرونده سریالهای پلیسی را در برنامه باز می کند.

«رو در رو» شبکه چهار در روز پنج شنبه 22 مهرماه میزبان رییس دانگشه آزاد اسلامی خواهد بود.

 

مجموعه مستند جدید سه قسمتی «آبگیر؛ آبادی حیوانات آفریقا» از شنبه 17 مهرماه در قاب چهارسوی علم شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

اولین و دومین قسمت از برنامه «شهرک رنگین کمان» با محوریت آموزش مهارت های زندگی و مدیریت بحران به تهیه کنندگی مریم وطن پور روزهای شنبه و یکشنبه حوالی ساعت ۱۵:۱۵ از شبکه پنج سیما پخش می شود.

اولین قسمت از فصل سوم مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به تهیه کنندگی سپهر محمدی و کارگردانی اصغر توسلی با آغاز ماه ربیع 17 مهرماه هرشب ساعت 23 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود.

تهیه‌کننده سریال «بی‌نشان» آگهی جذب هنرور منسوب به این پروژه را جعلی دانست و تاکید کرد اطلاعات این پروژه از کانال رسمی آن منتشر می‌شود.

برنامه «اسرار سینما»، میان برنامه جدید شبکه نمایش از فردا به روی آنتن می رود.

 

جدول پخش برنامه‌های درسی مدرسه تلویزیونی ایران روز شنبه یک آبان ۱۴۰۰ اعلام شد.

برنامه شب نشینی در سه شب آخر هفته وحدت از جوار حرم امام رئوف و مهربانی روی آنتن می رود.

برنامه «مثبت دست فرمون» با اجرای حامد تهرانی و تهیه‌کنندگی محمود محمودی امشب ۳۰ مهر ماه در دومین برنامه خود میزبان سیدجواد هاشمی بازیگر و کارگردان سینما، تئاتر و تلویزیون می‌شود.

با پیامبر مهربانی عهد میبندیم هر روز یک صفحه از مصحف شریف را قرائت کنیم.

نخستین قسمت از برنامه «رخ به رخ» با صدای کاوه آفاق، اجرای امیرعلی دانایی و با حضور حسن ریوندی جمعه ۳۰ مهر، از شبکه دو سیما روی آنتن خواهد رفت.

برنامه های ویژه شبکه قرآن و معارف سیما به منظور گرامیداشت هفته وحدت، اعلام شد . 

در قسمت امشب «سریالیست»، پدرام کریمی میزبان بازیگر و کارگردان سریال «گاندو2» است و کوروش سلیمانی نیز پرونده سریالهای امنیتی را در برنامه باز می‌کند.

میهمانان این هفته شادی پریور نایب رئیس فدراسیون شطرنج بانوان و علی مغانی روزنامه نگار هستند.

مجموعه مستند «رازهای آشکار» تولید جدید شبکه مستند درباره 6 انقلاب بزرگ دنیا است که از امشب (پنج‌شنبه 29 مهرماه) ساعت 22 روی آنتن شبکه مستند می‌رود.

نیوشا ضیغمی در سومین تجربه نقش آفرینی خود در تلویزیون جلوی دوربین سریال «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل رفت.

به مناسبت فرارسیدن سالروز ولادت با سر سعادت حضرت محمد مصطفی (ص) و امام جعفر صادق (ع) در برنامه "جان جهان"جشن ولادت برگزار می شود.

برنامه تلویزیونی « پرنیان صدا» جمعه 30 مهرماه ساعت 20 میزبان منوچهر والی زاده استاد صدا و دوبله ایران خواهد بود. 

برنامه‌های درسی مدرسه تلویزیونی ایران روز پنجشنبه اعلام شد .

سیزدهمین قسمت از فصل شانزدهم برنامه زاویه، روز چهارشنبه بیست و هشتم مهرماه، ساعت ۲۲ با اجرای دکتر عطاءالله بیگدلی از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

امروز مسابقه استقلال ـ هوادار تهران، و همچنین سه فوتبال خارجی از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد