امروز يك شنبه  28 شهريور 1400
تعداد بازدید : 173 - تاریخ خبر : 1400/05/02 - 11:52
پدر علم نجوم آماتوری ایران مهمان شب نشینی دهم

محمد مظهر الاسلام دانشجوی زبان و ادبیات فارسی و احمد دالکی پدر علم نجوم آماتوری ایران مهمان دهمین قسمت از «شی نشینی» بودند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ در اولین قسمت از برنامه محمد مظهرالاسلام دانشجوی بنگلادشی رشته ادبیات فارسی به عنوان مهمان اول برنامه معرفی شد.

مظهر الاسلام گفت: یک سال و نیم است که در تهران هستم و در دانشگاه علامه طباطبایی در رشته آموزش ادبیات فارسی تحصیل می کنم. پیش از این کارشناسی زبان فارسی را در دانشگاه بنگلادش خوانده بودم و حالا هم در حال تحصیل ارشد هستم. زبان کشور ما بنگال است که نزدیک به زبان های هندی است و بسیاری از واژه های فارسی و عربی در آن وجود دارد.

زبان فارسی به مدت ششصد سال زبان رسمی کشورهای بنگلادش بوده و بسیاری از سندهای قدیمی به زبان فارسی است پس برای دانستن آن ها و تحقیق و مطالعه باید زبان فارسی را بدانی. وقتی ماه را میبینم یاد این شعر حافظ می افتم "گفتم غم تو دارم".

دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی تصریح کرد: پس از اتمام تحصیل، کارهایی در حوزه تدریس در دانشگاه ها و ترجمه می توانیم انجام دهیم. در رشته ما بیشتر روش تدریس زبان فارسی به افراد خارجی آموزش داده می شود.

مظهر الاسلام افزود: بیشتر از اشعار مولوی لذت می برم. از شعرهای نو بیشتر قیصر امین پور، نیمایوشیج و هوشنگ ابتهاج را دوست دارم. اشعار اقبال لاهوری بیشتر انقلابی است و صفات انسان کامل بودن را بیان کرده است. در مورد ویژگی های خدا در وجود انسان هم بسیار گفته و در مورد زندگی هم اشعار زیادی دارد.

وی بیان کرد: از ایران در این مدت شهر کرمان، یزد و قشم را رفته و گشته ام. آب و هوای بنگلادش صد درصد آبادی است و رودخانه های زیادی دارد مرطوب و سرسبز است.

این محقق زبان فارسی درباره شناخت هم میهنانش از فرهنگ ایرانی گفت: بیشتر اهالی کشورم با ایران آشنایی نسبی دارند. بنگلادشی ها میوه های ایران مثل انار و انگور و زعفران و پسته را دوست دارند. خودم هم از غذاهای ایرانی خورشت بادمجان را دوست دارم و از غذاهایی مانند کشک بادمجان و قورمه سبزی خوشم می‌آید.

مظهرالاسلام ادامه داد: از فرهنگ ایران تعارف های ایرانی مثل "قابل ندارد" برایم بسیار جالب است. یکی از ضرب المثل های ایرانی "شتر دیدی ندیدی" و "از چاله به چاه افتادن" را شنیده ام و درباره معنایش می‌دانم.

وی پس از اینکه توسط مجری برنامه با چند ضرب المثل پرکاربرد فارسی به چالش کشیده شد گفت: از فردا ضرب المثلهای ایرانی را می شنوم و بیشتر راجع به آن ها می خوانم.

دانشجوی بنگلادشی دانشگاه علامه طباطبایی درباره خواننده‌های فارسی مورد علاقه‌اش تصریح کرد: آثار شهرام ناظری و محمدرضا شجریان را گوش می کنم و از بین آنها مرغ سحر شجریان را دوست دارم.

با پایان گفت‌وگو بین امیراحمدی- مجری برنامه- و مظهرالاسلام، احمد دالکی پدر علوم ستاره شناسی آماتور ایران به عنوان مهمان بعدی برنامه معرفی شد.

دالکی درباره جلوه ماه کامل در آسمان شب در مکان اجرای «شب نشینی» گفت: خیلی تحت تاثیر این منظره ماه هستم مشتری و زحل را هم در این حوالی می توان دید.

وی درباره اصالت و محل تولدش گفت: دالکی یک روستا از سردشت بوشهر بوده است که حالا شهر شده اما پدرم اهل آن جا بوده و حدود صد سال پیش برای ادامه تحصیل و پیشرفت به شیراز آمده و من هم شیراز به دنیا آمدم. در شیراز مهندسی کشاورزی خواندم و بعد هم در آمریکا و اروپا تحصیل کردم.

منجم آماتور قدیمی درباره رابطه بین ستاره شناسی با رشته تحصیلی و شغلش تصریح کرد: در دانشگاه نقشه کشی هوایی و فضایی می خواندم اما ارتباط چندانی بین رشته و شغلم با نجوم وجود ندارد؛ نجوم را برای دلم ادامه دادم.

دالکی در تشریح تفاوت نجوم حرفه‌ای و آماتور افزود: دو نوع ستاره شناسی داریم؛یکی آن است که دانشجو درسش را می خواند، درجه علمی می گیرد، در رصدخانه‌ها شغل دولتی دارد و حقوق بگیر می شود. نوع دیگر انسان با دل خودش این علم را یاد گرفته و پیشش می برد.

وی درباره نحوه علاقه‌مند شدنش به علم ستاره شناسی گفت: در حیاط خوابیدن در ایام قدیم و تماشای آسمان و دیدن شهاب ها آغاز برخی سوالات و علاقه مندی به نجوم است.. علاقه به ستاره شناسی همسن من است.  یکی از بهترین روش ها برای پر کردن اوقات فراغت دیدن آسمان است که کسی برای آن مالیات نمی‌گیرد.

پدر نجوم آماتوری ایران گفت: رنگ آسمان مربوط به تغییرات در اتمسفر زمین است و گازهای موجود در اتمسفر می تواند رنگ آسمان را تغییر دهد اما به طور کلی آسمان همه جا همین رنگ است.

دالکی تجربه سفرهایش برای رصد آسمان را تشریح کرد و افزود: از کشور چین گرفته تا کشورهای آمریکایی و اروپایی را سفر کرده ام. شهاب سنگی داریم که 65 میلیون سال پیش به زمین خورده و حیات را تغییر داده است. شهاب سنگ ها همواره به سمت زمین می آیند اما مصدومیت نداشته است.

دالکی ادامه داد: نجوم اسرار جهان را به انسان می آموزد. یکی از این اسرار این است که ما متوجه می شویم که به چندین جهت در حال چرخش با سرعت هستیم. اگر کسی این ها را حس کند زندگی برایش سخت می شود. حرکت انتقالی زمین به دور خورشید در هر شبانه روز 2.5 میلیون کیلومتر است یعنی هر ساعت 107 هزار کیلومتر و یعنی 30 کیلومتر در ثانیه و ما نمیتوانیم آن را حس کنیم.

وی افزود: سرعت حرکت زمین و خورشید به سمت ستاره نصر نیز 20 کیلومتر بر ثانیه است. حرکت وضعی زمین در تهران 375 متر بر ثانیه در خط استوا 1366 کیلومتر بر ساعت است.

بنیان گذار مرکز علم نجوم و ستاره شناسی کشور بیان کرد: هرچه اطراف ما تاریک تر باشد رصد ستاره ها بهتر و راحت تر است برای همین کویر لوت بهترین و شهرها بدترین مکان برای رصد ستارگان هستند. به همین دلیل است که جانمایی رصدخانه شاید سالها طول بکشد تا متخصصان نور اضافی را در فصول و ساعات مختلف بسنجند و بعد رصدخانه را بنا کنند.

دالکی درباره افتتاح رصدخانه در کاشان گفت: دستور ساخت رصدخانه کاشان بیست سال پیش صادر شده بود. استادان مختلف سالها بررسی کرده اند که نهایتا در منطقه کویری بین قم و کاشان این رصدخانه را احداث کنند. تاکنون رصدخانه ملی نداشته ایم. رصدخانه مراغه زمانی مرجعی مانند ناسا بوده و ستاره شناسان مختلف از مکان های مختلف دنیا می آمدند آن جا زندگی و تحقیق می کردند اما در سال‌های اخیر رصدخانه ای که بتواند به روز باشد نداشتیم که حالا ساخته شده و نمیدانم کامل هست یا نیست.

وی ادامه داد: بعضی کشورها رصدخانه خود را در کشورهای دیگر ساخته اند چون در کشور خودشان شرایط مناسب برای ساخت رصدخانه وجود نداشته است مثلا رصدخانه ژاپن در خاک آمریکا است.

پدر علم نجوم آماتوری ایران در پاسخ به این سوال مجری که پرسیده بود «دوست دارید کدام ستاره را به چه کسی تقدیم کنید؟» پاسخ داد: ستاره هارا باید به کسی تقدیم کرد که بی تبلیغ به مردم و این مملکت خدمت کرده است. اینکه برخی می گویند فلانی ستاره‌اش در آسمان نیست حقیقت ندارد، آدم بی ستاره نداریم چون اگر بخواهیم تعداد ستاره ها را بر جمعیت زمین تقسیم کنیم، به هر انسان چند هزار ستاره می رسد.

دالکی اظهار داشت: از خط گرینویچ گرفته تا خط استوا و جایی که این خط به قطب شمال می رسد آسمان را برای رصد ستاره ها دیده ام. اولین رصدخانه ای که دیدم سال 43 رصدخانه گرینویچ بود.

وی درخصوص تاثیر ستاره‌ها بر طالع افراد گفت: این‌ها اعتقاداتی هستند که از قدیم وجود داشته اند و ما هم به این اعتقادات احترام می گذاریم اما ستاره ها در بخت و اقبال ما تاثیری ندارند و آن ها اصلا نمی دانند ما داریم زندگی می کنیم.

پدر علم نجوم آماتوری ایران در پایان اظهار کرد: خیلی دوست داشتم به فضا بروم اما دیگر در سن ما نمی توان به فضا رفت چون آمادگی و توانایی جسمانی خاصی لازم دارد که از ما گذشته است. جف بزوس هم چون پول داشته به این سفر رفته است.

گفتنی است؛ برنامه «شب نشینی» از دوشنبه تا جمعه هر هفته ساعت 23:30 به وقت تهران و 21 به وقت وین بر روی آنتن شبکه جهانی جام جم می رود. تهیه کننده برنامه نیز کاوه امیری جاوید است.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

 طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ جمعه ۱۹ شهریور ماه با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان مى دهد.

در تعطیلات پایان هفته در روزهای پنج‌شنبه و جمعه 25 و 26 شهریور ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «دو بار زندگی کن»، «برادری» و «بر فراز بال عقاب ها» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در سیزدهمین هفته تابستان با 20 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مجموعه تلویزیونی «اپیدمی» با محوریت کرونا و دلاوری‌های رزمندگان حوزه سلامت، این روز‌ها در حال ساخت است.

 طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ امروز جمعه ۱۹ شهریورماه در هفتادو هفتمین روز برگزاری خود ، با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان داد.

نمایش تلویزیونی «ضد نور» به کارگردانی "رضا محبی نوری" و با الهام از داستان‌های واقعی، اتفاقات روز جامعه را در یک موقعیت کافه بین راهی روایت می کند.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب شنبه 20 شهریورماه ساعت 22 از عمارت ارگ کلاه فرنگی بیرجند روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

مستند «خط شکن» روایتی متفاوت از فعالیت گروه‌های جهادی هر شب از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

فصل سوم ویژه برنامه‌ تلویزیونی «همکار من» با محوریت حمایت از کسب و کارهای خانوادگی شنبه 20 شهریور ماه ساعت 16 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

حسن خوشخو مدیر کل نظارت بر شرکت های هواپیمایی ا شرایط سفرهای هوایی برای زائرینی که قصد سفر به کربلا در ایام اربعین را دارند گفت.

فیلمبرداری سریال تلویزیونی «بی‌نشان» به کارگردانی راما قویدل با بازی مجید واشقانی آغاز شد.

فیلمی از کارگاه کهنه‌کاری سریال «سلمان فارسی» منتشر شده که در آن به همه اجسام رنگ و بوی کهنگی و دوران قدیم می‌دهند.

دولت جدید و اجلاس همسایگان افغانستان و همچنین سرانجام پنجشیر موضوعاتی است که در برنامه «کنکاش» به آن پرداخته می شود.

 

کاروان «شب نشینی» به ساری رسید.

 

«در کنار پروانه ها» مجموعه تلویزیونی محرمی شبکه دو سیما به طورغیرمستقیم به مفاهیم عاشورایی ارتباط دارد.

 

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در یازدهمین هفته تابستان با 21 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مجموعه «شبکه کوچک» از تولیدات  مرکز پویانمایی صبا از امروز در شبکه نسیم به روی آنتن می رود. این برنامه ساعت ۱۹ پخش و ساعت ۱۰ صبح ، ۲ بامداد و ۴ بعد از ظهر باز پخش می‌شود.

پس از ایام سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام و پخش برنامه های منعطف با آن روزهای غم بار، جدول پخش شبکه نسیم با تغییرات و متناسب با روزهای پایانی تعطیلات تابستان پیش بینی و طراحی شده است.

برنامه‌ی عصرگاهی «عطسه» پس از چند روز وقفه در پخش، از روز جمعه پنجم شهریور ماه به کنداکتور شبکه سوم سیما برمی‌گردد.

سری جدید مسابقه «ایران» از هفته آینده روی شبکه یک سیما می‌رود.

تولید سریال «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی به روزهای پایانی خود نردیک می شود.

مجموعه مستند جدید سه قسمتی«ظهور خانواده مرداک» پنج شنبه هر هفته از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

 

سیزدهمین قسمت فصل هشتم «چرخ» به بررسی کاربردهای معماری سبز و پایدار اختصاص دارد. این برنامه ساعت 19 امروز، یکشنبه 28 شهریور ۱۴۰۰ از شبکه‌ی چهار پخش می‌شود.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» دوشنبه با حضور وحید چرخنده بر روی آنتن می‌رود.

فصل جدید مجموعه تلویزیونی «روزگار جوانی» به کارگردانی اصغر توسلی برای پخش از شبکه پنج آماده می‌شود.

مستند سینمایی «فالکن» به کارگردانی سید محمدمهدی پوریزدان پرست روی آنتن شبکه افق می‌رود.

نشست خبری برنامه «نشان ارادت» که این روزها روی آنتن شبکه دوسیماست، روز یکشنبه 28 مهرماه در ستاد بازسازی عتبات عالیات برگزار شد.

رقابت های فوتبال در لیگ های اروپایی این هفته از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

بیست و یک و بیست دومین  قسمت از فصل سوم برنامه «چراغ» یکشنبه 28 و سه شنبه 30 شهریور ماه حوالی ساعت 21 با هدف تبیین چالش عادی انگاری روابط بین زن و مرد در جامعه روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

جام جهانی فوتسال از شبکه های سه و ورزش پخش می شود.

برنامه گفت‌وگو- درام «رخ به رخ» با اجرای امیرعلی دانایی به زودی از شبکه دو سیما روانه آنتن می‌شود.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب یکشنبه 28 شهریور ماه میزبان علیرضا منصوریان بازیکن اسبق تیم ملی فوتبال ایران، باشگاه فرهنگی ورزشی استقلال تهران و سرمربی کنونی صنعت نفت آبادان خواهد بود. 

اولین قسمت از فصل دوم برنامه «جاذبه» به تهیه‌کنندگی حمیدرضا صابونی و اجرای صابر خراسانی شنبه شب 27 شهریورماه ساعت 21 از شبکه افق پخش شد.

دکتر میترا تیموری میهمان «مشاور» می شود تا درباره بازگشایی مدارس خارج از کشور صحبت کند.


برگزیدگان مرحله اول رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب قلم»، پنجشنبه ۲۵ مهرماه، در دوره آموزشی یک‌روزه این رویداد در مرکز نوآوری رسانا شرکت کردند.

برنامه تلویزیونی «مخاطب خاص» هر شب تا اربعین حسینی، از کربلای معلی و از قاب شبکه سه سیما روی آنتن می‌رود.

دومین قسمت از فصل سوم «راهنمای مسافران کهکشان» شنبه 27 شهریور ماه ساعت 21 روی آنتن شبکه چهار می‌رود.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد