امروز پنج شنبه  9 تير 1401
تعداد بازدید : 119 - تاریخ خبر : 1401/03/07 - 12:01
نگاهی دقیق به اهداف ائمه برای هدایت مردم در نسل‌های مختلف

ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) از موضوعات مطرح شده در صبح پارسی امروز بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ سید جلال رضوی کارشناس مذهبی در ابتدای صحبتهایش  گفت: امام صادق  (ع)  اصل وجودی منحصر به فردی دارند و شبکه علمی وسیع را در عصر خود و در زمان درگیری بنی امیه و بنی عباس به وجود آوردند. اصل این امام در تمامی کتب تاریخ خاص، عام و حتی کتب محققان غیر دینی به صورت یک اصل خاص مطرح شده است. عمر امام صادق (ع)  باحکومت پنج حاکم که شامل سه خلیفه بنی امیه و دو خلیفه بنی عباس مصادف بوده و ایشان در این دوران به نشر علم در زمینه‌های مختلف مانند نجوم، فقه و اصول پرداختند. همانطور که در قرآن ذکر شده، ائمه به امر الهی مطابق با شرایط زمان خود وظایف خاصی داشتند که برای حفظ یکپارچگی اسلام ضرورت داشتند.

رضوی ادامه داد: امام صادق(ع)  می‌فرمایند: "به خدا سوگند ما اهل بیت از دنیا نرفتیم مگر با مرکب شهادت". تمام ائمه ما همواره با مسمومیت یا ضربات شمشیر به شهادت رسیدند؛ یکی از علت‌های این مسئله عالم بودن این اشخاص بوده که افراد هر سوال علمی که از ائمه می‌پرسیدند پاسخ کامل و صحیحی دریافت می‌کردند. در قرآن آمده: "ما تمامی خوبی‌ها برای هدایت بندگان‌مان را به فرستادگان خود وحی کرده‌ایم». بحث هدایت محدود به امور عبادی نمی‌شود و ما شاهد آن هستیم که امامان در مسائل اجتماعی، حقوقی، اقتصادی و فقهی مردم  را راهنمایی کردند. تمام این مسائل به خواست خدا بوده تا انسان‌ها بتوانند به توحید نزدیک شوند. در واقع فلسفه وجودی امام صادق (ع) هدایت در دنیا و شفاعت در آخرت است. برای مثال زمانی که فردی به امام صادق (ع) گفت به خداوند اعتقاد ندارد، ایشان بدون جدال و ناراحتی و با حوصله با او صحبت کردند .

او ادامه داد: قاعده‌ای برای ائمه وجود داشته تا حقوق مردم زمان خود را به دست آن‌ها برسانند و با راهنمایی و هدایت آن‌ها را به توحید نزدیک‌تر کنند. امام صادق (ع)  به آنها می‌آموختند که راه ائمه را ادامه دهند و خصوصیات‌ اخلاقی آن‌ها را کسب کنند تا از صفات بد مانند خشم و کینه‌توزی دور شوند. امام صادق (ع)  با رفتار‌ها و پند‌های ساده خود به دیگران تلنگر اخلاقی می‌زدند تا آن‌ها ویژگی‌های اخلاقی بهتری را پرورش دهند.

این کارشناس مذهبی اظهار داشت: ائمه از ما می‌خواهند شناخت قلبی از آن‌ها داشته باشیم و با وجود تمام خود آن‌ها را درک کنیم. این خواسته از ابتدای وجود پیامبر اکرم (ص)  وجود داشته و در تمامی ائمه وجود دارد چرا که این درک معنوی خواسته خدا است. چنین شناختی درک ما را به بالاترین فهم معنوی و بالاترین درجه اخلاق می‌رساند. ائمه همه نفس و نور واحدی هستند که امر آن‌ها باعث رشد و کرامت انسانی می‌شود.

وجود امام صادق (ع) میادین علمی را فتح می‌کند و مسئله مهدویت را رقم می‌زند تا مردم بدانند برنامه‌های الهی حساب‌ و کتابی دارد که با گذر زمان در کنار هم تکمیل می‌شوند و هدف نهایی را رقم می‌زنند. حدود چهار هزار و چهارصد حدیث وجود دارند که اکثر آن‌ها از سخنان امام صادق (ع)  است که بیشتر آن‌ها از اعمال این امام دیده شده‌اند. این یعنی پیش از آن که امام صادق (ع)  مردم را به کار خیر دعوت کنند، آن‌ها این رفتار را در اعمال امام می‌دیدند. ما نمی‌توانیم همانند امامان شویم اما می‌توانیم با انجام کارهای آن‌ها به ائمه و خداوند نزدیک شویم. امام می‌فرمایند انسان باید به خداوند توکل کند اما حتما تلاش هم داشته باشد چرا که بدون آن نمی‌توان کاری را پیش برد.

او افزود: ما برای بهشت رفتن باید خود را به دین، اسلام و ائمه تطبیق دهیم. امام صادق (ع)  از ویژگی‌های اهل بهشت به لبخند زدن، خوش‌رو بودن، فحاشی نکردن و خوش‌صحبت بودن اشاره می‌کنند. امامان بدون نگاه به دین و مذهب افراد جلوی ظلم را می‌گرفتند و به آن‌ها کمک می‌کردند.

برنامه صبحگاهی "صبح پارسی" که از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت ۹ صبح به تهیه کنندگی علیرضا نظارت از شبکه جام جم پخش می شود، امروز با موضوع ویژگی‌های اخلاقی امام جعفر صادق (ع) بر روی آنتن رفت. در این برنامه پس از پخش آیتم‌ها، نماهنگ وخواندن خبر صبح پارسی؛ محمدامین نبی‌اللهی و سارا شاکری با سیدجلال رضوی، کارشناس مذهبی به گفت و گو نشستند.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

شبکه های سیما با تهیه و تولید ویژه برنامه های زنده و تولیدی جذاب و متنوع برای تابستان 1401، در تلاش هستند با رویکرد سرگرم آموزی در قالب هایی همچون «مجموعه های نمایشی»، «فیلم های سینمایی»، «برنامه های جذاب و شاد»، «مسابقه»، «برنامه های ترکیبی»، «معارفی»، «کودک و نوجوان»، «مستند»، «پویانمایی» و ... اوقات خوب و خوشی را برای مخاطبان رسانه ملی فراهم کنند.

استاد محمد على کریم خانى ذاکر و مداح اهل بیت و خواننده قطعه ماندگار آمدم ای شاه پناهم بده... غروب امروز در هفتاد و دو سالگی بر اثر ایست قلبى به ملکوت اعلی پیوست.

جشنواره فیلم های سینمایی تابستانه سیما با پخش بیش از 300 فیلم از سینمای ایران و جهان، در قاب تلویزیون تماشایی خواهد شد.

سریال «مستوران»، با نگاهی به داستان‌های کهن ایرانی، از آخر این هفته روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

در روزهای ابتدایی فصل تابستان با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «شکست سخت» و «آسمان نیمه شب» 2 فیلک جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

مرکز پویانمایی صبا با برنامه های جدید و متنوع به استقبال تابستان می رود.

 با نزدیک شدن به جام جهانی ۲۰۲۲، شبکه ورزش نخستین برنامه مربوط به جام جهانی فوتبال را با عنوان «تا جام جهانی» از امشب (سه‌شنبه ۷ تیرماه) روانه آنتن می‌کند.

برنامه «تهران 20» سی و یکم خرداد ماه، با حضور دکتر"سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی" معاون رئیس جمهور و رئیس بنیاد شهید و امورایثارگران به تشریح عملکرد و رویکرد بنیادشهید و امورایثارگران در دوران جدید مدیریتی پرداخت.

امشب یکشنبه، مستند دیگری از فینالیست‌های فصل سوم مسابقه استعدادیابی «عصر جدید» که مربوط به خواننده جوان این برنامه است، روی آنتن شبکه سه سیما خواهد رفت.

چند سریال تلویزیونی از جمله «راه در رو»، «فرار از زندان» و «خوش‌نشین‌ها» در باکس ویژه تابستان شبکه تماشا قرار گرفتند.

یکی از ویژگی های فصل نو، تقویت وجوه سرگرمی و نشاط تلویزیون با تولیدات جدید در ساختارهای متنوع است.


بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز تحقیقات صدا و سیما، سریال «از سرنوشت 4 » پربیننده ترین سریال سیما در نیمه اول خرداد 1401 بوده است .

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

مستند «افغانستان من» با نیم نگاهی به تاریخ چند دهه قبل این کشور جمعه ۳ تیر ساعت ۲۱:۰۰ از شبکه دو سیما روانه آنتن خواهد شد.

 

بر اساس نظر سنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی ، برنامه « زندگی پس از زندگی » شبکه چهار سیما با ۹. ۲۷ درصد مخاطب ، پربیننده ترین ویژه برنامه افطار سیمای رسانه ملی بوده است .

پوستر مجموعه مستند «رخ مادر» به تهیه‌کنندگی امیرحسین اکاتی که به زندگی مادران شهدا می‌پردازد، رونمایی شد.

آیین تکریم و معارفه معاونان سابق و جدید سیما با حضور قائم مقام رییس رسانه ملی، مدیران سابق و جدید شبکه ها و مراکز معاونت برگزار شد.

اولین تصاویر از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

این هفته شبکه نمایش به مرور فیلم های «پرویز پرستویی» می پردازد.

مراسم اختتامیه جشنواره «بهترین‌های صد سال ورزش ایران» با حضور پیمان جبلی رییس سازمان صدا و سیما، محسن برمهانی معاون جدید سیما، وزیر ورزش مدیران سیما و همچنین مسئولان و پیشکسوتان و اهالی ورزش، در سالن همایش‌های سازمان صدا و سیما برگزار شد.

جلسه فوق العاده معاون سیما و مدیران شبکه های تلویزیون همزمان با بازگشایی نمایشگاه کتاب و با حضور قائم مقام محتوایی و دبیر تحول رسانه ملی در مصلی تهران برگزار شد.

پویش «سلام فرمانده» شبکه سه سیما با استقبال خوب نوجوانان و گروه‌های سرود دانش‌آموزی همراه شده و تاکنون بیش از 5 هزار قطعه ویدئویی از آن ارسال شده است.  

با حکم معاون سیما، مدیران جدید شش شبکه تلویزیونی منصوب شدند.

 

با حکم رییس رسانه ملی، معاون جدید رییس سازمان در امور سیما منصوب شد.

 

پخش سریال «برف بی صدا می بارد» از جمعه شروع می شود.

برنامه «به خانه بر می گردیم» جمعه ۱۰ تیرماه مصادف با اول ذی الحجه سالروز ازدواج فرخنده حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) که به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است ویژه این مناسبت از ساعت ۱۶:۲۰ تماشایی می شود.

تامین برنامه شبکه تهران سیما برای روز های پنجشنبه و جمعه دو مستند دی دی و استیو مارتین را در قالب برنامه کمدین روی آنتن می برد.

جمعه این هفته ، شبکه نسیم میزبان «در حلقه رندان» می شود.

مستند ضد امریکایی «نمی‌تونیم نفس بکشیم» پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه تهران می رود.

مستند «بی قرار» به کارگردانی سید احمد معصومی نژاد و بر اساس زندگی شهید مدافع حرم علی امرایی پنجشنبه ساعت 20 روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

معاون سیما به مناسبت رونمایی از سند تحول رسانه ملی، طی یادداشتی ، ضرورت بروزرسانی و پیشرفت در این عرصه را در امر تحول رسانه اجتناب ناپذیر دانست و معاونت سیما را بزرگترین بازوی اجرایی و عملیاتی تحقق سند راهبری تحول در سازمان صداوسیما توصیف کرد.

معاون سیما در احکامى جداگانه کورش مفاخری را به عنوان رییس مرکز طرح, برنامه و ارزیابى و سید باقر حاجى سید رضى را به سمت رییس مرکز تولید و فنى این معاونت منصوب کرد.

برنامه «تهران 20» هفتم تیرماه، با حضور مهندس" مجید آقازاده حبشی" معاون مهندسی و توسعه شرکت مهندسی و آب و فاضلاب کشور به بررسی وضعیت آب‌رسانی در ایام تابستان پرداخت.

پویش مردمی هر خانه یک پرچم به مناسبت عید غدیر خم آغاز شد.

در روزهای پایانی اولین هفته از فصل تابستان با فیلم های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «مکس شعبده باز»، «کلاس 83»، «شاهدی از غیب» و «کسی نمی تونه حریفت بشه» 4 فیلم جدیدی هستند که این هفته از شبکه های سیما دیدنی می شوند.

برنامه «از آسمان» در تازه‌ترین قسمت خود که پنجشنبه ۹ تیر روانه آنتن شبکه دو سیما می‌شود به سراغ زندگی شهید سید مصطفی موسوی یکی از جوان‌ترین شهدای مدافع حرم اهل بیت (ع) رفته است.

تصاویر جدید از مجموعه تلویزیونی «آزادی مشروط» به تهیه‌کنندگی و کارگردانی مسعود ده‌نمکی منتشر شد.

آخرین اپیزود سریال «تازه وارد» به کارگردانی حسن حبیب‌زاده امشب هشتم تیرماه روی آنتن شبکه سه سیما می‌رود.

شبکه پنج سیما، با شروع فصل تابستان ویژه برنامه های متنوع و جذابی را برای مخاطبان تدارک دیده است. این شبکه از اولین هفته تیرماه، سریال جدید داستان یک شهر را شروع به پخش کرده است و برنامه هایی نظیر «شهر امن»، «شب فیروزه ای»، «کهکشانیا»، «سلام تهران»، «پریزاد»، «شهرک رنگین کمان2»، «رنگین کمان»، «ماهرشو» و جشنواره فیلم های سینمایی را نیز در جدول پخش برنامه های تابستان خود جانمایی کرده است.  

طراحی و اجرا توسط رسانه های نوین سیما