امروز جمعه  10 تير 1401
تعداد بازدید : 135 - تاریخ خبر : 1401/03/03 - 15:48
خواندن نماز شکر به هنگام بازگشت به خرمشهر

جنگیدن ایرانیان برای آزادسازی خرمشهر از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، در بخش اول، میهمان ایثارگر و جانباز برنامه گفت: تصویری که از من و دو تن از همرزمان دیگر به هنگام نماز گرفته شده مربوط به روزی است که رزمندگان  از سمت شرق خرمشهر با قایق وارد منطقه شدند. در آن لحظه همچنان عراقی‌ها در خرمشهر حضور داشتند اما از آنجا که ما ذوق بازگشت به خرمشهر را داشتیم شروع به خواندن نماز شکر کردیم. در آن زمان هنوز آزادی خرمشهر  اعلام رسمی نشده بود و عراقی‌ها همچنان در کانال‌ها حضور داشتند.

امینی صدر ادامه داد: جالب آن است که عراقی‌ها در آن لحظه به ما توصیه می‌کردند که تسلیم شویم اما در درگیری‌هایی که صورت گرفت آن‌ها شکست خوردند و فرمانده‌ آن‌ها نیز کشته شد. در این تصویر هم‌رزم من سید حسین موسوی نیز حضور داشت که هم اکنون در اصفهان زندگی می‌کند.                        

وی افزود: درگیری‌های عراق با خرمشهر پیش از جنگ نیز وجود داشت و ارتش و سپاه پیش از شروع رسمی جنگ دو  رزمنده شهید با نام‌های حیدر حیدری و رحمان اقبال‌پور داشتند. اولین حمله‌های عراق به خرمشهر به صورت خمپاره‌ای با توپ‌های «خمسه خمسه» اتریشی بود. مردم در آن زمان درک کاملی از جنگ نداشتند؛ به خاطر دارم شهروندان خرمشهر به صورت محله‌ای پایگاه‌های مقاومت داشتند و به جنگ با عراق می‌پرداختند. عراقی‌ها حملات خود را از شلمچه آغاز کردند و با تانک به داخل ورودی شهر می‌آمدند. ما آن زمان به منطقه ورودی می‌رفتیم و با اسلحه‌های ساده خود به جنگ با آن‌ها می‌پرداختیم.

او گفت: من در ابتدای جنگ ۱۷ سال داشتم و تازه دیپلم را گرفته بودم. من اهل محله ۴۰ متری و خیابان ناصر خسرو بودم. در آن زمان اسلحه‌هایی که داشتیم مواردی مانند M1 بود که بسیار برای جنگ ساده بودند. در ابتدای جنگ از آنجایی که همچنان تجربه و اطلاعاتی از نحوه مبارزه نداشتیم، به هنگام شنیدن صدای خمپاره‌ها رفتارهای اشتباهی مانند خیز سه ثانیه اجرا می‌کردیم. با گذر زمان متوجه شدیم این کار بیشتر به همرزمان آسیب می‌زند در نتیجه پس از آن دیگر رفتارهای رزمی خود را تغییر دادیم.

 ما اطلاعاتی نداشتیم که چطور با تانک و خمپاره‌ها مقابله کنیم. و در واقع استاندارد نمی‌جنگیدیم. عراقی‌های در قالب استاندارد جنگی می‌جنگیدند و ما بدون داشتن اطلاعات به مقابله می‌پرداختیم. مواقعی پیش می‌آمد که به اشتباه از عراقی‌ها رد می‌شدیم و خود را در محاصره قرار می‌دادیم. در یکی از رزم‌ها به اشتباه از همرزمان خود فاصله پیدا کردم و به موقعیت نامناسبی از محاصره رسیدم. در آن لحظه مهدی آلبوغبیش، یکی از معلمان آموزش پرورش، که بعد‌ها شهید شد ما را صدا کرد و به من گفت تا به آن طرف نهر آب بروم. من شنا بلد نبودم و به همین دلیل ترسیده بودم، با این وجود به داخل آب پریدم و به همراه آن معلم به بالای ساختمان یکی از روستا‌های شلمچه رفتیم. زمانی که به بالای پشت‌بام رسیدیم ایشان به من و یکی دیگر از همرزمان گفتند که کمترین صدا را از خود تولید کنیم چرا که عراقی‌ها در خیابان‌ها حضور داشتند و برخی خانه‌ها را بازرسی می‌کردند. آن زمان مهر ماه بود که شب‌های نسبتا سرد و ظهر‌های بسیار گرمی داشت. شهید مهدی آلبوغبیش با فداکاری بسیار به پیدا کردن آب و غذا پرداختند تا ما بتوانیم دوران محاصره را بگذرانیم.

امینی صدر افزود: تصور ابتدایی ما از جنگ آن بود که شب‌ها دیگر حمله‌ای وجود ندارد و به همین دلیل دوران ابتدایی جنگ شاهد پیشروی بسیار نیروهای عراقی بودیم چرا که در زمان استراحت مردم خرمشهر آن‌ها به مناطق جلوتری می‌آمدند. ما در جنگ هیچ روش خاصی نداشتیم و بدون انسجام محله‌ای می‌جنگیدیم. ما در جنگ سنگر و دفاعی نداشتیم و در کانال‌ها به جنگ می‌پرداختیم.

او ادامه داد: ما واقعا حساب کتابی در مهمات خود نداشتیم؛ به یاد داشتم در جوانی به اشتباه اسلحه را در حالت رگبار قرار دادم و نتوانستم لگد‌های اسلحه را کنترل کنم. ما در ایام جنگ بی‌چون و چرا می‌جنگیدیم؛ این در حالی بود که خانواده‌های ما همچنان در خانه‌ها اقامت داشتند. ما تا آخرین روز در شهر دفاع کردیم و روش دفاع ما با تصورات عراقی‌ها بسیار متفاوت بود. متاسفانه ۱۹ ماه خرمشهر به دست عراقی‌ها افتاد اما عملیات بیت‌المقدس از غرب رودخانه کارون شروع شد و ما در گردان‌های تجهیز شده سپاه خرمشهر وارد شهر شدیم و بسیاری از همرزمان ما شهید شدند.

در بخش دوم برنامه فرمانده گردان تخریب تیپ ۲۷ محمد رسول الله گفت: تخریبچی‌ها عمدتا سن کمی داشتند اما به روحیه‌سازی و باورسازی قوی می‌پرداختند. من از ۱۷ سالگی در شهریور ۵۸ با احمد متوسلیان به جنگ رفتم و زمانی که مسئولیت گروه تخریبچی‌ها را بر عهده گرفتم تنها ۲۱ سالم بود. در آن زمان تخریبچی‌ها دائما در حال خودسازی و آماده‌سازی بودند و نماز شبشان ترک نمی‌شد. با وجود آن که ما تجهیزات بسیاری نداشتیم اما با حفظ روحیه توانستیم به دفاع از کشور بپردازیم. در آن زمان فکر می‌کردیم جنگ بیش از ۸ سال طول بکشد و ما تلاش می‌کردیم در مصرف مهمات بسیار محتاطانه عمل کنیم.

جهروتی‌زاده ادامه داد: محور عملیات تیپ ۲۷ محمد رسول الله در نزدیک‌ترین نقطه به خرمشهر بود و نیروی دیگری در سمت چپ ما وجود نداشت. اگر مقاومت شهدایی مانند حسین قجه‌ای پشت جاده‌ آسفالت نبود دشمن پیشروی بسیار بیشتری داشت. در ابتدا قرار بر شروع عملیات در ۱۰ اردیبهشت ماه نبود. در آن زمان شهید همت، شهید شهبازی و احمد متوسلیان ساعت ۵ بعدازظهر به من گفتند که امشب عملیات داریم. بسیاری از رزمندگان آمادگی عملیات نداشتند اما از آنجایی که بیسیم‌های عراقی‌ها را شنود کرده بودند و می‌دانستند آن‌ها قصد آمدن به پشت کارون را دارند تصمیم گرفته شد تا پیش از رسیدن عراقی‌ها به آن نقطه عملیات آغاز شود. زمانی که ما از کارون عبور کردیم ۱۸ کیلومتر پیاده رفتیم تا به جاده آسفالت رسیدیم.

وی افزود: در ابتدا قرار بود شهید حسین قجه‌ای از جاده عبور کند اما وی به محض رسیدن به جاده درگیر شد و به طور همزمان ما به همراه گردان مالک از جاده عبور کردیم و در فاصله شش کیلومتری تعداد ۶۰۰ نفر از دشمنان را اسیر کردیم. عملیات ما ۲۳ روز به طول انجامید و در چهار مرحله اجرا شد. مرحله اول دفاع مقدس ما در جاده اهواز و خرمشهر بود، در مرحله بعدی به نوار مرز بین‌الملل رسیدیم، مرحله سوم بعد از جاده شلمچه بود و در مرحله آخر نیز فعالیت‌های نهایی را پس از نهر خیم انجام دادیم.

او گفت: من در مرحله اول تیر خورده بودم و تا آخرین مرحله نمی‌توانستم فعالیت جنگی داشته باشم. در مرحله آخر حدود ۱۵ روز بود که خواب درستی نداشتیم و بسیار خسته بودیم.  به دو بخش تقسیم شدیم که یک بخش از نیروها به سمت دشمنان رفتند و پل را موادگذاری کردند تا آن را منفجر کنند اما متاسفانه نتوانستند بازگردند و در زمان عملیات خمپاره‌ای به آن‌ها اصابت کرد و در انفجار پل شهید شدند.انفجار آن پل برنامه‌های عراقی‌ها را به هم ریخت و پرونده‌ عملیات عراقی‌ها بسته شد تا جایی که عراقی‌های حاضر در خرمشهر در خردادماه تسلیم شدند و خرمشهر آزاد شد.

 فرمانده گردان تخریب تیپ ۲۷ محمد رسول الله گفت: من کتابی به نام " نبرد درالوک" نوشتم که خلاصه‌ای از خاطرات جنگ است. درالوک شهری در ۲۵۰ کیلومتری عراق بود که در سال ۶۳ و پس از شهادت شهید همت در عملیات برون‌ مرزی به آن منطقه رفتیم. آن زمان ما ۴۸ ساعت شهر را تصرف کردیم تا به عراق آسیب برسانیم تا بتوانیم در جنگ موفق‌تر عمل کنیم و همچنین جایگاه سیاسی بهتری در سازمان ملل کسب کنیم. سال ۶۶ نیز در ۳۵۰ کیلومتری داخل عراق جاده ترانزیت را تصرف کردیم و ضربه سنگینی به نیروهای دشمن وارد کردیم.

جهروتی‌زاده  اظهار داشت: تمامی پیروزی‌های ما در جنگ معجزه بود چرا که هیچ زمان تجهیزات ما به پای تجهیزات عراقی‌ها نمی‌رسید. ما در عملیات فتح‌ المبین و بیت المقدس که سرجمع سه ماه به طول انجامیدند توانستیم ۹ لشگر معادل ۷۵ هزار نیرو را از ارتش عراق خارج کنیم. حدود ۳۵ هزار نفر از این نیروها اسیر شدند و ۴۰ هزار نفر آن‌ها نیز کشته و زخمی شدند. لطف خدا باعث شد ما در هر نقطه‌ای که به مشکل می‌خوردیم با توکل به او نتایج بهتری کسب کنیم. در عملیات بیت‌المقدس حدود ۳۰ درصد از نظامیان سلاح نداشتند و تجهیزات ما در این حد کم بود.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی"که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارتاز شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع آزادسازی خرمشهر بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ آلاء‌ خامه‌یار و میلاد شیران با ناصر امینی صدر، ایثارگر و جانباز و جعفر جهروتی‌زاده، فرمانده گردان تخریب تیپ ۲۷ محمد رسول الله به گفت و گو نشستند

انتهای پیام/ن

 

 

 

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

 با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۲۲، شبکه ورزش نخستین برنامه مربوط به جام جهانی فوتبال را با عنوان «تا جام جهانی» از امشب (سه‌شنبه ۷ تیرماه) روانه آنتن می‌کند.

برنامه «تهران 20» سی و یکم خرداد ماه، با حضور دکتر"سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی" معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران به تشریح عملکرد و رویکرد بنیادشهید و امورایثارگران در دوران جدید مدیریتی پرداخت.

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


چند سریال تلویزیونی از جمله «راه در رو»، «فرار از زندان» و «خوش‌نشین‌ها» در باکس ویژه تابستان شبکه تماشا قرار گرفتند.

مستند «افغانستان من» با نیم نگاهی به تاریخ چند دهه قبل این کشور جمعه ۳ تیر ساعت ۲۱:۰۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

ماجرای بهشتی ویژه برنامه ای است که قرار است به مناسبت چهل و یکمین سالگرد درگذشت آیت الله دکتر بهشتی و ۷۲ تن از یارانشان در عملیات ترور هفتم تیرماه سال  ۱۳۶۰ از شبکه سه سیما پخش شود.

سید محمدرضا خوشرو، مدیر شبکه نسیم از پشت صحنه مجموعه «طنزستان» بازدید کرد.

برنامه نقش در پخش یکشنبه شب خود به موضوع اختلافات اخیر آژانس انرژی اتمی با برنامه هسته‌ای ایران پرداخت.

برنامه «تهران ۲۰» امشب (یکشنبه ۵ تیر ماه) میزبان دکتر"امین‌حسین رحیمی" وزیر دادگستری دولت سیزدهم خواهد بود.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

پخش سریال «برف بی صدا می بارد» از جمعه شروع می شود.

برنامه «به خانه بر می گردیم» جمعه ۱۰ تیرماه مصادف با اول ذی الحجه سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) که به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است ویژه این مناسبت از ساعت ۱۶:۲۰ تماشایی می شود.

تامین برنامه شبکه تهران سیما برای روز های پنجشنبه و جمعه دو مستند دی دی و استیو مارتین را در قالب برنامه کمدین روی آنتن می برد.

جمعه این هفته ، شبکه نسیم میزبان «در حلقه رندان» می شود.

مستند ضد امریکایی «نمی‌تونیم نفس بکشیم» پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه تهران می رود.

مستند «بی قرار» به کارگردانی سید احمد معصومی نژاد و بر اساس زندگی شهید مدافع حرم علی امرایی پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

معاون سیما به مناسبت رونمایی از سند تحول رسانه ملی، طی یادداشتی ، ضرورت بروزرسانی و پیشرفت در این عرصه را در امر تحول رسانه اجتناب ناپذیر دانست و معاونت سیما را بزرگترین بازوی اجرایی و عملیاتی تحقق سند راهبری تحول در سازمان صداوسیما توصیف کرد.

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

برنامه «تهران 20» هفتم تیرماه، با حضور مهندس" مجید آقازاده حبشی" معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی و آب و فاضلاب کشور به بررسی وضعیت آب‌رسانی در ایام تابستان پرداخت.

پویش مردمی هر خانه یک پرچم به مناسبت عید غدیر خم آغاز شد.

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

برنامه «از آسمان» در تازه‌ترین قسمت خود که پنجشنبه ۹ تیر روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود به سراغ زندگی شهید سید مصطفی موسوی یکی از جوان‌ترین شهدای مدافع حرم اهل بیت (ع) رفته است.

تصاویر جدید از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

آخرین اپیزود سریال «تازه وارد» به کارگردانی حسن حبیب‌زاده امشب هشتم تیرماه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

شبکه پنج سیما، با شروع فصل تابستان ویژه برنامه های متنوع و جذابی را برای مخاطبان تدارک دیده است. این شبکه از اولین هفته تیرماه، سریال جدید داستان یک شهر را شروع به پخش کرده است و برنامه هایی نظیر «شهر امن»، «شب فیروزه ای»، «کهکشانیا»، «سلام تهران»، «پریزاد»، «شهرک رنگین کمان2»، «رنگین کمان»، «ماهرشو» و جشنواره فیلم های سینمایی را نیز در جدول پخش برنامه های تابستان خود جانمایی کرده است.  

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما