امروز چهارشنبه  6 بهمن 1400
تعداد بازدید : 51 - تاریخ خبر : 1400/10/24 - 13:08
اهمیت ضرب المثل ها در زبان و ادبیات فارسی

کارآفرین موفق ایرانی و کارشناس فرهنگ و هنر مهمان برنامه «صبح پارسی» بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ برنامه صبحگاهی «صبح پارسی» که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 9 صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت و ابراهیم ارجمندی از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع آزمون و خطا در زندگی بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم هایی از جمله ورزش صبحگاهی، میز فرهنگی، اخبار ویژه و نماهنگ هایی با موضوع انگیزشی و با تصاویری از طبیعت، شمیم علیزاده و محمد امین نبی اللهی با مینو خانی کارشناس فرهنگ و هنر و الناز قاسمی بانوی کارآفرین موفق به گفت و گو نشستند.

در بخش اول گفت و گو خانی گفت: دهخدا با آثار معروفش گفته که ضرب المثل یکی از 24 فن ادبی است. واژه شناسی، تبار شناسی، فصح، نحو، معنی، داستان، داستانک و فن های دیگر نیز از این دست هستند. تعاریف زیادی برای مثل شده است اما در جمع بندی همه تعاریف این است که جمله ای کوتاه، پرمغز، دارای تشبیه و گاهی استعاره است، مضمون سخنش حکیمانه است و در دل مردم جای دارد یعنی در زندگی روزمره مردم استفاده می شود و دلیل آن هم این است که روان بیان شده و معنی روشنی دارد.

وی تصریح کرد: مثل در ادبیات مانند نماد در هنر است اما با زندگی مردم بسیار در ارتباط بوده و سویه های مختلف دارد یعنی هم نظم دارد و هم به صورت نثر است، ممکن است آرایه های ادبی در آن استفاده شده یا نشده باشد اما با فنون ادبی بسیار در ارتباط است.

این کارشناس فرهنگی ادامه داد: تحقیقاتی که در آثار شعرای مختلف صورت گرفته نشان می دهد که در سبک های ادبی ضرب المثل ها از نیمه های سبک خراسانی آغاز می شود، در سبک عراقی رو به فزونی می گذارد و در سبک هندی به بیشترین میزان می رسد. مثل ها در زبان از این جهت اهمیت دارند که نشان دهنده این هستند که شعرا با جامعه خود بسیار در ارتباط بوده اند که این ارتباط در سبک خراسانی کم بوده و در دیگر سبک ها زیاد می شود. سعدی در اشعارش ضرب المثل بسیار دارد و از این نظر رتبه اول را به دست آورده است. بیش از دو هزار ضرب المثل در آثار این شاعر وجود دارد.

خانی افزود: ضرب المثل در هر شرایطی که استفاده شود ایجاد و اختصار در آن وجود دارد و آهنگین است و راحت به حافظه سپرده می شود و می توان آن را تکرار کرد و نشان می دهد که سرعت انتقال آن بسیار زیاد بوده و می تواند معانی خوبی را منتقل کند. اگر در آثار ادبی بسیار زیاد دیده شده است می تواند نشان دهنده این باشد که چقدر اهل سخن مهارت، دانش و تبحر دارد.

وی بیان کرد: ایرانیان ذاتا شاعر و شعر پرور هستند و روحیه شاعرانه ای دارند که از اشعار به خوبی استقبال می کنند . این موضوع به روحیه انسان بر می گردد و به همین علت ضرب المثل ها هم چون اغلب حالتی آهنگین دارند به جان و روح ایرانیان نشسته و بسیار از سوی آن ها مورد استقبال قرار می گیرد.

این کارشناس فرهنگی صبح پارسی اظهار داشت: در کتاب امثال و حکم دهخدا هر دوی این عنوانین جمع آوری شده و یکی از نقدها به دهخدا برای تلفیق نکردن امثال و حکم در کتابش بوده است اما مهم ترین تفاوت مثل ها و حکمت ها در این است که در ضرب المثل در بین مردم رایج بوده و از دل مردم برآمده اما حکمت ها توسط اندیشمندان، ادبا و نویسندگان به وجود آمده و به همین دلیل چندان بر سر زبان عوام نیستند اما وجه پندآموز دارند و گاهی هم افراد آن ها را بسیار استفاده می کنند.

خانی درباره تشابه ضرب المثل ها در زبان های مختلف خاطرنشان کرد: وقتی به چرخش اسلام نگاه می کنیم می بینیم یک تفکر اصلی در تمام نقاط جهان اسلام چرخیده، یعنی اصل همان بوده و در منطقه تابعی از آن کشور شده است پس می توانیم با اختلافات جزئی کلیات را ببینیم و شناسایی کنیم. در تمدن غرب هم همین است وقتی ما دوره هخامنشیان را با دوره مصر تطبیق می دهیم می خواهیم ببینیم در یک دوره خاص در مناطق دیگر چه اتفاقی رخ داده است. انتقال تمدن ها و تفکرها به طرز عجیبی اجتناب ناپذیر است پس این تشابه ها طبیعی است اما تفاوت در جزئیات چیزی است که تفاوت ها در بستر فرهنگی و اجتماعی به وجود می آید. مثلا شکسپیر هم دو هزار ضرب المثل در آثارش دارد.

وی در پایان گفت: درست است که در تعریف ضرب المثل می گوییم معنای آن راحت است اما گاهی اتفاقاتی می افتد که باید ریشه یابی شود. به محض اینکه شرایطی وجود دارد که بر گوینده و شنونده به صورت همزمان تاثیر می گذارد. پیام قصد شده پیام دریافت شده نیست و همین موضوع باعث تفهیم نادرست شده و معنای آن اشتباه جا می افتد. یکی از این دلایل مقاومت گیرنده در برابر پیام فرستنده است. وقتی گیرنده پیام اول دوباره با فهم خودش آن ضرب المثل را در جای دیگر به کار ببرد دچار تغییرات عمیق شده و رفته رفته پیام جدیدی در جامعه می چرخد.

در بخش دوم گفت و گو قاسمی گفت: انرژی درونی ام به من می گفت کار را شروع کنم. اول ترس داشتم و خانواده ام می گفتند برایم مشکل پیش می آید اما چون انگیزه قوی داشتم کارم را آغاز کردم. از 10 سال پیش در یک شرکت کار می کردم و بر اثر اتفاقاتی از شرکت استعفا دادم و همان انگیزه ای شد که کارم را شروع کنم. 4 سال هم تلاش و پشتکار داشتم ولی نتوانستم به هدفم برسم و نهایتا 6 سال است که کارم را ثبت کرده ام و برای بانوان هم اشتغال زایی کرده ام.

وی تصریح کرد: کارآفرینی یا ناشی از آسیب های بیرونی مثل کار کردن با یک مدیر بداخلاق است و یا ناشی از انگیزه درونی است و موفقیت من ناشی از هر دوی این دو عوامل بود . حالا هم 20 نفر با من کار می کنند و به صورت خودجوش به من اعتماد کردند و بیشتر آن ها هم همکاران قدیمی من بودند.

این کارآفرین نمونه افزود: محصولات تخصصی احیای مو و فروش آن را انجام می دهیم. تجربه های افرادی که پیش از من کار می کردند را مورد توجه قرار می دادم و سعی می کردم بیشتر با خودم رقابت کنم نه با رقیب هایم و هرروزم از روز قبلم بهتر باشد. خواندن کتاب های انگیزشی و ناامید نشدن از شکست هایم به من بسیار کمک می کردند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما به همراه مدیران شبکه دو سیما از پشت صحنه سریال نوروزی «خداداد» این شبکه بازدید کردند.

پویش دست بوسی مادر به مناسبت میلاد حضرت فاطمه (س) از شبکه سلامت روى آنتن رفته است.

معاون سیما در حکمی محسن صفایی را به عنوان سرپرست مدیریت تولید و تامین موسیقی این معاونت منصوب کرد.

در آخرین روز دی ماه و شروع بهمن ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «زنده باد نماینده»، «قاچاقچی» و «لپسیس» 3 فیلم جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

قسمت جدید «بسته پیشنهادی» جمعه ویژه روز مادر روی آنتن شبکه دو سیما می رود و الهام حمیدی بازیگر سینما و تلویزیون مهمان این برنامه است. 

محمد کاسبی بازیگر پیشکسوت سینما و تلویزیون شب گذشته به دلیل بیماری قلبی در بیمارستان بستری شد.

محمدرضا خوشرو با حکم معاون سیما به عنوان سرپرست شبکه نسیم منصوب شد.

همزمان با اجرای مراحل پیش تولید و ساخت دکور مسابقه «فامیل بازی»، عوامل اصلی تولید این برنامه مشخص شد.

برنامه «چهل‌ تیکه» این هفته میزبانِ حمید لولایی، مهدی فنونی زاده و پوراندخت مهین است.

مراسم انتخاب بهترین سال فیفا، در شبکه ورزش به طور کامل پوشش داده خواهد شد.

سریال «رابینسون کروزو» و مجموعه «نقابدار» از 27 دی، از شبکه تماشا روی آنتن می رود.

شرکت‌کنندگان مسابقه «تماس» با فراخوان عمومی و مصاحبه حضوری از طبقه متوسط جامعه انتخاب شده‌اند و در تماس‌های تلفنی هدایتگر مسابقه با چالش‌ها و ماموریت‌های ویژه‌ای روبرو می‌شوند.

سیما تیرانداز بازیگر تلویزیون و تئاتر امشب به عنوان مهمان در برنامه «احوالپرسی» شبکه دو سیما حضور خواهد داشت.

مرکز پویانمایی صبا یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین مراکز فرهنگی هنری در راستای ساخت مجموعه‌های چند رسانه‌ای و انیمیشن است که تاکنون با تولید پویانمایی‌های ماندگار و حمایت از ساخت انیمیشن‌های موفق توانسته رتبه خوبی را در این عرصه به نام خود رقم بزند. 

برنامه «شما و سیما» از جمعه این هفته با هویت بصرى جدید پخش خواهد شد.

 

مینی سریال شش قسمتی «به هر طریق» از شبکه چهار سیما پخش می شود.

 مجموعه مستند «پا به ماه» با موضوع لحظات خاص روزهای آخر بارداری و روز تولد؛ به تهیه کنندگی مهدیه سادات محور از شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

سری جدید مجموعه انیمیشن «کوچولوهای کنجکاو» به کارگردانی و تهیه کنندگی "آتنا مسلمی" در مرکز پویانمایی صبا به تولید رسید.

برنامه «شما و سیما» از جمعه این هفته با هویت بصرى جدید پخش خواهد شد.

سریال «بعد از آزادی» به کارگردانی محمدعلی باشه آهنگر و تهیه کنندگی سعید سعدی کاری از گروه فیلم و سریال شبکه یک سیما است که این شب ها ساعت ۲۲:۱۵ روی آنتن می رود.

مجموعه تلویزیونی «در چشم باد» از امروز ساعت 16:45 به روی آنتن شبکه یک می رود.

 

محمدرضا احمدی گزارشگر بازی ایران و عراق شد.

ایرج نوذری و پویا بیاتی، پنجشنبه 7 بهمن مهمان برنامه «احوالپرسی» شبکه دو سیما می‌شوند.

آیین پاسداشت شهروز ملک آرایی بازیگر تئاتر، گوینده دوبلاژ و خواننده ایرانی و رونمایی از مستند «ملک شهروز» 9 بهمن برگزار می‌شود.

چگونگی تاثیرگذاری اشعار فارسی بر فرهنگ غرب و پند‌های شاعران برای داشتن زندگی بهتر موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بود.

مسابقه تلویزیونی «کارویا» توانست با ارائه مسیر درست و تصویری شفاف از سرمایه‌گذاری و تامین مالی جمعی، مشارکت 25 میلیارد تومانی برای تولید طرح‌های برتر دانش‌بنیان را به ارمغان بیاورد.

در روزهای پایانی هفته با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید. «کی می خواد میلیونر بشه» فیلم جدیدی است که این هفته پخش می شود.

 

برنامه «شادگرام» در ششمین روز بهمن میزبان هما خاکپاش، بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون خواهد بود.

پانزدهمین قسمت برنامه «پرنیان صدا» جمعه 8 بهمن ماه ساعت 20 میزبان استاد «حمید منوچهری» هنرمند پیشکسوت عرصه تئاتر، سینما، کارگردانی و صدای ماندگار هنر دوبله خواهد بود.

شخصیت‌های «پهلوانان» براساس ویژگی های ابرقهرمانی و فوق انسانی پردازش نشده اند.

برنامه تلویزیونی «عطر عاشقی» شبکه پنج سیما، این هفته جمعه 8 بهمن در آستانه شروع ایام الله دهه فجر از حسینیه جماران تقدیم نگاه مخاطبان می شود.

کیانوش گرامی بازیگر سینما و تلویزیون و قدرت الله فرجی مدرس دانشگاه مهمانان برنامه «شب نشینی» بودند

برنامه «شب نشینی» شبکه جام جم با علی کاظمی روی آنتن می رود.

رئیس دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از عملکرد نمایشگاه و تسهیلات قائل شده برای خریداران گفت.

قاضی دادگستری و استاد دانشگاه در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از جرائم رایانه‌ای و راه‌های پیشگیری از آن گفت.

بازیگر و مدیر تماشاخانه سنگلج در برنامه صبحگاهی شبکه پنج سیما از بازی در نمایش جدید خود و تجربه بازی در مجموعه نوروز رنگی گفت.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد