امروز سه شنبه  1 تير 1400
تعداد بازدید : 531 - تاریخ خبر : 1400/01/31 - 12:38
رئیس دانشگاه فرهنگیان :
شبکه آموزش سیما، موجب پوست اندازی در سیستم آموزشی کشور شد

حسین خنیفر ، رییس دانشگاه فرهنگیان از عملکرد آموزشی شبکه آموزش سیما در دوران شیوع ویروس کرونا قدردانی کرد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما، رییس دانشگاه فرهنگیان با اعلام این مطلب افزود: شبکه آموزش سیما، تهدید ایجاد شده از بحران شیوع کرونا را تبدیل به فرصتی جهت پوست اندازی سیستم آموزشی کشور کرد.

دکتر حسین خنیفر با اشاره به نگرانی بزرگ‌ خانواده ها درباره شرایط مبهم آینده آموزشی در آغاز شیوع کرونا با تعطیلی مدارس گفت : سیستم آموزشی کشور با سرعت عمل مناسب در همان روزهای آغاز شیوع کرونا به توفیق خوبی در شیوه جدید آموزشی با عنوان رسانه معلم رسید که نماد آن هم شبکه آموزش و برنامه مدرسه تلویزیونی ایران بود .

رئیس دانشگاه فرهنگیان افزود : قبل از شیوع کرونا ، تقریبا دنیا از ده سال قبل از کرونا به یک دنیایی پا گذاشت که معروف به دنیای دو فضایی است . دنیای حقیقی و دنیای مجازی . سیستم‌آموزشی در دنیا از فضیلت مدرک صرف به فضیلت تخصص و مهارت رسید .
وی افزود : دنیا دچار ترانزیت اطلاعات شد و فرصت دستیابی به اطلاعات به صورت خوشه ای فراهم شد و اصطلاح جدیدی با عنوان عصر پس انداز منابع انسانی به وجود آمد .
خنیفر تصریح کرد: حالا در این دنیای حبابی که دانش آموزان به جای گیرنده آموزش ، جویای آموزش هستند و حالا که پس از سال ۱۷۲۰ ، سال۱۸۲۰ ، سال ۱۹۲۰ و حالا سال ۲۰۲۰ در این چهار دوره صد ساله یک هجمه ویروسی حالا چه به صورت انسان ساز و چه به صورت طبیعی ویروس کرونا به وجود امده ، ما هم مثل خیلی از کشور ها در برابر کرونا وارد یک فضای مبهم و مه آلود در سه بخش آموزش ، اقتصاد و گردشگری شده ایم.

رییس دانشگاه فرهنگیان ادامه داد: این اتفاق دنیای آموزش را تحت تاثیر قرار داد و کشورهایی که مدعی روال زندگی طبیعی و آمادگی قرارگیری در برابر هر پیشامدی را داشتند ، غافلگیر شدند ، اما این آموزش ها در کشور ما جالب تر بود . کشور تحت تحریم ، کشور تحت تهدید ، کشوری که ناجوانمردانه توسط آمریکا و هم عهدانش تحت فشار است و ۴۲ سال است که بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی با بی رحمی تمام با ما برخورد کردند ، در زمان کرونا به ویژه در بخش آموزشی در برابر بیماری کرونا هم واکنش خوبی نشان داد ، نمی گویم عالی اما واکنش خوبی را نشان داد و طبیعی هم برخورد کرد .
دکتر خنیفر در ادامه گفت: سیستم آموزشی ما به نظر من به خوبی با کرونا مواجهه کرد و اذعان می کنم که شاید خطاها و مشکلاتی هم در این مسیر وجود داشت اما شما ببینید مثلا در عرض حدودا سه روز شبکه آموزش " مدرسه تلویزیونی ایران " و وزارت آموزش و پرورش شبکه شاد را در کمتر از یک ماه راه اندازی کرد.
رئیس دانشگاه فرهنگیان همچنین گفت : بالاخره ما کشوری هستیم که یک ششم جمعیتمان در آموزش و پرورش حضور دارند . کشوری هستیم که یک درصد جمعیت جهان و یک درصد مساحت جهان هستیم ، و از هشتاد میلیون جمعیتمان، پانزده و نیم میلیون نفر ، در مدرسه حضور دارند . اگر ده میلیون بود یا هشت یا پنج میلیون بود طبیعتا کار بهتر و راحت تر می شد . مثلا یک شبه ۶۲۰۰۰ واحد آموزشی ما تعطیل شد و یک میلیون معلم و کارمند خانه نشین شدند ، مدرسه هم که از اسمش مشخص است ، باید درس داد و درس گرفت و قرار هم نبود که مجازی باشد و پیش بینی های لازم سروری وجود نداشت .‌ سیستم‌ آموزشی به نظر من این از این مرحله پرید.
دکتر حسین خنیفر اضافه کرد: به نظر من بیماری کرونا باعث شد تا ظرفیت جدیدی وارد دنیا شود و سیستم آموزشی ما از در بسته کلاس وارد تلویزیون و یک فضای میلیونی شد ، یک تغییر در فضای آموزشی ایجاد شد و کلاس ها از شش و یا هشت ساعت به ۲۴ ساعتی تبدیل شد . دنیای رسانه معلم که مخصوص آموزش عالی بود به سطح مدرسه وارد شد و حتی در واقع به خانه ها آمد و این کمک گرفتن از شبکه های محلی و تلویزیون و نصب شدن سرور های جدید و خلاقیت های معلمان باعث شد که دانش آموزان در فعالیت های ترکیبی مهارت پیدا کنند و ما یک دفعه شگرد های خاص تعامل با دنیای نوین را تمرین کردیم و کرونا بر روی نقش دانش آموز ، معلم ، خانواده ،محتوا و ... اثر گذاشت.
وی در ادامه گفت : به نظر من نه با نگاه خوشبینانه محض ولی با نگاه واقع بینانه و صادقانه نگاه کنیم ، به نظر من کشور ما خصوصا در زمینه آموزش خوب عمل کرد .

رئیس دانشگاه فرهنگیان با اشاره به عملکرد موفق آموزشی برنامه مدرسه تلویزیونی ایران و شبکه آموزش سیما گفت : به نظر من یکی از ظرفیت های پنهانی که کمتر از آن در حوزه آموزش و پرورش استفاده کرده بودیم تلویزیون بود ، که کرونا موجب پوست اندازی سیستم آموزشی و بهره گیری از سیستم رسانه معلم شد .

دکتر خنیفر در ادامه گفت: من معتقدم که هنوز نزدیک بیست تا سی درصد از ظرفیت رسانه ملی را استفاده نکرده ایم و تلویزیون و رادیو فوق العاده می توانند به ما کمک کنند گر چه هیچ چیزی جای کلاس درس را نمی گیرد ، کلاس درس و آموزش رو در رو جایگزین ندارد اما ما به دلیل این بحران ناچار و ناگزیر هستیم که به این سمت کشیده شویم یعنی این یک فرصت برای ما برای تمرین شرایط بحرانی شد.

رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره فرصت برابر و ایجاد عدالت آموزشی از طریق مدرسه تلویزیونی ایران گفت : چون در برخی از مناطق امکان استفاده از اینترنت و تبلت و ... نبود ، مدرسه تلویزیونی ایران و شبکه آموزش باعث شدند که این اتفاق بزرگ در کشور بیفتد و مثلا اگر در کشور در یک استان یک معلم ریاضی خوب بود که روش مند درس می داد ، به کمک مدرسه تلویزیونی ایران، حالا همه از آن بهره می برند.

دکتر خنیفر تصریح کرد : مدرسه تلویزیونی ایران، امکان رخ دادن فرصت برابر آموزش در همه جای ایران و امکان آموزش های از راه دور را ایجاد کرد .
رئیس دانشگاه فرهنگیان درباره شرایط آموزش پس از پایان کرونا گفت :ما باید در کنار سیستم عادی آموزشی همچنان شیوه رسانه معلم را به عنوان بازو در کنار سیستم اصلی آموزشی حفظ کنیم . بشر در دوران پسا کرونا هیچ گاه به پیش کرونا برگشت نخواهد کرد یعنی آموزش های ترکیبی و تلفیقی شروع خواهد شد و ادامه خواهد یافت .

دکتر حسین خنیفر درباره لزوم حمایت و گسترش شیوه رسانه معلم در دوران کرونا و پسا کرونا از سوی دولت و یا نهاد قانونگذار گفت : پس از خوراک یا پوشاک مهمترین مطالبه ملت ها از دولت ها آموزش است مخصوصا آموزش عمومی . هر دولتی که روی کار بیاید باید برای آموزش و تحولات در آموزش به صورت ویژه نگاه بکند . نباید سبد آموزش ، سبد یازدهم و دوازدهم از برنامه بودجه باشد . آموزش باید بعد از امنیت و بهداشت در سبد سوم بودجه قرار بگیرد و اگر این اتفاق بیفتد گام های بلندی در آموزش کشور برداشته خواهد شد .

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

در روزهای پایانی این هفته که مصادف با روز انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری است با فیلم‌های سینمایی با رنگ و بوی انتخاباتی همراه باشید.

بازی های یورو 2020 از شبکه های سه و ورزش سیما پخش می شود.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیت رییس ستاد حفظ و ترویج زبان و ادب فارسی قدردانی کرد .

آخرین مناظره نامزدهای انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری، با موضوع «دغدغه‌های مردم» ساعت ۱۷ آغاز شد.

دیدا تیم فوتبال ایران و عراق به صورت زنده از شبکه سه سیما پخش می شود.

تیم ملی فوتبال کشورمان پس از بازگشت به کشور، به مرکز همایش‌های بین‌المللی صداوسیما آمد تا در آیین استقبال و تجلیل از این تیم شرکت کند.

 برای نخستین بار از رسانه ملی، پخش زنده آخرین اخبار انتخابات با مترجم ناشنوایان از شبکه سلامت سیما پخش می شود.

نخستین دوره رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب‌قلم» تا تاریخ ۱۵ تیرماه تمدید شد.

سعید جلیلی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری پس از پایان آخرین مناظره دیدگاه‌هایشان را در زمینه مناظره‌ها و تأثیر آن بر مردم بیان کردند.

عبدالناصر همتی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

لیگ والیبال ملت‌ها از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

آخرین مناظره نمایندگان نمامزدهای ریاست جمهوری امروز ساعت 9 صبح از رادیو اقتصاد پخش می‌شود.

سید امیرحسین قاضی زاده هاشمی برای شرکت در آخرین مناظره تلویزیونی وارد محوطه جام جم سازمان صداوسیما شد.

همتی مهمان امروز برنامه «دست خط» شبکه پنج سیما است که ساعت 19 روی آنتن می رود.

 

معاونت سیمای رسانه ملی، یکی از معاونت‌های پیام سازمان صداوسیماست که محصولات آن بی‌واسطه مهمان خانه‌های مردم می‌شود.

شبکه های سیما، ویژه برنامه هایی برای مشارکت آگاهانه مردم برای شرکت در انتخابات ۲۸ خرداد و شناخت بهتر نامزدها و برنامه های آنها آماده کرده و روی آنتن می فرستند.

 پخش مجموعه های نمایشی جدید سیما آغاز شد.

فصل ویژه «بریم بسازیم» به کارگردانی مجید عزیزی و مصطفی آتش مرد از شبکه یک سیما پخش می شود.

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، شبکه یک سیما ویژه برنامه «صندلی من» را روی آنتن می برد.

انیمیشن «نقاش کوچولو» از تولیدات مرکز پویانمایی صبا هر روز ساعت 10:30 از شبکه پویا پخش می شود.

مستند «چراغ خونه» از یکشنبه ۲۶ اردیبهشت، هر روز از شبکه یک سیما پخش می شود.

«هوش برتر» با ساختاری جدید و با رقابت ٢٥٦ نفر به آنتن شبکه نشاط و سرگرمی بر می گردد.

ایرج نوذری هر روز یک «کتاب خوب» را معرفی می‌کند.

علیرضا افخمی کارگردان سریال «احضار» با اعلام این خبر گفت : قسمت بیست و پنجم این مجموعه تلویزیونی از شبکه یک سیما پخش شد اما قسمت آخر این سریال جمعه آینده ۳۱ اردیبهشت به روی آنتن شبکه یک سیما خواهد رفت.

شبکه نمایش در بخش موضوعی خود فیلم هایی با موضوع زندگی در طبیعت را در برنامه خود خواهد داشت.

 

مستند ورزشی «صعود ناامن» که جایزه بهترین مستند اسکار را دریافت کرده است در جدیدترین قسمت از «به اضافه مستند» به نمایش درمی‌آید.

برنامه «روز خوش» در اولین روز تابستان به معماری خراسان قدیم سر می زند.

ویژه برنامه «تشرف» امشب میزبان ۲ نفر از ارادتمندان به حضرت رضا علیه السلام است.

مجموعه مستند پرتره «مسیحادم» امروز از شبکه یک پخش می شود.

دیدار دو تیم فوتبال بلژیک و فنلاند امشب 31 خرداد ساعت 23:30 به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

رقابت تیم های آرژانتین ـ پاراگوئه، کلمبیا ـ برزیل، شیلی ـ پاراگوئه به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود .

دیدار دو تیم فوتبال استقلال و شهر خودرو دوشنبه 31 خرداد ساعت 19:45 به طور مستقیم از شبکه سه سیما پخش می شود.

پنجره قلبهایمان را که سرشار از امید بود به روی بهار گشودیم و امروز با اندوخته های فراوان از شیرینی ها و تلخ کامی ها ، پنجره بهار را می بندیم و همچنان امیدوار به آینده آغوش می گشاییم. باشد که یاد خدا در قلبهایمان ، باران رحمت خدا را بر سرمان  ببارد.

برنامه شبانگاهی «دست در دست» در شب میلاد حضرت امام رضا (ع) در قالب یک عیدانه شاد  میزبان مبین درّپور خواننده خراسانی و میثم درویشیان پور کمدین و طنزپرداز کشورمان می‌شود.

برنامه زنده و تلویزیونی «کنکاش» شنبه شب، 29 خردادماه با حضور حسین ظفری عضو هیات علمی دانشگاه و امیرحسین یزدان‌پناه سردبیر خبرگزاری خانه ملت روی آنتن رفت و با مهمان خود درباره به گفتگو نشست.

پخش سریال کمدی «دودکش ۲» از 5 تیرماه آغاز می شود.

عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی گفت: دولت آینده باید روح امید را در مردم تجلی بخشد. حقیقتا پیام ایشان نگاه فراگیر به ملت و کشور دارد و امیدواریم ثمره آن در فضای کشور نمود پیدا کند.

فصل دوم سریال «حکایت‌های کمال» با تغییر تهیه‌کننده پاییز جلوی دوربین می‌رود.

مستند گفت و گو محور «پریزاد» با رویکرد تشویق به فرزند آوری و تجربه حس پدر و مادر شدن به تهیه کنندگی میثم ماه‌انباری و اجرای المیرا سماواتی در فصل تابستان مهمان خانه مخاطبان می شود.

جدول شماره  ۲۷۸ مدرسه تلویزیونی ایران اعلام شد.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد