امروز شنبه  27 شهريور 1400
تعداد بازدید : 162 - تاریخ خبر : 1400/05/05 - 11:59
در برنامه «چراغ» شبکه پنج سیما مطرح شد؛
نگرانی سیاستهای کلان جهانی از حجاب، بعنوان نماد تفکری ظلم ستیز و خِرَدگرا

برنامه  «چراغ» این هفته میزبان دکتر «مریم نقاشان» وکیل دادگستری ، بانوی نخبه  و فعال حقوقی بود و موضوع «علت مبارزه سیاست های غربی علیه حجاب با وجود شعار آزادی»  از منظر این کارشناس برنامه بررسی و تحلیل شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سیما؛ «نقاشان» درباره موضوع این برنامه تاکید کرد: یکی از علل مهم مبارزه با حجاب این است که منافع سیاسی و اقتصادی یکسری از دولتهای فرا منطقه ای در معرض خطر قرار می گیرد و حجاب تهدید بزرگی برای اهداف آنهاست؛ این زنِ مسلمان است که بار تبلیغ اسلام بیشتر از هر کسی بر دوش اوست؛ چرا که زنِ مسلمان، با حجاب خود ذهن هر بیننده ای را به چالش می کشد و به تفکر وامی دارد؛ یعنی هر کسی خواه ناخواه با دیدن زن محجبه این تفکر در ذهنش ایجاد می شود که چرا اینها این پوشش را دارند؟ اسلام چیست؟ این دین و مذهب و این پوشش چه منفعتی برای اینها دارد که آن را انتخاب کرده اند؟ آیا حجاب برای اینها محدودیت آور نیست؟ همین تفکر، جرقه ای ایجاد می کند که افراد به سمت این دین بروند و تحقیق کنند حتی به عنوان یک منتقد! بنابراین تمام نگرانی سیاست های غربی از همین روست که اذهان خِردگرا با بطن واقعی دین اسلام مواجه شده و به آن گرایش پیدا کند.
وی خاطر نشان کرد: مسلماً هر عقل سلیمی پس از تحقیق و بررسی، حجاب را دستورالعمل کامل سعادت بشری می داند و به سمت آن گرایش می یابد، در نتیجه تعداد این افراد بیشتر می شود و این همان تهدیدی است که باعث می شود سیاستهای جهانی به خطر بیفتد و می توان گفت این مهمترین عامل مبارزه علیه حجاب هست. چون در هیچ یک از ادیان این نقش پررنگ نیست و در واقع ما نمی توانیم نمود بیرونی یک حکم دینی را در جامعه ببینیم، آنچنان که در دین اسلام می بینیم. در هیچ یک از ادیان مسیحیت یا یهودیت چنین چیزی نیست. حتی در مورد مردان مسلمان نیز نمادی ندارد و فقط این زن مسلمان هست که بصورت مستمر با حضورش در جامعه دائم این دین را تبلیغ می کند.
این کارشناس علوم قضایی یادآور شد: حجاب نماد یک تفکر اسلامی است و برای سیاست های غربی خطر آفرین است؛ چون اسلام است که تفکر ظلم ستیزی را اشاعه می دهد، اسلام است که تفکر وحدت مسلمین در همه دنیا، بدون مرز و یا منطقه ای خاص را اشاعه می دهد، به عبارتی هر مسلمانی در هر گوشه ای از جهان بدون اینکه به دنبال قومیّت یا ملیّت خاصی باشد، به صرف مسلمان بودن، وحدت و انسجام اجتماعی را پایه ریزی می کند و یک قدرت بزرگ فرامنطقه ای را ایجاد می کند که مقررات ظلم ستیزانه و عدالت خواهانه دارد و این با منافع اقتصادی و سیاسی سیاستهای بزرگ جهانی در تعارض است. به عنوان مثال وقتی یک زن به ارزش حجاب پی می برد و آن هویت والای خودش را پیدا می کند، آن عزت نفسی که در سایه آموزه های حجاب به وی برگردانده می شود، دیگر نمی تواند کالای مصرفی باشد و حتی نمی تواند مصرف گرا باشد. لذا آن سیاست های اقتصادی که در این خصوص وجود دارد با شکست مواجه می شود؛ یعنی یک زن محجبه دیگر مشتری افراطی کالا و خدمات آرایشی، جراحی های زیبایی و تمام خدماتی که در این راستا هست، نخواهد بود. این امر ثروت هنگفتی که برای صاحبانش به ارمغان می آورد را از دست خواهد داد. تصور کنید جمع کثیری از زنان جهان به یک چنین تفکری گرایش پیدا کنند، در آن صورت سیاست های کلان اقتصادی فلج می شود. از سویی هم اینها می خواهند زنِ جوامعِ مسلمان فلج شود چون آن نیروی کارآمد اشتغال و تخصصی از بین می رود و تمام فکرش درگیر مباحث آرایشی و جراحی-های زیبایی می شود و تمام وقت مفیدش در این مراکز تلف خواهد شد بدون اینکه از لحاظ محتوایی یا به لحاظ عملکردش برای خانواده و یا جامعه مثمر ثمر باشد. بعبارت دیگر زنِ مصرف گرا بیشتر در خدمت آن سیاست ها قرار می گیرد. پس بهم ریختن این نظام سلطه، می تواند یک هراس بزرگ برای چنین سیاست هایی ایجاد کند.
«خانم نقاشان» تصریح کرد: آزادی مطلق هیچ جای دنیا وجود ندارد و همه جا بر اساس مصالح مردم و آرمان های آن جامعه حدی از آزادی تعریف می شود اما در مقام تحلیل می توان گفت در جوامع غربی اگر زن مسلمان حجاب داشت، حقوق کسی تضییع نمی شود و اگر یک زن محجبه در جامعه حضور یابد، به کسی آزاری نمی رسد. اما در جامعه اسلامی اگر یک زن بدون حجاب در سطح جامعه بخواهد فعالیت کند، این امر نه تنها به حدود شرعی آسیب زده و حکم خدا را نقض می کند بلکه به دیگر افراد مسلمان جامعه هم آسیب می رساند. چرا که حجاب جزء مسلّمات دین اسلام است و امری نیست که هر کسی در مورد آن اظهار نظر کند. در جوامع اسلامی بر اساس حکم خداوند قانون وضع می کنند و طبیعی است عدم رعایت این قانون، یک نوع هنجارشکنی محسوب می شود. از سویی به لحاظ سیر تاریخی نیز قبل از ورود اسلام به ایران، بحث پوشش زنان بشکل قابل توجهی وجود داشته و لباس قومیّت های مختلف و محلی نیز دالّ بر این مدعاست.
این کارشناس علوم قضایی و حقوق حکومتی و مشاور حقوقی بین فرهنگی در دادگاه عالی آلمان، در بخشی از سخنانش اشاره کرد: بحث حجاب در دین اسلام نسبت به دیگر ادیان، جنبه ی تبلیغی و جهان شمولی دارد.  لذا برای سیاست های کلان خطرآفرین و هراس انگیز است. اگر دین اسلام همانند سایر ادیان فقط جنبه عبادی محض بود، دیگر نگرانی برای کسی نداشت. وقتی مسئله ساز هست که بخواهد تفکر دنیا را تغییر دهد و به سمت عدالت خواهی و ظلم ستیزی ببرد، در سمت و سویی فرامنطقه ی حرکت کند و بدون توجه به رنگ، نژاد و یا ملیّت و قومیّت افراد، هر کسی از هر گوشه ای از جهان احتیاج به کمک داشت، سایر مسلمانان به کمک آنان بشتابند. این نظم استعماری جهان را به هم می ریزد و لذا نمی خواهند کسی به این سمت گام بردارد.
لازم بذکر است برنامه تلویزیونی چراغ در فصل سوم، در روزهای یکشنبه و سه شنبه حوالی ساعت 21 از شبکه 5 سیما به روی آنتن می رود و هر هفته یک چالش را مورد بحث و گفتگو قرار می دهد و یک نظرسنجی هفتگی برگزار می¬کند. @cheragh_tv5 در فضای مجازی دنبال کنید.

انتهای پیام/ن

امتیاز شما

نظر شما
کد بالا را وارد کنید:
نظر های بازدیدکنندگان
 

برنامه «فوتبال برتر» امشب بازی تیم ملی فوتبال کشورمان و عراق در مرحله پایانی انتخابی مسابقات جام جهانی ۲۰۲۲ قطر را از ساعت ۲۲:۲۰ پوشش می دهد.

در روزهای پایانی هفته، پنج‌شنبه و جمعه 18 و 19 شهریور ماه با فیلم های شبکه های سیما همراه باشید؛ «کلاس 83»، «مردان جدی» و «قوچ» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

حضور در جشنواره‌ها یکی از فعالیت‌های اداره کل تأمین و رسانه بین‌الملل سیما بوده که تاکنون ضمن شرکت در بیش از ۱۵۰ جشنواره شناخته‌ شده دنیا منجر به کسب جوایزی نیز شده است.

 طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ جمعه ۱۹ شهریور ماه با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان مى دهد.

در تعطیلات پایان هفته در روزهای پنج‌شنبه و جمعه 25 و 26 شهریور ماه با فیلم‌های سینمایی و تلویزیونی شبکه های سیما همراه باشید؛ «دو بار زندگی کن»، «برادری» و «بر فراز بال عقاب ها» 3 اثر جدیدی هستند که این هفته از قاب شبکه های سیما تماشایی می شوند.

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در سیزدهمین هفته تابستان با 20 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مجموعه تلویزیونی «اپیدمی» با محوریت کرونا و دلاوری‌های رزمندگان حوزه سلامت، این روز‌ها در حال ساخت است.

 طرح ملی قرآنی ۱۴۵۵ امروز جمعه ۱۹ شهریورماه در هفتادو هفتمین روز برگزاری خود ، با معرفی برگزیدگان در بخش های مختلف به کار خود پایان داد.

نمایش تلویزیونی «ضد نور» به کارگردانی "رضا محبی نوری" و با الهام از داستان‌های واقعی، اتفاقات روز جامعه را در یک موقعیت کافه بین راهی روایت می کند.

برنامه «شب فیروزه ای» امشب شنبه 20 شهریورماه ساعت 22 از عمارت ارگ کلاه فرنگی بیرجند روی آنتن شبکه پنج سیما می رود.

تصویربرداری سریال «در کنار پروانه‌ها» همچنان ادامه دارد و عوامل آن بعد از تصویربرداری در تهران، راهی شمال شدند.

«ماه در می‌زند» در تازه‌ترین قسمت خود میزبان بازیگری بود که در یک حادثه تلخ یک پایش را از دست داده است.

فصل سوم ویژه برنامه‌ تلویزیونی «همکار من» با محوریت حمایت از کسب و کارهای خانوادگی شنبه 20 شهریور ماه ساعت 16 از شبکه پنج سیما پخش می شود.

ترانه تیتراژ پایانی سریال «هم‌سایه» با صدای مصطفی راغب ساخته و آماده پخش شد.

مستند «خط شکن» روایتی متفاوت از فعالیت گروه‌های جهادی هر شب از شبکه سه سیما پخش می‌شود.

 

جشنواره تابستانی فیلم های سینمایی در یازدهمین هفته تابستان با 21 عنوان فیلم روی آنتن شبکه های سه، پنج، امید و کودک می رود.

مجموعه «شبکه کوچک» از تولیدات  مرکز پویانمایی صبا از امروز در شبکه نسیم به روی آنتن می رود. این برنامه ساعت ۱۹ پخش و ساعت ۱۰ صبح ، ۲ بامداد و ۴ بعد از ظهر باز پخش می‌شود.

پس از ایام سوگواری حضرت سید الشهدا علیه السلام و پخش برنامه های منعطف با آن روزهای غم بار، جدول پخش شبکه نسیم با تغییرات و متناسب با روزهای پایانی تعطیلات تابستان پیش بینی و طراحی شده است.

برنامه‌ی عصرگاهی «عطسه» پس از چند روز وقفه در پخش، از روز جمعه پنجم شهریور ماه به کنداکتور شبکه سوم سیما برمی‌گردد.

سری جدید مسابقه «ایران» از هفته آینده روی شبکه یک سیما می‌رود.

تولید سریال «راز ناتمام» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی امین امانی به روزهای پایانی خود نردیک می شود.

مجموعه مستند جدید سه قسمتی«ظهور خانواده مرداک» پنج شنبه هر هفته از شبکه چهار سیما پخش خواهد شد.

 

شب نشینی جمعه شب با حضور حمید خزاعی به روی آنتن می رود.

رئیس دانشگاه آزاد البرز و پیراپزشک برنامه صبح پارسی درباره دستاوردهای دانشگاه آزاد و شایعات واکسن زدن در بین مردم صحبت کرد.

سومین قسمت مستند « کابوس آمریکا» به کارگردانی فائقه سادات میرصمدی جمعه 26شهریورماه ساعت 22:10 از شبکه پنج سیما تماشایی می شود. 

مستند «یک میلیارد زندگی» به کارگردانی آرون بیبرت جمعه 26 شهریورماه ساعت 23 ازشبکه پنج سیما پخش می شود. 

برنامه «نشان ارادت» قدم به قدم در راهپیمایی اربعین با طرح «هم‌قدم» همراه مخاطبان خود خواهد بود.

سریال جدید کارگردان «خانه امن» به‌زودی از شبکه سه سیما پخش می شود.

احمد مدقق، عطاالله کوپال و مسعود اسکویی مهمان های شب نشینی بیست و پنجم شهریورماه بودند. 

برنامه «سریالیست» امشب در قسمت تازه خود میزبان بازیگر و کارگردان سریال «دودکش» است و پرونده هفته نیز به تغییر شغل بازیگران و مجریان اختصاص دارد.

در قسمت‌ تازه برنامه تلویزیونی «محاکات» با اجرای منصور ضابطیان، امیرحسین صدیق به عنوان کارشناس مهمان حضور دارد.

ساره جوانمردی و مصطفی هاشمی میهمانان ورزش ایران می شوند.

برنامه تلویزیونی «صبح پارسی» جمعه با رئیس دانشگاه آزاد اسلامی استان البرز بر روی آنتن می‌رود.

با حضور برگزیدگان مرحله اول رویداد فیلمنامه‌نویسی «صاحب قلم»، ۴ کارگاه آموزشی با حضور بهروز افخمی، جلیل سامان، علیرضا اسحاقی و محمدصادق باطنی برگزار می‌شود.

اولین قسمت از برنامه «جاذبه» شنبه ۲۷ شهریورماه با حضور خانواده مرحوم علی سلیمانی روی آنتن شبکه افق می‌رود.

برنامه «شب نشینی» پنجشنبه شب با حضور مسعود پوراسکویی بر روی آنتن می رود.

فریبا فرجی پور و یدالله کابلی مهمان های برنامه «شب نشینی» بیست و چهارم شهریور بودند.

تمامی حقوق این وب سایت به معاونت سیما تعلق دارد