امروز پنج شنبه  23 ارديبهشت 1400
تعداد بازدید : 248 - تاریخ خبر : 1400/01/25 - 13:16
«شاید دوباره»، ماجرای زوج‌هایی که «اشتباهی» به آخر خط رسیدند

مجموعه مستند «شاید دوباره» یکی از تولیدات جدید شبکه مستندسیما با موضوع طلاق و آسیب‌های ناشی از آن است چهارشنبه‌ها ساعت 21 از این شبکه روی آنتن می‌رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، محمدرضا کریمی‌راد، تهیه‌کننده این مجموعه مستند با اشاره به ایده ساخت مجموعه مستند «شاید دوباره» گفت: ایده ساخت این مستند برای اولین بار در شبکه مستند مطرح و از من درخواست شد با توجه به آمارهای روزافزون طلاق مستندی در این زمینه بسازم. با گفت‌وگوهایی که با مشاورین خانواده داشتیم به این نتیجه رسیدیم که اگر بخواهیم در مورد معضل طلاق، وضعیت فعلی آن، آمارها و ... مستند بسازیم، کمکی به حل مسئله نکرده و اثرگذاری زیادی بر کاهش آمار طلاق در کشور نخواهد داشت. احساس کردیم که لازم است یک گام عقب‌تر بیاییم و سراغ زوج‌هایی برویم که دچار بحران شده و در آستانه طلاق هستند، اما همچنان امید به ادامه زندگی مشترک‌شان دارند. در حقیقت سراغ کسانی برویم که دنبال راه‌حل قابل اعتماد هستند.
وی افزود: پزوهش های ما نشان داد که در جامعه ما مراجعه به مشاوره خیلی مورد توجه نیست، خیلی‌ها تمایلی به این کار ندارند و حتی بعضی‌ها از وجود چنین افرادی بی‌خبرند. علاوه بر این، خیلی از زوجین مهارت‌های ده‌گانه زندگی مانند خوب گوش کردن، کنترل خشم، قدرت حل مسئله و ... را به درستی نیاموخته‌اند و همین موضوع سبب شده است که در زندگی مشترک دچار مشکلات جدی شوند. برهمین اساس، در ساخت این مجموعه همه این نکات را مدنظر قرار دادیم.
این مستندساز گفت: در این مجموعه مستند، ضمن شناسایی دلایل عمده طلاق، راهکارهایی نظیر آموزش مهارت زندگی، کمک از مشاور و ... را به صورت مطالعه موردی بر روی زوجین مورد بررسی قرار دادیم.
وی در تشریح روند تولید این مجموعه مستند گفت: این مجموعه 7 قسمتی است و در آن، اتفاقات پیرامونی سه زوج که در آستانه جدایی بودند را دنبال می‌کنیم. در قسمت پایانی، پس از گذشت یک سال از تصویربرداری، دوباره سراغ همان زوج‌ها رفتیم تا ببینیم که وضعیت امروز زندگی‌شان چگونه شده است؟ آیا مصالحه کردند و به زندگی مشترک برگشتند یا طلاق گرفتند؟ اتفاقاتی که در این قسمت می‌بینیم بسیار جالب و هیجان‌انگیز است.
کریمی‌راد درباره چالش‌های ساخت مجموعه مستند «شاید دوباره» گفت: باید از آقای غفوری، مدیر پیشین شبکه مستند تشکر کنم که نسبت به ساخت این مجموعه صبر و حوصله به خرج دادند و در کنار آن از آقای یزدی تشکر کنم که به حمایت‌های قبلی ادامه دادند و اجازه دادند که این مجموعه ساخته شود، چرا که واقعا توقع نداشتیم این کار این قدر زمان ببرد. وقتی وارد کار شدیم، چالش‌های زیادی پیش‌روی ما قرار داشت که حل کردن آنها زمانبر بود.
وی افزود: بزرگترین چالش ما این بود که چه کسی حاضر می‌شود که جلوی دوربین بیاید و بی‌پرده درباره مشکلات زندگی شخصی خود صحبت کند؟ خیلی شجاعت می‌خواهد که یک مرد یا زن بیاید و به مشکلات زندگی مشترک خود اعتراف کند. بنابراین کار گروه مستندسازی برای راضی کردن زوج‌ها که جلوی دوربین بیایند و درباره مشکلات‌شان صحبت کنند، بسیار سخت و پیچیده بود. برای مثال، ورود دوربین به جلسه مشاوره که جلسه‌ای بسیار خصوصی است، کاری نشدنی به نظر می‌رسید اما خوشبختانه با تعامل دوطرفه، موفق به این کار شدیم.
این تهیه کننده گفت: چالش دیگری که داشتیم این بود که ما وارد مرحله ای می‌شدیم که قابل پیش‌بینی نبود. دقت کنید که شما وارد زندگی می‌شوید که در فراز و فرود است و حتی ممکن است در میانه راه کسی جا بزند و بگوید «دیگر نمی‌خواهم به جلسات مشاوره ادامه بدهم.» کمااینکه این اتفاق رخ داد و موجب شد وقفه‌ای در تولید مستند داشته باشیم. همچنین ما در طرح مسئله محدودیت زیادی داشتیم و معتقد بودیم که همه اتفاقات و حرف‌ها نباید جلوی دوربین بیان شود. ممکن بود حضور دائمی ما در جلسات مشاوره باعث ایجاد مشکلاتی برای آنان شود و اعتمادشان از دست برود، پس باید کاری می‌کردیم که دوربین به چشم نیاید و راحت صحبت کنند.
تهیه‌کننده مستند «شاید دوباره» درباره سرنوشت سه زوجی که در این فیلم به نمایش درآمده‌اند، گفت: خوشبختانه دو زوج به دنبال جلسات مشاوره به وضعیت بسیار مثبتی برگشتند، اما یک زوج هم‌چنان بلاتکلیف هستند. البته باید بگویم که از ابتدا قصد نداشتیم که به نتیجه خاصی برسیم بلکه هدفمان این بود نشان بدهیم حضور در جلسات مشاوره و کسب مهارت‌های زندگی چه قدر موثر بوده و تا چه اندازه می‌تواند به حل مشکلات زوجین کمک کند.
کریمی‌راد با اشاره به اینکه جای چنین مستندهایی در تلویزیون خالی است، گفت: معمولا در توصیف معضلات اجتماعی در رسانه ملی، برنامه‌ای گفت‌وگو محور ترتیب داده شده و چند کارشناس درباره آن موضوع صحبت می‌کنند، آمار می‌دهند و ... چنین برنامه‌ای راهکار دقیق به مردم نمی‌دهد. این موضوع در حالی است که اگر خواستار رفع این مشکل به صورت ریشه‌ای هستید باید راهکار دقیق بدهید. برای مثال در این مجموعه مستند، زوجین به سوالاتی پاسخ می‌دهند که در بطن آن، عدم یادگیری مهارت‌های زندگی خودش را نشان می‌دهد.  
وی افزود: ساخت چنین مستندی تجربه آغازین برای تلویزیون محسوب می‌شود. به دلیل مشکلاتی که امروزه گریبانگیر خانواده‌ها است، ادامه تولید چنین مستندهایی می‌تواند تاثیرگذار و پرمخاطب باشد. به نظرم بازخوردهای مستند «شاید دوباره» می‌تواند تصویر دقیق‌تری در تصمیم‌گیری برای حمایت از این کارها به دست بدهد.
«شاید دوباره» در شبکه مستند تولید شده و از عوامل ساخت این  مجموعه مستند می توان به سیدمحمدصادق جعفری، محمدصادق بکتاشیان و زهرا نبی‌پور کارگردانان و زهره زبرجدیان، زینب معصومی‌تبار، هما قدیمی و فرجاد شیخ الاسلامی کارشناسان حاضر در این مجموعه مستند اشاره کرد.  
این مجموعه چهارشنبه ها ساعت 21 پخش می شود و بازپخش آن روز بعد ساعت 10 خواهد بود .

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» با موضوع رویای ایرانی و با محوریت خلق ایده تا نگارش فیلمنامه در زمینه تله‌فیلم، توسط اداره کل فیلمنامه‌نویسی مرکز سیمافیلم برگزار می‌شود.‌

بر اساس نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی از مخاطبان سیما در فصل زمستان ۱۳۹۹؛ شبکه‌های سه سیما (52 درصد)، آی‌فیلم معاونت برون‌مرزی (46 درصد) و یک سیما (44.5 درصد) به ترتیب در رتبه‌های اول تا سوم پرمخاطب‌ترین شبکه‌های تلویزیونی قرار گرفتند و مشخص شد شبکه آی‌فیلم معاونت برون مرزی با 10.1 درصد، شبکه آموزش سیما با 6.2 درصد و شبکه تماشا سیما با 5.2 درصد، بیشترین رشد میزان مخاطب را نسبت به زمستان ۱۳۹۸ داشته‌اند.

همزمان با آخرین جمعه ماه مبارک رمضان و روز جهانی قدس شریف، شبکه های سیما ویژه برنامه هایی را برای این روز تهیه و تدارک دیده اند.

عوامل برنامه هاى شب هاى قدر شبکه هاى سیما در این لیالى پرفیض تلاش کردند حال معنوى این مراسم ها را به خانه هاى مردم منتقل کنند.

شب گذشته برنامه «دعوت» در نوزدهمین قسمت میزبان خانواده‌ای بود که بر اثر کرونا یکی از اعضای خود را از دست داده بودند؛ فرانک داودی پرستار شهیدی که عضو کادر درمان بود و در راه خدمت جان سپرد.

شبکه سلامت سیما این هفته چند فیلم سینمایی فاخر و مناسب سازی شده را برای تماشاى جمعیت ناشنوای کشور،  پخش می کند. 

هویت بصری جدید شبکه پنج سیما در روز عید سعید فطر رونمایی می شود. 

در روزهای پنج شنبه و جمعه 16 و 17 اردیبهشت ماه که مصادف با روز جهانی قدس است، با فیلم هایی از جنس مقاومت همراه باشید.

شبکه های سیما با تدارک برنامه هایى مفرح و شاد در ساختارهای مختلف و متنوع از جمله فیلم های سینمایی و تلویزیونی، جنگ های شاد، مسابقات، پویانمایی، مستند و همچنین پوشش نماز عید فطر به صورت زنده در روز عید سعید فطر مهمان خانه هاى شما مى شوند.

عباس موزون، طراح، تهیه‌کننده، کارگردان و مجری برنامه به همراه محمدامین نوروزی، مدیر گروه ادب و هنر شبکه چهار ‌با حضور در واحد ارتباط با مخاطبان رسانه ملی «162» با مخاطبان به گفت‌وگو نشستند.

نظرسنجی مرکز تحقیقات رسانه ملی در خصوص برنامه‌های رمضانی صداوسیما منتشر شد که بر اساس آن 79.3 درصد بیننده برنامه‌های سیما و حدود 21 شنونده برنامه‌های رادیو بوده‌اند و در میان سریال‌های تلویزیون سریال احضار شبکه یک سیما با 43.1 درصد مخاطب و رضایت حدود 74 درصد در حد زیاد در صدر سریال‌های رمضانی تلویزیون قرار گرفت.

«آموزش بد»، «قلمرو»، «فرار از زندان پرتوریا»، «ماجرای من و پدربزرگ» و «نیمه گمشده» فیلم های جدیدی هستند که در تعطیلات عید سعید فطر از شبکه های سیما روی آنتن می رود.

فصل دوم مجموعه «زیرخاکی» از سه شنبه ۴ خرداد از شبکه یک؛ «صبح آخرین روز» با موضوع زندگى شهید شهریارى دانشمند هسته اى کشورمان از شبکه دو و «بوتیمار» از شبکه سه از شنبه ۲۵ اردیبهشت و «روزهای آبی» از پنج شنبه ۲۳ اردیبهشت از شبکه پنج پخش خواهند شد.

 

یکی از اوقات دیدنی سیما در ماه مبارک رمضان، برنامه های سحرگاهی هستند.

قطعه ای از سریال «همبازی» به شهدای حادثه تروریستی دبیرستان دخترانه کابل تقدیم می شود.

 

پویش مردم ماه با هدف امید آفرینی و توصیه و تشویق به کار خیر در ماه مبارک رمضان برگزار می شود.

دبیر شورای معارف سیما بر لزوم دعای دسته جمعی برای رفع بلیه کرونا در شبهای قدر تاکید کرد و از برنامه ریزی برای برگزاری باشکوه مراسم معنوی این شب ها خبر داد.

در ماه مبارک رمضان، هر روز تلاوت یک جزء از قرآن کریم تقدیم مخاطبان شبکه جام جم می شود .

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

مدیر شبکه سلامت سیما تاکید کرد : با توجه به افزایش مخاطبان برنامه های شبکه سلامت ،  این شبکه به روی ویترین تلوبیون می رود.

 سعید سعدی ضمن اعلام خبر ادامه تصویربرداری سریال «بچه مهندس۴» تاکید کرد: زحمات خالصانه علی غفاری در مجموعه بچه مهندس در یادها می‌ماند.

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

سومین قسمت مستند «شهر آرا»، ویژه انتخابات شوراهای اسلامی شهر و روستا فردا دوشنبه 30فروردین ماه ساعت 11 از قاب شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

«رفیق» ویژه برنامه شبکه امید در لحظات سحر و افطار است که مخاطبان خود را در این لحظات نورانی با خود همراه می کند.

 

جدول شماره ۲۴۴ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

سروش صحت در برنامه «کتاب‌باز» میزبان پژمان جمشیدی خواهد بود.

مستند «آسوده بخواب کوروش» به کارگردانی علی فراهانی و تهیه‌کنندگی مهدی مستوفی به مناسبت سالگرد تصویب قطعنامه ۲۷۸ شورای امنیت سازمان ملل متحد چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 20:30 از شبکه مستند پخش می شود.

برنامه «مثل ماه» شب گذشته، میزبان دو خانواده بود که هر دو به نوعی با کودکان و نوجوانان معلول در ارتباط هستند.

شبکه امید برنامه «اولی‌ها» را برای رای اولی‌هایی که در انتخابات ۱۴۰۰ می‌توانند شرکت کنند، روی آنتن می‌برد.

در آستانه بازی های المپیک توکیو مدیران شبکه ورزش با سرپرست کاروان اعزامی ایران به المپیک دیدار و گفتگو کردند.

شبکه دو سیما به مناسبت عید سعید فطر برنامه «دست در دست» را در روز عید و تعطیلی پس از آن با حضور مهمانان مختلف و بخش‌های متنوع در چهار قسمت ویژه روانه آنتن می‌کند.

سالار عقیلی خواننده تیتراژ پایانی سریال «صبح آخرین روز» به کارگردانی حسین تبریزی و تهیه‌کنندگی مصطفی علمی‌فرد شد.

ویژه برنامه «مسافر ماه» به مناسبت عید سعید فطر با اجرای مشترک «پوریا پورسرخ» و «محسن آزادی» روی آنتن شبکه دو سیما می رود.

برنامه «بازی ویزیون» امروز چهارشنبه 22 اردیبهشت ساعت 14 روی آنتن شبکه امید می رود.

مهمان برنامه «ضیافت» گفت: یکی از ویژگی‌های برجسته و اصلی سید عبدالله بلادی ظلم‌ستیزی بود.

تهیه یک کیک خوشمزه، معرفی شیوه های صحیح برنامه ریزی آموزشی و آموزش تکنیک های رنگ آمیزی، عناوینی هستند که در «خانه مهر» چهارشنبه 22 اردیبهشت ماه به آن پرداخته می شود .

حکیم خیراندیش در «ماه دستان» از تزکیه نفس در مسیر طب سنتی می گویند.

بیست و هشتمین قسمت از ویژه برنامه جشن رمضان به موضوع مسائل خیرین در کشور پرداخت.

ابراهیم دهباشی و علی‌حسن ظفری دو تن از رانندگان تاکسی تهران مهمان شب گذشته «دعوت» بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد